Jump to content

Moto X Play


empeiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Restart κάνεις γενικά;

 

Sent from my XT1562

 

Αν εννοείς με πατημένο το power button για 15'', ναι κάνω.

Το έχω στήσει όπως με βολεύει και δουλεύουν τα πάντα ρολόι. Μέχρι και το bug με το wifi (ένδειξη υψηλής κατανάλωσης) δεν μου το ξαναεμφάνισε .

Δεν βγάζω άκρη τι μπορεί να φταίει.

Πριν καιρό του είχα κάνει μία επαναφορά εργοστασιακών. Αλλά αυτό θετικά επιδρά στη λειτουργία της συσκευής.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι απαραίτητο να κρατάς πατημένο το power. Αυτό είναι ισοδύναμο με το να βγάζεις τη μπαταρία, και χρειάζεται μόνο αν σου κολλήσει και δεν έχεις άλλο τρόπο να το επαναφέρεις. Εγώ κάνω επανεκκίνηση σχεδόν κάθε φορά που το φορτίζω. Και κάθε 2-3 βδομάδες εκκαθάριση cache. Γενικά μία χαρά πάει και κοντεύουμε τους 11 μήνες.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να κρατάς πατημένο το power. Αυτό είναι ισοδύναμο με το να βγάζεις τη μπαταρία, και χρειάζεται μόνο αν σου κολλήσει και δεν έχεις άλλο τρόπο να το επαναφέρεις. Εγώ κάνω επανεκκίνηση σχεδόν κάθε φορά που το φορτίζω. Και κάθε 2-3 βδομάδες εκκαθάριση cache. Γενικά μία χαρά πάει και κοντεύουμε τους 11 μήνες.

 

Sent from my XT1562

 

Με ποιον τρόπο κανείς εσύ επανεκκίνηση και εκκαθάριση cache;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση έχω τη δυνατότητα να κάνω εύκολα γιατί είμαι root και το έχω βάλει στις επιλογές όταν πατάω το power. Όταν δεν ήμουν έκανα απλά απενεργοποίηση και μετά το άνοιγα ξανά.

 

Clear cache από recovery.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση έχω τη δυνατότητα να κάνω εύκολα γιατί είμαι root και το έχω βάλει στις επιλογές όταν πατάω το power. Όταν δεν ήμουν έκανα απλά απενεργοποίηση και μετά το άνοιγα ξανά.

 

Clear cache από recovery.

 

Sent from my XT1562

 

Έκανα clear cache και στο καπάκι επανεκκίνηση. Φόρτισα στο 100%. Για να δούμε σήμερα.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δες πριν το βάλεις για φόρτιση, πόσες ώρες οθόνης και κλήσεων έχει γράψει.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, θυμάμαι οι υπηρεσίες Google play να είναι ψηλά μόνο όταν έχω κάνει reset και το στήνω από την αρχή. Όταν κατεβάζεις ένα σωρό εφαρμογές κλπ. Γενικά δεν το βλέπω άλλες φορές, έχω την εντύπωση. Θα το παρακολουθώ πάντως.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δες πριν το βάλεις για φόρτιση, πόσες ώρες οθόνης και κλήσεων έχει γράψει.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, θυμάμαι οι υπηρεσίες Google play να είναι ψηλά μόνο όταν έχω κάνει reset και το στήνω από την αρχή. Όταν κατεβάζεις ένα σωρό εφαρμογές κλπ. Γενικά δεν το βλέπω άλλες φορές, έχω την εντύπωση. Θα το παρακολουθώ πάντως.

 

Sent from my XT1562

 

Όντως τώρα που το λες,και σε μένα ξεκίνησε η υψηλή κατανάλωση μετά την επαναφορά εργοστασιακών που του έκανα. Θα δώ πως θα πάει τις επόμενες μέρες αφού έκανα αυτά που είπες, και θα επανέλθω.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση καποιος να ξερει τροπο να δημιουργησει flashable rom με την τελευταια OTA ιανουαριου;εχω τη stock flashable αλλα ειναι του οκτωβριουβκαι στο xda ακομα δε τη δημιουργησε κανεις..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν διορθώθηκε κάτι. Εξακολουθούν οι υπηρεσίες Google να είναι πρώτες με διάφορα στην κατανάλωση μπαταρίας. Ξήλωσα και το greenify μπας και. Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου σήμερα οι υπηρεσίες google play ήταν πολύ ψηλά. Η διαφορά σε σχέση με τις άλλες φορές είναι ότι μία μέρα και κάτι είμαι κατά μεγάλο ποσοστό έξω με mobile data αντί για wi-fi όπως έχω συνήθως. Πάντως έχω την εντύπωση πως και να φαίνεται ψηλά δεν μου έχει χειροτερέψει δραματικά την αυτονομία.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου σήμερα οι υπηρεσίες google play ήταν πολύ ψηλά. Η διαφορά σε σχέση με τις άλλες φορές είναι ότι μία μέρα και κάτι είμαι κατά μεγάλο ποσοστό έξω με mobile data αντί για wi-fi όπως έχω συνήθως. Πάντως έχω την εντύπωση πως και να φαίνεται ψηλά δεν μου έχει χειροτερέψει δραματικά την αυτονομία.

