Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

παιδια, λογω καλοκαιριου κιολας σκεφτομαι να κοντινω λιγο το... τριχωμα μου.

ΔΕΝ θελω αποτριχωση, μου αρεσει να εχω τριχες στα ποδια, χερια, κτλ... απλα θελω να κοψω το μηκος τους. δηλαδη να φαινονται πιο αραιωμενες. σκεφτηκα να παρω μια μηχανη hair trimmer που ρυθμιζεις και το μηκος, τι λετε? ειναι αποτελεσματικο? και το πιο σημαντικο, θα βγαινουν πιο αγριες μετα ή οχι επειδη ΔΕΝ θα τις ξυριζω απλα θα τις κοντενω? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

3ες τι?μπορεις να κανεις τωρα αποτριχωση..ετσι κ αλλιως θα σου βγουνε μετα απο κανενα μηνα και θα ειναι αρκετα πιο αραιωμενες..(εμενα τωρα ειναι περιπου 1,5 μηνα και ειναι το ιδανικο μηκος-για μενα,ουτε πολλες ουτε λιγες..;))
Link to comment
Share on other sites

ξυραφι και ποτε κοντρα

Γιατι οχι κοντρα?Αφου με το κανονικο δεν βγενουν...!

Εγω εχω mach 3 και ξυριζομαι κανονικα και κοντρα(απο τοτε που ξυριζομαι)

Και γυρω απο τα χειλη..απο το μουστακι που λενε.(και κατω στο λαιμο).βγαζω σπυρακια..αρα κατι πειραζει εκει...ειναι ευαισθητο..δεν ξερω...Αναγκαζομαι να αφηνω μουσακι το κυκλικο ωστε να μην βγαζω αλλα δεν μου αρεσει..τι κανω λετε? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ξυραφι και ποτε κοντρα

Τα γένια κάτω από το σαγόνι και πάνω από τα χείλη δεν κόβονται επαρκώς με κανονικό ξύρισμα παρά μόνο με κόντρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε:)...μην αγχωνεστε τοσο, αν μεινει και μια τριχουλα:happy:...δεν χαλασε ο κοσμος...εκτος κι αν περασετε απο στρατηγικη επιθεωρηση!!:p:lol:

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε:)...μην αγχωνεστε τοσο, αν μεινει και μια τριχουλα:happy:...δεν χαλασε ο κοσμος...εκτος κι αν περασετε απο στρατηγικη επιθεωρηση!!:p:lol:

Αυτοί που έχουν το άγχος με τις τρίχες από ότι φαίνεται δεν ξέρουν ακόμα τι θα πει επιθεώρηση στρατιωτική. Λογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

για ποιον λογο να βαζουμε πολυ αφρο στο μουστακι και στο σαγονι???δεν το καταλαβα αυτο..και επισης γιατι πολυ after save??

εγω το μουστακι καμια φορα το κανω και χωρις αφρο επειδη βαριεμε να βαλω(επειδη το ξυριζω 1 φορα περισσοτερη απο το υπολοιπο προσωπο)..:p

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδιά.

ξέρει κανεις που μπορώ να βρώ ανταλλακτικό για ξυριστική Braun?

 

εκτος απο το διαδυκτιο εννοείται.

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα της τριεθανολαμινης στους αφρους...αξιωθηκα τελικα μετα απο τοσο καιρο να πατησω στο Supermarket! :O

 

Οι αφροι Kolynos, Noxzema, Bic,Sanex καθως και ολα τα προϊοντα της Gillette (και το gel) την εχουν ενω ο αφρος της Nivea εχει το TEA-Stearate που ειναι παραγωγο της τριεθανολαμινης και εχει χαμηλοτερο δεικτη ενω το gel της Νivea που πηρα δοκιμαστικα (και μου αρεσει περισσοτερο απο τον αφρο τελικα) εχει το TEA-Palmitate με σχεδον μηδενικο δεικτη (μολις 0.1)

 

αυτα...αν βρεθω σε κανενα μεγαλυτερο S/M θα κοταξω μηπως εχει και αλλες μαρκες...:O

Link to comment
Share on other sites

δειτε κι αυτο!

 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/521404

 

 

οσοι ξυριζεστε με τον αφρο Gillette Gel ειναι σαν να ξυριζεστε με το Satin Care for Women...με αλλη ετικετα! :p

 

αν παντως δεν εχει τριεθανολαμινη εγω θα τον παρω :O

 

τελικα μαλλον fake ειναι η φωτο αφου και στην Ελλαδα το gel της Gillette eιναι σε στενο μπουκαλακι! Συγγνωμη για την παραπληροφορηση! :O

Link to comment
Share on other sites

@fabo114 δηλαδη προτινεις το gel της Νivea?

ειχες αρκετο καιρο να μας πεις τα νεα οσον αφορα αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι εψαχνα..αλλα δεν εβρισκα κατι νεοτερο σου...

σε ευχαριστουμε παντως για την πολυτιμη ερευνα και τον χρονο που ξοδεψες για να μοιραστεις κατι μαζι μας..

