Jump to content

Honor 4C


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι ήταν ελληνικά αλλά δεν παίρνω όρκο.

 

Μπόρεις κάποιος να μου πει την διαδικασία με την οποία θα βάλω την lolipop?? Κατεβασα το ζιπ αρχείο από το site. Στην συνέχεια βάζω ποιον από τους φακέλους που έχει μέσα που ακριβώς στο κινητο?? Στην εσωτερική μνημη ή στην εσωτερική?? Βασικά ποιον φάκελο παίρνω??

Απο εδω: http://hihonor.in/support/downloads κατεβαζεις το αρχειο. Κανεις unzip και θα βρεις σε εναν φακελο ενα pdf αρχειο με ολα τα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρατηρησες την γλωσσα εκκινησης του λευκου?

 

Eλληνικά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ότι ήταν ελληνικά αλλά δεν παίρνω όρκο.

 

Μπόρεις κάποιος να μου πει την διαδικασία με την οποία θα βάλω την lolipop?? Κατεβασα το ζιπ αρχείο από το site. Στην συνέχεια βάζω ποιον από τους φακέλους που έχει μέσα που ακριβώς στο κινητο?? Στην εσωτερική μνημη ή στην εσωτερική?? Βασικά ποιον φάκελο παίρνω??

Το παρέθεσα αναλυτικότατα 2 ποστς πιο πριν

 

"Κατέβασα το update.

- To έκανα unzip και το αρχείο το έστειλα στην κάρτα sd.

- Μετά πήγα ρυθμίσεις> ενημέρωση λογισμικού> μενού> τοπική ενημέρωση.

-Ανίχνευσε το αρχείο και του έκανε εγκατάσταση.

Κάπως έτσι φαντάζομαι θα πάρει και την marshmallow. "

 

Δεν διαβάζεις προσεκτικά! Θα σε μαλώσω!:p :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως λεει ο Zerga08. Αν χρειαζεσαι περεταιρω διευκρινησεις θα τθς βρεις στους οδηγους εγκαταστασης, οι οποιοι ειναι μαζι μετα αρχεια που κατεβασες.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Διαβάζω διαβάζω...αλλά η λεπτομέρεια κάνει την διαφορα και δεν ήταν κανένας σας πολύ λεπτομερής. :-)

Οπότε λέω και εγώ εδώ πως έκανα το. update.

 

Κατέβασα το αρχείο από το link που δίνει ο φίλος παραπάνω και όταν το κάνουμε unzip εμφανίζεται ένας φάκελος μέσα στον οποίο υπάρχουν δύο άλλοι φάκελοι. Εμείς ανοίγουμε αυτόν που λέει software μέσα στον οποίο θα βρούμε δύο ακόμα φακέλους. Ο ένας από αυτούς λέγεται dload και μέσα σε αυτόν υπάρχει το αρχείο update.app. Τώρα είτε φτιάχνουμε έναν φάκελο dload στην κάρτα sd και βάζουμε μέσα εκεί το update.app είτε αντιγράφουμε ολόκληρο τον φάκελο dload με το update.app στην sd μας (το ίδιο πράγμα ειναι).

 

Από εκεί και μετα τα κλασικά....Ρυθμίσεις---->Ενημέρωση λογισμικού----->τοπική ενημέρωση και εκεί λογικά πρέπει να βλέπετε ένα αρχείο πλεον! Το πατάμε και αφού κάνουμε ένα backup (προεραιτικα) πατάμε εγκατάσταση και το τηλέφωνο κλείνει και αρχίζει να κάνει την αναβάθμιση.

 

Νομίζω ότι πήρε από 7 μέχρι 10 λεπτά κάπου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για το update σε lollipop εμενα το βγαζει μεσα απο τη συσκευη παντως. :)

 

Απο bugs και battery drain τι λεει η lollipop? Ποση μνημη για χρηση αφηνει μετα το update? Ρωταω για να μην μπλεκω με downgrade μετα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για το update σε lollipop εμενα το βγαζει μεσα απο τη συσκευη παντως. :)

 

Απο bugs και battery drain τι λεει η lollipop? Ποση μνημη για χρηση αφηνει μετα το update? Ρωταω για να μην μπλεκω με downgrade μετα.

Εμένα μου φαίνεται το ίδιο με την kitkat. Bugs δεν έχω δει εως τώρα, ενω από μπαταρία μου κρατάει με full χρήση 1,5 μέρα. Οσο δηλαδή και με την kitkat. H διαθέσιμη ρομ που είχα μετά ήταν 2,1 gb.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι επιβεβαιωμένο το MARSHMALLOW πάντως.

