Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το forum.

 

Είμαι κάτοχος εδώ και 2 μήνες ενός Galicia X5:

 

Firmware: DOOGEE-X5.2016/05/04

Kernel: 3.4.5DOOGEEinfo@doogee.cc.2016.05.04

Αρ. Έκδοσης: DOOGEE-X5-B-Android5.1-2016.05.04

 

Κατ’ αρχήν να ενημερώσω πως το έκανα root με οδηγίες από το section αυτό του forum σας. ΟΛΟΙ οι οδηγοί (Adb + fastboot + ΜΤ6580 specific drivers) είναι περασμένοι στα XP SP3 Black edition. Από software έχω SPMultiPortFlashDownloadProject v3.1420.00, Mtk Droid Tool v2.5.3, SP Flash Tool v5.1524.00.000, MTP porting kit.

 

Recovery δεν υπάρχει (απλά δεν λειτουργεί) λόγω της προσπάθειάς μου να φορέσω το twrp.

 

Αλλά χθες, το βρήκα κλειστό, και δεν ανάβει/φορτίζει, ούτε με το power button, ούτε και με συνδυασμούς των πλαϊνών πλήκτρων.

 

Ούτε μου έπεσε, ούτε το κακομεταχειρίστηκα. Να σημειώσω ότι αυτές τις μέρες δοκίμαζα διάφορους launcher και lock screen. Τελευταία είχε 28% μπαταρία και 680 mb ελεύθερη ram.

 

Όποιος μπορεί παρακαλώ να βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είσαι σίγουρος ότι δε φορτίζει? Αν έμεινε από μπαταρία και έσβησε δε φορτίζει μέσω usb. Χρειάζεται να μπει στο φορτιστή του και δε θα ανοίξει αμέσως, πρέπει να το αφήσεις κανένα 15λεπτο ή και περισσότερο πριν δοκιμάσεις να το ανοίξεις. Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με τη δική μου συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κύριοι βρέθηκε κάποια λύση να περνάμε συγκεκριμένους ήχους σε αντίστοιχες επαφές;;;

καλιο αργα παραποτε

αν σε ενδιαφερει ακομη το θεμα αυτο δοκιμασε την cubot s custom την 5αρα/και την xumi χωρις να ειμαι σιγουρος καποια απ τις δυο κανει την δουλεια σου, δεν μπορω να δω απ το δικο μου μιας και εμεινε με σπασμενη lcd σπασμενο touch και δεν αναβει δεν παιρνει ρευμα, ξερει κανεις τι να φταιει; ρωταω τωρα εγω το φτιαχνω η περιμενω black friday μπας και δουμε καμια προσφορα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, ειδικά στον dancer_69.

 

Είμαι κάτοχος εδώ και 2 μήνες ενός Galicia X5:

 

Firmware: DOOGEE-X5.2016/05/04

Kernel: 3.4.5DOOGEEinfo@doogee.cc.2016.05.04

Αρ. Έκδοσης: DOOGEE-X5-B-Android5.1-2016.05.04

 

Recovery δεν υπάρχει (απλά δεν λειτουργεί) λόγω της προσπάθειάς μου να φορέσω το twrp. Είμαι root.

 

Πριν μια εβδομάδα δεν άναβε, λόγω στραγγίγματος μπαταρίας, όντως dancer_69 μετά από 10 περίπου λεπτά φόρτισης άναψε, και λειτουργεί κανονικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα launcher, sms, dialer, notepad apps. Όμως δεν είμαι ικανοποιημένος.

 

Είδα το flashfire.

 

1. Μπορώ να εγκαταστήσω custom rom, όπως τη cm 12.1 stable, με αυτό το kernel, ή χρειάζεται άλλο, και αν ναι, ποιο και πως;

 

2. Μου έδωσες πριν καιρό έναν terminal οδηγό για εγκατάσταση custom recovery, που όμως δεν μπόρεσα να ξεκινήσω καν, το terminal μου έβγαλε μήνυμα λάθους. Μπορείς να μου δώσεις κάποιο link στο xda ή κάπου αλλού, για χειροκίνητη εγκατάσταση recovery? Έστω και της εργοστασιακής...

