Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους... Ως πιο σχετικοί με τον τομέα των ρολογιών, ξέρετε που μπορώ να πουλήσω ρολόι ρέπλικα? Έχω ένα Rolex Submariner Replica αγορασμένο από εξωτερικό και θέλω να το δώσω, όπως κι ένα Kenneth Cole αυθεντικό αυτό, αγορασμένο από Αμερική... Από αγγελίες δεν είδα προκοπή, οπότε ρωτάω, μήπως υπάρχει κατάστημα που να αγοράζει κατευθείαν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Οι πρώτες εντυπώσεις καλές είναι. Το πρωί είδα ότι είχαν φτιαχτεί η «μέρα» και η «ημερομηνία», αλλά όχι η ώρα. Δεν θα λειτούργησε φαίνεται τη νύχτα το RC. Οπότε κατά τις δέκα που βγήκα από το σπίτι έκανα χρήση του GPS για να φτιάξω την ώρα. Λειτούργησε αμέσως και άψογα. Τώρα θα περιμένω να δω και το RC από το δορυφόρο ποιο βράδυ θα δουλέψει. Ίσως να θέλει να καθαρίσει λίγο και ο ουρανός.

Πάντως ο όγκος του είναι ένα «θέμα». Ήθελα σήμερα πρώτη μέρα να το έχω έξω από το μανίκι για να μαζέψει λίγο ήλιο, και έπρεπε να βγάλω το ρολόι πρώτα για να περάσει το μανίκι του μπουφάν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οι πρώτες εντυπώσεις καλές είναι. Το πρωί είδα ότι είχαν φτιαχτεί η «μέρα» και η «ημερομηνία», αλλά όχι η ώρα. Δεν θα λειτούργησε φαίνεται τη νύχτα το RC. Οπότε κατά τις δέκα που βγήκα από το σπίτι έκανα χρήση του GPS για να φτιάξω την ώρα. Λειτούργησε αμέσως και άψογα. Τώρα θα περιμένω να δω και το RC από το δορυφόρο ποιο βράδυ θα δουλέψει. Ίσως να θέλει να καθαρίσει λίγο και ο ουρανός.

Πάντως ο όγκος του είναι ένα «θέμα». Ήθελα σήμερα πρώτη μέρα να το έχω έξω από το μανίκι για να μαζέψει λίγο ήλιο, και έπρεπε να βγάλω το ρολόι πρώτα για να περάσει το μανίκι του μπουφάν!!!

Καλοφορετο φιλε! Να δειχνει μονο καλες ωρες!

To gps δεν δουλευει αυτοματα οπως το RC για να φτιαχνει την ωρα? Μονο χειροκινητα?

(Ολα τα casio gschock ειναι μεγαλα. Ποσο μαλλον αυτο που εχει triple g resist :p)

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Καλοφορετο φιλε! Να δειχνει μονο καλες ωρες!

To gps δεν δουλευει αυτοματα οπως το RC για να φτιαχνει την ωρα? Μονο χειροκινητα?

(Ολα τα casio gschock ειναι μεγαλα. Ποσο μαλλον αυτο που εχει triple g resist :p)

 

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Απ ότι θυμάμαι που διαβάζω τις οδηγίες λέει ότι και το GPS δουλεύει αυτόματα, προσπαθεί για λείψεις από τις 6:00 το πρωί περίπου, μέχρι τις 17:00, αλλά σ΄ εμένα από χθες το απόγευμα που το είχα πάρει μέχρι σήμερα το πρωί στις 10:00 δεν είχε φτιάξει την ώρα. Δεν μπορούσα να περιμένω άλλο και το έκανα χειροκίνητα διότι ανυπομονούσα να δω αν δουλεύει γενικά.

Τώρα από δω και πέρα θα το παρακολουθήσω να δω τι γίνεται. Τι είναι το triple g resist;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Απ ότι θυμάμαι που διαβάζω τις οδηγίες λέει ότι και το GPS δουλεύει αυτόματα, προσπαθεί για λείψεις από τις 6:00 το πρωί περίπου, μέχρι τις 17:00, αλλά σ΄ εμένα από χθες το απόγευμα που το είχα πάρει μέχρι σήμερα το πρωί στις 10:00 δεν είχε φτιάξει την ώρα. Δεν μπορούσα να περιμένω άλλο και το έκανα χειροκίνητα διότι ανυπομονούσα να δω αν δουλεύει γενικά.

