Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δειτε τον μηνα αλλα και το ετος κατασκευης των αυτοκινητων σας γιατι δεν κοιτατε το πορτοκαλι κομματι υφασμα που υπαρχει στην βαση της ζωνης ασφαλειας του οδηγου???

Ολα τα αυτοκινητα δεν το εχουν αυτο?? Η Alfa μου παντως το εχει αλλα δεν θυμαμαι την ημερομηνια! (αληθεια εχει τοση σημασια το ποτε κατασκευαστηκαν τα αυτοκινητα σας???)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

(αληθεια εχει τοση σημασια το ποτε κατασκευαστηκαν τα αυτοκινητα σας???)

 

OXI για μένα. Απλά γίνεται κουβέντα...δεν είναι κακό!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα προσεξει κατι στη ζωνη, θα το δω... Κυριως ειναι απο περιεργεια αλλα και οταν βλεπω οτι το δικο μου κατασκευαστηκε 1 χρονο σχεδον πριν το παρω εμενα τουλαχιστον με εκνευριζει... Elteo αν το δικο σου ειναι στο 120.000 και φτιαχτηκε τον Δεκεμβρη και εμενα ειναι στο 280.000 και φτιαχτηκε παλι μεσα στο 2004 δε σου φαινεται λιγο περιεργο; Δηλαδη μεχρι το Δεκεμβρη ειχαν φτιαξει μονο 120Κ και μεσα σε ενα μηνα αλλα 160Κ;;;; Εγω δε θα πολυπιστευα τον πωλητη που σου το ειπε γιατι απλως ειναι απιστευτο. Κοιταξα το vin του c4 που πρωτοειχαν δοκιμασει στους 4Τ και σε αλλα περιοδικα και δεν ηταν τοσο "καλο" μιας και δεν πετυχε αξιοπιστους χρονους ενα αντιθεση με τα επομενα που δοκιμαστηκαν και ηταν αρκετα πιο ανταγωνιστικα. Φτιαχτηκε το 2004, γραμμη 4 και αυξ. αρ.=101727. Κοντα σου elteo... Ξερει κανενας ποσα αυτοκινητα κατασκευαζει η citroen το χρονο; Ετσι θα καταλαβουμε περιπου ποτε φτιαχτηκε...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου φτιάχτηκε επιβεβαιωμένα τον Δεκέμβριο του 2004. Θες να το γράψω με έντονα γράμματα;

Επίσης για το πρόβλημα διάβασα αλλά πρώτον ήταν μεμονωμένο και δεύτερο το δικό μου να μην το ματιάσω πάει καταπληκτικά. Χτες ΑΟ έπιασα τα 195 Κm/h πολύ άνετα και με 95άρα Shell. (η καλύτερη για μένα βενζίνη)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα αξιωθηκα να δω και εγω το πορτοκαλι καρτελακι που εχει στις ζωνες ασφαλειας!! Η Αλφα μου κατασκευαστηκε 26 Νοεμβριου 2004.... Εγω την παρελαβα 31 Μαρτιου 2005!

enginekiller βασικα ηρεμισε! :) Νομιζω οτι ασχολεισαι με το θεμα πολυ παραπανω απ'οτι θα επρεπε... Εισαι ευχαριστημενος απο το αμαξι σου?? Τι σημασια εχουν τα υπολοιπα?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Φτου γαμωτο ξεχασα να δω τη ζωνη!!! Τεσπα αργοτερα. Απο το πρωι που ποσταρα περιποιομουνα το c4ακι μου! Το επλυνα, περασα με συντηρητικο πλαστικων ολα τα πλαστικα μεσα-εξω, καθαρισα τις ταπετσαριες, επλυνα τα πατακια, σκουπισα με τη σκουπα, καθαρισα και τα λαστιχα, κερωσα κιολας το αυτοκινητο και μετα επλυνα και την κουκουλα!!! Γυαλιζει σημερα!!! Αυτο με τις ζωνες ειναι σιγουρο η μπορει οι ζωνες να εχουν φτιαχτει αρκετα πιο νωρις(και αυτη η ημερομηνια να αναγραφεται) και να μπηκαν στο αυτοκινητο αργοτερα; Φανταζομαι οτι φτιαχνονται αρκετα νωριτερα και μετα μπαινουν στο αυτοκινητο... Elteo δε λεω οτι το δικο σου μπορει να μη φτιαχτηκε το Δεκεμβρη αλλα πως το δικο μου ειναι 160Κ αυτοκινητα μετα και ειναι παλι το 2004;
Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ που θες να ξέρω ρε enginekiller. Ουφ βαρέθηκα τέλος.

