Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έψαχνα πρόσφατα σε αυτή την κατηγορία τιμής, οι επιλογές σου είναι λίγες από Tag Heuer. Δες τα απλά Carrera με Calibre 5 μηχανισμό τα οποία κανονικά είναι πάνω από 1500 αλλά αν ψάξεις λίγο και κάνεις μερικά παζάρια μπορεί ενδεχομένως να τα φτάσεις κι εκεί. Μια μέση λύση είναι επίσης να πάρεις το Aquaracer με Calibre S, μηχανισμός ο οποίος είναι ηλεκτρομηχανικό υβρίδιο. Προσωπικά πάντως θα σου πρότεινα να ρίξεις ματιά και σε άλλες μάρκες, εγώ π.χ. ήμουν μεταξύ Monaco 37mm (μπορείς να το βρεις γύρω στα 1700-1800) και Longines Legend Diver και τελικά κατέληξα στο δεύτερο, το οποίο είναι περίπου στα 1300.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμ, κατάλαβα....

 

νομίζω πως βρίσκω αυτό εδώ κάπου στα 2k, http://www.tagheuer.com/int-en/home#/int-en-thecollections-menswatches-watches-carrera-products-carreracalibre16automati-productsheet-cv2010-ba0794 Αξίζει λέτε? μου αρέσει πάααρα πολυ...

 

Όταν λέμε ότι είναι μηχανικό σημαίνει ότι δεν παίρνει καθόλου μπαταρίες σωστά ? Κάθε πότε περίπου θέλουν αυτά κούρδιζμα ή κάτι τέτοιο? και περίπου σε πόσο καιρό νεκρώνουν τελείως αν δεν το κουρδίσεις? Γενικά χαλάνε εύκολα ?

 

Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει... thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφο ρολόι και αξίζει τα λεφτά του.

 

Είναι μηχανικό αυτόματο που σημαίνει ότι δε το κουρδίζεις εσύ χειροκίνητα αλλά κουρδίζεται από την κίνηση του χεριού καθώς το φοράς. Ο όρος μηχανικό γενικά σημαίνει ότι όλη η λειτουργία της μέτρησης του χρόνου γίνεται με μηχανικά μέσα. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει μπαταρία και ηλεκτρικό κύκλωμα πουθενά. (Βέβαια υπάρχουν πλέον μηχανισμοί που αν και περιέχουν κάποια ηλεκτρονικά είναι κατα βάση μηχανικοί και δε μπορείς εύκολα να τους βάλεις ή να τους βγάλεις από μία κατηγορία. Εγώ πχ τα seiko spring drive, αν μου έλεγαν να τα κατατάξω μεταξύ μηχανικών και ηλεκτρονικών, θα τα κατέτασσα στα μηχανικά. Άλλοι πιο παραδοσιακοί θα τα κατατάσσανε στα ηλεκτρονικά. Αλλά ξεφεύγει τώρα η συζήτηση).

 

Το πόσο κρατάει κουρδισμένο εξαρτάται από το λεγόμενο power reverse του κάθε ρολογιού. Συνήθως είναι μεταξύ 24 και 48 ωρών αλλά στα πιο καλά ρολόγια μπορεί να φτάσει τις 72 ώρες. Αυτό σημαίνει ότι περίπου για τόσες ώρες θα συνεχίσει να λειτουργεί εάν το βγάλεις από το χέρι σου και είναι πλήρως κουρδισμένο. Ο Caliber 16 που φοράει το συγκεκριμένο έχει power reverse 42 ώρες.

 

Τα καλά μηχανικά ρολόγια δε χαλάνε εύκολα αλλά θέλουν σωστή συντήρηση. Θα πρέπει να βάζεις στην άκρη 300-500 ευρώ για να το κάνεις ένα service μια φορά στην 5ετία. Μιλάμε φυσικά για τιμές επίσημης αντιπροσωπίας. Υπάρχει φυσικά και η λύση του ωρολογά της γειτονιάς αλλά για τέτοιο ρολόι πας σε τέτοιο μάστορα μόνο αν τον ξέρεις πολύ καλά (και δεν εννοώ του τύπου "μου είπαν ότι είναι καλός" κλπ). Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θα τα σκας στον επίσημο αντιπρόσωπο της Tag Heuer. Αν είσαι τακτικός με τα service τους κατά 99% δεν θα έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα. Αν τώρα πάθει κάτι είναι κι αυτό στη ζωή. Εδώ καινούργιο αμάξι αγοράζεις και στις 50.000 χιλιόμετρα βγάζει βλάβη ο κινητήρας. Τα ρολόγια υψηλής ωρολογοποιείας είναι φτιαγμένα με πολύ υψηλά standards αλλά δεν είναι και φτιαγμένα από αφθαρτίνη.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω συγνώμη που δεν απάντησα, αλλά επί 2 ημέρες δεν μπορούσα να συνδεθώ καθόλου και έτσι διάβασα ότι γρα΄ψατε από τις εισοποιήσεις.

