Jump to content

myphone #tbt: Όταν η Google γιόρταζε 25 δισεκατομμύρια downloads εφαρμογών


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήταν 27 Σεπτεμβρίου 2012 όταν η Google γιόρταζε 25 δισεκατομμύρια downloads εφαρμογών στο Google Play. Όπως διαβάζουμε στο τότε άρθρο:

 

Η Google ανακοίνωσε πως το online κατάστημα εφαρμογών της, το Google Play, ξεπέρασε σε αριθμό τα 25 δισεκατομμύρια download από τους χρήστες Android σε όλο τον κόσμο, με 675.000 διαθέσιμες εφαρμογές σε αυτό. Παράλληλα, η εταιρεία επέλεξε να γιορτάσει το συγκεκριμένο γεγονός προσφέροντας μεγάλες εκπτώσεις για τις επόμενες πέντε ημέρες.

 

Τι προσφορές υπήρχαν; Εφαρμογές με μόλις 0,25 ευρώ. Ναι, 25 λεπτά. 4 εφαρμογές κόστιζαν (κάτι παραπάνω) από όσο ένα hot-dog :P

Μάλιστα, στην συγκεκριμένη προσφορά συμμετείχαν τίτλοι παιχνιδιών και εφαρμογών ιδιαίτερα δημοφιλείς στο κοινό, όπως Angry Birds Space Premium, runtastic Pro, Officesuite Pro 6, Tasks, FIFA 12, και άλλοι. Επίσης σε προσφορά υπήρχαν ταινίες, μουσικά άλμπουμ και περιοδικά, αλλά τα συγκεκριμένα προϊόντα δεν ήταν τότε διαθέσιμα στην Ελλάδα.

 

Είχατε εκμεταλλευτεί τη συγκεκριμένη προσφορά; Θα θέλατε να δείτε κάτι ανάλογο στο μέλλον;

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν την είχα εκμεταλλευτεί, αλλά θυμάμαι την εποχή που γινόταν χαμός με αυτές τις προσφορές. Βέβαια, μετά δεν τις ξανά είδαμε, μιας και η Google κατάφερε να γιγαντώσει το Play Store.
Link to comment
Share on other sites

Ήταν 27 Σεπτεμβρίου 2012 όταν η Google γιόρταζε 25 εκατομμύρια downloads εφαρμογών στο Google Play.

 

Εδώ κάποιο λάθος υπάρχει.

Στο θέμα, τότε κι εγώ είχα αγοράσει αρκετές εφαρμογές. Πλέον όχι. Δουλεύω τις δωρεάν.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατεβάζω σπασμένες όσες χρειάζομαι. Δυστυχώς τα οικονομικά μου δε μου επιτρέπουν να πληρώνω.
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς γίνονται καλές προσφορές σε πολύ καλές εφαρμογες-παιχνιδια. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν μας δίνει τη δυνατότητα να αγοράσουμε κάτι με τα χρήματα που έχουμε στην κάρτα του κινητού πάρα μόνο με πιστωτική. Εκεί το έχει χάσει το παιχνίδι. Θέλω να αγοράσω καμία 10αρια εφαρμογές και δεν μπορώ γιατί δεν έχω πιστωτική ούτε θέλω να βγάλω. Θέλουμε δυνατότητα για αγορά εφαρμογών με χρέωση την κάρτα του κινητού πόσο δύσκολο μπορεί να είναι.
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς γίνονται καλές προσφορές σε πολύ καλές εφαρμογες-παιχνιδια. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν μας δίνει τη δυνατότητα να αγοράσουμε κάτι με τα χρήματα που έχουμε στην κάρτα του κινητού πάρα μόνο με πιστωτική. Εκεί το έχει χάσει το παιχνίδι. Θέλω να αγοράσω καμία 10αρια εφαρμογές και δεν μπορώ γιατί δεν έχω πιστωτική ούτε θέλω να βγάλω. Θέλουμε δυνατότητα για αγορά εφαρμογών με χρέωση την κάρτα του κινητού πόσο δύσκολο μπορεί να είναι.

 

μπορείς και με απλές κάρτες τράπεζας* (από αυτές που χρησιμοποιείς στο ΑΤΜ) αν έχεις, καθώς και με PayPal, αν θες να αισθάνεσαι περισσότερη ασφάλεια.

