Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω θα ερθω να συμφωνησω με Theodore41 αν και δηλωνω οτι δε γνωριζω ιδιαιτερα πραγματα απο ρολογια..

 

Το ρολοι ισως ο τελευταιος λογος που το φοραμε ειναι για να βλεπουμε την ωρα.Την ωρα τη βλεπεις ανα πασα στιγμη και στο κινητο σου.

 

Το ρολοι το θεωρω ενος τυπου κοσμημα για τον αντρα,και φυσικα σε αυτο εντασσεται και η νοοτροπια να το επιδεικνυουμε σε ειδημονες και μη.Συμβολιζει κιολας μια κοινωνικη ταξη στη συγχρονη κοινωνια,οπως πχ τα ακριβα ρουχα.

 

Φυσικα σεβομαι την τεχνη της ωρολογοποιιας ωστοσο,οσοι εχετε μερακι (μπορει να αποκτησω και εγω στο μελλον φυσικα) δε νομιζω οτι σας ενδιαφερει το να σας λεει με αποκλιση ελαχιστων δευτερολεπτων την ωρα..

 

THEO_LEGEND για αυτο θεωρω οτι στο omega αγοραζεις το design,το brand κτλ,παρα τον μηχανισμο.Ενας νεοπλουτος θα το αγοραζε για τη μουρη φυσικα χωρις να ενδιαφερεται για το μηχανισμο:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντας στην τελευταια φαση της αγορας ρολογιου, θα ηθελα να ακουσω και τις αποψεις σας για τα ρολογια που σκεφτομαι να αποκτησω...

Καταρχας τα τελευταια χρονια βολευομαι (και θα συνεχισω) με ενα Certina DS Spel Titanium . Εχω βρει λοιπον ενα ρολοι για εμενα κι ενα για τη γυναικα μου και ειναι τα εξης

1. Omega Speedmaster Date

http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/date/32330404006001

 

2. Omega Constelation Polished Quartz

http://www.omegawatches.com/ladies/constellation/polished-quartz/12310276005002

 

Με τιμες καταλογου και για τα 2 ειμαστε στα 3000 + 2100 = 5100, και εχω καταφερει εκπτωση σε μετρητοις στα 3600 περιπου (-30%)

Ποια η γνωμη σας για τα εν λογω ρολογια, την τιμη τους αλλα κυριως για την καλιμπρα του Date που ειναι η 3304 (λογικα Valjoux 7753) ???

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς σου αρέσει να χαρακτηρίζεις και μάλιστα εύκολα. :lol:

Μη κολλάς στις μάρκες (θα μπορούσα να έχω γράψει Doxa & Nomos π.χ. ή οποιαδήποτε άλλη φίρμα) αλλά στην ουσία αυτού που έγραψα.

 

 

 

Λάθος. Διότι με τα δικά σου δεδομένα και αυτά που έγραψες σε προηγούμενο ποστ σου βλέποντάς σε με ένα ρολόι quartz έχω το δικαίωμα να σε χαρακτηρίσω (χωρίς καν να έχουμε ανταλλάξει ούτε μια κουβέντα ώστε να πάρω μια ιδέα για την όποια γνώση πιθανόν να έχεις) άσχετο με την ωρολογοποιεία.

 

Αν θες (διότι δε μπορώ να πιστέψω επ΄ουδενί ότι δε μπορείς) θα καταλάβεις τι θέλω να πω με τα ποστ μου. Αν δε θες ... λυπάμαι αλλά "δεν". :)

 

Χαβαλέ κάνω βρε, μη τα παίρνεις τις μετρητοίς. Στο κάτω κάτω δε σε ξέρω, στην πραγματική ζωή αν συναντιόμασταν φυσικά και θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Φαντάστηκα μια εικόνα στο μυαλό μου βλέποντας έναν τύπο με ένα JLC και ανάλογα με το context νομίζω ότι θα έτεινα να τον χαρακτηρίσω είτε έτσι είτε αλλιώς. Σκέψη-γνώμη καθαρά προσωπική. Και φυσικά δε κολλάω στο JLC. Όποια ακριβή μάρκα κι αν ήταν.

