Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σε όλες τις σελίδες αναφέρονται συνεχώς τα ίδια πράγματα..

Όποιος έχει κινέζικη έκδοση μπορεί να περάσει οποία Α θέλει... Από εκεί και πέρα αν θέλει global πρέπει να ακολουθήσει την πρώτη μέθοδο που έχει αναφερθεί πολλάκις και θα τη βρει το meizu forum.

Όποιος έχει επισημη ευρωπαικη έκδοση, ευρωπαϊκό κινητό δηλαδή περνάει οποία θέλει χωρίς διαδικασίες...

Όποιος δεν μπορεί να περάσει μέσα από το κινητό του το update βάζει το κινητό σε recovery το συνδέει με το PC εμφανίζεται ένας φάκελος recovery ρίχνει εκεί μέσα τη Ρομ και τη κάνει install...

Αυτά σε γενικές γραμμές..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:lol::lol::lol:

 

Η φάση ειναι

 

giphy.gif

 

ΟΧΙ απο το PC και ΟΧΙ απο usb. Αυτό λέει. Κατευθείαν κατέβασμα στο κινητό και μετακίνηση στο root folder, ΟΧΙ στον φάκελο Download.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε όλες τις σελίδες αναφέρονται συνεχώς τα ίδια πράγματα..

Όποιος έχει κινέζικη έκδοση μπορεί να περάσει οποία Α θέλει... Από εκεί και πέρα αν θέλει global πρέπει να ακολουθήσει την πρώτη μέθοδο που έχει αναφερθεί πολλάκις και θα τη βρει το meizu forum.

Όποιος έχει επισημη ευρωπαικη έκδοση, ευρωπαϊκό κινητό δηλαδή περνάει οποία θέλει χωρίς διαδικασίες...

Όποιος δεν μπορεί να περάσει μέσα από το κινητό του το update βάζει το κινητό σε recovery το συνδέει με το PC εμφανίζεται ένας φάκελος recovery ρίχνει εκεί μέσα τη Ρομ και τη κάνει install...

Αυτά σε γενικές γραμμές..

 

τα εχω δοκιμασει ολα οσα λες....μπορεις σε παρακαλω να ξαναδιαβασεις το προβλημα μου μηπως μπορεσεις να με βοηθησεις....σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν τρέχει πλέων το play store. Μου εμφανίζει σφάλμα RH-01.

Έκανα force stop, clear cache αλλά τπτ..

 

Έχει κανένας καμία ιδέα?

 

 

έχει κανένας καμία ιδέα για το google play? Ξαναέκανα clear cache, έσβησα και το account μου και τώρα έχει κολλήσει σε άλλο σημείο :

 

http://i66.tinypic.com/e005g8.jpg

 

Δεν προχωραει με τπτ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε όλες τις σελίδες αναφέρονται συνεχώς τα ίδια πράγματα..

Όποιος έχει κινέζικη έκδοση μπορεί να περάσει οποία Α θέλει... Από εκεί και πέρα αν θέλει global πρέπει να ακολουθήσει την πρώτη μέθοδο που έχει αναφερθεί πολλάκις και θα τη βρει το meizu forum.

Όποιος έχει επισημη ευρωπαικη έκδοση, ευρωπαϊκό κινητό δηλαδή περνάει οποία θέλει χωρίς διαδικασίες...

Όποιος δεν μπορεί να περάσει μέσα από το κινητό του το update βάζει το κινητό σε recovery το συνδέει με το PC εμφανίζεται ένας φάκελος recovery ρίχνει εκεί μέσα τη Ρομ και τη κάνει install...

Αυτά σε γενικές γραμμές..

 

Οπότε απ ότι έχω διαβάσει η διαδικασία είναι: Eγω εχω την 4.5.4.1A σε root συσκευή θα βάλω την 5.1.2.0Α με clear data σε recovery mode και εκει θα κάνω root.

Μετά πάλι με τον ίδιο τρόπο περνάω την 5.1.2.0G

Ερώτηση:

Επειδή η συσκευή μου είναι root δεν μπορώ να παω κατευθείαν σε 5.1.2.0G;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε απ ότι έχω διαβάσει η διαδικασία είναι: Eγω εχω την 4.5.4.1A σε root συσκευή θα βάλω την 5.1.2.0Α με clear data σε recovery mode και εκει θα κάνω root.

Μετά πάλι με τον ίδιο τρόπο περνάω την 5.1.2.0G

Ερώτηση:

Επειδή η συσκευή μου είναι root δεν μπορώ να παω κατευθείαν σε 5.1.2.0G;

Πάμε άλλη μια...

Αν η συσκευή σου είναι κινέζικη τότε ΟΧΙ δεν μπορείς να πηγαινεις από Α σε G έτσι απλά...

