Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αρχή έβγαλα-ξαναέβαλα την μπαταρία, έβαλα καλώδιο, έτρεξε η εγκατάσταση στο pc κλπ...Την πρώτη φορά που χρησιμοποιησα το flashtool έδειξε ότι όλα πήγαν καλά (το παραθυράκι με το ν). Όταν όμως πάτησα το πλαϊνό κουμπί μαζί με το vol down για να κάνω wipe cache κλπ...μου έβγαζε ''καμία ενέργεια'' και μετά το κλείσιμο δεν ξανάνοιξε ποτέ. Δοκίμασα firmware update, download κλπ και κάθε φορά μου έβγαζε error.

 

προσωπικα εγω,μολις τελειωσε η εγκατασταση με το φλας τουλ το ανοιξα αμεσως χωρις να κανω wipe,δεν χρειαζετε νομιζω κιολας(προσπαθησε και χωρις να κανεις wipe).Το preloader το ξετσεκαρες??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσωπικα εγω,μολις τελειωσε η εγκατασταση με το φλας τουλ το ανοιξα αμεσως χωρις να κανω wipe,δεν χρειαζετε νομιζω κιολας(προσπαθησε και χωρις να κανεις wipe).Το preloader το ξετσεκαρες??

 

Μάλλον όχι...δεν θυμάμαι καθόλου για να πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, γράψε και το σφάλμα που σου βγάζει ακριβώς.

 

Μόλις ολοκλήρωσα επιτυχώς την αντιγραφή προσαρμοσμένης boot.img στη συσκευή. Γράφω τη διαδικασία, την οποία βρήκα εδώ:

https://github.com/lygstate/lygstate.github.com/blob/master/_posts/2014-03-10-Extract-boot.img-from-an-android-device.md

μιας και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για recovery.img:

;Χρησιμοποιούμε τις ακόλουθες εντολές για να βρούμε το διαμέρισμα boot,note:msm_sdcc.1 είναι διαφορετικό για κάθε συσκευή android

adb shell
ls -l /dev/block/platform/

;τώρα ξέρουμε ότι η πλατφόρμα της συσκευής είναι ή msm_sdcc.1
ls -l /dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name

; τώρα ξέρουμε ότι το διαμέρισμα boot είναι το mmcblk0p14 από το [boot -> /dev/block/mmcblk0p14]
;με τις ακόλουθες εντολές μπορούμε να αποθηκεύσουμε την boot.img

su
cat /dev/block/mmcblk0p7 > /sdcard/boot-from-android-device.img
chmod 0666 /sdcard/boot-from-android-device.

Με τον παραπάνω τρόπο μπορούμε να ανακτήσουμε τη boot.img ή τη recovery.img από τη συσκευή.

 

Για να τη φλασάρουμε στη συσκευή χρησιμοποιούμε τις παρακάτω εντολές:

adb shell
su
dd if=/storage/sdcard0/boot.img of=/dev/block/mmcblk0p7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αυτη την στιγμη ποιο ειναι το ποιο φθηνο καταστημα να αγορασω ενα που θελω να κανω δωρακι σε γνωστο μου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αυτη την στιγμη ποιο ειναι το ποιο φθηνο καταστημα να αγορασω ενα που θελω να κανω δωρακι σε γνωστο μου

 

http://www.geekbuying.com/item/DOOGEE-X5-5-0inch-2-5D-IPS-HD-Android-5-1-Smartphone-MT6580-Quad-Core-1-2GHz-1GB-RAM-8GB-ROM-3G-GPS-OTG---Black-350696.html?utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMWEB_20160505

 

με τον κωδικο 6$DGX52 πηγαινει στα 49.99$ :)

 

αλλα πρεπει να βιαστεις ειναι για 50 κομματια μονο

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/DOOGEE-X5-5-0inch-2-5D-IPS-HD-Android-5-1-Smartphone-MT6580-Quad-Core-1-2GHz-1GB-RAM-8GB-ROM-3G-GPS-OTG---Black-350696.html?utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMWEB_20160505

 

με τον κωδικο 6$DGX52 πηγαινει στα 49.99$ :)

 

αλλα πρεπει να βιαστεις ειναι για 50 κομματια μονο

 

Τσιμπησα ενα.Στα 50$ ειναι δωρο θεου.

