Jump to content

[CAR] Citroen C4


SKALP
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks!!!,

 

Αλλά γιατί τότε συνεχίζει να φυσάει και να δείχνει την ένδειξη του ξεθαμπώματος όταν κλείσω το Α/C;;

 

Γιατι και χωρις AC ξεθαμπωνουν αλλα πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης συμπληρώνω πως για ξεθάμπωμα πρέπει οπωσδήποτε να μην έχεις στην ανακύκλωση τον αέρα. Έκανα το λάθος σήμερα γυρνώντας από Χαλκιδική (και ενώ έβρεχε καταρρακτωδώς) να ανάψω τον ανεμιστήρα άνευ A/C με γυρισμένο στην ανακύκλωση αέρα και αντί να ξεθαμπώσουν τα τζάμια θάμπωσαν σε χρόνο dt. Μετά άνοιξα A/C και το γύρισα στο απ' έξω και όλα οκ.
Link to comment
Share on other sites

mipos stin ousia stelnis ton aera sto pampriz xirokinita as to poume kai oxi automata???

Αυτό μπορεί να παίζει αλλά και πάλι κάτι δεν μου κολλάει. Δεν μπορεί με θαμπωμένα τζάμια και μέσα στην κίνηση να πρέπει να "παίζω" με το κουμπί της κατεύθυνσης του αέρα (του αέρα στο ξεθάμπωμα εννοώ, μια κατεύθυνση πρέπει να έχει, by default που λέμε)...

 

Alexel, δεν είχα ανακύκλωση αέρα. Κι έτυχε κι εγώ όπως εσύ, να βγω στο δρόμο υπό τις ίδιες συνθήκες. Καταρρακτώδη βροχή και πολύ ομίχλη. Το άφησα μάλιστα όπως λες λίγη ώρα να "φυσάει" ΧΩΡΙΣ A/C θέλοντας να δω αν πράγματι θα αργήσει μεν, θα καθαρίσει δε.. τίποτα... αναγκάστικα να βάλω στο φουλ τους "ελικες" του αέρα σταματώντας στην άκρη και περιμένοντας, ...τίποτα! Έβαλα το χέρι μου (!!!) στους αεραγωγούς μπροστά και κάτω από το παρμπριζ να δω προς τα που φυσάει τέλος πάντων (όπως υπέθεσε ο popolaros), φυσούσε στο τζάμι κανονικά...

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Aπλα πατα εναν απο τους διακοπτες που αυξομειωνουν το βεντιλατερ (την εισαγωγη αερα)

ή γυρισε ενα απο τα κουμπια της θερμοκρασιας (δεξια ή αριστερα)

ή πατησε στο τιμονι την ανακυκλωση και μετα αυξησε την ενταση της εισροης του αερα. Θες αλλα;;;

Μπορεις να τ΄αφησεις και μονιμα ανοιχτο (το γραφει και στο μανιουαλ) Εγω δε θα στο συνιστουσα.

 

ότι και να δοκίμασα σήμερα δεν λειτούργησε...μου άναβε κ το A/C πράγμα που δεν ήθελα.

 

σκέτο εξαερισμό μπορώ να έχω (και ζεστό αέρα) χωρίς να λειτουργήσω τους κλιματισμούς...;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ότι και να δοκίμασα σήμερα δεν λειτούργησε...μου άναβε κ το A/C πράγμα που δεν ήθελα.

 

σκέτο εξαερισμό μπορώ να έχω (και ζεστό αέρα) χωρίς να λειτουργήσω τους κλιματισμούς...;

Eγω οταν θελω μονο αερα (οχι a/c) παταω το κουμπι εισαγωγης αερα (βεντιλατερ) και αυξομειωνω την ταχυτητα. Το εχω γυρω στους 22 βαθμους. Αν θελω να βγαλει ζεστο αερα, ανεβαζω τη θερμοκρασια. (ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ Α/C). Επισης, στο ξαναλεω, μπορεις ν΄ανοιξεις μονο αερα και απο το τιμονι πατωντας την ανακυκλωση. Ολα αυτα οταν το clima ειναι ΚΛΕΙΣΤΟ ετσι; (αναμενα μονο τα δυο ανθρωπακια στην οθονη).

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφερει κανεις διπλο κλειδωμα σε VTR?

Η μηπως ειναι μονο για VTS ?

Εννοεις οταν δεν μπορεις να ανοιξει ουτε απο μεσα ετσι;

Αν θυμαμαι καλα αυτο ειναι εξτρα. Γινεται, πατωντας το κουμπι για να κλειδωσεις, περισσοτερο απο δυο δευτερολεπτα. Στο δικο μου, (exclusive) με αυτη την ενεργεια δεν κανει διπλο κλειδωμα, απλα κλεινει τα παραθυρα που τυχον ειναι ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας εχουν παρει εσας απο εταιριες (διαφημιστικες, δημοσκοπησεων) εκ μερους της Citroen Hellas, για το ποσο ευχαριστημενοι:) ειστε απο την αντιπροσωπεια, το καινουργιο αυτοκινητο κτλ?