Τώρα από δω και πέρα θα το παρακολουθήσω να δω τι γίνεται. Τι είναι το triple g resist;

 

Ισως να ησουν σε κλειστο χωρο και να μην επιανε σημα απ το δορυφορο.

 

Triple g resist ειναι η ανωτερη προστασια που προσφερει η casio στα ρολογια της (προφανως μονο της υψηλης κατηγοριας τιμων -αλλα και παλι οχι σε ολα, οπως για παραδειγμα εκεινο το mudmaster που κοιτουσες που δεν την εχει-)

Βασιζεται στο τριπτυχο:

1) Προστασια απο τα χτυπηματα

2) Προστασια απο τις δονησεις

3) Προστασια απο τη φυγοκεντρο και κεντρομολο δυναμη (αν το βαλεις στο καδο του πλυντηριου ενα πραγμα!:p ή οκ αν εισαι πιλοτος μαχητικου!)

 

Πισω στο καπακι του ρολογιου σου θα εχει το σχετικο τριακτινο συμβολο.

 

 

 

@Karn

Αυτο που λες για την αντοχη στο νερο νομιζω εχει αλλαξει απ το 2011. Απο τοτε οσα γραφουν water resistant στις 3 atm / 30 μετρα σημαινει οτι αν βυθισεις το ρολοι σ αυτο το βαθος δεν πρεπει να υπαρξει εισοδος νερου στο εσωτερικο του. Φυσικα καποιοι κατασκευαστες ακολουθουν το παλιο iso αλλα ολοι οι μεγαλοι φανταζομαι πως ακολουθουν το νεο. Αυτο καταλαβαινω τουλαχιστον εγω απο εδω:

http://www.iso.org/iso/home/news_index/news_archive/news.htm?refid=Ref1367

http://www.professionaljeweller.com/the-new-rules-of-water-resistant-watches/

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ησουν σε κλειστο χωρο και να μην επιανε σημα απ το δορυφορο.

 

Triple g resist ειναι η ανωτερη προστασια που προσφερει η casio στα ρολογια της (προφανως μονο της υψηλης κατηγοριας τιμων -αλλα και παλι οχι σε ολα, οπως για παραδειγμα εκεινο το mudmaster που κοιτουσες που δεν την εχει-)

Βασιζεται στο τριπτυχο:

1) Προστασια απο τα χτυπηματα

2) Προστασια απο τις δονησεις

3) Προστασια απο τη φυγοκεντρο και κεντρομολο δυναμη (αν το βαλεις στο καδο του πλυντηριου ενα πραγμα!:p ή οκ αν εισαι πιλοτος μαχητικου!)

 

Πισω στο καπακι του ρολογιου σου θα εχει το σχετικο τριακτινο συμβολο.

 

 

 

@Karn

Αυτο που λες για την αντοχη στο νερο νομιζω εχει αλλαξει απ το 2011. Απο τοτε οσα γραφουν water resistant στις 3 atm / 30 μετρα σημαινει οτι αν βυθισεις το ρολοι σ αυτο το βαθος δεν πρεπει να υπαρξει εισοδος νερου στο εσωτερικο του. Φυσικα καποιοι κατασκευαστες ακολουθουν το παλιο iso αλλα ολοι οι μεγαλοι φανταζομαι πως ακολουθουν το νεο. Αυτο καταλαβαινω τουλαχιστον εγω απο εδω:

http://www.iso.org/iso/home/news_index/news_archive/news.htm?refid=Ref1367

http://www.professionaljeweller.com/the-new-rules-of-water-resistant-watches/

Εντάξει φίλε, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. ειμαι σε αναζητηση ρολογιου μεχρι 150 ευρω. δε εχω γνωση στο θεμα και θα ηθελα τη βοηθεια σας . το θελω για καθημερινη χρηση αδιαβροχο ακομη και σε θαλασα (μπανιο οχι καταδυση) και να λεει ημερομηνια. θα ηθελα κατι παραπλησιο του cerrutti 886 που εχω τωρα, και με μαυρο καντραν. αγορα απο ελλαδα η εξωτερικο δε εχω θεμα. αν εχει και προσθετες ευκολιες ακομη καλυτερα. ευχαριστω. Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Έχω το CASIO EDIFICE WAVE CEPTOR PILOTS (https://www.firstclasswatches.co.uk/casio-edifice-wave-ceptor-pilots-model-eqw-m710db-1a1er-p-6430/), που είναι ηλιακό και ασύρματου συγχρονισμού. Ωστόσο, έχει σταματήσει να γυρίζει. Διάβασα στο βιβλιαράκι οδηγιών του ότι άμα συμβεί αυτό θα πρέπει να το αφήσω στον ήλιο για κανά 6ωρο. Ωστόσο, λόγω του καιρού δεν έχει υπάρξει ηλιοφάνεια και το έχω αφήσει αναγκαστικά κάτω από τεχνητό φως για αρκετές ώρες χωρίς αποτέλεσμα. Έχει δημιουργηθεί πρόβλημα και θα πρέπει να το δει τεχνικός ή απλά πρέπει να περιμένω να το αφήσω στον ήλιο για να πάρει ξανά μπρος;
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω και εγώ ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Έχω το CASIO EDIFICE WAVE CEPTOR PILOTS (https://www.firstclasswatches.co.uk/casio-edifice-wave-ceptor-pilots-model-eqw-m710db-1a1er-p-6430/), που είναι ηλιακό και ασύρματου συγχρονισμού. Ωστόσο, έχει σταματήσει να γυρίζει. Διάβασα στο βιβλιαράκι οδηγιών του ότι άμα συμβεί αυτό θα πρέπει να το αφήσω στον ήλιο για κανά 6ωρο. Ωστόσο, λόγω του καιρού δεν έχει υπάρξει ηλιοφάνεια και το έχω αφήσει αναγκαστικά κάτω από τεχνητό φως για αρκετές ώρες χωρίς αποτέλεσμα. Έχει δημιουργηθεί πρόβλημα και θα πρέπει να το δει τεχνικός ή απλά πρέπει να περιμένω να το αφήσω στον ήλιο για να πάρει ξανά μπρος;

Στο δικό μου γράφει ότι αν μετά την έκθεση στον ήλιο δεν γυρίζει τότε θέλει αντικατάσταση η μπαταρία. Δεν πιστεύω όμως ότι το έχεις τόσο καιρό για να δικαιολογεί τέτοιο πράγμα. Θα το βάλεις στον ήλιο και θα είναι εντάξει. Το φως της λάμπας δεν κάνει σχεδόν τίποτα.

Το παράξενο είναι ότι σταμάτησε. Πόσο καιρό είχε να το δει ο ήλιος;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου γράφει ότι αν μετά την έκθεση στον ήλιο δεν γυρίζει τότε θέλει αντικατάσταση η μπαταρία. Δεν πιστεύω όμως ότι το έχεις τόσο καιρό για να δικαιολογεί τέτοιο πράγμα. Θα το βάλεις στον ήλιο και θα είναι εντάξει. Το φως της λάμπας δεν κάνει σχεδόν τίποτα.

Το παράξενο είναι ότι σταμάτησε. Πόσο καιρό είχε να το δει ο ήλιος;

 

 

Πάνω από 6 μήνες δεν νομίζω. Δεν το φορούσα, απλά το είχα στο κουτί του. Σήμερα που έβγαλε ήλιο θα το αφήσω έξω να δω τι θα γίνει.

 

 

Εδιτ: Και ναι δούλεψε ξανά! Δεν χρειάστηκε καν τις 6 ώρες που αναφέρονταν στις οδηγίες, μετά από 1 ώρα πήρε μπρος και πάλι! Ποια είναι η ελάχιστη δυνατή έκθεση στον ήλιο και ανά ποιο χρονικό διάστημα, για να μην ξεμείνει και πάλι από ενέργεια;

 

 

 

Sent from my D5503 using Tapatalk

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 6 μήνες δεν νομίζω. Δεν το φορούσα, απλά το είχα στο κουτί του. Σήμερα που έβγαλε ήλιο θα το αφήσω έξω να δω τι θα γίνει.

