Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να καταλάβω κατι μιας και τα εχω μπερδεψει ρε παιδια...

Το κινητο ζητησα και μου ηρθε με 4.5.3I φανταζομαι θα ειχε εξαρχης 4.5.3Α.

Για να περασω απευθειας την 4.5.4Ι θελει τη γνωστη διαδικασια γιατι αλλιως μου λεει firmware corrupt..

Απο οτι διαβασα ομως με την Ι δε θα δουλευει πλεον το ΟΤΑ.

Για να δουλευει θα πρεπει να του βαλω τη stock rom A?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην περνάτε εφαρμογές στο κινητό όπως CM Security, clean master κ.λ.π. καθώς το επιβαρύνουν και είναι κι επικίνδυνες.

 

Και με το κλείδωμα ? Αυτή που έβαλα την ρύθμισα μόνο για το κλείδωμα και όχι για διαχείριση εργασιών .

 

Εάν μπορέσω το Σ/Κ να περάσω την 4.5.4Ι και δουλέψει το εργοστασιακό κλείδωμα θα φύγει η cm locker .

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κατι μιας και τα εχω μπερδεψει ρε παιδια...

Το κινητο ζητησα και μου ηρθε με 4.5.3I φανταζομαι θα ειχε εξαρχης 4.5.3Α.

Για να περασω απευθειας την 4.5.4Ι θελει τη γνωστη διαδικασια γιατι αλλιως μου λεει firmware corrupt..

Απο οτι διαβασα ομως με την Ι δε θα δουλευει πλεον το ΟΤΑ.

Για να δουλευει θα πρεπει να του βαλω τη stock rom A?

 

Ειναι απλό , το κινητό σου δεν ειναι το international , προορίζεται για την κινεζική αγορά. Αυτό σημαίνει οτι ειναι σχεδιασμένο να δέχεται μόνο τις (A) εκδόσεις και να κανει OTA σε αυτές. Η (i) έκδοση που εχει πάνω ειναι περασμένη με πλάγιο τροπο και δεν μπορεί να κανει OTA. Απλα θέλει προσοχή να παίρνουμε το international μοντέλο , γιατι η (i) και (a) εκδόσεις δεν ειναι μόνο θέμα Software.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κατι μιας και τα εχω μπερδεψει ρε παιδια...

Το κινητο ζητησα και μου ηρθε με 4.5.3I φανταζομαι θα ειχε εξαρχης 4.5.3Α.

Για να περασω απευθειας την 4.5.4Ι θελει τη γνωστη διαδικασια γιατι αλλιως μου λεει firmware corrupt..

Απο οτι διαβασα ομως με την Ι δε θα δουλευει πλεον το ΟΤΑ.

Για να δουλευει θα πρεπει να του βαλω τη stock rom A?

Τα περισσότερα είχαν 4.5 από το εργοστάσιο με ελληνικά μέσα. Από την 4.5.2 και μετά σε Α firmware δεν ξανάβαλαν ελληνικά.

Ούτως η άλλως για να έχεις ελληνικά πρέπει να έχεις και I firmware οπότε είναι και μονόδρομος η διαδικασία. Το ΟΤΑ μόνο με A firmware αν είναι κινέζικη η συσκευή. Αν αγοράσεις ευρωπαϊκή συσκευή με I firmware τότε έχεις και OTA.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

απλα εβαλα την θηκη δεν εκανα κατι αλλο ...εχω το 4.5.3Ι,η θηκη ειναι αυτην

http://www.vickmall.com/original-high-quality-mofi-pu-leather-case-for-meizu-m2-note.html

 

Δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος ενεργοποιησης και απενεργοποιησης. Το κινητο εχει εναν αισθητηρα hall ο οποιος δουλευει με μαγνητη και βρισκεται στο επανω αριστερο μερος του τηλεφωνου. Αν η θηκη εχει μαγνητη στο σωστο σημειο λειτουργει η αυτοματη ενεργοποιηση και απενεργοποιηση της οθονης ανοιγοντας και κλεινοντας το κάλυμμα. Καποιες θηκες εχουν το μαγνητη σε λαθος σημειο και γι αυτο δε λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...περιμενω το κινητο απο κινα σε λιγες μερες...απο οσα διαβαζω εδω εχω μπερδευτει λιγο..εγω με το που το παραλαβω μπορω να περασω international rom? ασχετος αν ειναι απο κινα η συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...περιμενω το κινητο απο κινα σε λιγες μερες...απο οσα διαβαζω εδω εχω μπερδευτει λιγο..εγω με το που το παραλαβω μπορω να περασω international rom? ασχετος αν ειναι απο κινα η συσκευη?

