Jump to content

Bluboo Xtouch


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

λοιπόν σήμερα το gerabest έστειλε πρώτη παρτίδα κινητών, ανάμεσα και το δικό μου (έχω και tracking number). Δεν έλαβα email ή κάποια ειδοποίηση, απλά μπήκα στο gearbest, καρτέλα "my orders" και το είδα.

 

Κατα τα υπόλοιπα να αναφέρω οτι OIS στην κάμερα ΔΕΝ ΕΧΕΙ (σίγουρο), το έσβησε και η Bluboo απο το site.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις παρέλαβα. Πολύ καλή κατασκευή, ωραίο Design, λίγο ξεβαμμένα χρώματα η οθόνη οι πρώτες εντυπώσεις. Σύντομα θα επανέλθω και με άλλο
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται μια ενδιαφέρουσα συσκευή με ελκυστικό design και καλά χαρακτηριστικά, για δώσε μας ένα πλήρες review .
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Όσο πλήρες πάει. http://www.angroid.gr/android/android-reviews/bluboo-xtouch-review

 

Τελικά και η οθόνη δεν είχε θέμα, απλά είχε προστασία πάνω η οποία πριν την βγάλω μου χαλούσε την εντυπώση.

ΠΟΛΥ καλή συσκευή, μόνο που για 3000mAh δεν τη βλέπω τη μπαταρία.

Και ένα μικρό video review

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο πλήρες πάει. http://www.angroid.gr/android/android-reviews/bluboo-xtouch-review

 

Τελικά και η οθόνη δεν είχε θέμα, απλά είχε προστασία πάνω η οποία πριν την βγάλω μου χαλούσε την εντυπώση.

ΠΟΛΥ καλή συσκευή, μόνο που για 3000mAh δεν τη βλέπω τη μπαταρία.

Και ένα μικρό video review

 

 

Στο review διαβάζω: "Ως συνήθως τελευταία, η κάρτα μνήμης καταλαμβάνει τη θέση της δεύτερης κάρτας SIM στο ειδικό συρταράκι, οπότε αν χρειάζεστε Dual SIM λειτουργία θα πρέπει να αρκεστείτε στα 26 διαθεσιμα GB"

Μου κάνει εντύπωση να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο γιατί στο

το οποίο έχει το ίδιο tray λειτουργούν ταυτόχρονα οι δύο sim ΚΑΙ η κάρτα μνήμης, επιβεβαιωμένο και από Vickmall με το οποίο είχα συνομιλήσει πριν μερικές μέρες και μου έστειλαν και σχετική φωτογραφία: http://postimg.org/image/ohpbyd1bf/

Κρίμα πάντως εάν έχουν κλειδώσει μέσω λογισμικού αυτή την λειτουργία.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Όσο πλήρες πάει. http://www.angroid.gr/android/android-reviews/bluboo-xtouch-review

 

Τελικά και η οθόνη δεν είχε θέμα, απλά είχε προστασία πάνω η οποία πριν την βγάλω μου χαλούσε την εντυπώση.

ΠΟΛΥ καλή συσκευή, μόνο που για 3000mAh δεν τη βλέπω τη μπαταρία.

Και ένα μικρό video review

 

Μπράβο για το review!

Το διάβασα και θα ήθελα μερικές επισημάνσεις σε μερικά σημεία που έχω διαβάσει υπάρχουν θέματα.

1) Κάμερα. Λένε οτι βγάζει θολές φωτογραφίες απο τη μία μεριά. Ισχύει;

2) Κατασκευή. Έχω διαβάσει για πολλά σημεία κακοκατασκευής του πλαισίου (σημεία με κακή επαφή, ή το sim tray ότι δεν πατάει καλά). Είχες κανένα τέτοιο ζήτημα;

3) Fingerprint sensor. Κάποιος γράφει οτι μετά απο επανεκίννησ της συσκυεής πρέπει να περνάς εκ νέου τα αποτυπώματα.

