Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην ξαναακούσω κανέναν ότι το p8 lite δεν έχει αυτονομία, θα τον μαλώσω. Είπα χτες να κάνω μία πλήρη εκφόρτιση-φόρτιση της μπαταρίας και ιδού τα αποτελέσματα, 27 μέρες αυτονομία με 4g ανοιχτό :lol:

 

http://s27.postimg.org/ls9i3u6eb/Screenshot_2016_03_20_06_42_46.png

Τρολλαρεις, ετσι;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις να του βαλει otg ή να ανοιξει 8 πυρηνες με κανα κολπο; Γιατι θα το σπασω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Με kingo το rootaρες ή με flash μεσω twrp?

Με kingroot apk προγραμμα κατευθειαν στο κινητό

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Με kingroot apk προγραμμα κατευθειαν στο κινητό

 

Μαλιστα...ευχαριστω. θα δοκιμασω..ετσι κι αλλιως σε 2-3βδομαδες θα παρουμε 6 ,αρα ετσι κι αλλιως φορματ θα κανω..

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να έχω λίγο παραπάνω;;

 

Περιμένω να περάσουν τουλάχιστον τρεις βδομάδες για να βγάλω συμπέρασμα για τη δική μου μπαταρία αλλά τέτοιους χρόνους, ίσως και παραπάνω, κάνω και τώρα οκτώ εννιά μέρες που το πήρα και είναι μάλλον αναμενόμενοι για μια "λογική" χρήση. Νομίζω ότι υποτιμήθηκε λίγο η απόδοση της μπαταρίας και τώρα με το καλοκαίρι προ των πυλών ένα καλό power bank είναι το χρήσιμο αξεσουάρ για τις πολύωρες εξόδους και τις διακοπές.

 

Προς το παρόν με προβληματίζει μόνο αν δικαιολογείται η υψηλή κατανάλωση που μου παρουσιάζει τις τελευταίες δυο μέρες στην "ετοιμότητα κυψέλης", αν συνεχίσει αυτό θα βγάλω screenshot μετά από άλλες δυο τρεις φορτίσεις και κάνα reboot για να μου πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να περάσουν τουλάχιστον τρεις βδομάδες για να βγάλω συμπέρασμα για τη δική μου μπαταρία αλλά τέτοιους χρόνους, ίσως και παραπάνω, κάνω και τώρα οκτώ εννιά μέρες που το πήρα και είναι μάλλον αναμενόμενοι για μια "λογική" χρήση. Νομίζω ότι υποτιμήθηκε λίγο η απόδοση της μπαταρίας και τώρα με το καλοκαίρι προ των πυλών ένα καλό power bank είναι το χρήσιμο αξεσουάρ για τις πολύωρες εξόδους και τις διακοπές.

 

Προς το παρόν με προβληματίζει μόνο αν δικαιολογείται η υψηλή κατανάλωση που μου παρουσιάζει τις τελευταίες δυο μέρες στην "ετοιμότητα κυψέλης", αν συνεχίσει αυτό θα βγάλω screenshot μετά από άλλες δυο τρεις φορτίσεις και κάνα reboot για να μου πείτε.

και εμενα στην ετοιμότητα κυψέλης εχω περίπου ίδια κατανάλωση, εγώ πιστεύω οτι είναι λόγο του 4g(το εχω παντα on στο 4g/3g/2g

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Τρολλαρεις, ετσι;

 

:lol:

 

Είπα φρεσκάρω λίγο τις ρυθμίσεις της μπαταρίας, αφού το ματαφόρτισα λέω "κάτσε να δω τι προβλέπει το σύστημα" για τη διάρκεια της μπαταρίας. Ε, έβγαλε το παραπάνω κουφό και είπα να το μοιραστώ στο νήμα που έχε χυθεί πολύ μελάνι για την μπαταρία του p8 lite :D

Link to comment
Share on other sites

και εμενα στην ετοιμότητα κυψέλης εχω περίπου ίδια κατανάλωση, εγώ πιστεύω οτι είναι λόγο του 4g(το εχω παντα on στο 4g/3g/2g

 

Την κίνηση του 4G θα τη δεις στη διαχείριση δεδομένων αν όντως χρησιμοποιείται στη δική σου συσκευή, είναι τρομερά αιμοβόρικο κι αυτό είναι γνωστό για όλες τις συσκευές που το έχουν. Το ζήτημα είναι αν η ετοιμότητα κυψέλης δικαιολογείται να εμφανίζει μεγαλύτερη κατανάλωση από την οθόνη κι εδώ δεν κάνω (ακόμα) χρήση 4G.

