Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

psaxno ton nils kai den ton brisko mporite na me boithisete?

Το μόνο που έχω καταφέρει να βρω είναι μία ταινία μεταγλωττισμένη στα Ελληνικά... Στείλε pm :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ για ένα παιδικό που έβλεπα μικρή? ή ήταν ταινία ή ήταν αυτοτελές επεισόδιο και η ιστορία δινόταν ολοκληρωμένη.

ειχε ως εξής: η μαμά αρκούδα (μπορεί να ταν άλλο ζωάκι αλλα μαλλον αρκούδα) γεννούσε το μικρό αρκουδάκι και αυτό μεγάλωνε με τα άλλα ζωάκια. Κάποια στιγμή ερχόταν η εποχή που το μικρό αρκουδάκι έπρεπε να περάσει ένα τεστ για να δουν τα άλλα ζώα αν είναι ικανό να διαδεχτεί τη μαμα του (ή κατι τέτοιο). Αυτό το τεστ ήταν να καταφέρει να σκαρφαλώσει σε ένα καταράχτη. Προσπαθούσε προσπαθούσε το αρκουδάκι και στο τέλος ΔΕΝ τα κατάφερνε! (δεν ειναι φοβερή ανατροπή αυτή για παιδικό? αφού όλοι στο τέλος τα καταφέρνουν στα παιδικά). Εμενα μου φαινόταν πολύ λυπητερό και έκλαιγα κάθε φορά που το έβλεπα!

το θυμάται κανείς? πως το έλεγαν ή ποια ακριβώς ήταν η υπόθεση? πολύ θα θελα να ξέρω για να καταλάβω τι μήνυμα προσπαθούσε να περάσει...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ για ένα παιδικό που έβλεπα μικρή? ή ήταν ταινία ή ήταν αυτοτελές επεισόδιο και η ιστορία δινόταν ολοκληρωμένη.

ειχε ως εξής: η μαμά αρκούδα (μπορεί να ταν άλλο ζωάκι αλλα μαλλον αρκούδα) γεννούσε το μικρό αρκουδάκι και αυτό μεγάλωνε με τα άλλα ζωάκια. Κάποια στιγμή ερχόταν η εποχή που το μικρό αρκουδάκι έπρεπε να περάσει ένα τεστ για να δουν τα άλλα ζώα αν είναι ικανό να διαδεχτεί τη μαμα του (ή κατι τέτοιο). Αυτό το τεστ ήταν να καταφέρει να σκαρφαλώσει σε ένα καταράχτη. Προσπαθούσε προσπαθούσε το αρκουδάκι και στο τέλος ΔΕΝ τα κατάφερνε! (δεν ειναι φοβερή ανατροπή αυτή για παιδικό? αφού όλοι στο τέλος τα καταφέρνουν στα παιδικά). Εμενα μου φαινόταν πολύ λυπητερό και έκλαιγα κάθε φορά που το έβλεπα!

το θυμάται κανείς? πως το έλεγαν ή ποια ακριβώς ήταν η υπόθεση? πολύ θα θελα να ξέρω για να καταλάβω τι μήνυμα προσπαθούσε να περάσει...

 

Που το ξεθαψες αυτο το παρακμιακο??? :lol::lol::lol: Το θυμαμαι το εδειχνε το μεγα παρακμιακο καναλι JRTV.... τωρα πως το ελεγαν δεν θυμαμαι!!! :ninja::ninja: Παντως πρεπει να ηταν ενα επισοδειο γιατι αλλο δεν θυμαμαι να εχει δειξει....φαινεται επειδη ηταν τοσο καλο γι' αυτο δεν μπηκαν στην διαδικασια να φτιαξουν και αλλα επισοδεια να μας κρατησουν με την γλυκα!!

 

Ειναι οπως λεμε οι μεγαλοι παικτες πρεπει να σταματουν την καριερα τους οταν ειναι στο top...καπως ετσι εγινε και με αυτο το παιδικο!! :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

καλέ όταν το βλεπα εγώ δεν υπήρχαν ιδιωτικά κανάλια! άντε να υπήρχε το μέγκα...αλλά μάλλον στα κρατικά θα το έβλεπα! μηπως θυμάσαι τι γινόταν στο τέλος? μου χει μεινει τραύμα το δόλιο το αρκουδάκι!
Link to comment
Share on other sites

καλέ όταν το βλεπα εγώ δεν υπήρχαν ιδιωτικά κανάλια! άντε να υπήρχε το μέγκα...αλλά μάλλον στα κρατικά θα το έβλεπα! μηπως θυμάσαι τι γινόταν στο τέλος? μου χει μεινει τραύμα το δόλιο το αρκουδάκι!

