Jump to content

Destinator 3


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zepelin (23 Δεκ. 2004 , 12:34)

 

Ο Δακτύλιος υπάρχει, αν ακολουθήσεις τη διαδικασία για την αντιγραφή των For_Links αρχείων.

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο γιατί έγιναν οι διορθώσεις στην Πλάκα, που μας υπόδειξες, στην Αναφορά Λαθών.

 

 

Αντιθετως, η οδος Αδριανού (από Αρεως έως Ερμού) παρέμεινε δρόμος ενώ εκει είναι ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ (σας το εχω πει πανω απο δεκα φορες) και η οδός Ποικίλης έχει λάθος κατεύθυνση. Τα αποτελέσματα στην πλοήγηση είναι κωμικα, οπως σας εχω πει επισης δεκα φορες (για μια αποσταση 100 μετρων σε πάει μεσω Συντάγματος και ...2,5 χιλιομέτρων).

Παρακαλω ελεγξτε τα στοιχεια σας πριν προβαίνετε σε δηλώσεις περι αδίκου.

Ακολουθησα επακριβως κ τη διαδικασια για το For Links, παόλαυτά θα το επαναλάβω και θα σας ενημερώσω. Τέλος, παρακαλώ να μου πείτε εαν υπάρχει κάποιος λόγος να μου στείλετε το νέο πρόγραμμα ταχυδρομικώς ή εαν με το download έχω όλα τα νέα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (24 Δεκ. 2004 , 14:11)

 

To MIO 168 ths MITAC

 

 

300 Mhz .................. ισως εκει να ειναι το προβλημα ταχυτητας .......

:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kkmet (23 Δεκ. 2004 , 14:20)

 

Xtes dokimasa to Destinator 3 me Qtek2020 xrisimopoiontas to Bluetooth GPS apo http://www.altershop.gr (130 Euro). Apla apsogo !!!

 

 

σε τι ταχυτητα εχεις ρυθμισει το gps ? 4800? 9600 ? παιζει καποιο ρολο η ρυθμιση αυτη ? το εχεις δοκιμασει ?

:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος axidous (24 Δεκ. 2004 , 14:16)

 

είναι κάποιος από εδώ μέσα που το έχει δουλέψει με Hp 4700 ?

Δουλεύει κανονικά ?

 

φιλικά

 

 

Εγώ το δουλεύω με hx4700 και μάλιστα το πρόγραμμα ολόκληρο μαζί με τους χάρτες στην SD...Ακόμα και το Dest.dll στην SD το έχω βάλει έτσι ώστε να μην καταναλώνω καθόλου από την λιγοστή μνήμη του 4700...

 

Δουλεύει περίφημα και πάρα πολύ γρήγορα...

 

Το έχω δοκιμάσει και στην κεντρική μνήμη το πρόγραμμα και δουλεύει εξίσου καλά...

 

Αν όμως δεν έχεις γρήγορη SD Memory μην κάνεις το πείραμα να το βάλει ολόκληρο σε αυτήν γιατί θα σου σέρνεται...Το έχω δοκιμάσει και ξέρω...Μόνο με την SanDisk Ultra II πάει σφαίρα (66x ταχύτητα)

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ευτυχισμένα σε όλους τους φίλους του forum, υγεία "ανοιχτά μυαλά" , και πάρα πολλά καλά routing σε ΟΛΟΥΣ μας !!!!!!!!! :D
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp (26 Δεκ. 2004 , 22:42)

 

Εγώ το δουλεύω με hx4700 και μάλιστα το πρόγραμμα ολόκληρο μαζί με τους χάρτες στην SD...Ακόμα και το Dest.dll στην SD το έχω βάλει έτσι ώστε να μην καταναλώνω καθόλου από την λιγοστή μνήμη του 4700...

 

Δουλεύει περίφημα και πάρα πολύ γρήγορα...

 

Το έχω δοκιμάσει και στην κεντρική μνήμη το πρόγραμμα και δουλεύει εξίσου καλά...

 

Αν όμως δεν έχεις γρήγορη SD Memory μην κάνεις το πείραμα να το βάλει ολόκληρο σε αυτήν γιατί θα σου σέρνεται...Το έχω δοκιμάσει και ξέρω...Μόνο με την SanDisk Ultra II πάει σφαίρα (66x ταχύτητα)

 

για την SD TRANSCEND 256 MB ( 45x ) τι γνωμη εχεις ? ειναι γρηγορη ? Να βαζουμε και προγραμμα και χαρτες σε αυτην την SD ?

:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος neriano (24 Δεκ. 2004 , 16:12)

 

Αντιθετως, η οδος Αδριανού (από Αρεως έως Ερμού) παρέμεινε δρόμος ενώ εκει είναι ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ (σας το εχω πει πανω απο δεκα φορες) και η οδός Ποικίλης έχει λάθος κατεύθυνση. Τα αποτελέσματα στην πλοήγηση είναι κωμικα, οπως σας εχω πει επισης δεκα φορες (για μια αποσταση 100 μετρων σε πάει μεσω Συντάγματος και ...2,5 χιλιομέτρων).

Παρακαλω ελεγξτε τα στοιχεια σας πριν προβαίνετε σε δηλώσεις περι αδίκου.

Ακολουθησα επακριβως κ τη διαδικασια για το For Links, παόλαυτά θα το επαναλάβω και θα σας ενημερώσω. Τέλος, παρακαλώ να μου πείτε εαν υπάρχει κάποιος λόγος να μου στείλετε το νέο πρόγραμμα ταχυδρομικώς ή εαν με το download έχω όλα τα νέα αρχεία.

 

Αγαπητέ neriano,

Η Αδριανού, όπως την περιγράφεις είναι πεζόδρομος στον καινούργιο χάρτη. Μπορεί οποιοσδήποτε να το επιβεβαιώσει.

Επίσης η οδός Ποικίλης είναι μονόδρομος από Δυτικά προς Ανατολικά. Κι αυτό μπορεί να επιβεβαιωθεί από οποιονδήποτε στο forum.

Πιστεύω ότι δεν έχεις εγκαταστήσει σωστά το νέο χάρτη. Θα πρότεινα να προσπαθήσεις άλλη μια φορά να εγκαταστήσεις το χάρτη ή αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μας για τεχνική υποστήριξη.

Για να βεβαιωθείς ότι έχεις βάλει τον τελευταίο χάρτη έλεγξε ότι περιέχει Πάτρα, Ιωάννινα, Λαμία, Βόλο, Λάρισα, Καβάλα, Χαλκίδα, Ηράκλειο, Χανιά, Ρέθυμνο, Αγ. Νικόλαο, Νεάπολη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harrysvr (28 Δεκ. 2004 , 13:27)

 

Εννοεις οτι υπαρχει απλη χαρτογραφιση or routing? :eek:

 

 

Στις παραπάνω περιοχές πλην Αθήνας – Θεσσαλονίκης και Πάτρας υπάρχουν τα χαρτογραφικά δεδομένα που χρειάζονται για να γίνει routing. Το θέμα είναι ότι αυτά τα στοιχεία δεν έχουν ελεγχθεί επιτόπου, με αποτέλεσμα η δρομολόγηση να είναι αξιόπιστη από 60 – 90%, ανάλογα τη περίπτωση.

Επίσης σ’ αυτές τις περιοχές η εύρεση μιας διεύθυνσης γίνεται με την χρήση της λειτουργίας «διασταύρωσης», μιας και δεν υπάρχουν αριθμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zepelin (28 Δεκ. 2004 , 14:33)

 

Στις παραπάνω περιοχές πλην Αθήνας – Θεσσαλονίκης και Πάτρας υπάρχουν τα χαρτογραφικά δεδομένα που χρειάζονται για να γίνει routing. Το θέμα είναι ότι αυτά τα στοιχεία δεν έχουν ελεγχθεί επιτόπου, με αποτέλεσμα η δρομολόγηση να είναι αξιόπιστη από 60 – 90%, ανάλογα τη περίπτωση.

Επίσης σ’ αυτές τις περιοχές η εύρεση μιας διεύθυνσης γίνεται με την χρήση της λειτουργίας «διασταύρωσης», μιας και δεν υπάρχουν αριθμήσεις.

 

 

Επίσης, για όσους θέλετε περισσότερες πληροφορίες για τη κάλυψη του Ελληνικού χάρτη, μπορείτε να κατεβάσετε από το site της NGi http://www.ngi.gr το Ελληνικό εγχειρίδιο χρήσης του Destinator

Link to comment
Share on other sites

τελικα χαρη στην βοηθεια των φιλων του foroum εστεισα τον registry editor , εκανα τις αλλαγες στην registry και μετεφερα ολο το προγραμμα στην sd (εκτος του activation dir.).

