Jump to content

Doogee F5


p_under
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1ον Γιατί πολλοι απο εμας δεν περιμέναμε την τελευταια στιγμή αλλα κάναμε αρκετά νωρις την παραγγελια χωρις να ξέρουμε τον τελικό αριθμό προπαραγγελιών.

 

2ον Γιατί το καταστημα έλεγε οτι θα παραλαβει 30/9

 

3ον Γιατί οτι θα παρει τα λεφτα απο το paypal 2-3 μερες πριν στειλει την παραγγελια (κοινώς αφου παραλάβει)

 

4ον Γιατί θα πρεπει να υπαρχει ενας τροπος ειδοποιησης των χρηστων που εχουν προπαραγγειλει για την αλλαγη ημερομηνιας και τι επιλογες θα μας δινανε (πχ αν θελαμε να ακυρωσουμε παραγγελια, να παρουμε το χρωμα που θα χουν συντομα στοκ κλπ)

 

και 5ον προφανως και θα ζητησουμε τα λεφτα μας πισω οσοι δεν θελουμε να περιμενουμε επ' αοριστον. Δλδ τι να κανουμε?

 

Μ'αρεσει που υποννοεις ότι φταίμε κιολας.

 

Ειναι διαφορετικο να εχεις μια υποψια λογω εμπειριας, λογω καταστηματος ή οτιδηποτε άλλο οτι μπορει να σου αργήσουνε την παραγγελια ή οτιδηποτε άλλο, και διαφορετικό τα το θεωρεις δεδομενο και αναμενομενο τροπο αντιμετώπισης και οτι ο καθε αγοραστής δεν πρεπει να κανει τπτ.

 

Εγω επελεξα να το παραγγειλω απο εκει γιατι ήταν καλυτερη η τιμή γνωριζοντας παντα και την πιθανοτητα να συμβει το παραπανω. Απο τη στιγμή που συνέβει και γω πραττω αναλογως. Αν δλδ περιμενα να το χουν σε στοκ θα μου ερχοταν δλδ πιο γρηγορα μεσα στον οκτώβρη. Προφανως και οχι και θα το πληρωνα και πιο ακριβα.

 

1) Γι αυτό δεν πρέπει να προπαραγγελνουμε ποτέ και τόσο νωρίς γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. (καθυστέρηση αποστολών, πρώτες προβληματικές παρτίδες, κα...)

 

2) Αν εμπιστεύεσαι τόσο το κατάστημα η έχεις πάρει και άλλες φορές πάσο αλλά αν έχεις ξανά αγοράσει από κινά η παρακολουθείς τις εξελίξεις ποτέ δεν ισχύουν οι χρόνοι που αναφέρονται στα καταστήματα ότι θα το έχουν σε στοκ (μόνο σε σοβαρές εταιρίες όπως η xiaomi με το καινούργιο redmi note2 που κυκλοφόρησε στην ώρα του από την εταιρία αλλά και πάλι τα καταστήματα αργούσαν να το στείλουν).

 

3) Αν παρακολουθεις το forum θα έχεις καταλάβει ότι το σύστημα δεν λειτουργεί έτσι και ας είναι αυτός ο σωστός τρόπος γιατί και αυτοί τραβάνε τα λεφτά και δεν τους νοιάζει και έχουν τον πελάτη ύστερα στο περίμενε. Ποντάρουν σε αυτούς που δεν ξέρουν-νοιάζει και θα περιμένουν και όσοι στείλουν μαιλ και απειλήσουν με dispute τους γυρνάνε τα λεφτά. Αυτό είναι το σύστημα τους γιατί υπάρχει ανταγωνισμός και προσπαθούν να τραβήξουν όσους περισσότερους μπορούν.

 

4) Όπως και από πάνω μην περιμένεις τόση οργάνωση από site και σειρά προτεραιότητας. Οι περισσότεροι είναι οτι αρπάξουν και κάνουν το κορόιδο ύστερα. Γι αυτό εδώ μέσα λένε οι περισσότεροι οτι το vickmall είναι το πιο αξιόπιστο. Γιατι δεν έχει σύστημα προπαραγγελειών (λόγο των προβλημάτων που δημιουργούνται) η αν έχει το κάνει μόνο για σοβαρές εταιρίες που ξέρει ότι θα του στείλουν στοκ έτσι ώστε να μην κρεμάει τους πελάτες του.)

