Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά κατέληξα στο tissot sport v8 (http://forums.watchuseek.com/attachments/f29/118516d1217143423-fs-tissot-v8-zodiac-desert-master-20080726_1695.jpg) ελπίζω να κρατάει κάμποσο η μπαταρία.

Σε ένα αυτόματο hamilton (http://i1203.photobucket.com/albums/bb388/EMA1969/Hamilton%20diver/Hamidiveresfera01.jpg) που είχα χάλασε το κουρδιστήρι και δεν βιδωνει (ήταν με ελατήριο το πίεζες μέσα και το βίδωνες) αλλά κάνει απογραφή τώρα η εταιρία και δε λειτουργεί η γραμμή service μεχρι τις 15. Ξέρει κανένας πόσο θα στοιχίσει περίπου??

 

Για το Tissot V8 quartz, το άλλαξα μπαταρία μετά 3 χρόνια ( εάν χρησιμοποιείς το χρονογράφο κάθε μέρα φαντάζομαι πιο γρήγορα....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:O - εχει παρει κανεις σας ρολοϊ τσεπης απο το ebay (?) ρωταω απο θεμα ανταλλακτικων και επισκευης γιατι αφ'ενος οι παλιοι ρολογαδες εχουν εκλειψει αφ'ετερου και νεοι δεν ασχολουνται με τετοια ,λατρευω το παραδοσιακο ρολοϊ τσεπης και την αλυσιδα του

εχω 3 αλλα ειναι πολυ απλα,εχω κι αλλο ενα το 4ο ειναι ρωσικο του 1954 μα ειναι λιγο βαρυ και μεγαλο και το εχω σπιτι.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:O - εχει παρει κανεις σας ρολοϊ τσεπης απο το ebay (?) ρωταω απο θεμα ανταλλακτικων και επισκευης γιατι αφ'ενος οι παλιοι ρολογαδες εχουν εκλειψει αφ'ετερου και νεοι δεν ασχολουνται με τετοια ,λατρευω το παραδοσιακο ρολοϊ τσεπης και την αλυσιδα του

εχω 3 αλλα ειναι πολυ απλα,εχω κι αλλο ενα το 4ο ειναι ρωσικο του 1954 μα ειναι λιγο βαρυ και μεγαλο και το εχω σπιτι.

Εγω πάντως,έχω καλό ρολογά στη γειτονιά,που μου φτιάχνει και τον κούκο.Αμα έχεις ανάγκη,γράψε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

:bow: - σε ευχαριστω πολυ, στα υποψιν φιλτατε (!)

 

@ TSAKHS_EVIA

σε τι απορείς,τι συντρέχει όταν πρόκειται για το ebay ;

 

Απο θεμα σερβις-ανταλλακτικων ,αν παρεις κατι και μετα χρειαστει επισκευη πρεπει να εχεις γνωριμιες οπως ο φιλτατος απο πανω αλλιως σου μενει η αντικα αμανατι στο ραφι (!)

Edited by TSAKHS_EVIA

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τα Seiko Premier τι γνωμη εχετε?

Συγκεκριμενα μου εχει μπει καιρο στο μυαλο το Kinetic Direct Drive Moon Phase (SRX003P1). Ειναι αυτο:

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51k7qYdxMhL._SL500_AA300_.jpg

Περαν της ομορφιας που ειναι υποκειμενικη, σαν ρολοι τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου έχει ένα ρολόι Calvin Klein, μοντέλο K22211, όπως αυτό. Του το είχαν κάνει δώρο πριν μερικά χρόνια και έχουμε μπει σε μπελά καθώς το λουράκι χαλάει γρήγορα, καίγεται η λαστιχένια πλευρά του και κόβεται. Δεν ξέρω πόσο καιρό υποτίθεται ότι πρέπει να κρατάει ένα λουράκι ρολογιού, αλλά το λουράκι αυτό που του ταιριάζει κοστίζει 40 ευρώ! 40 ευρώ! :shock: Δείτε κι εδώ! Και κάθε 2 χρόνια κόβεται ενώ το φοράει μόνο 2 φορές τη βδομάδα. Δεν ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογικός χρόνος διάρκειας ζωής για λουράκι, εμείς πάντως δεν μπορούμε να δίνουμε 40 ευρώ για κάθε 100 φορές που φοριέται το ρολογάκι...

Τι να κάνουμε; (Ξέρω, να πετάξουμε το ρολόι :lol: ...)

Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κανένα οικονομικότερο λουράκι που να ταιριάζει; Πού και πώς;

Μπορούμε να κολλήσουμε κάπως το παλιό λουράκι; Είναι rubber, άρα μπορώ να δοκιμάσω να το κολλήσω όπως... μπαλώνουμε τις σαμπρέλες (με ένα κομματάκι λάστιχο που θα το κολλήσω με βενζινόκολλα πάνω στο σημείο που έχει κοπεί); :D

Τι λέτε εσείς εδώ που ξέρετε περισσότερα από ρολόγια και λουράκια;

 

(Περισσότερες φωτογραφίες από τέτοιο λουράκι εδώ, αλλά με διαφορετικές φθορές, το δικό μας κόβεται στο πλάτος στο σημείο της τρύπας που χρησιμοποιείται.)

Link to comment
Share on other sites

40 ευρώ για ένα λουράκι της πλάκας!!! Στο Link που μας έδωσες όμως είναι 40 λίρες, οπότε το πράγμα είναι ακόμη πιο χοντρό...

Το δύσκολο με το συγκεκριμένο λουράκι είναι που έχει καμπύλες άκρες. Υπάρχουν τέτοια aftermarket, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Προσοχή, εγώ στο Link σου έδωσα λουράκια πλάτους 20mm, πρέπει να μετρήσεις πόσο είναι το δικό σας.

Αντικειμενικά, δύσκολα θα βρείτε κάτι ίδιο. Πάντως με 40 ευρώ στο ίδιο site βρίσκετε εξαιρετικά ποιοτικά λουράκια, αλλά όχι με καμπύλες άκρες.

Link to comment
Share on other sites

40 ευρώ για ένα λουράκι της πλάκας!!! Στο Link που μας έδωσες όμως είναι 40 λίρες, οπότε το πράγμα είναι ακόμη πιο χοντρό...

Το δύσκολο με το συγκεκριμένο λουράκι είναι που έχει καμπύλες άκρες. Υπάρχουν τέτοια aftermarket, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Προσοχή, εγώ στο Link σου έδωσα λουράκια πλάτους 20mm, πρέπει να μετρήσεις πόσο είναι το δικό σας.

Αντικειμενικά, δύσκολα θα βρείτε κάτι ίδιο. Πάντως με 40 ευρώ στο ίδιο site βρίσκετε εξαιρετικά ποιοτικά λουράκια, αλλά όχι με καμπύλες άκρες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το πάρω στο Κέντρο να δω τι λουράκι μπορώ να βρω στα mm του.

40 ευρώ είχε δώσει την τελευταία φορά που το άλλαξε εδώ στην Αθήνα σε ένα μαγαζί.

Ήλπιζα να βρω κανένα παρόμοιο λουράκι που να ταιριάζει και να αντέχει 2-3 χρόνια και να κοστίζει 10-15 ευρώ. Αυτά που μου έδειξες πάλι κοστίζουν 30-40 ευρώ αλλά υποθέτω ότι θα κρατήσουν αρκετά περισσότερο από 2 χρόνια; Κι ας μην είναι καμπύλα τα άκρα (αν και αυτό είναι από τα ωραία σημεία του ρολογιού).

Και δεν ξέρω και πόσα χρόνια να περιμένω να κρατήσει και το ίδιο το ρολόι...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αυτό είναι.

Αυτο,γιατι ειναι τοσο φτηνοτερο,αν και τιτανιου ;

http://www.amazon.co.uk/dp/B003UWMGN4/ref=pe_30391_34176981_pe_vfe_dt7

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο,γιατι ειναι τοσο φτηνοτερο,αν και τιτανιου ;

http://www.amazon.co.uk/dp/B003UWMGN4/ref=pe_30391_34176981_pe_vfe_dt7

 

Γιατί είναι άλλο ρολόι!

Στα σοβαρότερα, οι πρώτες διαφορές που βλέπω είναι ότι αυτό δεν είναι με μονοκόμματη κάσα και είναι αδιάβροχο στα 100μ., αυτό σημαίνει ότι δεν προτείνεται για κολύμπι. Επίσης, αναφέρει ότι είναι τιτάνιο, αλλά δεν αναφέρει αν είναι το "super titanium" που έχει σίγουρα το commando. Super titanium ονομάζει η citizen το τιτάνιο στο οποίο έχει περάσει μία ειδική επίστρωση, που το κάνει αρκετά (έως πολύ) πιο ανθεκτικό από το "απλό" τιτάνιο. Από εκεί και πέρα, το commando είναι μία ειδική έκδοση, ενώ αυτό ένα ρολόι ευρείας παραγωγής.