 

3. Μήπως αξίζει να βάλω xposed, ή θα ήταν χάσιμο χρόνου;

 

Να σημειώσω ότι έχω apps2sd, με δεύτερο partition 1 gb ext2 στην SD.

Link to comment
Share on other sites

Τη recovery δεν μπορείς να την περάσεις με το sp flash tool? Μήπως δεν κάνει για τη συσκευή σου? Βλέπω ότι έχεις τη -B έκδοση, οπότε μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα. Δοκίμασε όλες τις recoveries για το Χ5 απ' το needrom, ή καλύτερα ρώτησε εκεί λέγοντας ότι έχεις τη -B έκδοση μητρικής ώστε να σε κατευθύνει κάποιος που έχει την ίδια.

Με το sp flash tool μπορείς να την περάσεις εύκολα. Απλά θα πας στο φάκελο που βρίσκεται η επίσημη ρομ(αφού αποσυμπιέσεις το .zip αρχείο της εννοείται) και θα αντικαταστήσεις το αρχείο recovery.img με αυτό της twrp(το οποίο, εννοείται θα μετονομάσεις σε recovery.img αν έχει διαφορετική ονομασία). Μετά στο sp flash tool θα φορτώσεις το αρχείο scatter από το φάκελο της ρομ, θα αποεπιλέξεις τα πάντα εκτός από τη recovery και θα τη φλασάρεις στη συσκευή.

-Για το flashfire δε γνωρίζω τι κάνει και αν είναι συμβατό με το Χ5 γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Φαίνεται ότι είναι επί πληρωμή άλλωστε και δεν βλέπω να έχει κάποια χρησιμότητα για μένα, αφού αυτές οι λειτουργίες μπορούν να γίνουν με άλλους τρόπους και δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κάνεις κάθε μέρα.

-Το xposed αξίζει, μιας και δίνει τη δυνατότητα για πολλές παραμετροποιήσεις, μέσω αντίστοιχων modules και μπορείς μέσω αυτού να ενσωματώσεις αρκετές λειτουργίες που υπάρχουν στις CM ρομς.

Δεν έχω βάλει καμία custom rom σ' αυτή τη συσκευή, αλλά τη CM την είχα σε προηγούμενες συσκευές και την έχω χρησιμοποιήσει για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αλλά στο Χ5, από τη στιγμή που υπάρχει αφενός επίσημη ρομ που(ακόμη τουλάχιστον) έχει αναβαθμίσεις και αφετέρου είναι ελαφριά, δε βρίσκω το λόγο, ειδικά με τη χρήση του xposed.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας.

 

Έχω ένα:

Firmware: DOOGEE-X5.2016/05/04

Kernel: 3.4.5DOOGEEinfo@doogee.cc.2016.05.04

Version Nr: DOOGEE-X5-B-Android5.1-2016.05.04

 

Και το οποίο φλάσαρα με τα sp flash tools σε:

 

Firmware: DOOGEE-X5.2016/08/31

Kernel: 3.18.19DOOGEEinfo@doogee.cc.2016.08.31

Version Nr: DOOGEE-X5-Android6.0-2016.08.31

 

Απλά τώρα δεν γίνεται root, γιατί στο manual update από ρυθμίσεις συστήματος (για να φλασάρω το αρχείο update-ROOT-DOOGEE_X5.zip), μου λέει: No sd card, Please insert sd card then download.

 

Εννοείται πως η sd card δουλεύει άψογα.

 

Επίσης από το stock recovery του Android 6.0, apply update from sd, φορτώνει, αλλά τζίφος.

