Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω αγοράσει πριν δυο μήνες και κάτι, ένα C4 Hatchback 1.6i SX και είμαι και εγώ ενθουσιασμένος μέχρι στιγμής με την επιλογή μου, παρόλα τα προβληματάκια που έχει παρουσιάσει το αυτοκίνητο. Εδώ και λίγο καιρό παρακολουθώ την συζήτηση σας και αποφάσισα να μοιραστώ και τις δικές μου εμπειρίες.

Έχω μόλις περάσει τα 6.000 χλμ. και σχεδόν από την πρώτη στιγμή εντόπισα το τράβηγμα του τιμονιού δεξιά και το τρέμουλο σε ταχύτητες γύρω στα 110 - 120 χλμ/ώρα. Το τρέμουλο διορθώθηκε με μια ζυγοστάθμιση, ενώ ευθυγράμμιση δεν θέλησα να κάνω, μιας και το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο και προτίμησα να αποφύγω την επέμβαση στο αυτοκίνητο τόσο νωρίς. Επίσης και σε εμένα έχει παρουσιαστεί το τρίξιμο στα αμορτισέρ, τα οποία και θα μου αντικαταστήσουν στην αντιπροσωπία (στην εγγύηση φυσικά) τις επόμενες ημέρες.

Ένα άλλο πρόβλημα το οποίο μου έχει παρουσιαστεί, είναι διαρροή βαλβολίνης από την τσιμούχα του ημιαξονίου και από κάποια πλευρική τάπα του σασμάν. Βέβαια στην αντιπροσωπεία αντικατέστησαν άμεσα και τα δύο και φαίνεται να έχει σταματήσει η διαρροή, αλλά συνεννοήθηκα με τον τεχνικό να το ξανατσεκάρουμε καθώς φοβάται μήπως τελικά η διαρροή προέρχεται κάποιο άλλο σημείο.

Άραγε έχει εντοπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Έχω αγοράσει πριν δυο μήνες και κάτι, ένα C4 Hatchback 1.6i SX και είμαι και εγώ ενθουσιασμένος μέχρι στιγμής με την επιλογή μου, παρόλα τα προβληματάκια που έχει παρουσιάσει το αυτοκίνητο. Εδώ και λίγο καιρό παρακολουθώ την συζήτηση σας και αποφάσισα να μοιραστώ και τις δικές μου εμπειρίες.

Έχω μόλις περάσει τα 6.000 χλμ. και σχεδόν από την πρώτη στιγμή εντόπισα το τράβηγμα του τιμονιού δεξιά και το τρέμουλο σε ταχύτητες γύρω στα 110 - 120 χλμ/ώρα. Το τρέμουλο διορθώθηκε με μια ζυγοστάθμιση, ενώ ευθυγράμμιση δεν θέλησα να κάνω, μιας και το πρόβλημα δεν είναι τόσο έντονο και προτίμησα να αποφύγω την επέμβαση στο αυτοκίνητο τόσο νωρίς. Επίσης και σε εμένα έχει παρουσιαστεί το τρίξιμο στα αμορτισέρ, τα οποία και θα μου αντικαταστήσουν στην αντιπροσωπία (στην εγγύηση φυσικά) τις επόμενες ημέρες.

Ένα άλλο πρόβλημα το οποίο μου έχει παρουσιαστεί, είναι διαρροή βαλβολίνης από την τσιμούχα του ημιαξονίου και από κάποια πλευρική τάπα του σασμάν. Βέβαια στην αντιπροσωπεία αντικατέστησαν άμεσα και τα δύο και φαίνεται να έχει σταματήσει η διαρροή, αλλά συνεννοήθηκα με τον τεχνικό να το ξανατσεκάρουμε καθώς φοβάται μήπως τελικά η διαρροή προέρχεται κάποιο άλλο σημείο.