 

Ειναι πιο απλο απο οτι φανταζεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομιζω οτι υπαρχει τροπος ενεργοποιησης και απενεργοποιησης. Το κινητο εχει εναν αισθητηρα hall ο οποιος δουλευει με μαγνητη και βρισκεται στο επανω αριστερο μερος του τηλεφωνου. Αν η θηκη εχει μαγνητη στο σωστο σημειο λειτουργει η αυτοματη ενεργοποιηση και απενεργοποιηση της οθονης ανοιγοντας και κλεινοντας το κάλυμμα. Καποιες θηκες εχουν το μαγνητη σε λαθος σημειο και γι αυτο δε λειτουργεί.

 

Εγω δοκιμασα αυτο που λες με ενα μαγνητη και οπου και να τον πλησιασα η οθονη παρεμεινε παντα ανοιχτη ! δοκιμασα να μετρησω το πεδιο και ειδα οτι στα δεξια (όχι στα αριστερά) εχει σενσορα hall και το διαπιστωσα στο ιδιο σημειο και στο Meizu M2 mini που κλεινει μολις πλησιασεις μαγνητακι. Σε μενα στο M2 Note δεν κλεινει η οθονη και άρα καπου ρυθμιζεται ο σενσορας να ειναι ενεργοποιημένος.

Edited by aanastasopoulos
Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδεθεί στο flyme , στο system privileges γράφει ήδη open , εάν κάνω κλικ μου ανοίγει λευκή σελίδα που γράφει επάνω ROOT permission και στο κέντρο με αμυδρά γράμματα No apps to manage .

Εγκαθιστώ το busibox (δοκίμασα τα τρία πρώτα στο play και μου λένε δεν έχω root , πηγαίνω και ανοίγω το system privileges , βλέπω την busybox και την terminal κάνω κλικ επάνω τους και επιλέγω allow , βγαίνει προειδοποιητικό pop up και ξαναπατώ allow .

Τρέχω το terminal πληκτρολογώ su και πατώντας enter μου λέει[-] Connection to ui timed out

Εάν παρά ταύτα βάλω το κείμενο της εντολής με το enter βγάζει permission denied . Φυσικά δεν βγάζει καν το pop up που αναφέρεται στον οδηγό :-Θα βγει ένα pop-up παράθυρο που θα ζητάει άδεια, την χορηγείς (πάντα)

 

 

 

Αυτό το ξενύχτι φοβόμουν γμτ .

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδεθεί στο flyme , στο system privileges γράφει ήδη open , εάν κάνω κλικ μου ανοίγει λευκή σελίδα που γράφει επάνω ROOT permission και στο κέντρο με αμυδρά γράμματα No apps to manage .

Εγκαθιστώ το busibox (δοκίμασα τα τρία πρώτα στο play και μου λένε δεν έχω root , πηγαίνω και ανοίγω το system privileges , βλέπω την busybox και την terminal κάνω κλικ επάνω τους και επιλέγω allow , βγαίνει προειδοποιητικό pop up και ξαναπατώ allow .

Τρέχω το terminal πληκτρολογώ su και πατώντας enter μου λέει[-] Connection to ui timed out

Εάν παρά ταύτα βάλω το κείμενο της εντολής με το enter βγάζει permission denied . Φυσικά δεν βγάζει καν το pop up που αναφέρεται στον οδηγό :-Θα βγει ένα pop-up παράθυρο που θα ζητάει άδεια, την χορηγείς (πάντα)

 

 

 

Αυτό το ξενύχτι φοβόμουν γμτ .

 

Έχεις τεσταρει με κάποιο app αν εισαι root ?

SuperSU έχεις εγκαταστησει ? αν όχι καντο

Edited by aanastasopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα σε όλους.

