Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις χθες απέκτησα το TW STEEL CE 1008.

 

http://img837.imageshack.us/img837/576/ce1008.png

 

Specifications:

 

- OS25 movement is accurate up to 1/20th of a second

- Made of high grade 316L steel

- Diameter of the case 50 mm

- White dial

- Reinforced mineral crystal extra strong

- Crown is covered by a crown cap which is attached to the case with a hook

- 10 ATM water resistant

- Brown Italian leather strap with white stitches and steel clasp

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις χθες απέκτησα το TW STEEL CE 1008.

 

http://img837.imageshack.us/img837/576/ce1008.png

 

Specifications:

 

- OS25 movement is accurate up to 1/20th of a second

- Made of high grade 316L steel

- Diameter of the case 50 mm

- White dial

- Reinforced mineral crystal extra strong

- Crown is covered by a crown cap which is attached to the case with a hook

- 10 ATM water resistant

- Brown Italian leather strap with white stitches and steel clasp

 

Εξαιρετικά ρολόγια!! Κι αυτό που πήρες κούκλα, έχω το μαύρο αντίστοιχα, πιο παλιό φυσικά, αλλά τώρα σχεδόν 4 χρονια και δουλεύει σαν σκυλί το καημένο.. Μεγεια και με χαρά να "λέει πάντα καλές ώρες" ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε οπτικά και λόγο της μεγάλης κάσας για αυτό και είχα πάρει το μαύρο με τη κόκκινη ραφή αλλά δεν εχω μείνει ευχαριστημένος και από τη ποιότητα, ειδικά στο λουράκι αλλά και απο το μη "κεντράρισμα" του λεπτοδείκτη. . .

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε οπτικά και λόγο της μεγάλης κάσας για αυτό και είχα πάρει το μαύρο με τη κόκκινη ραφή αλλά δεν εχω μείνει ευχαριστημένος και από τη ποιότητα, ειδικά στο λουράκι αλλά και απο το μη "κεντράρισμα" του λεπτοδείκτη. . .

 

Αυτό με την κόκκινη ραφή μου άρεσε πάρα πολύ αλλά τι να έκανα να έπαιρνα κι άλλο?? Ποιότητα ανάλογη αυτού που πληρώνεις πάντα αν κι εμένα δεν έβγαλε κάτι το λουράκι.. Ξέρεις καμιά φορά και ο ιδρώτας του καθενός έχει όλα οξέα οπότε καταστρέφει εύκολα ή πιο δύσκολα ένα λουράκι :p

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε οπτικά και λόγο της μεγάλης κάσας για αυτό και είχα πάρει το μαύρο με τη κόκκινη ραφή αλλά δεν εχω μείνει ευχαριστημένος και από τη ποιότητα, ειδικά στο λουράκι αλλά και απο το μη "κεντράρισμα" του λεπτοδείκτη. . .

Τι εννοεις με το "κεντραρισμα" του λεπτοδεικτη ;;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το "κεντραρισμα" του λεπτοδεικτη ;;

 

Φυσιολογικά εννοεί ότι δεν πέφτει ακριβώς πάνω στις ενδείξεις των λεπτών που είναι σχεδιασμένες στο καντράν

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά εννοεί ότι δεν πέφτει ακριβώς πάνω στις ενδείξεις των λεπτών που είναι σχεδιασμένες στο καντράν

 

Ναι και εκνευριστικό!!

Βέβαια εν μέρη (όσοι γνωρίζουν ξέρουν) είναι δύσκολο αυτό γιατί ο μηχανισμός δε μπορεί "σηκώσει" το δείκτη που είναι "μεγάλος & βαρύς".

 

Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά. (από ότι θυμάμαι φοράει και μηχανισμός citizen ή κάνω λάθος?)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εκνευριστικό!!

Βέβαια εν μέρη (όσοι γνωρίζουν ξέρουν) είναι δύσκολο αυτό γιατί ο μηχανισμός δε μπορεί "σηκώσει" το δείκτη που είναι "μεγάλος & βαρύς".

 

Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά. (από ότι θυμάμαι φοράει και μηχανισμός citizen ή κάνω λάθος?)

 

Ακριβώς! Και μάλιστα σε κάποιες χώρες έχουν εγγύηση για 5 χρόνια γι αυτό το λόγο... πάντως είναι προσεγμένα πολύ τα συγκεκριμένα... τώρα που είναι και καλοκαιράκι θα το ξαναθυμηθώ :happy:

 

http://recreation.scribingabout.com/recreation-sports/tw-steel-large-watches

 

"So while they could be fairly pricey you’re most likely it will out last other brands. The inside mechanism in several TW steel watches are available in some of the best finish Japanese models for instance top finish Citizen watches which are known for their reliability, offering an almost unique 5 year warranty"

Link to comment
Share on other sites

Έχω το hamilton khaki action (http://www.righttime.com/hamilton/khaki/h62455735m.jpg) αλλά επειδή μου αρέσει το ρολόι να το φοράω συνέχεια και όχι μόνο όταν βγαίνω έξω θα ήθελα ένα πολύ ανθεκτικό δερμάτινο λουράκι.