 

αληθεια..το το gel της Νivea τι διαφορα εχει πρακτικα στο ξυρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ο καλυτερος συνδιασμος ειναι: Κρεμα Kolinos, ξυραφακι mach3 turbo , και μετα το ξυρισμα l'oreal men expert!
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα της τριεθανολαμινης στους αφρους...

 

Αν το όνομα της ένωσης το άκουσες σωστά, είναι τριαιθανολαμίνη;)

 

Από το "αιθανόλη". Δηλαδή, αμίνη με τρεις αιθανόλες:happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

τριαιθανολαμίνη εχουν απο ότι κοιταξα οι αφροι της Gillette series το γραφει,να το δείτε οσοι έχετε.

πάντως το Nivea for men μην το φοβάστε,δεν exei αυτη την ένωση.

Link to comment
Share on other sites

τριαιθανολαμίνη εχουν απο ότι κοιταξα οι αφροι της Gillette series το γραφει,να το δείτε οσοι έχετε.

πάντως το Nivea for men μην το φοβάστε,δεν exei αυτη την ένωση.

 

Tην έχει αυτή την ένωση, αναφέρεται ως TEA-Sterate.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Tην έχει αυτή την ένωση, αναφέρεται ως TEA-Sterate.

ναι έχεις δίκαιο τελικά,απο μια ενα γρηγορο ψάξιμο στο net βρήκα ότι το TEA-Sterate ειναι συνωνυμο με :

Triethanolamine stearate; Octadecanoic acid, compd. with 2,2',2''-nitrilotris(ethanol) (1:1); TEA-Stearate; Stearic acid, compound with 2,2',2''-nitrilotriethanol (1:1)

αρα και αυτο έχει,εχει και το gillete series,τελικα ποιο δεν έχει?

Link to comment
Share on other sites

ναι έχεις δίκαιο τελικά,απο μια ενα γρηγορο ψάξιμο στο net βρήκα ότι το TEA-Sterate ειναι συνωνυμο με :

Triethanolamine stearate; Octadecanoic acid, compd. with 2,2',2''-nitrilotris(ethanol) (1:1); TEA-Stearate; Stearic acid, compound with 2,2',2''-nitrilotriethanol (1:1)

αρα και αυτο έχει,εχει και το gillete series,τελικα ποιο δεν έχει?

 

Kατά πάσα πιθανότητα, έχουν όλα. Εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι πάντως. Η ποσότητα και συγκέντρωση της συγκεκριμένης αμίνης είναι μικρή. Επιπλέον, προκαλεί μόνο κάποιες δερματίτιδες και αυτές με εκτεταμένη/υπερβολική/αλόγιστη χρήση και σε άτομα με δερματικές ευαισθησίες.

 

Και κάτι άλλο, ίσως να σας φανεί ότι δε στέκει ως επιχείρημα αλλά... Σκέψου εμένα που είμαι τόσες ώρες τη μέρα σε ένα εργαστήριο Χημείας... Λες να είμαι πιο ασφαλής;;; :lol: :lol: :lol: Τεσπα αυτό που θέλω να πω είναι ότι: όλα αυτά που χρησιμοποιούμε (σαπούνια, καλλυντικά, τα πάντα) είναι χημικά προϊόντα. Συστατικά τους πάντα θα έχουν κινδύνους πρόκλησης δερματίτιδας, εγκαυμάτων κτλ. Χρησιμοποιούνται όμως μετά από εργαστηριακούς ελέγχους κι επεξεργασίες.

 

Οι παρασκευαστές του αφρού ξυρίσματος δεν πήραν καθαρή τριαιθανολαμίνη, που όντως έχει πολλούς κινδύνους, και την πέταξαν στον αφρό. Επεξεργάστηκε ώσπου να καταστεί κατάλληλη για χρήση.

 

Και το διοξείδιο του άνθρακα είναι επικίνδυνο από μόνο του αλλά τα αναψυκτικά τι νομίζετε ότι έχουν; Δεν είναι όμως καθαρό διοξείδιο... Είναι επεξεργασμένο.

 

Και τα παραδείγματα αυτά είναι άπειρα...

 

Μην πανικοβάλλεστε με ό,τι ακούτε από τον Ευαγγελάτο ή τον κάθε Ευαγγελάτο... :happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

@fabo114 δηλαδη προτινεις το gel της Νivea?

ειχες αρκετο καιρο να μας πεις τα νεα οσον αφορα αυτο το θεμα και η αληθεια ειναι οτι εψαχνα..αλλα δεν εβρισκα κατι νεοτερο σου...

σε ευχαριστουμε παντως για την πολυτιμη ερευνα και τον χρονο που ξοδεψες για να μοιραστεις κατι μαζι μας..

 

αληθεια..το το gel της Νivea τι διαφορα εχει πρακτικα στο ξυρισμα?

