Jump to content

Oukitel K10000


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

-5.5 Inch Screen, 1280*720 Pixel

-MTK6735

-2GB RAM + 16GB ROM

-10000 mAh Battery

-13 MP Back Camera + 5MP Front Camera

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/article/70577-image/Want-to-see-how-thick-a-phone-with-10-000-mAh-battery-will-be-Check-out-this-Oukitel-dummy.jpg

 

Πηγή: http://www.phonearena.com/news/Want-to-see-how-thick-a-phone-with-10-000-mAh-battery-will-be-Check-out-this-Oukitel-dummy_id70577

Edited by marrylusia
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά έχω κάποιες πρώτες φωτογραφίες της συσκευής.

Ενδεικτικά μία εδώ, τις υπόλοιπες τις έβαλα σε άλμπουμ στο imgur: http://imgur.com/a/xeI7s

Αν μη τι άλλο ενδιαφέρον έχει ο σχεδιασμός. Όταν μάθω specs θα τα ποστάρω και εδώ

 

Τα χαρακτηριστικά που αναφέρει και το επίσημο listing του efox για την συσκευή επιβεβαιώνουν τα 10000mAh!

Άλλα χαρακτηριστικά:

  • Οθόνη: 5.5", HD 1280x720
  • CPU: MTK6735 1.5GHz Quad-Core
  • RAM: 2GB RAM
  • ROM: 16GB
  • Κάμερες: 13MP + 5MP
  • OS: Android 5.1

Πρώτη ενδεικτική τιμή τα €152, από το efox όπου και πήρα σαν πηγή για τα χαρακτηριστικά, εδώ: http://en.efox-shop.com/oukitel-k10000-mtk6735-15ghz-quad-core-55-zoll-hd-bildschirm-android-51-4g-lte-smartphone-g-302936

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ανετα και πολεμικό όπλο. Θα είναι ανθεκτική συσκευή σε νερο κλπ; Καπως έτσι φαινεται στη φωτο. Μπαταρία αυτοκινήτου έβαλαν;

Στο to2c φαίνεται πιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

http://www.gizmochina.com/2016/01/05/oukitel-k10000-unboxing-worlds-largest-10000mah-battery-smartphone/

 

Preview και video hands on απο το gizmochina. 7% μπαταρία έχασε λεει σε μια μέρα χρήσης. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.gizmochina.com/2016/01/08/the-best-smartphone-battery-life-ever-2016-must-see/

 

Video review και εντυπώσεις απο το Gizchina πάλι. 36 ώρες sot???:wacko:

 

Θυμίζει τανκ στην κατασκευή :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αν είχε λίγο καλύτερο hardware και μεγαλύτερη οθόνη θα ήταν φοβερό.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το εχει κανεις για να μας κανει ενα μικρο review ;

 

Γιατι το ειδα καταλαθος και απο τοτε τρεχουν τα σαλια μου...

 

Στάλθηκε από το HT3 μου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το κυριοτερο.

1)Ποσο σου κρατα η μπαταρια;

2)Το βαρος του ειναι σημαντικο μειονεκτημα η ειναι κατι που συνηθιζεται;

3)Συνηθως στα πιο χοντρα κινητα (rugged) κινητα, υπαρχει προβλημα με τις υποδοχες ακουστικων και φορτιστων διαφορετικων των μανισιων. Εχουμε το ιδιο και εδω;

4)ικανοποιημενος απο φωτογραφικη;

 

Βασικα με ενδιαφερουν τα πρωτα 3. Οσον αφορα τα specs του αφου αυτη την στιγμη βολευομαι με ενα homtom ht3 με αυτο θα ειμαι σουπερ. Ενα gmail+Skype μονο θελω για την δουλεια μου και το tapatalk+clash of clans για τον ελευθερο μου χρονο.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το HT3 μου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το κυριοτερο.

1)Ποσο σου κρατα η μπαταρια;

2)Το βαρος του ειναι σημαντικο μειονεκτημα η ειναι κατι που συνηθιζεται;

3)Συνηθως στα πιο χοντρα κινητα (rugged) κινητα, υπαρχει προβλημα με τις υποδοχες ακουστικων και φορτιστων διαφορετικων των μανισιων. Εχουμε το ιδιο και εδω;

4)ικανοποιημενος απο φωτογραφικη;

 

Βασικα με ενδιαφερουν τα πρωτα 3. Οσον αφορα τα specs του αφου αυτη την στιγμη βολευομαι με ενα homtom ht3 με αυτο θα ειμαι σουπερ. Ενα gmail+Skype μονο θελω για την δουλεια μου και το tapatalk+clash of clans για τον ελευθερο μου χρονο.

 

1) Η μπαταρία κρατάει με παιχνίδια 3 μέρες ... Με την χρήση που αναφέρεις 4 .. Μου χει τύχει και βδομάδα αφόρτιστο ...