Link to comment
Share on other sites

Την κίνηση του 4G θα τη δεις στη διαχείριση δεδομένων αν όντως χρησιμοποιείται στη δική σου συσκευή, είναι τρομερά αιμοβόρικο κι αυτό είναι γνωστό για όλες τις συσκευές που το έχουν. Το ζήτημα είναι αν η ετοιμότητα κυψέλης δικαιολογείται να εμφανίζει μεγαλύτερη κατανάλωση από την οθόνη κι εδώ δεν κάνω (ακόμα) χρήση 4G.

 

Αν δεν το χρησιμοποιεις το τηλ λογικο ειναι να ειναι χαμηλοτερη η καταναλωση οθονης..οπως επθσης ρολο παιζει κ το σημα που εχεις...αν ψαχνει συνεχως δηλ γθα καλυτερο σημα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το χρησιμοποιεις το τηλ λογικο ειναι να ειναι χαμηλοτερη η καταναλωση οθονης..οπως επθσης ρολο παιζει κ το σημα που εχεις...αν ψαχνει συνεχως δηλ γθα καλυτερο σημα

 

Το δεύτερο είναι σίγουρα αλλά μου φάνηκε περίεργο που έγινε τις τελευταίες μέρες. Έχω καιρό βόνταφον επειδή στην περιοχή μου μπορώ και πιάνω σήμα μέσα στο σπίτι (ισόγειο) χωρίς ν' αναγκάζομαι να βγαίνω στο μπαλκόνι για να μιλήσω αλλά εχτές ήμουν στο κέντρο της Αθήνας για κάνα εξάωρο που δεν δικαιολογεί αυτή την κατανάλωση. Αλλά ίδωμεν, μάλλον δεν είναι τίποτα σοβαρό και ίσως έτυχε ο πάροχος για κάποιες ώρες να ζοριστεί. Τώρα που ξαναβλέπω τα στατιστικά της μπαταρίας, η ετοιμότητα έπεσε σε φυσιολογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Με kingroot apk προγραμμα κατευθειαν στο κινητό

 

Το δοκιμασα ,δεν μου εποιασε...για δωσε λιγο τα φωτα σου σε θεμα διαδικασιας..

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα ,δεν μου εποιασε...για δωσε λιγο τα φωτα σου σε θεμα διαδικασιας..
μονο με την έκδοση 4.8.1 θα στο κάνει, με την νεώτερη την 4.8.2 δεν γίνεται, έβαλα την πρώτη πατησα root και το εκανε

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....εχω παρει το huawei p8 lite dual sim kai εχω το εξης δεν μου ερχονται ειδοποιησεις σε viber,facebook κλτ...με παιρνουν τηλεφωνο και δεν μου το δειχνει παρα μονο οταν μπω μεσα στο προγραμμα (viber-fb) τοτε ερχετε ειδοποιηση....ξερει κανενας τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....εχω παρει το huawei p8 lite dual sim kai εχω το εξης δεν μου ερχονται ειδοποιησεις σε viber,facebook κλτ...με παιρνουν τηλεφωνο και δεν μου το δειχνει παρα μονο οταν μπω μεσα στο προγραμμα (viber-fb) τοτε ερχετε ειδοποιηση....ξερει κανενας τι φταιει?

 

Δες Ρυθμίσεις/Κέντρο Ειδοποιήσεων και ρύθμισε ανά πρόγραμμα τις προτεραιότητες που θες.

Link to comment
Share on other sites

τα ενεργοποιησα ολα στο viber αλλα δεν κανει τπτ....με το που κλειδωθει το κινητο δεν με ειδοποιει

 

Εξαρταται ποιο firnware εχεις . Υοαρχει bug σε viber k facebook με τις ειδοποιησεις

Link to comment
Share on other sites

τα ενεργοποιησα ολα στο viber αλλα δεν κανει τπτ....με το που κλειδωθει το κινητο δεν με ειδοποιει
πας στης γενικές ρυθμίσεις του viber και ενεργοποιης το εμφάνιση εικ. κατ. viber και θα σου έρχεται η ειδοποίηση στην οθόνη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εχει στο Youtube πολυ καλο οδηγο για ubl & πως να παρεις τον unlock code...

