Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταξυ αστειου και σοβαρου τωρα.

Αληθεια,τι σε ενοχλει με τα ηλεκτρονικα ρολογια;Το οτι ειναι ηλεκτρονικα,ή κατι αλλο,μαγικο,που εχει να κανει με τις ροδουλες,τα γραναζια και τα ελατηρια που γυριζουν μεσα σε μια μεταλλικη κασσα;

Απο ο,τι ξερω,τα ηλεκτρονικα γενικως,μας πηγαν πολυ μακρυα σ εολους τους τομοες,αλλοιως πχ,θα ειχαμε γραμμοφωνα με μανιβελα να τα γυρναει,και οχι να τα βαζουμε στην πριζα και να ακουμε με εναν ενισχυτη,ειτε λαμπατο,(για τους φανατικους),ειτε εστω με τρανζιστορ,(για τους πρακτικους).

Μηπως οι Ελβετοι,μετα τη σφαλιαρα που εφαγαν απο τους σχιστοματηδες,με την ελευση των ηλεκτρονικων ρολογιων,καταφεραν,μεσα απο μια ιδιοφυη καμπανια,να πεισουν κοσμο,οτι και καλα τα δικα τους,ειναι masterpieces,και πρεπει να τα προσκυναμε;

Μηπως λεω;

Παντως καποια στιγμη,αν δεν φαλιρουμε γενικως,εχω στο ματι καποιο ρολογακι της Citizen,το λεγομενο"The Citizen",που εχει εναν σουπερ ακριβη μηχανισμο, ηλεκτρονικο βεβαια,που φευγει γυρω στο 1sec ΤΟ ΧΡΟΝΟ.

Η τιμη του,ειναι γυρω στα δυο χιλιαρικα,και ειναι πολυ κομψο.

Καπως ετσι δηλαδη. http://www.012.co.jp/citizen/the-citizen/

Και σε μεγεθυνση,να ενα απ αυτα.

http://www.012.co.jp/citizen/the-citizen/ctq57-1022.html

 

Τίποτε δεν με ενοχλεί στα ηλεκτρονικά ρολόγια. Το αγαπημένο μου ρολόι είναι ηλεκτρονικό. Αν έπρεπε να κρατήσω μόνο ένα, θα ήταν αυτό το eco drive. Αλλά όχι, 3 χιλιάρικα για ηλεκτρονικά δύσκολα θα τα έδινα, πόσο μάλλον για αυτά τα citizen, δεν 'πα να χάνουν και 1 sec την δεκαετία. Τόσα λεφτά (αλλά και περισσότερα) σε ηλεκτρονικό ρολόι θα τα έδινα μόνο για κάποια πολύ συγκεκριμένα seiko spring drive (Grand Seiko GMT, Seiko MarineMaster και LandMaster) και μόνο για αυτά.

Με γοητεύουν περισσότερο τα αυτόματα, φυσικά όχι μόνο τα Ελβετικά, αλλά εξίσου και τα Ιαπωνικά, τα Γερμανικά ή δεν ξέρω'γω ποιά άλλα. Δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια στο ρολόι χειρός, φτάνει να μη μου δημιουργεί προβλήματα. Μπορώ δηλαδή να ζήσω με μία απόκλιση ακόμη +-15 sec/ημέρα, απόκλιση που βέβαια είναι ασυνήθιστα μεγάλη και δεν την συναντάς εύκολα.

Αν θέλω ακρίβεια στη μέτρηση του χρόνου, έχω ένα σωρό άλλους τρόπους. Στα μηχανικά μου αρέσει η συνεχής κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη (μη μου πεις για τα spring drive τώρα...), το "τικ-τακ" όταν χτυπάει και το "χλου χλου χλου" όταν γυρίσει ο ρότορας και τον νοιώθεις στο χέρι σου.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τίποτε δεν με ενοχλεί στα ηλεκτρονικά ρολόγια. Το αγαπημένο μου ρολόι είναι ηλεκτρονικό. Αν έπρεπε να κρατήσω μόνο ένα, θα ήταν αυτό το eco drive. Αλλά όχι, 3 χιλιάρικα για ηλεκτρονικά δύσκολα θα τα έδινα, πόσο μάλλον για αυτά τα citizen, δεν 'πα να χάνουν και 1 sec την δεκαετία. Τόσα λεφτά (αλλά και περισσότερα) σε ηλεκτρονικό ρολόι θα τα έδινα μόνο για κάποια πολύ συγκεκριμένα seiko spring drive (Grand Seiko GMT, Seiko MarineMaster και LandMaster) και μόνο για αυτά.

