Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεμάτο αναμνήσεις αυτό το θέμα! όσα χρόνια και να περάσουν, προσωπικά δε θα ξεχάσω τους ατρόμητους στην ετ1 και τα digimon! η πρώτη ξένη γλώσσα όσων γεννήθηκαν από το 90 και μετά ήταν τα γιαπωνέζικα/κινέζικα από τους τίτλους αρχής μιας και το dub στα μισά επεισόδια ήταν στα ελληνικά, στα άλλα στην αρχική γλώσσα.

 

Τι εννοεις?Δειχνανε ποτε τα ελληνικα καναλια επεισοδια των digimon στα γιαπωνεζικα?:blink:Εγω πρωσοπικα δεν θυμαμαι ποτε κατι τετοιο.Τουλαχιστον εβαζαν υποτιτλους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοεις?Δειχνανε ποτε τα ελληνικα καναλια επεισοδια των digimon στα γιαπωνεζικα?:blink:Εγω πρωσοπικα δεν θυμαμαι ποτε κατι τετοιο.Τουλαχιστον εβαζαν υποτιτλους?

 

όχι τα επεισόδια, οι τίτλοι αρχής και τέλους ήταν πολλές φορές στα γιαπωνέζικα και φυσικά δεν υπήρχαν ελληνικοί υπότιτλοι μιας και δεν θα έβγαινε νόημα, ήταν η κανονική έκδοση. όπως γινόταν και όταν μεταμορφωνόταν κάποιο digimon από πίσω έπαιζε το brave heart σε αντίθεση με την αμερικάνικη που έπαιζε ένα δικό τους που έλεγε συνεχώς "digimon, digital monsters - digimon are the champions".

επίσης, σε αντίθεση με τα ανόητα κινούμενα σχέδια που δείχνουν τώρα, παιδικά όπως αυτό είχαν και ποιοτική μουσική όπως το bolero. :rolleyes:

 

ναι, το ξέρω, το έχω ψάξει εις βάθος :p

Link to comment
Share on other sites

@SuperMarioGR Πραγματικά οι Ατρόμητοι (Cebollitas) και όλα αυτά που έβαζε η δημόσια τηλεόραση πριν και μετά κάθε μεσημέρι ήταν κορυφαία. Επίσης, δε θα ξεχάσω ποτέ που, όταν το ALTER ήταν στην "ακμή" του, έβαζε κάθε σαββατοκύριακο παιδικά από τις 06.00 το πρωί μέχρι τις 16.30 το απόγευμα. Απ' τα αγαπημένα μου ήταν τα Medabots, Beyblade, Digimon (όλες οι season), Ντρέηκ και το κυνήγι του θησαυρού :lol: (One Piece) και Marsupilami. Παλιές καλές εποχές!

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

@SuperMarioGR Πραγματικά οι Ατρόμητοι (Cebollitas) και όλα αυτά που έβαζε η δημόσια τηλεόραση πριν και μετά κάθε μεσημέρι ήταν κορυφαία. Επίσης, δε θα ξεχάσω ποτέ που, όταν το ALTER ήταν στην "ακμή" του, έβαζε κάθε σαββατοκύριακο παιδικά από τις 06.00 το πρωί μέχρι τις 16.30 το απόγευμα. Απ' τα αγαπημένα μου ήταν τα Medabots, Beyblade, Digimon (όλες οι season), Ντρέηκ και το κυνήγι του θησαυρού :lol: (One Piece) και Marsupilami. Παλιές καλές εποχές!

