Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα εχθες πηρα κι εγω στα χέρια μου το mx 5 μετα από χρόνια χρήσης samsung το κινητό πραγματικά είναι πόλυ δυνατό!Πολύ κάλη ποιότητα κατασκευής οθόνη επεξεργαστής γενικα θετικές εντυπώσεις!

3 ερωτήματα έχω 1ον πως κάνει μόνο του update οπως στα κλασικα android γιατι κατέβασα το 5 έκανα anzip αλλα μετα δεν ξέρω τι να κάνω.

2ον το κινητό το πήρα απο minideal με ελληνικο μενου και δεν θέλω να θέλω αγγλικο θα το επηρεασει το update;

3ον οι εφάρμογες οι δικες του που τις ανοιγεις και βγαινουν κινέζικα όπως το up store το δικο του η μουσικη ή τα θέματα γίνεται να βγαίνουν στα αγγλικα;

Εχω την έκδοση flyme 4.5.4.1A

Eπισης δεν συνδεεται με το sony smartwatch2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω πρόβλημα να κάνω το update σε Flyme 5.1.2.0A (έχω τη 4.5.4.1Α).

 

Κατεβάζω στο pc από το meizufans.eu το firmware (update.zip), συνδέω στο pc το ΜΧ5 (install driver not sucessfull) και κάνω copy paste sto Phone Storage --> Download

Που ακριβώς είναι το root directory ???

 

Μετά απόσυνδέω στο MX5 από το pc, το κλείνω, πατάω UP Voice + Power button μέχρι να εμφανιστεί το logo Meizu, λογικά από δω είμαι σε Recovery mode και μου λεει System upgrade & Clear data. Επιλέγω και τα δύο και μου λέει firmware not found !!!

 

Τι δε κάνω σωστά;;; Το ίδιο θέμα είχαν και ο Bayern 7 & κάποιος άλλος. Αν παίζει ρόλο έχω κάνει account στο Flyme

 

Πολύ απλά βάλε το update zip στο phone storage. (οχι σε κάποιο φάκελο αλλά εκεί που βλέπεις όλους τους μαζί) και αφού το βάλεις εκεί άνοιξε τον default Explorer(file Explorer) του κινητού και εκεί που είναι όλοι οι φάκελοι κάτω κάτω θα σου έχει το update zip. Απλά το πατάς και σου λέει να γίνει update. Αν θες πατάς και clear data για να κάνει clean install αφού θα περάσεις από την 4 στην 5. Μην ανησυχείς για τις φωτογραφίες σου δεν τις σβήνει το clear data

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα unzip αλλά τίποτα

 

Δεν θέλει unzip.. Λέω και πάλι θα μπεις στο File manager που έχει το κινητό και θα πατήσεις το update zip που έβαλες μέσα. Και θα σου γράψει μόνο του να γίνει το update

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες.

 

Έχω αγοράσει από vickmall ένα mx5 το οποίο μου έχει έρθει με 4.5.2.7Ι προφανώς πρέπει να την έχουν αλλάξει σε Ι με την γνωστή μέθοδο(την είχα κάνει σε ένα m2 note που είχα πριν).

Το κινητό έχει ελληνικά και προφανώς δεν έχει updates.

 

Μου παρουσιάζει κατά καιρούς ένα πρόβλημα. Κολαει το Internet και δεν φορτώνει τπτ. Αυτό συμβαίνει όταν είμαι σε wi-fi.

 

Σκέφτηκα να βάλω την πιο πρόσφατη έκδοση flyme. Δεν με ενδιαφέρουν Ελληνικά, άρα είπα να πάω στην 5.1.2Α η στην 5.6.1.19Α που έγραψε ένας φίλος ότι πάει καλά.

 

Tο θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να το κάνω...

 

Διάβασα οτι πρέπει να πάω σε Α και μετά να κάνω απλα upgrade.

Άλλα πως θα πάω σε A?

 

Για να μην μπλέκω με αλλαγές, μπορώ έτσι όπως είμαι να κάνω upgrade σε G?

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει μονο anzip και προβολη τπτ αλλο

Βάλτο σε recovery ρίξε εκεί τι φάκελο και κάνε το από εκεί μέσα install.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα παίδες.

 

Έχω αγοράσει από vickmall ένα mx5 το οποίο μου έχει έρθει με 4.5.2.7Ι προφανώς πρέπει να την έχουν αλλάξει σε Ι με την γνωστή μέθοδο(την είχα κάνει σε ένα m2 note που είχα πριν).

Το κινητό έχει ελληνικά και προφανώς δεν έχει updates.