Mε βάση το gsm arena, ναι, θα πάρει και την marshmallow.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται το ίδιο με την kitkat. Bugs δεν έχω δει εως τώρα, ενω από μπαταρία μου κρατάει με full χρήση 1,5 μέρα. Οσο δηλαδή και με την kitkat. H διαθέσιμη ρομ που είχα μετά ήταν 2,1 gb.

 

Διαθεσιμη για το χρηστη ή ελευθερη μνημη; Γιατι αν επεσε η διαθεσιμη για το χρηστη απο τα 3,6 GB στα μολις 2,1 GB ειναι τραγικα μεγαλη πτωση :X :cry:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμη για το χρηστη ή ελευθερη μνημη; Γιατι αν επεσε η διαθεσιμη για το χρηστη απο τα 3,6 GB στα μολις 2,1 GB ειναι τραγικα μεγαλη πτωση :X :cry:

 

 

 

 

 

Επιλέξετε στον αποθηκευτικό χώρο να έχετε την sd card.

Το τηλ είναι dual sim full active;Μπορείς να δεχτεις ταυτόχρονα κλήση στην δεύτερη γραμμή ενώ μιλάς ήδη στην πρωτη;

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επιλέξετε στον αποθηκευτικό χώρο να έχετε την sd card.

 

Και παλι λιγο ειναι. Πολλα apps δεν περναν στην sd και οσα περνανε δεν σημαινει οτι περνανε ολοκληρα. Και φυσικα μην ξεχναμε την cache.

 

Μα γιατι τοσο μεγαλη η Rom? Τι εχει πια; Τετοια χαλια αγγιζουν 4αρια κινητα. Εκτος και αν μιλαγε για ελευθερη μνημη ο φιλος, θα παραμεινω στην kitkat.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εχεις εγκατεστημενα apps ή ειναι σε εργοστασιακες ρυθμισεις;

 

Οποτε μαλλον τα 2.1 GB ηταν ελευθερη μνημη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εχω, και μαλιστα ειναι αρκετα, οπως φαινεται αλλωστε, που δεν μπορουν να μεταφερθουν στην εξωτερικη μνημη.

 

Εντιτ-->

 

Πιστευω τα 2,1 ειναι διαθεσιμα εκεινη την στιγμη για χρηση. Μετα την εγκατασταση το τηλεφωνο πρεπει να εχει διαθεσιμη ελευθερη μνημη 3,65 gb.

Edited by petecj101
Link to comment
Share on other sites

Διαθεσιμη για το χρηστη ή ελευθερη μνημη; Γιατι αν επεσε η διαθεσιμη για το χρηστη απο τα 3,6 GB στα μολις 2,1 GB ειναι τραγικα μεγαλη πτωση :X :cry:

Ναι παιδιά, παράλειψη μου. Τα 2,1 gb είναι μαζί με τις εφαρμογές που έχω περάσει. Εκ των οποίων κάποια βαριά παιχνίδια. Χωρίς αυτά είναι κάπου στα 3,65gb. Στην sd δεν μπορούν να μεταφερθούν όλες οι εφαρμογές. Πάντως νομίζω ότι αξίζει ή αναβάθμιση σε lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά κατ' αρχάς

Πήρα κι εγώ το λευκό από το MediaMarkt για τη γυναίκα μου στις 29/12. Εντυπωσιακά καλό για τα λεφτά του.

Το θέμα είναι ότι η μπαταρία του κρατάει 12-14 ώρες ΤΟ ΠΟΛΥ με ελάχιστη χρήση. Μιλάμε για 4-5 κλήσεις, καθόλου wifi / data, καθόλου παιχνίδια κλπ.

Έχω ελέγξει όλες τις ρυθμίσεις, δεν υπάρχει κάτι ξεχασμένο που να καταναλώνει ενέργεια. Στην οθόνη της μπαταρίας όμως μου βγάζει κατανάλωση από "Λειτουργικό σύστημα Android: 50%" και "Σύστημα Android: 30%".

Καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ....

Αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο ;;;

Δεν κάνει αναβάθμιση από ΟΤΑ οπότε θα την κάνω χειροκίνητα αλλά φοβάμαι μην μπλέξω με το "εξειδικευμένο" service του ΜΜ στην περίπτωση που τους το πάω ως χαλασμένο....

Κάθε άποψη θα βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα νε ελαχιστη χρηση, οπως λες τα βασικα τηλεφωνα της ημερας, παντα ανοιχτο wifi και χωρις παιχνιδια με βγαζει 2 μερες τουλαχιστον. Τωρα κατεβασα 2 παιχνιδια και με παει μια μερα, οταν παιζω αρκετα.