Μεσα σε 9 μηνες ξεχασες τελειως την ΕΡΤ:p? Οντως,ηταν πολυ πορωση οι Ατρομητοι.Ομως παρολο που τους παρακουλουθουσα φανατικα καθημερινα και ακομα θυμαμαι σκηνες απο αρκετα επεισοδια,δεν θυμαμαι καθολου πως τελειωσε η σειρα.Τα μεσημαρια,πριν τους ατρομητους θυμαμαι οτι επαιζε το "Ουρανιο τοξο" με τον Χρηστο Δημοπουλο και μετα τους ατρομητους εβαζε κατα καιρους ή κινουμενα σχεδια(για ενα διαστημα θυμαμαι οτι εβαζε λουκυ λουκ) ή καποιο παιδικο τηλεπαιχνιδι(ειχα παιξει κιολας με το σχολειο μου σε ενα απο αυτα)

Link to comment
Share on other sites

. Άλλα που έβαζε πριν και μετά ήταν το Γατόσκυλο και Basket Fever. Μετά το γύρισε σε Chiquititas, Floricienta, Rebelde way, Kim Απίθανη, Κούσκο (ο αυτοκράτορας τρελάθηκε) και άλλα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

. Άλλα που έβαζε πριν και μετά ήταν το Γατόσκυλο και Basket Fever. Μετά το γύρισε σε Chiquititas, Floricienta, Rebelde way, Kim Απίθανη, Κούσκο (ο αυτοκράτορας τρελάθηκε) και άλλα.

 

Κατι τσικιτιτας,rebelde way και λοιπες αηδιουλες που εβαζε αργοτερα,ηταν ενα τιποτα μπροστα στους ατρομητους.Παντως,τωρα που ξαναειδα αποσπασματα απο ατρομητους στο youtube,παρατηρησα οτι η μεταγλωτιση ηταν λιγο για τα μπαζα.Δεν ξερω τι ηλικιας ηταν οι ελληνες ηθοποιοι που εκαναν την μεταγλωτιση στα παιδια,αλλα οι φωνες των αγοριων παραηταν λεπτες και παιδικες για την ηλικια τους.Προφανως κρατησαν ολα τα χρονια τις ιδιες φωνες που ειχαν στα πρωτα επεισοδια που τα αγορια ηταν ακομα μικρα.Αργοτερα ομως που εφτασαν στην εφηβεια κανονικα θα επρεπε να ειχαν αλλαξει τους ηθοποιους που δανειζαν τις φωνες τους και να εδιναν πιο "αντρικες" φωνες.Εχω δει και αποσπασματα απο την αυθεντικη αμεταγλωτιστη εκδοση και οι φωνες των παιδιων δεν εχουν καμμια σχεση με τις χαζοφωνες που τους εδιναν εδω.Επισεις παρατηρησα οτι η φωνη του προπονητη των ατρομητων(του δευτερου,οχι του πρωτου που ειχε πεθανει) ηταν ο Θοδωρος απ'το καφε της Χαρας.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

@SuperMarioGR Πραγματικά οι Ατρόμητοι (Cebollitas) και όλα αυτά που έβαζε η δημόσια τηλεόραση πριν και μετά κάθε μεσημέρι ήταν κορυφαία. Επίσης, δε θα ξεχάσω ποτέ που, όταν το ALTER ήταν στην "ακμή" του, έβαζε κάθε σαββατοκύριακο παιδικά από τις 06.00 το πρωί μέχρι τις 16.30 το απόγευμα. Απ' τα αγαπημένα μου ήταν τα Medabots, Beyblade, Digimon (όλες οι season), Ντρέηκ και το κυνήγι του θησαυρού :lol: (One Piece) και Marsupilami. Παλιές καλές εποχές!

 

πραγματικά αξέχαστες εποχές. το alter εβαζε συνήθως παιδικά για πολύ μικρά παιδιά (μπομπ ο μάστορας, τόμας το τρενάκι, νόντι κ.α), αλλά χάρις αυτό είδαμε πολύ ωραία παιδικά και κατά τύχη είχα πετύχει τη 2η σεζόν των digimon. και μετά τα παιδικά, παρατράγουδα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι παιδιά, διότι έχω ψάξει παντού αλλά δεν μπορώ να το βρω.

