Jump to content

Bluboo Xfire


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου πω την αληθεια καλυτερα μιας και δεν διαβαζω τωρα τελευταια και τα καλυτερα για το gearbest.

 

εγω προσωπικά εχω κανει πολλες αγορες απο εκει χωρις κανενα προβλημα ειναι θεμα τυχης φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λογικά θα γίνει ότι γίνεται και στα flash deals.

Δηλαδή, ναι μεν στο καλάθι φαίνεται ότι πρόλαβες την τιμή της προσφοράς όμως όταν πας για πληρωμή, στην οθόνη του paypal χρεώνει την κανονική τιμή, επειδή πρόλαβε και πλήρωσε άλλος. Εύχομαι φίλε Κώστα όλα να πάνε καλά και να μην μπλέξεις με disputes, refunds κτλ.

 

mples καλορίζικο.

Ανέβασε καμία φωτό απο το κινητό και γράψε αναλυτικότερα μερικές εντυπώσεις.

πχ απο bezels πως είναι; βολικό στο χέρι; στο Antutu τι πιάνει; Η κάμερα το βράδυ έχει θόρυβο; κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα γίνει ότι γίνεται και στα flash deals.

Δηλαδή, ναι μεν στο καλάθι φαίνεται ότι πρόλαβες την τιμή της προσφοράς όμως όταν πας για πληρωμή, στην οθόνη του paypal χρεώνει την κανονική τιμή, επειδή πρόλαβε και πλήρωσε άλλος. Εύχομαι φίλε Κώστα όλα να πάνε καλά και να μην μπλέξεις με disputes, refunds κτλ.

 

mples καλορίζικο.

Ανέβασε καμία φωτό απο το κινητό και γράψε αναλυτικότερα μερικές εντυπώσεις.

πχ απο bezels πως είναι; βολικό στο χέρι; στο Antutu τι πιάνει; Η κάμερα το βράδυ έχει θόρυβο; κτλ

 

ρε παιδια δεν ειναι δικο μου ειναι της γυναικας καμια ωρα το πιασα στα χερια μου δεν μου το δινει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια καλυτερα μιας και δεν διαβαζω τωρα τελευταια και τα καλυτερα για το gearbest.

 

To αγόρασα από το gearbest 49€ στις 11/11. Το έχω δυο μέρες. Το παρέλαβα το φόρτισα και πήγα ταξίδι χωρίς αυτό.

Μετά από 50 ωρες αναμονή έχει ακόμα 70% μπαταρία.

Όντως το gps του είναι από τα καλύτερα και παντού 4G στο κέντρο της Αθήνας με πολύ καλό σήμα.

Αυτό που με εξέπληξε είναι ότι ανοίγει με διπλό ταπ ταπ

https://www.dropbox.com/s/kk69qum12ca728c/828efd4d6e2df64b7eb992d0e30e1da2ae9cd35a1f98522259b3f91833f0ef03.jpg?dl=0

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

καμια αποψη για το κινητο απο αυτους που το πηραν;;

Καμια παρουσιαση κανεις;

 

Μετά από μια απρόσμενα τραγική καθυστέρηση των ΕΛΤΑ να μου το φέρουν στο ταχυδρομείο της περιοχής μου, το έχω στα χέρια μου, το επεξεργάζομαι και επανέρχομαι με εντυπώσεις και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές σαν πρώτη επαφή με το τηλέφωνο, αν και ομολογώ ότι ξεπέρασα τη φάση που το περιεργάζεται κάποιος που μόλις το έπιασε στα χέρια του.

Το XFire σε γενικές γραμμές αξίζει τα λεφτά του (~60€), αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που οι Κινέζοι διαφημίζουν.

 

Αναλυτικά:

 

1) Πανάλαφρο. Φτερό στον άνεμο που λένε. Οι Κινέζοι ισχυρίζονται ότι το βάρος του αγγίζει τα 150 γραμμάρια.

Αν και δεν έχω ζυγαριά αυτή τη στιγμή στα χέρια μου, έχω την αίσθηση ότι δεν ζυγίζει παραπάνω από 100...πραγματικά πανάλαφρο!

