Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και με τα πάντα κλειστά, και όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα mail, internet, όλες οι εφαρμογές να κλείνουν, συγχρονισμό μονο χειροκίνητα, κλειστό GPS...κτλ μου κάνουν εντύπωση τόσες μέρες.

 

Με email μονο βγαζω 4ημερες στο 15%

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι γεμάτες οι οθόνες, χρειάζονται μετακίνηση όλες οι εφαρμογές όταν πας να μετακινήσεις μία καινούρια που εβαλες.

 

Οχι δεν χρειάζονται. Απλά δεν το κάνεις σωστά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά ,προφανώς κάτι πείραμα στις ρυθμίσεις & m essenger δεν βγάζει ειδοποιησεις ,ακόμα και όταν έχω ανοιχτό το εικονίδιο συνομιλητή ,αν δεν πατήσω πάνω του ,δεν θα μου έρθει ειδοποίηση για το μήνυμα..Στις ρυθμίσεις του μσν τσεκαρα ,έιναι ενεργοποιημένη ,έκανα και reinstall ,όμως το πρόβλημα παραμένει..Άρα ή ρύθμιση είναι από το. Αδνροιδ μεσα.. μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσεις τα φώτα του; Επίσης απενεργοποίησα κατά λάθος & τον αυτόματο συγχρονισμό & δεν βρίσκω το μενού για να το ξανά ενεργοποίησωω ...ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Το messenger το έχεις ενεργοποιημένο στις προστατευόμενες εφαρμογές;

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά ,προφανώς κάτι πείραμα στις ρυθμίσεις & m essenger δεν βγάζει ειδοποιησεις ,ακόμα και όταν έχω ανοιχτό το εικονίδιο συνομιλητή ,αν δεν πατήσω πάνω του ,δεν θα μου έρθει ειδοποίηση για το μήνυμα..Στις ρυθμίσεις του μσν τσεκαρα ,έιναι ενεργοποιημένη ,έκανα και reinstall ,όμως το πρόβλημα παραμένει..Άρα ή ρύθμιση είναι από το. Αδνροιδ μεσα.. μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσεις τα φώτα του; Επίσης απενεργοποίησα κατά λάθος & τον αυτόματο συγχρονισμό & δεν βρίσκω το μενού για να το ξανά ενεργοποίησωω ...ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Το messenger το έχεις ενεργοποιημένο στις προστατευόμενες εφαρμογές;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει η 6 επίσημα στην Ελλάδα ποτέ ή θα μας γκαστρωσει;

 

Έχει έρθει επίσημα

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Η αναβαθμιση γινεται μεσα απο την εφαρμογη hi care του κινητου και κατεβαίνει ΟΤΑ. Πόσο πιο επίσημο;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειάζονται. Απλά δεν το κάνεις σωστά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το messenger το έχεις ενεργοποιημένο στις προστατευόμενες εφαρμογές;

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το messenger το έχεις ενεργοποιημένο στις προστατευόμενες εφαρμογές;

 

Ναι φίλε...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε...

 

Και στο κέντρο ειδοποιήσεων;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Και στο κέντρο ειδοποιήσεων;

Όλα ενεργοποιημα τα έχω...μηνύματα δεν έρχονται ,εκτός αν τα ανοίξω μόνος μου ..Όμως αν μου κάνει κάποιος κλήση μέσω messenger μου έρχονται... Δοκίμασα & παλιότερη έκδοση όμως πάλι το ίδιο...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Για μπες Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Μενού -> Επαναφορά προ. Εφαρμοφων.

 

Πάλι τίποτα.... c432b550 είμαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η πλάκα είναι πως μόνο στο messenger μου το κάνει.... σε όλα τα υπόλοιπα δεν έχω απολύτως κανένα θέμα... & το messenger το πρωί μου το έκανε..χθες μια χαρά δούλευε....ΤΙ να πω

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mίλησα με έναν φίλο μου που είναι εδώ & 3 μήνες σε b550 ...σήμερα του το έκανε κι αυτόυ...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει η 6 επίσημα στην Ελλάδα ποτέ ή θα μας γκαστρωσει;

 

Εχει αναρτησει στο site αναβαθμιση; αν οχι δεν εχει ερθει στο ελλαδισταν

 

