Jump to content

myphone ASK: Γιατί δεν έχετε αγοράσει Windows Phone συσκευή;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1ον λέτε όλοι για ρομς, νομιζω ότι το 90% των χρηστων android ουτε καν ξερουν τι ειναι, το θέμα ειναι καθε εταιρεια να δινει official ενημερωσεις ακομα και στα low end τηλεφωνά της. Πριν 4-5 χρονια ιχα χρονο να ψαχτω με ρομσ ξεκλειδωματα κτλ τωρα θελω κατι να δουλευει out of the box και όχι να παιζω τον beta tester επειδή η καθε summy δε θα δώσει αναβαθμιση.

2ον τα πλακακια όπως τα λέτε ειναι θεμα υποκειμενικό σε ποιον αρέσουν ή όχι

3ον τα windows δε λαγκαρουν σε αντιθεση με τα android, πχ το lumia 530 (που θα παρει 10αρια) κοστιζε 60 ευρω, τρεχει με 512 ram και δε λαγκαρει σε εντιθεση με ενα aνdroid ίδιας κατηγορίας.

 

4ον και μεγα αρνητικο των wp, ειναι το store και οι εφαρμογές, πολλές εφαρμογές δεν υπάρχουν (ειδικά ελληνικές το 75%) και αυτες που υπαρχουν ειναι πολυ πισω σε υποστηριξη και ποιοτητα απο αυτες του android. Αν δεν φυσήξει αυτο, δυστυχώς θα εγκαταλείψω και γω τα wp

Edited by vaggospat13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μου αρεσε ποτε το ui των wp και δε μου αρεσει να κανει κουμαντο στο κινητο μου ο κατασκευαστης. Για κατι τετοια κλειδωματα και στενομυαλιες, αφησα τα iphones.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μας πουν οι κάτοχοι WP συσκευών αν μπορούν και πόσο εύκολα να κάνουν τα παρακάτω. Δεν υπάρχει ειρωνεία απλά δεν γνωρίζω γιατί έχω να δουλέψω wp από τα 7.5 που είχα στο Lumia 800.

 

Μπορείτε να μετατρέψετε ένα mail σε σημείωση μαζί με το συνημμένο αρχείο που το συνοδεύει και παράλληλα να υπάρχει υπενθύμιση σε εφαρμογές όπως το Evernote?

 

Να στείλουν απ ευθείας ασύρματα μια φωτογραφία, βίντεο ή αρχείο σε συσκευή άλλης πλατφόρμας. Παράδειγμα είμαστε κάπου και θέλουμε να μεταφέρουμε τις φωτογραφίες που τραβήξαμε με το 930 στο tablet μας. Δεν εννοώ να τις ανεβάσουμε σε One drive και να τις κάνουμε μετά download στην άλλη συσκευή. Ο σκοπός είναι να μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους όπως κάνω εγώ όταν στέλνω φώτο από το note στο ipad χωρίς μεσολάβηση δικτύου.

 

Μπορείτε να δείξετε ένα κείμενο και με δύο κλικ να το μεταφέρετε σε οποιαδήποτε εφαρμογή για επικόλληση η επεξεργασία?

 

Μπορείτε να στείλετε άμεσα φωτογραφίες μέσω viber, FB messenger, Whatchapp κλπ?

 

Υπάρχουν εφαρμογές τρίτων επιπέδου PowerAmp για μουσική?

 

Και τέλος γιατί δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση browser όπως στα Windows για pc? Ο Chrome για παράδειγμα μου λύνει τα χέρια αφού μπορώ να συνεχίσω το browsing που κάνω στο pc, στο ipad όταν πάω σπίτι ή στο Note όταν είμαι έξω.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα σιγουρος. Σε αυτη την φαση με τα windows 10 pc να εχουν κυκλοφορησει και τον κοσμο να πιεζει για αναβάθμιση, αυτο που μπορουν να κανουν τωρα ειναι να κλεινουν τελευταια bugs. O πυρηνας τους εχει γραφτει εδω και καιρο. Ηδη ο σεπτεμβριος φαινεται σε πολλους αιωνιοτητα ,στην ελλαδα δε, δεν βλεπω να εχουμε παρει αναβαθμιση πριν τα χριστουγεννα.:rolleyes:

 

και δεν ειμαι αδροειδης εχω το 730, προσωπικά το δηλωνω οτι αν κολλανε τα 10αρια δεν προκειται να κανω την αναβαθμιση

 

Το λογισμικό σε επίπεδο λειτουργίας είναι το ίδιο και καλύτερο απο τα 8.1!

 

Εγώ θέλω να μας πουν οι κάτοχοι WP συσκευών αν μπορούν και πόσο εύκολα να κάνουν τα παρακάτω. Δεν υπάρχει ειρωνεία απλά δεν γνωρίζω γιατί έχω να δουλέψω wp από τα 7.5 που είχα στο Lumia 800.

 

Να μετατρέψουν ένα mail σε σημείωση μαζί με το συνημμένο αρχείο που το συνοδεύει και παράλληλα να υπάρχει υπενθύμιση.

 

Να στείλουν απ ευθείας ασύρματα μια φωτογραφία, βίντεο ή αρχείο σε συσκευή άλλης πλατφόρμας. Παράδειγμα είμαστε κάπου και θέλουμε να μεταφέρουμε τις φωτογραφίες που τραβήξαμε με το 930 στο tablet μας. Δεν εννοώ να τις ανεβάσουμε σε One drive και να τις κάνουμε μετά download στην άλλη συσκευή. Ο σκοπός είναι να μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους όπως κάνω εγώ όταν στέλνω φώτο από το note στο ipad χωρίς μεσολάβηση δικτύου.

 

Μπορείτε να δείξετε ένα κείμενο και με δύο κλικ να το μεταφέρετε σε οποιαδήποτε εφαρμογή για επικόλληση η επεξεργασία?

 

Μπορείτε να στείλετε άμεσα φωτογραφίες μέσω viber, FB messenger, Whatchapp κλπ?

 

Υπάρχουν εφαρμογές τρίτων επιπέδου PowerAmp για μουσική?

 

Και τέλος γιατί δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση browser όπως στα Windows για pc? Ο Chrome για παράδειγμα μου λύνει τα χέρια αφού μπορώ να συνεχίσω το browsing που κάνω στο pc, στο ipad όταν πάω σπίτι ή στο Note όταν είμαι έξω.