 

Μ' εχουν παρει στους 3 μηνες, 3 φορες (χθες ηταν η τριτη φορα) τηλεφωνικη ερευνα με διαφορες ερωτησεις σχετικα με την αντιπροσωπεια, το αυτοκινητο και μου εστειλαν 2 ερωτηματολογια να απαντησω!

Οταν λεω στις εταιριες οτι εχω απαντησει ηδη σε τετοια ερευνα:fool:, μου λενε οτι δεν εχουν σχεση οι εταιριες μεταξυ τους, ειναι ανεξαρτητες ερευνες!:confused:

 

 

p.s. Σε μας στα exclusive, δεν κανει καθολου διπλο κλειδωμα?

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Σας εχουν παρει εσας απο εταιριες (διαφημιστικες, δημοσκοπησεων) εκ μερους της Citroen Hellas, για το ποσο ευχαριστημενοι:) ειστε απο την αντιπροσωπεια, το καινουργιο αυτοκινητο κτλ?

 

Μ' εχουν παρει στους 3 μηνες, 3 φορες (χθες ηταν η τριτη φορα) τηλεφωνικη ερευνα με διαφορες ερωτησεις σχετικα με την αντιπροσωπεια, το αυτοκινητο και μου εστειλαν 2 ερωτηματολογια να απαντησω!

Οταν λεω στις εταιριες οτι εχω απαντησει ηδη σε τετοια ερευνα:fool:, μου λενε οτι δεν εχουν σχεση οι εταιριες μεταξυ τους, ειναι ανεξαρτητες ερευνες!:confused:

 

 

p.s. Σε μας στα exclusive, δεν κανει καθολου διπλο κλειδωμα?

Moυ εχουν στειλει ενα παρομοιο εντυπο απο τη μαμα σιτροεν.

Το συμπληρωσα και μετα καπου το αμελησα, καπου το εχασα, δεν το εστειλα. Μετα απο δεκα μερες μου εστειλαν αλλο. Δεν ασχοληθηκα καθολου...

Για το διπλο κλειδωμα ειπα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο κάποιος να κάνει διπλό κλείδωμα?Μήπως για να το κλειδώνει και να αφήνει τα παράθυρα ανοικτά?Στη mercedes που παραγγείλαμε όταν το κρατάς περισσότερο από ότι για συνηθισμένο κλείδωμα,κλείνει ανοικτά παράθυρα,αλλά δε ξέρω εάν κάνει διπλό κλείδωμα!
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο κάποιος να κάνει διπλό κλείδωμα?Μήπως για να το κλειδώνει και να αφήνει τα παράθυρα ανοικτά?Στη mercedes που παραγγείλαμε όταν το κρατάς περισσότερο από ότι για συνηθισμένο κλείδωμα,κλείνει ανοικτά παράθυρα,αλλά δε ξέρω εάν κάνει διπλό κλείδωμα!

Ο μονος λογος που εγω βλεπω, εναι να μην μπορει σε συγκεκριμενη περιπτωση, να βγει εξω το μικρο παιδι σου. Χαζομαρα δηλαδη. Μαλλον ομως το προσφερουν σαν εξτρα μαζι με κατι αλλο, που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Παντως στο στανταρ πατωντας συνεχομενα το κλειδι απλα κλεινεις ΚΑΙ τα παραθυρα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανεις να κάνει double-click στο κουμπί του κλειδώματος στο τηλεχειριστήριο γιατί αν δεν κάνω λάθος κάτι τέτοιο λέει το manual.

- Πάτημα μία φορά = απλό κλείδωμα

- Πάτημα δύο φορές = ενισχυμένο (διπλό) κλείδωμα

- Συνεχές πάτημα = κλείσιμο παραθύρων

Όλο λέω ότι θα το δοκιμάσω αλλά το ξεχνάω. Ας το δοκιμάσει κάποιος και να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Eγω οταν θελω μονο αερα (οχι a/c) παταω το κουμπι εισαγωγης αερα (βεντιλατερ) και αυξομειωνω την ταχυτητα. Το εχω γυρω στους 22 βαθμους. Αν θελω να βγαλει ζεστο αερα, ανεβαζω τη θερμοκρασια. (ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ Α/C). Επισης, στο ξαναλεω, μπορεις ν΄ανοιξεις μονο αερα και απο το τιμονι πατωντας την ανακυκλωση. Ολα αυτα οταν το clima ειναι ΚΛΕΙΣΤΟ ετσι; (αναμενα μονο τα δυο ανθρωπακια στην οθονη).