 

Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις/υποδείξεις δεκτές.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Allosenas_UW
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το αρχείο που θέλεις να φλασάρεις δε λειτουργεί σ' αυτή τη ρομ, είναι για την προηγούμενη έκδοση. Εδώ είναι το τροποποιημένο superSU για android 6.0:

http://www.file-upload.cc/gkzsios7lhis

και εδώ είναι η TWRP recovery:

https://userscloud.com/uavxhlbk6k7p

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το phh superuser για root:

http://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/wip-selinux-capable-superuser-t3216394

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το τελευταίο firmware για το Doogee X5 Galicia πρώτης γενιάς;

Έχω το 19. Υπάρχει νεότερο σε ΜΜ από Doogee;

Αν ναι, θα ήθελα κάποιο link για να το κατεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει νεότερο, αλλά μπορείς να βάλεις αυτό που είναι για την -Β έκδοση:

http://www.needrom.com/download/doogee-x5-6-0-8/

Θα πρέπει μόνο να μην φλασάρεις και τον preloader, καθώς επίσης και να μην επιχειρήσεις να κάνεις OTA μετά γιατί η συσκευή θα κολλήσει και θα πρέπει να φλασάρεις πάλι τη 19 για να επανέλθει. Βέβαια μπορείς να κάνεις ενημέρωση μέσω του sp flash tools σε περίπτωση που βγει νεώτερη φλασάροντας μόνο τα boot.img και system.img, ωστέ να μη χαθούν ρυθμίσεις/εφαρμογές κλπ. Αυτό βέβαια μπορείς να το κάνεις και εξαρχής(δηλαδή να μη φλασάρεις και το userdata.img) αλλά επειδή θα πας σε νεότερη έκδοση android( από 5.1 σε 6.0) ίσως να υπάρχουν προβλήματα σε διάφορες εφαρμογές.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάνει για την πρώτη έκδοση;

Δηλαδή τι θα φλασάρω; Το ξέρω για τον preloader.

Από από v5.1 σε v6.0 αλλάζουν όλα, οπότε θα γίνει καθαρή εγκατάσταση.

Φλασάρω κανονικά.

Το θέμα είναι, είναι συμβατή; Κάνει;

Edited by gkal
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτήν έχω εδώ και κανένα μήνα(και πριν είχα τις προηγούμενες εκδόσεις της), οπότε κάνει.

Όταν ανοίξεις το sp flash tool και φορτώσεις το αρχείο .scatter της rom, θα αποεπιλέξεις το "preloader"(έτσι θα αλλάξει αυτόματα σε "download only") και μετά θα πατήσεις το κουμπί download για να εγκατασταθεί η ρομ στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτήν έχω εδώ και κανένα μήνα(και πριν είχα τις προηγούμενες εκδόσεις της), οπότε κάνει.

Όταν ανοίξεις το sp flash tool και φορτώσεις το αρχείο .scatter της rom, θα αποεπιλέξεις το "preloader"(έτσι θα αλλάξει αυτόματα σε "download only") και μετά θα πατήσεις το κουμπί download για να εγκατασταθεί η ρομ στη συσκευή.

 

ok, τα γνωστα δηλαδή.

Δηλαδή ενημερώνεται και πως; Το ίδιο kink;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ok, τα γνωστα δηλαδή.

Δηλαδή ενημερώνεται και πως; Το ίδιο kink;

Ευχαριστώ.

Αν δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοείς, η ρομ μπορει να ενημερωθεί μέσω του sp flash tool σε νεότερη έκδοση(σε περίπτωση που υπάρξει) και χωρίς να χαθούν ρυθμίσεις εφαρμογών/δεδομένα χρήστη κλπ, φλασάροντας τα system.img και boot.img μόνο(συνήθως αυτά αλλάζουν μόνο).