 

Επειδή κλείνω τεύχος, θα είμαι σύντομος.

 

Πρώτα απ' όλα να πω στον φίλο ferengi ότι οι άνθρωποι γνωρίζουν τις εταιρείες ρολογιών, εξ΄ισου με των αυτοκινήτων. Γνωρίζουν τη Rolex, όσο και την Mercedes. Δεν γνωρίζουν τον Antoine Preziuso ή την Sinn, όπως δεν γνωρίζουν την Caterham.

 

Αυτό αποδεικνύεται και από το πλήθος ερωτήσεων στο Google.

 

Τώρα προφανώς τα Swatch δεν οφείλουν την επιτυχία τους στη μηχανή τους, γιατί αν ίσχυε αυτό θα έπρεπε να προσπαθούν ακόμη να πουλήσουν το πρώτο, αφού κανείς δεν θεωρεί αξιόπιστο (εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων) έναν μηχανισμό που όταν σταματήσει ή χαλάσει , τον πετάς!

 

Τα Swatch έγιναν γνωστά γιατί ήταν ΦΤΗΝΑ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΑ. Και αυτό τάραζε την μέχρι τότε πραγματικότητα ότι τα ελβετικά ρολόγια ήταν ακριβά και για πάντα....

 

Το Swatch έχει τη μηχανή που πρέπει να έχει, το Longines, το Hublot, το Patek κλπ, επίσης...

 

Μην το ψάχνετε, δεν παίζει ένα Swatch να έχει καλύτερη μηχανή από το Patek ... (γιατί στην Ελλάδα ζούμε και δεν είναι λίγοι αυτοί που είναι σίγουροι ότι ο Πικάσο δεν ήξερε να ζωγραφίζει, ή ότι η Κάλλας, τσίριζε...)

 

Τώρα για το TAG Heuer βάσης, η βάση την TAG για αυτόματο ρολόι είναι 1500κάτι για το Aquaracer και 2.345 για το Aquaracer σε χρονογράφο. Και αυτά είναι λιανική αρχική, οπότε παίρνουν και έκπτωση.

 

Και είναι αδιαβροχα σε 300μ ή 500μ (θα σας γελάσω) και είναι και 42 χιλιοστά, (τουλάχιστον ο χρονογράφος που ξέρω σίγουρα) και είναι σούπερ...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

γραφω πρωτη φορα, ελπιζω να μην μπει οπου να ναι η ερωτηση μου.

Θελω να αγορασω το ρολοι starck oring. γνωριζει κανεις κανενα site που να ειναι αξιοποστο κ οικονομικο??:confused:

Link to comment
Share on other sites

spirus1 λίγη υπομονή δεν βλάπτει. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

γραφω πρωτη φορα, ελπιζω να μην μπει οπου να ναι η ερωτηση μου.

Θελω να αγορασω το ρολοι starck oring. γνωριζει κανεις κανενα site που να ειναι αξιοποστο κ οικονομικο??:confused:

 

τηλεφώνησε στην αντιπροσωπεία να σου πουν ποια site είναι νόμιμα και ποια είναι παράνομα.

 

Ο συνδυασμός αξιόπιστο και οικονομικό είναι αντίστοιχο του να πούμε ότι θελουμε ένα διαμάντι μεγάλο και φτηνό. Θα είναι σίγουρα για πέταμα.

 

Στη ζωή δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Επιλέγεις.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου απλα ελεγα μηπως εχει αγορασει κανεις απο καπου κατι αντιστοιχο γιατι με τα site την εχω πατισει. καλη σου μερα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aυτο ειναι το δικο μου :)

το εχω απο τον Γεναρη και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος!

 

υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι χρωματων αλλα βρηκα μονο το κλασσικο εδω Ελλαδα.

Ιαπωνια ,κλασσικα, γινεται πανικος με τα "G"

 

http://pics.ricardostatic.gr/14_645090974_450/%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%82/casio-ga-110c-1aer.jpg

 

υγ: δεν ειναι τοσο τεραστιο οσο φαινεται.

υπαρχουν και πιο "ψωμομενα" G-Shock

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

...το δικό μου για παράδειγμα!

 

GX56. Το πήρα σε μαύρο, γιατί το μαύρο ...αδυνατιζει!

 

Αμ δε! Είναι θηρίο....

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο και το GX56!