 

Ψάχνω για ένα παιδικό τηλεπαιχνίδι, χρονολογίας 2000-2001, που προβαλλόταν κάθε Σαββατοκύριακο ζωντανά στην κρατική τηλεόραση, ειδικότερα στην ΕΤ1, και οι ομάδες αποτελούνταν από παιδιά σχολείων. Τα μέλη της κάθε ομάδας ήταν 4-5 και είχε 2 δοκιμασίες. Στην πρώτη δοκιμασία δινόταν μια λέξη και έπρεπε τα μέλη της ομάδας να πούνε λέξεις παρεμφερείς με αυτή την λέξη που δίνεται. Για παράδειγμα: Δομίνικος Θεοτοκόπουλος ->> πίνακας, πινέλα, χρώματα, καβαλέτο κλπ κλπ

Η 2η δοκιμασία είχε να κάνει με παιχνίδι, κοινώς μεταφέρανε τα παιδιά από την μια πλευρά στην άλλη παγωτά. Όποιος μετέφερε ολόκληρα τα παγωτά κέρδιζε πόντους.

Οι παρουσιαστές ήταν ένας άντρας και μια γυναίκα. Θυμάμαι ότι η γυναίκα ήταν ξανθιά.

 

Είχα πάρει και εγώ μέρος με το σχολείο μου (Δημοτικό τότε) και ψάχνω για υλικό.

 

Περιμένω βοήθειά σας :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ηταν παιδικο τηλεπαιχνιδι.Ηταν τηλεπαιχνιδι με τον Πολυχρονιου οπου 3 ατομα δηλωναν ιδιο ονομα και ιδιοτητα,και οι παικτες επρεπε μεσα απο ερωτησεις που τους εκαναν να βρουν ποιος απο τους 3 λεει την αληθεια.

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι παιδιά, διότι έχω ψάξει παντού αλλά δεν μπορώ να το βρω.

 

Ψάχνω για ένα παιδικό τηλεπαιχνίδι, χρονολογίας 2000-2001, που προβαλλόταν κάθε Σαββατοκύριακο ζωντανά στην κρατική τηλεόραση, ειδικότερα στην ΕΤ1, και οι ομάδες αποτελούνταν από παιδιά σχολείων. Τα μέλη της κάθε ομάδας ήταν 4-5 και είχε 2 δοκιμασίες. Στην πρώτη δοκιμασία δινόταν μια λέξη και έπρεπε τα μέλη της ομάδας να πούνε λέξεις παρεμφερείς με αυτή την λέξη που δίνεται. Για παράδειγμα: Δομίνικος Θεοτοκόπουλος ->> πίνακας, πινέλα, χρώματα, καβαλέτο κλπ κλπ

Η 2η δοκιμασία είχε να κάνει με παιχνίδι, κοινώς μεταφέρανε τα παιδιά από την μια πλευρά στην άλλη παγωτά. Όποιος μετέφερε ολόκληρα τα παγωτά κέρδιζε πόντους.

Οι παρουσιαστές ήταν ένας άντρας και μια γυναίκα. Θυμάμαι ότι η γυναίκα ήταν ξανθιά.

 

Είχα πάρει και εγώ μέρος με το σχολείο μου (Δημοτικό τότε) και ψάχνω για υλικό.

 

Περιμένω βοήθειά σας :p

Μηπως λες το Ντριν στοπ?Αυτο επαιζε απ'οτι θυμαμαι καθε Σαββατο πρωι στην ΕΤ1 και ειχε αρκετα παιχνιδια στο στυλ που αναφερεις.Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα παιχνιδι οπου τα παιδια επρεπε να μεταφερουν διαφορα μικρα αντικειμενα(π.χ. φασολια) ρουφωντας τα με το καλαμακι.Επισεις καθε εβδομαδα ειχε εναν γριφο για τους τηλεθεατες απο το σπιτι οπου ο παρουσιαστης ψιθυριζε με τα χειλη του μια φραση και επρεπε τα παιδια να διαβασουν τα χειλη του αν βρουν την φραση να παρουν τηλεφωνο και να την πουν για να μπουν στην κληρωση οπου ο τυχερος κερδιζε νομιζω δωρεαν παραμονη σε κατασκηνωση για το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ηταν παιδικο τηλεπαιχνιδι.Ηταν τηλεπαιχνιδι με τον Πολυχρονιου οπου 3 ατομα δηλωναν ιδιο ονομα και ιδιοτητα,και οι παικτες επρεπε μεσα απο ερωτησεις που τους εκαναν να βρουν ποιος απο τους 3 λεει την αληθεια.