 

 

Εδιτ: Και ναι δούλεψε ξανά! Δεν χρειάστηκε καν τις 6 ώρες που αναφέρονταν στις οδηγίες, μετά από 1 ώρα πήρε μπρος και πάλι! Ποια είναι η ελάχιστη δυνατή έκθεση στον ήλιο και ανά ποιο χρονικό διάστημα, για να μην ξεμείνει και πάλι από ενέργεια;

 

 

 

Sent from my D5503 using Tapatalk

Όταν το βγάζεις από το χέρι σου, αντί να το ακουμπήσεις κάπου σε σκιά βάλτο στο παράθυρο να το βλέπει ο ήλιος. Ένα μισάωρο είναι αρκετό, και κάποια μέρα να μη το κάνεις δεν χάθηκε ο κόσμος. Αυτά είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να αποθηκεύουν εύκολα ενέργεια. Αν το χτυπά ο ήλιος κατευθείαν χωρίς τη μεσολάβηση του τζαμιού (π.χ στη παραλία) ένα δεκάλεπτο είναι εντάξει. Η κατευθείαν έκθεση στον ήλιο θέλει προσοχή για να μην υπερθερμανθεί. Αυτά γράφει το δικό μου βιβλιαράκι χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε citizen που είχα δει, υπό τεχνητό φως είναι πολύ αργή η φόρτιση σε σχέση με το φυσικό, ακόμα και αν είναι με συννεφιά.
Link to comment
Share on other sites

Μία παράκληση.

Θέλω να γράψω σε ένα εργοστάσιο στη Γερμανία, που φτιάχνει ρολόγια κούκους,γιατί αυτός που έχω έχει ένα πρόβλημα με το μηχανισμό της μουσικής,(έχει τρία βάρη,ένα για την κίνηση,ένα για τον κούκο,και ένα για τη μουσική),αλλά δεν ξέρω πως θα τους πω στα Αγγλικά "χαλασμένο ρολόι".

Μήπως κάποιος μπορεί να το γράψει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και οι δικοί μου ίδιο κούκο οποίος είχε πρόβλημα και με παρότρυνε φίλος να απευθυνθώ σε ένα κατάστημα εδώ στην Αθήνα με έναν πολύ καλό τεχνικό που το έφτιαξε άψογα. Άμα ενδιαφέρεσαι να σου δώσω πληροφορίες.

 

Sent from my D5503 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουν και οι δικοί μου ίδιο κούκο οποίος είχε πρόβλημα και με παρότρυνε φίλος να απευθυνθώ σε ένα κατάστημα εδώ στην Αθήνα με έναν πολύ καλό τεχνικό που το έφτιαξε άψογα. Άμα ενδιαφέρεσαι να σου δώσω πληροφορίες.

 

Sent from my D5503 using Tapatalk

Εχω κι εγω κάποιο παππού που το έφτιαχνε μιά χαρά,όταν πάθαινε κάτι ο μηχανισμός κίνησης,αλλά τώρα που του το ξαναπήγα,βρήκε ότι αν βάλω ένα πρόσθετο βάρος στο βαρίδι της μουσικής,θα αυξηθεί ο ρυθμός της μουσικής.

Και πράγματι,αν βάλω ένα πρόσθετο βάρος φτιάχνει,αλλά εγώ είμαι ψείρας και θέλω να το φτιάξω χωρίς "τσόντες".

Οπότε,αν ξέρεις κάποιον δώσε μου κανα τηλέφωνο να τον ρωτήσω και βλέπουμε.

Εν τω μεταξύ,θα γράψω και στον Ηubert Herr,τον κατασκευαστή στη Γερμανία, να μου πει κι αυτός τη γνώμη του.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν ενα μηνα σχεδον αγορασα αυτο εδω το ρολοι https://www.joyeriapato.com/en/citizen-radio-controlled-watch-at8124-91l.html .Μεχρι εχθες εδειχνε σωστα η ημερομηνία κοιταζω σημερα απο 2 του μηνός πηγε 19 :hypno: Το πηγα μετα χειροκινητα και το εβαλα παλι στην σωστη ημερομηνία κουφο!Μενω Αθηνα και δεν κανει συγχρονισμο μονο του!
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν ενα μηνα σχεδον αγορασα αυτο εδω το ρολοι https://www.joyeriapato.com/en/citizen-radio-controlled-watch-at8124-91l.html .Μεχρι εχθες εδειχνε σωστα η ημερομηνία κοιταζω σημερα απο 2 του μηνός πηγε 19 :hypno: Το πηγα μετα χειροκινητα και το εβαλα παλι στην σωστη ημερομηνία κουφο!Μενω Αθηνα και δεν κανει συγχρονισμο μονο του!

