Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,εψαχνα παντου το P8 και δεν το βρηκα σε κανενα καταστημα στην προσφορα των 169,μονα στα σκρουτζομαγαζα με κατωτερη τιμη 249 ευρω.Ηθελα να ρωτησω αν αντι για το P8 αξιζει η αγορα του ascend G7,που ομως δεν θα αναβαθμιστει σε λολιποπ.Το θεωρειτε καλυτερο απο το P8?:)
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει εδω και 2 μέρες οτι μου χανονται εικονιδια εφαρμογών ξαφνικα.Παω στο play store για να τα κανω ξανα εγκατάσταση και μου λεει οτι υπάρχει αλλα στο τηλέφωνο δεν φαινεται πουθενά.Ξερει κανεις τιποτα;
Link to comment
Share on other sites

Έχω απορίες σχετικά με το wifi direct.

Τα παρακάτω μηνύματα μου τα εμφανίζει όταν πάω να στείλω ένα αρχείο.

Γιατί μου βγάζει πως πρέπει να απενεργοποιηθεί το wifi;

Πως θα σταλεί το αρχείο;

Γράφει ξεκάθαρα πως μπορώ να στείλω μόνο σε Huawei συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει εδω και 2 μέρες οτι μου χανονται εικονιδια εφαρμογών ξαφνικα.Παω στο play store για να τα κανω ξανα εγκατάσταση και μου λεει οτι υπάρχει αλλα στο τηλέφωνο δεν φαινεται πουθενά.Ξερει κανεις τιποτα;

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη συσκευή,αλλά εμένα αυτό μου το κάνε συνήθως όταν η εφαρμογή εγκαθιστατο στην sd κάρτα.

Έχω απορίες σχετικά με το wifi direct.

Τα παρακάτω μηνύματα μου τα εμφανίζει όταν πάω να στείλω ένα αρχείο.

Γιατί μου βγάζει πως πρέπει να απενεργοποιηθεί το wifi;

Πως θα σταλεί το αρχείο;

Γράφει ξεκάθαρα πως μπορώ να στείλω μόνο σε Huawei συσκευή.

Αποσυνδεεται απ το ρουτερ η συσκευή και συνδέεται με το WiFi της άλλης συσκευής. Και σε μένα το direct συνήθως μόνο μεταξύ συσκευών ίδιας εταιρείας μου δουλεύει. Για διαφορετικής εταιρείας συσκευές μπορεί να χρησιμοποιηθεί το dlna, το οποίο μεταφέρει τα αρχεία μέσω του υπάρχοντος δικτύου WiFi του ρουτερ,αλλά δυστυχώς μόνο αρχεία πολυμέσων μεταφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Το dlna δεν είναι τό ίδιο με το wifi direct;Εγώ αυτό νόμιζα.

Δηλαδή 2 κινητά οποιασδήποτε μάρκας συνδεδεμένα στο ίδιο wifi δίκτυο που ανταλλάζουν μεταξύ τους αρχεία.

To P8 lite έχει dlna;

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορετικά dlna και WiFi direct. Στο direct συνδέονται απ ευθείας τα WiFi των συσκευών και μεταφέρουν τα πάντα και ταχύτατα. Δυστυχώς η εμπειρία μου έχει δείξει κακή συμβατότητα. Τα έχω καταφέρει μετάξυ galaxy συσκευών.

 

Το dlna έχει καλύτερη συμβατότητα και αφορά συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο WiFi. Μεταφέρονται πολυμέσα και δεν αφορά smartphones μονο. Μπορεί να είναι κάποιο λαπτοπ πχ συνδεδεμένο στο δίκτυο.

 

Θα πρέπει να δεις το manual αν η συσκευή σου έχει dlna ή κοίτα στις ρυθμίσεις -δίκτυα, κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τη συγκεκριμένη συσκευή,αλλά εμένα αυτό μου το κάνε συνήθως όταν η εφαρμογή εγκαθιστατο στην sd κάρτα.

 

Ναι φιλε μου αυτο πρεπει να ειναι το ειχα ξεχασει σε ευχαριστω για την υπενθύμιση:)

Link to comment
Share on other sites

Για το WiFi direct

 

κατάφερα έκανα σύνδεση και αποστολή με Samsung gallaxy, αλλά απετυχα με μια τηλεόραση LG και με ένα Sony Z3, στην πρώτη δεν έκανε σύνδεση στο δεύτερο έβγαζε το μήνυμα μόνο για συσκευές Huawei.

 

Για τη φόρτιση σήμερα ήταν στο 36‰ και όταν έβαλα τον εργοστασιακο φορτιστή και έλεγε δύο ώρες.

σίγουρα έκανε λιγότερο αλλά δεν ξέρω πόσο γιατί το άφησα και γύρισα λίγο πριν τις δύο ώρες και ήταν φορτισμένο