Επίσης γλυστράει. Η γυαλιστερή πλάτη του δεν επιτρέπει "μαγκιές", οπότε οπωσδήποτε θα χρειαστεί να ψάξετε για θήκη.

 

2) Μπαταρία. Ήρθε από το εργοστάσιο πλήρως φορτισμένη. Κουμπώθηκε στο κινητό και άρχισα να το λιώνω στα tests.

Συμπέρασμα; Νομίζω ότι κάποτε θα θυμηθεί να αδειάσει...

Με 42 λεπτά οθόνη σε φουλ φωτεινότητα σε συνδυασμό με τα πειράγματα που του έκανα (GPS-WIFI-DATA) "έφαγε" μόλις 24%.

Η οθόνη μόνη της 5%. Δεν ξέρω αν έχουμε φάει παπά για τα 2750mAh, πάντως θα κρατάει πολύ...

 

3) Λειτουργικό. Android 5.1 vanilla. Πιο βανίλια πεθαίνεις. Ούτε μία σαβουροεφαρμογή εγκατεστημένη. Μάλιστα δίνεται η δυνατότητα να απεγκαταστήσεις Gmail-Χάρτες-Εφαρμογή Google.

 

4) Οθόνη. 540x960 pixels. Δεν παρατήρησα πιξελιάσματα. Ποιοτική οθόνη με προεπιλεγμένη ρύθμιση τα ελαφρώς ψυχρά χρώματα. Η Bluboo όμως έκανε την υπέρβαση σ' αυτόν τον τομέα και έχει προσθέσει τη δυνατότητα αλλαγής της λειτουργίας οθόνης μέσω του Miravision.

Αντιγράφω όπως το αναφέρει στο μενού των ρυθμίσεων:

(Το Miravision είναι μια τεχνολογία για τη βελτίωση της ποιότητας εικόνας.

Προσφέρει αποτέλεσμα σε πραγματικό χρόνο και κάνει το συντονισμό της εικόνας ευκολότερο για εσάς.

Οι προχωρημένοι χρήστες μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα στη λειτουργία εικόνας και τη λειτουργία χρήστη για να έχουν περισσότερες επιλογές συντονισμού.)

Κοινώς, φέρνεις την οθόνη στα μετρα σου.

Multitouch....μέχρι 2 δάχτυλα. Δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα στην απόκριση της οθόνης, ίσως όμως κάποιοι άλλοι να το καταλάβουν.

 

5) Ήχος. Το πρώτο φάουλ. Κατάφεραν να σχεδιάσουν ένα τόσο όμορφο τηλέφωνο και ξέχασαν να ασχοληθούν με το ηχείο.

Ακουστικό σχετικά δυνατό (στις κλήσεις πάει πολύ καλά, χωρίς παραμορφώσεις).

Μεγάφωνο....tragic! Εντάξει, δεν είναι και του θανατά αλλά μου θύμισε παλιές "καλές" εποχές των πανάθλιων JAGA.

Σε δυνατή ένταση παραμορφώνει. Τα δε πρίμα όποιος τα ακούσει ας σφυρίξει κλέφτικα. Ούτε η βελτίωση του ήχου μέσα από τις ρυθμίσεις προφίλ δεν βοήθησε. Ok, μπορώ να το παραβλέψω, σε γενικές γραμμές θα το ακούσω όταν θα χτυπήσει μια κλήση.

 

6) Κάμερα. 8mp πίσω, 5mp μπροστά. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν πέφτει interpolation, πάντως η κάμερα δείχνει να τα πηγαίνει καλά. Η δε μπροστινή είναι απλά κορυφή για βιντεοκλήσεις και selfies!

Βίντεο ακόμα δεν δοκίμασα λόγω...νύχτας...

Φλας. Δεύτερο φάουλ. Τι είναι αυτό το πράμα; Ούτε για φακός!!! Βγήκα έξω απ' το σπίτι και προσπάθησα στο σκοτάδι να δω πού μπαίνει το κλειδί της εξώπορτας. Εντάξει, γέλασα πολύ. ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ!

Στις φωτό μην περιμένετε την παραμικρή βοήθεια. Με κερί θα βγάλετε φωτεινότερες φωτό!

 

7) Extras. Σε γενικές γραμμές οι διάφοροι αισθητήρες απουσιάζουν. Πυξίδες, γυροσκόπια και τα σχετικά δεν θα τα βρείτε εδώ.