Με γοητεύουν περισσότερο τα αυτόματα, φυσικά όχι μόνο τα Ελβετικά, αλλά εξίσου και τα Ιαπωνικά, τα Γερμανικά ή δεν ξέρω'γω ποιά άλλα. Δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ακρίβεια στο ρολόι χειρός, φτάνει να μη μου δημιουργεί προβλήματα. Μπορώ δηλαδή να ζήσω με μία απόκλιση ακόμη +-15 sec/ημέρα, απόκλιση που βέβαια είναι ασυνήθιστα μεγάλη και δεν την συναντάς εύκολα.

Αν θέλω ακρίβεια στη μέτρηση του χρόνου, έχω ένα σωρό άλλους τρόπους. Στα μηχανικά μου αρέσει η συνεχής κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη (μη μου πεις για τα spring drive τώρα...), το "τικ-τακ" όταν χτυπάει και το "χλου χλου χλου" όταν γυρίσει ο ρότορας και τον νοιώθεις στο χέρι σου.

ΟΚ.

Εξ αλλου,ουτε εγω ειμαι φανατικος,αλλα απλως πρακτικος.

Γι αυτο και δεν εχω λαμπατα ηλεκτρονικα,εκτος απο ενα pre-preaplifier,που μου τοφτιαξε καποιος παλιος φιλος,και που χρησιμοποιει καποιες μικρες λαμπες.

Α,και ξεχασα,και ενα αντιγραφο του κλασσκου Αudio Research SP6,που δεν τον χρησιμοποιω πια,μιας και εχω παει πια,καλως η κακως,στα AV ενισχυτικα,και τον πουλαω για οποιον εχει ορεξη για τετοιο μηχανακι.

Αποτελειται απο δυο κουτια.Το ενα τροφοδοτικο,και το αλλο,το τμημα audio.

Οσοι πιστοι,προσελθετε.

ΥΓ.

Και κατι αλλο.

Ενα ξυπνητρι SEIKO,που αγορασα απο τη Γερμανια,ηλεκτρονικο βεβαια,εχει δευτεροδεικτη,που γυριζει συνεχως,και χωρις τακ τακ που ενοχλει τη νυχτα,σαν τα μηχανικα κουρδιστα ρολογια.

Πως γινεται αυτο;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το «χλου χλου» με εκνευριζει.

Το να κουρδιζω το πλατινενιο Reverso και να βλέπω το spiral να τυλιγεται μέσα στο squelette barillet, η να βλέπω την Άγκυρα πως δουλεύει, αυτά ναι. Είναι η απόλαυση του μηχανικού ρολογιού, όπως και η μετάβαση από το 28 η το 29 στο 1 στο τέλος Φεβροαριου η η αλλαγή του έτους την 31.12 στα perpetual calendars.

 

Να διευκρινίσω ότι το παιχνίδι το έχασαν αρχικά οι Ελβετοί το 70 από τους Αμερικανούς και ότι ξαναμπηκαν στο παιχνίδι το 83 με το Swatch που ήταν Quatz!

 

Φιλικά

 

κωστης

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το «χλου χλου» με εκνευριζει.

Το να κουρδιζω το πλατινενιο Reverso και να βλέπω το spiral να τυλιγεται μέσα στο squelette barillet, η να βλέπω την Άγκυρα πως δουλεύει, αυτά ναι. Είναι η απόλαυση του μηχανικού ρολογιού, όπως και η μετάβαση από το 28 η το 29 στο 1 στο τέλος Φεβροαριου η η αλλαγή του έτους την 31.12 στα perpetual calendars.

 

Να διευκρινίσω ότι το παιχνίδι το έχασαν αρχικά οι Ελβετοί το 70 από τους Αμερικανούς και ότι ξαναμπηκαν στο παιχνίδι το 83 με το Swatch που ήταν Quatz!

 

Φιλικά

 

κωστης

Μα το αποκορυφωμα του μηχανικου ρολογιου,ειναι ο κουκος,και εχω εναν Γερμανικο,με τρια βαριδια,γιατι εχει και μουσικη και χορο,εκτος απο το κουκου κουκου.

