Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς γι αυτά μιλάω, συνήθως πάνω από 1000αρικο και βιτρίνας.. Εξάλλου δοκίμασε να βάλεις αναζήτηση skroutz rolex.. Ένα αποτέλεσμα θα σου βγάλει όλο κι όλο!

 

Δεν εχουμε φτασει σε αυτο το επιπεδο ακομα κ δε νομιζω αν φτασουμε δηλαδη! Ας ξεκινησουμε απο τα χαμηλα κ σιγα σιγα! Τεσπα, αν παιξει πουθενα παντως καμια καλη εκπτωσουλα ας αναφερθει να ξερουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αραγε στις εκπτωσεις παιζει να πεσει καμια τιμουλα η τα ρολογια ως κλασικα κομματια δεν εχουν εκπτωσεις παρα μονο προσφορες οποτε θελει να ξεστοκαρει ο καταστηματαρχης;

 

Περισσότερο θέμα τύχης είναι να πετύχεις κάποιον που να έχει "εκπτώσεις" στα ρολόγια, μόνο αν θέλει να τα "σπρώξει" για τους δικούς του λόγους.

 

Από όσο ξέρω από τα τελευταία χρόνια η αγορά της Ελλάδας προσφέρει πολύ καλές τιμές καθ' όλη της διάρκεια του χρόνου λόγω κρίσης φυσικά. Οπότε οι τιμές που παίζουν, μετρητοίς, είναι 25-30% κάτω από την τιμή του τιμοκαταλόγου.. Πάντα απαραίτητα το παζάρι και φυσικά έρευνα της αγοράς ;-)

 

Αυτό είναι αλήθεια, αν δείτε σε συζητήσεις αναφέρεται συχνά πως εδώ έχουμε τις καλύτερες τιμές στα ρολόγια (τουλάχιστον στα ακριβά) σχεδόν σε όλη την Ευρώπη. Και βέβαια το παζάρι είναι απαραίτητο, ειδικά αν πρόκειται για ρολόι με αξία άνω των 1.500€, όχι ότι στα πιο φθηνά δεν γίνεται, αλλά εκεί επιβάλλεται.

Το βασικό είναι να γνωρίζουμε την τιμή που έχει στον τιμοκατάλογο της εταιρείας για να μπορούμε να παζαρέψουμε και να έχουμε κοιτάξει τι τιμές παίζουν και στα ιντερνετικά μαγαζιά.

Εγώ παζάρεψα από το τηλέφωνο ρολόι σε ηλεκτρονικό κατάστημα το οποίο έλεγε τιμή 230€ συν τα μεταφορικά και τελικα μου το άφησε 220€ με τα μεταφορικά μέσα (τα χρέωνε μεταφορικά και αντικαταβολή 15€), αλλά είχα δει πως το creation το είχε 210€ τελική, οπότε λέω ας το πάρω από αυτόν στην Ελλάδα, για 10€ δεν πειράζει, αλλά βοήθησε και το γεγονός πως είχε την εξυπνάδα να μου κάνει αυτή την έστω και μικρή μείωση, αλλιώς θα το αγόραζα από έξω.

 

 

Ωπα, δηλαδη οταν ψαχνω κατι στο skroutz και κανει 350 ευρουλακια παιζει παζαρι; Σιγουρα; Γιατι χλωμο μου μοιαζει, ασε που δεν ειμαι κ των παζαριων! Εκτος κι αν εννοεις σε τιμιες απο χιλιαρικο κ πανω κ μονο αν ειναι σε βιτρινα μαγαζιου! Γιατι εγω μετρητοις θα τα σκασω σιγουρα! Δεν ειμαι των καρτων!

 

Εννοείται πως και σε αυτά γίνεται παζάρι, απλά συνήθως και αυτοί έχουν ήδη κάνει μια μικρή έκπτωση από την τιμή του τιμοκαταλόγου. Όπως και να έχει όμως, μια μικρή αναζήτηση και σε ευρωπαικά σάιτ είναι πολύ βοηθητική, οπότε αν το βρούμε κάπου φθηνότερα του το λέμε στα μούτρα "οκ φίλε το έχω βρει εκεί τόσο, αν θες να το πάρω από εσένα κάνε και εσύ κάτι, μιλάω πάντα για μετρητά" και 99% θα κάνει κάτι να σε κρατήσει ως πελάτη, αν δεν κάνει αυτός, κάν'τη και συ για αλλού...

Και είπαμε... για ρολόγια με τιμή πάνω από το χιλιάρικο, επιβεβλημένη έκπτωση γύρω στο 30%. Και να είστε σίγουροι ότι υπάρχουν μαγαζάτορες που θα την κάνουν αυτή την έκπτωση.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Απο τα ξενα site αν αγοραστει καποιο ρολοι , τι γινεται με την εγγυηση ?