πως μπορω να φτιαξω νεο shortcut ωστε να τρεχει το προγραμμα απο την sd? (εχω mio168)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος behos (29 Δεκ. 2004 , 14:17)

 

τελικα χαρη στην βοηθεια των φιλων του foroum εστεισα τον registry editor , εκανα τις αλλαγες στην registry και μετεφερα ολο το προγραμμα στην sd (εκτος του activation dir.).

πως μπορω να φτιαξω νεο shortcut ωστε να τρεχει το προγραμμα απο την sd? (εχω mio168)

 

 

Xreiazese to Spb Pocketplus v2.1 tha to vreis sto #aivanet

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος behos (29 Δεκ. 2004 , 14:17)

 

τελικα χαρη στην βοηθεια των φιλων του foroum εστεισα τον registry editor , εκανα τις αλλαγες στην registry και μετεφερα ολο το προγραμμα στην sd (εκτος του activation dir.).

πως μπορω να φτιαξω νεο shortcut ωστε να τρεχει το προγραμμα απο την sd? (εχω mio168)

 

 

Αυτό είναι το πιο απλό.

 

Πήγαινε με τον resco explorer στην SD πάνω στο exe του destinator και κάνε copy...

Μετά πήγαινε στο folder των Windows---->Start Menu ----> Programs και κάνε paste shortcut...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostis100 (27 Δεκ. 2004 , 18:53)

 

για την SD TRANSCEND 256 MB ( 45x ) τι γνωμη εχεις ? ειναι γρηγορη ? Να βαζουμε και προγραμμα και χαρτες σε αυτην την SD ?

 

 

Δεν μπορώ να έχω γνώμη μιας και δεν την έχω δοκιμάσει.

Ο καλύτερος τρόπος για να είσαι σίγουρος είναι να κάνεις μόνος σου την δοκιμή για να δεις πόσο καλά και σταθερά δουλεύει...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

για οσους εχουν mio και τρεχουν το destinator απο την sd

με sd 60x 512Μb (55€ με φπα απο JAGA) και με την παρακατω ρυθμιση στο pda

 

start -> settings -> system -> mio utility -> smart battery -> high performance

 

η ταχυτητα αποκρισης ειναι παρα πολυ καλη

 

επισης ευχαριστω ολα τα παιδια του foroum που με βοηθησαν να στησω επιτυχως το destinator στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος behos (30 Δεκ. 2004 , 14:25)

 

για οσους εχουν mio και τρεχουν το destinator απο την sd

με sd 60x 512Μb (55€ με φπα απο JAGA) και με την παρακατω ρυθμιση στο pda

 

start -> settings -> system -> mio utility -> smart battery -> high performance

 

η ταχυτητα αποκρισης ειναι παρα πολυ καλη

 

επισης ευχαριστω ολα τα παιδια του foroum που με βοηθησαν να στησω επιτυχως το destinator στην sd.

 

 

Allo ena kalo tip einai start --> settings--> memory kai na rixeis to slider sthn Storage afhnontas tou Free kapou konta sta 9 - 10 mb

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (30 Δεκ. 2004 , 18:23)

 

Allo ena kalo tip einai start --> settings--> memory kai na rixeis to slider sthn Storage afhnontas tou Free kapou konta sta 9 - 10 mb

 

 

ενα ΣΥΝΟΛΙΚΟ post με τις οδηγιες για το destinator στην SD για οσους εχουμε ΜΙΟ 168 θα μας βοηθουσε πολυ :)

:)
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑΦΟΡΑ και ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ DESTINATOR3 ΣΤΗΝ SD ΚΑΡΤΑ (έχει δοκιμασθεί με επιτυχία σε ΜΙΟ 168)

 

1) Κάνουμε copy (όχι Move) όλο το directory DestinatorApps από την κύρια μνήμη στην SD

 

2) Πηγαίνουμε στην κύρια μνήμη και σβήνουμε στο Directory DestinatorApps τα πάντα εκτός από το directory Activation στο directory Common

 

3) Ανοίγουμε με έναν Regeditor (Resco File explorer) και στο κλειδί HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Apps\DestinatorApps αλλάζoυμε τα strings InstallDir & InstlDir από DestinatoApps\Destinator σε

xxx \DestinatoApps\Destinator * όπου xxx = το όνομα της κάρτας σας .