 

Σχετικά με το mail γίνεται το ανάποδο προς το παρόν, με το onenote, αλλά δεν ξέρω μπορείς να το κάνεις και σε άλλες εφαρμογές όπως το evernote πχ.

Όλα τα άλλα γίνονται κανονικά. μεταφορά αρχείων nfc, bluetooth ή εφαρμογή τύπου airdroid. Επικόλληση, επεξεργασία γίνεται ταχύτατα. Για να στείλεις φωτογραφίες μέσω κοινωνικών δικτύων γίνεται ναι. Μόνο αρχεία γενικά δεν μπορείς ακόμα (pdf, txt κλπ). Ύπαρχουν και εφαρμογές για μουσική, για μένα ο καλύτερος ο Core player που παίζει τους φακέλους όπως τους έχεις φτιαγμένους. Όσον αφορά τους browser υπάρχουν άλλοι εκτός του IE/edge απλά δεν υπάρχουν οι γνωστοί (firefox, chrome). Για τον chrome και γενικά εφαρμογες της google δεν υπάρχουν λόγω της γνωστής κόντρας. Πάντως με τον edge θα μπορείς εκεί που κοιτάς κάτι στον υπολογιστή να σου συγχρονίζει το ιστορικό με το κινητό και να συνεχίσεις. Γενικά αυτά τα κάνεις που ανέφερες. Μπορεί οι εφαρμογές να σου φάνουν απλές και φτωχές (που κάποιες είναι όντως) αλλά τα πιο απλά είναι η αλήθεια ότι γίνονται. Βέβαια εδώ και 1.5 μήνα χρησιμοποιώ τα 10αρια και οι απάντησεις έγιναν με βάση αυτό το λειτουργικό.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αν οι χρήστες θέλουν Google service και δεν έχουν Google service αυτό αυτόματα είναι μειονέκτημα και λόγος μη αγοράς..

Αλλο τα google service και αλλο τα google apps!

Για παραδειγμα,στα WP & windows PC ,εχω προσβαση στην υπηρεσια(service) του YouTube,αλλα δεν εχω προσβαση στη εφαρμογη της google για το YouTube!

Και google apps δεν εχω ουτε στο windows PC μου,σε αντιθεση με τα MS apps που ειναι σε ολα τα mobile os και στα windows PC!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό σε επίπεδο λειτουργίας είναι το ίδιο και καλύτερο απο τα 8.1!

 

 

 

Σχετικά με το mail γίνεται το ανάποδο προς το παρόν, με το onenote, αλλά δεν ξέρω μπορείς να το κάνεις και σε άλλες εφαρμογές όπως το evernote πχ.

Όλα τα άλλα γίνονται κανονικά. μεταφορά αρχείων nfc, bluetooth ή εφαρμογή τύπου airdroid. Επικόλληση, επεξεργασία γίνεται ταχύτατα. Για να στείλεις φωτογραφίες μέσω κοινωνικών δικτύων γίνεται ναι. Μόνο αρχεία γενικά δεν μπορείς ακόμα (pdf, txt κλπ). Ύπαρχουν και εφαρμογές για μουσική, για μένα ο καλύτερος ο Core player που παίζει τους φακέλους όπως τους έχεις φτιαγμένους. Όσον αφορά τους browser υπάρχουν άλλοι εκτός του IE/edge απλά δεν υπάρχουν οι γνωστοί (firefox, chrome). Για τον chrome και γενικά εφαρμογες της google δεν υπάρχουν λόγω της γνωστής κόντρας. Πάντως με τον edge θα μπορείς εκεί που κοιτάς κάτι στον υπολογιστή να σου συγχρονίζει το ιστορικό με το κινητό και να συνεχίσεις. Γενικά αυτά τα κάνεις που ανέφερες. Μπορεί οι εφαρμογές να σου φάνουν απλές και φτωχές (που κάποιες είναι όντως) αλλά τα πιο απλά είναι η αλήθεια ότι γίνονται. Βέβαια εδώ και 1.5 μήνα χρησιμοποιώ τα 10αρια και οι απάντησεις έγιναν με βάση αυτό το λειτουργικό.

Θα πρέπει να δοκιμάσω ο ίδιος γιατί παίζει ρόλο η ευκολία και η ταχύτητα με την οποία γίνονται.

Παράδειγμα όταν λαμβάνω ένα mail επαγγελματικό το οποίο έχει συνημμένο παρατεταμένο κλικ πάνω του γίνεται επιλογή όλων και μετά με άλλο ένα κλικ και επιλογή της εφαρμογής Evernote γίνεται κανονική σημείωση.

 

Η δε μεταφορά φώτο και βίντεο γίνεται από την μία συσκευή στην άλλη χωρίς να υπάρχει 3g η wifi σύνδεση αλλά μέσω δικτύου που δημιουργεί η εφαρμογή μέσω των δύο συσκευών. Και φυσικά γίνεται αστραπιαία όχι όπως με bt. Το nfc δεν το συμπάθησα ποτέ. Αυτός ο γελοίος τρόπος να ακουμπούν οι συσκευές πλάτη με πλάτη δεν βολεύει στον χειρισμό τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Android ...Τι να πω ? οχι 4.4.1 οχι 5.1.1 οχι lolipop oxi και γω δεν ξερω τι.Απλα ξεκαθαρα πραγματα WP 8 , 8.1 ,10 Και αληθεια πιστευετε οτι δεν υπαρχουν εφαρμογες ? Εγω οτι χρειαστηκα το βρηκα ,αλλα μιλαμε για σοβαρες εφαρμογες !!! Οχι εφαρμογη για να μου πει αν ειμαι ερωτευμενη και τι ρουχα να φορεσω..Κυκλοφορει H σαβουρα στο Android . Να μην μιλησουμε για ασφαλεια...Το μαρκετιγκ ειναι ομως τετοιο που ολα τα πιτσιρικια τρεχουν να αγορασουν το ταδε ,ολοι τρεχουν να αγορασουν το Smsung Galxy τρεχα γυρευε ..

Για μενα το WPειναι το πιο ωραιο και απλο λειτουργικο συστημα και κανει οτι θελω. Θα λυπηθω πολυ αν δεν θα εχω την δυνατοτητα στο μελλον να το επιλεγω !!!

Ολόσωστα!

Εγώ στο δικό μου έχω πάνω από 160 εφαρμογές. Για τα πάντα! Κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Το ότι πολλές από αυτές δεν είναι ακριβώς όπως του android ποσώς με ενδιαφέρει!