 

Αν μπορείς απάντησε μου σε αυτά. Επίσης όσον αφορά το review, μια διόρθωση, η συκευή δέχεται 2 κάρτες sim + κάρτα microSD (δεν χρειάζεται να θυσιάσεις τη μία sim), αλλά σε θέση κάτω απο τη 2η sim (αν δεις έχει 2 θέσεις).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το review!

Το διάβασα και θα ήθελα μερικές επισημάνσεις σε μερικά σημεία που έχω διαβάσει υπάρχουν θέματα.

1) Κάμερα. Λένε οτι βγάζει θολές φωτογραφίες απο τη μία μεριά. Ισχύει;

2) Κατασκευή. Έχω διαβάσει για πολλά σημεία κακοκατασκευής του πλαισίου (σημεία με κακή επαφή, ή το sim tray ότι δεν πατάει καλά). Είχες κανένα τέτοιο ζήτημα;

3) Fingerprint sensor. Κάποιος γράφει οτι μετά απο επανεκίννησ της συσκυεής πρέπει να περνάς εκ νέου τα αποτυπώματα.

 

Αν μπορείς απάντησε μου σε αυτά. Επίσης όσον αφορά το review, μια διόρθωση, η συκευή δέχεται 2 κάρτες sim + κάρτα microSD (δεν χρειάζεται να θυσιάσεις τη μία sim), αλλά σε θέση κάτω απο τη 2η sim (αν δεις έχει 2 θέσεις).

 

Αρχικά έχετε δίκιο, παίρνει 2SIM + κάρτα μνήμης, απλά δεν είχα δεί παρόμοιο κόλπο και νόμιζα οτι είναι το κλασσικό "ή SIM ή MicroSD", Θα το διορθώσω και στο Review.

 

Οι φωτογραφίες που βγάζει είναι καθαρές, το πρόβλημα είναι το Lag στο Viewfinder, που ειδικά σε χαμηλό φωτισμό είναι αρκετά εκνευριστικό. Πριν το πρώτο update, ήταν τραγικά ενοχλητικό, τώρα εξακολουθεί να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της συσκευής, αλλα το προσπερνας.

 

Κανένα θέμα με το Fingerprint Scanner. ΚΑΝΕΝΑ, πολύ καλή υλοποίηση, και δεν είδα κάποιο πρόβλημα μετά απο restart, και έκανα αρκετά.

 

Τέλος τουλάχιστον η δική μου συσκευή δεν είχε κανένα κατασκευαστικό θέμα. Το μόνο που μπορείς να βρείς είναι οτι αν χαίδεψεις την πλευρά που είναι το SIM Tray μπορεις να καταλάβεις που ξεκινάει αυτό. Η γωνία του προεξέχει απειροελάχιστα, αλλα είναι τόσο λίγο που και με ένα γιαλόχαρτο και 3" κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια και ήρθε και σε εμενα θα πω και εγώ τη γνώμη μου (πρώτη γνώμη με τα λίγα που κοίταξα εως τώρα).

Καταρχάς θα ξεκινήσω με το hands on του myphone.

 

Λοιπόν:

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή, το τηλέφωνο αποπνέει στιβαρότητα και είναι (για 5'') αρκούντως βαρύ στο χέρι (που προσθέτει στην αίσθηση στιβαρότητας). Το μέταλλο στα πλάγια είναι πολύ καλό (και στο μάτι αλλά και στην αίσθηση) με μεγάλο του μειονέκτημα την αίσθηση προχειρότητας που αφήνει στις στρογγυλοποιημένες "γωνίες" του, καθώς εκεί, στην πίσω μεριά που το μέταλλο συναντάει το πλαστικό πίσω κάλυμα υπάρχουν σημεία που φαίνεται σαν ατσαλιά στο τελέιωμα του CNC (που κατα τα άλλα είναι εντυπωσιακό). Τίποτε ιδιαίτερα σοβαρό αλλά δείχνει όσο να ναι μια προχειρότητα!