 

Μου παρουσιάζει κατά καιρούς ένα πρόβλημα. Κολαει το Internet και δεν φορτώνει τπτ. Αυτό συμβαίνει όταν είμαι σε wi-fi.

 

Σκέφτηκα να βάλω την πιο πρόσφατη έκδοση flyme. Δεν με ενδιαφέρουν Ελληνικά, άρα είπα να πάω στην 5.1.2Α η στην 5.6.1.19Α που έγραψε ένας φίλος ότι πάει καλά.

 

Tο θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να το κάνω...

 

Διάβασα οτι πρέπει να πάω σε Α και μετά να κάνω απλα upgrade.

Άλλα πως θα πάω σε A?

 

Για να μην μπλέκω με αλλαγές, μπορώ έτσι όπως είμαι να κάνω upgrade σε G?

Θα κατεβάσεις την τελευταία A από το κινητό και θα πατήσεις επάνω της και θα της κάνεις install...

Έπειτα υπάρχει πλέον μια διαδικασία που μπορείς να περάσεις πλέον την global και να έχεις και επίσημες αναβαθμίσεις και ελληνική γλώσσα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η γλώσσα άστο με την Α

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις flyme 5 και Α περνάς κατευθείαν την G και την τρέχεις ή χρειάζεται άλλη διαδικασία? Αν μπορεί κάποιος να δώσει λινκ τελευταίας G που να περιέχει ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Βάλτο σε recovery ρίξε εκεί τι φάκελο και κάνε το από εκεί μέσα install.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα κατεβάσεις την τελευταία A από το κινητό και θα πατήσεις επάνω της και θα της κάνεις install...

Έπειτα υπάρχει πλέον μια διαδικασία που μπορείς να περάσεις πλέον την global και να έχεις και επίσημες αναβαθμίσεις και ελληνική γλώσσα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η γλώσσα άστο με την Α

 

Πως το βαζω σε recovery ; Μια μερα εχω το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις flyme 5 και Α περνάς κατευθείαν την G και την τρέχεις ή χρειάζεται άλλη διαδικασία? Αν μπορεί κάποιος να δώσει λινκ τελευταίας G που να περιέχει ελληνικά.

Όχι φίλε μου.. Πρέπει να κάνεις root τη συσκευή και μετά να ακολουθήσεις τη πρώτη μέθοδο σε αυτό τον οδηγό...

https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu?page=1

 

Μόνο αν είχες επίσημη ευρωπαϊκή συσκευή θα μπορούσες να περνάς έτσι τις ρομ

Πως το βαζω σε recovery ; Μια μερα εχω το κινητο

Νομίζω το σβηνεις το βάζεις PC πατάς μαζί το power μαζί με το volume up και μπαίνει ρε recovery... Εκεί θα εμφανιστεί ένας φάκελος στο PC σου recovery θα ρίξεις εκεί μέσα τη Ρομ και θα πατήσεις να τη κάνεις install..

Googlare για το recovery

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου.. Πρέπει να κάνεις root τη συσκευή και μετά να ακολουθήσεις τη πρώτη μέθοδο σε αυτό τον οδηγό...

https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu?page=1

 

Μόνο αν είχες επίσημη ευρωπαϊκή συσκευή θα μπορούσες να περνάς έτσι τις ρομ

 

Νομίζω το σβηνεις το βάζεις PC πατάς μαζί το power μαζί με το volume up και μπαίνει ρε recovery... Εκεί θα εμφανιστεί ένας φάκελος στο PC σου recovery θα ρίξεις εκεί μέσα τη Ρομ και θα πατήσεις να τη κάνεις install..

Googlare για το recovery

 

Ετσι ακριβως μπαινει...με κλειστω το pc!

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου.. Πρέπει να κάνεις root τη συσκευή και μετά να ακολουθήσεις τη πρώτη μέθοδο σε αυτό τον οδηγό...

https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu?page=1

 

Μόνο αν είχες επίσημη ευρωπαϊκή συσκευή θα μπορούσες να περνάς έτσι τις ρομ

 

Νομίζω το σβηνεις το βάζεις PC πατάς μαζί το power μαζί με το volume up και μπαίνει ρε recovery... Εκεί θα εμφανιστεί ένας φάκελος στο PC σου recovery θα ρίξεις εκεί μέσα τη Ρομ και θα πατήσεις να τη κάνεις install..

