Jump to content

Destinator 3


Muck Smith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ssarl (18 Δεκ. 2004 , 09:04)

 

Ρε παιδιά, κανένα νέο για τον ελληνικό χάρτη; Τον περιμένουμε σχεδόν δύο βδομάδες. Ελπίζω να τον έχουμε πριν τα Χριστούγεννα...

 

 

Ναι ρε παιδια !!!

@maximi01 - Εχουμε καμοια προοδο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οποτε βαζω πλοηγηση για καπου μακρια το συστημα κολαει..γιατι? ειμαι θεσσαλονικη δηλαδη και το βαζω να με παει βεροια.. λεει οδηγητε προσεκτικα..οποτε μαλλον ξεκιναει αλλα κολαει και μενει στην οθονη για την ποληγη ακομη .. τι φταιει? εχω 3950 και εχω το προγραμμα στην SD . δεν εχω τιποτα αλλο περασμενο στο ipaq.

2. που με προτεινετε να το εγκαταστησω?

γενικα τρωει κολληματα.

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Athanasios (18 Δεκ. 2004 , 15:59)

 

οποτε βαζω πλοηγηση για καπου μακρια το συστημα κολαει..γιατι? ειμαι θεσσαλονικη δηλαδη και το βαζω να με παει βεροια.. λεει οδηγητε προσεκτικα..οποτε μαλλον ξεκιναει αλλα κολαει και μενει στην οθονη για την ποληγη ακομη .. τι φταιει? εχω 3950 και εχω το προγραμμα στην SD . δεν εχω τιποτα αλλο περασμενο στο ipaq.

2. που με προτεινετε να το εγκαταστησω?

γενικα τρωει κολληματα.

 

 

Προτείνω να κατεβάσεις τον τελευταίο χάρτη από το site μας http://www.ngi.gr και να ακολουθήσεις τις οδηγίες εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zepelin (18 Δεκ. 2004 , 20:40)

 

Προτείνω να κατεβάσεις τον τελευταίο χάρτη από το site μας http://www.ngi.gr και να ακολουθήσεις τις οδηγίες εγκατάστασης.

 

 

οι Ελληνικοι χαρτες ποτε θα βγουν ρε παιδια ? :(

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη 23/12 το πρωϊ θα περάσω από τα γραφεία της NGI για να πάρω το CDάκι με τους νέους Ελληινικούς χάρτες :rolleyes:

Παρακαλώ θέλω Χριστουγεννιάτικη συσκευασία !!!!! :D

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (19 Δεκ. 2004 , 10:38)

 

Την Πέμπτη 23/12 το πρωϊ θα περάσω από τα γραφεία της NGI για να πάρω το CDάκι με τους νέους Ελληινικούς χάρτες :rolleyes:

Παρακαλώ θέλω Χριστουγεννιάτικη συσκευασία !!!!! :D

 

 

Γιατι ειναι ετοιμοι ?

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγλική έκδοση τα πάει πολύ καλά για την πόλη της Θεσσαλονίκης , αλλά σήμερα που πήγα στις Σέρρες δείχνει να μη γνωρίζει τον καινούργιο δρόμο μήκους 40χλ, που δώθηκε στην κυκλοφορία πριν πολλά-πολλα χρόνια, και μέστελνε μέσω του παλιού οδικού δικτύου. Εύχομαι στην Ελληνική έκδοση να διορθώθηκαν αυτές οι παραλείψεις ,φροντίστε μόνο κύριοι της NGI να μας δοθεί η καινούργια έκδοση για να προλάβουμε να την τεστάρουμε τώρα στις γιορτές.

Ευχαριστώ

sinapidisantonis.spaces.live.com
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα

Εχω διαβασει σε Αγγλικο forum οτι το destinator3 εχει ενα bug. Δεν σβηνει τον buffer των GPS data, με αποτελεσμα να γεμιζει μετα απο λιγο η μνημη του PocketPC και να κολαει. Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο; Μηπως ειναι αυτο το το προβλημα που ανεφερε ο φιλος Athanasios; Εγω δεν το αγορασει ακομα και δεν μπορω να σας διαφωτισω.