Πρέπει να ακολουθήσεις μια συγκεκριμένη διαδικασία με αλλαγή id ώστε να μπορείς να περάσεις την G και να την έχεις μόνιμα μετά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πάμε άλλη μια...

Αν η συσκευή σου είναι κινέζικη τότε ΟΧΙ δεν μπορείς να πηγαινεις από Α σε G έτσι απλά...

Πρέπει να ακολουθήσεις μια συγκεκριμένη διαδικασία με αλλαγή id ώστε να μπορείς να περάσεις την G και να την έχεις μόνιμα μετά.

 

Ευχαριστώ.Στείλε μου ένα link με τη διαδικασία γιατί στο meizu fans δεν μπορώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Στείλε μου ένα link με τη διαδικασία γιατί στο meizu fans δεν μπορώ να το βρω

https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Στείλε μου ένα link με τη διαδικασία γιατί στο meizu fans δεν μπορώ να το βρω.

 

απο που εχεις παρει το κινητο?

Με πια rom σου εχει ερθει?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν γράφει πουθενά οτι πρέπει να περάσω πρώτα την 5.1.2.0Α για να βάλω μετά την 5.1.2.0G.Οπότε αφου το τηλέφωνό μου είναι ρουταρισμένο με την έκδοση 4.5.4.1A μπορώ να βάλω την 5.1.2.0G με μια απο τις 3 μεθόδους(θα επιλέξω την πρώτη γιατί θέλω και OTA updates) η κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει πουθενά οτι πρέπει να περάσω πρώτα την 5.1.2.0Α για να βάλω μετά την 5.1.2.0G.Οπότε αφου το τηλέφωνό μου είναι ρουταρισμένο με την έκδοση 4.5.4.1A μπορώ να βάλω την 5.1.2.0G με μια απο τις 3 μεθόδους(θα επιλέξω την πρώτη γιατί θέλω και OTA updates) η κάνω λάθος;

Δεν το γράφει αλλά καλό είναι να το κάνεις έτσι..

Ναι την πρώτη μέθοδο θα ακολουθήσεις...

Αλλά τα ελληνικά είναι χάλια μετάφραση.

Αν δεν σε πειράζουν τα αγγλικά άσε την Α

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γράφει αλλά καλό είναι να το κάνεις έτσι..

Ναι την πρώτη μέθοδο θα ακολουθήσεις...

Αλλά τα ελληνικά είναι χάλια μετάφραση.

Αν δεν σε πειράζουν τα αγγλικά άσε την Α

 

Δλδ αν το κάνω κατευθείαν λες να έχω πρόβλημα; Επίσης στο κινήτό μου δεν βρίσκω τον φάκελο root εχεις ιδεά που μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν το κάνω κατευθείαν λες να έχω πρόβλημα; Επίσης στο κινήτό μου δεν βρίσκω τον φάκελο root εχεις ιδεά που μπορεί να είναι;

Δεν υπάρχει φάκελος root... Root εννοούν μέσα στον explorer χύμα...

Δεν ξέρω αν θα εχεις πρόβλημα αλλά έτσι προτείνουν...

Δεν είναι και κάτι δύσκολο... Κατεβάζεις στο μπαμ από τονκινητο την 5012 Α πατάς επάνω της με clear data...

Πέντε λεπτά διαδικασία...

Και μετά προχωράς με την μέθοδο τη πρώτη...

Αν βαριέσαι προχώρα απευθειας

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φάκελος root... Root εννοούν μέσα στον explorer χύμα...

Δεν ξέρω αν θα εχεις πρόβλημα αλλά έτσι προτείνουν...

Δεν είναι και κάτι δύσκολο... Κατεβάζεις στο μπαμ από τονκινητο την 5012 Α πατάς επάνω της με clear data...

Πέντε λεπτά διαδικασία...

Και μετά προχωράς με την μέθοδο τη πρώτη...

Αν βαριέσαι προχώρα απευθειας

 

Πρέπει να πάω σε recovery mode για να το κάνω δεν μου το ανοίγει απευθείας αλλιως θα το έκανα μου βγάζει αποσυμπίεση και προβολή μόνο. Αυτη τη διαδικασια θέλω να αποφύγω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάω σε recovery mode για να το κάνω δεν μου το ανοίγει απευθείας αλλιως θα το έκανα μου βγάζει αποσυμπίεση και προβολή μόνο. Αυτη τη διαδικασια θέλω να αποφύγω

Δεν είναι πάντως καμία δύσκολη διαδικασία.. Και αυτό στο μπαμ γίνεται.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 4.5.4.1A και προσπαθω να βαλω την 5.1.2.0.A απο recovery mode και μου λεει firmware not found. Ξερει καποιος τι συμβαίνει;

Δεν έχω επιλέξει clear data γιατι φοβάμαι μην δεν επανέλθει το κινητό

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις το αρχείο update στον αρχικό χώρο του Documents αλλά μέσα σε κάποιον φάκελο Π. Χ downloads.