Κατα τα λοιπά, στην κάμερα, δεν είναι καθόλου όσο εντυπωσιακή διαφημιζόταν. Δεν έχω κάνει ακόμη αναβάθμιση (που βελτιώνει ταχύτητα και ποιότητα σύμφωνα με τα λεγόμενα). Η έκδοση που έχει το τηλέφωνο είναι:

C220 C83A BLBOO Xtouch 20151117_c220v53_hhwy. (υπάρχει διαθέσιμη η C220 C83A BLBOO Xtouch 20151130_c220v53_hhwy μεγέθους 101,01mb). Θα δοκιμάσω την ενημέρωση που υπάρχει σύντομα και θα αναφέρω πίσω νεότερα αλλα εως τώρα η κάμερα είναι αργή, το autofocus ακόμη πιο αργό και οι φωτογραφίες έχουν μια περίεργη θολότητα (και έντονα χρώματα, πιό έντονα παρά "αληθινά"). Είπαμε βέβαια, η αναβάθμιση διορθώνει αρκετά απο τα θέματά της αλλά μέχρι τώρα απογοητεύτηκα.

Κατα τα λοιπά, φωτεινότητα οθόνης ικανοποιητική, ίσως κάτω απο ήλιο έχει θέματα (δεν έχει ηλιοφάνεια να δοκιμάσω) αλλά η μέγιστη φωτεινότητα με ικανοποίησε. Επίσης ανάλυση fullHD (δεν θέλω παραπάνω, ήδη είναι παραπάνω απο όσο μπορεί αν διακρίνει το μάτι).

Dual SIM φυσικά, micro SD διαβάζει, το πλάγιο συρταράκι κουμπώνει και δεν βγαίνει χωρίς το κλειδί (με νύχι όπως διάβασα αποκλείεται κατηγορηματικά!), Ελληνικά έχει έτοιμα όπως και play store, ram αρκετή για ότι multitasking χρειαστεί και εσωτερική μνήμη για να χωρέσει οτι και αν έχουμε (26,07gb ελεύθερα τώρα, μετα τη λήψη καμιά 10 φωτογραφιών και χωρίς καμία άλλη παρέμβαση (εφαρμογές ακόμη δεν έχω περάσει).

Απο φόρτιση το έχω μια ώρα να φορτίζει (60 λεπτά ακριβώς) και μέχρι τώρα έχει φτάσει στο 58% (απο 2% όταν έφτασε στα χέρια μου) με ενδιάμεσο πείραγμα βέβαια που και που. Θα δω αν ισχύει τα περι quick charge.

EDIT: Ενημέρωση. Λοιπόν έβγαλε 100% μπαταρία, το αποσύνδεσα, πλήρης φόρτιση σε 2 ώρες, που μάλλον υποδεικνύει οτι η γρήγορη φόρτιση λειτουργεί!

Αυτά μέχρι τώρα, είπαμε το τηλέφωνο είναι πολύ όμορφο και κομψό, δείχνει πολυτελές, εντυπωσιάζει εύκολα όσους το δουν και έχει καλά χαρακτηριστικά. Όχι όμως όπως το διαφήμιζαν (δεν ανταποκρίνεται στο hype). Απο upgrade κλπ θα δείξει, έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης σε κάμερα και οθόνη αφής (βεβαια έχει ζελατίνη επάνω που επηρεάζει).

Αργότερα θα ανεβάσω και καμιά φώτο για να δείτε δείγματα.

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Coolgreek, ανέβασε καμιά φώτο αν μπορείς να δούμε πως πάει από κάμερα.