Και εχω παρει κατι Ρωσικα τσεπης,απο τους Ποντιους το 85,κουρδιστα.Μια χαρα ειναι,ειδικα το ενα.

Και καποιο Zenith,απο το 1971,που το πηρα 3 χιλιαδες δρχ απο φιλο,(του τοβγαλα απ το χερι),οταν εκανε 6 στην Αθηνα τοτε.

Και ο μισθος μου,ηταν κι αυτος 6 χιλιαρικα.

Εχει κατι περιεργο το ρολοι που φοραμε.Πραγματι υπαρχει καποιο δεσιμο με τον ιδιοκτητη του,και εκει πατησαν οι Ελβετοι,για να ξαναβαλουν τα ρολογια τουςπαλι στην αγορα.

Και βεβαια μην ξεχναμε,οτι οι πλουσιοι,κατι πρεπει να εχουν,που να δειχνει οτι ειναι πλουσιοι,και οχι πληβειοι,και το ρολοι,ειναι ενα απ αυτα.

Η χρηματικη αξια,ειναι ο πιο ευκολος τροπος,για να ξεχωρισεις.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και οι φτωχοί και οι πλούσιοι, θέλουν και να ξεχωρίζουν και να κάνουν φιγούρα και τους αρέσουν τα ωραία αντικείμενα και μεταξύ αυτών τα ρολόγια.

 

Απλά οι πλούσιοι, μπορουν και να τα αγοράσουν, γενικώς.

 

Όμως στην πραγματικότητα το τι αγοράζει κανείς έχει να κάνει και με το τι του αρέσει.

 

Έχω πολύ σημαντικότερα ρολόγια από πολλούς πάμπλουτους και ξέρω ανθρωπους που έχουν 2 φεράρι και πενήντα καράβια και φορούν Swatch.

 

Όταν το 2002 ήρθε στην έκθεσή μου ένας πολύ ενδιαφέρων ελβετός ωρολογοποιός το ΒΗΜΑ έγραψε ότι το ρολόι του άρεσε σε πολλούς επισκέπτες της έκθεσης και το αγόρασαν ο ΛΓ και η ΜΛ (είχε γράψει ολόκληρα τα ονόματα) σε ατσάλι, αλλά μόνο ο διοργανωτής της έκθεσης σε ροζ χρυσό!

 

Λες να είμαι πιο πλούσιος;

 

Η αγορά ρολογιού παραμένει ένα θέμα προσωπικής επιλογής. Και μεταφοράς κάποιου μηνύματος προς συγκεκριμένη όμως κατεύθυνση.

 

Λίγες ημέρες μετά στην Αίγλη είδε το ρολόι από μακριά στο χέρι μου, ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες επιχειρηματίες, ο οποίος μόλις είχε τελειώσει το φαγητό του και έφευγε και με πλησίασε "Κωστή τι είναι αυτό;" του εξήγησα. Μου λεει "γιατί να το πάρω;" τον ρωτάω "Αν δεν το φορούσα, θα ερχόσασταν στο τραπέζι μου να με χαιρετήσετε; Το ρολόι όμως σας έφερε. Αυτή είναι η δουλεά του. Επικοινωνείς με αυτούς που θέλεις. Το γκαρσόν δέκα φορές ήρθε στο τραπέζι, ούτε το κοίταξε"

 

Έχω γράψει αρκετές φορές και την ιστορία με τον πλανόδιο πωλητή χαρτομάντηλων 10 χρονών στην πλατεία Κολωνακίου, που φορούσε ένα πλαστικό κίτρινο ρολόι των 5 ευρώ και του είπα "χαρτομάντηλα δεν θέλω. Θέλω όμως το ρολόι σου και σου δίνω το δικό μου. (φορούσα ένα Reverso κόκκινο χρυσό). Θέλεις να αλλάξουμε;" Και ο πιτσιρικάς μου απάντησε "Πρίτς!"

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και οι φτωχοί και οι πλούσιοι, θέλουν και να ξεχωρίζουν και να κάνουν φιγούρα και τους αρέσουν τα ωραία αντικείμενα και μεταξύ αυτών τα ρολόγια.

 

Απλά οι πλούσιοι, μπορουν και να τα αγοράσουν, γενικώς.

 

Όμως στην πραγματικότητα το τι αγοράζει κανείς έχει να κάνει και με το τι του αρέσει.