 

Πρώτο μου μήνυμα εδώ καθώς παρήγγειλα από τα Public το εν λόγω smartphone. Τουλάχιστον δε θ' αντιμετωπίσω θέμα I ή A έκδοσης αν και η διαδικασία αλλαγής όπως διάβασα δεν είναι δύσκολη.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, κυρίως τους πρώτους ιδιοκτήτες αλλά και όσους είναι - ίσως - απρόσεκτοι με τις συσκευές τους, πόσο στιβαρή κατασκευή είναι, όχι απαραίτητα σε πτώσεις όσο στη καθημερινή επαφή ΠΧ με την επιφάνεια ενός τραπεζιού που σε παλαιότερα κινητά προκαλούσε φθορά επάνω στο πλαστικό.

 

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Expert Insurance Solutions provider

Meizu M2 Note 16 GB (+65 GB Micro SD)

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη πτώση του δικού μου έσπασε η οθόνη. Από το μισό μέτρο.

 

Α, πολύ ωραία :lol: ..και τι έκανες; Προχώρησες σε επισκευή;

Expert Insurance Solutions provider

Meizu M2 Note 16 GB (+65 GB Micro SD)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο απλο απο οτι φανταζεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγω δοκιμασα αυτο που λες με ενα μαγνητη και οπου και να τον πλησιασα η οθονη παρεμεινε παντα ανοιχτη ! δοκιμασα να μετρησω το πεδιο και ειδα οτι στα δεξια (όχι στα αριστερά) εχει σενσορα hall και το διαπιστωσα στο ιδιο σημειο και στο Meizu M2 mini που κλεινει μολις πλησιασεις μαγνητακι. Σε μενα στο M2 Note δεν κλεινει η οθονη και άρα καπου ρυθμιζεται ο σενσορας να ειναι ενεργοποιημένος.

ο σενσορας ειναι μπροστα απο το volume up δεν ειναι πανω πανω στο ακουστικο

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τεσταρει με κάποιο app αν εισαι root ?

SuperSU έχεις εγκαταστησει ? αν όχι καντο

 

Κατέβασα το root shecker και μου λεει δεν είμαι root .

Δοκίμασα τις τρεις πιο δημοφιλείς εφαρμογές supeesu και δεν εγκαθίστανται , πως ακριβώς γίνεται το root σε αυτή την συσκευή ?

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το root shecker και μου λεει δεν είμαι root .

Δοκίμασα τις τρεις πιο δημοφιλείς εφαρμογές supeesu και δεν εγκαθίστανται , πως ακριβώς γίνεται το root σε αυτή την συσκευή ?

 

δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος παρα μονο με την flyme account και το ανοιγμα δικαιωματων συστηματος

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλε φίλος μου και του είπαν οτι δεν έχει ελληνικά. Μπορεί να περάσει εύκολα την International rom?

 

ΥΓ. Ποιός το αγοράζει από το Public με 249 ευρώ όταν με 20 ευρώ παραπάνω παίρνει G3? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλε φίλος μου και του είπαν οτι δεν έχει ελληνικά. Μπορεί να περάσει εύκολα την International rom?

 

ΥΓ. Ποιός το αγοράζει από το Public με 249 ευρώ όταν με 20 ευρώ παραπάνω παίρνει G3? :lol::lol::lol:

 

Είπες να μη με κάνεις quote επειδή; :rolleyes:

 

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με τα επιπλέον ευρώ που έδωσα. International έκδοση θα έχει, εγγύηση από ένα - ας πούμε - καλύτερο μαγαζί θα έχει και δε κόπτομαι ιδιαίτερα για τη διαφορά των (ούτε καν) 20 ευρώ για το G3 μιας που - δε το ξέρεις αλλά γιατί να το υποθέσεις κιόλας :rolleyes:- έχω ήδη καλύτερο από αυτό που στο κάτω κάτω δε με ενδιαφέρει κιόλας.

Expert Insurance Solutions provider

Meizu M2 Note 16 GB (+65 GB Micro SD)

Link to comment
Share on other sites

Ιεροσυλία ν. 1:Δηλαδή επειδή έχεις καλύτερο από αυτό πάει να πει ότι πρέπει να σκορπάς τα λεφτά σου;;; 140 έχει από Κίνα. Πιο συμφέρον θα ήταν για σένα να το πάρεις από Κίνα και να χαλάσει σε ένα μήνα παρά από Ελλάδα και να μη σου παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.

