Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά χαρα. Πηρε φίλος μεταχειρισμένο κι έχει τη 4.5.2.7i. Τι κανω για να περάσω νεότερη έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, είμαι ανάμεσα στο mx5 και στο redmi note 3 pro. Παρότι το xiaomi είναι φορτωμένο hardware , πιστεύω ότι το mx5 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και είναι μεγάλο συν το gorilla glass. Απλά έχω ένα θέμα με τις amoled, είδα του αδερφού μου το LG g flex 2 και μου έδινε μια τεχνητή αίσθηση και κυρίως όταν ζεσταινόταν έκανε σκιές και κιτρινιλες. Ισχύει το ίδιο με την οθόνη του meizu?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι ανάμεσα στο mx5 και στο redmi note 3 pro. Παρότι το xiaomi είναι φορτωμένο hardware , πιστεύω ότι το mx5 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και είναι μεγάλο συν το gorilla glass. Απλά έχω ένα θέμα με τις amoled, είδα του αδερφού μου το LG g flex 2 και μου έδινε μια τεχνητή αίσθηση και κυρίως όταν ζεσταινόταν έκανε σκιές και κιτρινιλες. Ισχύει το ίδιο με την οθόνη του meizu?

 

καλησπερα φιλε,οχι η οθονη δεν κανει καμια κιτρινιλα η σκια,σε αυτο ακομα.ζεσταμα οθονης δεν ειδα...;)

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε,οχι η οθονη δεν κανει καμια κιτρινιλα η σκια,σε αυτο ακομα.ζεσταμα οθονης δεν ειδα...;)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο δεν θα το πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να κάνεις μια σύγκριση ανάμεσα στα δύο (mx5 και 1+2)?

 

Πολύ ευχαρίστως, όταν με το καλό παραλάβω το Mx5

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο δεν θα το πρότεινες;

Πιο σταθερή συσκευή ακόμα σε beta εκδόσεις δεν έχω ξαναδεί και είχα nexus....

Στου κολλητού του το xiaomi έπρεπε να περάσω ελληνική Ρομ για να δουλεύει σωστά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο δεν θα το πρότεινες;

 

πραγματικα,ακομα δεν εχω βρει καποιο λογο για να μην το προτεινω σε καποιον...Αν το βρω θα σου πω:p

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, είμαι ανάμεσα στο mx5 και στο redmi note 3 pro. Παρότι το xiaomi είναι φορτωμένο hardware , πιστεύω ότι το mx5 έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και είναι μεγάλο συν το gorilla glass. Απλά έχω ένα θέμα με τις amoled, είδα του αδερφού μου το LG g flex 2 και μου έδινε μια τεχνητή αίσθηση και κυρίως όταν ζεσταινόταν έκανε σκιές και κιτρινιλες. Ισχύει το ίδιο με την οθόνη του meizu?

 

μην συγκρινης το προβληματικο φλεξ με το μχ5 ουτε το νοτε 3 προ που παιζει σε αλλη κατηγορια.... η οθονη του μχ5 οταν την κοιτας απο γωνια μπλεδιζει-πρασινιζει οπως σχεδον ολες αμολεντ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά χαρα. Πηρε φίλος μεταχειρισμένο κι έχει τη 4.5.2.7i. Τι κανω για να περάσω νεότερη έκδοση?

 

κατεβαζεις το update.zip το αποθηκευεις στην μνημη τηλεφωνου και πατας να ανοιξει

Flyme OS 5.1.3.0G

Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εμένα φοράει από τη μάνα του την 5.1.2.0U και θέλω να το αναβαθμίσω. Τί είναι καλύτερα να περάσω την 5.1.3.0Α ή την 5.1.3.0G?Από ότι κατάλαβα η A παίρνει updates και η G όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εμένα φοράει από τη μάνα του την 5.1.2.0U και θέλω να το αναβαθμίσω. Τί είναι καλύτερα να περάσω την 5.1.3.0Α ή την 5.1.3.0G?Από ότι κατάλαβα η A παίρνει updates και η G όχι?

Δεν ξερω αν μπορεις να περασεις την G.Την Α μπορεις σιγουρα και ειναι καλυτερα αν δεν εχεις προβλημα με αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εσεις που εχεται το κινητο ποια εκδοση εχεται την m575u ή την m575m
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εσεις που εχεται το κινητο ποια εκδοση εχεται την m575u ή την m575m

 

εχω το m575m

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητο και ολα καλ αμε εξερεση δυο θεματα:

1)Στο Jiayu g4s μπορουσα και μεσω των ενσωματομενων widgets ειχα βαλει εικονιδια direct dial για τις πιο ευσχνες επαφες που ηθελα πανω στη οθονη.Εδω δεν εχει απο μονο του,αρα πρεπει να κατεβασω εφαρμογη?

