Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πες σε ποια περίπτωση το εμφανίζει; Γιατί από την χαρά του update παίζει να στραβώθηκα κιόλας.

Να σου πω την αλήθεια δοκίμασα τον uc browser πριν λίγο Και προσθέτει μια μόνιμη μπάρα στην γραμμή ειδοποιήσεων και εμφανίζει το άπειρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κανονικά το άπειρο.

Δηλαδή σου έρχεται ένα μέιλ ή ένα μήνυμα στο whatsapp ή βάζεις ένα ξυπνητήρι... Δεν χρησιμοποιεί τα εικονίδια της εκάστοτε εφαρμογής και βάζει το άπειρό σε όλα αυτά;

Αυτό συνέβαινε στην προηγούμενη ρομ, που σημαίνει πως για να το φτιάξουμε πρέπει να έχουμε δικαιώματα root και να περάσουμε xposed... Το έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου έρχεται ένα μέιλ ή ένα μήνυμα στο whatsapp ή βάζεις ένα ξυπνητήρι... Δεν χρησιμοποιεί τα εικονίδια της εκάστοτε εφαρμογής και βάζει το άπειρό σε όλα αυτά;

Αυτό συνέβαινε στην προηγούμενη ρομ, που σημαίνει πως για να το φτιάξουμε πρέπει να έχουμε δικαιώματα root και να περάσουμε xposed... Το έχει κάνει κανείς;

Η κάθε εφαρμογή έχει το εικονίδιο της, βέβαια έχω κάνει clean install της ΡΟΜ

 

Sent from my 1+1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σου έρχεται ένα μέιλ ή ένα μήνυμα στο whatsapp ή βάζεις ένα ξυπνητήρι... Δεν χρησιμοποιεί τα εικονίδια της εκάστοτε εφαρμογής και βάζει το άπειρό σε όλα αυτά;

Αυτό συνέβαινε στην προηγούμενη ρομ, που σημαίνει πως για να το φτιάξουμε πρέπει να έχουμε δικαιώματα root και να περάσουμε xposed... Το έχει κάνει κανείς;

Tα εικονιδιο του viber στης αδελφης μου το τηλεφωνο ειναι το κανονικο εικονιδιο του viber. Υπραρχει ρυθμιση καπου μεσα στις ρυθμισεις του τηλεφωνου για το ποια εικονιδια θα ''χρησιμοποιει''.

Επισης το εικονιδιο του απειρου δεν το ειδα σημερα στο τηλεφωνο της αδελφης μου, νομιζω το βγαζει οταν εχουμε πολλα πραγματα να ειναι στη notification bar.

Το τηλεφωνο ειναι με την προηγουμενη εκδοση και ειναι τo i

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισώ πολύ παιδιά... Κι εγώ λογικά για clean install θα πάω...

Πειράξατε τίποτα σε security center, παγώσατε τίποτα με titanium; Χρειάστηκε γενικότερα τίποτα από τα παλιά κόλπα ή δουλεύει από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και την πέρασα την 5 Αφού βγήκε και τρόπος ρουτ.Όλα πήγαν μια χαρά, έκανα clean install και αφού το ρουταρα έκανα επαναφορά των εφαρμογών μέσω titanium.

Ωραία είναι η 5, περισσότερα τις επόμενες που θα το δοκιμάσω εκτενέστερα

 

sent by using tapatalk

 

Την πέρασα και εγώ την 5 χωρίς όμως clean install,ρουτάρισμα όλα καλά,είναι αισθητά βελτιωμένη αλλά έχω ένα πρόβλημα με το titanium,έχω χάσει την επιλογή -μενού- πάνω δεξιά.Έχω μόνο μαζικές ενέργειες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάω τα αντίγραφα στην εξ. κάρτα και πολλά άλλα...Μήπως έχεις κάποια ιδέα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μη με κράξετε αν είναι ήδη γνωστό, αλλά μόλις '' ανακάλυψα '' ότι υπάρχει δυνατότητα πολλαπλών παραθύρων.
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μη με κράξετε αν είναι ήδη γνωστό, αλλά μόλις '' ανακάλυψα '' ότι υπάρχει δυνατότητα πολλαπλών παραθύρων.