 

Γνωριζει καποιος να με πληροφορησει ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όποιος ενδιαφέρεται έχει ρίξει το amazon το citizen AT8010-58E στα 235€ περίπου μαζί με τα μεταφορικά. Μπορεί να λέει out of stock αλλά από ότι έχω παρατηρήσει το κάνει αυτό το amazon , δηλαδή όταν πάει κάτι out of stock ρίχνει την τιμή για να μαζέψει πολλές παραγγελίες. Από άποψη χαρακτηριστικών τα έχει όλα: eco drive, radio controlled, perpetual calendar και sapphire crystal. Το official site δηλώνει αρχική τιμή κοντά στα 450€ , στο skroutz το έχει μόνο ένα μαγαζί στα 500€ :lol: .
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται έχει ρίξει το amazon το citizen AT8010-58E στα 235€ περίπου μαζί με τα μεταφορικά. Μπορεί να λέει out of stock αλλά από ότι έχω παρατηρήσει το κάνει αυτό το amazon , δηλαδή όταν πάει κάτι out of stock ρίχνει την τιμή για να μαζέψει πολλές παραγγελίες. Από άποψη χαρακτηριστικών τα έχει όλα: eco drive, radio controlled, perpetual calendar και sapphire crystal. Το official site δηλώνει αρχική τιμή κοντά στα 450€ , στο skroutz το έχει μόνο ένα μαγαζί στα 500€ :lol: .

 

Όντως φαίνεται πολύ καλή περίπτωση για όποιον θέλει ένα καθημερινό ρολόι με τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Η citizen έχει αποδείξει την αξία της στην αγορά.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος το http://www.discountshop.com;

 

Προσωπικά δεν το γνωρίζω, δες εδώ και εδώ.

 

Μην το παίρνεις και για 100% έγκυρο το scamadviser αλλά είναι μια ένδειξη.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά μου έκαναν δώρο το longines CONQUEST QUARTZ L3.659.4.76.6 αλλά δεν ξέρω να το κρατήσω ή να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο πιο πολύ του γούστου μου. Είναι ακόμα στη θήκη με τα ζελοφάν και το βιβλιαρακι. Για ρίξτε καμιά ιδέα.

"Αν Α είναι επιτυχία, τότε A = X + Y + Z

X είναι δουλειά.

Υ είναι παιχνίδι.

Ζ είναι να κρατάς το στόμα σου κλειστό." - Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έκαναν δώρο το longines CONQUEST QUARTZ L3.659.4.76.6 αλλά δεν ξέρω να το κρατήσω ή να το πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο πιο πολύ του γούστου μου. Είναι ακόμα στη θήκη με τα ζελοφάν και το βιβλιαρακι. Για ρίξτε καμιά ιδέα.

 

Εγώ θα το κρατούσα, και εξηγούμαι :

- Το μέγεθος είναι μια χαρά (ακόμα και για φόρεμα κάθε μέρα) εκτός αν έχεις τεράστιο καρπό.

- Έχει ζαφείρι κρύσταλλο άρα δεν έχεις θέμα (συνήθως) με γρατσουνιές.

- Είναι quartz άρα για τον περισσότερο κόσμο ένα απροβλημάτιστο ρολόι που ζητάει μόνο μια μπαταρία.

- Έχει 300μ υδατοστεγανότητα, άρα ακόμα και για καταδύσεις θα είναι εντάξει (οκ, μάλλον δεν θα είναι πιστοποιημένος δύτης, αλλά δεν θα αντιμετωπίσεις θέμα.

- Ατσάλινο ρολόι και μπρασελέ = σχεδόν για μια ζωή χωρίς να πάθει και τίποτα.

- Από εμφάνιση επίσης μια χαρά είναι.

- και το σημαντικότερο : είναι ΔΩΡΟ. Άρα πρόκειται για κάτι που σου δόθηκε από άτομο του στενού σου κύκλου (μάλλον), οπότε και μονο για αυτόν το λόγο δεν θα το έδινα.

Εσύ βέβαια εννοείται πως θα κάνεις ότι γουστάρεις, χωρίς να δώσεις και τοση πολλη σημασία στα δικά μας σχόλια.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλο ρολοι ,απο μια απο τις καλυτερες εταιρειες και διαχρονικης κλασης και ομορφιας.για τα υπολοιπα τα ειπε ο παναγιωτης που ειναι πιο ειδικος.αν θεωρεις οτι ειναι δωρο απο ατομο που αγαπας τοτε θα εχει και αναλογης εκτιμησης σαν αξια.αν οχι και δεν σε τρελαινει σαν ομορφια(γιατι σαν ποιοτητα ειναι πολυ καλο οπως ειπαμε) τοτε διαλεγεις τι θες να το κανεις.ελπιζω να βοηθησα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας..Καινούριος στο forum και στην αναζήτηση για ένα "φτηνό" ρολόι (αν και στην εποχή που ζούμε αυτό είναι πολύ σχετικό ) .

Αν και πρόκειται για ένα θέμα που μάλλον έχει αναφερθεί θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αξιοπιστία αλλά και το συνολικό κόστος μεταφοράς από το Amazon.Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο να δώσω και ένα παράδειγμα..