 

Εντάξει, οι χαρακτηρισμοί είναι κάτι που δεν αποφεύγουμε ποτέ νομίζω οι άνθρωποι. Μπορεί κάποιοι να μην τους εξωτερικεύουμε αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει ανθρώπινο ον που να μην χαρακτηρίζει ή δεν αποδίδει χαρακτηριστικά σε πράγματα αλλά και σε άλλους ανθρώπους. Αυτοί που λένε ότι δε βάζουν ταμπέλες νομίζω ότι είτε μάλλον το κάνουν αλλά δε το καταλαβαίνουν. Φυσικά κατ ιδίαν δε θα εξέφραζες τι σκέφτεσαι για τον άλλο ειδικά εάν τον γνωρίζεις ελάχιστα αλλά μη μου πεις ότι δε σκέφτηκες ποτέ για κανέναν ότι "αυτός μου φάνηκε έτσι" η "αυτός μου φάνηκε αλλιώς" όπου το έτσι και το αλλιώς μπορεί να είναι είτε καλά είτε κακά χαρακτηριστικά.

 

Φυσικά θα μπορούσες να με χαρακτηρίσεις άσχετο με την ωρολογοποιεία. Είναι κακό άλλωστε; Εάν μοιραζόσουν μαζί μου αυτή τη σκέψη και αντιλαμβανόμουν ότι είσαι καλοπροαίρετος θα συζητούσα μαζί σου ώστε να σου αλλάξω τη γνώμη. Είναι κακό άλλωστε να χαρακτηριστεί κάποιος "άσχετος" είτε και να είναι άσχετος με κάτι;

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

θελω να με βοηθησετε λιγο στην επιλογη του suunto που θελω να παρω.το θεμα ειναι η διαφορα τιμης των 2 ρολογιων!

1)http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=8724 το πρωτο μοντελο το πιο παλιο

 

2)http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=15404 το τελευταιο μοντελο

 

η διαφορα στην τιμη τους ειναι μεγαλη και επειδη δεν εχω βρει ουσιαστικες διαφορες που να την δικαιολογουν και σαν σωστος καταναλωτης ψαχνω για την ορθολογικοτερη αγορα αν ξερεται βοηθηστε με λιγο!

εχουν καποια μικρη διαφορα στην τεχνολογια τους τα 2 μοντελα αλλα ιδιο σχεδιασμο..

ειναι κατι ακομα που δεν ξερω;

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποια ειναι η αντιρποσωπεια / σερβις / ανταλλακτικα της casio?

Τα τηλεφωνα που εχουνε στο ιντερνετ δεν λειτουργουν

:X
Link to comment
Share on other sites

θελω να με βοηθησετε λιγο στην επιλογη του suunto που θελω να παρω.το θεμα ειναι η διαφορα τιμης των 2 ρολογιων!

1)http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=8724 το πρωτο μοντελο το πιο παλιο

 

2)http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=15404 το τελευταιο μοντελο

 

η διαφορα στην τιμη τους ειναι μεγαλη και επειδη δεν εχω βρει ουσιαστικες διαφορες που να την δικαιολογουν και σαν σωστος καταναλωτης ψαχνω για την ορθολογικοτερη αγορα αν ξερεται βοηθηστε με λιγο!

εχουν καποια μικρη διαφορα στην τεχνολογια τους τα 2 μοντελα αλλα ιδιο σχεδιασμο..

ειναι κατι ακομα που δεν ξερω;

 

Δεν είναι μεγάλη η διαφορά τιμής. Το κόκκινο το έχουν απλά σε προσφορά. Και δίνουν και κάτι δωράκια (ένα adventure pack λέει). Πιστεύω τους έμειναν παλιό στοκ τα κόκκινα και θέλουν να τα σπρώξουν. Αν σου αρέσει σαν χρώμα μη το σκέφτεσαι.

 

Ξερει κανεις ποια ειναι η αντιρποσωπεια / σερβις / ανταλλακτικα της casio?

Τα τηλεφωνα που εχουνε στο ιντερνετ δεν λειτουργουν

 

ΕΛΜΗ Α.Ε.

2102002200

 

Γενικά για αντιπροσωπείες ρολογιών εδώ:

http://www.oroloi.gr/add4.php

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω μπεί σε σκέψεις για αγορά ρολογιού καθώς το Seiko (7Τ92) θέλει πλέον να ξεκουράζεται που και που,

καθώς με συντρόφευε καθημερινώς για κάποια χρόνια έως αξιόπιστα και απροβλημάτιστα.

