Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

από κάμερα τι λέει? να μας πουν λίγο οι κάτοχοι του μχ5,και αν πάω σε έκδοση των 32 GB με καλύπτει?

 

Το αν σε καλύπτει από θέμα χώρου το γνωρίζεις μονο εσύ ο ίδιος πχ εμένα καλύπτει το 16αρι.... Η κάμερα του είναι στα επίπεδα του lg g3

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω το mx5 απο αυτονομια στη πραξη ποσο σας κραταει screen on και βαρια χρηση;

HTC Touch Pro , HTC Touch Pro 2 , HTC Desire HD , HTC ONE X , HTC M7 , HTC M8

Samsung Galaxy Note II , Samsung Galaxy S6 Edge

iPhone 3Gs ,iPad mini

Oneplus 2 , Oneplus X

Meizu MX5 :clap:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω το mx5 απο αυτονομια στη πραξη ποσο σας κραταει screen on και βαρια χρηση;

Με βαριά χρήση 4g 3 ώρες plus με wifi 4 plus

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το αν σε καλύπτει από θέμα χώρου το γνωρίζεις μονο εσύ ο ίδιος πχ εμένα καλύπτει το 16αρι.... Η κάμερα του είναι στα επίπεδα του lg g3

 

Αλήθεια νόμιζα ότι ήταν καλύτερη... Σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω και δίνω μεγάλη βάση στην κάμερα γι αυτό ρωτάω.

No comment
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια νόμιζα ότι ήταν καλύτερη... Σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω και δίνω μεγάλη βάση στην κάμερα γι αυτό ρωτάω.

Η κάμερα έχει πολλές δυνατότητες στο manual πολύ καλή και στο auto ημέρα και μέχρι εκεί. Είναι αρκετά καλή αλλά όχι g4 ας πουμε στα βραδινά... Αν είχε λίγο πιο δυνατό flash θα ήταν ακόμα πιο σουπερ

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

την ημερα καλη ειναι το βραδυ μετρια. εμενα μου κανει εντυπωση και το βιντεο ρε παιδια. τωρα πιστευω οτι για 1080 p ειναι πολυ κατω του μετριου ειδικα το βραδυ απαραδεκτο
Link to comment
Share on other sites

Το G3 χρησιμοποιεί τον IMX135 sensor ενώ το mx5 τον IMX220.Από θέμα hardware το mx5 είναι σαφώς ανώτερο.Το πρόβλημα με την κάμερα του mx5 είναι στο auto.Όταν υπάρχει επαρκής φωτισμός οι φωτογραφίες στο auto είναι οκ, (δεν είναι οι καλύτερες που μπορεί να προσφέρει ο sensor αλλά αν παίξεις με το manual μπορείς να πάρεις αρκετά καλύτερες φωτογραφίες) σε σκοτεινούς χώρους το auto είναι επιεικώς απαράδεκτο για το hardware που χρησιμοποιεί.

Η meizu επικεντρώνετε αποκλειστικά στην διόρθωση των αρκετών bugs του flyme και έχει σχεδόν παρατήσει την κάμερα.Αρκετοί χρήστες στο εξωτερικό ζητάνε από την meizu να ασχοληθεί περισσότερο με την κάμερα και την προσθήκη super slow motion.Η κάμερα μπορεί να βελτιωθεί αλλά δεν βλέπω να ασχολείται ιδιαίτερα η meizu.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το mx4 pro και ειδικά με το flyme5 βγάζει απίστευτες φωτογραφίες

Πόσο χάλια είναι του mx5 δηλαδή?

Είναι και νεότερο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα επειδή είμαι νέος χρηστηςτου Meizu MX5 μπορείτε να μου πείτε πως ελέγχω το flyme για updates και πως μπορώ να ξεφορτωθώ τις κινεζικές εφαρμογές??
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το mx4 pro έχει καλύτερη κάμερα και καλύτερη οθόνη?

 

κανενα απο τα 2 το προ δεν εχει laser και η οθονη που εχει το κατεστρεψε σαν συσκευη

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλημέρα επειδή είμαι νέος χρηστηςτου Meizu MX5 μπορείτε να μου πείτε πως ελέγχω το flyme για updates και πως μπορώ να ξεφορτωθώ τις κινεζικές εφαρμογές??