 

Amazon

http://www.amazon.com/Tommy-Hilfiger-1790875-Multi-Function-Leather/dp/B00854DI3E

 

Skroutz

http://www.skroutz.gr/s/2818985/Tommy-Hilfiger-Black-Leather-Strap-1790875.html

 

Επίσης αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για ρολόι έως 150 Ευρώ,καλοδεχούμενη! :)

Edited by Alexas
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Festina ρολόι με μεταλλικό λουράκι που από τα χρόνια χρήσης έχει φθαρεί/χαραχτεί μαζί με το κρύσταλλο. Γίνεται να το πάω σε κάποιον τεχνικό, αντιπροσωπεία και να το επαναφέρουν στην προηγούμενη κατάσταση; Και με τι κόστος; Μπορείτε να μου προτείνεται κάπου να το πάω;
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που στο φορουμ υπάρχει συζήτηση για τα ρολόγια χειρός αφού είναι το πάθος μου!

 

Εδώ και καιρό ζαχαρώνω ένα Rolex της σειράς Submariner αφού πιστεύω οτι είναι πανέμορφη σειρά και είναι μια επένδυση εφ'όρου ζωής. Γενικώς εκτιμώ απίστευτα την Rolex σαν εταιρεία και την πορεία της διαχρονικά. Κοιτάω συχνά τις προσφορές που έχουν διάφοροι πωλητές για τα Rolex στο http://www.chrono24.com.gr/rolex/index.htm . Είχα κάνει μια αναζήτηση παλιότερα σε forum για ρολόγια για το Chrono24 και θεωρείται πολύ καλό για αγορές και πωλήσεις με πολλούς ιδιώτες πωλητές αλλά και κανονικά μαγαζιά.

 

Ποιό μοντέλο θα προτείνατε εσεις απο την σειρά Submariner? Κάποιος ευτυχής κάτοχος Rolex? :)

Edited by nik_pap
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, θυμάστε το Timex Ironman από την ταινία "Stranger than Fiction" με τον Will Ferrel;

Ε, όταν το είδα στο σινεμά ξετρελάθηκα και μετά από λίγες μέρες το πήρα από ένα αμερικάνικο κατάστημα (4watches) στο ebay.

 

Τέλη του 2007 ήταν.

Από τότε είναι με διαφορά το αγαπημένο μου ρολόι και δεν θα το δώσω ποτέ! Γενικά τα σχέδια της Timex δεν μου αρέσουν καθόλου. Το συγκεκριμένο όμως είναι έρωτας ανεπανάληπτος.

Eίναι το T56371 42lap Iroman Triathlon.

Από τα ελάχιστα Ironman με διπλή λειτουργία και ατσάλινη κατασκευή.

 

http://aflyinmysoup.files.wordpress.com/2011/01/timex_19-50.jpg%3Fw%3D640

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά τι μάρκες προτείνετε στο εύρος 180-250 ευρώ? Είμαι άσχετος από ρολόγια και θα θελα να το ψάξω λίγο...

 

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα συνήθως κοιτάς κάτι σε citizen, seiko, tissot κ.α. Γενική συμβουλή να κοιτάς εταιρίες που φτιάχνουν ρολόγια και όχι fashion & designer brands.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα συνήθως κοιτάς κάτι σε citizen, seiko, tissot κ.α. Γενική συμβουλή να κοιτάς εταιρίες που φτιάχνουν ρολόγια και όχι fashion & designer brands.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Νομίζω ότι θα στραφώ προς τα citizen τελικά μιας που έχουν και το eco drive :) Να κοιτάξω μήπως πάρω από το amazon που βγαίνει φθηνότερα ή να μην το ρισκάρω? Είναι καθόλου ασφαλές?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά τι μάρκες προτείνετε στο εύρος 180-250 ευρώ? Είμαι άσχετος από ρολόγια και θα θελα να το ψάξω λίγο...

τι ειδος ρολογιου φιλε; εγω casio g-shock εχω και θα εχω, εχει απειρα σχεδια-χρωματα ωστε να ταιριαξουν σε καθε στυλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη τη παρέα...

Ενδιαφέρομαι για ένα ρολόι εντελώς μόδας και θα ήθελα την αποψή σας.

 

http://www.e-oro.gr/festina-rologia/festina-stainless-steel-chronograph-f16654-3.html

 

http://www.e-oro.gr/guess-rologia/guess-stainless-steel-chronograph-w0165g1.html

 

Ξερω οτι δεν αναφέρομαι στην ελιτ των ρολογιων αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Προορίζεται για καθημερινή χρήση.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη τη παρέα...

Ενδιαφέρομαι για ένα ρολόι εντελώς μόδας και θα ήθελα την αποψή σας.

 

http://www.e-oro.gr/festina-rologia/festina-stainless-steel-chronograph-f16654-3.html

 

http://www.e-oro.gr/guess-rologia/guess-stainless-steel-chronograph-w0165g1.html

 

Ξερω οτι δεν αναφέρομαι στην ελιτ των ρολογιων αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Προορίζεται για καθημερινή χρήση.

 

Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μουαλλα σε τέτοιο επίπεδο τιμής και τέτοιου στυλ μπορείς να βρεις πολύ όμορφα seiko και κάποια tag ενδεχομένως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...