Και κατι αλλο. Οι νοι χαρτες που περιμενετε ποιες αλλες πολεις περιλεμβανουν εκτος απο Αθηνα και Θεσσαλονικη;

 

eolos

Link to comment
Share on other sites

Einai bari programma ontos! Den ksero gia to bug alla merikes fores einai anagkaio to reset gia na mporesete na to ksanatreksete! Gia tin douleia tou omos pisteuo oti einai to kalitero an kai exei polla bugs stous xartes! Simera piga apo karditsa larisa kai sta kala kathoumena pano se kentriko dromo ligo prin mpo stin poli den eixe kommati autou tou dromou pou einai ekei episis para polla xronia kai me estelne mesa apo kati xoria!

Tora san programma pisteuo oti xreiazetai 3 simantikotates beltioseis:

1. Kaliteri diaxeirisi tis mnimis polles fores akoma kai sto JAM me ton PXA270 sernete to programma. An paradeigma pas na dialekseis poia diodia theleis na apofygeis exeis ftasei ston proorismo sou kai to programma akoma den exei anoiksei tin lista me ta diodia :)

2. Na ginei epitelous dynati i egkatastasi tou se SD xoris tis alximeies pou pali kala pou tis anakalipse o mpak kai mporoume na to bazoume esto kai me periergo tropo stin SD mas.

3. Na mporei na ginei egkatastasi se opoiadipote karta giati to Destinator blepei mono tin kiria mnimi kai tin proti karta pou sinithos einai i flash tou kinitou kai oxi kapoia SD i CF

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eolos (19 Δεκ. 2004 , 22:29)

 

Γεια σας και απο εμενα

Εχω διαβασει σε Αγγλικο forum οτι το destinator3 εχει ενα bug. Δεν σβηνει τον buffer των GPS data, με αποτελεσμα να γεμιζει μετα απο λιγο η μνημη του PocketPC και να κολαει. Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο; Μηπως ειναι αυτο το το προβλημα που ανεφερε ο φιλος Athanasios; Εγω δεν το αγορασει ακομα και δεν μπορω να σας διαφωτισω.

Και κατι αλλο. Οι νοι χαρτες που περιμενετε ποιες αλλες πολεις περιλεμβανουν εκτος απο Αθηνα και Θεσσαλονικη;

 

eolos

 

Το αγγλικό forum (προφανώς μιλάς για το pocketgpsworld ή το gpspasssion) λέει ότι αυτό το bug δημιουργείται από τον συνδιασμό παλιάς έκδοσης προγράμματος (3.0.54 ή 3.0.64-65) και νέας έκδοσης χαρτών. Εμείς που χρησιμοποιούμε την 3.0.75 δεν έχουμε πρόβλημα.

Όσο για τους χάρτες, αυτοί περιλαμβάνουν Αθήνα με υπόλοιπο Αττικής, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Βόλο, Χαλκίδα (δεν ξέρω αν ξεχνάω κάποια άλλη). Στο επαρχιακό δίκτυο υπάρχει αρκετή κάλυψη αλλά θέλει και άλλο δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eolos (19 Δεκ. 2004 , 22:29)

 

Γεια σας και απο εμενα

Εχω διαβασει σε Αγγλικο forum οτι το destinator3 εχει ενα bug. Δεν σβηνει τον buffer των GPS data, με αποτελεσμα να γεμιζει μετα απο λιγο η μνημη του PocketPC και να κολαει. Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο; Μηπως ειναι αυτο το το προβλημα που ανεφερε ο φιλος Athanasios; Εγω δεν το αγορασει ακομα και δεν μπορω να σας διαφωτισω.

Και κατι αλλο. Οι νοι χαρτες που περιμενετε ποιες αλλες πολεις περιλεμβανουν εκτος απο Αθηνα και Θεσσαλονικη;

 

eolos

 

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ (στην έκδοση 3.075) στο PPC με 32ΜΒ και όντως είναι έτσι! ( Η λύση είναι το Destinator και οι χάρτες στην Storage Card και Resample τα αρχεία wav των οδηγιών! Τότε παίζει κανονικά γιατί έχει περισσότερη μνήμη και δεν κολάει!). Σε PPC με 64MB δεν έχει κανένα πρόβλημα!!