 

4) Πηγαίνουμε στο Start Menu και φτιάχννουμε το shortcut του Destinator στη νέα τοποθεσία. (Με τον Resco File explorer)

 

5) Για μέγιστη απόδοση μπορείτε να εφαρμόσετε τα παρακάτω tips

 

α. Πηγαίνουμε Start --> Settings--> Memory και ρίχνουμε το slider στην Storage αφήνοντας του Free γύρω στα 9 - 10 mb

 

β. Πηγαίνουμε Start -> Settings -> System -> Mio Utility -> Smart Battery -> και επιλέγουμε High Performance

 

γ. Με εναν registry editor πάμε στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\GDI\GLYPHCACHE\ και αλλάζουμε την τιμή του 'limit' απο 8192 σε 32768 και κάνουμε Soft Reset

 

 

 

 

Toν Resco File Explorer (και άλλα χρήσιμα εργαλεία θα τα βρείτε στο #AIVANET)

Link to comment
Share on other sites

επισης

 

1. Anoigete ton registry editor sto Pocket PC

2. Phgainte sto HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\GDI\GLYPHCACHE\

3. Allaxte thn timh tou 'limit' apo 8192 se 32768

4. Kleiste to registry editor kai kante soft reset

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος behos (31 Δεκ. 2004 , 08:20)

 

επισης

 

1. Anoigete ton registry editor sto Pocket PC

2. Phgainte sto HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\GDI\GLYPHCACHE\

3. Allaxte thn timh tou 'limit' apo 8192 se 32768

4. Kleiste to registry editor kai kante soft reset

 

 

Ουπςςςςς Αυτο ξέχασα να το γράψω...

 

 

Το ανέβασα πιο επάνω για να εχουμε ενα συνολικο post με οδηγιες. Αν ξέχασα κάτι άλλο γράψτε και εγω θα το προσθέσω ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (30 Δεκ. 2004 , 21:24)

 

ΜΕΤΑΦΟΡΑ και ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ DESTINATOR3 ΣΤΗΝ SD ΚΑΡΤΑ (έχει δοκιμασθεί με επιτυχία σε ΜΙΟ 168)

 

1) Κάνουμε copy (όχι Move) όλο το directory DestinatorApps από την κύρια μνήμη στην SD

 

2) Πηγαίνουμε στην κύρια μνήμη και σβήνουμε στο Directory DestinatorApps τα πάντα εκτός από το directory Activation στο directory Common

 

3) Ανοίγουμε με έναν Regeditor (Resco File explorer) και στο κλειδί HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Apps\DestinatorApps αλλάζoυμε τα strings InstallDir & InstlDir από DestinatoApps\Destinator σε

xxx \DestinatoApps\Destinator * όπου xxx = το όνομα της κάρτας σας .

 

4) Πηγαίνουμε στο Start Menu και φτιάχννουμε το shortcut του Destinator στη νέα τοποθεσία. (Με τον Resco File explorer)

 

5) Για μέγιστη απόδοση μπορείτε να εφαρμόσετε τα παρακάτω tips

 

α. Πηγαίνουμε Start --> Settings--> Memory και ρίχνουμε το slider στην Storage αφήνοντας του Free γύρω στα 9 - 10 mb

 

β. Πηγαίνουμε Start -> Settings -> System -> Mio Utility -> Smart Battery -> και επιλέγουμε High Performance

 

γ. Με εναν registry editor πάμε στο HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\GDI\GLYPHCACHE\ και αλλάζουμε την τιμή του 'limit' απο 8192 σε 32768 και κάνουμε Soft Reset

 

 

 

 

Toν Resco File Explorer (και άλλα χρήσιμα εργαλεία θα τα βρείτε στο #AIVANET)

 

 

Όλα αυτά ισχύουν για οποιοδήποτε ppc ή μόνο για το MIO?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος d74c (31 Δεκ. 2004 , 11:06)

 

Όλα αυτά ισχύουν για οποιοδήποτε ppc ή μόνο για το MIO?

 

 

 

Εγώ προσωπικά τα έχω δοκιμάσει επί το πλείστων στο ΜΙΟ άλλα και σε ένα ipaq που τα είχα δοκιμάσει παλαιότερα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...