 

Μηπως λες το Ντριν στοπ?Αυτο επαιζε απ'οτι θυμαμαι καθε Σαββατο πρωι στην ΕΤ1 και ειχε αρκετα παιχνιδια στο στυλ που αναφερεις.Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα παιχνιδι οπου τα παιδια επρεπε να μεταφερουν διαφορα μικρα αντικειμενα(π.χ. φασολια) ρουφωντας τα με το καλαμακι.Επισεις καθε εβδομαδα ειχε εναν γριφο για τους τηλεθεατες απο το σπιτι οπου ο παρουσιαστης ψιθυριζε με τα χειλη του μια φραση και επρεπε τα παιδια να διαβασουν τα χειλη του αν βρουν την φραση να παρουν τηλεφωνο και να την πουν για να μπουν στην κληρωση οπου ο τυχερος κερδιζε νομιζω δωρεαν παραμονη σε κατασκηνωση για το καλοκαιρι.

 

Μπράβο σου! Ακριβώς αυτό είναι που ψάχνω! Το Ντρίν Στόπ. Βέβαια τώρα έχω και άλλο ένα πρόβλημα: Μήπως ξέρεις πού μπορώ να βρω κάποια επεισόδια από το Ντρίν Στόπ ?? Έψαξα στο youtube αλλά δεν εντόπισα κάτι. Μήπως ξέρεις κάποιο site που να περιλαμβάνει βίντεο από αυτό το παιχνίδι??

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παλιοτερα ειχα φαει το internet ψαχνοντας να βρω εστω και ενα μικρο αποσπασμα αλλα δυστυχως δεν βρηκα τιποτα.Δεν ξερω και αν σωζεται στο αρχειο της ΕΡΤ.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παλιοτερα ειχα φαει το internet ψαχνοντας να βρω εστω και ενα μικρο αποσπασμα αλλα δυστυχως δεν βρηκα τιποτα.Δεν ξερω και αν σωζεται στο αρχειο της ΕΡΤ.

 

Εντάξει, δεν πειράζει.. Σε υπερευχαριστώ για την βοήθειά σου.. Καλή συνέχεια και καλή ανάσταση! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα χελωνονιτζακια ο σκουμπι ντου και τεν τεν και μιλου.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

λοιποοον,γεια χαρα και απο μενα...οποιος το 8υμη8ει 8α με γλιτωσει απο πολλα χρονια ακομη πονοκεφαλου...

στο σταρ εβαζε μια σιρα με 3 πιτσιρικια που μετα μορφωνοντουσαν σε υπερ ηρωες και ψηλωναν εννοειται,χρησιμοποιουσαν αν 8υμαμαι καλα στολες και οχηματα που εμοιαζαν με σκα8αρια και ειχαν για βοη8εια ενα τζινι μωβ αν 8υμαμαι καλα το οποιο εμενε σε ενα σπιτι στοιχειωμενο απο μουμιες και αλλα τερατα,φιλικα παντα...εδω και χρονια δεν τ με εχει βοη8ησει κανεας και σπας το κεφαλι μου και το γοοογλε...καμια ιδεα κανει???!!!!!