2)Η συσκευη λεει στο vickmall απο οπου το πηρα εχει GPS.Αρα δεν εχει αναγκη ιντερτνετ σωστα?Που το ενεργοποιω ΜΟΝΟ αυτο?Ειναι το location info? Και πως ξερω αν κλειδωσε σε δορυφορους κτλ?Στο αλλο κινητο μου ειχε ειικονιδιο πανω,εδω δεν βλεπω κατι...

3)Κατι καλυτερο απο τον default launcher?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό στα χέρια μου εδώ και 2 βδομάδες περίπου. Έχει πολλά - φαντάζομαι - που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το πόσο γρήγορα ανοίγει εφαρμογές, μπαίνει στο ίντερνετ, δεν "κολλάει" καθόλου, η οθόνη του έχει ωραία χρώματα και ανάλυση, "σηκώνει" τα παιχνίδια και τα βίντεο που τραβάει έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα. Στα αρνητικά θα έλεγα τα εξής:

1. (Το μοντέλο το δικό μου) δεν έχει ραδιόφωνο.

2. Αν επιλέξεις ποιότητα βίντεο 4Κ, στον Η/Υ δεν παίζει μετά (χρειάστηκε να εγκαταστήσω πρόγραμμα).

3. Οι φωτογραφίες δε με τρελαίνουν (για τέτοια κάμερα, αν και τα megapixels δεν παίζουν πάντα ρόλο) όταν τις βλέπω μετά στον Η/Υ. Ίσως κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ. για το φίλο που ρώτησε για launcher, εγώ έβαλα τον nova launcher (είμαι ευχαριστημένη)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάποιον/α αν γνωρίζει: Έχω μεταφέρει όλα τα μηνύματα από την προηγούμενη συσκευή με το "Sms Backup & Restore" και έχω εγκατασταστήσει και το handcent και το chomp sms. Στο πρώτο ναι μεν έχει το όριο με τους 160 χαρακτήρες (ελληνικά) που με ενδιαφέρει, αλλά α) δεν ξέρω αν έχει επιλογή sim και β) γιατί δίπλα σε κάθε μήνυμα, σε ΟΛΕΣ τις επαφές, μου εμφανίζει ένα κόκκινο θαυμαστικό (ή κίτρινο με άλλο theme). Στο δεύτερο έχω την επιλογή να διαλέξω sim, δεν έχω το κόκκινο θαυμαστικό, αλλά δε βρίσκω τη ρύθμιση για τους 160 ελληνικούς χαρακτήρες και επίσης πώς γίνεται να αλλάξω τη μορφή της ημερομηνίας από ΜΜ/DD/ΥΥ σε DD/MM/YY.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητο και ολα καλ αμε εξερεση δυο θεματα:

1)Στο Jiayu g4s μπορουσα και μεσω των ενσωματομενων widgets ειχα βαλει εικονιδια direct dial για τις πιο ευσχνες επαφες που ηθελα πανω στη οθονη.Εδω δεν εχει απο μονο του,αρα πρεπει να κατεβασω εφαρμογη?

2)Η συσκευη λεει στο vickmall απο οπου το πηρα εχει GPS.Αρα δεν εχει αναγκη ιντερτνετ σωστα?Που το ενεργοποιω ΜΟΝΟ αυτο?Ειναι το location info? Και πως ξερω αν κλειδωσε σε δορυφορους κτλ?Στο αλλο κινητο μου ειχε ειικονιδιο πανω,εδω δεν βλεπω κατι...

3)Κατι καλυτερο απο τον default launcher?

 

Ευχαριστω.

Αρχικά ναι θα βάλεις nova launcher όπου θα φτιάξεις και μόνος σου τα gesture που θες.. Πχ me double tap να σβήνει η οθόνη κτλ..

Δεύτερον ναι έχει και τρομερό gps και εκτός από το εικονίδιο που υπάρχει θα το βρεις και στις ρυθμίσεις ως location services όπου θα επιλέξεις πως θες να συνδέεται...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το κινητό στα χέρια μου εδώ και 2 βδομάδες περίπου. Έχει πολλά - φαντάζομαι - που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με το πόσο γρήγορα ανοίγει εφαρμογές, μπαίνει στο ίντερνετ, δεν "κολλάει" καθόλου, η οθόνη του έχει ωραία χρώματα και ανάλυση, "σηκώνει" τα παιχνίδια και τα βίντεο που τραβάει έχουν πάρα πολύ καλή ποιότητα. Στα αρνητικά θα έλεγα τα εξής:

1. (Το μοντέλο το δικό μου) δεν έχει ραδιόφωνο.