 

Εσωνε τη μανα του γινοταν βασιλιας της ζουγκλας κατι τετοιο παντως....που να θυμαμαι και εγω μετα απο τοσα χρονια!!! :p:O:p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ για ένα παιδικό που έβλεπα μικρή? ή ήταν ταινία ή ήταν αυτοτελές επεισόδιο και η ιστορία δινόταν ολοκληρωμένη.

ειχε ως εξής: η μαμά αρκούδα (μπορεί να ταν άλλο ζωάκι αλλα μαλλον αρκούδα) γεννούσε το μικρό αρκουδάκι και αυτό μεγάλωνε με τα άλλα ζωάκια. Κάποια στιγμή ερχόταν η εποχή που το μικρό αρκουδάκι έπρεπε να περάσει ένα τεστ για να δουν τα άλλα ζώα αν είναι ικανό να διαδεχτεί τη μαμα του (ή κατι τέτοιο). Αυτό το τεστ ήταν να καταφέρει να σκαρφαλώσει σε ένα καταράχτη. Προσπαθούσε προσπαθούσε το αρκουδάκι και στο τέλος ΔΕΝ τα κατάφερνε! (δεν ειναι φοβερή ανατροπή αυτή για παιδικό? αφού όλοι στο τέλος τα καταφέρνουν στα παιδικά). Εμενα μου φαινόταν πολύ λυπητερό και έκλαιγα κάθε φορά που το έβλεπα!

το θυμάται κανείς? πως το έλεγαν ή ποια ακριβώς ήταν η υπόθεση? πολύ θα θελα να ξέρω για να καταλάβω τι μήνυμα προσπαθούσε να περάσει...

 

Το τι κλάμα έριχνα όταν δεν μπορούσε να πηδήξει τους βράχους στον καταράκτη και να τον σκαρφαλώσει δεν λέγεται....

Ήταν ταινία παιδιά όχι σειρά, μπορεί απλά το κανάλι να την "έσπαγε" σε 20λεπτα επεισόδια για να τη δείξει τρεις μέρες. Δεν ξεπερνάει τη μία ώρα το σύνολό της.

 

Η ταινία πρέπει να είχε περάσει από όλα τα κανάλια... και βιντεοκλαμπ. Εγώ θυμάμαι να τη βλέπω στην ΕΤ1 και την έχω γράψει από το New channel.

 

Το αρκουδάκι λεγόταν Λον Λον και από ότι βλέπω ο πρωτότυπος τίτλος ήταν Panda's Adventures (ταινία του 1984)

http://www.rottentomatoes.com/m/pandas_adventures/

 

http://www.nytimes.com//images/section/movies/amg/video/cov120/drv100/v137/v13769kflpq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τι κλάμα έριχνα όταν δεν μπορούσε να πηδήξει τους βράχους στον καταράκτη και να τον σκαρφαλώσει δεν λέγεται....

Ήταν ταινία παιδιά όχι σειρά, μπορεί απλά το κανάλι να την "έσπαγε" σε 20λεπτα επεισόδια για να τη δείξει τρεις μέρες. Δεν ξεπερνάει τη μία ώρα το σύνολό της.

 

Η ταινία πρέπει να είχε περάσει από όλα τα κανάλια... και βιντεοκλαμπ. Εγώ θυμάμαι να τη βλέπω στην ΕΤ1 και την έχω γράψει από το New channel.

 

Το αρκουδάκι λεγόταν Λον Λον και από ότι βλέπω ο πρωτότυπος τίτλος ήταν Panda's Adventures (ταινία του 1984)

http://www.rottentomatoes.com/m/pandas_adventures/

 

http://www.nytimes.com//images/section/movies/amg/video/cov120/drv100/v137/v13769kflpq.jpg

α γεια σου! μα ναι βρε παιδί μου τι κλάμα ήταν αυτό! έμενα και με την απορία: αφού σε ΟΛΑ τα παιδικά ο ήρωας τα καταφέρνει, αυτός εδώ γιατί δεν μπορεί?? και δως του κλάμα!