 

Έχει όμως και ο αγοραστής ευθύνη για το τι αγοράζει και από που. Έχουν αναφερθεί πολλές φορές εδώ πέρα ότι καλό είναι να μην παραγγέλνει κάνεις πριν γίνει το προϊόν στοκ για πολλούς λόγους μερικούς που ανέφερα πιο πάνω με το σημαντικότερο όλων ότι αυτές οι εταιρίες κινητών λόγο του ότι είναι μικρές σε παραγωγή και έλεγχο προϊόντων κάνουν πολύ συχνά σοβαρά λάθη (κατασκευαστικά) τα οποία τα διορθώνουν μετά τα παράπονα των πελατών τους στις επόμενες παρτίδες. Γι αυτό αν παίρνεις από τους πρώτους γίνεσαι κυριολεκτικά πειραματόζωο και όποια προβλήματα σου εμφανιστούν σου μετατρέπουν την χαρά του φρεσκοαγορασμενου κινητού σε λύπη-νεύρα και στο τέλος η ζεις με αυτά η το στέλνεις πίσω επικοινωνώντας με το κατάστημα και αν δέχονται να στο παραλάβουν και να στο φτιάξουν (μεγάλη ιστορία). Mην πιστεύεις που λένε οτι η τιμή θα αυξηθεί μετά και όταν θα γίνει το κινητό σε στοκ. Είναι δόλωμα για να τσιμπήσουν όσοι δεν ξέρουν και να τρέξουν να το παραγγείλουν πρώτοι με αποτέλεσμα τα παραπάνω (βλ 4). Τέλος γιατί βγήκαμε και off topic.

 

ΥΓ Δεν έχω σκοπώ να προσβάλω κανέναν αλλά να ενημερώσω για το τι γίνεται δεν ζούμε σε πλασματικό κόσμο που όλοι είναι τίμιοι και νοιάζονται για το καλό των υπολοιπων. Άλλωστε γι αυτό είναι το forum.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω αξεσουάρ για το εν λόγο κινητό.

κυρίως θήκη και προστασία οθόνης.

 

μπορώ να βρω από Ελλάδα? και αν όχι από ποιο e-shop του εξωτερικού??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ωρα για τρολαρισμα.. Εδω δεν εχει βγει το κινητο στη Κινα και θα βρεις θηκες στην Ελλαδα;

Και τι θηκη; εδω λεμε liquidmetal που δε λιγαει δε χαλαει :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εδω λεμε liquidmetal που δε λιγαει δε χαλαει :lol:

 

το πισω το "καπακι" πάντως πρεπει να ναι πλαστικο, αν και δεν αφαιρειται

ετσι τουλαχιστον μου φανηκε σε ενα βιντεακι που χα δει

Link to comment
Share on other sites

.............. στην αναμονή λοιπόν .... :wacko:

 

στην τελική και με όσα διάβασα εδώ το F5 θα πρέπει να τα σπάει με τέτοια χαρακτηριστικά και τιμή !

 

Για να είμαι ειλικρινής ... την DOOGEE δεν την είχα και τόσο σε υπόληψη, μέχρι που αγόρασα για την σύζυγο το (απλό) Leo DG280 και έπαθα πλάκα ! ... (ένα κντ των 60€) !

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως στο vickmall στα $155.99 δεν προκειται να περπατησει ...............

Με τιμη πχ το πληρως αξιοπιστο Xiaomi Redmi Note 2 Prime στα 189.99 (http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-prime-2-2ghz-2gb-32gb-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-5-5-inch-fhd-13-0mp.html) δεν υπαρχει συγκριση .....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά άνετα το προτιμώ σε σχέση με το redmi.Χάνω σε επεξεργαστή,μνήμη ρομ,ίσως και ποιότητα κάμερας και φυσικά υποστήριξη miui αλλά κερδίζω πολύτιμη ram,ίδιο μέγεθος μπαταρίας και την σημαντική από ότι φαίνεται για Ελλάδα τουλάχιστον 800αρα συχνότητα στο 4g. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως στο vickmall στα $155.99 δεν προκειται να περπατησει ...............

 

Σήμερα έστειλα mail στο vickmall και μου απάντησαν το παρακάτω:

"sorry my friend

we dont have it in stock,the phone is in pre-sale time now

thanks"

 

Πάντως έστω και κατάτι ακριβότερα στο vickmall ... αν το φέρει θα το παραγγείλω απο εκεί γιατί το θεωρώ πολύ αξιόπιστο μαγαζί και έχω ψωνίσει πολλά "πραγματάκια"

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά άνετα το προτιμώ σε σχέση με το redmi.Χάνω σε επεξεργαστή,μνήμη ρομ,ίσως και ποιότητα κάμερας και φυσικά υποστήριξη miui αλλά κερδίζω πολύτιμη ram,ίδιο μέγεθος μπαταρίας και την σημαντική από ότι φαίνεται για Ελλάδα τουλάχιστον 800αρα συχνότητα στο 4g.

 

Συμφωνώ

Τα DOOGEE είναι τίμια και αξιόπιστα κινητακια...

Αν και αυτό είναι κτηνακι.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

μπαταρια ποσο εχει παιδια?

εχει και 32GB εκδοση?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

μπαταρια ποσο εχει παιδια?

εχει και 32GB εκδοση?