 

@tseapis, σου έδειξα απλά τί αγοράζεις με €40, σίγουρα είναι μεγάλο ποσό και ίσως να μην αξίζει να δώσεις τόσα για το συγκεκριμένο ρολόι, εννοώντας πως το ρολόι δεν είναι τόσο ακριβό που να δικαιολογεί ένα τόσο ακριβό λουράκι. Από το συγκεκριμένο site έχω αγοράσει δερμάτινα (όχι καουτσούκ ή λαστιχένια) λουράκια με περίπου 20-25 ευρώ, τα οποία είναι ποιοτικώς άριστα. Ας πούμε, δες αυτό.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι άλλο ρολόι!

Στα σοβαρότερα, οι πρώτες διαφορές που βλέπω είναι ότι αυτό δεν είναι με μονοκόμματη κάσα και είναι αδιάβροχο στα 100μ., αυτό σημαίνει ότι δεν προτείνεται για κολύμπι. Επίσης, αναφέρει ότι είναι τιτάνιο, αλλά δεν αναφέρει αν είναι το "super titanium" που έχει σίγουρα το commando. Super titanium ονομάζει η citizen το τιτάνιο στο οποίο έχει περάσει μία ειδική επίστρωση, που το κάνει αρκετά (έως πολύ) πιο ανθεκτικό από το "απλό" τιτάνιο. Από εκεί και πέρα, το commando είναι μία ειδική έκδοση, ενώ αυτό ένα ρολόι ευρείας παραγωγής.

 

.

Το κακο με το ρολοι,ειναι οτι δεν εχει ενα βελος στη στεφανη,που να μπορει να λειτουργησει ασν χρονοδεικτης,για το ποση ωρα εισαι στη θαλασσα,ή κανεις βουτια,οπως το ταπεινο μου SEIKO,http://kymwatchlog.blogspot.gr/2010/09/no-more-setting-of-dta.html ,αν και ειναι στα 300m.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με το ρολοι,ειναι οτι δεν εχει ενα βελος στη στεφανη,που να μπορει να λειτουργησει ασν χρονοδεικτης,για το ποση ωρα εισαι στη θαλασσα,ή κανεις βουτια,οπως το ταπεινο μου SEIKO,http://kymwatchlog.blogspot.gr/2010/09/no-more-setting-of-dta.html ,αν και ειναι στα 300m.

 

Έτσι και αλλιώς το ρολόι δεν θεωρείται καθαρόαιμο καταδυτικό, άσχετα που έχει μεγάλη υδατοστεγανότητα. Σε όλα αυτά τα "ανθεκτικά" ρολόγια, η στεφάνη τελικά καθορίζει τί τύπος είναι το ρολόι. Άλλα έχουν μετρητή χρόνου κατάδυσης, άλλα πυξίδα, άλλα 24ωρη ένδειξη, άλλα world timer, ανάλογα πού στοχεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα ρολογακι που μου αρεσε.Ειναι απο το my habit της Amazon.Εγω πηρα ρολοι ομως τωρα.

http://www.myhabit.com/homepage/ref=qd_ug_strp_ln_cl?#page=d&dept=men&sale=A12OQ27I9XFK7G&asin=B004OFSOFK&cAsin=B004OFSOFK&ref=qd_g_b_img_d_0

Ετσι,οσοι πιστοι προσελθετε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς το ρολόι δεν θεωρείται καθαρόαιμο καταδυτικό, άσχετα που έχει μεγάλη υδατοστεγανότητα. Σε όλα αυτά τα "ανθεκτικά" ρολόγια, η στεφάνη τελικά καθορίζει τί τύπος είναι το ρολόι. Άλλα έχουν μετρητή χρόνου κατάδυσης, άλλα πυξίδα, άλλα 24ωρη ένδειξη, άλλα world timer, ανάλογα πού στοχεύουν.

Καλα λενε οτι αυτοι που γραφουν τα μανιουαλ θελουν κλωτσες.

Προσπαθω να καταλαβω τι λεει το μανιουαλ του ρολογιου,και σηκωσα τα χερια ψηλα.

Ποιο ειναι το 24 hour hand,μιας και η φωτογραφια,ΜΧΣ,που εχει η σελιδα,δεν ειναι αναγνωρισιμη.

Και τελικα καταλαβα,οτι δεν ειναι αποκλειστικα για το συγκεκριμενο ρολοι το μανιουαλ.

Και ο κοκκινος δεικτης,πως μπαινει σε λογαριασμο;:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλα λενε οτι αυτοι που γραφουν τα μανιουαλ θελουν κλωτσες.

Προσπαθω να καταλαβω τι λεει το μανιουαλ του ρολογιου,και σηκωσα τα χερια ψηλα.