Ελπίζω να βοήθησα! ;)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος katsj (20 Δεκ. 2004 , 00:05)

 

Einai bari programma ontos! Den ksero gia to bug alla merikes fores einai anagkaio to reset gia na mporesete na to ksanatreksete! Gia tin douleia tou omos pisteuo oti einai to kalitero an kai exei polla bugs stous xartes! Simera piga apo karditsa larisa kai sta kala kathoumena pano se kentriko dromo ligo prin mpo stin poli den eixe kommati autou tou dromou pou einai ekei episis para polla xronia kai me estelne mesa apo kati xoria!

Tora san programma pisteuo oti xreiazetai 3 simantikotates beltioseis:

1. Kaliteri diaxeirisi tis mnimis polles fores akoma kai sto JAM me ton PXA270 sernete to programma. An paradeigma pas na dialekseis poia diodia theleis na apofygeis exeis ftasei ston proorismo sou kai to programma akoma den exei anoiksei tin lista me ta diodia :)

2. Na ginei epitelous dynati i egkatastasi tou se SD xoris tis alximeies pou pali kala pou tis anakalipse o mpak kai mporoume na to bazoume esto kai me periergo tropo stin SD mas.

3. Na mporei na ginei egkatastasi se opoiadipote karta giati to Destinator blepei mono tin kiria mnimi kai tin proti karta pou sinithos einai i flash tou kinitou kai oxi kapoia SD i CF

 

 

Η αλήθεια είναι ότι το Destinator χρειάζεται αρκετή μνήμη για να τρέξει γρήγορα. Στο Qtek 2020 με ελεύθερα 80MB μνήμης πάει σφαίρα χωρίς καθυστερήσεις σε υπολογισμούς πορείας και εμφάνιση χαρτών. Σε ένα IPAQ 2210 με 26ΜΒ free που έχω αλλά δε χρησιμοποιώ πια, είχα παρατηρήσει αρκετές καθυστερήσεις όχι τόσο στην εμφάνιση αλλά στον υπολογισμό διαδρομής. Επίσης σε μερικά PocketPC (όπως π.χ. το IPAQ2210), η πρόσβαση στην SD ή την CF είναι απελπιστικά αργή, οπότε είναι καλύτερο να μεταφέρετε το πρόγραμμα στην κύρια μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε Dell Axim X30 624! Το πρόγραμμα πέταει για ατελείωτες ώρες και οι δρομολογήσεις είναι ακαριαίες! Reset δεν έει χρειαστεί να κάνω ποτέ! (2 μήνες τώρα!)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κανένα νέο για τους Ελληνικούς Χάρτες;
Ο Σοφότερος άνθρωπος στον κόσμο είναι αυτός που σοφά χρησιμοποιεί την σοφία των άλλων!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (20 Δεκ. 2004 , 07:51)

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ (στην έκδοση 3.075) στο PPC με 32ΜΒ και όντως είναι έτσι! ( Η λύση είναι το Destinator και οι χάρτες στην Storage Card και Resample τα αρχεία wav των οδηγιών! Τότε παίζει κανονικά γιατί έχει περισσότερη μνήμη και δεν κολάει!). Σε PPC με 64MB δεν έχει κανένα πρόβλημα!!

Ελπίζω να βοήθησα! ;)

 

 

Εγω ακολούθησα τις οδηγίες μεταφοράς του Destinator σε SD αλλα δεν μου τρέχει?Εχω το MIO168.Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω προβλημα στο να εγγαταστησω ολη την εφαρμογη στην sd.

 

εχω κατεβασει τον registry editor phmregedit.msi αλλα δεν ξερω πως να τον εγκαταστησω στο Mio168 για να πειραξω την registry του pda.

 

μπορει να βοηθησει κανεις?

 

επισης βρηκα οτι το ιστορικο μπορει να "μηδενιστει" αν στο directory της sd που ειναι οι χαρτες σβησουμε το αρχειο previous.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος grigoris_a (20 Δεκ. 2004 , 14:57)

 

Εγω ακολούθησα τις οδηγίες μεταφοράς του Destinator σε SD αλλα δεν μου τρέχει?Εχω το MIO168.Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

 

Φίλε grigoris_a εγώ έκανα ακριβώς ότι λέει εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=599345#post599345

Πρόσεξε οτί δεν μπορείς να μετακινήσεις το directory activation!!

