Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα το κινητο θα ερθει Ελλαδα στο public αντι του Γερμανου που ειπωθηκε αρχικα και η τιμη ακουγεται 249 αντι 199 που ειπωθηκε για τον Γερμανο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα το κινητο θα ερθει Ελλαδα στο public αντι του Γερμανου που ειπωθηκε αρχικα και η τιμη ακουγεται 249 αντι 199 που ειπωθηκε για τον Γερμανο.

 

Λογικό ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.άκουσα ότι η μία υποδοχή για την κάρτα sim χρησιμοποιειται για την κάρτα micro sd..μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?υπάρχει ξεχωριστή υποδοχή για την micro sd και ξεχωριστή για τις κάρτες sim?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.άκουσα ότι η μία υποδοχή για την κάρτα sim χρησιμοποιειται για την κάρτα micro sd..μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο?υπάρχει ξεχωριστή υποδοχή για την micro sd και ξεχωριστή για τις κάρτες sim?

Έτσι είναι τα πράγματα. Ή βάζεις 2 nano-sim ή μια nano-sim και μια micro-sd.

 

http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2015/06/meizu-m2-note-3-600x251.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τελικα το κινητο θα ερθει Ελλαδα στο public αντι του Γερμανου που ειπωθηκε αρχικα και η τιμη ακουγεται 249 αντι 199 που ειπωθηκε για τον Γερμανο.

Ναι το είδα κι εγώ στο FB της Meizu Greece την οποία αντιπροσωπεύει η Cellcom που έχει και το service. Πάντως 100e πάνω από ότι το παίρνεις απ' έξω είναι πολλά....

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το κινητό και γράφτηκα στο forum για αυτό το λόγο.

 

Η πρώτη εικόνα που έχω είναι πολύ θετική, καλή οθόνη, πολύ καλή αφή, ωραία αίσθηση σαν κατασκευή.Για το λειτουργικό δεν έχω μέτρο μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με Android, μέχρι τώρα ήμουν με Windows Phone.

 

Παραγγελία από vickmall, 18 μέρες.Είχε την 4.5.3i, το update σε 4.5.4i μέσω OTA έβγαλε σφάλμα corrupt firmware οπότε κατέβασα την 4.5.4A μέσω του site και την έβαλα κανονικά αντιγράφοντας το update.zip.Απ'ότι κατάλαβα αν δεν είναι απαραίτητα τα ελληνικά είναι καλύτερη η Α έκδοση.

 

Η I έκδοση μου είχε 34 εφαρμογές, ενώ η Α 78 πολλές από τις οποίες δε γίνονται απεγκατάσταση, όπως οι κινεζικές Life, Weather, AppCenter.Το έκανα root αλλά πάλι δε βλέπω uninstall, μόνο force stop.Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;Να διευκρινίσω ότι το έχω διαβάσει όλο το thread από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το κινητό και γράφτηκα στο forum για αυτό το λόγο.

 

Η πρώτη εικόνα που έχω είναι πολύ θετική, καλή οθόνη, πολύ καλή αφή, ωραία αίσθηση σαν κατασκευή.Για το λειτουργικό δεν έχω μέτρο μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με Android, μέχρι τώρα ήμουν με Windows Phone.

 

Παραγγελία από vickmall, 18 μέρες.Είχε την 4.5.3i, το update σε 4.5.4i μέσω OTA έβγαλε σφάλμα corrupt firmware οπότε κατέβασα την 4.5.4A μέσω του site και την έβαλα κανονικά αντιγράφοντας το update.zip.Απ'ότι κατάλαβα αν δεν είναι απαραίτητα τα ελληνικά είναι καλύτερη η Α έκδοση.

 

Η I έκδοση μου είχε 34 εφαρμογές, ενώ η Α 78 πολλές από τις οποίες δε γίνονται απεγκατάσταση, όπως οι κινεζικές Life, Weather, AppCenter.Το έκανα root αλλά πάλι δε βλέπω uninstall, μόνο force stop.Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;Να διευκρινίσω ότι το έχω διαβάσει όλο το thread από πριν.