Link to comment
Share on other sites

Την νέα romπου έχει ανέβει στο doogee.cc και την λέει "Β" είναι για το χ5 μας; Τι νεο έχει, την έχει δοκιμάσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Την νέα romπου έχει ανέβει στο doogee.cc και την λέει "Β" είναι για το χ5 μας; Τι νεο έχει, την έχει δοκιμάσει κάποιος;

Τελικά είναι για τα νέα χ5 όχι για τα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/DOOGEE-X5-5-0inch-2-5D-IPS-HD-Android-5-1-Smartphone-MT6580-Quad-Core-1-2GHz-1GB-RAM-8GB-ROM-3G-GPS-OTG---Black-350696.html?utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMWEB_20160505

 

με τον κωδικο 6$DGX52 πηγαινει στα 49.99$ :)

 

αλλα πρεπει να βιαστεις ειναι για 50 κομματια μονο

Πήρα και εγώ ενα στα 49,99$ , πλήρωσα με paypal balance. Συντομα και εντυπωσεις. Προσφορα και κουπόνι εξακολουθουν να ισχύουν

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τις ROMS που κατεβάζετε, πάντα να διαβάζετε το description που αναφέρει για ποια έκδοση είναι η κάθεμία που ανεβαίνει.

Σύμφωνα με το Kimovil, αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν 5(!!!) εκδόσεις του συγκεκριμένου μοντέλου, οπότε ξαναλέω λίγη προσοχή για να αποφεύγετε τουβλιάσματα.

Εντύπωση μου προκάλεσε το Χ5 ΜΑΧ, το οποίο τσακίζει κυριολεκτικά κόκκαλα με τα specs του για την κατηγορία και ψήνομαι πολύ σοβαρά να το χτυπήσω, αφού το απλό Χ5 μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, άρα σκέφτομαι πόσο καλύτερο μπορεί να είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τις ROMS που κατεβάζετε, πάντα να διαβάζετε το description που αναφέρει για ποια έκδοση είναι η κάθεμία που ανεβαίνει.

Σύμφωνα με το Kimovil, αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν 5(!!!) εκδόσεις του συγκεκριμένου μοντέλου, οπότε ξαναλέω λίγη προσοχή για να αποφεύγετε τουβλιάσματα.

Εντύπωση μου προκάλεσε το Χ5 ΜΑΧ, το οποίο τσακίζει κυριολεκτικά κόκκαλα με τα specs του για την κατηγορία και ψήνομαι πολύ σοβαρά να το χτυπήσω, αφού το απλό Χ5 μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, άρα σκέφτομαι πόσο καλύτερο μπορεί να είναι αυτό.

Οκ δεν ειναι και κατι το τοσο τρομερο,(θα κανει βεβαια την διαφορα,αλλα οταν βγει το pro,)μεγαλο ρολο θα παιξει η τιμη πωλησης εδω.

Και πρωσοπικη αποψη να περιμενεις να πας στο pro.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Με 1gb ram;; ;;

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Γινετε αναβαθμιση μονο με τη χρηση κινητου;αν ναι πως;κατεβασα την 19 απ το needrom 449 mb , ειμαι ο μονος που νιωθω αδικημενος με το θεμα των ενημερωσεων;

Χανουμε τπτ σε σχεση με αυτους που ειναι στην 19?ειδα και την Μ νομιζω στο needrom εμεις μπορουμε να αναβαθμισουμε;

Κλεινωντας μου εσπσε το digitizer ,τωρα τι κανω;ανταλακτικο και σερβις εδω η πισω συας Κινας;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα την v19 και ή αλλαγή που είδα αφορούσε το touch και το οτι πλέον μπορείς να εμφανισεις το ποσοστό της μπαταρίας. Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις ξεχωριστό ringtone για κάθε σιμ κάτι που δε δούλευε στην v17,το αφαίρεσαν στην 18 και το έφτιαξαν στη 19.

