Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με μια παραπανω πληροφορία για το τι ψαχνεις ίσως μπορεσω να σε βοηθησω:D

 

Έχω μέχρι σήμερα ρολόγια-χρονογράφους της Swatch, Festina με αξία γύρω στα 100-200 ευρώ. Και θέλω να πω σε κάτι πιο εξεζητημένο, ας πούμε αυτόματο/μηχανικό ρολόι με διάφανο παράθυρο για να φαίνεται ο μηχανισμός... τέτοιο στυλ με μια προτίμηση στα μπρασελέ και λιγότερο στα λουράκια. Μελλοντικός μου πόθος και απόκτημα (!) είναι το hybris mechanica για να σου δώσω μια ιδέα τι περίπου θέλω αλλά σε πολύ πιο νορμάλ τιμή για τώρα! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χαχαχα,εσυ παιζει πολύ ψηλά μπάλα:up:

και εμενα ευσεβεις ποθοι τα jlc και τα zenith,αλλά δεν ξερω αν θα καταφερω να πάρω ποτέ ενα τετοιο διαμαντι για τον καρπό μου.......τελος παντων...

 

πρώτα από όλα όσων αφορά το μπρασελέ ή το λουρί πάντα το μοντελο το παιρνεις με μπρασελέ γιατί αν ποτέ το θελήσεις είναι πανακριβο να το παρεις,ενώ αν θες να βάλεις λουρί υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές απίστευτης ποιότητας που όμως δεν ειναι και της μαμας εταιρείας.

άρα παιρνουμε μπρασελέ και μετά βάζουμε πολύ εύκολα ό,τι θελουμε πάνω του.

 

αν σκεφτεσαι για skeleton ρολόι η πιο διαδεδομένη φιρμα εδώ στην ελλάδα είναι τα ingersol αλλά είναι πολύ 50-50 οι απόψεις γύρω από αυτά,άρα εμπεριέχεται περισσότερο ρίσκο στην αγορά τους.

αν σκοπεύεις να ρίξεις γύρω στα 250+ όπως είδα πιο πριν κινησου στα hamilton-tissot.

αριστες επιλογές και δειχνουν και πανεμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κανα μηνα θα αγορασω ρολοι τετοιου ειδους.στην αρχη κοιταζα τα hamilton.μετα εψαξα για το ingersoll.οντως οι αποψεις ειναι 50-50.αλλα απο την αλλη θα εχει εγγυηση αν το παρεις καινουργιο.τι να παθει το ατιμο
Link to comment
Share on other sites

τέτοιου ειδους ρολόγια τα βρίσκεις στο νετ σε τιμή έως και 50% κάτω από την τιμή των ελληνικών μαγαζιών όπου πρόκειται για τραγικές περιπτώσεις υπερτιμολόγησης.

δεν συνίσταται για κανενα λογω η αγορα ingersol από φυσικό καταστημα και γενικά τετοιας κατηγορίας ρολογιού.

και δεν αξίζει και τα λεφτά του σερβις αν τυχον σου χαλάσει.αν θέλει κοντα στα 100 ευρω (εργατικά+ανταλλακτικά) και καινουριο κάνει στα 150(πάνω κάτω τόσο εχουν)προφανώς δεν το φτιάχνεις και πας αναγκαστικά για άλλο που θα ειναι καινούριο,αρα δεν θα εχει ανοιχτει ποτέ + θα εχει ολοκληρη εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις υποψην αξιοπιστα site για αγορα hamilton?εννοειται πως αν βρω hamilton σε καλη τιμη το τσιμπησα αμεσως
Link to comment
Share on other sites

για αγορα hamilton καλυτερα να κινηθεςι σε φυσικο καταστημα στο κεντρο.απο τις τιμες που εμφανιζουν ως αναγραφόμενες ΠΑΝΤΑ κάνουν εως 25%-30% εκπτωση με απλη κουβεντα.δηλαδη τοσο πουλανε τελικα αλλά θελουν να στο παιξουν μάγκες ότι κα ικαλά σου κάνουν αυτοί την εκπτωση.

μην μασάς τα κερατα τους βγάζουν,υπάρχουν σε πολλά μαγαζιά οπότε και θα κάνεις σύγκριση σε τιμες γιατι ο καθενας εμφανιζει ό,τι θέλει.