Σε συνέχεια λοιπόν της πρώτης εντύπωσης μου θα ανεβάσω φωτογραφίες,

πρώτα της συσκευής (φωτογραφίες που πήρα απο άλλο τηλέφωνο με κακή όμως κάμερα):

http://imgbox.com/ZwyrGBSF

http://imgbox.com/j1PZ046q

http://imgbox.com/dfP6U7En

http://imgbox.com/mxuHJtxl

http://imgbox.com/WL0LlUZv

http://imgbox.com/SOAw0avg

 

Και ορίστε μερικά samples της κάμερας (με το αρχικό firmware), οι 2 τελευταίες είναι croped:

http://imgbox.com/r0Vrfbh5

http://imgbox.com/wQ88px3C

http://imgbox.com/lm1HorGA

http://imgbox.com/rP6knMxM

http://imgbox.com/JI7IDu8o

 

Στις φωτογραφίες του ANTUTU (2 τελευταίες απο τις φωτογραφίες του κινητού) οι φωτογραφίες δείχνουν αυτό που έδειχνε το κινητό (γιαυτό και τις έβαλα). Antutu 6.0 (τελευταίο απο play store) score 48518 με τον συγκριτικό πίνακα όμως να το δείχνει 38518 (!!!).

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μας έχεις δώσει μια καλή εικόνα για το κινητό.

Για τη μπαταρία και για την αυτονομία του γενικότερα;

Τι έχεις παρατηρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει και εγώ το κινητό!! :)

Το πηρα πριν καμια εβδομαδα αλλα ηθελα να το χρησιμοποιήσω πρωτα για να γραψω.

Σε γενικές γραμμές συμφωνω σε όσα εχουν γραφτεί απο τους προηγουμενους.Η καμερα ειναι αρκετα καλή.βέβαια δεν εχω χρησιμοποιησει και πολλα κινητα για να συγκρινω αλλα με φως νομιζω βγαζει πολυ καλες φωτο.Οτι εχει πανω λειτουργει πολυ σωστα και γρηγορα(οπως πχ το finger id ή το bluetooth(το λεω γιατι σε ενα αλλο κινητο ειχα προβληματα συνδεσης με αμαξι κλπ).επισης εχει δυνατο και καθαρο ηχο.

Θα πω για δυο πραγματα που θα ηθελα να ειναι καλυτερα.

Το πρωτο η οθονη.Χωρις να εχω ιδιαιτερα παραπονα,θα μπορουσε να ειναι καλυτερη.ισως λιγο πιο φωτεινη ας πουμε.Βασικα το μονο προβλημα ειναι η φωτεινοτητα της σε εξωτερικους χωρους με αντανακλαση του ηλιου.αυτες οι περιπτωσεις ομως ειναι λιγες, επομενως δεν ειναι τοσο ενοχλητικο. Οσο για τα χρωματα της ειμαι ικανοποπιημενος.

Το δευτερο ειναι η μπαταρια. Ενταξει δεν περιμενα να κραταει και 3-4 μερες αλλα νομιζα οτι δυο θα τις βγαζει. Ισως το εχω λιωσει και εγω βεβαια λογω οτι το ενοχλω πολυ με εφαρμογες κλπ.ενδεικτικα θα πω οτι με μονιμα ανοιχτο 3g και wifi απο τις 7 που σηκωνομαι μεχρι το βραδυ που θα τη πεσω εχει φτασει περιπου στο 15%.(και εννοειται με χρηση τηλεφωνο κλπ και κατεβασμα εφαρμογων και χρηση αυτων). παρατηρησα οτι εχει μεγαλη πτωση η μπαταρια αν παιξεις καποιο παιχνιδι πχ για ωρα και οχι τοσο με κλησεις και κανα μνμ στο viber κλπ.Οσο για τη φορτιση ειναι οντως γρηγορη.σε καποια φαση απο το 16% εφτασε στο 78% με σκαρτη ωρα στη φορτιση.και σκεφτειτε οτι ο φορτιστης ειναι στο 1.5ah.Θα δοκιμασω να βάλω και αλλον που ειναι στα 2ah για να δω αν θα φορτισει ακομα πιο γρηγορα.