Καλησπέρα.

Κατ΄ αρχήν είσαι σίγουρος ότι τη νύχτα (εμένα οι οδηγίες γράφουν ότι γίνεται μεταξύ 01:00 και 0.5:00)δεν κάνει συγχρονισμό; Υποθέτω ότι θα έχει ένα τρόπο για να το ελέγχεις το πρωί. Εάν λοιπόν έλεγξες ότι όντως δεν έκανε, μην απογοητεύεσαι διότι θέλει καθαρό ουρανό κοντά σε παράθυρο, και να μην είσαι πνιγμένος από πολυκατοικίες.

Κι εγώ δυο βδομάδες που το έχω, δύο φορές κατάφερε να συγχρονίσει, η δεύτερη ήταν χθες.

Τώρα για την ημερομηνία αυτό πράγματι είναι «κουφό», παρακολούθησε το να δούμε αν το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κατ΄ αρχήν είσαι σίγουρος ότι τη νύχτα (εμένα οι οδηγίες γράφουν ότι γίνεται μεταξύ 01:00 και 0.5:00)δεν κάνει συγχρονισμό; Υποθέτω ότι θα έχει ένα τρόπο για να το ελέγχεις το πρωί. Εάν λοιπόν έλεγξες ότι όντως δεν έκανε, μην απογοητεύεσαι διότι θέλει καθαρό ουρανό κοντά σε παράθυρο, και να μην είσαι πνιγμένος από πολυκατοικίες.

Κι εγώ δυο βδομάδες που το έχω, δύο φορές κατάφερε να συγχρονίσει, η δεύτερη ήταν χθες.

Τώρα για την ημερομηνία αυτό πράγματι είναι «κουφό», παρακολούθησε το να δούμε αν το ξανακάνει.

 

Δεν ειμαι σιγουρος 100% αλλα οταν το ειδα που αλλαξε η ημερομηνία ηταν το πρωι 11 περιπου!Εχεις το ιδιο ρολοι?

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος 100% αλλα οταν το ειδα που αλλαξε η ημερομηνία ηταν το πρωι 11 περιπου!Εχεις το ιδιο ρολοι?

Όχι δεν έχω το ίδιο, το δικό μου είναι αυτό:

https://www.casio-europe.com/euro/products/watches/g-shock/gpw-1000-1aer/

Είδα στη φωτογραφία σου ότι στο αριστερό μέρος του κάτω μικρού ρολογιού γράφει ένα «ΟΚ» και ένα «NO». Ανάλογα αν έκανε η όχι το βράδυ συγχρονισμό ο δείκτης των δευτερολέπτων θα δείξει την αντίστοιχη ένδειξη μόλις πατήσεις το κατάλληλο κουμπί. Στο δικό μου είναι το κάτω δεξιά. Κοίτα τις οδηγίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά αυτόματου Seiko, μπορεί να μου πει κάποιος πόσο είναι το κόστος του σέρβις στην αντιπροσωπεία; Κάθε πέντε χρόνια πρέπει να γίνεται σέρβις στα αυτόματα;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά αυτόματου Seiko, μπορεί να μου πει κάποιος πόσο είναι το κόστος του σέρβις στην αντιπροσωπεία; Κάθε πέντε χρόνια πρέπει να γίνεται σέρβις στα αυτόματα;

 

Μην αγχώνεσαι για το σέρβις, να είσαι σίγουρος ότι θα κρατήσει 10ετιες χωρίς σέρβις. Έχω ένα 5αρι από την δεκαετία του 70 και λειτουργεί ακόμα. Μπορείς όμως να ρωτήσεις στην αντιπροσωπία για την απορία σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν ενα μηνα σχεδον αγορασα αυτο εδω το ρολοι https://www.joyeriapato.com/en/citizen-radio-controlled-watch-at8124-91l.html. Μεχρι εχθες εδειχνε σωστα η ημερομηνία κοιταζω σημερα απο 2 του μηνός πηγε 19 :hypno: Το πηγα μετα χειροκινητα και το εβαλα παλι στην σωστη ημερομηνία κουφο! Μενω Αθηνα και δεν κανει συγχρονισμο μονο του!