Αν ισχύει κιόλας αυτό που ακούγεται για δυνατότητα sideload στα win10 τότε δεν ξέρω τι άλλος λόγος υπάρχει για να μην αγορασει κάποιος wp!

Link to comment
Share on other sites

Πως είσαι τόσο σίγουρος; Ακόμα η κανονική έκδοση των 10 δεν βγήκε!!!!

 

Δηλαδη επειδη εκανε λαθη τοτε η MS, θα κανει οπωσδηποτε και τωρα με τα 10; Το εχετε ολοι δεδομενο αυτο! Τοτε να τα αφησει ολα και να μη κανει τιποτα εφοσον θα κανει λαθη συνεχεια. Ωραια λογικη εχετε κι εσεις οι Ανδροιδεις! Να τα κανουμε ολα Android και να μην εχουμε προβλημα και να τελειωνουμε!

 

Ε ναι , πρέπει τυφλά να πιστεύουμε ότι η MS όλα τα κάνει τέλεια, μετά από τόσες πατάτες.

Το πράγμα ειναι ότι η εμπιστοσύνη χάνεται ευκολα και δύσκολα χτίζεται, δεν ξέρω γιατι αυτό το πράγμα δεν το καταλαβενετε και από πάνω μας κατηγορείτε και από πάνω..

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δοκιμάσω ο ίδιος γιατί παίζει ρόλο η ευκολία και η ταχύτητα με την οποία γίνονται.

Παράδειγμα όταν λαμβάνω ένα mail επαγγελματικό το οποίο έχει συνημμένο παρατεταμένο κλικ πάνω του γίνεται επιλογή όλων και μετά με άλλο ένα κλικ και επιλογή της εφαρμογής Evernote γίνεται κανονική σημείωση.

 

Η δε μεταφορά φώτο και βίντεο γίνεται από την μία συσκευή στην άλλη χωρίς να υπάρχει 3g η wifi σύνδεση αλλά μέσω δικτύου που δημιουργεί η εφαρμογή μέσω των δύο συσκευών. Και φυσικά γίνεται αστραπιαία όχι όπως με bt. Το nfc δεν το συμπάθησα ποτέ. Αυτός ο γελοίος τρόπος να ακουμπούν οι συσκευές πλάτη με πλάτη δεν βολεύει στον χειρισμό τους.

 

Ναι αυτό είναι το καλύτερο, να το δείς απο μόνος σου. Εάν πέσει στα χέρια σου κάποια συσκεύη δοκίμασε τι μπορείς να κάνεις και το όχι. Αυτό με τα mail ξέρω ότι γίνεται στο Android. Στο outlook δεν υπάρχει ακόμα αυτή η δυνατότητα αλλά είναι μέσα στο προγραμματισμό τους απο ότι είχα διαβάσει να το ενώσουν με onenote και calendar.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα είναι Γιατί δεν έχετε αγοράσει Windows Phone συσκευή; κι έχει γίνει wp users vs all επειδή πρέπει να δικαιολογήσουμε την αγορά μας....

 

Είχα αγοράσει στο παρελθόν ένα Lumia 520 με 8.1. Μετά τον πρώτο ενθουσιασμό ήρθε η απογοήτευση.

 

1. Ελλειπέστατο σε εφαρμογές.

2. Οι εφαρμογές που έβρισκες ήταν μαύρο χάλι.

3. Είχε αχανές μενού. Εφτιαχνες τα tiles και σκρόλαρες-σκρόλαρες για να βρεις αυτό που ήθελες. Εμπαινες στο μενού το οποίο ήταν σε αλφαβητική σειρά μεν αλλά κι εκεί δεν γλύτωνες το σκρολάρισμα. Εμένα δεν με βόλεψε καθόλου.

 

 

Εφυγα τρέχοντας. Το σχόλιο που διάβασα εδώ μέσα με αντιπροσωπεύει απόλυτα.

Δυο φορές που πήρα Lumia (το 1020 και το 930) ,ξαναγύρισα τρέχοντας σε Android κι ένοιωσα χωρίς πλάκα ότι πήρα ανάσα. Τόσο μεγάλο ζόρι τράβηξα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μετα απο πολλα χρονια συμβιωσης με το Android και εχοντας δοκιμασει και το iOs και τα Windows δεν θα πηγαινα στα Windows για κανεναν λογο...

 

1)Custom Roms...Ο μεγαλυτερος λογος που δεν θα αλλαζα το Android για να παω στα Windows.

2)Root...Αλλος ενας βασικος λογος.Θελω εγω να διαχειριζομαι το κινητο μου και οχι αυτο εμενα.

3)Εχω αγορασει εφαρμογες και εχω επενδυση καπου στα 200ε+-

4)Τα tiles!!!Γιατι καλη μου Microsoft??Σε τι σου φταιμε ?Πιο δυσκολο στη χρηση πεθαινεις!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάποιοι λένε ότι έχουμε Windows στα pc μας και Android στα κινητα και ότι είναι παράλογο. Μα αυτά τα 2 είναι τα τοπ στην κάθε πλατφόρμα. Ούτε τα αθλια Mac ούτε το Linux είναι καλά στα pc αλλά τα Windows. Έτσι και στα κινητά το Android δεν συγκρίνεται με τα χιλιοκλειδωμενα wp και ios που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και σε περιοριζουν απίστευτα πολύ χωρίς να μπορεί να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Ας μην κρυβομαστε τα wp και το ios είναι για τους χρήστες που δεν θέλουν πολλά. Απλά περνουν ένα κινητό για τα βασικά χωρίς να τους νοιάζει κάτι άλλο. Στο Android πάνε όλοι οι power User + αυτοί που δεν αντέχουν τα υπόλοιπα λειτουργικά. Και είναι πάρα πολλοί αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

3)Εχω αγορασει εφαρμογες και εχω επενδυση καπου στα 200ε+-

4)Τα tiles!!!Γιατι καλη μου Microsoft??Σε τι σου φταιμε ?Πιο δυσκολο στη χρηση πεθαινεις!!

Και εγω εχω επενδύσει με χρημα για εφαρμογες,αλλα αν σηκωστω να φυγω απο τα WP,θα συνεχισω να χρησιμοποιω τις εφαρμογες αυτες στο PC&Tablet μου,που δε προκειται να φυγω απ'αυτα.

Αν ομως εσυ φυγεις απο το android και πας καπου αλλου,θα τις χασεις,μεχρι να επιστρεψεις ξανα στο android και ετσι εγκλοβιζεσαι ακομη περισσοτερο σ'αυτο το λογισμικο.