 

Θα ξαναδοκιμάσω... :(

Οταν πατάω τα 2 κουμπάκια της αυξομείωσης του βεντιλατέρ (έχουν ένα έλικα πάνω αυτά) ανοίγει το A/C (μου βγάζει ένδειξη A/C).

Το κουμπί της ανακύκλωσης ξέχασα να το δοκιμάσω.

Eννοείται ότι τα δοκιμάζω χωρίς το clima ON.

 

Eμένα ούτε τηλ ούτε ερωτηματολόγιο, καλύτερα! I hate spam! :mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος που εγω βλεπω, εναι να μην μπορει σε συγκεκριμενη περιπτωση, να βγει εξω το μικρο παιδι σου. Χαζομαρα δηλαδη. Μαλλον ομως το προσφερουν σαν εξτρα μαζι με κατι αλλο, που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Παντως στο στανταρ πατωντας συνεχομενα το κλειδι απλα κλεινεις ΚΑΙ τα παραθυρα.

 

 

Eαν ειναι extra οπως λες θα επρεπε να το γραψουν στο βιβλιο και να μην ψαχνωμαστε αδικα . Μονο δημοσκοπησεις και ερωτηματολογια ξερουν καλα να στελνουν. Κατι αλλο τωρα, οι θερμαινωμενοι καθρεπτες υπαρχουν σε ολα τα μοντελα ή μονο στα exclusive ή σαν extra παλι ?

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανεις να κάνει double-click στο κουμπί του κλειδώματος στο τηλεχειριστήριο γιατί αν δεν κάνω λάθος κάτι τέτοιο λέει το manual.

- Πάτημα μία φορά = απλό κλείδωμα

- Πάτημα δύο φορές = ενισχυμένο (διπλό) κλείδωμα

- Συνεχές πάτημα = κλείσιμο παραθύρων

Όλο λέω ότι θα το δοκιμάσω αλλά το ξεχνάω. Ας το δοκιμάσει κάποιος και να μας ενημερώσει.

Exεις δικιο οταν λες διπλο πατημα. Ειδα κι εγω το μανιουαλ. Το εχω δοκιμασει και ΔΕΝ ανταποκρινεται. Απλο κλειδωμα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Eαν ειναι extra οπως λες θα επρεπε να το γραψουν στο βιβλιο και να μην ψαχνωμαστε αδικα . Μονο δημοσκοπησεις και ερωτηματολογια ξερουν καλα να στελνουν. Κατι αλλο τωρα, οι θερμαινωμενοι καθρεπτες υπαρχουν σε ολα τα μοντελα ή μονο στα exclusive ή σαν extra παλι ?

Στο βιβλιο παντα γραφουν νομιζω το ποσα περισσοτερα μπορει να σου δωσει το καθε αυτοκινητο. Τωρα γι αυτη τη λεπτομερεια για το κλειδωμα τι να πω. Ή επιτηδες το εκαναν ή φταιει η Ελληνικη μεταφραση...

Οσο για τη χαρτουρα, τη δουλεια τους κανουν.

Οι θερμενομενοι καθρευτες υπαρχουν μονο στις τοπ εκδοσεις 3-5πορτα σαν στανταρ

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναδοκιμάσω... :(

Οταν πατάω τα 2 κουμπάκια της αυξομείωσης του βεντιλατέρ (έχουν ένα έλικα πάνω αυτά) ανοίγει το A/C (μου βγάζει ένδειξη A/C).

Το κουμπί της ανακύκλωσης ξέχασα να το δοκιμάσω.

Eννοείται ότι τα δοκιμάζω χωρίς το clima ON.

 

Δοκιμασε να εχεις υψηλη θερμοκρασια. Βαλτο γυρω στους 23 β. Πατησε το κουμπι a/c για να κλεισει το a/c.(Θα σβησει και η ενδειξη a/c). Λογικα μετα θα δουλευει μονο το βεντιλατερ. Κλεισε μετα το συστημα με το κουμπι του βεντιλατερ (το κατω κουμπακι). Αν ανοιξεις τωρα το συστημα με το βεντιλατερ (το απο πανω κουμπακι-αυτο που αυξανει την ενταση της εισροης αερα) λογικα θα εχεις αερα χωρις a/c.

Δοκιμασε ετσι και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να εχεις υψηλη θερμοκρασια. Βαλτο γυρω στους 23 β. Πατησε το κουμπι a/c για να κλεισει το a/c.(Θα σβησει και η ενδειξη a/c). Λογικα μετα θα δουλευει μονο το βεντιλατερ. Κλεισε μετα το συστημα με το κουμπι του βεντιλατερ (το κατω κουμπακι). Αν ανοιξεις τωρα το συστημα με το βεντιλατερ (το απο πανω κουμπακι-αυτο που αυξανει την ενταση της εισροης αερα) λογικα θα εχεις αερα χωρις a/c.