Καλα ρε συ χαλαρωσε. Κουβεντα κανουμε...:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ enginekiller το καρτελακι αυτο που σου περιεγρεψα δεν αναγραφει την ημερομηνια κατασκευης του μηχανισμου της ζωνης!! Αναγραφει την ημερομηνια κατασκευης του αυτοκινητου σου.... Τι σχεση εχει το ποτε κατασκευαστηκαν οι ζωνες???
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ enginekiller το καρτελακι αυτο που σου περιεγρεψα δεν αναγραφει την ημερομηνια κατασκευης του μηχανισμου της ζωνης!! Αναγραφει την ημερομηνια κατασκευης του αυτοκινητου σου.... Τι σχεση εχει το ποτε κατασκευαστηκαν οι ζωνες???

 

Εννοείται ότι όλα τα εξαρτήματα του αυτοκινήτου είναι από στοκ.

Πιό πιθανό μου φαίνεται να γράφουν οι ζώνες τη δική τους ημερομηνία παραγωγής παρά του αυτοκινήτου.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ enginekiller το καρτελακι αυτο που σου περιεγρεψα δεν αναγραφει την ημερομηνια κατασκευης του μηχανισμου της ζωνης!! Αναγραφει την ημερομηνια κατασκευης του αυτοκινητου σου.... Τι σχεση εχει το ποτε κατασκευαστηκαν οι ζωνες???

 

Επειδή έχω και γω περιέργεια να μάθω για την Mercedes μας,υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα το καρτελάκι στη ζώνη ή άδικα θα κατέβω κάτω να ψάξω??

Btw enginekiller χαλάρωσε λίγο ρε μάγκα,δεν παίζει ρόλο το πότε κατασκευάστηκε!Το ίδιο αμάξι είναι και στην τελική,αν βγήκε μετά από σένα καμμιά αναβάθμιση σε θέμα software-hardware στην περνάνε στα κεντρικά :O:O

Link to comment
Share on other sites

Το σηματακι υπαρχει σε ολες τις ζωνες αυτοκινητων. amelidi οπως ειπε και ο elteo ποιο πιθανο μου φαινεται να ειναι η ημερομηνια κατασκευης της ζωνης. Ρε παιδια απλως με ενοχλει η σκεψη οτι μπορει το δικο μου να εκανε "βολτες" απο ολες τις εκθεσεις πχ η να ηταν στο τελωνειο κανα εξαμηνο μεσα στην υγρασια κτλ. Επισης οπως ολοι ξερουμ τα πρωτα που ερχονται πασχουν απο "παιδικες ασθενειες" εχουν δηλαδη καποια ψιλοελαττωματα πιθανον οποτε αν ηταν αργοτερα η ημερομηνια κατασκευης του θα ημουν ακομα πιο ησυχος. Αν παθη κατι τωρα μπορει να σκεφτομαι "Μηπως επρεπε να περιμενω λιγο ακομα να το παρω;;;". Δεν ειναι οτι μπορει να κανω τιποτα βεβαια γι'αυτο απλως το αναφερω και το συζηταμε τιποτα αλλο...