 

Τωρα τι πραγματικα εννοεις οτι τα tiles ειναι πιο δυσκολο στην χρηση?Δλδ αν ηταν grid αντις tile το shotcut της ταδε εφαρμογης θα το στοχευες καλυτερα,με το δακτυλο,σε σχεση με το tile?:confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης κάποιοι λένε ότι έχουμε Windows στα pc μας και Android στα κινητα και ότι είναι παράλογο. Μα αυτά τα 2 είναι τα τοπ στην κάθε πλατφόρμα. Ούτε τα αθλια Mac ούτε το Linux είναι καλά στα pc αλλά τα Windows. Έτσι και στα κινητά το Android δεν συγκρίνεται με τα χιλιοκλειδωμενα wp και ios που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και σε περιοριζουν απίστευτα πολύ χωρίς να μπορεί να κάνεις τη δουλειά σου.

Δεν ειναι αυτο που λενε,αλλα στη αποψη που παραθετουν πολλα fanboys του android,που πιστευουν οτι το android ειναι καλυτερο απο τα αλλα λογισμικα ,λογο του οτι ειναι open source και μπορεις και πειραζεις τον kernel!

Γι'αυτο θεωρούμε παραλογο,απο την μια να αποθεωνεις το open source του android και απο την αλλη να φτηνεις το linux και να προσκυνας το close source των windows στα pc σου!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ απλο: γιατι δεν ικανοποιουνς τους power users. Ειναι κλειδωμενα, τους λειπουν πραγματα και ολα τα παραπανω που εχουν αναφερθει.

Οταν λοιπον ο απλος χρηστης θα μας ρωτησει τι κινητο να παρει (και δεν ειναι ορκισμενος εχθρος μας) θα του προτεινουμε android ή αν ξερουμε οτι εχει τα λεφτα και το ψωνιο ios. Στον κυκλο μου κυριαρχουν τα xperia σε ποσοστο 70%, γατι πολυ απλα τα προτεινω, μενουν ευχαριστημενοι και με ξαναρωτανε, ξαναπροτεινω κτλπ. Οσο λοιπον εγω βλεπω τα wp σαν ενα μισο λειτουργικο της πλακας, αυτο το 70% θα συνεχισει να εχει xperia ή εστω android. :)

 

ΥΓ: Μεσα σε εναν μηνα αφου αγορασα το m2 το αγορασαν αλλα 5 ατομα, οι 3 απλα επειδη με ειδαν με αυτο, δεν με ρωτησαν καν. Τι αλλο ψαχνετε?

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Και εγω επενδύσει με χρημα για εφαρμογες,αλλα αν συκωστω να φυγω απο τα WP,θα συνεχισω να χρησιμοποιω τις εφαρμογες αυτες στο PC&Tablet μου,που δε προκειται να φυγω απ'αυτα.

Αν ομως εσυ φυγεις απο το android και πας καπου αλλου,θα τις χασεις,μεχρι να επιστρεψεις ξανα στο android και ετσι εγκλοβιζεσαι ακομη περισσοτερο σ'αυτο το λογισμικο.

 

Τωρα τι πραγματικα εννοεις οτι τα tiles ειναι πιο δυσκολο στην χρηση?Δλδ αν ηταν grid αντις tile το shotcut της ταδε εφαρμογης θα το στοχευες καλυτερα,με το δακτυλο,σε σχεση με το tile?:confused:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ειναι αυτο που λενε,αλλα στη αποψη που παραθετουν πολλα fanboys του android,που πιστευουν οτι το android ειναι καλυτερο απο τα αλλα λογισμικα ,λογο του οτι ειναι open source και μπορεις και πειραζεις τον kernel!

Γι'αυτο θεωρούμε παραλογο,απο την μια να αποθεωνεις το open source του android και απο την αλλη να φτηνεις το linux και να προσκυνας το close source των windows στα pc σου!

 

Το ότι αλλάζει Kernel στο Android είναι το τελευταίο. Το Android κάνει εκατομμύρια πράγματα παραπάνω από το wp/ios και αυτά που κάνουν και αυτά τα 2 κλειδωμένα το Android πάλι τα κάνει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αλλάζει Kernel στο Android είναι το τελευταίο. Το Android κάνει εκατομμύρια πράγματα παραπάνω από το wp/ios και αυτά που κάνουν και αυτά τα 2 κλειδωμένα το Android πάλι τα κάνει καλύτερα.

Αυτο ειναι το θεμα.Να μενουν στην θεση οτι απλα μπορεις να κανεις περισσοτερα απο τα αλλα mobile os και να μην ριχνουν ενα open source στην κουβεντα και να το παιζουν hard core hackerαδες,με το android!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω μηνύματα αλλά έφτασα στα εξής (δικά μου) συμπεράσματα για τα (κατά τη γνώμη μου) λανθασμένα πιστεύω της πλειοψηφίας:

1) Το Android κάνει κατά κάποιο τρόπο τον χρήστη να νιώθει power user και γνώστη, παρότι αυτοί που πραγματικά έχουν ψώνιο με το ψάξιμο, το ξηλώνουν και βάζουν εναλλακτικές rom!

2) Δε χρειάζεται καμιά άλλη πρόταση εφόσον έχουμε το Android. Tο IOS είναι για μια μερίδα παράξενων αγοραστών (παρότι σαφώς πιο μελετημένο λειτουργικό) και καλά θα κάνει να εξαφανιστεί κι αυτό.

3) Η ποιότητα των τρίτων εφαρμογών είναι εφάμιλλη με την ποιότητα του λειτουργικού συστήματος

4) Κατά ανάγκη πρέπει να πειράξεις το λειτουργικό σου σύστημα με τρίτες εφαρμογές που θεωρείς de facto ότι είναι καλύτερες από τις εργοστασιακές

5) Επειδή κάτι δουλεύει αλλιώς από ότι συνηθίσαμε είναι παράξενο, περίεργο και κατακριτέο

Διαβάζοντας το μήνυμά σου (και αρκετά άλλα Wp θιασωτών οι οποίοι σε ένα θέμα που αφορά "τους λόγους που δεν έχει προτιμήσει κάποιος Wp", μπαίνουν και μας λένε πόσο καλό είναι) έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:

1. Δεν τους ενδιαφέρει που τρολάρουν με off topic σχόλια. (όχι όσοι επισημαίνουν λάθη στις κριτικές, οι άλλοι που απλά ήρθαν να μας πούν πόσο χαρούμενοι είναι - στο κατάλληλο θέμα έτσι;..)