Eπίσης στις ρυθμίσεις-στήλη ειδοποιήσεων-Toggles management υπάρχει εικονίδιο γιά Screenshot στα toggles μας :D

Κάτι γιά menu button;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μη με κράξετε αν είναι ήδη γνωστό, αλλά μόλις '' ανακάλυψα '' ότι υπάρχει δυνατότητα πολλαπλών παραθύρων.

 

Καλημέρα. Πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πως γίνεται αυτό;

 

Καλημέρα. Αφού εμφανίσεις τα recent apps με swipe up, θα δεις στις καρτέλες που έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιηθούν (είναι μόνο 4 αν δεν κάνω λάθος ) πάνω δεξιά μια σημείωση ''πολλ ". Την πατάς και voila.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Εγώ που έχω την 4.5.4.2 - U πρέπει να κάνω την διαδικασία με την αλλαγή id για να περάσω την 5-αρα?

Ή θα βγει ΟΤΑ?

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην θέση θα έκανα πρώτα αλλαγή με terminal το id και μετά με clean install θα πέρναγα την G

 

Φίλε taliban αν δεν σου κάνει κόπο δώσε λίγο κάποιο λινκ για τη διαδικασία που λες γιατί αυτά που διάβασα στο meizufans είναι λίγο μπερδεμένα, και τελικά δεν έγινε ένα πρώτο μήνυμα με συγκεντρωτικά tips και links που συζητούσαμε τον Οκτώβριο.... ή εναλλακτικά πες μας αν ισχύει αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6372811#post6372811 που περνάει την 4.5.4 Ι σε 4.5.3 U

 

Εγώ έχω μείνει στην Κινέζικη 4.5.3.2 U, η οποία με ικανοποιούσε τέλεια μέχρι τώρα και δεν υπήρχε λόγος να την αλλάξω. Τώρα όμως ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ με 2 σιμ και νομίζω πρέπει να αναβαθμίσω γιατί η τωρινή διαχείριση 2 σιμ είναι άθλια...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε taliban αν δεν σου κάνει κόπο δώσε λίγο κάποιο λινκ για τη διαδικασία που λες γιατί αυτά που διάβασα στο meizufans είναι λίγο μπερδεμένα, και τελικά δεν έγινε ένα πρώτο μήνυμα με συγκεντρωτικά tips και links που συζητούσαμε τον Οκτώβριο.... ή εναλλακτικά πες μας αν ισχύει αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6372811#post6372811 που περνάει την 4.5.4 Ι σε 4.5.3 U

 

Εγώ έχω μείνει στην Κινέζικη 4.5.3.2 U, η οποία με ικανοποιούσε τέλεια μέχρι τώρα και δεν υπήρχε λόγος να την αλλάξω. Τώρα όμως ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ με 2 σιμ και νομίζω πρέπει να αναβαθμίσω γιατί η τωρινή διαχείριση 2 σιμ είναι άθλια...

Η μέθοδος γιά να αλλάξεις ID είναι αυτή

Πάντα με δική σου ευθύνη!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6513204#post6513204

Link to comment
Share on other sites

Η μέθοδος γιά να αλλάξεις ID είναι αυτή

Πάντα με δική σου ευθύνη!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6513204#post6513204

 

Σε ευχαριστώ πολύ, απο το meizufans είχα καταλάβει οτι ο τρόπος 1 έκανε μονο γιατ το ΝΟΤΕ. Τι προτείνεις να περάσω πρώτα στη 4.5.4 Ι και μετα στο flyme 5 ή απευθείας στη 5;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, απο το meizufans είχα καταλάβει οτι ο τρόπος 1 έκανε μονο γιατ το ΝΟΤΕ. Τι προτείνεις να περάσω πρώτα στη 4.5.4 Ι και μετα στο flyme 5 ή απευθείας στη 5;

Κάνε clean install και πέρνα την 5 απευθείας

 

sent by using tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα από 4.5.3.2Α στην 5.1.6.0G...