Link to comment
Share on other sites

 

Το τέλος ήταν happy, ανέβηκε, απλά στις πρώτες του προσπάθειες δεν τα κατάφερε ;)

 

 

Edit: Εδώ και κάποιες φωτογραφίες: http://animeaddicts.hu/animecontent.php?id.876

 

Με κάνατε και ξεσκόνισα τις κασσέτες μου απόψε :p . Λοιπόν το new channel την έδειξε σε δύο μέρη, 26 λεπτών το καθένα. Μάλιστα υπάρχουν κίτρινα γράμματα πάνω στην οθόνη, μηχανημάτων 90's που λένε "Μέρος πρώτο, μέρος δεύτερο". Η ελληνική μεταγλώττιση έγινε στο studio cross, το γούγλισα και δεν βρήκα κάτι, μάλλον δεν υπάρχει πλέον. Επίσης είναι μετρημένα στα δάχτυλα τα αποτελέσματα που βγάζει το google με τον αυθεντικό τίτλο , βρήκα όμως να κυκλοφορεί dvd μεταγλωττισμένο στα πορτογαλικά (http://www.sodublados.com.br/product_info.php?products_id=743&di=84608255f2d060d3a5e3527d4060a645), ενώ το ebay έχει βιντεοκασσέτες στα αγγλικά σε σύστημα εικόνας NTSC, αν ενδιαφέρεται κάποιος.

 

Επίσης κυκλοφόρησε και με τον τίτλο "The Panda's Great Adventure", ενώ άλλα sites το δίνουν για ταινία του 84, άλλα για ταινία του....1973!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ταιριάζει απόλυτα εδώ...

http://getmydrift.typepad.com/pfel/images/cliparta28sbob4_1.gif

 

Με τον Μπομπ Σφουγγαράκη θα ασχοληθεί στο εγγύς μέλλον το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης έπειτα από καταγγελία προερχόμενη από μέλος του.Στις 4 ή στις 18 Δεκεμβρίου το ΕΣΡ θα αποφασίσει για την καταγγελία αναφορικά με την προβολή από το τηλεοπτικό κανάλι «Channel Nine» του παιδικού προγράμματος, καθώς το μέλος του υποστηρίζει ότι στις 21/5/2007 στη συγκεκριμένη εκπομπή προβλήθηκε υλικό που βλάπτει την πνευματική και ηθική ανάπτυξη των ανηλίκων.

«Η επίμαχη εκπομπή φέρεται να περιέχει σκηνές βίας» δηλώνει στην εφημερίδα Έθνος ο πρόεδρος του ΕΣΡ Ι.Λασκαρίδης, ενώ αρνήθηκε ότι το ΕΣΡ επελήφθη καθώς ο ήρωας του συγκεκριμένου κινουμένου σχεδίου έχει «συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό», όπως έχει καταγγελθεί στις ΗΠΑ και τις άλλες χώρες που προβάλλεται.

 

 

 

 

 

πηγή

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα σε όλους και όλες. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Ψάχνω να βρώ παιδικές ταινιούλες (cartoons,disney) όχι απαραίτητα full movies αλλά κατά προτίμηση στα Ελληνικά για να τις μεταφέρω στο HTC 3300. Eαν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ για ένα παιδικό που έβλεπα μικρή? ή ήταν ταινία ή ήταν αυτοτελές επεισόδιο και η ιστορία δινόταν ολοκληρωμένη.

ειχε ως εξής: η μαμά αρκούδα (μπορεί να ταν άλλο ζωάκι αλλα μαλλον αρκούδα) γεννούσε το μικρό αρκουδάκι και αυτό μεγάλωνε με τα άλλα ζωάκια. Κάποια στιγμή ερχόταν η εποχή που το μικρό αρκουδάκι έπρεπε να περάσει ένα τεστ για να δουν τα άλλα ζώα αν είναι ικανό να διαδεχτεί τη μαμα του (ή κατι τέτοιο). Αυτό το τεστ ήταν να καταφέρει να σκαρφαλώσει σε ένα καταράχτη. Προσπαθούσε προσπαθούσε το αρκουδάκι και στο τέλος ΔΕΝ τα κατάφερνε! (δεν ειναι φοβερή ανατροπή αυτή για παιδικό? αφού όλοι στο τέλος τα καταφέρνουν στα παιδικά). Εμενα μου φαινόταν πολύ λυπητερό και έκλαιγα κάθε φορά που το έβλεπα!