Το Gps σαν πρώτη φορά μου κλείδωσε σε 15 δευτερόλεπτα. Τις επόμενες το πολύ σε 5.

Wifi δυνατό. Από τα καλύτερα που έχω συναντήσει. Συνδέεται αμέσως στα διαθέσιμα δίκτυα και δεν συνάντησα αποσυνδέσεις.

Bluetooth δεν δοκίμασα ακόμα, οπότε δεν έχω άποψη.

Περιβόητο 4G. Δυστυχώς στην περιοχή μου (Τούμπα Θεσσαλονίκης) η Vodafone έχει ένα θέμα αυτές τις μέρες και δυσκολεύει τη ζωή μου. Θυμήστε μου κάποια στιγμή να το ξανατσεκάρω να σας πω.

 

8) Συσκευασία. Κινητό, μπαταρία, screen protector (+1 που φοράει ήδη από το εργοστάσιο), φορτιστής, καλώδιο usb.

Ακουστικά δεν υπάρχουν. Τακτοποιημένα πάντως μέσα σε υπο-κουτάκια.

 

Προς το παρών αυτά φίλοι μου.

Αν μου διέφυγε κάτι, ζητώ συγγνώμη, ρωτήστε με να το ελέγξω να σας πω.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη και αναλυτικη η περιγραφη σου φιλε μου!

σε ευχαριστουμε και καλοριζικο.

Πραγματι πολυ καλο για τη τιμη του το κινητακι. Ελπιζω να μας βγει και απροβληματιστο.

Τωρα τελευταια επαιξε προσφορα σε αρκετα καταστηματα και πιστευω οτι και αλλοι φιλοι θα υπεκυψαν στις σειρηνες του. Με τα πολυχρωμα καπακια του ειναι και ωραια επιλογη για δωρακι..... ξερεις... :rolleyes:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη και αναλυτικη η περιγραφη σου φιλε μου!

σε ευχαριστουμε και καλοριζικο.

Πραγματι πολυ καλο για τη τιμη του το κινητακι. Ελπιζω να μας βγει και απροβληματιστο.

Τωρα τελευταια επαιξε προσφορα σε αρκετα καταστηματα και πιστευω οτι και αλλοι φιλοι θα υπεκυψαν στις σειρηνες του. Με τα πολυχρωμα καπακια του ειναι και ωραια επιλογη για δωρακι..... ξερεις... :rolleyes:

 

Επειδή σε πρώτη φάση θα το έχω μόνο για πειραματισμό, θα έχω και την πολυτέλεια να το λιώσω κυριολεκτικά στα πειράματα, οπότε θα φανεί σύντομα το πόσο καλό θα αποδειχτεί. Γι' αυτά που προσφέρει πάντως είναι πολύ τίμιο γι' αυτά που ζητάει και θα 'λεγα ότι ανταγωνίζεται στα ίσια το Doogee Χ5 που φέρει τον τίτλο του πιο vfm ever.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε πρώτη φάση θα το έχω μόνο για πειραματισμό, θα έχω και την πολυτέλεια να το λιώσω κυριολεκτικά στα πειράματα, οπότε θα φανεί σύντομα το πόσο καλό θα αποδειχτεί. Γι' αυτά που προσφέρει πάντως είναι πολύ τίμιο γι' αυτά που ζητάει και θα 'λεγα ότι ανταγωνίζεται στα ίσια το Doogee Χ5 που φέρει τον τίτλο του πιο vfm ever.

Απο 4g πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον othon για ότι έχει γράψει!

Επίσης το 4G καμπάνα και το βάρος του 145 γραμμάρια(σε ψηφιακή του σπιτιού)!

Με data ανοιχτά και browsing τη μπαταρια τη ρουφάει λίγο,αλλά με WiFi έχω δει πολύ καλά sot!

Όντως το φλας ειναι τρισαθλιο(τόσο αδύναμο πρώτη φορά συνανταω).

Βελτίωσα και λίγο τον ηχο του ακουστικού σε κλήση με το mtk engineering mode(και χωρίς root κράτησε την ρύθμιση)!

Link to comment
Share on other sites

Απο 4g πως παει?