Δεν γίνεται να περαστεί απλά με ένα update... Πρώτα έβαλα την I (προηγούμενη έκδοση) και μετά την G, αλλιώς έβλεπε το update.zip ως corrupted... Έκανα και clear data και στρώνω σιγά σιγά τα πάντα τώρα...

 

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω προλάβει να το ψάξω πολύ ακόμη, αλλά με την πρώτη ματιά φαίνεται όπως έχετε πει κι εσείς νωρίτερα, πολύ καλύτερη ρομ από πολλές απόψεις...

Ένα θέμα που δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου είναι τι συμβαίνει με τα εικονίδια των notifications... Άλλες φορές εμφανίζονται με τη φούσκα, άλλες με το κανονικό τους εικόνιδιο...

 

(δεν screenshot από το κινητό μου, απλά για να δείξω τι εννοώ με τη φούσκα)

http://i.imgur.com/5LrXcMx.jpg

 

Εσείς που δεν έχετε θέμα, τι ρυθμίσεις έχετε επιλεγμένες; Ή απλά έτσι ήρθε κατευθείαν και δε χρειάστηκε να πειράξετε τίποτα;

 

edit: Μετά από μερική ώρα ενασχόλησης, παρατηρώ πάλι κάποια ζητήματα με Notifications... Σίγουρα στο whatsapp για την ώρα... Δεν ξέρω και για τα μέιλ και ελπίζω να μη γίνει τίποτα τρελό με το ξυπνητήρι σε λίγες ώρες που θα πρέπει να σηκωθώ...

Edited by dimxr
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λύση για notifications (whatsapp τουλάχιστον που είναι πολύ κρίσιμο για μένα)!

Αφού έκανα φουλ allow μέσα στην εφαρμογή Ασφάλεια, μου το πάγωνε, έτσι με root και titanium backup έκανα πάλι freeze την Ασφάλεια. Μετά από αυτό, όλα κομπλέ... Οπότε όποιος έχει πρόβλημα, ας έχει αυτό υπόψιν...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και xposed, άλλαξα και γραμματοσειρές, γενικά όλα μια χαρά πλέον, εκτός από ένα θέμα... Έχει χρησιμοποιήσει κανείς με την καινούρια ROM, το app της Τράπεζας Πειραιώς; Σε μένα δεν τρέχει καν... Πάει στην αρχική οθόνη και μετά σκαλώνει εκει... Το μόνο app που δεν δουλεύει...

Αν μπορεί κάποιος να το εγκαταστήσει και να δει απλά αν θα του βγάλει να κάνει login, θα βοηθούσε γιατί σε μένα ούτε μέχρι εκεί δεν πάει...

Έχει πιστεύετε να κάνει με το root και το xposed + αλλαγή γραμματοσειράς; (δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και xposed, άλλαξα και γραμματοσειρές, γενικά όλα μια χαρά πλέον, εκτός από ένα θέμα... Έχει χρησιμοποιήσει κανείς με την καινούρια ROM, το app της Τράπεζας Πειραιώς; Σε μένα δεν τρέχει καν... Πάει στην αρχική οθόνη και μετά σκαλώνει εκει... Το μόνο app που δεν δουλεύει...

Αν μπορεί κάποιος να το εγκαταστήσει και να δει απλά αν θα του βγάλει να κάνει login, θα βοηθούσε γιατί σε μένα ούτε μέχρι εκεί δεν πάει...

Έχει πιστεύετε να κάνει με το root και το xposed + αλλαγή γραμματοσειράς; (δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο)

 

για δώσε στοιχεία για το xposed ποια έκδοση πέρασες κλπ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και xposed, άλλαξα και γραμματοσειρές, γενικά όλα μια χαρά πλέον, εκτός από ένα θέμα... Έχει χρησιμοποιήσει κανείς με την καινούρια ROM, το app της Τράπεζας Πειραιώς; Σε μένα δεν τρέχει καν... Πάει στην αρχική οθόνη και μετά σκαλώνει εκει... Το μόνο app που δεν δουλεύει...

Αν μπορεί κάποιος να το εγκαταστήσει και να δει απλά αν θα του βγάλει να κάνει login, θα βοηθούσε γιατί σε μένα ούτε μέχρι εκεί δεν πάει...