ενοχλιτικο ακομα ειναι οτι δεν υπαρχει επιλογη να βλεπεις το ποσοστο της μπαταριας στην πανω μπαρα ουτε οταν την κατεβασεις. (ή τουλαχιστον εγω δεν το εχω βρει.ας μου το επιβεβαιωση καποιος αν το εχει κοιταξει).θα το ηθελα αλλα οκ, θα ζησω και χωρις αυτο.το ποσοστο το κοιταω απο την κατασταση του τηλεφωνου αν θελω να δω που εχει φτασει κλπ.

 

Εγω το κινητο το πηρα απο το everbuying. αν και απο οσα εχω διαβασει φοβηθηκα λιγο, το πηρα απο κει γιατι με κατι ποντους και κατι προσφορες μου βγηκε τελικη τιμη 95 ευρω.οποτε το ρισκαρα. Αργησε πολυ να ερθει.το πηρα νωριτερα νομιζω απο αλλους εδω και ηρθε αρκετες μερες πιο μετα.το πολυ κακο με αυτο το σαιτ ειναι οτι απο οτι εχω διαβασει δινει μονο 3 μηνες εγγυηση οποτε ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα μετα!!:O .

 

αν και το ανεφερα και πιο πανω θα ξαναπω και εδω στο τελος οτι, για τα χρηματα που εγω εδωσα τουλαχιστον, ειναι πολυ καλη επιλογη και εχω μεινει ικανοποιημενος. ο,τι αλλο θελετε ρωτηστε γιατι ειχα σκεφτει και καποια αλλα πραγματα να γραψω αλλα τα ξεχασα.

 

ΥΓ. οσο εγραφα αυτο το μνμ μου ηρθε και η θηκε του κινητου.:lol: .αυτη η ημιδιαφανη που ειναι ειδικα για αυτο το κινητο.αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν με τρελαινει κιολας.ειναι πολυ κομψο σαν τηλεφωνο και φαινεται να το κανει πολυ χοντροκομμενο.το καλο ειναι οτι εφαρμοζει αψογα.ομως σου βγαζει μια δυσκολιαα να πατησεις τα πλαινα κουμπια και δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το touch με τη θηκη κλειστη.(νομιζα οτι θα μπορουσα.Εγω την πηρα απο το everbuying και αυτη.δεν το προτεινω σε κανενα!γιατι περα απο τα γενικα στοιχεια της θηκης που θα ειναι σε ολες εμενα μου ηρθε με το "δερματακι" που κραταει το μπροστινο τζαμι ξεκολλημενο!!:mad: θα ζητησω τα λεφτα μου πησω αν και δεν νομιζω να καταφερω κατι..

 

Γενικα αν υπηρχε αλλη θηκη θα δοκιμαζα και καποια αλλη.αλλιως το σκεφτομαι σοβαρα να το χρησιμοποιω χωρις θηκη και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει και εγώ το κινητό!! :)

Το πηρα πριν καμια εβδομαδα αλλα ηθελα να το χρησιμοποιήσω πρωτα για να γραψω.

Σε γενικές γραμμές συμφωνω σε όσα εχουν γραφτεί απο τους προηγουμενους.Η καμερα ειναι αρκετα καλή.βέβαια δεν εχω χρησιμοποιησει και πολλα κινητα για να συγκρινω αλλα με φως νομιζω βγαζει πολυ καλες φωτο.Οτι εχει πανω λειτουργει πολυ σωστα και γρηγορα(οπως πχ το finger id ή το bluetooth(το λεω γιατι σε ενα αλλο κινητο ειχα προβληματα συνδεσης με αμαξι κλπ).επισης εχει δυνατο και καθαρο ηχο.

Θα πω για δυο πραγματα που θα ηθελα να ειναι καλυτερα.