 

*νομιζω γίνεται με τις περισσότερες, αν όχι με όλες.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς και με απλές κάρτες τράπεζας* (από αυτές που χρησιμοποιείς στο ΑΤΜ) αν έχεις, καθώς και με PayPal, αν θες να αισθάνεσαι περισσότερη ασφάλεια.

 

*νομιζω γίνεται με τις περισσότερες, αν όχι με όλες.

Το ότι γίνετε με PayPal δεν το γνώριζα. Κρατάει και το PayPal τίποτα στη συναλλαγή? Πχ φορτώνω 20 ευρώ στο PayPal μέσω τράπεζας. Αν πάω να αγοράσω 10 εφαρμογές που θέλω σε κάθε συναλλαγή κρατάει τίποτα το PayPal και αν ναι τι ποσό?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, για την συναλλαγή με την Google δεν υπάρχει κάποια προμήθεια ή έξτρα χρέωση για εσένα.

απλά δεν μπορείς να κάνεις αγορά μέσα από κάποια εφαρμογή (In app purchase) με paypal, μόνο μέσα από το Google Play

 

περισσότερα εδώ: https://support.google.com/googleplay/answer/2651410?hl=en

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω μεγάλο λάθος, για την συναλλαγή με την Google δεν υπάρχει κάποια προμήθεια ή έξτρα χρέωση για εσένα.

απλά δεν μπορείς να κάνεις αγορά μέσα από κάποια εφαρμογή (In app purchase) με paypal, μόνο μέσα από το Google Play

 

περισσότερα εδώ: https://support.google.com/googleplay/answer/2651410?hl=en

Έγινε αρκετά ενδιαφέρον ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε αρκετά ενδιαφέρον ευχαριστώ πολύ.

 

Πουλάνε και προπληρωμενες κάρτες του playstore σε lidl,public ,κτλ αν δεν θες να μπλέξεις με PayPal κτλ. Έχει με 15-20-50€ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Πουλάνε και προπληρωμενες κάρτες του playstore σε lidl,public ,κτλ αν δεν θες να μπλέξεις με PayPal κτλ. Έχει με 15-20-50€ νομίζω

Lidl? Εκεί πάμε για τα ψώνια της βδομάδας έχουν και κάρτες για playstore? Θα είναι απίστευτα βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Lidl? Εκεί πάμε για τα ψώνια της βδομάδας έχουν και κάρτες για playstore? Θα είναι απίστευτα βολικό.

 

Ναι έχουν στα ταμεία μαζί με τις κάρτες καρτοκινητης, θα τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν στα ταμεία μαζί με τις κάρτες καρτοκινητης, θα τις δεις.

Πω ρε φιλε έχω παει χίλιες φορές στα lidl ιδέα δεν είχα. Πάω να πάρω μια 10αρα αυριο να στηρίξουμε και κανέναν developer που το αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε έχω παει χίλιες φορές στα lidl ιδέα δεν είχα. Πάω να πάρω μια 10αρα αυριο να στηρίξουμε και κανέναν developer που το αξίζει.

 

Δεν έχει δεκάρες να ξέρεις. Από 15 και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατεβάζω σπασμένες όσες χρειάζομαι. Δυστυχώς τα οικονομικά μου δε μου επιτρέπουν να πληρώνω.

 

Τα οικονομικα σου δεν σου επιτρεπουν, συγκεκριμενες εφαρμογες παντα, που κοστιζουν (και αξιζουν) 2 ευρω μαξ 5; Δεν ειπαμε να δινουμε εικοσαρικα (ουτε 10αρικα που ειναι ελαχιστες εφαρμογες/παιχνιδια) αλλα για συγκεκριμενες εφαρμογες (οπως το titanium) τα 4.99, ποσο οσο 2 φρεντο, τα αξιζουν εως τελευταιας δεκαρας.

Host

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δεκάρες να ξέρεις. Από 15 και πάνω

Ερωτηση:

Πχ θέλω να πάρω το Monument Valley, Leo's fortune και καμιά καλή εφαρμογή όπως Nova launcher που χρησιμοποιώ. Ας πούμε αυτά έχουν 14 ευρώ. Τα υπόλοιπα χρήματα που μένουν από τα 15 γίνετε να προστεθούν στην επόμενη κάρτα που θα πάρω ώστε να μην χαθούν?