Άραγε έχει εντοπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

file kalste katarxhn kalotaksido na soy einai to amaksi soy

 

Apo oti katalava sthn antiprosopia soy einai poli sinergasimoi e ? kalo einai ayto . pes mou ligo ti gientai me ta amortiser ? tha soy ta alaksoyn me kainoyria ? ego den exo akoysei tetoio thoribo (den to exo parei akoma einai sthn xanthi to amaksi tha to paro apo vdomada ) na steilo ton patera moy sthn antiprosopia na tous pei na allaksoyn tis anartiseis ? moy eipe oti den exei akoysei tpt ? otan me to kalo tis alakseis theleis na mas peis entiposeis dld ama akoygete o thoribos me me tis kainoyries kai tetoia .

 

 

YPARXEI KANENAS ME 1400 C4 edo mesa ? ektos apo emena ?

 

o thoribos akoygete sta coupe h sta hatchback h kai sta dio ?

 

 

se poia antiprosopia olla ayta ? ti tha elega a nai ego poy to pira apo xanthi kai tha to exo edo thessalonikh mporo na pao gia alagh stis anarthseis (mesa sthn egkiish) sthn thessalonikh ?pei na to pao xanthi logika m h preporo se opoiodhpote antiprosopo ths citroen etsi den einai ?

Link to comment
Share on other sites

Θα τους το πω κ εγώ...και θα απαιτήσω αλλαγή!

Μαζί με άλλα που έχω σημειώσει για το σέρβις των 10Κ...ελπίζω σε κανα 2μηνο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν μαθαμε αν ηρθαν τα καινουργια που ειχε πει καποιος ή θα τα αλλαξουν με τα ιδια και παλι θα τριζουν; εμενα δεν μου το εχει κανει παντως ακομα. Ειναι αρκετα εντονος ο ηχος ρε παιδια; Μηπως πρεπει να προσεξω περισσοτερο; Γενικα ειμαι αρκετα ψειρας αλλα δεν ακουω κατι.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το τριξιμο απο τα πισω αμορτισερ αρχισε να ακουγεται γυρω στα 800χλμ πρεπει να ειναι τα καλυμματα τους, δεν ειναι ενοχλητικος ακουγεται

μονο οταν πας σιγα σε ησυχη περιοχη αλλιως καλυπτεται απο αλλους θορυβους. Ειναι να το παω την αλλη εβδομαδα για τον πρωτο ελεγχο στα 1500χλμ οποτε θα σας πω τι εγινε μ'αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται μόνο σε στάση και ναι είναι τα καλύμματα στα αμορτισέρ...το κοίταξαν κ μένα στον πρώτο έλεγχο στα 2K χλμ.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Kalste καλωσηρθες στο κλαμπ των c-4αδων του Myphone.

Προσωπικα δεν εχω κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις εκτος απο τα αμορτισερ που δε με ενοχλουν καθολου. Ο θορυβος ειναι πολυ μικρος.

Βεβαια παρ΄ολο που το αυτοκινητο το εχω πανω απο εξι μηνες εχω κανει μονο 3500 περιπου χλμ κι ετσι...

Α! ακουω εναν μικρο ηχο καπου-καπου, με μικρη ταχυτητα (μεχρι 10 χλμ) στα πισω δισκοφρενα. Οταν ρωτησα την αντιπροσωπεια, ειπαν οτι τωρα τα τακακια τα φτιαχνουν απο ενα νεο υλικο (φυσικα δε θυμαμαι ποιο) που ειναι οικολογικο και κανει λιγο θορυβο καθως φθιρεται (δεν ξερω πώς γραφεται :X )

Κατα τα αλλα ολα καλα.

Τωρα για τις αντιπροσωπειες εχω να πω οτι ακομα κι αν εχουν τη διαθεση και την ορεξη να βρουν και να διορθωσουν μια βλαβη, θα εχουν τις γνωσεις???