 

Το θέμα μου είναι το εξής όντας μη καλός φίλος των αγορών μέσω internet (πόσο μάλλον για ρολόι)

θα ήθελα εάν κάποιος έχει τον χρόνο να μου στείλει κάποιες διευθύνσεις μαγαζιών (Αθήνα)

που θα μπορώ να δοκιμάσω και να διαλέξω μέσα από κάποια ποικιλία. (εάν θεωρείται διαφήμιση παρακαλώ στείλτε μέσω π.μ)

Το ποσό που σκέφτομαι είναι μέχρι 500€.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sorry αν σας ξενερωνω, αλλά υπάρχει κάποιο site να προτείνετε με replica ρολόγια, από το οποίο να εχετε κανει αγορά;
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν σας ξενερωνω, αλλά υπάρχει κάποιο site να προτείνετε με replica ρολόγια, από το οποίο να εχετε κανει αγορά;

 

kανε μια βολτα απο Θησειο/Μοναστηρακι.

 

θα τους δεις να τα πουλανε κατα χιλιαδες

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

"Αγαπητέ" sothoms

 

τα "ρέπλικα" ρολόγια είναι σαν τα ναρκωτικά...

 

Υπάρχουν παντού αλλά είναι παράνομα και συντηρούν ένα παράνομο κύκλωμα παράνομης εργασίας...

 

Δεν θα έπρεπε να απαγορεύεται στο φόρουμ η συζήτηση για μαιμούδες;

 

Ή μήπως να αρχίσουμε να ζητάμε συμβουλές για το ποια Τράπεζα δεν έχει πόρτα ασφαλείας και είναι "καλή" για κλοπή;

 

Στα χρήματα που πουλιούνται οι μαιμούδες βρίσκεις πολύ ωραία αληθινά, νόμιμα και επώνυμα ρολόγια...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Αν και είναι προφανές αυτό που λέω για την παρανομία, σε παραπέμπω σε πιο αναλυτικό άρθρο για να δεις και τις παραμέτρους της κλοπής...

 

http://clepsydre.gr/read_article.php?id=308

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο!

 

Πράγματι φίλε sothoms στα χρήματα που αγοράζεις μια ρέπλικα μπορείς να πάρεις ένα ποιοτικό αυθεντικό ρολόι. Έξτρα που κάποιος έμπειρος εύκολα καταλαβαίνει μια ρέπλικα και κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή να βρεθείς σε πολύ δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το κανω για επιδειξη.

και καλα οτι φοραω μαρκα.

Απλά σε αυτα τα λεφτα δεν εχω βρει καποιο ρολοι που να μ αρεσει και να εχει τα χαρακτηριστικα που θελω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το κανω για επιδειξη.

και καλα οτι φοραω μαρκα.

Απλά σε αυτα τα λεφτα δεν εχω βρει καποιο ρολοι που να μ αρεσει και να εχει τα χαρακτηριστικα που θελω.

 

Αν μας πεις τι σου αρέσει εμφανισιακά, τι δυνατότητες θέλεις και τι διαθέτεις νομίζω ότι αρκετοί θα βοηθήσουν με προτάσεις τους. Δοκίμασέ μας! ;)

 

Όσο για την ερώτησή σου, για να μη νομίζεις ότι θέλουμε να σου τη "σπάσουμε", μια αναζήτηση στο google για "watch replicas" θα σου επιστρέψει πολλούς εμπόρους (ηλεκτρονικά καταστήματα). Τώρα για αξιοπιστία... είναι όσο αξιόπιστοι μπορούν να είναι και κάποιοι που πχ πουλάνε ναρκωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλησει με το Hublot

πχ http://www.sinowatches.com/show_products.asp?productid=1782

Θέλω να ειναι αυτόματο, να έχει καλή κινηση (28800 στροφες), κρυσταλλο ζαφείρι, λουρακι καουτσουκ, 45 cm η κασα, χρονογραφο και το κουμπωμα να ειναι οπως στο σχεδιο που βλεπεται και οχι με αγκράφα.

Ε με αυτα τα χαρακτηριστικα κατω απο 5000 δεν εχω βρει.

Υπόψιν δεν θελω να δωσω 300 ευρω.