Googlare για το recovery

 

Εχω την έκδοση flyme 4.5.4.1A θα βάλω την 5.1.2.0G την κατέβασα απο το επίσημο site για να έχω και Ελληνικα. θα το κανω σε 2 3μερες πρεπει να προσεξω κατι κατα την εγκατασταση; Δεν θέλω να κάνω clear data για να μην ξαναβάζω τις εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Εχω την έκδοση flyme 4.5.4.1A θα βάλω την 5.1.2.0G την κατέβασα απο το επίσημο site για να έχω και Ελληνικα. θα το κανω σε 2 3μερες πρεπει να προσεξω κατι κατα την εγκατασταση; Δεν θέλω να κάνω clear data για να μην ξαναβάζω τις εφαρμογές

Δεν γίνεται φίλε μου... Καλό είναι να πας αν θες με update στην 5.1.0.2 Α εκεί να κάνεις root (χρειάζεται flyme account) και μετά να ακολουθήσεις τον οδηγό με clear data να πας στην global

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

εμενα θα με βοηεει καποιος;

 

καλησπέρα...μια διευκρίνηση χρειάζομαι. την αλλαγη απο A σε Ι την εκανα με αυτον τον τρόπο https://meizufans.eu/forum/topic/2599/guide-how-to-install-i-international-firmware-on-your-chinese-mainland-meizu

 

την αλλαγη τωρα απο Ι σε G ή σε A 5.1.2.0 πρέπει να την κανω με τον ιδιο τρόπο ή απλα περναω το αρχειο και το τρεχω απο το κινητο;

 

κατεβασα μια Α την εβαλα να τρεξει σε recovery αλλα μου βγαζει firmware corrupt.

επίσης να αναφερω οτι εχω τρεξει και το αρχειο chid.sh....δεν ξερω κατα ποσο εκανα σωστα.

 

θα με βοηθησει καποιος; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται φίλε μου... Καλό είναι να πας αν θες με update στην 5.1.0.2 Α εκεί να κάνεις root (χρειάζεται flyme account) και μετά να ακολουθήσεις τον οδηγό με clear data να πας στην global[/quote

 

Tην βρηκα την 5.1.0.2Α πως θα κάνω root;;Exω flyme account αλλα γιατι δεν κάνει μόνο του update αφου υπάρχει νέα έκδοση;

Eπίσης όταν βαζω το update στο κινήτο με αφήνει να κάνω μόνο anzip και προβολη τπτ άλλο. Πως θα την περάσω με recovery mode;

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

εμενα θα με βοηεει καποιος;

 

καλημερα για να μην μπερδευεστε,οταν θελουμε να περ

ασουμε καποια εκδοση διαφορετικη απο αυτην που ειμαστε πρεπει πρωτα να κανουμε καθαρισμο...στης ιδιες εκδοσεις δεν χρειαζεται αυτο..τωρα απο την Α που θελεις να πας στην Ι κατεβασε την τελευταια Ι κανε την img αρχειο,υπαρχει ο σχετικος οδηγος στο μειζουφορουμ,οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

καλημερα για να μην μπερδευεστε,οταν θελουμε να περ

ασουμε καποια εκδοση διαφορετικη απο αυτην που ειμαστε πρεπει πρωτα να κανουμε καθαρισμο...στης ιδιες εκδοσεις δεν χρειαζεται αυτο..τωρα απο την Α που θελεις να πας στην Ι κατεβασε την τελευταια Ι κανε την img αρχειο,υπαρχει ο σχετικος οδηγος στο μειζουφορουμ,οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..

 

καλημερα. σε ευχαριστω για την προσπάθεια αλλα μαλλον δεν διαβασες καλα τι ζηταω. διαβασε σε παρακαλω πιο προσεκτικα και αν μπορεις βοηθησε με λιγο πιο αναλυτικα. σε ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. σε ευχαριστω για την προσπάθεια αλλα μαλλον δεν διαβασες καλα τι ζηταω. διαβασε σε παρακαλω πιο προσεκτικα και αν μπορεις βοηθησε με λιγο πιο αναλυτικα. σε ευχαριστω κ παλι

 

απο την Ι για να πας στην Α θελεις clear...οχι δεν χρειαζεται να ξανα κανεις την διδικασια,μετατροπης...τωρα γιατι δεν σου βρισκει το αρχειο..βαλτω μεσα εκει που λεει all files και οχι σε καποιο συγκεκρυμενο φακελο....κλεισε το τηλ βαλτω σε ρεκοβερυ και ψαξε το αρχειο μεσα αποτον υπολογιστη...το αρχειο ενοειτε ζιπαρισμενο...

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

απο την Ι για να πας στην Α θελεις clear...οχι δεν χρειαζεται να ξανα κανεις την διδικασια,μετατροπης...τωρα γιατι δεν σου βρισκει το αρχειο..βαλτω μεσα εκει που λεει all files και οχι σε καποιο συγκεκρυμενο φακελο....κλεισε το τηλ βαλτω σε ρεκοβερυ και ψαξε το αρχειο μεσα αποτον υπολογιστη...το αρχειο ενοειτε ζιπαρισμενο...