Το πρωτο η οθονη.Χωρις να εχω ιδιαιτερα παραπονα,θα μπορουσε να ειναι καλυτερη.ισως λιγο πιο φωτεινη ας πουμε.Βασικα το μονο προβλημα ειναι η φωτεινοτητα της σε εξωτερικους χωρους με αντανακλαση του ηλιου.αυτες οι περιπτωσεις ομως ειναι λιγες, επομενως δεν ειναι τοσο ενοχλητικο. Οσο για τα χρωματα της ειμαι ικανοποπιημενος.

Το δευτερο ειναι η μπαταρια. Ενταξει δεν περιμενα να κραταει και 3-4 μερες αλλα νομιζα οτι δυο θα τις βγαζει. Ισως το εχω λιωσει και εγω βεβαια λογω οτι το ενοχλω πολυ με εφαρμογες κλπ.ενδεικτικα θα πω οτι με μονιμα ανοιχτο 3g και wifi απο τις 7 που σηκωνομαι μεχρι το βραδυ που θα τη πεσω εχει φτασει περιπου στο 15%.(και εννοειται με χρηση τηλεφωνο κλπ και κατεβασμα εφαρμογων και χρηση αυτων). παρατηρησα οτι εχει μεγαλη πτωση η μπαταρια αν παιξεις καποιο παιχνιδι πχ για ωρα και οχι τοσο με κλησεις και κανα μνμ στο viber κλπ.Οσο για τη φορτιση ειναι οντως γρηγορη.σε καποια φαση απο το 16% εφτασε στο 78% με σκαρτη ωρα στη φορτιση.και σκεφτειτε οτι ο φορτιστης ειναι στο 1.5ah.Θα δοκιμασω να βάλω και αλλον που ειναι στα 2ah για να δω αν θα φορτισει ακομα πιο γρηγορα.

ενοχλιτικο ακομα ειναι οτι δεν υπαρχει επιλογη να βλεπεις το ποσοστο της μπαταριας στην πανω μπαρα ουτε οταν την κατεβασεις. (ή τουλαχιστον εγω δεν το εχω βρει.ας μου το επιβεβαιωση καποιος αν το εχει κοιταξει).θα το ηθελα αλλα οκ, θα ζησω και χωρις αυτο.το ποσοστο το κοιταω απο την κατασταση του τηλεφωνου αν θελω να δω που εχει φτασει κλπ.

 

Εγω το κινητο το πηρα απο το everbuying. αν και απο οσα εχω διαβασει φοβηθηκα λιγο, το πηρα απο κει γιατι με κατι ποντους και κατι προσφορες μου βγηκε τελικη τιμη 95 ευρω.οποτε το ρισκαρα. Αργησε πολυ να ερθει.το πηρα νωριτερα νομιζω απο αλλους εδω και ηρθε αρκετες μερες πιο μετα.το πολυ κακο με αυτο το σαιτ ειναι οτι απο οτι εχω διαβασει δινει μονο 3 μηνες εγγυηση οποτε ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα μετα!!:O .

 

αν και το ανεφερα και πιο πανω θα ξαναπω και εδω στο τελος οτι, για τα χρηματα που εγω εδωσα τουλαχιστον, ειναι πολυ καλη επιλογη και εχω μεινει ικανοποιημενος. ο,τι αλλο θελετε ρωτηστε γιατι ειχα σκεφτει και καποια αλλα πραγματα να γραψω αλλα τα ξεχασα.

 

ΥΓ. οσο εγραφα αυτο το μνμ μου ηρθε και η θηκε του κινητου.:lol: .αυτη η ημιδιαφανη που ειναι ειδικα για αυτο το κινητο.αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν με τρελαινει κιολας.ειναι πολυ κομψο σαν τηλεφωνο και φαινεται να το κανει πολυ χοντροκομμενο.το καλο ειναι οτι εφαρμοζει αψογα.ομως σου βγαζει μια δυσκολιαα να πατησεις τα πλαινα κουμπια και δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το touch με τη θηκη κλειστη.(νομιζα οτι θα μπορουσα.Εγω την πηρα απο το everbuying και αυτη.δεν το προτεινω σε κανενα!γιατι περα απο τα γενικα στοιχεια της θηκης που θα ειναι σε ολες εμενα μου ηρθε με το "δερματακι" που κραταει το μπροστινο τζαμι ξεκολλημενο!!:mad: θα ζητησω τα λεφτα μου πησω αν και δεν νομιζω να καταφερω κατι..