Ποιο ειναι το 24 hour hand,μιας και η φωτογραφια,ΜΧΣ,που εχει η σελιδα,δεν ειναι αναγνωρισιμη.

Και τελικα καταλαβα,οτι δεν ειναι αποκλειστικα για το συγκεκριμενο ρολοι το μανιουαλ.

Και ο κοκκινος δεικτης,πως μπαινει σε λογαριασμο;:mad:

 

Λοιπόοοον....

Όταν ρυθμίζεις την ώρα, οι δείκτες που ουσιαστικά ρυθμίζεις είναι ο κόκκινος (24h hand) και ο λεπτοδείκτης. Ρυθμίζεις λοιπόν τον κόκκινο δείκτη με βάση την 24ωρη ένδειξη. Ας πούμε ότι ο κόκκινος δείκτης θέλεις να δείχνει την ώρα GMT. Αυτή τη στιγμή που γράφω, η ώρα Ελλάδος είναι 20. 37, άρα η GMT είναι 18.37. Ρυθμίζεις λοιπόν τον κόκκινο δείκτη με βάση την 24ωρη ένδειξη στο 18.37. Στη συνέχεια, ρυθμίζεις και τον ωροδείκτη το 8.37. Έτοιμος.

Απλά έχε στο νου σου και την ημερομηνία, γυρίζοντας τον ωροδείκτη, κοίταξε να σιγουρευτείς ότι δείχνει 8 το βράδυ (ώστε στις 12 το βράδυ να αλλάξει η ημερομηνία) και όχι 8 το πρωί!

Περισσότερα με pm!

Link to comment
Share on other sites

Τηην πατησαμε φιλε μου,ή οποιος βιαζεται,σκονταφτει...

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0093C5HZ4/ref=pe_101851_34329241_email_1p_0_ti

90£ κατω το πηγε.:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τηην πατησαμε φιλε μου,ή οποιος βιαζεται,σκονταφτει...

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0093C5HZ4/ref=pe_101851_34329241_email_1p_0_ti

90£ κατω το πηγε.:mad:

 

Δεν το περίμενα κάτι τέτοιο! Η αλήθεια είναι πως εγώ το πήρα 360 λίρες επίσης, ήταν από μαγαζί στο ebay, του είχα κάνει best offer και δέχτηκε. Απλά ίσως θα έπρεπε να τον πάω και πιο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετω.

Βρηκα αυτο το σαιτ για ρολογια,

http://stores.ebay.com/DutyFreeIsland?_trksid=p2047675.l2563 ,

και ειδα ενα που εψαχνα,οτι το μεν Αμαζον Αγγλιας,το εχει 501£,αυτοι το εχουν 170$!!!

Ξερει κανεις,αν ειναι απατη ή οχι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Βρηκα αυτο το σαιτ για ρολογια,

http://stores.ebay.com/DutyFreeIsland?_trksid=p2047675.l2563 ,

και ειδα ενα που εψαχνα,οτι το μεν Αμαζον Αγγλιας,το εχει 501£,αυτοι το εχουν 170$!!!

Ξερει κανεις,αν ειναι απατη ή οχι;

 

Πολύ καλές τιμές και φαίνεται αξιόπιστος πωλητής. Όμως στέλνει από Hong Kong, που σημαίνει ότι το πιο πιθανό είναι να πληρώσεις δασμούς και να φτάσει σχεδόν την τιμή που πωλείται κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το φιλο geo_lapithiotis,που μου εστειλε μηνυμα,τον πληροφορω οτι δεν μπορω να του απαντησω,μιας και εχει αποκλεισει το να δεχεται μηνυματα.

Ετσι,αμα θελει να του απαντησω,να αλλαξει τις ρυθμισεις στο προφιλ του,ωστε να μπορει να δεχτει μηνυματα,και να μου το ξαναστειλει,ωστε να του απαντησω.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γι' αυτο το casio τι γνωμη εχετε?

εψαχνα ενα μεγαλο κυμπαρικο και νομιζω οτι ειναι το καταλληλο.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003ZUXTGO/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα και χρονια πολλα, θέλω ενα ρολόι για κάθε μερα σε σημείο να μη το βγάζω απο το χέρι μου :-ρ και να ειναι αντοχής έχω καταλήξει στα Casio G-shock μου αρέσουν πολλα και διάφορα σχέδια οι διαφορές μεταξύ τους μου φαίνονται μόνο εμφανησιακα αλλά δε νομίζω να ισχύει, έχετε να προτείνεται κάποιο "καλο" μοντέλο στα +/- 100 ευρώ εξάλλου το κάθε μοντέλο βγαίνει σε πολλα χρώματα. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...