 

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω και να γράψω την δική μου εμπειρία από Citizen αγορασμένο από Αμερική

http://www.citizenwatch.com/en-ir/watches/watch-detail/?model=BY0100-51H

Aυτό είναι το μοντέλο όχι όμως σε αυτή τη τιμή

Γενικώς δεν κυκλοφορεί τόσο στην ΕΕ όσο ΗΠΑ και Ιαπωνία

Γενική εικόνα είναι 10/10, πάρα πολύ καλό

 

Για να μην φλυαρώ επειδή είχα και casio oceanus radio band θα είχα να προτείνω να το βγάλεις έξω και να ξεκινήσεις εκεί την διαδικασία του auto radio control αφού έχεις ρυθμίσει σωστά την σωστή πόλη

Τα βρήκα όλα από το manual pdf

Γενικώς φοβερά τα citizen σαν ρολόγια

 

Ακολουθούν σχόλια για να βοηθήσω και άλλους για αγορές σε καλές τιμές

 

Η ιστορία αρχίζει με το προηγούμενο ρολόι casio oceanus 100m,radio band , zaphire, solar, world time, chronograph etc.

Πολύ καλό ρολόι πριν 10 χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο είχα πρόβλημα με δύο κουμπιά και τον αυτόματο συντονισμό, αλλά δεν έχανε, πολύ ακριβές.

Η αγορά έγινε από ΗΠΑ, από κατάστημα με παζάρια και από 1250$ το άφησε γύρωστα 600$ (να το ξέρουμε υατό ειδικά τις σημερινές εποχές)

Με usps ήρθε στο σπίτι όχι σαν συστημένο και με ψεύτικο τιμολόγιο λόγω τελωνείου.

 

Λόγω των προβλημάτων αρχίζω το ψάξιμο για casio, seiko

Κοιτάω τα casio γιατί τα seiko λόγω τιμής με έβγαζαν εκτός προυπολογισμού "πάντα από εξωτερικό και όχι από Ελλάδα για τεράστια διαφορά τιμής", συγνώμη αλλά είναι η αλήθεια.

Μιλάμε όμως για πολύ ψάξιμο, ebay.com,amazon uk,amazon de αλλά και world of watches από Αγγλία που βρήκα μετά με φοβερές τιμές,αλλά η συναλλαγή δεν έγινε ποτέ λόγω τράπεζας, capital control.

 

Η μία προσπάθεια, η δεύτερη από πάνω σταμάτησε από την τράπεζα που δεν έδινε έγκριση, τιμή καλύετρη κατά 150 ευρώ περίπου από Ελλάδα σε casio edifice ρολόι. Άλλη προσπάθεια απο ebay.co.uk , στέλνω τα λεφτά, δεν έρχεται το ρολόι, στέλνω email και μου στέλνουν τα λεφτά πίσω.

Δεν είχαν λέει το ρολόι λόγω λάθους και το ξαναείδα πάλι σε δημοπρασία από τους ίδιους. :(:(

Αλλά δεν στεναχωριόμαστε γιατί κάθε εμπόδιο και καλό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνεχίζω και ελπίζω να μην κουράζω με λεπτομέρειες.

'Εψαχνα από Αγγλία για λόγους τελωνείου και τιμής, δεν το διευκρίνησα.

 

Διαβάζοντας κάπου εδώ κάτι σημαντικό που αξίζει να το αναφέρω, δεν το συνάντησα στο προηγούμενο ρολόι.

Αυτό αφορούσε το κρύσταλλο από ζαφείρι και όχι ορυκτό κρύσταλλο που είναι σημαντικό και δείχνει luxury το ρολόι, κάτι που είχε το casio oceanus και ευτυχώς το πρόλαβα τώρα γιατί κάποιοι έλεγαν ότι δείχνει το ρολόι πολύ φτωχό όταν χαραχθεί, πολύ κρίμα.