 

Έχω πολύ σημαντικότερα ρολόγια από πολλούς πάμπλουτους και ξέρω ανθρωπους που έχουν 2 φεράρι και πενήντα καράβια και φορούν Swatch.

 

Όταν το 2002 ήρθε στην έκθεσή μου ένας πολύ ενδιαφέρων ελβετός ωρολογοποιός το ΒΗΜΑ έγραψε ότι το ρολόι του άρεσε σε πολλούς επισκέπτες της έκθεσης και το αγόρασαν ο ΛΓ και η ΜΛ (είχε γράψει ολόκληρα τα ονόματα) σε ατσάλι, αλλά μόνο ο διοργανωτής της έκθεσης σε ροζ χρυσό!

 

Λες να είμαι πιο πλούσιος;

 

Η αγορά ρολογιού παραμένει ένα θέμα προσωπικής επιλογής. Και μεταφοράς κάποιου μηνύματος προς συγκεκριμένη όμως κατεύθυνση.

 

Λίγες ημέρες μετά στην Αίγλη είδε το ρολόι από μακριά στο χέρι μου, ένας από τους μεγαλύτερους Έλληνες επιχειρηματίες, ο οποίος μόλις είχε τελειώσει το φαγητό του και έφευγε και με πλησίασε "Κωστή τι είναι αυτό;" του εξήγησα. Μου λεει "γιατί να το πάρω;" τον ρωτάω "Αν δεν το φορούσα, θα ερχόσασταν στο τραπέζι μου να με χαιρετήσετε; Το ρολόι όμως σας έφερε. Αυτή είναι η δουλεά του. Επικοινωνείς με αυτούς που θέλεις. Το γκαρσόν δέκα φορές ήρθε στο τραπέζι, ούτε το κοίταξε"

 

Έχω γράψει αρκετές φορές και την ιστορία με τον πλανόδιο πωλητή χαρτομάντηλων 10 χρονών στην πλατεία Κολωνακίου, που φορούσε ένα πλαστικό κίτρινο ρολόι των 5 ευρώ και του είπα "χαρτομάντηλα δεν θέλω. Θέλω όμως το ρολόι σου και σου δίνω το δικό μου. (φορούσα ένα Reverso κόκκινο χρυσό). Θέλεις να αλλάξουμε;" Και ο πιτσιρικάς μου απάντησε "Πρίτς!"

 

Φιλικά

 

Κωστής

...ναι,αλλα εχουν Φερραρι,που διαλεξαν για να επιδειχτουν,δεν εχουν Βασερόν,και γουστο τους καπελο τους.

Ο καθε ενας,διαλεγει ποιο αντικειμενο θα επιδειξει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

...ναι,αλλα εχουν Φερραρι,που διαλεξαν για να επιδειχτουν,δεν εχουν Βασερόν,και γουστο τους καπελο τους.

Ο καθε ενας,διαλεγει ποιο αντικειμενο θα επιδειξει.

 

...το σίγουρο πάντως για εσένα είναι ότι κανείς που έχει Φεραρι, δεν την έχει για άλλο λογλ εκτός την επίδειξη.

 

Λίγο ισοπεδωτική δεν είναι;

 

Ξέρω αρκετούς με Φεραρι που αν την δώσουν σε κάποιον και του πάρουν το ζασταβα θα τον αφήσουν πάλι πίσω.

 

Μη νομίζεις το χρήμα εκτός από την Φεράρι αγοράζει και εμπειρίες.

 

Φιλικά

 

κωστης

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι και αυτοί που αγοράζουν γυαλιά-καθρέφτες Με 5 ευρώ από το περίπτερο, επίδειξη θεωρούν ότι κάνουν. Σημασία έχει σε ποιους.

 

Τώρα αν θέλεις να έχεις μια S500, τι να κανείς; Να στριμωχτεις σε ένα Fiat 500, η να βγάλεις το S500 και να γράψεις cinquecento για να μην σε περάσουν για φιγουρατζη;

 

Φιλικά

 

κωστης

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Και κατι αλλο.

Ενα ξυπνητρι SEIKO,που αγορασα απο τη Γερμανια,ηλεκτρονικο βεβαια,εχει δευτεροδεικτη,που γυριζει συνεχως,και χωρις τακ τακ που ενοχλει τη νυχτα,σαν τα μηχανικα κουρδιστα ρολογια.