 

το κινητο ειναι κλειστο δεν ανοιγει με τιποτα δεν μπορω να κανω κατι για να δω ουτε κωδικο .βαζω μια rom και δεν την περναει μου γραφει συνεχεια Fail-. κριμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αυτή τη βδομάδα μάλλον θα πάρω το συγκεκριμένο κινητό και θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα.

Πρώτον θέλω να μου πει όποιος το έχει τις εντυπώσεις του για την κάμερα (το μέτρο σύγκρισης που έχω είναι αυτή το s3 mini από την οποία είμαι ευχαριστημένος). Δεύτερον διαβάζω οτι η οθόνη του είναι σκοτεινή και τρίτον κάπου στο skroutz διάβασα ένα σχόλιο το οποίο έλεγε οτι έχει μεγάλο βαθμό sar και αγχώθηκα λίγο μιας και δεν πολυχρησιμοποιώ ακουστικά. Γενικά το κινητό φαίνεται πολύ εντάξει για την τιμή του αυτή τη στιγμή 180€, ίσως και να μην υπάρχει άλλο με αυτό το συνδυασμό specs - τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αυτή τη βδομάδα μάλλον θα πάρω το συγκεκριμένο κινητό και θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα.

Πρώτον θέλω να μου πει όποιος το έχει τις εντυπώσεις του για την κάμερα (το μέτρο σύγκρισης που έχω είναι αυτή το s3 mini από την οποία είμαι ευχαριστημένος). Δεύτερον διαβάζω οτι η οθόνη του είναι σκοτεινή και τρίτον κάπου στο skroutz διάβασα ένα σχόλιο το οποίο έλεγε οτι έχει μεγάλο βαθμό sar και αγχώθηκα λίγο μιας και δεν πολυχρησιμοποιώ ακουστικά. Γενικά το κινητό φαίνεται πολύ εντάξει για την τιμή του αυτή τη στιγμή 180€, ίσως και να μην υπάρχει άλλο με αυτό το συνδυασμό specs - τιμής.

160€ κοστιζει.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

160€ κοστιζει.

 

Έχω μαγαζί πολύ κοντά μου που το χει 180 και είχα αυτή την τιμή στο μυαλό μου όταν έγραφα.

Μήπως το έχεις για να μου πεις τη γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αυτή τη βδομάδα μάλλον θα πάρω το συγκεκριμένο κινητό και θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα.

Πρώτον θέλω να μου πει όποιος το έχει τις εντυπώσεις του για την κάμερα (το μέτρο σύγκρισης που έχω είναι αυτή το s3 mini από την οποία είμαι ευχαριστημένος). Δεύτερον διαβάζω οτι η οθόνη του είναι σκοτεινή και τρίτον κάπου στο skroutz διάβασα ένα σχόλιο το οποίο έλεγε οτι έχει μεγάλο βαθμό sar και αγχώθηκα λίγο μιας και δεν πολυχρησιμοποιώ ακουστικά. Γενικά το κινητό φαίνεται πολύ εντάξει για την τιμή του αυτή τη στιγμή 180€, ίσως και να μην υπάρχει άλλο με αυτό το συνδυασμό specs - τιμής.

 

1. Κάμερα. Ε συγνώμη, καμία σχέση με το s3 mini που είναι πια πολύ ξεπερασμένο, για μοντέλο του 2012 μιλάς! Συγκρίνεις τα 5 MP του mini με τα 13 MP του Lite; Δε λέω ότι είναι τέλειο το Lite, στα νυχτερινά έχει τα θέματά του αν και λειτουργεί αρκετά ικανοποιητικά η αποθορυβοποίησή του με θυσία στη λεπτομέρεια, αλλά όχι και τέτοιου είδους συγκρίσεις. Κι εγώ προέρχομαι από τα 8 MP του LG L90 d405n και σαφώς το Lite υπερέχει κατά πολύ. Και το στοκ του πρόγραμμα είναι θεαματικά πολύ γρήγορο με αρκετές manual λειτουργίες.