2. Δεν θεωρούν ότι η άποψη των άλλων έχει κάποια βαρύτητα ή σημασία και προσπαθούν να την αποδομήσουν, επιμένοντας για το αντίθετο (χωρίς επιχειρήματα, προσπερνώντας απαντήσεις στις τοποθετήσεις τους ή αγνοώντας όσους έθεσαν σωστά τα θέματα του λειτουργικού).

Κόψε απάντηση:

Ολόσωστα!

Εγώ στο δικό μου έχω πάνω από 160 εφαρμογές. Για τα πάντα! Κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Το ότι πολλές από αυτές δεν είναι ακριβώς όπως του android ποσώς με ενδιαφέρει! <-- Εντάξει τότε. Το λύσαμε!

3. Προτρέπουν να τα δοκιμάσουμε, να τολμήσουμε, να του δώσουμε μία ευκαιρία και λοιπά. Τί ακριβώς είναι; Πλασιέ; Δε το πλήρωσαν το κινητό τους; Χρωστάνε κάτι στην Microsoft;

 

 

 

πονανε τα ματια μου και ευτυχως εχω ακομα τα μαλλια μου διαβαζωντας τα "αρνητικα" των wp που "απωθουν" απο την αγορα ενος wp..., ειναι ηδη σε πολυ καλο σημειο με τα 8.1 , και με τα wm10 θα ειναι πληρη, επιτελους θα αλλαξω το πολυαγαπημενο 808, αν και βεβαιως θα το κρατησω σαν... δευτερη συσκευη. οσο για παραμετροποιηση υπαρχουν παμπολες εφαρμογες για τα πλακακια οπως π.χ. η #tileart, οι ρυθμισεις μπορουν να καρφιτσωθουν και στην αρχικη οθονη μεσω εφαρμογων και με τα wm10 μεσω των ρυθμισεων, στα wm10 μεχρι και slider για την διαφανεια της start screen υπαρχει!

Πρέπει να δεις ένα καλοστημένο Android (ούτε root ούτε τίποτα), με nova launcher. Το αίτημα της παραμετροποίησης δεν έχει να κάνει με το χρώμα που έχουν τα πλακάκια.

πολλες εφαρμογες για youtube, fb, twitter, κτλπ, και παλι με τα wm10 και το project astoria ΟΛΕΣ οι εφαρμογες android θα τρεχουν στα wm10. ηδη οσοι εχουν την insider preview wm10 v240 κανουν sideload android apps!

Μην είσαι καθόλου σίγουρος ούτε για το πώς θα τρέχουν, ούτε για το ποιες θα τρέχουν, ούτε για το πότε θα τρέξουν.

καλο ειναι να υπαρχει και ενα λειτουργικο που να μη βγαζει ακομα και στην εκδοση 5.1 το " η εφαρμογη δεν ανταποκρινεται, πρεπει να κλεισει...." , ......

Προσπερνάω το συντακτικό σφάλμα κι ενημερώνω ότι δεν έχει υπάρξει λειτουργικό σύστημα που καμία εφαρμογή δεν έχει κολλήσει ποτέ.

 

 

 

1ον λέτε όλοι για ρομς, νομιζω ότι το 90% των χρηστων android ουτε καν ξερουν τι ειναι, το θέμα ειναι καθε εταιρεια να δινει official ενημερωσεις ακομα και στα low end τηλεφωνά της. Πριν 4-5 χρονια ιχα χρονο να ψαχτω με ρομσ ξεκλειδωματα κτλ τωρα θελω κατι να δουλευει out of the box και όχι να παιζω τον beta tester επειδή η καθε summy δε θα δώσει αναβαθμιση.

- Ποιες roms. Launcher το λένε το κλειδί του παραδείσου κι όποιος δε ξέρει τί είναι νομίζει διάφορα.

- Κι ο μύθος ότι τα Android δεν δουλεύουν out of the box, καλά κρατεί μεταξύ των Wp χρηστών, όπως έγραψα και πιο πριν. Τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο μας ενημερώνετε για την άγνοια που υπάρχει σχετικά με το τί κυκλοφορεί στην αγορά.

2ον τα πλακακια όπως τα λέτε ειναι θεμα υποκειμενικό σε ποιον αρέσουν ή όχι

Η μειωμένη χρηστικότητα και η έλλειψη δυνατότητας αλλαγής δεν είναι υποκειμενικό θέμα.

3ον τα windows δε λαγκαρουν σε αντιθεση με τα android, πχ το lumia 530 (που θα παρει 10αρια) κοστιζε 60 ευρω, τρεχει με 512 ram και δε λαγκαρει σε εντιθεση με ενα aνdroid ίδιας κατηγορίας.

- Ενώ τα Android lagάρουν. Γενικά κι αόριστα. Όλα.

- Στο 530, που η Microsoft αν θέλει μπορεί να στο χαρίσει κιόλας (άλλωστε κέρδος δε βγάζει, με ζημιές πουλάει, όταν όλοι οι άλλοι προσπαθούν να έχουν κέρδος) ας μην αναφερθούμε. Σου κάνει loading πόση ώρα για να φορτώσει τα γραφικά, που μετά θα είναι smooth.

 

 

 

Αυτο ειναι το θεμα.Να μενουν στην θεση οτι απλα μπορεις να κανεις περισσοτερα απο τα αλλα mobile os και να μην ριχνουν ενα open source στην κουβεντα και να το παιζουν hard core hackerαδες,με το android!

Λειτουργικά (και προϊόντα, γενικότερα) συζητάμε στο forum. Όχι τους χρήστες...

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Προσπερνάω το συντακτικό σφάλμα κι ενημερώνω ότι δεν έχει υπάρξει λειτουργικό σύστημα που καμία εφαρμογή δεν έχει κολλήσει ποτέ.

 

Ετσι η αλλιως, δεν ειναι απαραιτητο οτι σχετιζεται το ιδιο το λειτουργικο με σφαλματα που πεταει καποια random εφαρμογη απο τις εκατονταδες χιλιαδες εκει εξω. Για χιλιους δυο λογους μπορει να κρασαρει, δεν σημαινει οτι φταιει το λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το μήνυμά σου (και αρκετά άλλα Wp θιασωτών οι οποίοι σε ένα θέμα που αφορά "τους λόγους που δεν έχει προτιμήσει κάποιος Wp", μπαίνουν και μας λένε πόσο καλό είναι) έβγαλα τα εξής συμπεράσματα:

1. Δεν τους ενδιαφέρει που τρολάρουν με off topic σχόλια. (όχι όσοι επισημαίνουν λάθη στις κριτικές, οι άλλοι που απλά ήρθαν να μας πούν πόσο χαρούμενοι είναι - στο κατάλληλο θέμα έτσι;..)