Προεκυψε θεμα τωρα:Κοιταξτε στο κατω μερους του παρμπριζ σας (απ'εξω) που εχει μια τσιμουχα που καλυπτει το κενο αναμεσα στο τζαμι και στο πλαστικο πισω απο το καπω. Εμενα σε μερικα σημεια δε φτανει απο ακρη σε ακρη(ουτε εκατοστο παχος βεβαια) και ειναι μισοδιπλωμενο προς τα μεσα. Ουτε ξερω τι νερο η υγρασια εχει περασει εκει μεσα με τοσες βροχες... Κοιταξτε το δικο σας και πειτε μου αν καλυπτει σωστα το κενο. Επισης στην μαυρη αεροτομη στο πισω μερος της εχει σκασει ελαχιστα το πλαστικο. Μαλλον εχει αγριεψει και ισως παει να "σκασει". Το αυτοκινητο δεδομενου οτι το αφηνω ελαχιστα στον ηλιο, το προστατευω με κουκουλα και εχει γλυτωσει ενα σωρο βροχες(απο 28 οκτωβριου μεχρι την προηγουμενη βδομαδα ολες!!!) και το περιοιουμαι με συντηρητικα πλαστικων μου φαινεται απιστευτο να ευθυνομαι για τη φθορα του η να μπορουσα να κανω κατι περισσοτερο για να το προφυλαξω. Εσας ειναι ενταξει;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι 1η φουρνιά! Καμία σχέση με αυτά που λες. Να μην το ματιάσω τόσους μήνες μια χαρά μου πάει. Και στον ήλιο το αφήνω και στο κρύο και μήνα κάνω να το πλύνω.

 

Απλά δεν πρέπει να αγχώνεσαι για αυτό. Σου μιλάει Σιτροενάκιας που πριν είχε για 6 χρόνια ένα Saxo VTS 120hp totally σκισμένο. :)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

enginekiller

 

αυτα τα γιαλιστικα πλαστικων δεν ειμαι σιγουρος οτι κανουν δουλεια το αντιθετο μαλιστα σκανε τα πλαστικα .

 

τωρα αν το δικο σου ειναι κατι καλο για προστασια δεν ξερω . καλητερα στα πλαστικα νερακι και τπτ αλλο διαβρωτικο .

 

τωρα θα βγάλω και τις φωτος να δειτε

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά, χμ έχω καλά νέα και κακά νέα

 

Tα κακά νέα:

Ξαναεμφανίστηκε το C4 Recall στο site της VOSA:

http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/default.asp

και μάλιστα αφορά πολλά αυτοκίνητα!

 

Tα καλά νέα:

Το VIN δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση όπως νομίζαμε με την

ημερομηνία κατασκευής. Του... χρόνου θα σας δείξω

τί διαφαίνεται από τους αριθμούς...

Link to comment
Share on other sites

http://www.xanthifans.gr/spiros/alarmc4/periexomena1.JPG

 

 

http://www.xanthifans.gr/spiros/alarmc4/

εδω ειναι ολα

 

το ενχειριδιο ειναι το Ε1 μεχρι Ε13 και το enxiridio0 ειναι το εξωφυλο

 

οτι απορια εχετε μου το λετε για διευκρινιση :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι τα ιδια! Και οτι το σκεφτομουν σημερα! Για αυτα τα προιοντα που λεω: Πολλα χρονια δοκιμαζα διαφορα και οντως μερικα δεν εκαναν και πολυ δουλεια. Τα καλα συντηρητικα ομως που χρησιμοποιω τα τελευταια δυο χρονια με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο. χρησιμοποιω sonax και armorall και ειναι και τα δυο πολυ καλα. Προσοχη μιλαω για συντηρητικα και οχι για γυαλιστικα με αρωματακια και χαζομαρες... Εκτος αυτου απο αυτα βαζω μια φορα το μηνα οποτε αντε να εχω βαλει 4 φορες μεχρι τωρα! Οποτε και πετρελαιο να ειχαν δεν πιστευω να γινοταν κατι με τοσες λιγες φορες απο αυτο... Τωρα εσυ με το περιεργο nickname, πρωτα μας αναβεις φωτια με τα vin και τις ημερομηνιες και μετα... Αντε να δουμε τι θα μας πεις... τα λεμε του χρονου παιδια!!! Ωραιος Karl μολις επιστρεψω Αθηνα θα τα ανεβασω και στο site μου...
Link to comment
Share on other sites

Concern : SHORT CIRCUIT MAY OCCUR

Description : Repeated ingress of saline water into the connections to the Electronic Control Unit for the Anti- Lock Braking system may eventually result in a short circuit that could cause a fire in the engine compartment.