 

2. Η "σκοτεινότητα" της οθόνης είναι υποκειμενικό θέμα, όλα τα σμάρτφον έχουν θέμα κάτω από τον ήλιο. Η πολεμική εναντίον του Lite εδράζεται κυρίως στις ανεδαφικές συγκρίσεις με τις όντως καλές amoled της samsung. Μια τέτοια πχιοτική σύγκριση εδώ. Όλη η παρεξήγηση ξεκίνησε με το Samsung J5 που ο μόνος λόγος να το αγοράσει κανείς έναντι του Lite είναι η οθόνη και η μπαταρία αλλά στα υπόλοιπα θέματα του hardware είναι πολύ υποδεέστερο, ακόμη και στην όμοια φαινομενικά κάμερα τα δείγματα του J5 δεν είναι πολύ πειστικά.

 

3. Όσο για το SAR. Καλό είναι πριν ρωτάμε να γκουγλίζουμε πρώτα.

SAR s3 mini: 0.52 W/kg (head)

SAR P8 Lite: 0,331 W/kg (head)

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Update: Είδα τώρα το σχόλιο περί SAR στο σκρουτζ. Εντάξει, με τόσες αρνητικές ψήφους για κριτική της μιας γραμμής απορώ που υπάρχει ακόμα αυτή "αξιολόγηση" στη σελίδα τους.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ξελειδωσω τον bootloader απο εχτες το απογευμα παιδευομαι και τιποτα ..κριμα

 

Λοιπον μετα απο 3 μερες ταλαιπωρια.. με δοκιμες κτλ. εβαλα αυτην την ρομ http://www.emui.com/plugin.php?id=hwdownload&mod=detail&mid=144 και τελικα ανοιξε το κινητο επιτελους .....αλλα τωρα αντι να δειχνει modellnumer L-21 δειχνει modellnumerhi3210sft...

δουλευουν ολα κανονικα ..

τωρα τη πρεπει να κανω για να μπει η ρομ απο modellnumer L-21 και να γινει δικαρτο.. μπορει καποιος να μου πει αλανια ?

Link to comment
Share on other sites

1. Κάμερα. Ε συγνώμη, καμία σχέση με το s3 mini που είναι πια πολύ ξεπερασμένο, για μοντέλο του 2012 μιλάς! Συγκρίνεις τα 5 MP του mini με τα 13 MP του Lite; Δε λέω ότι είναι τέλειο το Lite, στα νυχτερινά έχει τα θέματά του αν και λειτουργεί αρκετά ικανοποιητικά η αποθορυβοποίησή του με θυσία στη λεπτομέρεια, αλλά όχι και τέτοιου είδους συγκρίσεις. Κι εγώ προέρχομαι από τα 8 MP του LG L90 d405n και σαφώς το Lite υπερέχει κατά πολύ. Και το στοκ του πρόγραμμα είναι θεαματικά πολύ γρήγορο με αρκετές manual λειτουργίες.

 

2. Η "σκοτεινότητα" της οθόνης είναι υποκειμενικό θέμα, όλα τα σμάρτφον έχουν θέμα κάτω από τον ήλιο. Η πολεμική εναντίον του Lite εδράζεται κυρίως στις ανεδαφικές συγκρίσεις με τις όντως καλές amoled της samsung. Μια τέτοια πχιοτική σύγκριση εδώ. Όλη η παρεξήγηση ξεκίνησε με το Samsung J5 που ο μόνος λόγος να το αγοράσει κανείς έναντι του Lite είναι η οθόνη και η μπαταρία αλλά στα υπόλοιπα θέματα του hardware είναι πολύ υποδεέστερο, ακόμη και στην όμοια φαινομενικά κάμερα τα δείγματα του J5 δεν είναι πολύ πειστικά.

 

3. Όσο για το SAR. Καλό είναι πριν ρωτάμε να γκουγλίζουμε πρώτα.

SAR s3 mini: 0.52 W/kg (head)

SAR P8 Lite: 0,331 W/kg (head)

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Update: Είδα τώρα το σχόλιο περί SAR στο σκρουτζ. Εντάξει, με τόσες αρνητικές ψήφους για κριτική της μιας γραμμής απορώ που υπάρχει ακόμα αυτή "αξιολόγηση" στη σελίδα τους.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, εννοείται οτι με κάλυψες.

Είχα ηδη γκουγκλάρει αλλά προτιμώ να ρωτάω για πράγματα που δεν κατέχω, τουλαχιστον για επιβεβαίωση σε αυτά που κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...