2. Δεν θεωρούν ότι η άποψη των άλλων έχει κάποια βαρύτητα ή σημασία και προσπαθούν να την αποδομήσουν, επιμένοντας για το αντίθετο (χωρίς επιχειρήματα, προσπερνώντας απαντήσεις στις τοποθετήσεις τους ή αγνοώντας όσους έθεσαν σωστά τα θέματα του λειτουργικού).

Κόψε απάντηση:

 

 

Πρέπει να δεις ένα καλοστημένο Android (ούτε root ούτε τίποτα), με nova launcher. Το αίτημα της παραμετροποίησης δεν έχει να κάνει με το χρώμα που έχουν τα πλακάκια.

 

Μην είσαι καθόλου σίγουρος ούτε για το πώς θα τρέχουν, ούτε για το ποιες θα τρέχουν, ούτε για το πότε θα τρέξουν.

 

Προσπερνάω το συντακτικό σφάλμα κι ενημερώνω ότι δεν έχει υπάρξει λειτουργικό σύστημα που καμία εφαρμογή δεν έχει κολλήσει ποτέ.

 

 

 

 

- Ποιες roms. Launcher το λένε το κλειδί του παραδείσου κι όποιος δε ξέρει τί είναι νομίζει διάφορα.

- Κι ο μύθος ότι τα Android δεν δουλεύουν out of the box, καλά κρατεί μεταξύ των Wp χρηστών, όπως έγραψα και πιο πριν. Τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο μας ενημερώνετε για την άγνοια που υπάρχει σχετικά με το τί κυκλοφορεί στην αγορά.

 

Η μειωμένη χρηστικότητα και η έλλειψη δυνατότητας αλλαγής δεν είναι υποκειμενικό θέμα.

 

- Ενώ τα Android lagάρουν. Γενικά κι αόριστα. Όλα.

- Στο 530, που η Microsoft αν θέλει μπορεί να στο χαρίσει κιόλας (άλλωστε κέρδος δε βγάζει, με ζημιές πουλάει, όταν όλοι οι άλλοι προσπαθούν να έχουν κέρδος) ας μην αναφερθούμε. Σου κάνει loading πόση ώρα για να φορτώσει τα γραφικά, που μετά θα είναι smooth.

 

 

 

 

Λειτουργικά (και προϊόντα, γενικότερα) συζητάμε στο forum. Όχι τους χρήστες...

 

πες μας και για το moto g πως γίνεται χωρίς root (???) να κάνουμε όλες τις εφαρμογές μας εγκατάσταση στην sd card. oh wait!

 

Η άποψη όλων ενδιαφέρει. Να μας πούν γιατί δεν τα αγοράζουν και, γιατί όχι, και κάτι διαφορετικό που θα μπορούσε να γίνει. Όχι όμως να τους δείχνουμε τον ήλιο και να μας λένε ότι είναι το φεγγάρι. Λειτουργούμε τόσο καιρό τα 10αρια στα κινητά μας χωρίς τεράστιοα προβλήματα (τον τελευταίο μήνα ειδικά), αλλά λόγω εμπαθειας σου με το λειτουργικό και τους χρήστες (είναι εμφανής η ειρωνεία σου σε αυτους) εξακολουθείς να θεωρείς πως το άσπρο είναι μαύρο. Επίσης οι περισσότεροι παραπάνω λένε 5 πράγματα που τους ενοχλούν και συζητάμε μια χαρά, λέγοντας κάνει το ένα και κάνει το άλλο ΑΛΛΑ έχει εκεί πρόβλημα και παραπέρα και παρακάτω.

Δε σε είδα να μας λές κάτι για το project astoria, δε σε είδα να μας λες κάτι για το continuum, δε σε είδα να μας λες για την καλύτερη εφαρμογή γραφείου στα κινητά, το office. Να μερικοί λόγοι για να πάρει κάποιος winph στο μέλλον. Αλλά αυτά είναι πλεονέκτηματα, γιατί να τα προβάλουμε?

 

3. Προτρέπουν να τα δοκιμάσουμε, να τολμήσουμε, να του δώσουμε μία ευκαιρία και λοιπά. Τί ακριβώς είναι; Πλασιέ; Δε το πλήρωσαν το κινητό τους; Χρωστάνε κάτι στην Microsoft;

 

Ας δώσουμε λεφτά για να κάνουμε τα κινητά μας root και να αλλάζουμε launchers.. γιουπιιι..!!

Επειδή το πληρώνουμε το παίρνουμε για να χρησιμοποιήσουμε ότι πληρώνουμε. όχι για να κάνουμε κάτι άλλο.

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ας δώσουμε λεφτά για να κάνουμε τα κινητά μας root και να αλλάζουμε launchers.. γιουπιιι..!!

Επειδή το πληρώνουμε το παίρνουμε για να χρησιμοποιήσουμε ότι πληρώνουμε. όχι για να κάνουμε κάτι άλλο.

 

To να βάλεις άλλον launcher γιατί σε βολεύει είναι τόσο σημαντικό ώστε να ειρωνεύεσαι όποιον το κάνει;:blink:

Αν θες να έχεις ένα τηλέφωνο χωρίς να χρειάζεται να το παραμετροποιήσεις καθόλου μάλλον ούτε για παραθυροτηλέφωνο είσαι. Χτύπα ένα feature των 20 ευρώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

To να βάλεις άλλον launcher γιατί σε βολεύει είναι τόσο σημαντικό ώστε να ειρωνεύεσαι όποιον το κάνει;:blink:

Αν θες να έχεις ένα τηλέφωνο χωρίς να χρειάζεται να το παραμετροποιήσεις καθόλου μάλλον ούτε για παραθυροτηλέφωνο είσαι. Χτύπα ένα feature των 20 ευρώ.