το θυμάται κανείς? πως το έλεγαν ή ποια ακριβώς ήταν η υπόθεση? πολύ θα θελα να ξέρω για να καταλάβω τι μήνυμα προσπαθούσε να περάσει...

 

Nαι.το εχω δει..Στο τελος λοιπον το αρκουδακι αφου εχει φυγει αοο το μερος αυτο ,το χαν διωξει νομιζω γυριζει πισωμε καινουριους φιλους κι καταφερνει να σκαρφαλωσει τον καταραχτη..Κι γινεται ισαξιος της μαμας του..Πωωω που το θυμηθηκατε αυτο?Ηταν πολυ ωραιο παιδικο..Κι νομιζω δεν ηταν ταινια ειχε καποιες συνεχειες..

Link to comment
Share on other sites

geia sas re paidia

 

psaxnw ena anime - tainia palia me ipothesi me mellon kai katastrofes.

 

o irwas moiazei san ton loki apo ena allo palio anime (loki the superman nomizw?). den kserw onoma tainias, den kserw tipota. Mono mia skini thymamai. einai o irwas kai milaei me ena san cyborg pou einai san enas mavros skeletos me sarka, mesa se mia kilindriki giala me igro pou mallon to sinteirei sti zwi.

 

O irwas den borei na kinithei giati psichokinitiko-ksero gw-ton exei akinitopoihsei klp.

 

O skeletos einai panw se ena arma pou exei megala kontaria/karfia, to opoio proxoraei arga pros ton irwa. se mia fasi to kontari bainei stin koilia tou kai vlepoume aima na peftei sto patoma.

 

meta kati ginetai kai o irwas ksefevgei kai me tin dinami tou - kati san tilekinitiko-psychices dinameis ta kanei ola liba.

 

einai i moni skini pou thymamai apo paidi- se osous tin exw pei thymountai akrivws tin idia.

 

Alla stoixeia pou isws voithane kai den kserw an einai 100% ,einai oti o irwas exei didimo aderfo pou tous xwrisane sti genna kai skotosane ti mana tous (kati me mikres kristaloeideis akides mou erxetai sto mualo pou karfwnontai stin plati tis- i opoia gemizei aima panw sto aspro nixtiko tis).

 

Kai aftoi tora einai kati san ekpedevmenoi dolofonoi gia 2 antipalous galaxies i kati tetoio---oute afto 100%

 

An sas thymizei tipota i se kana filo sas kai thelete na voithisete prokatavolika sas efxaristw

 

Siggnwmi gia tin ektasi (:() kai na eiste oloi kala :)

 

PS: AMYNTAS: To teleftaio post sou exei kati photos apo ena palio pou legetai Foinikas i kati tetoio. Oi dio teleftaies fotografies einai apo allo anime omws? An nai, ti einai???? boreis se parakalw kapoia stigmi na ta anevaseis kana bluewhite?

Link to comment
Share on other sites

μα ο ΛΟΚ ο σούπερμαν είναι αυτό που λές.. το θυμάμαι και εγώ..
Link to comment
Share on other sites

"Καπου, καπως, καποτε" καιθως και "φρουτοποια" και καμποσες αλλες....

Αν και βασικα οταν ημουν πιο μικρος αυτα τα δυο πολλες φορες με "τρομαζαν" γιατι φανταζομουν οτι ειχα παγιδευτει σε εναν κοσμο οπου ολοι ηταν "κουκλες" σαν αυτες αυτων των δυο σηριαλ, και μονο εγω ημουν ανθρωπος (οσο πλησιαζω δηλαδη) εκει περα.

Φρικη μιλαμε ετσι?

Αλλα εκπομπαρες!:D

Δυστυχως το "καπου,καπως καποτε" δεν το εχω βρει πουθενα στο internet...:(

Link to comment
Share on other sites

και όμως το έχει full το blue-whiteGT

επεισόδια 1-34

 

αχ...για το BlueWhιte ημουν σιγουρος (εχει περα εχει τα παντα) αλλα δυστυχως δεν μπορω να μπω.(το δοκιμαζω (το να μπω) κατα καιρους βεβαια.)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Καταρχάς θα ηθελα να ζητήσω συγνωμη γιατι ΙΣΩΣ ... λεω ΙΣΩΣ δεν θα επρεπε να ανοιξω νεο θεμα. Αλλα ελα που δεν μπορώ να βρω που να postaro.. :p

 

Θα ηθελα να ζητησω την βοήθεια σας για 3! παλιες παιδικές σειρες που μου εχουν μεινει και θα ήθελα πολυ να βρω τα ονοματα τους για να τις κατεβασω (εστω στην original γλωσσα τους).