 

εχω κατεβασει και Α (2 διαφορετικες εκδοσεις) και G . τις δοκιμασε ολες ειτε τρεχοντας τις απο το κινητο ειτε βαζοντας τις στο φακελο tou recovery. καμια δεν δουλεψε. εγω τωρα εχω την 4.5.4.1 I. ξαναλεω οτι εχω τρεξει κ το αρχειο chid. αν εχει σημασια

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει και Α (2 διαφορετικες εκδοσεις) και G . τις δοκιμασε ολες ειτε τρεχοντας τις απο το κινητο ειτε βαζοντας τις στο φακελο tou recovery. καμια δεν δουλεψε. εγω τωρα εχω την 4.5.4.1 I. ξαναλεω οτι εχω τρεξει κ το αρχειο chid. αν εχει σημασια

 

το αρχειο chid δεν το εχω συναντησει εγω ..οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω..για την G δεν εχω ασχοληθει καν

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις την τελευταία A από το κινητό και θα πατήσεις επάνω της και θα της κάνεις install...

Έπειτα υπάρχει πλέον μια διαδικασία που μπορείς να περάσεις πλέον την global και να έχεις και επίσημες αναβαθμίσεις και ελληνική γλώσσα.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η γλώσσα άστο με την Α

 

 

την έκανα την διαδικασία και πλέων τρέχω 5.1.2.0Α. δεν έκανα clear data και η μετάβαση ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ!!

Το κινητό μου φαίνετε πολύ πιο ωραίο τώρα. Θα επανέλθω άμεσα με σχόλια για μπαταρία κλπ.

Σε ευχαριστώ πολύ puzzle21 !!

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν τρέχει πλέων το play store. Μου εμφανίζει σφάλμα RH-01.

Έκανα force stop, clear cache αλλά τπτ..

 

Έχει κανένας καμία ιδέα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω κατεβασει και Α (2 διαφορετικες εκδοσεις) και G . τις δοκιμασε ολες ειτε τρεχοντας τις απο το κινητο ειτε βαζοντας τις στο φακελο tou recovery. καμια δεν δουλεψε. εγω τωρα εχω την 4.5.4.1 I. ξαναλεω οτι εχω τρεξει κ το αρχειο chid. αν εχει σημασια

 

Δες το μνμ από Χθες #807. Είχα και εγώ το ίδιο θέμα! θέλει να κατεβάσεις την rom από το κινητό!! όχι από το PC και να το περάσεις με usb!

 

Αν είσαι ίδια περίπτωση, σε έμενα δουλεύει μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται φίλε μου... Καλό είναι να πας αν θες με update στην 5.1.0.2 Α εκεί να κάνεις root (χρειάζεται flyme account) και μετά να ακολουθήσεις τον οδηγό με clear data να πας στην global[/quote

 

Tην βρηκα την 5.1.0.2Α πως θα κάνω root;;Exω flyme account αλλα γιατι δεν κάνει μόνο του update αφου υπάρχει νέα έκδοση;

Eπίσης όταν βαζω το update στο κινήτο με αφήνει να κάνω μόνο anzip και προβολη τπτ άλλο. Πως θα την περάσω με recovery mode;

 

Το τηλέφωνο μου ηρθε ρουταρισμενο απο minideal το τσεκαρα με αφηνει να μπω στα δικαιωματα συστηματος (system privileges) τον flyme account μου,οπότε ποια διαδiκασια ακολουθω; Βαζω την Α και μετα την G σε recovery mode ή μπορώ κατευθείαν τη G;

γιατι απο στο τηλεφωνο που την κατεβασα μου βγαζει μονο αποσυμπιεση και προβολη στο αρχειο update

Edited by pskpanos
Link to comment
Share on other sites

Δες το μνμ από Χθες #807. Είχα και εγώ το ίδιο θέμα! θέλει να κατεβάσεις την rom από το κινητό!! όχι από το PC και να το περάσεις με usb!

 

Αν είσαι ίδια περίπτωση, σε έμενα δουλεύει μια χαρά!!

 

Το κατεβασα κ στο κινητο...αλλα τι εννοεις οτι το περνας με usb;

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα κ στο κινητο...αλλα τι εννοεις οτι το περνας με usb;

 

λεω : όχι από το PC και να το περάσεις με usb!

Link to comment
Share on other sites

λεω : όχι από το PC και να το περάσεις με usb!

 

Και εγω τι ειπα; το κατεβασα και στο κινητο. Αλλα αφου το κατεβαζεις στο κινητο για πιο λογο χρειαζεσαι το usb ; να περασεις τι; δεν σε καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...