 

Οχι δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλά ήθελα να καταδείξω με τη συγκεκριμένη φράση το πόσο ανούσιο είναι να προβάλει κάποιος το γεγονός ότι μπορεί να αλλάξει launcher (για εμένα είναι αυτονόητο παρόλαυτα) σαν πλεονέκτηματα και να βάζεις στην εξίσωση τα χρήματα, και ταυτόχρονα να εγκαλεί μια εταιρία για το γεγονός ότι το λογισμικό της μπορεί να μην κάνει πολλά, αλλά αν μη τι άλλο δεν χρειάζεται εξωτερικές προσθήκες για να λειτουργήσει όπως πρέπει.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ μου Windows Phone, αλλά έχω δουλέψει διάφορες WP συσκευές φίλων και συναδέλφων. Οι λόγοι που δεν έχω αγοράσει (και θα δυσκολευτώ πολύ να πείσω τον εαυτό μου να αγοράσει) WP συσκευή είναι οι παρακάτω:

 

1. Ανορθόδοξο και "εξωγήινο" UI. Η Microsoft φαίνεται ότι αποφάσισε να ξεχωρίσει σχεδιάζοντας ένα ιδιαιτέρως διαφορετικό περιβάλλον, σε σημείο που να κάνει το "διαφορετικό" αυτοσκοπό. Θεώρησε ότι έπρεπε να δώσει κάτι που να είναι ριζικά αλλιώτικο από τα υπόλοιπα (Android και iOS) και εκεί είναι που την πάτησε (κατά τη γνώμη μου). Το Android διαφέρει σε πολλά σημεία από το iOS, αλλά υπάρχουν και πολλά κοινά σημεία μεταξύ τους, κοινές σχεδιαστικές γραμμές και κοινές τεχνικές UI που προέκυψαν μετά από χρόνια ζυμώσεων και εμπειρίας χρήσης στα mobile OS. Δυστυχώς η Microsoft φαίνεται να αποφάσισε να ξεκινήσει απ' το μηδέν, εφαρμόζοντας μια νέα, αδοκίμαστη προσέγγιση στο UI, ξαναανακαλύπτοντας έτσι τον τροχό... Η μέχρι σήμερα πολύ μικρή ενσωμάτωση των WP στην παγκόσμια βάση χρηστών δείχνει ότι, τουλάχιστον μέχρι σήμερα, το πείραμα μάλλον δεν της βγαίνει... Ίσως (το εύχομαι) με την έλευση των WP10 αυτό να αλλάξει. Πάντως η μέχρι τώρα εμπειρία δυστυχώς έχει κλονίσει σημαντικά την εμπιστοσύνη των χρηστών και θα χρειαστεί χρόνος, χρήμα και πολλή δουλειά για να αποκατασταθεί.

 

2. Έλλειψη ποιοτικών εφαρμογών. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά όταν χρησιμοποιώ διάφορες εφαρμογές στο Note μου στη δουλειά, ακούω τους συναδέλφους με WP να τις ψάχνουν και να μην τις βρίσκουν... Αυτό που ειπώθηκε για εκτέλεση εφαρμογών του Android στα WP είναι εντελώς άκυρο, ακόμα και για power users, γιατί σημαίνει έλλειψη αυτόματων ενημερώσεων και συνεπώς δημιουργεί απίστευτη ταλαιπωρία στο να ψάχνει ο χρήστης να βρει τα .APK των νέων εκδόσεων των εφαρμογών, οι οποίες μπορεί και να ενημερώνονται κάθε μερικές μέρες. Για να μη μιλήσουμε για τις πολλές ασυμβατότητες που σίγουρα θα έχουν (οι Android developers σίγουρα δεν θα κάθονται να κάνουν beta testing των εφαρμογών τους σε WP συσκευές). Όπως και να 'χει, δεν νοείται σοβαρό OS χωρίς σοβαρό App Store με native εφαρμογές.

 

3. Περιορισμοί και κλειδώματα. Το πρώτο μου smartphone στην μετά-WM εποχή ήταν το iPhone 4. Πανέμορφο, ταχύτατο, έργο τέχνης. Αλλά στην πορεία διαπίστωσα την πληθώρα των περιορισμών που με εμπόδιζαν να κάνω αυτά που θέλω. Τις ήξερα θεωρητικά, αλλά με το iPhone τις ένιωσα από πρώτο χέρι. Μετά πήγα στο Note II (Android), το οποίο είναι μέχρι και σήμερα η συσκευή που έμεινε στην καρδιά μου. Μπορούσα να κάνω σχεδόν τα πάντα με τη μαμά ROM και χωρίς root. Π.χ., κάτι πολύ σημαντικό που θέλω να μπορώ να κάνω με τη συσκευή μου είναι η καταγραφή των τηλεφωνικών συνομιλιών (call recording). Το έκανα (με μικροπροβλήματα) με το HTC HD2 (Windows Mobile), μου έλειψε πολύ αλλά το πάλεψα με το iPhone 4 (iOS) και στη συνέχεια το έκανα (και το κάνω) άψογα με τα Note II και 4 (Android). Ρωτώντας χρήστες WP δεν ήξεραν να μου πουν αν γίνεται στα WP και λίγο που το έψαξα διαπίστωσα ότι ίσως γίνεται, αλλά όχι αυτόματα (πρέπει να κάνεις πολλές ενέργειες για να ξεκινήσει να καταγράφει, σε σημείο που θα πρέπει ο συνομιλητής να σε περιμένει να ετοιμαστείς πριν ξεκινήσετε να μιλάτε). Αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα. Όσο αυτή η κατάσταση υφίσταται, τόσο θα δυσκολεύει η μετάβαση στα WP, ειδικά με ένα Android που γίνεται σταθερά όλο και καλύτερο.

 

4. Made by Microsoft. Η εμπειρία μου με τα προϊόντα και τις υπηρεσίες της εν λόγω εταιρίας δεν είναι η καλύτερη. Συγκρίνετε, για παράδειγμα, το Gmail με το Outlook. Η μέρα με τη νύχτα σε χρηστικότητα (υπέρ του Gmail φυσικά). Γενικά έχω συνηθίσει και προτιμώ τη σχεδιαστική προσέγγιση της Google (Search, Maps, YouTube, Play, Drive, Gοogle+, Earth κ.α.). Ένα σύνολο από apps/services/tools που σου κάνει τη ζωή ευκολότερη. Έχει και η Microsoft αρκετά αντίστοιχα, αλλά μοιάζουν περισσότερο με βιαστικές κινήσεις πανικού που γίνονται για να προλάβει ένα τρένο που βλέπει ότι το χάνει... Στο PC μου, η μόνη εφαρμογή της Microsoft που έχω (εκτός του λειτουργικού -- Windows 7, διστάζω ακόμα να βάλω τα 10) είναι το Office, το οποίο είναι αναγκαίο κακό λόγω του ότι έχει γίνει πλέον το de facto standard στις εφαρμογές γραφείου.