 

 

 

Το έκανα copy paste στο φάκελο που μου έβγαλε στο pc

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταια stable Α, αν βάλω G θα φύγουν ολες οι χαζοκινεζιες απο το μενου? Δε με νοιαζουν τα ελληνικα και στη G στα αγγλικα θα το εχω
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα copy paste στο φάκελο που μου έβγαλε στο pc[/QUOTΕ

 

Έκανα νεο download την 5.1.2.0.A προσπάθησα πάλι απο recovery mode και μου λεει ξανά firmware not found. Διάβασα από κάποιον ότι έκανε factory reset και δούλεψε μέτα.

Το τηλέφωνο ήρθε από minideal rooted με 4.5.4.1A και ελληνικά .Ισως λέτε να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα σας, καινουριος στο MX5 (2 μερες στα χερια μου).

Προερχομενος απο ολες τις επωνυμες ναυαρχιδες, κι εχοντας χρησιμοποιησει κι αλλες κινεζικες επωνυμες (Xiaomi, Oppo κ.λ.π.), δοκιμασα τη Meizu πριν 20 μερες, με το Meizu Metal, απο το οποιο δεν εχω παραπονο, παρολο που το πουλαω, αφου αποφασισα για το κατι παραπανω με το MX5.

Σαν πρωτες εντυπωσεις, ειμαι ικανοποιημενος. Ποιοτητα κατασκευης, οθονη, ταχυτητα, ευκολια στη χρηση, ολα μια χαρα.

2 ερωτηματα εχω:

- υπαρχει ξεχωριστο εικονιδιο για τις επαφες?? Αν ναι, που το βρισκω?

- το smartphone, φορα FlymeOS 4.5.2.4A, δηλαδη την κινεζικη εκδοση ROM. Θεωρειτε πως αξιζει η μεταβαση σε Global ROM η αδικα θα μπω στην (επιφοβη για μενα) διαδικασια?? Θα χασω αρκετα απο αυτα που εχει η A, κι αν ναι, ποια ειναι αυτα??

Ευχαριστω για καθε πιθανη βοηθεια και για το χρονο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα σας, καινουριος στο MX5 (2 μερες στα χερια μου).

Προερχομενος απο ολες τις επωνυμες ναυαρχιδες, κι εχοντας χρησιμοποιησει κι αλλες κινεζικες επωνυμες (Xiaomi, Oppo κ.λ.π.), δοκιμασα τη Meizu πριν 20 μερες, με το Meizu Metal, απο το οποιο δεν εχω παραπονο, παρολο που το πουλαω, αφου αποφασισα για το κατι παραπανω με το MX5.

Σαν πρωτες εντυπωσεις, ειμαι ικανοποιημενος. Ποιοτητα κατασκευης, οθονη, ταχυτητα, ευκολια στη χρηση, ολα μια χαρα.

2 ερωτηματα εχω:

- υπαρχει ξεχωριστο εικονιδιο για τις επαφες?? Αν ναι, που το βρισκω?

- το smartphone, φορα FlymeOS 4.5.2.4A, δηλαδη την κινεζικη εκδοση ROM. Θεωρειτε πως αξιζει η μεταβαση σε Global ROM η αδικα θα μπω στην (επιφοβη για μενα) διαδικασια?? Θα χασω αρκετα απο αυτα που εχει η A, κι αν ναι, ποια ειναι αυτα??

Ευχαριστω για καθε πιθανη βοηθεια και για το χρονο σας!!

Ένας λόγος που πουλάς το metal φαντάζομαι ειναι η μη δυνατότητα root...

Παρακάτω τωρα είτε βάλεις global ειτε μείνεις σε Α θα βάλεις την 5.1.0.2 ...ουτως η άλλως θα ξεκινήσεις με αυτήν σε Α.

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα ελληνικά θα μείνεις και στην Α.

Αν θες ελληνικά θα κάνεις root την Α και με μια πολύ απλή μέθοδο θα πας μετά σε 5.1.0.2G όπου πλέον θα έχεις μόνιμα global έκδοση και θα παίρνεις και οτα αναβαθμίσεις.

Βέβαια η μετάφραση των ελληνικών είναι απλά άθλια κατ εμε...

Δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα παρά μόνο το usercenter όπου χρειάζεται για το flyme account και το root..

Όμως το περνάς μόνος σου ως apk πολύ εύκολα.

Από εκεί πέρα 2-3 κινεζικές εφαρμογές θα λείπουν όπου ούτως ή άλλως άχρηστες είναι..

Καλώς ήρθες και εδώ είμαστε

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...