Έχει πιστεύετε να κάνει με το root και το xposed + αλλαγή γραμματοσειράς; (δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο)

Εμένα με την νέα rom και root δικαιώματα την τρέχει μιά χαρα,login κανονικά... απλά όταν ξεκινάει η εφαρμογή βγάζει popup παράθυρο που λέει -rooted device detected- φαντάζομαι σαν προειδοποίηση.Γιά πες μας τι xposed έβαλες και γενικά πως το πέρασες στην νέα rom;

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ για xposed... http://forum.xda-developers.com/android/general/meizu-m2-mini-flyme-5-1-6-0g-guides-t3390471

Δε θυμάμαι ποια έκδοση είναι, αλλά μόλις γυρίσει η κοπέλα μου που έχει το κινητό, θα ρίξω μια ματιά και θα ενημερώσω...

 

Εμένα με την νέα rom και root δικαιώματα την τρέχει μιά χαρα,login κανονικά... απλά όταν ξεκινάει η εφαρμογή βγάζει popup παράθυρο που λέει -rooted device detected- φαντάζομαι σαν προειδοποίηση. Γιά πες μας τι xposed έβαλες και γενικά πως το πέρασες στην νέα rom;

Σε εμένα δεν έχει ούτε pop up ούτε τίποτα... Απλά αρχική οθόνη με το logo της εφαρμογής, και δεν φτάνει ποτέ στην οθόνη του log in.

Root εγώ έχω κάνει με τον τρόπο του kingroot, και μετά script για αντικατάσταση με το supersu... Εσύ με ποιον τρόπο το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα γράψει κι εδώ μέσα πριν από ένα μήνα περίπου για το κινητό μου και την οθόνη του που κοκκινίζει. Αποφάσισα τελικά να το στείλω πίσω στο κατάστημα για να το επισκευάσουν. Μιλώντας με τον τύπο στο τηλέφωνο, μου είπε μέσα σε όλα τα άλλα ότι μπορεί να του κάνουν και μία αναβάθμιση και τότε του ανέφερα ότι έχω αλλάξει ρομ στο κινητό και από 4.5.3U που ήταν, έβαλα την 4.5.3.2Α γιατί υπήρχε ένα θέμα με το δικαιώματα στο flyme όταν το πρωτοπήρα. Η απάντησή του όμως ήταν αγχωτική. Μου είπε ότι δεν έπρεπε να το κάνω αυτό.

Εγώ τώρα να αφήσω το κινητό ως έχει και να του το στείλω ή να προσπαθήσω να βάλω την αρχική του ρομ γιατί μπορεί να επηρεαστεί η εγγύηση? Ξέρει κανείς από αυτά ή υπόκειται στην πολιτική του καταστήματος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα γράψει κι εδώ μέσα πριν από ένα μήνα περίπου για το κινητό μου και την οθόνη του που κοκκινίζει. Αποφάσισα τελικά να το στείλω πίσω στο κατάστημα για να το επισκευάσουν. Μιλώντας με τον τύπο στο τηλέφωνο, μου είπε μέσα σε όλα τα άλλα ότι μπορεί να του κάνουν και μία αναβάθμιση και τότε του ανέφερα ότι έχω αλλάξει ρομ στο κινητό και από 4.5.3U που ήταν, έβαλα την 4.5.3.2Α γιατί υπήρχε ένα θέμα με το δικαιώματα στο flyme όταν το πρωτοπήρα. Η απάντησή του όμως ήταν αγχωτική. Μου είπε ότι δεν έπρεπε να το κάνω αυτό.

Εγώ τώρα να αφήσω το κινητό ως έχει και να του το στείλω ή να προσπαθήσω να βάλω την αρχική του ρομ γιατί μπορεί να επηρεαστεί η εγγύηση? Ξέρει κανείς από αυτά ή υπόκειται στην πολιτική του καταστήματος?

 

και εγω φιλε μου ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και το παρατησα οπως ειναι τωρα μεσα στην βδομαδα περιμενω το Xiaomi Mi Max και θα μπει στο συρταρι για εφεδρικο !!!!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...