Αρκετή μνήμη γλυτώνεις αν κάνεις resample τα wav σε 11 Khz ! Από 7ΜΒ γίνονται περίπου 1ΜΒ! Οπότε γλυτώνεις μνήμη και από το Storace Memory και απο την κύρια μνήμη γιατί αυτα τα κρατάει στην μνήμη!

 

Εάν μετακίνησες το Destination.dll πρόσεχε γιατί χρειάζεται αρκετές αλλαγές στο registry!

 

Δοκίμασε να κάνεις Copy χωρίς να σβήσεις τιπότα. Δοκίμασε αν τρέχει, και μετα σβήνε ένα - ένα τα αρχεία όποτε θα δεις που βρίσκετε και το πρόβλημα!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lakis21 (20 Δεκ. 2004 , 17:10)

 

Φίλε grigoris_a εγώ έκανα ακριβώς ότι λέει εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=599345#post599345

Πρόσεξε οτί δεν μπορείς να μετακινήσεις το directory activation!!

Αρκετή μνήμη γλυτώνεις αν κάνεις resample τα wav σε 11 Khz ! Από 7ΜΒ γίνονται περίπου 1ΜΒ! Οπότε γλυτώνεις μνήμη και από το Storace Memory και απο την κύρια μνήμη γιατί αυτα τα κρατάει στην μνήμη!

 

Εάν μετακίνησες το Destination.dll πρόσεχε γιατί χρειάζεται αρκετές αλλαγές στο registry!

 

Δοκίμασε να κάνεις Copy χωρίς να σβήσεις τιπότα. Δοκίμασε αν τρέχει, και μετα σβήνε ένα - ένα τα αρχεία όποτε θα δεις που βρίσκετε και το πρόβλημα!

 

 

Και εγώ αυτά έκανα φίλε μου βημα βημα(δεν έσβησα το Activation)αλλά για κάποιο λόγο δεν μου βρίσκει τη διαδρομή στη storage card.Το resample δεν με ενδιαφερει μια και έχω 1GB καρτα.

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος grigoris_a (20 Δεκ. 2004 , 17:29)

 

Και εγώ αυτά έκανα φίλε μου βημα βημα(δεν έσβησα το Activation)αλλά για κάποιο λόγο δεν μου βρίσκει τη διαδρομή στη storage card.Το resample δεν με ενδιαφερει μια και έχω 1GB καρτα.

 

 

Έχει σημασία γιατι τα φορτώνει στην μνήμη κάθε φορά που κάνει δρομολόγηση όποτε είναι -6 mb στην μνήμη που χρησιμοποιεί όταν τρέχει το πρόγραμμα!!!!!

:)

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

paidia exo pari to acer-n30b me mnhmh 55mb kai sd-256mb cpu 266.

to programma to eggatestima stin kyrios mnhmh kai ton xarth sthn sd.Dokimasa na balo kai ton xarth stin sd. Otan toy zhtaw na moy bgalh diadromh dixnei thn klepsiura na doyleyh kai kolaei ekei, ean toy zhthso diadromh konthnh moy thn bgazh alla kai aythn oxi amesos!!!

Poy mporh na einai to problhma??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος behos (20 Δεκ. 2004 , 16:25)

 

και εγω εχω προβλημα στο να εγγαταστησω ολη την εφαρμογη στην sd.

 

εχω κατεβασει τον registry editor phmregedit.msi αλλα δεν ξερω πως να τον εγκαταστησω στο Mio168 για να πειραξω την registry του pda.

 

μπορει να βοηθησει κανεις?

 

επισης βρηκα οτι το ιστορικο μπορει να "μηδενιστει" αν στο directory της sd που ειναι οι χαρτες σβησουμε το αρχειο previous.

 

 

Κατέβασε το cab αρχείο και εγκατέστησε το κατευθείαν απο το ppc. ;)

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

ODHGIES PROS NAFTILOMENOUS......

:D

 

LOIPON ANAKEFALAIONVNTAS OSA EXOUN GRAPSEI KATA KAIROUS DIAFOROI GOUROU TOU PROHGOUMENOU THREAD EXOUME KAI LEME ....