 

Αυτοί είναι οι βασικότεροι λόγοι που δεν έχω αγοράσει ακόμα WP συσκευή. Αν η Microsoft δώσει κάτι πραγματικά καλό, που να μου δίνει λύσεις και να βελτιώνει την εμπειρία χρήσης της συσκευής μου, δεν θα έχω λόγο να μην την προτιμήσω. Και αν συμβεί αυτό, πιστέψτε με, δεν θα υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε στατιστικά και να βλέπουμε τα ποσοστά ενσωμάτωσης και να ρωτάμε σε forums. Θα το καταλάβουμε. Θα μιλάνε όλοι γι' αυτό. Όπως ακριβώς έγινε και με το iPhone το 2007 και με το Android από την έκδοση 4 και μετά (Project Butter κ.α.). Τα καλά πράγματα δεν κρύβονται, μαθαίνονται και ευδοκιμούν. Εδώ και χρόνια (και μέχρι σήμερα) βλέπω τη Microsoft να αγκομαχεί απεγνωσμένα να πείσει τους χρήστες να επιλέξουν τα WP, ρίχνοντας τεράστια ποσά χρημάτων στην προώθησή τους. Ακόμα και στα Windows 8/8.1/10 για τα PC δίνει μέχρι και δωρεάν άδειες χρήσης για να δελεάσει τους χρήστες να τα βάλουν, κάτι που ποτέ δεν ξανάγινε σε παλαιότερες εκδώσεις των Windows. Κάτι δεν πάει καλά εκεί στη Microsoft και το ξέρουν, αλλά το διαισθάνονται και οι χρήστες. Μέχρι αυτή η αρνητική αίσθηση να αλλάξει σε θετική, μέχρι η διαίσθησή μου να μου δώσει το go ahead, μακριά κι αγαπημένα απ' τα WP...

 

[Συγγνώμη για το μακροσκελές post... :p]

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

πες μας και για το moto g πως γίνεται χωρίς root (???) να κάνουμε όλες τις εφαρμογές μας εγκατάσταση στην sd card. oh wait!

 

Στο σπίτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι.

 

Πρωτον. Και δευτερον, το Moto g ειναι ενα κινητο. Δεν ειναι ολο το android. Εγω π.χ. στο δικο μου εχω 16 GB εσωτερικο χωρο που μου ειναι υπεραρκετος για τις εφαρμογες μου. Αν δεν μου ηταν και επρεπε να κανω ρουτ, οπως κι εχω ηδη κανει ετσι η αλλιως, το κακο θα ηταν... που ακριβως; Μηπως το κακο θα ηταν να μην ειχα καθολου αυτην την δυνατοτητα / επιλογη;;; Λεω εγω τωρα.

 

Λειτουργούμε τόσο καιρό τα 10αρια στα κινητά μας χωρίς τεράστιοα προβλήματα (τον τελευταίο μήνα ειδικά), αλλά λόγω εμπαθειας σου με το λειτουργικό και τους χρήστες (είναι εμφανής η ειρωνεία σου σε αυτους) εξακολουθείς να θεωρείς πως το άσπρο είναι μαύρο.

 

Μια ουσιαστικη επισημανση-διορθωση: Τα δεκαρια οπως λες μολις σκασανε μυτη απο το αυγο τους κι ειναι ακομα σε φαση alpha testing. Οταν μπουν σε φαση beta το ξανασυζηταμε. Περα απο αυτο, ακομα και αν υποθετικα προκυψουν τελεια και ιδανικα και απιστευτα, για ποιο λογο θεωρεις προφανες οτι καποιος που εχει καει στο παρελθον απο τα Windows στο κινητο του θα πρεπει ξαφνικα να τα αφησει ολα πισω του και να εμπιστευτει τυφλα την MS?

 

Το ρωταω αυτο διοτι ο τιτλος του θεματος ειναι ξεκαθαρος: «Γιατι δεν εχετε αγορασει Windows Phone συσκευη;» Δεν εξειδικευει πουθενα γιατι δεν εχετε αγορασει Windows Phone 10 συσκευη.

 

Ας δώσουμε λεφτά για να κάνουμε τα κινητά μας root και να αλλάζουμε launchers.. γιουπιιι..!!

 

Δεν ειναι κακο αυτο οπως το παρουσιαζεις, αλλα το ακριβως αντιθετο. Ειδικα οσον αφορα τον launcher, αυτος επαφιεται ξεκαθαρα στην διακριτικη ευχερεια του χρηστη, καθως υπαρχουν δεκαδες ποιοτικες εφαρμογες διαθεσιμες και ο καθενας διαλεγει αυτην που του ταιριαζει, οπως ακριβως διαλεγει καποιος ταπετσαρια, ηχο κλησης κτλ. Και αν παλι δεν γουσταρει, κρατει τα εργοστασιακα, no problem.

 

Επειδή το πληρώνουμε το παίρνουμε για να χρησιμοποιήσουμε ότι πληρώνουμε. όχι για να κάνουμε κάτι άλλο.

 

Ποιος το λεει αυτο και απο που προκυπτει; Ειναι νομος πουθενα γραμμενος μηπως; :rolleyes:

Το κινητο σου οπως κι ολα τα προσωπικα σου αντικειμενα ειναι δικα σου και μπορεις να τα κανεις ο,τι θελεις. Αμα θες τους βαζεις και φωτια να τα καψεις και δεν δινεις και λογαριασμο σε κανεναν.

 

Απο την αλλη αμα θες δεν τα κανεις τιποτα και τα χρησιμοποιεις οπως τα σχεδιασε καποιος αλλος για σενα, πριν απο εσενα και χωρις εσενα. Κι αυτο σεβαστο ειναι, οπως εξυπηρετειται ο καθενας.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Η δε μεταφορά φώτο και βίντεο γίνεται από την μία συσκευή στην άλλη χωρίς να υπάρχει 3g η wifi σύνδεση αλλά μέσω δικτύου που δημιουργεί η εφαρμογή μέσω των δύο συσκευών. Και φυσικά γίνεται αστραπιαία όχι όπως με bt. Το nfc δεν το συμπάθησα ποτέ. Αυτός ο γελοίος τρόπος να ακουμπούν οι συσκευές πλάτη με πλάτη δεν βολεύει στον χειρισμό τους.

Και τι γινεται οταν δεν εχεις προσβαση ουτε σε δυκτιο?

Πως μεταφερεις απο το κινητο στο tablet σου,τις φωτογραφιες και τα βιντεο σου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...