Αφού το ρούταρες εγκατέστησε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp και βγάλε ότι δεν θες.Προσεκτικά μην βγάλεις κάτι που δεν πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν διάβασες το νήμα θα πρόσεξες πως περνάς μέσω του οδηγού, την 4.5.4i rom και κατόπιν διαγραφεις όλες τις κινεζιες με ένα απλό drag n drop. Έχουν ειπωθεί ήδη
Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν διάβασες το νήμα θα πρόσεξες πως περνάς μέσω του οδηγού, την 4.5.4i rom και κατόπιν διαγραφεις όλες τις κινεζιες με ένα απλό drag n drop. Έχουν ειπωθεί ήδη

 

Ναι το πρόσεξα και τα έκανα, όταν είχα την i.Εγώ ρωτάω πώς μπορώ να το κάνω στην Α γιατί δε γίνεται κι ας ρουταρα.Μην είσαι προκατειλημμένος επειδή είμαι καινούριος.

 

Αφού το ρούταρες εγκατέστησε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp και βγάλε ότι δεν θες.Προσεκτικά μην βγάλεις κάτι που δεν πρέπει

 

Ευχαριστώ.Οπότε τώρα μένει να ψάξω για κάθε μία.Έπρεπε να το αφήσω όπως ήταν, απορίας άξιο το γιατί είχε τόσο λιγότερες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από vickmall, 18 μέρες.Είχε την 4.5.3i, το update σε 4.5.4i μέσω OTA έβγαλε σφάλμα corrupt firmware οπότε κατέβασα την 4.5.4A μέσω του site και την έβαλα κανονικά αντιγράφοντας το update.zip.Απ'ότι κατάλαβα αν δεν είναι απαραίτητα τα ελληνικά είναι καλύτερη η Α έκδοση.

 

Ήταν με Α, σου πέρασαν την Ι γι' αυτό δεν έκανε OTA update. Εννοείται πως η Ι είναι καλύτερη καθώς έχει η Α έχει πολύ bloatware και κινέζικες εφαρμογές και μενού που δεν καταλαβαίνεις τι γράφει.Επίσης πρέπει να βάλεις τις εφαρμογές της Google με Installer ενώ η Ι τα έχει ήδη μέσα. Το μόνο αρνητικό της Ι είναι ότι πρέπει να την εγκαθιστάς manually, αλλά κι αυτή η διαδικασία είναι πολύ απλή αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τον οδηγό.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν με Α, σου πέρασαν την Ι γι' αυτό δεν έκανε OTA update. Εννοείται πως η Ι είναι καλύτερη καθώς έχει η Α έχει πολύ bloatware και κινέζικες εφαρμογές και μενού που δεν καταλαβαίνεις τι γράφει.Επίσης πρέπει να βάλεις τις εφαρμογές της Google με Installer ενώ η Ι τα έχει ήδη μέσα. Το μόνο αρνητικό της Ι είναι ότι πρέπει να την εγκαθιστάς manually, αλλά κι αυτή η διαδικασία είναι πολύ απλή αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τον οδηγό.

 

Ναι το μετάνιωσα που το άλλαξα, τώρα είμαι πίσω σε i μέσω των οδηγιών αλλά επειδή με αυτή τη διαδικασία δεν κάνει clear data έμειναν οι εφαρμογές.Υπάρχει τρόπος να επιστρέψει όπως μου το είχαν χωρίς το bloatware ή πρέπει να τα βγάλω ένα ένα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει από Κίνα ένα Meizu m2 note. Ενώ έχω βάλει ελληνικά, οι εφαρμογές και τα παιχνίδια είναι όλα στα κινέζικα, ενώ οι περισσότερες από αυτές δεν μπορούν καν να ανοίξουν γιατί το κινητό δεν έχει τις ρυθμίσεις google, τις οποίες προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω. Τι μπορώ να κάνω γι΄αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ναι το μετάνιωσα που το άλλαξα, τώρα είμαι πίσω σε i μέσω των οδηγιών αλλά επειδή με αυτή τη διαδικασία δεν κάνει clear data έμειναν οι εφαρμογές.Υπάρχει τρόπος να επιστρέψει όπως μου το είχαν χωρίς το bloatware ή πρέπει να τα βγάλω ένα ένα;

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων και μετά με drag & drop σβήσε τις κινέζικες εφαρμογές που έχουν απομείνει. Αυτός είναι ο τρόπος προς το παρόν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Έχω αγοράσει από Κίνα ένα Meizu m2 note. Ενώ έχω βάλει ελληνικά, οι εφαρμογές και τα παιχνίδια είναι όλα στα κινέζικα, ενώ οι περισσότερες από αυτές δεν μπορούν καν να ανοίξουν γιατί το κινητό δεν έχει τις ρυθμίσεις google, τις οποίες προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα να εγκαταστήσω. Τι μπορώ να κάνω γι΄αυτό;