Καλα χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ακουγα και εγω εναν ηχο απο τα δισκοφρενα αλλα εχω κανει λιγα χλμ. και μαλλον δεν εχουν στρωθει/πατησει καλα. Αν καποιος τα αλλαξει τα αμορτισερ καλο θα ηταν να ρωτησει αν ηρθαν τα καινουργια.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντος αμα αλαχθει το αμορτισερ εστω και σε ενα C4 με καινουριου τυπου θα το αλλαξω και εγω ποτε δεν ξερεις και ας ειναι μονο ο θόριβος .

 

Σε καινουριο αυτοκινητο εχεις την απαιτηση το αυτοκινητο να ειναι αψογο .

 

τωρα αυτο με τα νεου τυπου υλικα στα φρένα !!!!!!!! χωρις να εχω ιδέα λιγο προλογος μου κανει μηπος ειναι και αυτο απο τις αναρτήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω αγοράσει πριν δυο μήνες και κάτι, ένα C4 Hatchback 1.6i SX

 

Καλησπέρα και καλορίζικο! :p

 

 

Ένα άλλο πρόβλημα το οποίο μου έχει παρουσιαστεί, είναι διαρροή βαλβολίνης από την τσιμούχα του ημιαξονίου και από κάποια πλευρική τάπα του σασμάν. Βέβαια στην αντιπροσωπεία αντικατέστησαν άμεσα και τα δύο και φαίνεται να έχει σταματήσει η διαρροή, αλλά συνεννοήθηκα με τον τεχνικό να το ξανατσεκάρουμε καθώς φοβάται μήπως τελικά η διαρροή προέρχεται κάποιο άλλο σημείο.

Άραγε έχει εντοπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

Πώς το κατάλαβες-παρατήρησες ότι χάνεις βαλβολίνη...; :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

enginekiller ========>Πειραια-Πατρα

ardassa ========>ΑΘΗΝΑ

leftpap ========>ΑΘΗΝΑ

mainos ========>Athina

lakis73 ========>Athens

elteo ========>Ραφήνα

KarlBarks ========>Thessalonikh

kalste ========>Thessalonikh

agiorgitis ========>Τριπολη

TouchDown ========>????????

Ryback3 =========> ????????

Matty =========> ???????

MPOMPIO =========> Patra (Agapaei omos thn Thessalonikh apopoy katagete)

tony78 ===========> ??????

 

ksexasa kanenan ?

Link to comment
Share on other sites

ksexasa kanenan ?

Εννοεις τοπος διαμονης αυτοκινητου.

Οχι, γιατι εγω ντρεπομαι να λεω απο Πατρα, αφου γεννηθηκα Θεσσαλονικη και μενω Πατρα αφου εζησα και 12 χρονια στην Αθηνα :)

Ασχετο ε ?

Link to comment
Share on other sites

agiorgitis, όχι agiorgithis :happy:

 

ΥΣ: Σε 1-2 μέρες θα το παρω κι εγώ στα χέρια μου (λογικά), αν ο καιρός είναι καλός. Αλλιώς ας το κρατήσουν μερικές μέρες αυτοί, να μην το τρώει και η βροχή!:p

(πλάκα κάνω...:shifty: )

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται μόνο σε στάση και ναι είναι τα καλύμματα στα αμορτισέρ...το κοίταξαν κ μένα στον πρώτο έλεγχο στα 2K χλμ.

Ακούγεται σε στάση;;;; εμένα ακούγεται όταν κινείται το αυτοκίνητο και δουλεύει

το αμορτισερ (πχ λακούβα).

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται σε στάση;;;; εμένα ακούγεται όταν κινείται το αυτοκίνητο και δουλεύει

το αμορτισερ (πχ λακούβα).