Μέχρι 1000 θελω να διαθεσω.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι από την αρχή...

 

Αφού όπως φαίνεται δεν διάβασες το άρθρο μου, οπότε και θα ήξερες ότι το καουτσούκ της μαιμούς μπορεί να έχει ραδιερνεργά κατάλοιπα και σίγουρα δεν έχει περάσει ποιοτικό έλεγχο, το κουμπί του χρονογράφου μπορεί και να εκτοξευτεί και να σου βγάλει το μάτι ή να σου μείνει στο χέρι, το 28.800 ταω, ποιός θα στο βεβαιώσει; Ο κλέφτης;

 

Ας πάρουμε ένα απλό παράδειγμα.

 

Θέλω εγώ κάποιον να τραγουδήσει στα γενέθλιά μου.

 

Κατά βάση θέλω τον Καρέρας. Αλλά δεν έχω τα λεφτά.

 

Παίρνω λοιπόν τον κυρ Λευτέρη τον περιπτερά, του βάφω το μαλλί γκρι να φέρνει στον Καρέρας, τον βάζω να μιλάει με το "θ" να κάνει Ισπανός και περιμένω μετά να έχει τη φωνή του Καρέρας, μόλις τον δουν οι καλεσμένοι να πουν "α, ο Καρέρας" κλπ κλπ

 

Το βρίσκεις νορμάλ;

 

Είναι το αντίστοιχο αυτού που λες.

 

Έχεις δίκιο, είναι πολύ ωραίο σε όλες τις λεπτομέρειες το BB.

 

Αυτοί που τις έφτιαξαν τις λεπτομέρειες αυτές, τις κοστολογούν όσο κάνει το ΒΒ.

 

Πως να το κάνουμε;

 

Και ο υδραυλικός παίρνει 40 ευρώ.

 

Εγώ θέλω έναν που να έχει τις γνώσεις του αλλά να παίρνει 2 ευρώ!...

 

Γίνεται;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Πάρτο αλλιώς.

 

Με ένα χιλιάρικο, παίρνεις αριστούργημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραδείγματα που αναφερεις ειναι λιγο τραβηγμενα.

Εσυ θεωρείς δηλαδη ότι ενα ρολοι σαν το hublot κοστολογείται 15000 ευρω;

Τόσο ακριβο είναι ενα καουτσουκ, ενας χρονογραφος κλπ;

Τι υλικα ειναι αυτα τελος παντων που κοστιζουν τοσο ακριβα.

Για ρολοι μιλαμε με βαρος 200 γραμμαρια το πολυ.

Να ηταν διαμαντι θα το καταλαβαινα.

Υπαρχουν replices με 50 ευρω που είναι έτσι όπως τα λες, αλλά υπάρχουν και σοβαρες replices.

Γι αυτο και μιλησα για "αξιοπιστο" site. Αν αναφερει κρυσταλλο απο ζαφειρι πχ να ειναι κρυσταλλο απο ζαφειρι και οχι πλαστικο.

 

Για παραδειγμα κοιτα αυτο το video

http://www.youtube.com/watch?v=lBlQtU03ICo

Σου κανει τόσο "πετσινο";

Το θέμα ειναι αν θα στείλει αυτο το ρολοι ή θα μου έχει πέτρες μεσα στο κουτι.

 

 

Το γουστο μου παντως το ειδες πως θα ηθελα να ηταν το ρολοι που θα φορουσα.

Επειδη ανεφερες για αριστουργήματα, θα σου ημουν υπόχρεος αν ειχες καποιες προτασεις να μου κανεις.

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ μαζί σου ότι σε ένα αντικείμενο αξία έχει μόνο η ύλη.

 

Στην περίπτωση αυτή οι πίνακες όλων των μεγάλων ζωγράφων θα έπρεπε να στοιχίζουν το πολύ 200 ευρώ....

 

Υπάρχουν τα πνευματικά δικαιώματα αυτού που το σχεδίασε και όλων των υπόλοιπων, μηχανικών, ωρολογοποιών, η Hublot έχει πλεον δικό της χυτήριο για να ελέγχει τα κράματα των μετάλλων απόλυτα και επικεφαλής είναι καθηγητής του Πανεπιστημίου μεταλλιολόγος.