 

Δυστυχώς η Vodafone δεν παίζει καλά τώρα και δεν μπορώ να το τσεκάρω.

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δω κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καμια θήκη σιλικόνης έχετε βρει?

Σήμερα έφαγε την πρώτη βουτιά,ευτυχώς χωρίς να πάθει τίποτα,ούτε καν έσβησε μόνο το καπάκι έφυγε)!

Ή πλάκα είναι ότι μου το ζήτησε συνάδελφός με 100 ευρώ,αλλά μου άρεσε τόσο πολύ που δεν το δίνω με τίποτα.

Όταν έρθει το xiaomi note 3 μάλλον θα περάσει στα χέρια της συζύγου :o

Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω διαδικασίες έχουν ολοκληρωθεί με επιτυχία στη δική μου συσκευή, παρόλα αυτά,

οποιαδήποτε ενέργεια από μεριάς σας γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη!

 

1) Κατεβάζουμε το zip με τα αρχεία που θα χρειαστούμε για τη διαδικασία από εδώ.

Ξεζιπάρουμε τα περιεχόμενα σε ένα φάκελο (π.χ. Επιφάνεια Εργασίας).

 

2) Από το φάκελο "Driver" εγκαθιστούμε αναλόγως το λειτουργικό μας τους απαραίτητους drivers της συσκευής.

 

3) Απενεργοποιούμε τη συσκευή μας, αλλά δεν τη συνδέουμε με τον υπολογιστή μας.

 

4) Ανοίγουμε το Flashtool από τον αντίστοιχο φάκελο (εικονίδιο flash_tool).

Από την καρτέλα "Download" πατάμε στο κουμπί "Scatter-Loading" και στη συνέχεια αναζητούμε το Scatter αρχείο που βρίσκεται στο φάκελο "S39_xfire_Android5.1_150929" που έχουμε κατεβάσει.

Θα φορτωθεί αυτόματα η λίστα με τα αρχεία της εγκατάστασης (Rom files).

Ξετικάρουμε την επιλογή "preloader" μιας και δεν είναι απαραίτητο κι εκτός αυτού μας απαλλάσει από την πιθανότητα να brickάρουμε τη συσκευή μας.

 

5) Πατάμε το κουμπί με το πράσινο βελάκι προς τα κάτω (κουμπί Download).

 

6) Συνδέουμε την απενεργοποιημένη συσκευή μας μέσω usb με τον υπολογιστή.

 

7) Αφού ο υπολογιστής αναγνωρίσει το τηλέφωνο, η διαδικασία θα ξεκινήσει αυτόματα.

http://s26.postimg.org/ognfdz149/image.jpg

 

8) Περιμένουμε μέχρι να εμφανιστεί ο πράσινος κύκλος με την ένδειξη "Download Οk και στη συνέχεια αποσυνδέουμε τη συσκευή και την ενεργοποιούμε κανονικά.

http://s26.postimg.org/ycjwzvhih/image.jpg

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα χρειαστεί να κατεβάσουμε όλα τα απαραίτητα αρχεία που θα μας χρειαστούν.

 

Στην παρούσα φάση, το μόνο πρόγραμμα που υποστηρίζει τη συσκευή μας είναι το iRoot,

το οποίο κατεβάζουμε από εδώ.

 

Πώς κάνουμε root:

1) Εγκαθιστούμε την εφαρμογή iRoot στον υπολογιστή μας και την εκκινούμε.

2) Συνδέουμε τη συσκευή μας (ενεργοποιημένη) με τον υπολογιστή και περιμένουμε το πρόγραμμα να την αναγνωρίσει.

3α) Μόλις ολοκληρωθεί η αναγνώριση, πατάμε το κουμπί Root και περιμένουμε.

β) Κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, θα μας εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού ένα παράθυρο με κάτι Κινέζικα, πατάμε πίσω και ξαναπεριμένουμε.

γ) Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση.

 

Πλέον έχουμε ρουτάρει επιτυχώς τη συσκευή μας!

 

 

Επειδή η εφαρμογή Kingroot που εγκαθίσταται από το iRoot είναι ολίγον χάλια, έχουμε τη δυνατότητα να εγκαταστήσουμε την SuperSU που είναι μακράν η καλύτερη που κυκλοφορεί. Υπάρχει μόνον ένας τρόπος για να το καταφέρουμε αυτό και θα χρειαστούμε τα αρχεία που κατεβάζουμε από εδώ.