Επειδή δεν το ειχα διαβασει εδώ στο τοπικ ενώ ειχα διαβασει ολες τις σελιδες του τελευταιου μηνα πριν 15 μερες που το εψαχνα το "πως" και εγω, να το γραψω:

 

Βαζεις το hicare, το τρεχεις (το βαζεις να δει αν υπαρχει αναβαθμιση) κάθε μερα για 2-3 μερες. Μετα από 3-4 μερες αν θυμαμαι καλα λοιπον, εβγαλε ειδοποιηση ότι υπαρχει. Κανει τα δικα του και μετα σου λεει οτι μπαινεις από το κανονικο μενου του p8lite για αναβαθμιση και την βλεπει την 564, ενώ αν δεν τρεξεις το hicare δεν την βλεπει. (προφανως την κανει ορατη και διαθεσιμη για το δικο σου SN-IMEI κινητο κατι που δεν γινεται χωρις το hicare)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το ειχα διαβασει εδώ στο τοπικ ενώ ειχα διαβασει ολες τις σελιδες του τελευταιου μηνα πριν 15 μερες που το εψαχνα το "πως" και εγω, να το γραψω:

 

Βαζεις το hicare, το τρεχεις (το βαζεις να δει αν υπαρχει αναβαθμιση) κάθε μερα για 2-3 μερες. Μετα από 3-4 μερες αν θυμαμαι καλα λοιπον, εβγαλε ειδοποιηση ότι υπαρχει. Κανει τα δικα του και μετα σου λεει οτι μπαινεις από το κανονικο μενου του p8lite για αναβαθμιση και την βλεπει την 564, ενώ αν δεν τρεξεις το hicare δεν την βλεπει. (προφανως την κανει ορατη και διαθεσιμη για το δικο σου SN-IMEI κινητο κατι που δεν γινεται χωρις το hicare)

 

Εμένα το έβαλε με την πρώτη, μάλλον έχει να κάνει με το imei της κάθε συσκευής.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ποτε ηταν που το δοκιμασες και στο εβγαλε με την πρωτη; Ισως είναι και το "ποτε". Εγω το εκανα αρχες αρχες του μηνα. Καπου στις 3-4 εδωσε το update.
Link to comment
Share on other sites

Tελικά δεν βρήκα άκρη με το Messenger στην b550...λέτε να πάω b564; Για πείτε γνώμες...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Tελικά δεν βρήκα άκρη με το Messenger στην b550...λέτε να πάω b564; Για πείτε γνώμες...

 

Εγω με την 564 δεν εχω κανένα θέμα με ειδοποιήσεις.

 

 

Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο της συσκευής και έχω πάθει πλάκα με το πόσο καλό είναι. Σε σχέση με το πληκτρολόγιο της Google έχει πολύ καλύτερο swipe ειδικά στα ελληνικά με μεγαλύτερη ακρίβεια στις λέξεις.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ρωταω για τριτη φορα για να ξερω τι να κανω...την SD card την βλεπει πλεον στην 564 ως Εσωτερικη μνημη ;

Με ενδιαφερει να βαλω πολλες εφαρμογες απο παιχνιδια ως οτι αλλο μου αρεσει, οποτε θα με βολευε αυτο.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ρωταω για τριτη φορα για να ξερω τι να κανω...την SD card την βλεπει πλεον στην 564 ως Εσωτερικη μνημη ;

Με ενδιαφερει να βαλω πολλες εφαρμογες απο παιχνιδια ως οτι αλλο μου αρεσει, οποτε θα με βολευε αυτο.

Οχι φιλε ,ομως μπορεις να βαλεις ως βασικη την καρτα sd & να βαλεις τα μεγαλα αρχει .obb στην SD σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω με την 564 δεν εχω κανένα θέμα με ειδοποιήσεις.

 

 

Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο της συσκευής και έχω πάθει πλάκα με το πόσο καλό είναι. Σε σχέση με το πληκτρολόγιο της Google έχει πολύ καλύτερο swipe ειδικά στα ελληνικά με μεγαλύτερη ακρίβεια στις λέξεις.