 

(trade mark by kplr )

 

 

1) Κάνετε copy (όχι Move) όλο το directory DestinatorApps από την κύρια μνήμη στη sd

 

2) Πηγαίνετε στην κύρια μνήμη και σβήνετε στο Directory DestinatorApps τα πάντα εκτός από το directory Activation στο directory common

 

3) Ανοίγετε έναν Regeditor και στο κλειδί HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Apps\DestinatorApps αλλάζετε τα strings InstallDir και InstlDir από DestinatoApps\Destinator σε

xxx\DestinatoApps\Destinator όπου xxx = το όνομα της κάρτας σας

 

4) Πηγαίνετε στο Start Menu και φτιάχνετε το shortcut του Destinator στη νέα τοποθεσία..

 

PROSOXH !! DEN METAKINOUME TO DESTDLL.DLL

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Afta akrivws ekana egw kai mou doulevei mia xara me to MIO168

 

Pithana ergaleia ta opoia tha xreiasthte einai o resco file explorer o opoios exei enswmatwmeno kai to registry tool gia na kanete ta aparaithta mods sthn registry....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maikm (20 Δεκ. 2004 , 20:02)

 

paidia exo pari to acer-n30b me mnhmh 55mb kai sd-256mb cpu 266.

to programma to eggatestima stin kyrios mnhmh kai ton xarth sthn sd.Dokimasa na balo kai ton xarth stin sd. Otan toy zhtaw na moy bgalh diadromh dixnei thn klepsiura na doyleyh kai kolaei ekei, ean toy zhthso diadromh konthnh moy thn bgazh alla kai aythn oxi amesos!!!

Poy mporh na einai to problhma??

 

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το παρουσιάζει με το συγκεκριμένο PDA μου το έκανε και εμένα.Για μία διαδρομή απο Π. Φάληρο στο Χαλάνδρι μου έκανε 16 Λεπτά. Ενω Dell μου έκανε 15 δευτέρα. Φυσικά μετα το τελαυταίο Update με τα cabs κατέβηκε στα 5 Λεπτά και 7 δεύτερα αντίστοιχα.

Τελικά δεν κολάει αλλα η Samsung CPU 266 (acer) είναι αρκετά αργή! Η ίδια διαδρομή σε Siemens me MIPS 166Mhz έκανε 2 λεπτά!

 

Οι δοκίμες γίναν σε μία SD KingMax 512MB 60x στο Dell και στο ACER και σε μία 256ΜΒ 45x MMC Pixar στο SIEMENS!

Samsung Galaxy SII

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Minotavrs (20 Δεκ. 2004 , 21:19)

 

ODHGIES PROS NAFTILOMENOUS......

:D

 

LOIPON ANAKEFALAIONVNTAS OSA EXOUN GRAPSEI KATA KAIROUS DIAFOROI GOUROU TOU PROHGOUMENOU THREAD EXOUME KAI LEME ....

 

(trade mark by kplr )

 

 

1) Κάνετε copy (όχι Move) όλο το directory DestinatorApps από την κύρια μνήμη στη sd

 

2) Πηγαίνετε στην κύρια μνήμη και σβήνετε στο Directory DestinatorApps τα πάντα εκτός από το directory Activation στο directory common

 

3) Ανοίγετε έναν Regeditor και στο κλειδί HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Apps\DestinatorApps αλλάζετε τα strings InstallDir και InstlDir από DestinatoApps\Destinator σε

xxx\DestinatoApps\Destinator όπου xxx = το όνομα της κάρτας σας

 

4) Πηγαίνετε στο Start Menu και φτιάχνετε το shortcut του Destinator στη νέα τοποθεσία..

 

PROSOXH !! DEN METAKINOUME TO DESTDLL.DLL

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Afta akrivws ekana egw kai mou doulevei mia xara me to MIO168

 

Pithana ergaleia ta opoia tha xreiasthte einai o resco file explorer o opoios exei enswmatwmeno kai to registry tool gia na kanete ta aparaithta mods sthn registry....

 

 

Φίλε μου τα κλειδία στη registry που έχω είναι 2

HKLM\Software\Apps\DestinatorApps Destinator

HKLM\Software\Apps\DestinatorApps DestinatorGreek

 

Άλλαξα τα strings InstallDir kai InstlDir αλλα δεν τρέχει το πρόγραμμα. :mad:

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...