 

Πηρε ota το update σε lollipop 5.1.1. Δεν ξερω τι πρεπει να κανεις για να δεις αλλαγη στην μπαταρια. Αν θες κανε ενα reset του κινητου και ισως γινει κατι. Εγω αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα ενα τηλ απο Δευτερα στο σερβις και θα τους ελεγα το προβλημα, οπως επισης τι γινεται με το θεμα εγγυησης αν κατι σταβωσει κατα το χειροκινητο ΕΠΙΣΗΜΟ update.

 

 

Edit:

 

Απο το πρωι με κανενα 30 λεπτο παιχνιδιου, viber, wifi, 2-3 κλησεις, φωτογραφιες και λιγη επεξεργασια απο τον ανηψιο μου εχει φαει 20%.

Edited by petecj101
Link to comment
Share on other sites

To πήρα κ εγώ για την γυναίκα μου δώρο και θα το έχω στα χέρια μου την Δευτέρα γιατί δεν πρόλαβα σήμερα να πάω.

Θέλω να ρωτήσω ππώτον αν θα έχει την αναβάθμηση αυτόματα στα σκαριά για lolipop,? αν θα πρέπει να την κάνω ? η να περιμένω Φλεβάρη για ΜΜ.?

Επίσης πόσες ώρες πρέπει να είναι η πρώτη φόρτιση για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά κατ' αρχάς

Πήρα κι εγώ το λευκό από το MediaMarkt για τη γυναίκα μου στις 29/12. Εντυπωσιακά καλό για τα λεφτά του.

Το θέμα είναι ότι η μπαταρία του κρατάει 12-14 ώρες ΤΟ ΠΟΛΥ με ελάχιστη χρήση. Μιλάμε για 4-5 κλήσεις, καθόλου wifi / data, καθόλου παιχνίδια κλπ.

Έχω ελέγξει όλες τις ρυθμίσεις, δεν υπάρχει κάτι ξεχασμένο που να καταναλώνει ενέργεια. Στην οθόνη της μπαταρίας όμως μου βγάζει κατανάλωση από "Λειτουργικό σύστημα Android: 50%" και "Σύστημα Android: 30%".

Καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά εδώ....

Αντιμετώπισε κανείς κάτι παρόμοιο ;;;

Δεν κάνει αναβάθμιση από ΟΤΑ οπότε θα την κάνω χειροκίνητα αλλά φοβάμαι μην μπλέξω με το "εξειδικευμένο" service του ΜΜ στην περίπτωση που τους το πάω ως χαλασμένο....

Κάθε άποψη θα βοηθήσει.

Ευχαριστώ

 

Σε 1η φάση, μπες ρυθμίσεις> εξοικονομηση ενέργειας, και επέλεξε σε ποιο mode θες να είναι. Εχει 3. Ultra, έξυπνη και κανονική.

Μετά πάτα βελτιστοποίηση για να σκανάρει τι "ρουφάει" την μπαταρία για να το διορθώσει!

Αλλη λύση είναι να επιλέξεις τι θα τρέχει στο παρασκήνιο. Η' να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή τύπου battery doctor.

Τέλος, δοκίμασε να το αναβαθμίσεις σε lollipop. Μήπως και φτιάξει κάπως η κατασταση. Το λευκό δεν παίρνει με ΟΤΑ αλλά manually. Είναι απλή η διαδικασία. Δες την περιγραφή πιο πάνω. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την εγγύηση μιας και την αναβάθμιση την δίνει η Huawei.

 

Αλλιώς το πας για service. Αν μπορείς, κατευθείαν στην αρβάτο. Γιατί και στα media markt να το πας εκεί θα το στείλουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To πήρα κ εγώ για την γυναίκα μου δώρο και θα το έχω στα χέρια μου την Δευτέρα γιατί δεν πρόλαβα σήμερα να πάω.

Θέλω να ρωτήσω ππώτον αν θα έχει την αναβάθμηση αυτόματα στα σκαριά για lolipop,? αν θα πρέπει να την κάνω ? η να περιμένω Φλεβάρη για ΜΜ.?

Επίσης πόσες ώρες πρέπει να είναι η πρώτη φόρτιση για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα?

 

Για την lollipop, τα είπαμε πιο πανω. Για μενα καλύτερα να την βαλεις και να μεινεις με αυτην

μεχρι να δεις πώς θα κυλήσει η marshmallow . Για τη φόρτιση με ένα 2ωρακι εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι...! Ποσο σου κραταει η μπαταρια; το εχω και χωρις να δουλευω το ιντερνετ το γεμιζω καθε μέρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα μου φαίνεται το ίδιο με την kitkat. Bugs δεν έχω δει εως τώρα, ενω από μπαταρία μου κρατάει με full χρήση 1,5 μέρα. Οσο δηλαδή και με την kitkat. H διαθέσιμη ρομ που είχα μετά ήταν 2,1 gb.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mε βάση το gsm arena, ναι, θα πάρει και την marshmallow.