Ποιο firmware έχεις περάσει;

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση γιατί τώρα κατάλαβα τι εννοούμε απεγκατάσταση με drag n drop.Όταν λέω 78 εφαρμογές, το είδα γραμμένο όταν γινόταν η εκκίνηση μετά το upgrade, έλεγε optimizing x/78 applications.Τα βρίσκω στα settings/apps και είναι όλα system apps.Σίγουρα κάποια από αυτά είναι άχρηστα, καλό θα ήταν να φτιάχναμε μια λίστα.Θα ποστάρω μια λίστα όταν τελειώσω το ψάξιμο στα ξένα forums. Edited by stefanosstef
Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω. Δεν το πέρασα εγώ. Μπορώ να το δώ κάπως;

 

Πας στις Ρυθμίσεις--> Σχετικά με το τηλέφωνο και βλέπεις κατω-κάτω εκεί που γράφει έκδοση Flyme.

 

Μια διευκρίνηση γιατί τώρα κατάλαβα τι εννοούμε απεγκατάσταση με drag n drop.Όταν λέω 78 εφαρμογές, το είδα γραμμένο όταν γινόταν η εκκίνηση μετά το upgrade, έλεγε optimizing x/78 applications.Τα βρίσκω στα settings/apps και είναι όλα system apps.Σίγουρα κάποια από αυτά είναι άχρηστα, καλό θα ήταν να φτιάχναμε μια λίστα.Θα ποστάρω μια λίστα όταν τελειώσω το ψάξιμο στα ξένα forums.

Βγάλε μόνο αυτές που υπάρχουν στο "desktop" και έχουν κινέζικα γράμματα.Τις υπόλοιπες άστες στην ησυχία τους γιατί δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το εχω πάρει για την κοπέλα μου,,όταν μιλάμε δεν την ακούω καλά(αναφέρομαι στην ποιότητα του ήχου).

Έτσι ακούγετε η υπάρχει κάποια ρύθμιση?

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το εχω πάρει για την κοπέλα μου,,όταν μιλάμε δεν την ακούω καλά(αναφέρομαι στην ποιότητα του ήχου).

Έτσι ακούγετε η υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Κάνε αναβάθμιση στην 4.5.4 έκδοση. Λύθηκε ένα πρόβλημα με τον ήχο που υπήρχε.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα με 4G/3G!

Κινέζικο, ήρθε με 4.5.1Α, πέρασα κατευθείαν 4.5.3Ι.

Στην αρχή δούλευε μια χαρά αλλά πάνω στο 10ημερο δεν εχω πρόσβαση στο ιντερνετ μέσω 4G ή 3G...

Πέρασα κ την καινούρια 4.5.4I χωρίς factory reset.

Τι μπορώ να κάνω;

Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό το τηλ;

 

Εκτός των άλλων ο φορτιστής του κουτιού δεν δούλευε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλημέρα,

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, μιας και σήμερα παρέλαβα το εν λόγο κινητό.

Υπάρχει τρόπος να περάσω τις επαφές μου απευθείας από iphone 3gs στο μ2 νοτ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα με 4G/3G!

Κινέζικο, ήρθε με 4.5.1Α, πέρασα κατευθείαν 4.5.3Ι.

Στην αρχή δούλευε μια χαρά αλλά πάνω στο 10ημερο δεν εχω πρόσβαση στο ιντερνετ μέσω 4G ή 3G...

Πέρασα κ την καινούρια 4.5.4I χωρίς factory reset.

Τι μπορώ να κάνω;

Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό το τηλ;

 

Εκτός των άλλων ο φορτιστής του κουτιού δεν δούλευε...

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις την 4.5.4Ι και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων εννοείται.

Παιδία καλημέρα,

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, μιας και σήμερα παρέλαβα το εν λόγο κινητό.

Υπάρχει τρόπος να περάσω τις επαφές μου απευθείας από iphone 3gs στο μ2 νοτ

Ευχαριστώ

Δεν θυμάμαι αλλά νομίζω αν έχεις Google account στο iPhone μπορεί να κάνει συγχρονισμό.

Αλλιώς βάλε το MyPhoneExplorer και κάνε συγχρονισμό μέσω Outlook στο pc.