 

Μετά μέσα στις 15.000 είναι και οι μέθοδοι με τις οποίες το έμαθες ότι υπάρχει, η διαφήμιση, το μάρκετινγκ που η δουλειά του είναι (ήταν γιατί το σωστό μάρκετινγκ συμβαδιζει με τη δημιουργία του προιόντος δεν έρχεται μετά να βρει δικαιολογίες) να βρει πως θα σου άρεσαν τα κουμπιά του χρονογράφου (και βλέπεις το κατάφεραν, άρα σε σκέφτονται), η χορηγία της Φόρμουλα 1 που κάνει το ρολόι να παράγεται μερικές δεκάδες χιλιάδες φορές και έτσι κάνει 15.000 γιατί αν δεν το ήξερε ούτε η μάνα του και το έκαναν μόνο για εσένα θα στο χρέωναν 33.000.000 ευρώ για να βγάλουν την έρευνα, τα μηχανήματα κλπ, η συντήρηση των ωρολογοποιών σε όλο τον πλανήτη ώστε να υπάρχει σερβις για το ρολόι σου και όχι να σου πουν να κόψεις το λαιμό σου (όπως θα σου πει ο μαιμουδιάρης), η μοναδικότητα γιατί δεν το παράγουν 1.000.000 φορές το χρόνο, η χειροποίητη κατασκευή, (γιατί απαιτείται δουλειά στο χέρι για να σου αρέσει η λεπτομέρεια) κλπ κλπ

 

Τώρα θα καταφύγω στα αυτοκίνητα, που γίνεται πάντα πιο κατανοητό.

 

Αν θέλεις μια Maserati αλλά δεν έχεις τα λεφτά, δεν υπάρχει κάτι να σου προτείνει κανείς αντίστοιχο.

 

Η Alfa είναι ιταλική, είναι ζωηρή, αλλά Maserati δεν είναι.

 

Η Hublot είναι στην κόψη της επικαιρότητας. Με τις μαγκιές της, "σβήνει" ιστορικά ονόματα με παράδοση αιώνων.

 

Και εσύ θέλεις κάτι να "φέρνει";

 

Δεν υπάρχει.

 

Υπάρχουν όμως στα 1000 ευρω και μάλιστα κατόπιν εκπτώσεως, σημαίνει ότι μπορείς να φτάσεις στα 1.300-1.400 αρχική.

 

SINN, Longines,

 

πολλές εταιρείες.

 

Υπάρχουν και κάποιοι ιταλοί που αντιγράφουν επώνυμα ρολόγια, χωρίς να είναι οι ίδιοι μαιμούδες.

 

Έχουν ονοματεπώνυμο, αλλά κάνουν μπαμ!

 

Και το Hublot έχει στοιχεία απο άλλα ρολόγια. Αλλά άλλαξε την ωρολογοποιία

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω απολυτα σε οσα λες, αλλα η διαφορά πραγματικα είναι τόσο μεγαλη που δεν μπορω να την αντισταθμίσω απλά και μονο λέγοντας ότι είναι τεχνη.

Ενας μηχανισμος ειναι που λεει την ωρα. Ουτε πιο γρηγορα θα πηγαινει, ουτε κρατηματα καλυτερα θα εχει. Απλά πολλα απο αυτα τα λεφτα τα πληρωνεις σε ονομα.

Και φαντασου ειπα 15000 απο τα πιο φθηνα. Καποια συλλεκτικα Hublot φθανουν τα 200.000 !!!

Πάντως αν ο κυκλος μου γνωριζε απο ρολογια θα ντρεπομουν να παρω καποια replica.

Απλα επειδη το κανω για την πάρτη μου και μονο, είπα να το δοκιμασω.

 

Επειδη δεν εχω πιστει ακομα για την επιλογη αυτη της replica, πηγα μια βολτα στα καταστηματα.

Ανεβηκα λιγο στην τιμη και ανακαλυψα αυτα τα 2 ρολογια.

 

ORIS

http://www.oris.ch/collections/collections_detail.aspx?ln=en&modelid=204

http://www.isozaki-tokei.com/oris67476164154f.htm

http://www.isozaki-tokei.com/im/7803d.jpg

 

SAINT HONORE HAUSSMAN MAGNUM Automatic "Open Dial"

http://www.saint-honore-paris.com/fr/pdf/HAUSSMAN_MAGNUM_880070_1NIN.pdf

http://www.geekwatches.com/wp-content/uploads/2009/04/saint-honore-haussman-magnum-automatic-watch.jpg

Το Oris εχει μηχανισμο ΕΤΑ 7750 και το Saint Honore εχει ETA 2824.