Καμία πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Με το χρονογράφο έχω και μου χάλασε η βιδωτή κορόνα :mad:

 

Προσωπική γνώμη πάντως μη βάλεις άλλο λουράκι-μπρασέλε εκτός από της ίδιας της εταιρίας!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά εννοεί ότι δεν πέφτει ακριβώς πάνω στις ενδείξεις των λεπτών που είναι σχεδιασμένες στο καντράν

 

στο δικο μου, τα δευτερολεπτα στο ενα λεπτο πεφτουν ακριβως, στο επομενο αναμεσα :p ειναι οντως εκνευριστικο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων από εμένα εδώ (όλων δηλαδή) για κάποια ρόλογια ώστε να μπορέσω να καταλήξω.

 

Το πρώτο ειναι το Hamilton khaki king αυτο που δείχνει την ημέρα εκεί που είναι το 12 στο ρολόι.

 

Το δεύτερο είναι το Seiko premier kinetic (δεν ξέρω τι συγκεκριμένο χαρακτηριστικό να δώσω )

 

Το τρίτο είναι το Tissot le locle

 

και τα 3 ρολογια μου αρέσουν εξίσου οπότε οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε

 

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων από εμένα εδώ (όλων δηλαδή) για κάποια ρόλογια ώστε να μπορέσω να καταλήξω.

 

Το πρώτο ειναι το Hamilton khaki king αυτο που δείχνει την ημέρα εκεί που είναι το 12 στο ρολόι.

 

Το δεύτερο είναι το Seiko premier kinetic (δεν ξέρω τι συγκεκριμένο χαρακτηριστικό να δώσω )

 

Το τρίτο είναι το Tissot le locle

 

και τα 3 ρολογια μου αρέσουν εξίσου οπότε οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε

 

ευχαριστώ :)

 

Αν θες βρες τα στο διαδίκτυο και κάνε εδώ την παράθεση των links για να τα δούμε και να σε βοηθήσουμε στην επιλογή ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων από εμένα εδώ (όλων δηλαδή) για κάποια ρόλογια ώστε να μπορέσω να καταλήξω.

 

Το πρώτο ειναι το Hamilton khaki king αυτο που δείχνει την ημέρα εκεί που είναι το 12 στο ρολόι.

 

Το δεύτερο είναι το Seiko premier kinetic (δεν ξέρω τι συγκεκριμένο χαρακτηριστικό να δώσω )

 

Το τρίτο είναι το Tissot le locle

 

και τα 3 ρολογια μου αρέσουν εξίσου οπότε οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε

 

ευχαριστώ :)

Hamilton khaki king

Seiko premier kinetic

Tissot le locle

Εαν οντως φιλε μου εννοεις αυτα τοτε εγω θα διαλεγα το seiko. Κατα με η καλυτερη απο τις 3 εταιριες που εχεις παραθεσεις καθως ειναι μεγλαο ονομα και απο τους καλους παλιους.

Βεβαια η σειρα της, premier kinetic, εχει αρκετα ρολογια οποτε δεν ξερω εαν επεσα μεσα σε αυτο που λες εσυ φιλε, αλλα και παλι εγω αυτο θα διαλεγα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ψάχνω να πάρω ενα ρολόι αρκετά οικονομικό (μέχρι 60,70 ευρώ δυστυχώς) ατσάλινο ασημένιο. Δεν με ενδιαφερει να κάνει "παπάδες" αρκει να εχει ωραιο desing και να ειναι αξιόπιστο.. μην χαλάσει στον 1ο χρόνο.

Ξερω οτι ζητάω δύσκολα πράγματα, αλλα θα ήθελα να μου προτείνετε μάρκες κτλ.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτά είναι τα ρολόγια. Και εγώ το seiko γλυκοκοίταζα περισσότερο αλλά με έβαζε σε σκέψεις οτι είναι kinetic και όχι αυτόματο καθώς δεν γνωρίζω και πολλά για την kinetic τεχνολογία.

 

οσο για τον φίλο mmmsss απο τα λίγα που έχω ψάξει ένα casio θα ήταν ότι πρέπει για αυτό που ψάχνει.

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτά είναι τα ρολόγια. Και εγώ το seiko γλυκοκοίταζα περισσότερο αλλά με έβαζε σε σκέψεις οτι είναι kinetic και όχι αυτόματο καθώς δεν γνωρίζω και πολλά για την kinetic τεχνολογία.

 

οσο για τον φίλο mmmsss απο τα λίγα που έχω ψάξει ένα casio θα ήταν ότι πρέπει για αυτό που ψάχνει.