2. Αν επιλέξεις ποιότητα βίντεο 4Κ, στον Η/Υ δεν παίζει μετά (χρειάστηκε να εγκαταστήσω πρόγραμμα).

3. Οι φωτογραφίες δε με τρελαίνουν (για τέτοια κάμερα, αν και τα megapixels δεν παίζουν πάντα ρόλο) όταν τις βλέπω μετά στον Η/Υ. Ίσως κάνω κάτι λάθος στις ρυθμίσεις.

 

Υ.Γ. για το φίλο που ρώτησε για launcher, εγώ έβαλα τον nova launcher (είμαι ευχαριστημένη)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάποιον/α αν γνωρίζει: Έχω μεταφέρει όλα τα μηνύματα από την προηγούμενη συσκευή με το "Sms Backup & Restore" και έχω εγκατασταστήσει και το handcent και το chomp sms. Στο πρώτο ναι μεν έχει το όριο με τους 160 χαρακτήρες (ελληνικά) που με ενδιαφέρει, αλλά α) δεν ξέρω αν έχει επιλογή sim και β) γιατί δίπλα σε κάθε μήνυμα, σε ΟΛΕΣ τις επαφές, μου εμφανίζει ένα κόκκινο θαυμαστικό (ή κίτρινο με άλλο theme). Στο δεύτερο έχω την επιλογή να διαλέξω sim, δεν έχω το κόκκινο θαυμαστικό, αλλά δε βρίσκω τη ρύθμιση για τους 160 ελληνικούς χαρακτήρες και επίσης πώς γίνεται να αλλάξω τη μορφή της ημερομηνίας από ΜΜ/DD/ΥΥ σε DD/MM/YY.

Δεν έχω δυο κάρτες δεν έχω ασχοληθεί να σε βοηθήσω...

Για την φωτογραφική να σου πω ότι το μεγάλο πρόβλημα είναι η έλλειψη ios... Χωρίς σταθεροποιητη είναι δύσκολα τα πράγματα.. Οι φωτογραφίες λόγω των mpixel έχουν τρομερή λεπτομέρεια.. Δοκίμασε πχ να τραβήξεις ημέρα κάποιο δέντρο και ζουμάρε να δεις..

Αλλά γενικά θες πολύ σταθερό χέρι και σε δύσκολες στιγμές ίσως κάποιο τριποδακι γιατί έχει πολύ καλό manual που μπορούν να σου δώσουν ωραία αποτελέσματα με αργό κλειστρο κτλ

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Puzzle, κοίτα σε παρακαλώ το μήνυμα μου, δύο σελίδες πίσω, #1086, έχεις καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω?

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Κατοχος και εγω εδω και μια βδομαδα,παραγγελια απο vickmall το 16αρι, μιας και για μενα ειναι αρκετα!

Απιστευτο κινητο, πολυ καλη καμερα κατα την δικη μου γνωμη, αρκει να μην εχεις τις τρελες απαιτησεις, οθονη παρα πολυ καλη και φωτεινη,ηχειο επισης πολυ δυνατο και καθαρο. GPS αριστο.

Εχω ομως ενα προβλημα γιατι οντως νεος(οχι ασχετος) στον τομεα του Root μαλλον εκανα κατι λαθος.

Αλλαξα το Flyme account σε δικο μου χωρις κανενα προβλημα και ειπα να πεταξω και τις λιγες στοκ εφαρμογες που ειχε αφου ειχα κατεβασει ηδη αλλες. Συμφωνα με την λιστα που ειχε παραθεσει αλλο μελος λιγες σελιδες πιο πισω εβγαζα μια μια οποια δεν ηθελα αλλα μαλλον πεταξα κατι σημαντικο απο απροσεξια γιατι αυτη την στιγμη ΕΧΩ Root προνομια οταν παω στην καρτελα Fingerpring and Security αλλα συμφωνα με Root checker κτλπ δεν εχω σωστο ροοτ.....τι μπορω να κανω, γιατι θελω να περασω την Global εκδοση μιας και ηρθε με Α εκδοση λογισμικου....

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη, να΄στε καλα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φιλε μου πιστευω το 16αρι θα σε καλυψει αρκει να κανεις χρηση καποιας cloud εφαρμογης π.χ. One Drive.

Εγω πηρα το 16αρι στα 219 γιατι το 32αρι ειχε 279 οταν το αγορασα αλλα ειδα οτι τωρα ειναι στα 249 το 32αρι το ΛΕΥΚΟ(εγω πηρα το μαυρο) οποτε πιστευω σε αυτη τη διαφορα ισως να αξιζει τα 30αρι παραπανω.