Με χαλαει λίγο το oris γιατι ειναι 42,7 χιλιοστα.

Και τα 2 εχουν sapphire μπρος-πισω, μπουκλα με κουμπωμα που προτιμώ και ειναι στους 28800 παλμους.

Επειδη γνωριζεις περισσοτερα απο μενα ξερεις ποιος μηχανισμος ειναι καλυτερος;

Γενικα πιο απο τα 2 θα προτιμουσες απο ποιότητα;

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και Hublot κάτω από τα 10.000 ευρώ...

 

Τώρα αν είναι να λέμε ότι θα δείχνει την ώρα, κινητό έχεις, δεν χρειάζεσαι την ώρα.

 

Η διαφορά πάντα είναι μεγάλη και λίγοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν πάντα την σημασία στη λεπτομερεια.

 

Για το αν πληρώνεις το όνομα, που είναι η εύκολη κριτική, κανείς δεν το έχει αποδείξει, γιατί θα έπρεπε να υπήρχε ένα άλλο εξ΄ίσου καλό προιόν, με τα ίδια υλικά, τεχνολογία, το ίδιο πρωτοποριακό κλπ κλπ και να το είχε χωρίς όνομα, οπότε να συγκρίναμε πόσο πουλάει κάποιος που έχει όνομα με τον "ανώνυμο".

 

Αυτή η σύγκριση δεν θα γίνει ποτε΄, γιατι οποιοσδήποτε έχει δουλειά που ξεχωρίζει, δεν την χαρίζει.

 

Εκτός αν θα ήθελες εγώ και ο Πάριος (τυχαίο το όνομα) να πληρωνόμασταν το ίδιο για να τραγουδήσουμε και αν αυτό δεν συμβαίνει να οφείλεται στο ότι αυτός έχει όνομα! Φωνή δεν έχει καλύτερη από τη δική μου; Αναγνωρισιμότητα; Προσφορά στο χώρο; Καριέρα; Επαγγελματισμό; Δεν θα γεμίσει το μαγαζί καλύτερα από εμένα; Δίσκους δεν έχει στα δισκοπωλεία; Δεν τον παίζουν τα ραδιόφωνα;

 

Αυτά πληρώνει ο ιδιοκτήτης νυχτερινού κέντρου. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΡΑΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.

 

Ο CEO της Hublot Jean Claude Biver είναι 3.000 έτη φωτός μπροστά από όλους τους υπόλοιπους.

 

Δίνει bonus στους υπαλλήλους του, κάθε φορά που κάνουν λάθος!

 

100 ευρώ το μικρό λάθος. 1000 το μεγάλο.

 

Γιατί λέει το σχολείο, θρησκεία, οικογένεια κλπ μας μαθαίνουν να είμαστε σαν τους άλλους και αυτό κόβει τη δημιουργικότητα.

 

ο υπάλληλος του ξέρει ότι θα του πει ότι σκεφτεί και αν είναι μαλ....ία θα πάρει και bonus!

 

Ο ίδιος λεει, ότι κάτι που είναι διαφορετικό και πρωτοποριακό, όσα και να δώσεις τα αξίζει.

 

Και πληρώνει ανάλογα, γι αυτό έχει αυτή την τρελή επιτυχία.

 

Έχει ρολόι και με 2.000.000 ευρώ, αλλά δεν το έκανε ούτε για εσένα, ούτε για εμένα

 

Έχει τους αναλογους πελάτες.

 

Για εμένα τα πράγματα είναι απλά. Ένα σακκάκι Brioni στοιχίζει από 3.000 ευρώ και επάνω.

 

Και είναι τέλειο.

 

Αυτός που έχει 140 ευρώ για σακκάκι, δεν πρέπει να ασχολείται, ούτε να παίρνει ένα ...Prioni.

 

Είναι γελοίο.

 

Η αναζήτησή σου σε άλλες εταιρείες θα δεις ότι θα βγάλει λαυράκι...