Η διαδικασία είναι iTunes-->Outlook-->MyPhoneExplorer.

Edited by manik

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

<-----

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις την 4.5.4Ι και με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων εννοείται.

----->

 

 

Καλώς, θα δοκιμάσω ξανά κ θα ενημερώσω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πας στις Ρυθμίσεις--> Σχετικά με το τηλέφωνο και βλέπεις κατω-κάτω εκεί που γράφει έκδοση Flyme.

 

Flyme OS 4.5.4A

Διάβασε τον οδηγό αλλαγής σε I firmware που υπάρχει πιο πίσω, κάνε επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων (Ρυθμίσεις-->Αποθηκευτικός Χώρος-->Επαναφορά Εργοστασιακών Δεδομένων) με το που θα μπεις πρώτη φορά και σβήσε και τις κινέζικες εφαρμογές με drag & drop. Είναι στάνταρντ διαδικασία πλέον.

Εννοείται ότι παίρνεις backup αν σου χρειάζεται κάτι πριν κάνεις οτιδήποτε.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

1)Υπαρχει τροπος οι ειδοποιησεις σε sms/viber/whatsapp να φαινονται πανω στο εικονιδιο;Να φαινεται δηλαδη οτι εχω πχ 2 μηνυματα.Μονο στην περιοχη ειδοποιησεων πανω φαινονται τωρα.

2)Χρησιμοποιει κανεις τον stock browser και email;Αναρωτιομουν αν μπορω να τα σβησω.

3)Ξερουμε τι ακριβως ειναι το auto launch στα permissions του Security Center;Ειναι startup οταν ανοιγει το κινητο η να παραμενουν ανοιχτα στο backround;

 

 

Εδω ειναι η λιστα με τα apps που μπορουν να γινουν freeze (με το titanium backup pro) χωρις προβληματα:

 

- AppCenter

- Browser

- Cloud Service

- Email

- Google App (major battery drainer)

- Music

- MzMPay

- MzSyncService

- Personalise (I'm not theme crazy)

- Phone locating service (enable this if u're paranoid)

- Pico TTS

- Search 1.1 (this disable swipe-up gesture at homescreen)

- Tips 1.0

- TouchPal

- Video

- some chinese character with green smile-ly icon.

 

 

Περα απο τις κινεζικες διεγραψα το appcenter, το app για τα games, αυτο που ειχε εικονιδιο sms με κινεζικα γραμματα (χωρις προβλημα στα sms), το weather (χωρις προβλημα στο ξυπνητηρι), το κινεζικο navigator και το life.Πιθανως να σβησω τα stock browser/email/calendar.Δε μου αρεσει το γουστο των Κινεζων :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου συνέβη ένα πολύ κακό bug, το αναφέρω εδώ μήπως τυχόν συνέβη και σε άλλον.Το έστειλα και στη meizu.

Είχα τηλεφωνική κλήση στην οποία με έκλεισε το άλλο πρόσωπο.Πάτησα το πράσινο εικονίδιο του dialer και ακούω το κουδούνισμα της εξερχόμενης κλήσης, το σήκωσαν και άκουγα κανονικά τη φωνή χωρίς να βλέπω τίποτα στην οθόνη.Δεν ήταν το πρόσωπο που μιλούσα πριν (που ήταν και η τελευταία κλήση).Λογικά πατήθηκε ένα από τα εικονίδια πάνω από τα recent calls (εκεί που έχει 3 μεγάλα.δεν ξέρω τι είναι αυτό, νομίζω επαφές που έχω συχνές κλήσεις).Υπόθεση είναι αυτό γιατί τα recent calls είναι στο δεύτερο "tab", στο μεγεθυντικό φακό, ενώ εγώ έβλεπα τον dialer, το 3ο tab δηλαδή.Από περιέργεια πήγα στο tab των recent calls και κάλεσα το άτομο που μιλούσα εκείνη τη στιγμή, έδειξε να καλεί εκ νέου κανονικά και ακούω ο αριθμός είναι κατηλημμένος και ταυτόχρονα έκλεισε η αόρατη κλήση που είχα.Στα recent calls υπήρχαν κανονικά και οι 2 κλήσεις, και η αόρατη και αυτή που μου έβγαλε κατειλημμένο.

 

Έγινε όπως σας το γράφω, έχετε το νου σας για ανεπιθύμητες κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...