 

32gb θα βγει σε ΚΑΝΑ δίμηνο

Μπαταρία ονομαστική 3000

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο fasttech το εχουν ready to ship in three days

https://www.fasttech.com/products/0/10007868/3479800-doogee-f5-5-5-ips-octa-core-android-5-1-lollipop

 

ναι ... αλλά δεν βλέπω να έχουν όλα τα χρώματα

αυτό το "site" είναι αξιόπιστο ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

To καλο απο το videaki στο pandawill ειναι οτι το λειτουργικό ειναι 64bit σε σχεση με τα x5, y100 pro που ειχαν 32bit

 

Bεβαια οι φωτογραφιες του dark grey που εχει το pandawill (που φαινεται οτι ειναι πραγματικες) δεν μου αρεσαν οσο οι αρχικες που χε δωσει η doogee και ισως το light grey να ταν τελικα πιο ομορφο. Τεσπα ας τα δουμε καποια στιγμή και απο κοντα και βλεπουμε. Το champagne μαλλον δεν το στειλε η doogee σε αυτήν την παρτιδα.

 

Aν δει κανες το φορτιστη σε κανα videaki ας μας πει αν ειναι 2Α δλδ αν εχει fast charging οπως διαφημιζε η doogee

Edited by eddieobscurant
Link to comment
Share on other sites

Στο tinydeal το έχει ακριβά αλλά το αναφέρει "In Stock" http://www.tinydeal.com/doogee-f5-55-fhd-ogs-android-51-mtk6753-octa-core-4g-phone-p-156388.html
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Και στο vickmall το έχει ακριβούτσικα .... 155$

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα από minideal.net, φαίνεται available και βγήκε στα 148 € και κάτι ψιλά.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν το "διαφημίζουν" μπροστά και έπρεπε να το ψάξω....μάλλον έχουν πολλές παραγγελίες και δεν τα προωθούν άλλο.

 

Περιμένουμε τώρα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι ... αλλά δεν βλέπω να έχουν όλα τα χρώματα

αυτό το "site" είναι αξιόπιστο ?

 

Διαθεσιμο και καλα απο tinydeal, fastcard. Τους προσπερνατε, χωρις πολλα λογια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο tinydeal το έχει ακριβά αλλά το αναφέρει "In Stock" http://www.tinydeal.com/doogee-f5-55-fhd-ogs-android-51-mtk6753-octa-core-4g-phone-p-156388.html

presell λεει πριν το ονομα.

 

Θα γινει η διαθεση απο την doogee σε ολα τα καταστηματα την ορισμενη ημερομηνια.

Οποτε θα καθυστερησουν μεχρι να πανε αποθηκες, ταξινομηθουν και τα σχετικα. 2-3 τουλαχιστον θα χαθουν εκει.

Πρωτα θα τακτοποιηθουν οι πελατες που το εκλεισαν νωριτερα και μετα οι υπολοιποι.

Οποτε αν το κλεισετε τωρα και περιμενετε να σας το στειλουν σε 2 μερες, ειστε γελασμενοι. Εβδομαδα και βαλε.

Και μακρια απο ¨"κραχτες¨" κινεζικα καταστηματα γιατι αρκετοι την πατησαν τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Barlost !

 

...........και ποια "μαγαζιά" προτείνεις ?

Προσωπικά έχω ψωνίσει και απο το tinydeal και απο το everbuying αλλά κυρίως απο το vickmall χωρίς κανένα πρόβλημα

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Barlost !

 

...........και ποια "μαγαζιά" προτείνεις ?

Προσωπικά έχω ψωνίσει και απο το tinydeal και απο το everbuying αλλά κυρίως απο το vickmall χωρίς κανένα πρόβλημα

 

Κοιτα το vickmall που το εχει λιγο ακριβοτερα, και ασε τα υπολοιπα. Αν κοιταξεις στο φορουμ αρκετοι την πατησαν με τα δυο πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ παρήγγειλα το κινητό από το gearbest και είμαι ακόμη στην αναμονή. 1η Οκτώβρη τράβηξε τα χρήματα αλλά από τότε δεν είχα κανένα νέο. Υπέβαλα ένα ticket, το οποίο, όπως δηλώνουν στις οδηγίες, απαντάται μέσα σε 24 ώρες και έχει ήδη περάσει μια βδομάδα και δεν απαντήθηκε. Επίσης στο live chat έχει τεράστια queue και δεν πρόκειται να πάρω σειρά για να ρωτήσω. Τι λέτε να κάνω; Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα να παραλάβω το κινητό, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι όταν το παραλάβουν θα μου το στείλουν. Υπάρχει περίπτωση να μην το στείλουν;
Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμο και καλα απο tinydeal, fastcard. Τους προσπερνατε, χωρις πολλα λογια.

 

 

Δεν ειναι το fastcard ειναι το fasttech που ειναι βραχος αξιοπιστιας.Το μονο που αγοραζα (προ cc) με την πιστωτικη ,χωρις paypal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...