 

ευχαριστω για τα καλα λογια... :O :O :O

 

το gel εμενα μου φαινεται πολυ καλυτερο...ειναι πολυ πιο πηχτο απο τον αφρο και πραγματικα βλεπω διαφορα στο ξυρισμα. Χρησιμοποιω λιγοτερη ποσοτητα και εχω και βαθυτερο ξυρισμα :)

Ασε που δεν εχει και προωθητικα αερια :)

 

Οφειλω να πω πως ακομη και της Nivea τα προϊοντα εχουν 1-2 συστατικα με δεικτη γυρω στο 0.8 (αν θυμαμαι καλα - τα ειχα ψαξει ενα ενα) αλλα απ'οτι ειδα αναφερονται σαν ερεθιστικα για το δερμα και δεν εχουν διαφορες περιεργες επικινδυνες δρασεις οπως η τριεθανολαμινη! Θα το ψαξω βεβαια λιγο παραπανω στο κοντινο μελλον :O

Link to comment
Share on other sites

Αν το όνομα της ένωσης το άκουσες σωστά, είναι τριαιθανολαμίνη;)

 

Από το "αιθανόλη". Δηλαδή, αμίνη με τρεις αιθανόλες:happy:

 

Κι εγω οταν ξεκινησα να το ψαχνω το θεμα αυτο υπεθεσα αλλα οι αποψεις διιστανται

 

κλικ

κλικ κλικ

 

τελικα με βολεψε το 'ε' :O

Link to comment
Share on other sites

Kατά πάσα πιθανότητα, έχουν όλα. Εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι πάντως. Η ποσότητα και συγκέντρωση της συγκεκριμένης αμίνης είναι μικρή. Επιπλέον, προκαλεί μόνο κάποιες δερματίτιδες και αυτές με εκτεταμένη/υπερβολική/αλόγιστη χρήση και σε άτομα με δερματικές ευαισθησίες.

 

Και κάτι άλλο, ίσως να σας φανεί ότι δε στέκει ως επιχείρημα αλλά... Σκέψου εμένα που είμαι τόσες ώρες τη μέρα σε ένα εργαστήριο Χημείας... Λες να είμαι πιο ασφαλής;;; :lol: :lol: :lol: Τεσπα αυτό που θέλω να πω είναι ότι: όλα αυτά που χρησιμοποιούμε (σαπούνια, καλλυντικά, τα πάντα) είναι χημικά προϊόντα. Συστατικά τους πάντα θα έχουν κινδύνους πρόκλησης δερματίτιδας, εγκαυμάτων κτλ. Χρησιμοποιούνται όμως μετά από εργαστηριακούς ελέγχους κι επεξεργασίες.

 

Οι παρασκευαστές του αφρού ξυρίσματος δεν πήραν καθαρή τριαιθανολαμίνη, που όντως έχει πολλούς κινδύνους, και την πέταξαν στον αφρό. Επεξεργάστηκε ώσπου να καταστεί κατάλληλη για χρήση.

 

Και το διοξείδιο του άνθρακα είναι επικίνδυνο από μόνο του αλλά τα αναψυκτικά τι νομίζετε ότι έχουν; Δεν είναι όμως καθαρό διοξείδιο... Είναι επεξεργασμένο.

 

Και τα παραδείγματα αυτά είναι άπειρα...

 

Μην πανικοβάλλεστε με ό,τι ακούτε από τον Ευαγγελάτο ή τον κάθε Ευαγγελάτο... :happy:

 

 

Καταλαβαινω την αποψη σου...ισως λιγους μηνες πριν να ειχα κι εγω την ιδια αποψη για τις εταιριες και τους ελεγχους τους!

Οφειλω να πω πως μαλλον εχεις μεγαλυτερη σχεση με τη χημεια απο εμενα (καλα σε 'εκοψα' απο το προηγουμενο ποστ με το ορθογραφικο :O ) που οτι θυμαμαι ειναι απο την B' Λυκειου αλλα πραγματικα πιστευεις οτι η τριεθανολαμινη εστω και στις συγκεντρωσεις που χρησιμοποιειται στους αφρους ειναι ασφαλης;

Στο πρωτο ποστ που εκανα σχετικα με την τριεθανολαμινη εχω παραθεσει λινκ απο αρκετες αξιοπιστες πηγες που κανουν αναφορα στις διαφορες δρασεις της τριεθανολαμινης και τεινουν προς διαφορετικο συμπερασμα!

 

Οσον αφορα το επιχειρημα σου για το εργαστηριο χημειας, εχει μεγαλη διαφορα να γνωριζεις τους κινδυνους απο το να εισαι σε αγνοια!

Επιπλεον, στο εργαστηριο παιρνεις και τις απαραιτητες προφυλαξεις (οταν χρειαζεται) και υπαρχει και επιβλεπων καθηγητης, ετσι δεν ειναι; :O

 

Οσον αφορα τα αναψυκτικα, νομιζω πως ουτε αυτα ειναι ευεργετικα για τον ανθρωπο, ετσι δεν ειναι; :O

 

Τελος, επειδη εκατσα και εγραψα δυο τρια πραγματα για την τριεθανολαμινη δεν νομιζω πως θεωρουμαι Ευαγγελατος, ιδιαιτερα οταν αυτο το επωνυμο εχει αποκτησει κακη φημη στο φορουμ! Δεν εχω σκοπο να πανικοβαλλω αλλα να ενημερωσω! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...