 

edit: το δικο μου G, (GA 110 C) το πηρα απο καταστημα στην Αθηνα.

το λεω για να μην συγχυζεσαι WIWOW :p

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμη καταστήματα στην Αθηνα;

 

Δεν έχουν κλείσει όλα;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

kεντρο εχει ακομα πολλα.

 

αφου τα ξερεις

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα ξέρω γιατί έχω να πάω βόλτα στο κέντρο 10 χρόνια.

 

Αυτό που ξέρω είναι οτι στην κατηγορία ρολογιων που ασχολούμαι την εποχή των ευκολων πωλήσεων άνοιξαν μαγαζί πολλοί που ούτε αγάπησαν ούτε ξέρουν το ρολόι. Η κρίση θα τελειώσει όταν κλείσουν. Αυτό στο Παρισι έγινε σε τρεις μήνες.

 

Το καλύτερο μαγαζί με ρολόγια το Chronopassion του Laurent Picciotto τη χρόνια της κρίσης ανέβηκε 25%! Φανταστείτε πόσοι μικροί έκλεισαν.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να με συμβουλέψετε για την αγορά ενός ρολογιού για δώρο. Το παιδί αυτό είναι έφηβος (δηλ. ανήλικος) γι αυτό δε θα ήθελα να ξοδέψω μεγάλο χρηματικό ποσό. Το μόνο που ζητάω είναι να είναι αξιόπιστο και να είναι ιδιαίτερο και κομψό. Ψάχνω κάτι όμορφο αλλά όχι συνιθισμένο. Τα χρήματα που διαθέτω είναι το πολύ μέχρι 150-200 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες το στυλ του παιδιού.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Τί ακριβώς θα μπορούσα να πω; Σίγουρα το ρολόι θα πρέπει να είναι νεανικό - "φρέσκο" και όχι σοβαρό όπως τα ρολόγια κλασσικών μεγάλων οίκων. Το στυλ του είναι ιδιαίτερο και συνήθως αναζητά κάτι το ψαγμένο - ιδιαίτερο, με στυλ.

:dance:
Link to comment
Share on other sites

ενα Casio G-Shock

 

μερικα μοντελα ειναι εκπληκτικα. και δουλευουν σα σκυλια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν εγραφες τι του αρέσει.

 

Αν είναι αθλητικός τύπος ή του αρέσει η μουσική r'n'b το G-Shock είναι άψογα.

 

Αν θέλει να σπουδάσει καλών τεχνών θα του αρέσει πιο πολύ αυτό

 

http://www.lazyboneuk.com/products/Dali-Watch.html

 

Υπάρχουν ρολόγια για ότι φανταστείς.

 

Για το τεννις, σε σχήμα χειροπαιδης, μέχρι ρολόι που πρέπει να λύσεις ένα Sudoku για να δεις την ώρα

 

Φιλικα

κωστής

Link to comment
Share on other sites

ενα Casio G-Shock

 

μερικα μοντελα ειναι εκπληκτικα. και δουλευουν σα σκυλια

 

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση αλλά προσωπικά τα G -Shock δε μου πολύ αρέσουν

 

Θα βοηθούσε αν εγραφες τι του αρέσει.

 

Αν είναι αθλητικός τύπος ή του αρέσει η μουσική r'n'b το G-Shock είναι άψογα.

 

Αν θέλει να σπουδάσει καλών τεχνών θα του αρέσει πιο πολύ αυτό

 

http://www.lazyboneuk.com/products/Dali-Watch.html

 

Υπάρχουν ρολόγια για ότι φανταστείς.

 

Για το τεννις, σε σχήμα χειροπαιδης, μέχρι ρολόι που πρέπει να λύσεις ένα Sudoku για να δεις την ώρα

 

Φιλικα

κωστής

 

Όχι δε θα μπορούσα να πω τίποτα από τα δύο ( ούτε αθλητικός τύπος είναι ούτε θέλει να σπουδάσει στην καλών τεχνών :p ). Θα ήθελα να προσθέσω πως για να του το αγοράσω θα ήθελα πρώτα να το δω σε κάποιο μαγαζί και όχι να το παραγγείλω on-line, γι αυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ρολόγια που να μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη. Όσον αφορά το στυλ του παιδιού δε ξέρω τί να πω. Περισσότερο ακούει ροκ αλλά και ο,τιδήποτε άλλο του αρέσει. Αυτό που ψάχνει είναι κάτι που να του αρέσει πρωτίστως και κάτι "ψαγμένο". Προσωπικά μου άρεσε και αυτό : http://technabob.com/blog/2010/02/10/nava-ora-unica-watch/ αλλά είναι δυσεύρετο φαντάζομαι.