 

Γενικα αν υπηρχε αλλη θηκη θα δοκιμαζα και καποια αλλη.αλλιως το σκεφτομαι σοβαρα να το χρησιμοποιω χωρις θηκη και βλεπουμε...

Και εγώ θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα σου, εκτός απο σημεία (όπως την κάμερα που επιμένω δεν ικανοποιεί, δυστυχώς).

Και όσο δε για την τιμή που το πήρες, παραειναι άψογο!!!

Για μπαταρία και εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος, 3000+ mah (υποτίθεται) αλλά δεν ικανοποιεί. Είναι πιθανώς θέμα και firmware (και αναμένω οτι τελικά η μπαταρία είναι καμπόσο παρακάτω, παρα το πολύ αξιόπιστο review του s7yler που επιβεβαίωσε τα 3050mah). Fingerprint κλπ άψογα! To tap to unlock κάνει κολπάκια (όπως διάβασα αναφέρουν και στο xda) και δεν αποκρίνεται άμεσα. Όσο δε για το ποσοστό μπαταρίας έχεις δίκιο, δεν έχει ρύθμιση τέτοια!

Επίσης είναι πολύ παράξενο το πως μπαίνουν οι κάρτες sim (2 micro sim, επ ευκαιρίας), δείτε εδώ σχετικά.

Κατα τα λοιπά: το κινητό δεν είναι δικό μου, είναι φίλου και συναδέλφου ο οποίος το έχει πλέον στα χέρια του (εγώ απλά έκανα την αγορά μέσω χρημάτων του -βλέπε send money μέσω paypal- λόγω cc και σχετικής άγνοιας περι κινέζικης αγοράς).

Μαζί είχαν παραγγελθεί και θήκη (η της bluboo) και tempered glass (που στάλθηκαν χωριστά και δεν έχουν ακόμη έρθει). Αν η θήκη είναι έτσι όπως την αναγράφει ο φίλος alexandroskar πάντως θα πάρει πόδι άμεσα!

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μερικές ακόμα μέρες χρήσης έχω ακόμα μερικά σχόλια.

 

Μια φορά ανα διήμερο, το κινητό κλείνει μόνο του. Και κάνει και μερικά δευτερόλεπτα να ξαναπάρει. Δυστυχώς δεν είναι επαννεκίνηση, ΚΛΕΙΝΕΙ που σημαίνει οτι αν δεν έχεις το νού σου, τότε μπορεί να μη σε βρίσκουν και να μην ξέρεις το γιατί.

 

Η μπαταρία χωρίς ενεργοποιημένο το Standby mode και το Greenify, είναι τραγική αν πράγματι είναι 3000mAh η μπαταρία, με αυτά τα 2 ομως βελτιώνεται θεαματικά(λέγοντας θεαματικα εννοώ βγάζει φουλ μέρα με βαρια χρήση) και αυτό αρκεί. Τα θέματα πρέπει να προκύπτουν απο Software.

 

Το Double tap to wake, οπως αναφέρουν και απο πάνω, στην περίπτωση μου δεν είναι απλά προβληματικό, είναι σαν να μην υπάρχει. Νιώθει μια στις 15 μπορεί και πιο σπάνια. Κρίμα και έχω μάθει να ζω με αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Μετά απο καμια 10ριά μέρες το κινητό μπήκε στην κούτα αφού πάει αλλού, για όσο το δοκίμασα πάντως, με εξυπηρέτησε αρκετά. Αν δείξει λίγο προσοχή η Bluboo να στρώσει λίγο το λογισμικό το κινητό είναι κλεψιά στο 140άρι που θα παίζει πολύ σύντομα.