 

1. ΝΕΤ (νομίζω). Ένα σχολειο με κατι παιδάκια και μια καλή δασκαλα. Μία ξανθια ψιλομίτα και ενα μαυρο αγοράκι που την ηθελε σαν τρελος. Ενας χοντρουλης που συνεχεια ετρωγε και μια χοντρουλα που και παλι συνεχεια ετρωγε. Ένας επιστατης γεράκος πολυ αγαπητος και μια ξινη διευθυντρια...

 

Ποιο ήταν το αυθεντικό ονομα της σειράς? μονο με το αυθεντικο θα το βρω ισως σε καποιον tracker. Μπορειτε να βοηθησετε?

 

 

2. ΕΤ3 (νομίζω). Ένα ρομποτ και κατι ανθρωποι που ταξιδευαν στο διαστημα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια σκηνή που μου έμεινε, είναι οταν το ρομποτ μπήκε στο τελευταίο βαγόνι του τρένου και το απασφάλισε ώστε να πάει και να πέσει πανω στους πειρατές. Έτσι κι εκανε και ανατινάχθηκε οταν ηρθε σε επαφή μαζι τους ώστε να σωθούν οι υπόλοιποι.

 

Ποιο ήταν το αυθεντικό ονομα της σειράς? μονο με το αυθεντικο θα το βρω ισως σε καποιον tracker. Ήταν σειρα? Μπορειτε να βοηθησετε?

 

 

3. ΝΕΤ (νομίζω). Ένα πρασινο ξοτικό με το ονομα χομπερντιντίκ νομιζω. Ψαχνω παντού αλλα δεν το βρισκω. το τραγούδι ελεγε "Χομπερντιντικ, χομπερντιντικ στα όνειρα μας ζεις, παρε κι εμας εκει που πας στα περατα της γης". Μου έμεινε χαρη σε μερικά επ. που ειχαν να κανουν με ενα φαντασμα που ερχοταν και ζητουσε μια φετα ψωμί και οταν του το εδιναν αυτο εξαφανιζοταν.

 

Ποιο ήταν το αυθεντικό ονομα της σειράς? μονο με το αυθεντικο θα το βρω ισως σε καποιον tracker. Μπορειτε να βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

To αυθεντικο?Η σειρα που λες λεγοταν Καρουζελ στην Ελληνικη tv.Κατι τετοιο..

 

Το 2ο που λες ηταν η Οδυσσεια του διαστηματος?Με ενα παιδακι κι εναν ηρωα με γενια που τον λεγαν Οδυσσεα?

Link to comment
Share on other sites

To αυθεντικο?Η σειρα που λες λεγοταν Καρουζελ στην Ελληνικη tv.Κατι τετοιο..

 

Το 2ο που λες ηταν η Οδυσσεια του διαστηματος?Με ενα παιδακι κι εναν ηρωα με γενια που τον λεγαν Οδυσσεα?

 

Χριστινουλα μου σε ευχαριστώ πολυ! δικιο εχεις! carousel ναι ναι! και το ειχα θυμηθει πριν καιρο και παλι μου εφυγε...

 

για το 2ο σιγουρα? εχω δει εικονες απο την οδησεια αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο. τεσπα θα το ξανατσεκαρο.

 

Εκανα update το θεμα και εβαλα και 3η σειρα! αν την ξερεις θα με βοηθουσες πολυ!

 

σε ευχαριστω! :up:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την ΟΔΥΣΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ τελικά. Μαλλον δεν μου καθοταν καλά οι φωτογραφίες επειδη ημουν πολυ μικρος και δεν τις θυμάμαι καλα...

 

Ulysse 31

http://imdb.com/title/tt0131190/

http://www.childrens-web.net/oeuilles/jackets/vynils/jacket/normal/U/ulysse_revient_33t.jpg

 

Το Carousel δεν μπορώ να το βρω... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...