 

tools->upgrade απο κει τα ελεγχεις

κανε διαγραφη με συνεχομενο πατημα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλήθεια νόμιζα ότι ήταν καλύτερη... Σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω και δίνω μεγάλη βάση στην κάμερα γι αυτό ρωτάω.

 

Γιατι ξερεις πολλα 5.5" να βγαζουν παραπανω SOT

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Ενας mini οδηγος με εφαρμογες που εχω ξεφορτωθει διχως το παραμικρο προβλημα...

Η συσκευη μας πρεπει να ειναι ροοτ και χρησιμοποιουμε το τιτανιουμ (κατα προτιμηση την αγορασμενη εκδοση διοτι εχει περισσοτερες επιλογες).

Αφου κανουμε ροοτ κατεβαζουμε το superSU του chainfire απο playstore ωστε να δωσουμε δικαιωματα στο titanium.

Μεσω titanium μπορουμε ειτε να τις παγωσουμε (freeze) ωστε να μην φαινονται στο drawer και να μην τρεχουν στο παρασκηνιο ειτε αφου ειμαστε απολυτα σιγουροι να τις κανουμε uninstall.

Οποιοδηποτε προβλημα δημιουργηθει να ξερετε οτι 99% φτιαχνεται με το περασμα παλι της ρομ με clear data.

Καλο ειναι να εχουμε κρατησει ενας πληρες backup.

Εφαρμογες που εχω βγαλει με επιτυχια:

Appstore

Browser

Calendar (χρησιμοποιω google calendar)

Cloud service

Ebook

Email (χρησιμοποιω αλλη εφαρμογη)

Game center

Life

Lively Haptic Theme

Luckymoney Service

Map

Meizu game frame

Memos

Messages

Music

Music Fx

Mz Mpay Service

Mz Setup Wizard

Mz Sync Service

News

Painter

Scanner

Smart Voice

System keyboard

Themes

Videos

Voice settings

Atci_service

LocationEM2

MTKLogger

Pico TTS

 

Σιγουρα δεν βγαζουμε:

calendar storage γιατι μετα δεν δουλευει κανενα ημερολογιο και δεν συγχρονιζει

Weather γιατι λενε οτι μετα δεν δουλευει το ξυπνητηρι.

Gallery γιατι λενε οτι μπορει να κανει bootloop σε επανεκινηση.

Android system webview.

Και οτιδηποτε αλλο δεν ειμαστε σιγουροι.

 

Οτιδηποτε κανετε ειναι με δικη σας ευθυνη και επαναλαμβανω αφου ειστε απολυτα σιγουροι.

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ενας mini οδηγος με εφαρμογες που εχω ξεφορτωθει διχως το παραμικρο προβλημα...

Η συσκευη μας πρεπει να ειναι ροοτ και χρησιμοποιουμε το τιτανιουμ (κατα προτιμηση την αγορασμενη εκδοση διοτι εχει περισσοτερες επιλογες).

Αφου κανουμε ροοτ κατεβαζουμε το superSU του chainfire απο playstore ωστε να δωσουμε δικαιωματα στο titanium.

Μεσω titanium μπορουμε ειτε να τις παγωσουμε (freeze) ωστε να μην φαινονται στο drawer και να μην τρεχουν στο παρασκηνιο ειτε αφου ειμαστε απολυτα σιγουροι να τις κανουμε uninstall.

Οποιοδηποτε προβλημα δημιουργηθει να ξερετε οτι 99% φτιαχνεται με το περασμα παλι της ρομ με clear data.

Καλο ειναι να εχουμε κρατησει ενας πληρες backup.

Εφαρμογες που εχω βγαλει με επιτυχια:

Appstore

Browser

Calendar (χρησιμοποιω google calendar)

Cloud service

Ebook

Email (χρησιμοποιω αλλη εφαρμογη)

Game center

Life

Lively Haptic Theme

Luckymoney Service

Map

Meizu game frame

Memos

Messages

Music

Music Fx

Mz Mpay Service

Mz Setup Wizard

Mz Sync Service

News

Painter

Scanner

Smart Voice

System keyboard

Themes

Videos

Voice settings

 

Σιγουρα δεν βγαζουμε:

calendar storage γιατι μετα δεν δουλευει κανενα ημερολογιο και δεν συγχρονιζει

Weather γιατι λενε οτι μετα δεν δουλευει το ξυπνητηρι.