2) Είναι βαρύ, είναι με διαφορά ότι πιο βαρύ υπάρχει σε κινητό .. Είναι σαν να κρατάς powerbank και εκτός αυτού αν έχεις δει και βιντεάκια που το τεμαχίζουν κιόλας θα καταλάβεις πως το κινητό είναι σαν να έχει rollcage μέσα .. Αν περπατάς στον δρόμο και δεν είσαι με ακουστικά (τα παρελκόμενα ακουστικά είναι ΑΘΛΙΑ) θα αναγκαστείς να μιλήσεις ελαφρώς λιγότερο ..

3) Το έχω 2 μήνες και δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα, εκτός από μια ιδιαιτερότητα .. Το κινητό έρχεται με δικό του φορτιστή 2A @ 5/7/9 Volt (φορτίζει από 0 σε 100 σε 4 ώρες και φτάνει 50 βαθμοί και κλειστό να το χεις), αναλόγως πόσο λιγότερο έχει να φορτίσει δίνει και λιγότερα Volt .. Σου δίνει και ειδικό καλωδιάκι OTG με κουμπί πάνω, πατώντας το κουμπί πριν το συνδέσεις στο κινητό ενεργοποιεί το reverse charging που ουσιαστικά σου επιτρέπει να φορτίσεις άλλες συσκευές με ταχύτητα 1Ah .. Το πρόβλημα είναι ότι τόσο ο φορτιστής του όσο και το OTG του έχουν μιας μορφής "επιμηκυνμένο" microUSB, δηλαδή το μεταλλικό κομμάτι του βύσματος microUSB είναι ελαφρώς πιο μακρύ .. Που σημαίνει ότι οι υπόλοιποι φορτιστές της αγοράς (που είναι κανονικοί σε μάκρος) δεν κάνουν τόσο καλή επαφή ...

4) Η φωτογραφική κάτω από το φως του ήλιου είναι μια τυπική πολύ μέτρια φωτογραφική .. Σε σκοτάδια είναι άστα να πάνε και το φλας του δεν είναι καθόλου δυνατό ...

 

Το κινητό φοράει έναν midrange επεξεργαστή που του χουν κόψει καμία 800άρα MHz προκειμένου να αποδίδει περισσότερο η μπαταρία, GMail, Skype, Tapatalk & Clash Of Clans δεν είναι και οι βαριές εφαρμογές απλά όταν βολτάρεις με Chrome καταλαβαίνεις ότι το κινητό είναι underpowered γιατί αργεί εσωτερικά να κάνει render τις σελίδες, σχετικά αρκετά ακόμα και με ναυαρχίδες του 14 .. Δεν είναι άσχημο, απλά το κινητό έχει περιορισμένη χρήση .. Torrents, FTP, κλήσεις, Viber & Whatsapp, FaceBook, Instagram, GMail, Outlook & Onedrive, Dropbox, MS Office, ταινίες, μουσική (προτίμησε δικά σου ακουστικά) γενικότερα με μη απαιτητικές εφαρμογές αλλά απαραίτητες από ένα smartphone σήμερα, θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο, ξέρεις ότι και 8% να έχεις θα βγεις για ένα ποτό, θα βολτάρεις και στο FB και δεν θα σου κλείσει ... Αν έχεις και τα καλώδια μαζί σου και 20% μπορείς να φορτίσεις και τα κινητά των φίλων σου .. Πίστεψέ με, 20% σε αυτό το κινητό είναι 2Ah, σε παίρνει άνετα να δώσεις 1Ah σε φίλο ..

 

Αν είσαι από αυτούς και θα ήθελες μια εκτίμηση σε νούμερο, ορίστε:

 

15285003_10210430556537680_4713324957315354849_n.jpg?oh=04893cb72b6558b966625ce2cf4f0a46&oe=58BA6BBB

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις 10 αμπερωρια εν δυναμει να καταναλωσεις, ποιος ο λογος να κοψεις 800mhz απο τον επεξεργαστη οπως αναφέρατε? Εκτος και αν δεν ειναι λογοι μπαταρίας αλλα λόγοι αξιοπιστιας. Η εκτος αν η μπαταρια σου δεν ειναι 10 αμπερωρια αλλα 3.453245 βαρια βαρια.
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ηλίου φαεινότερος, το κινητό αποσκοπεί σε άτομα που δεν θέλουν συμβιβασμούς όσον αφορά το θέμα μπαταρία .. Ούτε σε βάρος, ούτε σε απόδοση ... Αν με ρωτήσει κανένας, έτσι πρέπει να είναι οι CPU, χρονισμένες στα 1GHz, αίντε 1,4GHz tops για να μην έχουμε προβλήματα με θερμοκρασία (τόσο σε μπαταρίες όσο και σε throttling/επανεκκινήσεις) που κάθε κινητό έχει .. Δεν ξέρω ποιες είναι οι γνώσεις σου γενικά αλλά είναι θύματα ημιμάθειας όσοι χαίρονται που έχουν περισσότερα GHz οι επεξεργαστές των κινητών τους ... Το εύκολο είναι να ανεβάζεις Hz και να προκαλείς προβλήματα, το δύσκολο, σωστό και έξυπνο είναι να μικραίνεις τα nm ώστε να μην χρειαστεί να ανεβάζεις τα Hz ..