Ζαφείρι μετά δεν είχαν τα casio και τα φθηνά seiko solar οπότε το ψάξιμο πήγε προς citizen.

 

Μεγάλα αβαντάζ από citizen και σκεφτείτε τα: 5 χρόνια, όλα με ζαφείρι κρύσταλλο, ηλιακά (eco drive) , 200 μ (κατάδυση), radio band πολύ καλά μάλιστα από κριτικές.

Κάποτε φίλος μου κοσμηματοπώλης μου είπε ρολόι να μην ανοίγει για μπαταρία και το ακολουθώ πιστά το δόγμα και λόγω οικονομίας και λόγους στεγανότητας αν κάνει κάτι κακό ο τεχνίτης, όπως π.χ. στον Γερμανό που τα κάνουν καινούρια τα ρολόγια , με την κακή έννοια.

 

Καταλήγω στο Citizen eco drive BY0100-51H ακριβώς όπως το ήθελα, ηλιακό και αυτόματο συντονισμό.

Αρνητικά αμέσως, το ρολόι μόνο από Αμερική (η χαρά του τελώνη)

Στέλνω 10 email περίπου αλλά κανένας δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει τιμολόγιο, όλα μέσω ebay.

Τελικά ένας από Μασαχουσέτη δέχεται.

Τελικό κόστος 312 ευρώ με μεταφορικά usps first priority, τιμή καταλόγου 695$.

 

 

Στέλνω email να μου στείλει λογαριασμό μέσω paypal, μου στέλνει πληρώνω 1/2

Μου στέλνει trucking number και δείχνει ότι 4/2 φτάνει Ν.Υόρκη για να φύγει, το σύστημά τους όμως δεν δείχνει που βρίσκεται στο εξωτερικό και με ζώνουν τα φίδια ότι κόλλησε.

Τελικά ήρθε με ειδοποίηση στα ΕΛΤΑ στις 10/2 το παρέλαβα:):):):):):)

 

Αν θέλει κανείς το σαιτ στο ebay να του το στείλω γιατί έχει πολύ καλές τιμές σε ρολόγια

Σε 10 ημέρες στον χώρο σας, πολύ εξυπηρετικός,αξίζει!

 

Το ρολόι όπως το περίμενα απίστευτο και πολύ εύκολη η χρήση του, συγκρίνοντας με το casio oceanus είναι πιο μεγάλο, δεν είναι για μικρό καρπό εννοώ αλλά με χρήσεις πολύ πιο εύκολες σε λειτουργεία.

Αν σας ενδιαφέρει το ίδιο έχει 5 χρόνια εγγύηση, 200 μέτρα στο νερό, κρύσταλλο ζαφείρι, χρονογράφος, ηλιακό, πιάνει τέλεια αυτόματο συντοντισμό μέσω Γερμανίας αν και ο χάρτης μας δείχνει εκτός εμβελείας.

Γενικώς αστέρι.

 

Ελπίζω να μην κούρασα και να υπενθυνίσω παζάρια με τον πωλητή,μικρό τιμολόγιο μέχρι 45$,usps και είμαστε εντάξει και φτηνότερα έως 40-50% έκπτωση περισσότερο από τιμές Ελλάδας.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Σκέφτομαι να πάρω ένα retro Casio, από την collection σειρά... Συγκεκριμένα το Α168... Οχι για καμία ιδιαίτερη περίσταση προφανώς, απλά έτσι για το retro της φάσης και για απλό καθημερινό... Κάνα 30άρι κάνει εξάλλου...

Τι λέτε; :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Σκέφτομαι να πάρω ένα retro Casio, από την collection σειρά... Συγκεκριμένα το Α168... Οχι για καμία ιδιαίτερη περίσταση προφανώς, απλά έτσι για το retro της φάσης και για απλό καθημερινό... Κάνα 30άρι κάνει εξάλλου...

Τι λέτε; :)

Πάρε ότι θες, όχι το χρυσό όμως

https://www.skroutz.gr/s/2251799/Casio-Collection-A168WG-9EF.html

 

Μπλιάχ!!!!! :X:X

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...