Remedial Action : Recall the vehicles that are likely to be affected to check the ABS block and strengthen the sealing of the electrical connections.

 

 

Περιγραφη :Η επαναλαμβανόμενη είσοδος του υφάλμυρου νερού στις συνδέσεις στην ηλεκτρονική μονάδα ελέγχου (Electronic Control Unit )για το ABS μπορεί τελικά να οδηγήσει σε ένα βραχυκύκλωμα που θα μπορούσε να προκαλέσει μια πυρκαγιά στο χωρο της μηχανης .

Διορθωτικά μέτρα: τα οχήματα που είναι στην λιστα να ελέγξουν το ABS και ενισχύσουν τη μονωση των ηλεκτρικών συνδέσεων.

 

 

ξαφνικα εγινε υφαλμυρο το νερο !!! παλι καλα

 

αααααα εγω ειμαι μεσα

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα εγινε υφαλμυρο το νερο !!! παλι καλα

αααααα εγω ειμαι μεσα

 

Φυσικά, αφού έχει μεγαλύτερη αγωγιμότητα και τότε μπορεί

να προκαλέσει βραχυκύκλωμα (ειδάλως είναι δύσκολο, βλάβη

όμως μπορεί να προκαλέσει).

Εμένα με εκνευρίζει που ... ξανα-εμφανίστηκε στις 31 του μηνός,

γιατί προχθές είχα κοιτάξει γιατί μάζευα δεδομένα για τα VINs.

Τέλος πάντων, μελετώντας τα recalled VINs παρατηρείς ότι δεν ισχύει

το 10ο ψηφίο καθόλου, από ότι φαίνεται:

Model	Vin From	Vin To
C8	VF7******13003950	VF7******13042457
C8	VF7******13003950	VF7******13023848
C8	VF7******13003950	VF7******13178875
C8	VF7******13003950	VF7******13196687
C8	VF7******13094386	VF7******13151031
RELAY	VF7******17030814	VF7******17382586
RELAY 2	VF7******17030814	VF7******17316076
RELAY	VF7******17030814	VF7******17357856
C3	VF7******26000139	VF7******26929018
C3	VF7******27160409	VF7******27181944
C3	VF7******28000180	VF7******26853555
PICASSO	VF7******36624276	VF7******39623407
PICASSO	VF7******39432028	VF7******39485071
PICASSO	VF7******39519536	VF7******39567526
PICASSO	VF7******39602633	VF7******39652000
BERELEC	VF7******65335197	VF7******65895578
C4	VF7******74144020	VF7******74321169
C5	VF7******76332962	VF7******76506174
DISPATCH	VF7******86015064	VF7******86018930
BERLMLTI	VF7******93006682	VF7******93100993
BERLINGO	VF7******94000175	VF7******94064754
BERLINGO	VF7******94002400	VF7******94142908
C2	VF7******97000278	VF7******97046531
C2	VF7******97000373	VF7******97093172

 

Στο ένατο και 10 φηφίο κωδικοποιείται απλά το μοντέλο (ίσως και ανά

παραγωγική μονάδα), πχ C2=97nnnnnn, PICASSO=39nnnnnn, C8=13nnnnnn

ειδικά για τα μοντέλα με πολλά recalls, φαίνεται ξεκάθαρα ότι το 9ο/10ο

είναι ο κωδικός του μοντέλου/μονάδας και τα άλλα 6 (12..17ο)

απλά σειριακός αριθμός

Link to comment
Share on other sites

sonax και armorall και ειναι και τα δυο πολυ καλα. Προσοχη μιλαω για συντηρητικα και οχι για γυαλιστικα με αρωματακια και χαζομαρες...

 

Όντως, τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα και τα 2. Πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...