 

Οσο για το λογισμικο ναι ερχεται με Global τωρα, εχοντας την δυνατοτητα να παιρνεις ΟΤΑ updates χωρις κανενα προβλημα κατευθειαν απο την συσκευη σου.

Οτι και να αποφασισεις παντως να ξερεις οτι δεν θα το μετανιωσεις το κινητο πεταει απο καθε αποψε!

Τις στοκ εφαρμογές με τις έβγαλες; αν το έκανες με τιτανιουμ λογικά είσαι κομπλέ. Επίσης κατέβασε το superSU από playstore.. Αν από εκεί σου δίνει δικαιώματα τότε είσαι μια χαρά..

Αν εχεις πρόβλημα μπορείς πάντα να κατεβάσεις την Ρομ που θες και με clear να τη περάσεις από την αρχή όπου εκεί θα γίνει το κινητό σου όπως ήταν απλά στην Α θα πρέπει να περάσεις μόνος σου το playstore.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Με τιτανιουμ το έκανα αλλά μάλλον κάτι πετάξα που χρειαζόταν γιατί ενώ μου δείχνει ότι έχω δικαιώματα ροοτ, το SuperSU μου λέει ότι δεν έχω σωστό ροοτ.

Αν μπορείς όταν βρεις λίγο χρόνο μπορείς να με παραπεμπψεις σε κάποια σελίδα ή μήνυμα εδώ μέσα που να εξηγεί από που κατεβάζω την ΡΟΜ και πως κάνω εγκατάσταση με clear?

Αν όχι δεν πειράζει και σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου και που απάντησες τόσο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Με τιτανιουμ το έκανα αλλά μάλλον κάτι πετάξα που χρειαζόταν γιατί ενώ μου δείχνει ότι έχω δικαιώματα ροοτ, το SuperSU μου λέει ότι δεν έχω σωστό ροοτ.

Αν μπορείς όταν βρεις λίγο χρόνο μπορείς να με παραπεμπψεις σε κάποια σελίδα ή μήνυμα εδώ μέσα που να εξηγεί από που κατεβάζω την ΡΟΜ και πως κάνω εγκατάσταση με clear?

Αν όχι δεν πειράζει και σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου και που απάντησες τόσο γρήγορα!

https://meizufans.eu/forum/topic/4357/flyme-os-5-1-3-0-stable-mx5/2

 

 

Κατέβασε από εδώ την τελευταία Α στο κινητό σου..

Μόλις τελειώσει πάτα επάνω της και επέλεξε να κάνει install με clear data.. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο...

Μετά εδώ είμαστε.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη παρέα

 

Θέλω να παραγγείλω από Vickmall το 16αρι για τον αδερφό μου. Δεν είναι απαιτητικός. Έτσι όπως θα του το δώσω, έτσι θα το κρατήσει.

Εσείς που γνωρίζετε ήδη το τηλέφωνο πια Rom να πω τη Selina να μου περάσουν;

Από root και πέρασμα Play store εγώ είμαι σχετικός, αλλά δε γνωρίζω τις Rom της Meizu καθώς βλέπω εδώ ότι έχει και μεθόδους περάσματος.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

υπάρχει κάποιος που δούλεψε λίγο την τελευταία 5.1.3.0 Global, να μας πει εντυπώσεις;Και αν κατάφερε να το ρουτάρει κιόλας;

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη παρέα

 

Θέλω να παραγγείλω από Vickmall το 16αρι για τον αδερφό μου. Δεν είναι απαιτητικός. Έτσι όπως θα του το δώσω, έτσι θα το κρατήσει.

Εσείς που γνωρίζετε ήδη το τηλέφωνο πια Rom να πω τη Selina να μου περάσουν;

Από root και πέρασμα Play store εγώ είμαι σχετικός, αλλά δε γνωρίζω τις Rom της Meizu καθώς βλέπω εδώ ότι έχει και μεθόδους περάσματος.

 

Ευχαριστώ.

Ρομ άλλες δεν περνάς... Αν δεν τον ενδιαφέρουν τα ελληνικά ας το πάρει με την Α... Αλλιώς ας πεις στο vickmall να του βάλουν τη global

Καλησπέρα,

υπάρχει κάποιος που δούλεψε λίγο την τελευταία 5.1.3.0 Global, να μας πει εντυπώσεις;Και αν κατάφερε να το ρουτάρει κιόλας;

Eυχαριστώ

Όλες οι Ρομ είναι σταθεροτατες.. Ακόμα και οι beta...

Και αν δεν κάνω τρομερό λάθος ρουταρετε και πολύ εύκολα..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΜΧ5 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΜΧ5 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

 

Πρέπει να ακολουθήσεις από εδώ τη πρώτη μέθοδο ώστε να περάσεις την global έκδοση..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...