Edited by mouse
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Απο την προηγούμενη εβδομάδα είμαι ένας πανευτυχής κάτοχος ενός GW-9200 Riseman.Το ρολόι απλά τα σπάει...http://img59.imageshack.us/img59/9779/dscf3690qw.th.jpg

 

Με γειά σου...έχω ίδιο....

 

Με την ευκαιρια ξερει κανεις που μπορω να βρω το manual του GW-9200 γραμμενο στα ελληνικα? Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με τις ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΥΨΟΜΕΤΡΟY, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΒΑΡΟΜΕΤΡΟY. Κατι λεει για καλιμπραρισμα αλλα δεν βρισκω ακρη.

 

Δεν έχω βρει ούτε και εγώ κάτι, αλλά από ότι ξέρω και από παλιότερο ρολόι, δεν είναι δύσκολο το καλιμπράρισμα.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη πρόταση αλλά προσωπικά τα G -Shock δε μου πολύ αρέσουν

 

 

 

Όχι δε θα μπορούσα να πω τίποτα από τα δύο ( ούτε αθλητικός τύπος είναι ούτε θέλει να σπουδάσει στην καλών τεχνών :p ). Θα ήθελα να προσθέσω πως για να του το αγοράσω θα ήθελα πρώτα να το δω σε κάποιο μαγαζί και όχι να το παραγγείλω on-line, γι αυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ρολόγια που να μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη. Όσον αφορά το στυλ του παιδιού δε ξέρω τί να πω. Περισσότερο ακούει ροκ αλλά και ο,τιδήποτε άλλο του αρέσει. Αυτό που ψάχνει είναι κάτι που να του αρέσει πρωτίστως και κάτι "ψαγμένο". Προσωπικά μου άρεσε και αυτό : http://technabob.com/blog/2010/02/10/nava-ora-unica-watch/ αλλά είναι δυσεύρετο φαντάζομαι.

 

το Ora unica είναι αψογο αλλά δεν θα το βρεις Ελλάδα

 

φιλικά

 

κωστής

Link to comment
Share on other sites

το Ora unica είναι αψογο αλλά δεν θα το βρεις Ελλάδα

 

φιλικά

 

κωστής

 

Δυστυχώς :( . Έχεις όμως να μου προτείνεις κάτι άλλο εντός Ελλάδας ;

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγαν "unica" (=μοναδική) αν υπήρχαν και άλλα να του μοιάζουν...

 

Αντίστοιχη μίνιμαλ αισθητική (χωρίς βέβαια το εύρημα του ελάσματος που χρησιμεύει για δείκτης) έχει η εταιρεία Issey Miyake, που εισαγεται στην Ελλάδα και τα ρολόγια της είναι κατασκευασμένα από την Seiko.

 

Μου αρέσει τρελά το Trapezoide που είναι ο χρονογράφος της σε υπέροχα χρώματα, αν και είναι το πιο "φλύαρο" από τα ρολόγια της. Η ταχυμετρική σκάλα στην κάσα, είναι όλα τα λεφτά... Το κόκκινο είναι κόλαση. Πρέπει να στοιχίζει κάπου 400+. Αν σου αρέσει να σου δώσω το τηλ του αντιπρόσωπου να σε κατευθύνει για μαγαζιά/τιμές.

 

http://www.isseymiyake-watch.com/eg/trapezoid/index.html

 

Ωραία σε αυτή την αισθητική είναι τα ρολόγια Junghans, τα οποία είναι επηρρεασμένα από το Bauhaus, ιδίως το Max Bill χρονογράφος. Λίγο πιο ακριβό, αλλά για πάντα. Κάνει και για μεγαλύτερη ηλικία, μέχρι τέλους...

 

http://www.junghanswatches.co.uk/maxbillwatch.htm

 

Σε πιο απλή φόρμα (είναι αντίγραφα των ρολογιών που υπάρχουν σε όλους τους σταθμούς των τραίνων της Ελβετίας) τα Mondaine, τα οποία εισάγονται. Υπάρχει και ρολόι αφιερωμένο στον Johannes Itten με καντράν στο σχέδιο με τον πίνακα των χρωμάτων

 

http://www.mondaine.com/mondaine/

 

Τώρα την τρέλα του ora unica δεν θα την βρεις.

 

Κάτι παει να κάνει η εταιρεία Mr Jones. Δες το Dawn West Dusk East. Είναι η εταιρεία που είχε κάνει θραύση με ένα ρολόι που έγραφε στους δείκτες "REMEMBER, YOU WILL DIE" και έσπασε ταμεία...

 

http://www.mrjoneswatches.com/

 

φιλικ'α

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...