 

Μια βοηθεια!! μετα την αναβαθμιση σου κραταει 1,5 μερες σε full χρηση; πριν ποσο σου κρατουσε θυμασαι; εμενα 1 μερα το πολυ μονο με τηλεφωνα: :(

Link to comment
Share on other sites

Και με την kitkat τόσο μου κρατούσε. Βέβαια όταν λεω full χρήση εννοώ με αρκετό browsing κυρίως με δεδομένα , παιχνίδια και social media. Από κλήσεις γύρω στις 2 ώρες την ημερα. Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να έχεις υπόψην είναι ότι η μπαταρία θέλει κάποιους κύκλους φορτισεων μέχρι να αποδώσει το μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Και με την kitkat τόσο μου κρατούσε. Βέβαια όταν λεω full χρήση εννοώ με αρκετό browsing κυρίως με δεδομένα , παιχνίδια και social media. Από κλήσεις γύρω στις 2 ώρες την ημερα. Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να έχεις υπόψην είναι ότι η μπαταρία θέλει κάποιους κύκλους φορτισεων μέχρι να αποδώσει το μέγιστο.

 

Το αναβαθμισα! σε 5.1.1. θα σουμε απο εδω και περα πωσο θα κρατήση! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το άσπρο.Δεν έχει λόλιποπ αυτόματα και το κατεβάζω τώρα. 1,4 γίγα ? Αυτό είναι ? Πάτησα view και όχι download και άρχησε να κατεβάζει! Έχετε την καλοσύνη να μου πείτε μετά τι κάνω βήμα βήμα μην κάνω καμιά λαλακία? Επίσης μπορώ να διαλέξω να πάει στην sd η όχι ?

edit: μόλις τώρα είδα ότι η αναβάθμηση λέει για B070 -B063 και εγώ έχω Β069 !!! Δεν γίνεται?

Edited by savo77
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το άσπρο.Δεν έχει λόλιποπ αυτόματα και το κατεβάζω τώρα. 1,4 γίγα ? Αυτό είναι ? Πάτησα view και όχι download και άρχησε να κατεβάζει! Έχετε την καλοσύνη να μου πείτε μετά τι κάνω βήμα βήμα μην κάνω καμιά λαλακία? Επίσης μπορώ να διαλέξω να πάει στην sd η όχι ?

edit: μόλις τώρα είδα ότι η αναβάθμηση λέει για B070 -B063 και εγώ έχω Β069 !!! Δεν γίνεται?

http://7961b64fc16ad15a92ef-9f98f1eddca1ebd26a80f4b64e8bd016.r62.cf3.rackcdn.com/downloads/CHM-U01C432B310_NEEU_SoftwareUpgrade.zip

Για τα Honor 4C του Mediamarkt κατέβασε αυτή την ευρωπαϊκή έκδοση

http://weu.hihonor.com/en/pages/support#?view=downloads

Ή έκδοση είναι ή 310,Λολιποπ 5.1.1,αυτήν πέρασα και εγώ σε 4C από Mediamarkt.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το άσπρο.Δεν έχει λόλιποπ αυτόματα και το κατεβάζω τώρα. 1,4 γίγα ? Αυτό είναι ? Πάτησα view και όχι download και άρχησε να κατεβάζει! Έχετε την καλοσύνη να μου πείτε μετά τι κάνω βήμα βήμα μην κάνω καμιά λαλακία? Επίσης μπορώ να διαλέξω να πάει στην sd η όχι ?

edit: μόλις τώρα είδα ότι η αναβάθμηση λέει για B070 -B063 και εγώ έχω Β069 !!! Δεν γίνεται?

 

Αποσυμπίεσε το αρχειο. μέσα θα δεις 1 φάκελο (CHM-U01C636B330_TA_version) ανοιξε τον και πάρε μέσα απο τον φάκελο software το φάκελο dload και σντέγραψε τον στην κάρτα. Πήγαινει στις ρυθμίσεις για αναβάθμηση και κάνε ενημέρωση απο τοπικο! Θα κάνει επανεκκίνηση και θα γινει η αναβάθμηση!

Link to comment
Share on other sites

Αποσυμπίεσε το αρχειο. μέσα θα δεις 1 φάκελο (CHM-U01C636B330_TA_version) ανοιξε τον και πάρε μέσα απο τον φάκελο software το φάκελο dload και σντέγραψε τον στην κάρτα. Πήγαινει στις ρυθμίσεις για αναβάθμηση και κάνε ενημέρωση απο τοπικο! Θα κάνει επανεκκίνηση και θα γινει η αναβάθμηση!

Ευχαριστώ πολύ.περίμενα να έρθει η sd.Στο Ευρωπαϊκό αρχείο που έδωσε ο φίλος πιο πάνω και τον ευχαριστώ έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...