 

Υπάρχουν υπέροχα ρολόγια σε όλες τις τιμές.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε ολους,

 

Προσφατα αγορασα ενα καταπληκτικο ρολοι χειρος της Victorinox,

δεν γνωριζω αρκετα πραγματα απλα μου αρεσε και το πηρα και

μαλιστα το ακριβοπληρωσα...

αλλα δεν δουλευει η μαλλον δεν ξερω πως δουλευει το περιστρεφομενο καντραν

δηλαδη το χρονομετρο, μπορει καποιος να με βοηθησει; Εχει καποιο προβλημα ή δεν

κανω κατι σωστα;;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@ cyberangel1: Ανέβασε φωτό του ρολογιού για να καταλάβουμε τι εννοείς.

 

@sothoms: Τα Hamilton τα κοίταξες?

Edited by stardrive
προσθήκη νικ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω ενα citizen promaster diver's αυτόματο και ήθελα να σας ρωτήσω (καθότι οχι και πολύ σχετικός με ρολόγια) εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ότι κάποιες φορές δεν το φοράω για μερικές μέρες και ξεκουρδίζει και μετα πρέπει να ρυθμίσω την ώρα και την ημερομηνία. Μήπως η "συχνή" αυτη ενέργεια ειναι βλαβερή για το ρολόι?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, δεν ειδα κατι να με "συγκινει"

Τελικα πηρα το saint honore

Ειναι πολυ καλυτερο απο οτι στην φωτο.

Σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@ CyberAngel1 αν βάλεις μια φωτογραφία, ή έστω αναφέρεις πιο μοντέλο είναι, ίσως πάρεις κάποια απάντηση που θα σε βοηθήσει.

Απορία. Βιβλίο οδηγιών δε πήρες κατά την αγορά;

 

@ SpyrosTsat λογικό αφού δε το φοράς να ξεκουρδίζει, δε παθαίνει τίποτα. Μόνο φρόντιζε όταν ρυθμίζεις ημερομηνία να μη το κάνεις όταν η ώρα είναι μεταξύ 21:00 και 03:00

Φτιάχνε πρώτα την ημερομηνία και μετά την ακριβή ώρα αν το ρυθμίζεις βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω ενα citizen promaster diver's αυτόματο και ήθελα να σας ρωτήσω (καθότι οχι και πολύ σχετικός με ρολόγια) εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο ότι κάποιες φορές δεν το φοράω για μερικές μέρες και ξεκουρδίζει και μετα πρέπει να ρυθμίσω την ώρα και την ημερομηνία. Μήπως η "συχνή" αυτη ενέργεια ειναι βλαβερή για το ρολόι?

 

Ευχαριστώ.

 

Κανένα πρόβλημα...

Είναι σαν το ποδήλατο. Και να το αφήσεις δεν παθαίνει τιποτα.

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι όταν είναι τελείως ξεκούρδιστο να του ρίχνεις μερικές γύρες με την κορόνα (κουρδιστήρι στο 3, αν το ξέρεις έτσι) για να παίρνει πιο ομαλά και πιο σταθερά την πρώτη ενέργεια που το "ξυπνάει".

Η διαδικασία κουρδίσματος με την κορόνα ή το ρότορα, είναι και οι δύο φυσικές διαδικασίες. Κάτι σαν το αυτοκίνητο, αν εξαιρέσεις οτι εκεί υπάρχει η μπαταρία που αν έχεις μήνες να βάλεις μπροστά δεν θα παίρνει.

 

Το ρολόι "παίρνει" και μετά από αιώνες.

 

Ανάλογα βέβαια με τις συνθήκες φύλαξης, ακόμη και αν δεν δουλεύει κάποια στιγμή θα παλιώσουν τα λάδια του.

Πάντως καλά κάνεις και το αφήνεις που και που. Όχι για τεχνικό λόγο, αλλά για ψυχολογικό. Να σου λείψει και να του λείψεις!

 

Δεν μπορώ αυτούς που το ρολόι, το κάνουν "σκουλαρίκι".

 

Το φαντάζεσαι ότι το 28% κοιμάται με το ρολόι;

 

Και το 33% κάνει σεξ με το ρολόι!...

 

Τι να πεις;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ Για τον φίλο με το Victorinox, 210 8982714 τηλεφωνείς αύριο πρωί στην αντιπροσωπεία και σου λένε ότι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...