Ιεροσυλία ν. 2: Όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω, με τα ίδια λεφτά έπαιρνες G3...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κανένα πρόβλημα. Ας μη βγούμε άλλο εκτός θέματος :)

Expert Insurance Solutions provider

Meizu M2 Note 16 GB (+65 GB Micro SD)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος παρα μονο με την flyme account και το ανοιγμα δικαιωματων συστηματος

 

 

Ανοικτό είναι εκτός εάν εννοείς άλλο :

 

meizu%20open.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν είμαι σύμφωνα με το root checker και κανά δυο ακόμη που δοκίμασα .

 

 

Edit :

Ψάχνοντας στο web κάποιοι είδα πως κατάφεραν root με το Kinguser το οποίο το κατέβασα εκτός play διότι δεν το βρήκα εκεί , έκανα δουλειά με την έκδοση 4.0.0 (κανά δυο άλλες , μεταξύ τους και η τελευταία δεν εγκαθίστανται βγάζοντας error) . Μετά εγκατέστησα το busybox το οποίο επιτέλους έτρεξε κανονικά και τελευταίο το terminal emulator όπου δούλεψε και αυτό .

Μετά από 5 λεπτά περίπου που κοίταξα στην οθόνη ήταν μαύρη έχοντας χαθεί η εντολή που είχα πληκτρολογήσει , μετά από 12 επιπλέον λεπτά μη έχοντας δει το # , έκανα επανεκκίνηση κρατώντας πατημένο το power button . Ξεκίνησε την 4.5.4I δίχως να έχει διαγράψει τίποτε από εφαρμογές , ούτε account και δίχως αλλαγή ακόμη και στην αρχική οθόνη , έκανα φυσικά επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων ώστε να ξεκινήσω το στήσιμο με την International πλέον έκδοση από την αρχή .

 

Το κλείδωμα της οθόνης πλέον λειτουργεί κανονικά βγάζοντάς μου το παράθυρο να ορίσω κωδικό . Μένει αύριο να δοκιμάσω τον ήχο κλήσης με το bluetooth συνδεδεμένο εάν ακούγεται πολύ χαμηλότερα όπως γινότανε με την 4.5.3Α .

 

 

Edit No2

Μόλις σύνδεσα το ασύρματο Plantronics M55 , ο ήχος κλήσης χαμηλώνει σχεδόν στο μισό δυστυχώς , εάν είναι στο αυτί το ακουστικό τότε επειδή έχει και το ίδιο ήχο κλήσης καλώς , εάν όχι και βρίσκεται σε θορυβώδες περιβάλλον ο χρήστης δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσει τον ήχο κλήσης . Την ώρα που καλούσε το τηλέφωνο απενεργοποίησα το bluetooth ακουστικό και άμεσα διπλασιάστηκε η ένταση του ήχου .

 

Edit No3

Πήγα στις ρυθμίσεις bluetooth , έκανα παρατεταμένο κλικ στο plantronics m55 και μου έβγαλε pop up παράθυρο όπου επέλεξα το : Επιλογές .

Εκεί έχει δύο ρυθμιστικά :

Ήχος τηλεφώνου (και επιλεγμένο με ν το κουτάκι) δεν το πείραξα .

Ήχος πολυμέσων (επίσης επιλεγμένο) το αποεπέλεξα κάνοντας κλικ επάνω του .

Ο ήχος κλήσης με συνδεδεμένο το bluetooth επανήλθε στο μέγιστο .

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα τη συσκευή στα χέρια μου. Ομολογώ πως δείχνει αρκετά premium κατασκευή. Περιμένω να τελειώσει το upgrade σε 4.5.4I (manually) για ν' ασχοληθώ περισσότερο.

Expert Insurance Solutions provider

Meizu M2 Note 16 GB (+65 GB Micro SD)

Link to comment
Share on other sites

Ανοικτό είναι εκτός εάν εννοείς άλλο :

 

meizu%20open.jpg

 

Δεν ειναι ανοιχτό. Λεει ανοιγμα ή καταλαβαινω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...