Νεότερες εκδόσεις, αν υπάρξουν θα τις βρεις στο needrom.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω το δικο μου στην ακρη λογω βλαβης ,μπορει καποιος να μου θυμισει το otg checker αν βγαζει οτι υποστιριζετε otg αλλα δε δουλευει;αν λεει υποστηριζετε αλλα δεν δουλευει το otg μπορει καποιος να κατεβασει την εφαρμογη usb stick plugin και να δοκιμασει με καλωδιο και στικ αν το διαβαζει ;στην αρχη ας δοκιμασει με αδειο usb καλου κακου μπορει να σας παραπεμψει σε αλλη εφαρμογη για κατεβασμα
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι δεν υποστηρίζεται στο απλό, παρά μόνο στο pro. Και δεν πρέπει να είναι θέμα εφαρμογής.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Έχω το doogee x5 το απλό με android 5. 1

Έκδοση βασικού φάσματος doogee x5 2015/11/02 και

Αριθμό έκδοσης doogee x5 android 5. 1 -v15-2015.11.02

Η ν6 είναι συμβατική και με το δικό μου από ότι κατάλαβα. Αν την περάσω μετά θα υποστηρίζει την λειτουργία otg???

Το έχει δοκιμάσει κάποιος???

Link to comment
Share on other sites

To otg δε φαίνεται να λειτουργεί ούτε με την καινούργια έκδοση. Φαίνεται να υποστηρίζεται ως hardware αλλά μάλλον δεν υπάρχουν οι κατάλληλοι οδηγοί. Όταν συνδέω το καλώδιο απλά εμφανίζεται το πλαίσιο για την αύξηση/μείωση έντασης που εμφανίζεται και όταν πατάμε τα αντίστοιχα πλήκτρα. Δοκίμασα με 3 διαφορετικά sticks(fat, fat32) και δεν αναγνωρίζονται στον solid explorer. Υπάρχει φάκελος usbotg στον κατάλογο /mnt/media_rw αλλά δείχνει να έχει 479ΜΒ ελεύθερα είτε συνδεθεί το καλώδιο με οτιδήποτε, είτε χωρίς. Και ούτε υπάρχει/δημιουργείται κανένας φάκελος στο /storage ή κάπου αλλού όταν συνδέεται κάποιο stick. Επίσης δε λειτουργεί ούτε ποντίκι που δοκίμασα. Το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι από ένα τάμπλετ στο οποίο όλα τα παραπάνω λειτουργούν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

dancer_69

 

Στο δικο μου doogee μιλοντας παντα για το απλο( εχω την ενυπωση )οτι δουλευε το ποντικι ,swipe και επιλογη /ανοιγμα εφαρμογης αλλα δεν διαβαζε στικακι ,ειχα το πρωτο μοντελο που βγηκε στην ν15.Το ποστ το εγραψα γιατι δοκιμασα την εφαρμογη σε zte blade vec 4g και δουλεψε.Στην αρχη το ΖΤΕ σιγουρα δεχοταν ποντικι αλλα οχι στικακι,προχθες με αδειο στικ με την εφαρμογη ,μου ζητησε να κατεβασω αλλη μια τυπου es explorer ,εφτιαξε τον φακελο usb storage ,

εβαλα το στικακι στον αποκοδικοποιητη να γραψει ,μετα στο καλωδιο και ετοιμος.μηπως να το κοιταξει καποιος αλλος;πιστευω πως και το ποντικι να δουλευει ειναι μια ενδειξη.Αν παλι κανω λαθος τοτε ζηταω συγνωμη προκαταβολικα για την μακρυγορια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θελω να κανω root το κινητο ενος φιλου και αν θυμαμαι καλα εχει την V15. Μπορω να εγκαταστησω το update-ROOT-DOOGEE_X5.zip ?

 

 

************* Το root εγινε τελικα,με αυτο το αρχειο ! *************

Edited by kokolokor5a
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω την παραπάνω συσκευή 1 χρόνο +.