 

σε πμ σου στέλνω το φορουμ για να βρεις περισσότερες πληροφορίες(δεν ξερω αν επιτρέπεται να το γραψω δημόσια)

Link to comment
Share on other sites

έχω πάθει πλάκα με το vostok lunokhod 2 με τα τρία λουράκια και με 1,5 πόντο πάχους κάσα, βέβαια και τα 800€ δεν είναι και λίγα.
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό το Lunokhod 2!

 

Αν έπαιρνα πάντως ένα Vostok θα ήταν το Anchar:

http://www.blessthisstuff.com/imagens/stuff/img_anchar_watch_vostok_europe.jpg

 

http://www.vichosgroup.gr/micro/item.php?catid=47&subcatid=97&itemid=677&brandid=2

http://www.vostok-europe.com/collection/anchar/#49

http://www.blessthisstuff.com/stuff/wear/watches/anchar-diving-watch-by-vostok-europe/

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το Vostok και με διαφορά..! ;)

Το Anchar με τα χιλια.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Είδα αυτά που πρότεινες φίλε Κρητικέ, αλλά δεν μου άρεσαν.... μου φάνηκαν πολύ συντηρητικά.... Έχεις μήπως κάποια άλλη εταιρία να προτείνεις η οποία να βγάζει ρολόγια που να είναι σκελετικά ώστε να φαίνεται ο μηχανισμός, αλλά ταυτόχρονα πιο πρωτότυπα, εξεζητημένα, εντυπωσιακά; Όχι σε τρελές τιμές, ίσως μέχρι τα 500 άμα κάτι είναι πραγματικά καλό...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ειμαι ιδιαίτερα οπαδός του είδους δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάρα πολύ.

Σε γενικές γραμμές οι εταιρείες κοστολογούν ακριβότερα τα skeleton + semi-skeleton μοντέλα τους από αντιστοιχης ποιότητας "κλειστά"

Με μια γρήγορα ματιά είδα ότι η Stuhrling έχει αρκετα μοντέλα και με ποικιλία τα οποία είναι συμπαθητικά και αρκετά αξιόπιστα από όσο διαβάζω(δεν είχα ποτέ κάποιο)και δευτερευόντως τα Kronen & Sohne.

 

Είναι και οι δύο γερμανικές φίρμες,ρίξε μια ματιά στο παρακάτω

http://skeletonwatches.co/

 

επίσης μπορείς να κανεις και την μπελαλίδικη δουλειά του εταιρεία που με ενδιαφέρει + skeleton + google.

 

ps.αν υπήρχαν διαθέσιμα μερικά χιλίαδες ευρώ παραπάνω (εώς πολλά) υπάρχουν σαφώς περισσότερες επιλογές :D

Link to comment
Share on other sites

έχω πάθει πλάκα με το vostok lunokhod 2 με τα τρία λουράκια και με 1,5 πόντο πάχους κάσα, βέβαια και τα 800€ δεν είναι και λίγα.

 

 

Το πορτοκαλϊ lunokhod 2 με 2 λουράκια ελαστικά μαύρο και πορτοκαλί και και 1 μαύρο δερμάτινο με πορτοκαλί ραφές ,,,,όλα τα λεφτά σας προτείνω να το δοκιμάσετε.Το δοκίμασα στο πάνθεον στη Λάρισα και έπαθα πλάκα.Αυτή η κάσσα με 1,5 πόντο πάχος δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ειμαι ιδιαίτερα οπαδός του είδους δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάρα πολύ.

Σε γενικές γραμμές οι εταιρείες κοστολογούν ακριβότερα τα skeleton + semi-skeleton μοντέλα τους από αντιστοιχης ποιότητας "κλειστά"

Με μια γρήγορα ματιά είδα ότι η Stuhrling έχει αρκετα μοντέλα και με ποικιλία τα οποία είναι συμπαθητικά και αρκετά αξιόπιστα από όσο διαβάζω(δεν είχα ποτέ κάποιο)και δευτερευόντως τα Kronen & Sohne.

 

Είναι και οι δύο γερμανικές φίρμες,ρίξε μια ματιά στο παρακάτω

http://skeletonwatches.co/

 

επίσης μπορείς να κανεις και την μπελαλίδικη δουλειά του εταιρεία που με ενδιαφέρει + skeleton + google.