Gallery γιατι λενε οτι μπορει να κανει bootloop σε επανεκινηση.

Android system webview.

Και οτιδηποτε αλλο δεν ειμαστε σιγουροι.

 

Οτιδηποτε κανετε ειναι με δικη σας ευθυνη και επαναλαμβανω αφου ειστε απολυτα σιγουροι.

 

βγαλε και αυτες

Atci_service

LocationEM2

MTKLogger

Pico TTS

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

βγαλε και αυτες

Atci_service

LocationEM2

MTKLogger

Pico TTS

Τι είναι αυτές φίλε μου έχεις ιδέα;

Εννοώ μην έχουμε κάνα θέμα με location κτλ;

Θα τις παγώσω προσωρινα να δω.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

puzzle έχεις δε καμία βελτίωση στην μπαταρία αφαιρώντας τις συγκεκριμένες εφαρμογές?

 

Γενικά έχω σκεφτεί ότι οποιαδήποτε εφαρμογή συνδέεται με τους servers της meizu όπως synchronize κλπ, οι οποίοι servers βρίσκονται στην Κίνα, αυτό επιβαρύνει περισσότερο το κινητό με το αν θα βρίσκονταν οι servers ας πούμε στην Γερμανία.. Π.χ ακόμα και όταν μπαίνω στο κινεζικό site τους το βλέπω ότι αργεί περισσότερο να μπω συγκριτικά με το αν μπω σε ένα site ευρωπαϊκό..

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτές φίλε μου έχεις ιδέα;

Εννοώ μην έχουμε κάνα θέμα με location κτλ;

Θα τις παγώσω προσωρινα να δω.

 

Δεν υπάρχει θέμα σουτάρε τις (βέβαια πρώτα κάνε δοκιμή με πάγωμα μην σε πάρω στο λαιμό μου χεχε)

Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

puzzle έχεις δε καμία βελτίωση στην μπαταρία αφαιρώντας τις συγκεκριμένες εφαρμογές?

 

Γενικά έχω σκεφτεί ότι οποιαδήποτε εφαρμογή συνδέεται με τους servers της meizu όπως synchronize κλπ, οι οποίοι servers βρίσκονται στην Κίνα, αυτό επιβαρύνει περισσότερο το κινητό με το αν θα βρίσκονταν οι servers ας πούμε στην Γερμανία.. Π.χ ακόμα και όταν μπαίνω στο κινεζικό site τους το βλέπω ότι αργεί περισσότερο να μπω συγκριτικά με το αν μπω σε ένα site ευρωπαϊκό..

Έχω παρατηρήσει ότι το κινητό κοιμάται καλύτερα χωρίς πολλά wakelocks.. M

Δεν νομίζω ότι σχετίζεται στο να μπεις σε μια κινέζικη σελιδα με το πάγωμα των εφαρμογών.

Άλλωστε και από το PC να μπω στο κινέζικο site τους αργεί πάρα πολύ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι βγήκε και η νέα έκδοση global την οποία έβαλα χτες βράδυ και δουλεύουν όλα ρολόι
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μου έχει στο μενου tools & update επιλογή.Μήπως παίζει ρόλο η flyme version που έχω( 5.2.7Α)?

Εφαρμογή είναι που λέει upgrade

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μου έχει στο μενου tools & update επιλογή.Μήπως παίζει ρόλο η flyme version που έχω( 5.2.7Α)?

 

http://www.mobilegeeks.com/wp-content/uploads/2015/04/Meizu-Flyme-Icons.jpg

 

εφαρμογη upgrade

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι βγήκε και η νέα έκδοση global την οποία έβαλα χτες βράδυ και δουλεύουν όλα ρολόι

 

Φαντάζομαι την πέρασες με την διαδικασία που περιγράφεται στο meizu fans με αλλαγη id κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...