 

 

To idio provlima me to triksimo to exw kai egw. Ousiastika oi anartiseis trizoun san na theloun ladwma otan to aytokinito einai se stasi. Einai diaforetikos apo ton ixo pou kanei otan peftei se lakouva (kati san gkdoup). O deyteros wfeiletai sta prostateytika twn amortiser ta opoia kai mou afairesan opote o xtipos aytos den akougetai toso dynata (akougetai pantws, kai einai genokotero provlima twn pisw anartisewn opws mou eipe o antiproswpos!) Vevaia kai to triksimo einai ekneyristiko giati otan mpainw (h kapoios epivatis) sto aytokinito ayto arxizei na trizei! Makari na tis allazane stin eggyisi wste na lysoun kai ta 2 provlimata :wacko:

Link to comment
Share on other sites

afoy o kalste eipe oti tha toys tis alaksoyn ara ayto ama ginei se 1na tha ginei se oloys

 

δεν είναι τόσο ξεκάθαρο...

πάντως δεν τρελαίνομαι κιόλας με αυτόν τον ήχο, μόνο όταν μπαίνω ακούγεται και όχι τόσο πολύ όσο ήταν καινούριο.

αλλά έχει πλάκα, μπήκε η κοπέλα μου και τι μου είπε...;

"καλά τόσο πολύ πάχυνα..." :lol: (65 κιλά είναι) :O

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

enginekiller ========>athina

ardassa ========>ΑΘΗΝΑ

leftpap ========>ΑΘΗΝΑ

mainos ========>Athina

lakis73 ========>Athens

elteo ========>Ραφήνα

KarlBarks ========>Thessalonikh

kalste ========>Thessalonikh

agiorgitis ========>Τριπολη

TouchDown ========>????????

Ryback3 =========> ????????

Matty =========> ???????

MPOMPIO =========> Patra (Agapaei omos thn Thessalonikh apopoy katagete)

 

 

ksexasa kanenan ?

 

Αν μετρησα καλα ειμαστε δεκατρεις (13).

Σημαινει κατι αυτο ?

Να ανησυχισω ?

Μηπως πρεπει να βρεθει ενας ακομα ? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν βλέπω πολλή κίνηση απο C4 εδώ στην Τρίπολη. Συνολικά έχω δεί 4 coupe και 3 hatchback να "βολτάρουν"...

Κι όμως, όπως λέει και μια διαφήμιση οργάνου γυμναστικής στον ANT1: "For it's price... it's the best machine in the market":lol:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

To πρώτο σου αμάξι είναι...; :p :D

Ολα τα αυτοκίνητα που θέλουν ζυγοστάθμιση τρέμουλο στα 110-120 έχουν και μόνο!

Εμπειρικά στο λέω....επιστημονικά δεν μπορώ να στο εξηγήσω! ;)

 

Einai το τεταρτο προσωπικο αυτοκινητο (εκτος τα υπολοιπα της οικογενειας) και μονο με το δευτερο που ειχα εχω κανει 445000 χιλ.

Ξερω να ξεχωριζω το τρεμουλο της ζυγοσ. Αυτο το τρεμουλο ειναι περιεργο.

Στον ιδιο δρομο την μια το κανει την αλλη οχι , δεν το κανει σε φαση επιταχυνσης παρα μονο σε επιβραδυνση. Ουτε οι δισκοπλακες ειναι γιατι το κανει και χωρις φρενα οταν αφησεις γκαζι και κρεμαει το μοτερ. Μου κανανε 2 ζυγοστ. και ακομα ειναι σκ....

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο βλεπω κι εγω. Το πολυ-πολυ να "κλεψω" καναδυο μηνες.

Κατι ακομα. Δεν ειναι λογικο ουτε το τρεμουλο, ουτε το "στριψιμο" δεξια, οπως λεει κι ο mainos.

Σε μενα δεν κανει τιποτα. Κι εχω 17αρες στους ιδιους δρομους...

Θελει κοιταγμα.

Το τρεμουλο θελει ζυγοσταθμιση που λογικα δημιουργηθηκε απο χτυπημα. Εκτος κι αν ηταν απο τη μανα του...

Για το "στριψιμο" δε μπορω να πω με βεβαιοτητα... :X

 

ΕΑν ειναι το προβλημα μαμησιο (τρεμουλο) που λες τι μπορει να ειναι ?

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...