 

ps.αν υπήρχαν διαθέσιμα μερικά χιλίαδες ευρώ παραπάνω (εώς πολλά) υπάρχουν σαφώς περισσότερες επιλογές :D

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Αυτά που μου υπέδειξες είναι ακριβώς αυτό έψαχνα με πολύ λογικής τιμές. Δεν νομίζω να μπορούσα εγώ να την έβρισκα γιατί δυστυχώς, όσο και να μου αρέσουν τα ρολόγια, δεν ξέρω παρά μόνο τις λίγες γνωστές ακριβές μάρκες,για τις οποίες δεν έχω αρκετά χρήματα για το άμεσο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αγόρασε ο αδελφός μου αυτό το ρολόι και μου αρέσει πολύ. Έψαξα λοιπόν και βρήκα και μία παραλλαγή του. Η ερώτηση είναι ποιο από τα δύο και αν έχετε κανένα άλλο να προτείνετε σε αυτό το στυλ - μέγεθος - τιμή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αγόρασε ο αδελφός μου αυτό το ρολόι και μου αρέσει πολύ. Έψαξα λοιπόν και βρήκα και μία παραλλαγή του. Η ερώτηση είναι ποιο από τα δύο και αν έχετε κανένα άλλο να προτείνετε σε αυτό το στυλ - μέγεθος - τιμή.

 

Ευχαριστώ

tip: στα festina, αν δεν κανω κάποιο μεγάλο λάθος, αν αλλάξεις το Νο μετα το / βρίσκεις διαφορετικους χρωματισμούς του ίδιου μοντέλου (πχ /5 και /9 που παρεθεσες ήδη).

Καλό ψάξιμο! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Αυτά που μου υπέδειξες είναι ακριβώς αυτό έψαχνα με πολύ λογικής τιμές. Δεν νομίζω να μπορούσα εγώ να την έβρισκα γιατί δυστυχώς, όσο και να μου αρέσουν τα ρολόγια, δεν ξέρω παρά μόνο τις λίγες γνωστές ακριβές μάρκες,για τις οποίες δεν έχω αρκετά χρήματα για το άμεσο μέλλον...

 

αυτό είναι το κακό με το αντικείμενο.

παραείναι ακριβό το χομπυ.

 

κυκλοφορούν κάτι "λευταδες" με ρολεξ μπαταρίας με στρασακια που δεν κοστιζουν κανονικά ούτε 20 ευρω πάνω από τα μεταλλα κατασκευής τους και είμαστε και εμείς οι φτωχοί δον κιχώτες που χαλβαδιαζουμε στα ιντερνετς.:chair:

Link to comment
Share on other sites

Είδα αυτά που πρότεινες φίλε Κρητικέ, αλλά δεν μου άρεσαν.... μου φάνηκαν πολύ συντηρητικά.... Έχεις μήπως κάποια άλλη εταιρία να προτείνεις η οποία να βγάζει ρολόγια που να είναι σκελετικά ώστε να φαίνεται ο μηχανισμός, αλλά ταυτόχρονα πιο πρωτότυπα, εξεζητημένα, εντυπωσιακά; Όχι σε τρελές τιμές, ίσως μέχρι τα 500 άμα κάτι είναι πραγματικά καλό...

 

http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=27

Δεν είναι τελείως skeleton από εμπρός, αλλά είναι από πίσω. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, εξαιρετικός μηχανισμός, λογική τιμή, γύρω τα €300 στο internet.

Link to comment
Share on other sites

tip: στα festina, αν δεν κανω κάποιο μεγάλο λάθος, αν αλλάξεις το Νο μετα το / βρίσκεις διαφορετικους χρωματισμούς του ίδιου μοντέλου (πχ /5 και /9 που παρεθεσες ήδη).

Καλό ψάξιμο! :)

 

Το ξέρω αυτό και είδα και τις άλλες παραλλαγές και κατέληξα σε αυτά που είπα.

 

Έλεγα μήπως είχατε υπόψιν μοντέλο άλλης εταιρείας σε αυτό το στυλ, να κοιτάξω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.orient-watch.com/products/category/item/?category_id=27

Δεν είναι τελείως skeleton από εμπρός, αλλά είναι από πίσω. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, εξαιρετικός μηχανισμός, λογική τιμή, γύρω τα €300 στο internet.