 

Θέλει πολύ δουλειά και στην κάμερα.

 

Πολύ σημαντικό πρόβλημα και η μη ύπαρξη θηκών. Αυτή της Bluboo είναι για γέλια, και η συσκευή είναι πολύ ευάλωτη χωρίς θήκη, κυρίως της γυάλινης πλάτης. Θέλει πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το πήρα & εγώ το κινητό το έχω περιπου3 βδομάδες , το αγόρασα & εγώ με κουπόνι απο το Gearbest περίπου 140€, η μπαταρία όντως όπως γράφουν οι περισσότεροι δεν αντέχει για χρήση πάνω απο μια μερα. Εχει βάλει καποιος το καινούριο firmware που βγάζει μνμ ? (C220 C83A .. release date 03/12/15)? Προσπαθώ να βρω ακρη με το support team του Gearbest έχετε παρατηρησει τπτ προβλήματα αλλάζει κάτι?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τοσο το εχω και εγω η μπαταρια ειναι για μια μερα, δεν εχει προεγκατεστημενες εφαρμογες ουτε καν σημειωματαριο τα στηνεις ολα μονος σου, καλο αυτο για μενα, πολυ ομορφο, λεπτο, δεν μου αρεσε στα data κινητης που δεν εμφανιζονται βελακια που να δειχνουν την κινηση αλλα μαλλον αυτο οφειλεται στους ΜΤΚ με lollipop.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και γω το κινητάκι στην κατοχή μου παιδιά εδώ και μία εβδομά.

 

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι είμαι ικανοποιημένος, η κάμερα του δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ διότι την χρησιμοποιώ ελάχιστα.

 

Η μεγαλύτερη απογοήτευση για μένα είναι η μπαταρία του διότι το επέλεξα εξαιτίας των 3050mAh. Με δύο sim, με ανοιχτό το 3G και το wifi και με μέτρια χρήση την βγάζει δε την βγάζει την ημέρα.

 

Κάποιοι εδω μέσα ανέφεραν ότι έχει πάρει και αναβάθμιση, ισχύει αυτο;

Εμένα απο τότε πού το πήρα δεν έχει πάρει κάποια αναβάθμιση και η τρέχουσα έκδοσή είναι αυτή:

C220 C83A BLBOO Xtouch

20151130_c220v53_hhwy

BlackAngel The Nightmare
Link to comment
Share on other sites

το έχει rootάρει κανείς;

υπάρχει κάποια άλλη rom;

βρήκε κανείς τι καταναλώνει τόσο τη μπαταρία;

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε σημερα νεα αναβαθμιση 20151228 που πεταει fail. Για ρουτ υπαρχει απι xda αυτο forum.xda-developers.com/android/general/root-bluboo-xtouch-t3288701

Σχετικά με την αναβαθμιση, αλλαξε πρωτα τη γλωσσα της συσκευης σε Αγγλικα και μετα προχωρα κανονικα με την αναβαθμιση!

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσαν τελικα το update το πρωτο ηταν 19mb και το δευτερο 21mb αλλα δεν δουλευει πλεον η πισω φωτογραφικη και η selfie δηλαδη η μπροστα δειχνει αναποδα.. Τι να πεις..
Link to comment
Share on other sites

Διορθωσαν τελικα το update το πρωτο ηταν 19mb και το δευτερο 21mb αλλα δεν δουλευει πλεον η πισω φωτογραφικη και η selfie δηλαδη η μπροστα δειχνει αναποδα.. Τι να πεις..

 

Αμα ειναι να μεινουμε σε αυτο το update...

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσαν τελικα το update το πρωτο ηταν 19mb και το δευτερο 21mb αλλα δεν δουλευει πλεον η πισω φωτογραφικη και η selfie δηλαδη η μπροστα δειχνει αναποδα.. Τι να πεις..

Δεν το καταλαβαινω..

Σε εμενα ειναι κανονικα, οπως πριν το update.

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...