 

Στάλθηκε από το X5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από που γίνεται αυτό? Γιατί σε μένα που έχω τη 19 δεν υπάρχει επιλογή, έναν ήχο κλήσης μπορώ να βάλω μόνο. Πηγαίνω Ρυθμίσεις -> Ηχος Δονηση ->Γενικές

Μήπως είναι κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Στο ηχο κλησης δεν σου εμφανίζει για κάθε σιμ; Τοτε εγω θα κάνω λάθος γιατί έβαλα μια ρομ που έχει στο needrom που λέγεται system_v19MOD μάλλον είναι τροποποιημένη ή stock v19

 

Στάλθηκε από το X5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους υπάρχει τρόπος να Απενεργοποιησω το vibration οταν μια κλήση που παίρνω απαντάτε από τον καλούμενο?
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας προβλημα με το μικροφωνο???Ορισμενοι μερικες φορες δεν με ακουνε και αναγκαζομαι να τα επαναλαμβανω,

 

τι κανω σε αυτην την περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα σος η γυναικά μου έκανε ένα ρεσταρτ στο χ5, και της ζητάει κωδικό για να ξεκλειδώσει το αντροιδ. και δεν ξέρω γιατί σπάω το κεφάλι μου εδώ και ώρα και δεν ξέρω τη να κάνω και άρχισε και η μουρμουρά βοήθεια αν ξέρει κάποιος
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα σος η γυναικά μου έκανε ένα ρεσταρτ στο χ5, και της ζητάει κωδικό για να ξεκλειδώσει το αντροιδ. και δεν ξέρω γιατί σπάω το κεφάλι μου εδώ και ώρα και δεν ξέρω τη να κάνω και άρχισε και η μουρμουρά βοήθεια αν ξέρει κάποιος

 

Έχει αναφερθεί ξανά κάποιες σελίδες πάρα πίσω μια ακριβώς περίπτωση. Αν θυμάμαι καλά μιλούσαν τελικά για κάποιο κωδικό που είχαν η κάτι τέτοιο. Για ψάξε λίγο και θα το βρεις...

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

δύστυχος δεν βγαίνει ακρη βρηκα κατι πιο πισω αλλα σε εκεινη την περιπτοση ειχε δωση το κντ του σαν ασφαλεια κατι που δεν ειχα κανει κανει οταν το σεταρισα την πρωτη φορα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο εμενα ,μολις το ρουταρα με king root ,εχω την εφαρμογη twrp ειμαι στην ν15 , τωρα πως θα βαλω recovery ?γινετε χωρις χρηση η/υ? στην επιλογη install αν βαλω την19 υα την περασει η οχι;τωρα ειμαι ετοιμος για custom roms ?γινετε με την επιλογη install απο twrp? μιλαω παντα χωρις χρηση η/υ τα φωτα σας σας παρακαλω ,αν καποιος ξερει κατι καθε βοηθεια δεκτη
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να περάσεις την v19 με ΟΤΑ, όχι. Από τη στιγμή που έχει γίνει root δεν κάνει αναβάθμιση(σε μένα τουλάχιστον δε γινόταν ακόμη και μετά από unroot). Η TWRP τώρα είναι recovery. Μπορείς να την περάσεις ως local update. Νομίζω κάπου στις πίσω σελίδες υπάρχει κάποιο link. Εκεί νομίζω το βρήκα κι εγώ(δε θυμάμαι σίγουρα γιατί έχει περάσει καιρός και τότε έψαχνα παράλληλα και αλλού). Διαφορετικά υπάρχει και τρόπος μέσω terminal emulator και εντολών, αλλά μπορεί εύκολα να γίνει λάθος και η "dd" που χρησιμοποιείται είναι επικίνδυνη, μιας και αν γράψει σε λάθος χώρο μπορεί να μπρικάρει τη συσκευή.

Επίσης υπάρχει νεότερη έκδοση την TWRP:

http://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-6/

που δεν είναι στα ρώσικα.

Λογικά μπορείς να την αντικαταστήσεις στο zip που χρησιμοποιείται για το local update που ανέφερα παραπάνω(το αρχείο είναι το recovery.img, αν έχει άλλο όνομα θα πρέπει να το αλλάξεις σε "recovery.img").

Από τη στιγμή που έχεις εγκατεστημένη τη recovery mode, μπορείς μέσω αυτής να εγκαταστήσεις και κάποια custom rom. Θα βάλεις το αρχείο zip που την περιλαμβάνει στην κάρτα μνήμης και μετά από recovery mode, θα επιλέξεις το "install" και από το διαχειριστή αρχείων θα πλοηγηθείς και θα επιλέξεις το αρχείο αυτό.

 

P.S

Το θέμα της 2.8.7 δεν φορτώνεται στην 3.02 έκδοση της TWRP, αλλά υπάρχει εδώ αντίστοιχο για την 3.02:

http://forum.xda-developers.com/android/themes/theme-twrp-materialised-dark-light-play-t2915584

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...