 

Sent from my MotoE2

 

Ισχύει αυτό που λες σχετικά με το αν είσαι σε χρήση wifi ή data.

Το έβαλα σε safe mode να δω μήπως κάποια εφαρμογή κάνει την ζημιά.

Και βαριέμαι μόνο στην σκέψη να το να το ξαναστήσω από την αρχή. :dash:

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με ξεφτελισε ενα xiaomi redmi 4 σε αυτονομια.πήγαμε αγιο ορος (μου φανηκε οτι ετρωγε πολυυυ μπαταρια απο την καλυψη σηματος) πήγαμε χθες πρωι εγω με 100% και αυτος με 82% μπαταρια.με παραπανω χρηση data αυτος,φωτο και data,γυρισα σπιτι με 1% μπαταρια και αυτος με 35%!μου εκανε κατι κουλα..απο 12% στο 9% με κανα 2 φωτο και με airplane mode!και ξαφνικα με 9% εκει που εβγαζα φωτο έκλεισε!για 3650 μπαταρια παιδια δεεεν....
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μωρέ. Μιλάς για μία συσκευή με μικρότερη οθόνη, μικρότερη ανάλυση, μικρότερης κατηγορίας cpu, με μεγαλύτερη μπαταρία, και αν ισχύει αυτό που ακούω πολύ aggressive power management λόγω xiaomi. Χαίρω πολύ. Για τα δεδομένα η συσκευή μας μία χαρά μπαταρία έχει. Προχθές έφτασα 7 ώρες οθόνη σε χρήση μόνο με WiFi, και είχε ακόμη 14%.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

αναλυση και cpu δε νομιζω να ειναι μικροτερα..με κουφανε κυριως το οτι η μπαταρια επεφτε αισθητα και με flight mode και το οτι εκλεισε με 9% μπαταρια οταν εβγαλα φωτο..
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το Redmi 4, στα χαρακτηριστικά του λέει 5" οθόνη, 1280χ720 ανάλυση, SD 430 και μπαταρία 4100 mAh

 

Κι εμένα έχει κλείσει ξαφνικά, αλλά είχε 4%. Ίσως έχει να κάνει με την κατάσταση της μπαταρίας, ίσως με το γεγονός ότι δεν έχει πολύ ρεύμα και του ζητάς κάτι που τραβάει αρκετό. Κάτω από το 15% δεν έχει νόημα να το χρησιμοποιείς κανονικά, κατά τη γνώμη μου. Μόνο αν είσαι έξω και δεν έχεις άλλη επιλογή με power saver και να κλείσεις ότι μπορείς.

 

Kernel έχεις custom;

 

Sent from my XT1562

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

οχι stock.κυριως με εκανε εντυπωση που επεφτε πολυ η μπαταρια στο standby.λεω ε θα ειναι το σημα..το βαζω σε flight mode αλλα παλι επεφτε!γενικα ομως με δεδομενα και ληψη φωτο,ειναι απαραδεκτη η καταναλωση..ειχα το z1 παλια ποσο χρονων κινητο και ηταν πιο οικονομικο..
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, εγώ έχω εντελώς διαφορετική συμπεριφορά. Μόνο root και Xposed και πέταμα ορισμένων εφαρμογών που δεν χρειάζομαι, και πάει τέλεια.

Με mobile data καταναλώνει πιο γρήγορα τη μπαταρία, άλλα είναι λογικό. Πόσες ώρες οθόνης βγάζεις αν τα έχεις ανοιχτά;

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Λογικό νούμερο. Αν δεν έχεις κάποια εφαρμογή που σου ρουφάει μπαταρία, δεν βλέπω να έχεις κάποιο θέμα.

 

Κι εγώ γύρω στις 5 ώρες οθόνη με δεδομένα, και μέχρι 7+ με WiFi.

 

Μόλις έκανα και ένα reset για να περάσω το update, και το φτιάχνω.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

σου ηρθε η ota?εγω λεω να δοκιμασω αυτο! https://www.howtogeek.com/192402/why-androids-ota-updates-remove-root-and-how-to-keep-it/ την εχει κανεις αποθηκευμενη???
Link to comment
Share on other sites

Όχι, και δεν υπήρχε περίπτωση να έρθει γιατί έχω περάσει firmware διαφορετικής περιοχής. Φλάσαρα στοκ και πέρασα το update.

Τα έχει όλα εδώ : https://github.com/motoxplay/stock

Αν είσαι root μην το δοκιμάσεις. Θέλει να είναι εντελώς στοκ γιατί αλλιώς πιθανότατα θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και ΟΤΑ κάτω κάτω. Αλλά θέλει να περαστεί με stock recovery σε απείραχτο τηλέφωνο.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...