Link to comment
Share on other sites

Θέλω αυτά που βλέπω στο κινητό (εικόνες, βίντεο, ταινίες κτλ.) να τα βλέπω στην τηλεόραση. Πατάω για πολλαπλές οθόνες και αναγνωρίζει την τηλεόραση. Επιλέγω την τηλεοραση και συνδέονται εμφανίζεται ή εικόνα της huawei που λέει ότι μπορώ ναδω εικόνες κτλ από το κινητό. Το πρόβλημα είναι πως δεν δείχνει τις εικόνες ενώ όταν κάνω εναλλαγή εικόνων στο τηλέφωνο κάτι δείχνει πως πάει να γίνει γιατί σκουραίνει ή τηλεόραση και δείχνει σαν να φορτώνει κάτι αλλά Τζιφός. Για βίντεο ούτε καν. Με το WiFi direct δεν αναγνωρίζει καν την τηλεόραση. Ήθελα την ταινία που παίζει στο τηλέφωνο να τη βλέπω στην τηλεόραση. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει το κινητό από την Cosmote, προσπάθησα να κάνω debranding με βάση τις οδηγίες του δεύτερου ποστ. Το κινητό άνοιξε, εμφανίστηκε στο μενού η διαχείριση διπλής κάρτας, αλλά το κινητό δεν μπορεί να διαβάσει καμία κάρτα sim και στις δύο υποδοχές. Καμία ιδέα για να το διορθώσω;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει το κινητό από την Cosmote, προσπάθησα να κάνω debranding με βάση τις οδηγίες του δεύτερου ποστ. Το κινητό άνοιξε, εμφανίστηκε στο μενού η διαχείριση διπλής κάρτας, αλλά το κινητό δεν μπορεί να διαβάσει καμία κάρτα sim και στις δύο υποδοχές. Καμία ιδέα για να το διορθώσω;

για αρχή, το έχεις δοκιμάσει αν δουλεύει από την αρχή πριν κάνεις αυτό? και δεύτερον ημερομηνία, ώρα είναι σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα καποιες φωτο χτες και οντως μου βγηκαν καπως περιεργες..παραμορφωμενες θα ελεγα. Το βιντεο ειναι καλο δεν βγαζει πιξελ.

Εχει κανεις θεμα με τις φωτο ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεισ πωσ κανουμε ροοτ το τηλεφωνο??

 

Επισησ εχω μια απορια οταν σερφαρω στο ιντερνετ και υπαρχουν ανοιχτεσ καρτελεσ στο παρασκηνιο λαγκαρη και δεν φωρτονει σελιδα αν δε κλεισω καρτελεσ πωσ γινεται αυτο με 2g ram ?????? Εδω το προηγουμενο με 1g και πηγαινε φετεσ και τετραπυρηνο

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεισ πωσ κανουμε ροοτ το τηλεφωνο??

 

Επισησ εχω μια απορια οταν σερφαρω στο ιντερνετ και υπαρχουν ανοιχτεσ καρτελεσ στο παρασκηνιο λαγκαρη και δεν φωρτονει σελιδα αν δε κλεισω καρτελεσ πωσ γινεται αυτο με 2g ram ?????? Εδω το προηγουμενο με 1g και πηγαινε φετεσ και τετραπυρηνο

γιατί σε αρκετά browser πλέον καρτελλες δεν μπαίνουν σε ανενεργό όπως στα παλιά, αλλα τρέχουν κανονικά, δοκίμασε άλλο browser πχ uc browser

Link to comment
Share on other sites

γιατί σε αρκετά browser πλέον καρτελλες δεν μπαίνουν σε ανενεργό όπως στα παλιά, αλλα τρέχουν κανονικά, δοκίμασε άλλο browser πχ uc browser

 

Πολυ καλοσ παει σφαιρα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλοσ παει σφαιρα

μαμά browser έχει σχεδιαστεί για nexus και συγκεκριμένα για συσκευές με ΜΠΟΛΙΚΗ ram

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τρέχω το runtastic και μου λέει πολλές φορές GPS signal lost με αποτέλεσμα το runtastic να τρελαίνεται και να βγάζει ότι νά ναι (1 χλμ σε 0.19 δεύτερα, ούτε ο μπολτ) . Ειμαι μαμά vodafone 130.

 

Κανένας κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τρέχω το runtastic και μου λέει πολλές φορές GPS signal lost με αποτέλεσμα το runtastic να τρελαίνεται και να βγάζει ότι νά ναι (1 χλμ σε 0.19 δεύτερα, ούτε ο μπολτ) . Ειμαι μαμά vodafone 130.

 

Κανένας κάποια λύση;

για τσέκαρε και με άλλο app μπορεί να έχει θέμα συσκευή

btw τσεκαρες μήπως είσαι ο flash? :p

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,έτρεχαν της vodafone to b130 ,και το ενημέρωσα σε b132 π βρήκα στο xda !Ως αποτέλεσμα εξαφανίστηκε το doble tap to wake κ.α τέτοιου τύπου και η συσκευή luggareii που και που!Δοκιμασία να καανω downgrade σε b046 π βρήκα στο official site της huawei ,αλλά δεν μ άφησε !Μήπως γνωρίζει κανεις τι να κάνω ώστε να βάλω παλι την b130?

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,έτρεχαν της vodafone to b130 ,και το ενημέρωσα σε b132 π βρήκα στο xda !Ως αποτέλεσμα εξαφανίστηκε το doble tap to wake κ.α τέτοιου τύπου και η συσκευή luggareii που και που!Δοκιμασία να καανω downgrade σε b046 π βρήκα στο official site της huawei ,αλλά δεν μ άφησε !Μήπως γνωρίζει κανεις τι να κάνω ώστε να βάλω παλι την b130?

Φίλε μπορείς να δώσεις ένα λινκ από το xda γιατί δεν βρίσκω κάτι σχετικό για το τηλ μας εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μπορείς να δώσεις ένα λινκ από το xda γιατί δεν βρίσκω κάτι σχετικό για το τηλ μας εκεί;

 

 

http://forum.xda-developers.com/android/development/huawei-p8-p8-lite-stock-rom-firmware-t3176374

Δεν θαα σου το προτινα όμως! Εκανα το λάθος και το εβαλα και δεν βρίσκω πουθενά τροπο για downgrade

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Το Dual Sim είναι πάλι διαθέσιμο στα Media Markt αλλά στα 269 :(

Άρα 169 τέλος ( ; )

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_HUAWEI-P8-lite-Dual-Sim-Black,99452,2167315.html?langId=-18

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...