Τελευταία δέν κράταγε η μπαταρία.Ρώτησα εδω στήν Ελλάδα και δέν έβρισκα πουθενα.

Οπότε πήρα απο εξωτερικό νέα μπαταρία :http://www.banggood.com/Original-2400mAh-Battery-For-DOOGEE-X5-X5-Pro-p-1006067.html?rmmds=search

H μπαταρία ήρθε φορτισμένη στο 50%, μόλις ήρθε το φόρτισα στο 100%.

Τελείωσε η μπαταρία και το έβαλα για πλήρη φόρτιση, όμως η συσκευή δέν άναψε ποτέ ξανά.

Είναι θέμα φορτιστή ή βγήκε ελαττωματική η νέα μπαταρία.

Δυστυχώς πέταξα την παλαία μπαταρία για να δοκιμάσω εάν θα ξανα άναβε με την πάλαια μπαταρία.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω την παραπάνω συσκευή 1 χρόνο +.

Τελευταία δέν κράταγε η μπαταρία.Ρώτησα εδω στήν Ελλάδα και δέν έβρισκα πουθενα.

Οπότε πήρα απο εξωτερικό νέα μπαταρία :http://www.banggood.com/Original-2400mAh-Battery-For-DOOGEE-X5-X5-Pro-p-1006067.html?rmmds=search

H μπαταρία ήρθε φορτισμένη στο 50%, μόλις ήρθε το φόρτισα στο 100%.

Τελείωσε η μπαταρία και το έβαλα για πλήρη φόρτιση, όμως η συσκευή δέν άναψε ποτέ ξανά.

Είναι θέμα φορτιστή ή βγήκε ελαττωματική η νέα μπαταρία.

Δυστυχώς πέταξα την παλαία μπαταρία για να δοκιμάσω εάν θα ξανα άναβε με την πάλαια μπαταρία.

 

Κλειστο ηταν οταν το φορτισες?δεν το ανοιξες καθολου με την νεα μπαταρια?

Βγαλε την μπαταρια και πατησε το on-off για 10-15 δευτερα και ξαναβαλτην

Link to comment
Share on other sites

Κλειστο ηταν οταν το φορτισες?δεν το ανοιξες καθολου με την νεα μπαταρια?

Βγαλε την μπαταρια και πατησε το on-off για 10-15 δευτερα και ξαναβαλτην

Το άνοιξα με την νέα μπαταρία και δουλεψε κανονικά η συσκευή, το φόρτισα κιόλας.

Όταν τελειώσε η μπαταρία και πήγα να το φορτισω , η συσκευή απο τότε δέν ξανα άναψε.

Το πήγα σε γνωστό που ασχολείται με επισκευές ηλεκτρονικών και μου είπε δέν δίνει ρεύμα η συσκευή στην μπαταρία για να την φορτίσει.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Το άνοιξα με την νέα μπαταρία και δουλεψε κανονικά η συσκευή, το φόρτισα κιόλας.

Όταν τελειώσε η μπαταρία και πήγα να το φορτισω , η συσκευή απο τότε δέν ξανα άναψε.

Το πήγα σε γνωστό που ασχολείται με επισκευές ηλεκτρονικών και μου είπε δέν δίνει ρεύμα η συσκευή στην μπαταρία για να την φορτίσει.

 

Εχω και εγω ενα x5,αγορασμενο απο vickmall τον προηγουμενο Οκτωβριο,δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης,

παντως να ξερεις πως το βισμα του καλωδιου του φορτιστη δεν εφαρμοζει και τοσο καλα με τη υποδοχη του τηλεφωνου.Δοκιμασε με αλλον φορτιστη,αλλο καλωδιο,το εκανες αυτο που σου ειπα πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορεί να μου πει κάποιος με σιγουριά αν το X5s δουλεύει στα ελληνικά δίκτυα; Σκέφτομαι να το πάρω αλλά αν δεν δουλεύει θα μου είναι άχρηστο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...