 

Εχω 2 Seiko kinetic και έχω να πω μόνο τα καλύτερα.. Ιδιαίτερα το παλιό kinetic είναι ίσως και καλύτερο από το velatura αφού κρατά παραπάνω.. Η τεχνολογία αυτή λειτουργεί με βασική αρχή ότι η κίνηση φορτίζει μια μπαταρία η οποία δίνει την ισχύ στον μηχανισμό.. Και θέλει άλλαγμα αυτή η μπαταρία κάθε 8 χρόνια περίπου. Το Hamilton από την άλλη είναι εξαιρετικό και πολύ όμορφο κι αυτόματο φυσικά.. Εγώ θα πήγαινα στο Hamilton γιατί απλά μου αρέσει περισσότερο αλλά με μικρη διαφορά.. Επίσης με τα αυτόματα δένεσαι λίγο παραπάνω, είναι πιο "ζωντανά" :p

Link to comment
Share on other sites

Και θέλει άλλαγμα αυτή η μπαταρία κάθε 8 χρόνια περίπου.

 

Φίλε έχω κι εγώ ένα kinetic 6,5 χρόνια και δεν ήξερα ότι χρειάζεται αλλαγή ή μπαταρία. Ούτε το γράφει στο manual. Από που προκύπτει αυτό; Θα σταματήσει να δουλεύει όταν χρειαστεί αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω κι εγώ ένα kinetic 6,5 χρόνια και δεν ήξερα ότι χρειάζεται αλλαγή ή μπαταρία. Ούτε το γράφει στο manual. Από που προκύπτει αυτό; Θα σταματήσει να δουλεύει όταν χρειαστεί αλλαγή;

 

Κι εμένα το παλιό μου κάπου εκεί είναι.. Ναι το διάβασα αυτό κάπου κι εγώ χωρίς να το ξέρω και όταν ρώτησα το κατάστημα μου είπε ότι όντως ισχύει.. Εντάξει μικρό το κακό αλλά όπως και να το κάνεις το ρολόι πρέπει να ανοιχτεί! Να δες κι ένα παράδειγμα ενός τύπου που την άλλαξε και μόνος του

 

http://k0lee.com/2010/10/replacing-a-seiko-kinetics-watch-battery/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ψάχνω να πάρω ενα ρολόι αρκετά οικονομικό (μέχρι 60,70 ευρώ δυστυχώς) ατσάλινο ασημένιο. Δεν με ενδιαφερει να κάνει "παπάδες" αρκει να εχει ωραιο desing και να ειναι αξιόπιστο.. μην χαλάσει στον 1ο χρόνο.

Ξερω οτι ζητάω δύσκολα πράγματα, αλλα θα ήθελα να μου προτείνετε μάρκες κτλ.

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό (http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=37330).

Είναι λίγο παραπάνω από τα λεφτά που θέλεις αλλά έχει πολύ καλό σχεδιασμό και η Casio είναι αξιόπιστη μάρκα.

Εγώ ψάχνω αυτό (http://img126.imageshack.us/img126/8176/dscn9783fo7.jpg) αλλά δε το βρήκα κάπου ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το παλιό μου κάπου εκεί είναι.. Ναι το διάβασα αυτό κάπου κι εγώ χωρίς να το ξέρω και όταν ρώτησα το κατάστημα μου είπε ότι όντως ισχύει.. Εντάξει μικρό το κακό αλλά όπως και να το κάνεις το ρολόι πρέπει να ανοιχτεί! Να δες κι ένα παράδειγμα ενός τύπου που την άλλαξε και μόνος του

 

http://k0lee.com/2010/10/replacing-a-seiko-kinetics-watch-battery/

 

Αν ισχύει αυτό, ξενέρωσα. Υποτίθεται ότι για αυτό πήρα kinetic, για να μην χρειαστεί ποτέ αλλαγή μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό, ξενέρωσα. Υποτίθεται ότι για αυτό πήρα kinetic, για να μην χρειαστεί ποτέ αλλαγή μπαταρίας

 

Εμένα πάντως το "σκυλάκι μου"( seiko premier kinect) μετά από δέκα χρόνια χρειάστηκε αλλαγή στο πυκνωτακι. 70 ευρώ πήγε μέσα στη seiko με εγγύηση. Τόσα χρόνια δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. Το έχω κατά ευχαριστηθεί και δεν μετάνιωσα πότε την αγορά του και ας έδωσα αρκετά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

DartaniaN και SpyrosTsat, ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον κι εγώ απο το λίγο ψάξιμο που εκανα θα παω σε Casio. Ευχαριστώ κι πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το CASIO Edifice είναι πολύ καλό για αυτά που προσφέρει και την τιμή του.

Δείτε εδώ: http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=22136

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Το CASIO Edifice είναι πολύ καλό για αυτά που προσφέρει και την τιμή του.

Δείτε εδώ: http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=22136

 

Πράγματι το πήρες φίλος πρόσφατα και είναι super!!

Το μόνο κακό που βρίσκω εγώ είναι ότι η κορόνα δεν είναι βιδωτή (προσωπική άποψη) και η τιμή των εγχώριων καταστημάτων που το έχουν τα 2πλάσια χρήματα από ότι να το φέρει κάποιος από εξωτερικό!

 

Κατά τα αλλά το συνιστώ! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...