 

Σε ευχαριστώ Voodooman! Και αυτά φαίνονται πολύ ωραία. Είναι Ιαπωνική η εταιρεία, έτσι; Δεν τίθεται λοιπόν θέμα αξιοπιστίας, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Αγόρασε ο αδελφός μου αυτό το ρολόι και μου αρέσει πολύ. Έψαξα λοιπόν και βρήκα και μία παραλλαγή του. Η ερώτηση είναι ποιο από τα δύο και αν έχετε κανένα άλλο να προτείνετε σε αυτό το στυλ - μέγεθος - τιμή.

 

Ευχαριστώ

 

Φίλε μπες στο Oro.gr είναι ο Παπας στο Γαλάτσι όπου και αγόρασα το ίδιο μοντέλο, στο σαιτ έχει και άλλες παραλλαγές

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Voodooman! Και αυτά φαίνονται πολύ ωραία. Είναι Ιαπωνική η εταιρεία, έτσι; Δεν τίθεται λοιπόν θέμα αξιοπιστίας, σωστά;

 

Η orient είναι πολύ παλιά ιαπωνική εταιρία, με μεγάλη παράδοση στους αυτόματους μηχανισμούς. Θεωρώ πως σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις τέτοια ποιότητα σε υλικά και μηχανισμό σε καμία εταιρία. Αν ψάξεις λίγο στο internet, θα δεις τί εταιρία είναι!..

Link to comment
Share on other sites

Η orient είναι πολύ παλιά ιαπωνική εταιρία, με μεγάλη παράδοση στους αυτόματους μηχανισμούς. Θεωρώ πως σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις τέτοια ποιότητα σε υλικά και μηχανισμό σε καμία εταιρία. Αν ψάξεις λίγο στο internet, θα δεις τί εταιρία είναι!..

Η Orient,ειναι πολυ καλη εταιρια,οι μαιμουδες ομως κανουν παρτυ στην πλατη της.

Προσοχη στις απομιμησεις,που λεγαμε και παλια...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας τι να επιλέξω; Θέλω κάτι για καλό. Μην επηρεαστείτε από τις τιμές:

 

Citizen Eco drive

Elysee automatic

Vostok limousine

Seiko auto

 

Αν λέγοντας καλό εννοείς για πιο επίσημες εμφανίσεις, τότε προσωπικά θα έβγαζα εκτός πρώτα το Seiko και έπειτα το Citizen (πολύ φορτωμένο για "καλό" ) .

Από τα άλλα δυο, το Elysse είναι το πιο όμορφο γι΄αυτό που το θέλεις και το Vostok πιο γοητευτικό λόγω καταγωγής και της αίσθησης που δίνουν όλα αυτά του πρώην ανατολικού μπλοκ. Αλλά το Elysse είναι πιο όμορφο ... .

 

...Απλα να ξερεις οτι τα αυτοματα εχουν ενα χρονικο περιθωριο λειτουργιας αν το βγαζεις και το αφηνεις.

Στο λεω γιατι μπορει να καθεσαι καθε μερα να φτιαχνεις την ωρα

 

Τελικά πήρα το Vostok αν και ήμουν πολύ κοντά στο Elysee. 350ευρώ από τη Στοά Φέξη και ο πωλητής πολύ καλός.

@sothoms Ποιο είναι το όριο που λειτουργεί το ρολόι χωρίς να το φοράς; Κανα 2 φορές το άφησα κανά 2 μέρες εκτός καρπού και σταμάτησε.

"Αν Α είναι επιτυχία, τότε A = X + Y + Z

X είναι δουλειά.

Υ είναι παιχνίδι.

Ζ είναι να κρατάς το στόμα σου κλειστό." - Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Vostok αν και ήμουν πολύ κοντά στο Elysee. 350ευρώ από τη Στοά Φέξη και ο πωλητής πολύ καλός.

@sothoms Ποιο είναι το όριο που λειτουργεί το ρολόι χωρίς να το φοράς; Κανα 2 φορές το άφησα κανά 2 μέρες εκτός καρπού και σταμάτησε.

 

Είναι ανάλογα τον μηχανισμό...κάποιες εταιρίες έχουν πολύ πιο αποδοτικές διατάξεις από άλλες...Υπάρχει και η λύση βέβαια των θηκών για αυτόματα ρολόγια που ανά διαστήματα τα "φορτίζουν" αν είναι με κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...