Δοκιμασε ετσι και τα ξαναλεμε.

MPOMPIO είσαι σωστός,

 

Και έλυσες και ένα δικό μου μυστήριο με το θέμα του ζεστού αέρα χωρίς A/C. Το καλοριφέρ όντως λειτουργεί κι αυτό με τον θερμοστάτη. Δεν είναι απλά ΖΕΣΤΟΣ/ΜΗ ΖΕΣΤΟΣ ΑΕΡΑΣ. Όσο ανεβάζεις τη θερμοκρασία από τα χειριστήρια κάνει όλο και μεγαλύτερη εισαγωγή του ζεστού αέρα του κινητήρα, μέχρι να πιάσει π.χ. το 23, όσο κατεβάζεις τη θερμοκρασία, π.χ. ένδειξη LO, βάζει απλώς κατευθείαν αέρα από έξω... μάλιστα. Το μάθαμε κι αυτό!

http://www.mathiteio.com/mats/citroen_c4_6(small).jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να εχεις υψηλη θερμοκρασια. Βαλτο γυρω στους 23 β. Πατησε το κουμπι a/c για να κλεισει το a/c.(Θα σβησει και η ενδειξη a/c). Λογικα μετα θα δουλευει μονο το βεντιλατερ. Κλεισε μετα το συστημα με το κουμπι του βεντιλατερ (το κατω κουμπακι). Αν ανοιξεις τωρα το συστημα με το βεντιλατερ (το απο πανω κουμπακι-αυτο που αυξανει την ενταση της εισροης αερα) λογικα θα εχεις αερα χωρις a/c.

Δοκιμασε ετσι και τα ξαναλεμε.

 

To βρήκα το γ@μημένο...κάθε φορά που πάταγα αυτά που μου λες όπως σου είχα πει άνοιγε κ το A/C.

Τι έκανα;Απλό!

Οταν πάτησα να ανοίξει το βεντιλατέρ μετά πάτησα το κουμπί του A/C και voila! :p

Oντως όσο ανεβάζεις την θερμοκρασία του απλού εξαερισμού (νομίζω το 27 είναι το ανώτερο) τόσο ζεσταίνει τον αέρα.

 

Nice...

 

Xίλια ευχαριστώ mpompio για το ενδιαφέρον κ τον κόπο σου. :)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλιο παντα γραφουν νομιζω το ποσα περισσοτερα μπορει να σου δωσει το καθε αυτοκινητο. Τωρα γι αυτη τη λεπτομερεια για το κλειδωμα τι να πω. Ή επιτηδες το εκαναν ή φταιει η Ελληνικη μεταφραση...

Οσο για τη χαρτουρα, τη δουλεια τους κανουν.

Οι θερμενομενοι καθρευτες υπαρχουν μονο στις τοπ εκδοσεις 3-5πορτα σαν στανταρ

 

 

Thank's MPOMPIO. Το εχεις σπουδασει το αθλημα βλεπω. Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Για να δω τωρα τι μαστόρια εισαστε. Και ειδικα ο φιλος μου elteo που μαλλον εχει μια σχετικη ψυχωση με τα λαδια.

Το αυτοκινητο το εχω 3 μηνες και κατι. Οποτε κοιταζω τα λαδια με το δεικτη της μηχανης, ενω η σταθμη ειναι οκ, βλεπω στην ακρη του δεικτη, κατι σα χνουδακι, σα μικρες τριχουλες, σαν ινες. ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να δω τωρα τι μαστόρια εισαστε. Και ειδικα ο φιλος μου elteo που μαλλον εχει μια σχετικη ψυχωση με τα λαδια.

Το αυτοκινητο το εχω 3 μηνες και κατι. Οποτε κοιταζω τα λαδια με το δεικτη της μηχανης, ενω η σταθμη ειναι οκ, βλεπω στην ακρη του δεικτη, κατι σα χνουδακι, σα μικρες τριχουλες, σαν ινες. ΤΙ ΕΙΝΑΙ;;;

 

 

Iσως ειναι ψιλορινισματα σιδηρου λογω του οτι η μηχανη ειναι φρεσκια. Δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι δεν το εχω ξαναδει ποτε.

ΑΠΟΡΙΑ!! Βενζινη 100 οκτ. αν βαλω τι μπορει να παθει ? {Οδηγιες λενε μεχρι 98 νομιζω.}

C4 COUPE 1,6 VTR Pack
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες το κλιμα που έχει είναι 2 ζώνων?Έχει τρύπα που βγάζει αέρα :p :p και πίσω?(χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι 2 ζώνων)...

Για πείτε λίγο..

Ακόμη ήθελα να ρωτήσω πως συμπεριφέρετε με αναμμένο το κλιματιστικό,την απόδοση του και πόσους ίππους βγάζει καθαρούς...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...