 

Σχετικά με την μπαταρία, είναι όπως είναι οι σκληροί δίσκοι, η αναγραφόμενη δεν είναι ποτέ .. Θεωρητικά είναι καλύτερα από powerbank γιατί είναι εσωτερική (3,7V) ...

Προσωπικά επειδή το τέσταρα, το k10000 μου φορτίζει G Flex (~2.2Ah), & iPad Mini 1 (4,2Ah) με μία φόρτιση και περίσσεψε πολύ ..

Με μία άλλη φόρτισα 1 Xperia Play (3,4Ah) και το Mi Max (4,8Ah) και περίσσεψε λιγότερο ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

@kaluas εισαι ενα μικρος θεουλης.

 

Χιλια ευχαριστω για το review. Αντε τωρα να ψηνω σιγα σιγα την κυρα για να με αφησει να το παρω...

 

 

Στάλθηκε από το HT3 μου

Link to comment
Share on other sites

@kaluas εισαι ενα μικρος θεουλης.

 

Χιλια ευχαριστω για το review. Αντε τωρα να ψηνω σιγα σιγα την κυρα για να με αφησει να το παρω...

 

 

Παρακαλώ .. Στην θέση σου ίσως ήμουν λιγάκι επιφυλακτικός γιατί κάπου είχα διαβάσει φήμη για δεύτερο μοντέλο k10000 με πιο σύγχρονο επεξεργαστή και με καλύτερης τεχνολογίας μπαταρία, ελαφρώς πιο λεπτό και ελαφρύ ..

 

Κάτι τελευταία που ξέχασα να γράψω, το αγόρασα και το έβγαλα από το κουτί με Android 6.0, έχει double tap to wake και double tap στο home button για να κλειδώσει .. Ηχεία 2, ψιλομέτρια, ακουστικό μέτριο προς καλό και η οθόνη είναι η έκπληξη της συσκευής .. Είμαι με 10% και βλέπω κάτω από τον ήλιο, γωνίες θέασης φοβερές και τα χρώματα είναι σε πάρα πολύ αξιόλογα επίπεδα, δεν περίμενα ότι ένα κινητό των 180 ευρώ που ως κύριο θιμ έχει την μπαταρία να έχει τόσο καλή οθόνη (like) ..

 

Αν θες μπορώ να ανεβάσω και ss με την κατανάλωση της μπαταρίας από τις ρυθμίσεις ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει και εγω για K10000s αλλα νομιζω μονο σε ξενο αρθρο. Και νομιζω οτι ειχε και διαφορετικη μορφη αν θυμαμαι καλα.

 

Ελα ομως που εμενα μ αρεσει το συγκεκριμενο "τανκ"...

 

Θα περιμενω παντως. Απλα το συγκεκριμενο κινητο εχει μπει στην wish list μου.

 

Στάλθηκε από το HT3 μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να το αγοράσω το τηλεφωνάκι άφοβα?

για την μπαταρία το θέλω έχω βαρεθει να φορτιζω!!

παιχνίδια δεν παιζω

τις βασικές app vibe fb browsers!!!

είναι και αδιάβροχο?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αδιάβροχο δεν είναι .. Για τα βασικά που αναφέρεις δεν θα σε απογοητεύσει ..

 

Δες και προηγούμενα μηνύματα για περισσότερο τεκμηριωμένη άποψη ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αδιάβροχο δεν είναι .. Για τα βασικά που αναφέρεις δεν θα σε απογοητεύσει ..

 

Δες και προηγούμενα μηνύματα για περισσότερο τεκμηριωμένη άποψη ..

 

οπότε θα το αγοράσω. ακουστικά δεν έχεις πρόβλημα είναι όλα συμβατα πιστεύω Ε?

έχω xiaomi

για τα ακουστικα δεν χρειάζεται να ανοίγω καπιο καπάκι e?

τι android έχει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Android 6 από το κουτί, δεν χρειάζεται να ανοίγεις κανένα καπάκι, 8/8 διαφορετικά ζευγάρια ακουστικών που έχω είναι όλα συμβατά ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Android 6 από το κουτί, δεν χρειάζεται να ανοίγεις κανένα καπάκι, 8/8 διαφορετικά ζευγάρια ακουστικών που έχω είναι όλα συμβατά ..

 

ευχαριστώ θα το αγοράσω!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα διμηνο δεν με εχει αφησει παραπονεμενο πουθενα ..

 

Μεγιστη ταχυτητα που ειδα σε ftp μεταφορα ηταν 5.7MB/sec ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...