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Ψάχνω ένα παιδικό από όταν ήμουν μίκρος. Είχε να κάνει με το διάστημα και το χαρακτηριστικό του ήταν ότι ο ένας από τους τρεις, όταν φώναζε ¨Αστροραβδί¨ ενωνόντουσαν 2 μικρά ραβδιά που είχε στα αριστερά του και δεξιά του, σε ένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

If you wanna win a war, you must serve NO MASTER but your AMBITION...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω ένα παιδικό από όταν ήμουν μίκρος. Είχε να κάνει με το διάστημα και το χαρακτηριστικό του ήταν ότι ο ένας από τους τρεις, όταν φώναζε ¨Αστροραβδί¨ ενωνόντουσαν 2 μικρά ραβδιά που είχε στα αριστερά του και δεξιά του, σε ένα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τζον, αδερφέ μου, μπήκα στο φόρουμ ψάχνοντας ακριβώς το ίδιο..

Μετά από αρκετό ψάξιμο-κάψιμο, θυμήθηκα οτι οι τύποι προστάτευαν μια πριγκίπισσα Ορόρα.. Με γοογλε λοιπόν υπό την αναζήτηση cartoon with warriors protecting princess aurora, το βρήκα !!!!!!!!!!!!!

Είναι το Starzinger ή Spaceketeers. Όλο δικό σου...

 

http://www.youtube.com/watch?v=E5PUsPUy03w

Link to comment
Share on other sites

Τζον, αδερφέ μου, μπήκα στο φόρουμ ψάχνοντας ακριβώς το ίδιο..

Μετά από αρκετό ψάξιμο-κάψιμο, θυμήθηκα οτι οι τύποι προστάτευαν μια πριγκίπισσα Ορόρα.. Με γοογλε λοιπόν υπό την αναζήτηση cartoon with warriors protecting princess aurora, το βρήκα !!!!!!!!!!!!!

Είναι το Starzinger ή Spaceketeers. Όλο δικό σου...

 

http://www.youtube.com/watch?v=E5PUsPUy03w

 

Είσαι Θεός φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ...

Βέβαια από ότι έψαξα, πολύ δύσκολα βρίσκονται τα επισόδεια :-)

If you wanna win a war, you must serve NO MASTER but your AMBITION...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
λοιποοον,γεια χαρα και απο μενα...οποιος το 8υμη8ει 8α με γλιτωσει απο πολλα χρονια ακομη πονοκεφαλου...

στο σταρ εβαζε μια σιρα με 3 πιτσιρικια που μετα μορφωνοντουσαν σε υπερ ηρωες και ψηλωναν εννοειται,χρησιμοποιουσαν αν 8υμαμαι καλα στολες και οχηματα που εμοιαζαν με σκα8αρια και ειχαν για βοη8εια ενα τζινι μωβ αν 8υμαμαι καλα το οποιο εμενε σε ενα σπιτι στοιχειωμενο απο μουμιες και αλλα τερατα,φιλικα παντα...εδω και χρονια δεν τ με εχει βοη8ησει κανεας και σπας το κεφαλι μου και το γοοογλε...καμια ιδεα κανει???!!!!!

 

Αρχηγε αυτο που ψάχνεις ειναι οι Beetleborgs και αν θυμάμαι καλα 'επαιζε στον Ant1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ξέρει κανείς πως λέγεται ένα παιδικό που παιζόταν στο Star πολύ νωρίς το πρωί (6 ή 7) γύρω στο 2003-2005? Ο ελληνικός τίτλος ήταν αν θυμάμαι καλά ήταν Κεραυνός και πρωταγωνιστούσαν δυο κλέφτες (νομίζω τους έλεγαν Κεραυνό και Εύα). Το είχα πετύχει μερικές φορές και μου είχε κάνει εντύπωση αλλά δεν μπορώ να το βρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

  1. VOLTRON
  2. KAPAMARU IGANO
  3. TZOUMAROU

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπαρχει περιπτωση να εχει κάποιος εικονα του εξωφυλλου της βιντεοκασέτας του NINJA BOY ? (Καμπαμαρού)

(Αν ξέρετε και απο πού μπορώ να την αγοράσω πάλι καλα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...