Φιλε ,εχω ξενερωσει ...περιμενω τοσο καιρο να κανω την ενημερωση σε 6.0 ,εχω διαβασει απειρα θετικα σχολια σχετικα με την b550 & ξαφνικα σημερα οσοι βρισκονται σε b550 απο οτι καταλαβα ,ξαφνικα το messenger δεν τους εμφανιζει ειδοποιησεις κτλπ.. B564 διαβαζω στις προηγουμενες σελιδες απογοητευτικα σχολια ,αρα πρεπει να πεσω παλι σε b170 ...δηλαδη απλα τσαμπα χαλασα τον χρονο μου...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Η 564 ειναι καλύτερη. Εφαρμογές που με πέταγαν τρέχουν νερό τώρα. Βέβαια καποια πραγματα λείπουν αλλά σε σχέση με αυτά που έχω τώρα την προτιμώ. Ο καθένας όμως έχει άλλες ανάγκες.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε ,ομως μπορεις να βαλεις ως βασικη την καρτα sd & να βαλεις τα μεγαλα αρχει .obb στην SD σου

 

Γιατι οχι ; ΑΦου ειχαν πει οτι αυτο θα γινει στην εκδοση 6.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ρωταω για τριτη φορα για να ξερω τι να κανω...την SD card την βλεπει πλεον στην 564 ως Εσωτερικη μνημη ;

Με ενδιαφερει να βαλω πολλες εφαρμογες απο παιχνιδια ως οτι αλλο μου αρεσει, οποτε θα με βολευε αυτο.

 

Σύμφωνα μ΄αυτόν τον οδηγό που βρήκα πρόχειρα, θα έπρεπε στο μενού για τη διαχείριση μνήμης να υπήρχαν οι σχετικές ρυθμίσεις ώστε να ενοποιηθούν οι μνήμες. Δυστυχώς, όπως σου είπε και ο Ανώνυμος πιο πάνω, μπορείς μόνο να αλλάξεις την προεπιλεγμένη θέση της μνήμης σε sdcard οπότε λογικά κι αυτό σε βολεύει αρκετά. Κι εδώ ότι πιο σχετικό βρήκα στο xda, ουσιαστικά φαίνεται ότι μόνο με root και "pure Android" μπορείς να κάνεις δουλειά. Έχε υπόψη σου πως τελικά είναι λίγες οι συσκευές που προσφέρουν αυτή τη λειτουργία αφού η κάθε εταιρεία έχει (ή προβάλλει) τους δικούς της λόγους για να μην την επιτρέψει, πχ LG και Samsung όπως σε παλιότερο άρθρο εδώ. Τώρα τόσο καιρό που το ρωτάς και κανείς άλλος δεν έχει απαντήσει ακόμα ικανοποιητικά τότε μάλλον έτσι έχουν τα πράγματα όσο μπορώ να ψάξω και από τη μεριά μου. Για πιο εξτρίμ καταστάσεις δεν διακινδυνεύω να παραθέσω λινκ καθώς θες κι εσύ - και καλά κάνεις - επίσημο λογισμικό της εταιρείας. Αν θες απλώς να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd card τότε σου δίνει τη δυνατότητα να την ορίσεις σαν προεπιλεγμένη μνήμη αλλά δεν την ενοποιεί με την εσωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρέλειψα να πω και μπορείς να θέσεις κι ένα καλό ερώτημα. Η συσκευή είναι δίκαρτη με τη δεύτερη sim να εναλλάσεται με την sd card κι αυτός φαίνεται ότι είναι ο βασικός λόγος που είναι έτσι η διαχείριση της μνήμης. Το καλό ερώτημα είναι μια που στο άλλο θρεντ δηλώνεις την πρόθεσή σου να πάρεις το P9 Lite, αν με την sd ως κύρια μνήμη μπορείς να την τοποθετείς και σε άλλη συσκευή, εννοείται μόνο της Huawei. Μπορείς να πάρεις απόψεις κι από κει αν γνωρίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα λυση με το Messenger ,μολις του εδωσα δικαιωμα να εχει προσβαση στα sms μου & στο call log ξαφνικα ερχοντουσαν οι ειδοποιησεις....απλα ασχολιαστο...

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει καποιος το downgrade με τον τροπο που διδεται εδώ:

 

http://guidebeats.com/2016/04/26/downgrade-huawei-p8-lite-dual-sim-android-m/

 

Υπαρχει καποιο θεμα περι εγγυησης ή ΟΤΑ support μετα, επειδή είναι Λιθουανιας η Β170 εκδοση που δινει ο οδηγος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...