 

Ξεζιπάρουμε τα αρχεία και τα ρίχνουμε χύμα στην κάρτα μνήμης ή στο χώρο αποθήκευσης του τηλεφώνου, δεν μας επηρεάζει αυτό.

 

Εγκαθιστούμε στη συσκευή την εφαρμογή Terminal Emulator και την εκκινούμε.

 

Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, πληκτρολογούμε su και πατάμε Enter στο πληκτρολόγιο.

Θα μας ζητηθεί να δώσουμε δικαιώματα διαχειριστή, τα δίνουμε απλόχερα.

 

Στη συνέχεια, πληκτρολογούμε τα παρακάτω:

sh /sdcard/mrw/root.sh και πατάμε και πάλι Enter.

Προσοχή στο κενό που απαιτείται μετά το πρώτο sh!!!

 

Κατά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα εμφανιστεί ένα παράθυρο του SuperSU το οποίο θα μας ενημερώνει ότι o κώδικας πρέπει να αναβαθμιστεί

(The SU binary needs to updated. Continue?).

Πατάμε Continue.

 

Στη συνέχεια μας ρωτάει πώς θέλουμε να αναβαθμίσουμε, επιλέγουμε NORMAL.

Τέλος, πατάμε REBOOT στο νέο παράθυρο που θα εμφανιστεί.

Μετά την επανεκκίνηση, πλέον η εφαρμογή Superuser που θα έχουμε στη συσκευή μας, θα είναι μόνο η SuperSU.

 

Απεγκαθιστούμε ότι άχρηστο μας εγκατέστημε με το ζόρι το iRoot, συμπεριλαμβανομένου και του romaster connection service.

 

Μόλις ολοκληρώσαμε τη διαδικασία αντικατάστασης Superuser και απολαμβάνουμε όλα τα πλεονεκτήματα μιας ρουταρισμένης συσκευής!!!

 

Update post: Μέχρι στιγμής το κινητό δεν υποστηρίζει κάποια custom recovery, όλες μου οι προσπάθειες μέχρι τώρα ήταν ανεπιτυχείς. Βρίσκομαι σε αναζήτηση λύσεων και μόλις έχω αποτελέσματα, θα ενημερώσω το post.

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

Να 'στε καλά παιδιά, πραγματικά θα χαρώ πολύ αν φανούν χρήσιμα τα παραπάνω.

Ταυτόχρονα θέλω να ενημερώσω πως σχεδόν όλη νύχτα πάλευα να βρω τρόπο να εγκαταστήσω custom recovery στο κινητό χωρίς επιτυχία. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ότι κι αν δοκίμασα μου έδειχνε ότι η εγκατάσταση ήταν επιτυχής, αλλά όταν έκανα reboot σε recovery mode, δεν τα κατάφερα ποτέ να μπω στο μενού της.

Θα ξαναδοκιμάσω και σήμερα, ίσως κάτι να μου διαφεύγει και δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καμια θηκη εχουμε βρει?

 

Εγω χτυπησα αυτη και την περιμενω !

 

http://www.aliexpress.com/item/Protective-Leather-Case-Cover-For-BLUBOO-Xfire-Smartphone-Flip-Shell-Holster-Skin-For-BLUBOO-Xfire-Free/32519650262.html

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά το κινητό τι λέει;;

Επίσης θηκούλα σιλικόνης θα βρούμε πουθενά;; Tempered glass απο κανένα άλλο κινητό ταιριάζει;;

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φιλε για τα λεφτα του

 

4g καλο καλες φωτο gps κλειδωνει και στο σπιτι πραγματικα καλο

Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα φτηνά κινητά που έχω πάρει!

Επίσης πολύ καλό software απο την bluboo,θα ήθελα να δοκιμασω και κάτι πιο ακριβό απο αυτους!

Link to comment
Share on other sites

Βluboo xtouch το "καλό" τους μοντέλο αν και διαβάζω κάποια παράπονα σε αντίθεση με εσάς εδώ που έχετε το φθηνό τους και είστε ικανοποιημένοι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...