 

Επίσης εφαρμογές που αξίζουν μέχρι 4-5 ευρώ είναι μια χαρά για κάτι που χρησιμοποιούμε καθημερινά. Απλά σκεφτείτε ότι ένα ποτό να πιείτε 2 ώρες σε ένα clubaki έχει 8+ευρω η ένας καφές 5. Εκεί τα δίνουμε ενώ δεν τα αξίζουν σε καμία περίπτωση ενώ στην περίπτωση των ψηφιακών εφαρμογών δεν τα αξίζει ο developer? Σκεφτείτε το και μετά απαντήστε. Εγώ το πρόβλημα που είχα τόσο καιρό ήταν ότι δεν ήξερα ότι γίνετε να πάρουμε έτοιμες κάρτες για να τις χρησιμοποιήσουμε στο playstore. Εφόσον υπάρχουν δεν υπάρχει δικαιολογία για να κατεβάζουμε σπασμένες.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Πχ θέλω να πάρω το Monument Valley, Leo's fortune και καμιά καλή εφαρμογή όπως Nova launcher που χρησιμοποιώ. Ας πούμε αυτά έχουν 14 ευρώ. Τα υπόλοιπα χρήματα που μένουν από τα 15 γίνετε να προστεθούν στην επόμενη κάρτα που θα πάρω ώστε να μην χαθούν?

 

Ή κάρτα που θα πάρεις θα την καταχωρήσεις στο play store ανάλογα τα λεφτά που θα δώσεις θα πιστωθουν στον λογαριασμό σου. Μετά τα χρησιμοποιείς όπως θες

Link to comment
Share on other sites

Ή κάρτα που θα πάρεις θα την καταχωρήσεις στο play store ανάλογα τα λεφτά που θα δώσεις θα πιστωθουν στον λογαριασμό σου. Μετά τα χρησιμοποιείς όπως θες

Μια χαρά το καλύτερο είναι αυτό ώστε να μην πηγαίνει τίποτα χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είχα τότε android. πριν από δύο μήνες αγόρασα το sony xperia z3 compact και ανάλογα κάποια εφαρμογή που θέλω έχω αγοράσει μερικές.
Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει πολλές εφαρμογές τότε με εκείνη την προσφορά. Πλέον η Google δυστυχώς δεν κάνει τέτοια αφού το play store έχει γιγαντωθεί. Πάντως υπάρχουν και εναλλακτικές. Το Amazon app store βάζει μια εφαρμογή που είναι επί πληρωμή κάθε μέρα δωρεάν. Και μιας και το ανέφερε ένας φίλος παραπάνω παρεμπιπτόντως σήμερα είχε δωρεάν το monument valley.;)
Link to comment
Share on other sites

Το Amazon app store βάζει μια εφαρμογή που είναι επί πληρωμή κάθε μέρα δωρεάν. Και μιας και το ανέφερε ένας φίλος παραπάνω παρεμπιπτόντως σήμερα είχε δωρεάν το monument valley.;)

 

καλημέρα σας.

και πως παρακολουθούμε αυτές τις προσφορές από το Amazon ; σε ποια σελίδα πρέπει να μπαίνουμε; κεντρική ή κάπου αλλού; εάν θέλεις να ενημερώνεις.

σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και εφαρμογές που σου δίνουν 1 εφαρμογή δωρεάν κάθε μέρα (όπως το AppGratis)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

και πως παρακολουθούμε αυτές τις προσφορές από το Amazon ; σε ποια σελίδα πρέπει να μπαίνουμε; κεντρική ή κάπου αλλού; εάν θέλεις να ενημερώνεις.

σε ευχαριστώ πολύ.

 

κατεβάζεις το amazon appstore στο κινητό σου και κάθε πρωί στις 10 βγαίνει καινούργια δωρεάν εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Πχ θέλω να πάρω το Monument Valley, Leo's fortune και καμιά καλή εφαρμογή όπως Nova launcher που χρησιμοποιώ. Ας πούμε αυτά έχουν 14 ευρώ. Τα υπόλοιπα χρήματα που μένουν από τα 15 γίνετε να προστεθούν στην επόμενη κάρτα που θα πάρω ώστε να μην χαθούν?

 

Ναι προστίθενται κανονικά...Εγώ αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ εδώ και καιρό....Πάντως στο public έχω δει μόνο 25 και 50 ευρώ...

Lidl δεν ξέρω-πάω...

Για να την περάσεις πας στο μενού του Play store (σερνεις από τα αριστερά) και πατάς εξαργύρωση....

 

https://play.google.com/intl/en-US_us/about/giftcards/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...