Πως γινεται αυτο;

 

Γίνεται, φαντάζομαι πανεύκολα, έχω δει και πάρα πολλά διαφημιστικά ρολόγια τοίχου που το κάνουν αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το εφαρμόζουν σε όλα τα quartz, ίσως είναι μηχανισμός μεγάλος σε μέγεθος.

Επίσης στα μηχανικά μου αρέσει πάντα έχεις την δυνατότητα να το επισκευάσεις, όσα χρόνια και αν περάσουν- εύκολα ή δύσκολα. Αν ένα quartz xαλάσει, τότε σχεδόν σίγουρα πάει για πέταμα. Και μπορεί τα kinetic και τα eco drive να καυχώνται ότι "ποτέ δεν χρειάζονται αλλαγή μπαταρίας", ξεχνάνε όμως να μας πουν ότι χρειάζονται αλλαγή συσσωρευτή- έστω και μία φορά στα 10-15 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, φαντάζομαι πανεύκολα, έχω δει και πάρα πολλά διαφημιστικά ρολόγια τοίχου που το κάνουν αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το εφαρμόζουν σε όλα τα quartz, ίσως είναι μηχανισμός μεγάλος σε μέγεθος.

Επίσης στα μηχανικά μου αρέσει πάντα έχεις την δυνατότητα να το επισκευάσεις, όσα χρόνια και αν περάσουν- εύκολα ή δύσκολα. Αν ένα quartz xαλάσει, τότε σχεδόν σίγουρα πάει για πέταμα. Και μπορεί τα kinetic και τα eco drive να καυχώνται ότι "ποτέ δεν χρειάζονται αλλαγή μπαταρίας", ξεχνάνε όμως να μας πουν ότι χρειάζονται αλλαγή συσσωρευτή- έστω και μία φορά στα 10-15 χρόνια.

 

Νομίζω ότι κάποιοι καταναλωτές δεν θα σταματήσουν ποτε να "γκρινιάζουν", προβάλλοντας απίστευτες απαιτήσεις.

 

Αντί να αλλάζεις κάθε 2-3 χρόνια μπαταρία, ακόμη και αν χρειάζεται αλλαγή συσσωρευτή κάθε 10-15 χρόνια, αυτό αποτελεί θέμα συζήτησης;

 

Και στη διάρκεια αυτή δεν χρειάζεται κάποιο σέρβις ή πιθανώς στεγανοποίηση;

 

Δηλαδή όταν αγοράζεις αυτοκίνητο σου εξηγούν πότε θα αλλάξεις το οποιοδήποτε εξάρτημα ή μέρος του;

 

Το αυτόματο στα 10-15 χρόνια, λες ότι δεν χρειάζεται τίποτα;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Αντί να αλλάζεις κάθε 2-3 χρόνια μπαταρία, ακόμη και αν χρειάζεται αλλαγή συσσωρευτή κάθε 10-15 χρόνια, αυτό αποτελεί θέμα συζήτησης;

Και στη διάρκεια αυτή δεν χρειάζεται κάποιο σέρβις ή πιθανώς στεγανοποίηση;

Το αυτόματο στα 10-15 χρόνια, λες ότι δεν χρειάζεται τίποτα;

 

Φιλικά

Κωστής

 

Το θέμα μου δεν είναι η συντήρηση και το σέρβις που ούτως ή άλλως πρέπει να γίνεται στα μηχανικά ούτε η στεγανοποίηση που πρέπει να γίνεται στα αδιάβροχα. Δεν θα είχα πρόβλημα να πηγαίνω για σέρβις τα ρολόγια μου και κάθε χρόνο, αν χρειαζόταν. Πιο πολύ φοβάμαι για την διαθεσιμότητα των συσσωρευτών αυτών σε 20,30,40 χρόνια. Ελπίζω να μην έρθει κάποια στιγμή που θα μου πουν "συγνώμη, αυτός ο τύπος συσσωρευτή δεν βγαίνει πια".

Το μηχανικό επιδέχεται επισκευής αρκετά πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

VIWOW κρινοντας απο τα "γραπτα" πρεπει να εχω πετυχει posts σου και σε αλλο forum στο οποιο δεν συμμετειχα αλλα το διαβαζα καμια φορα, anyway εγω ασχετος ειμαι αλλα πρεπει να σου πω οτι μου αρεσει ο τροπος που γραφεις ειδικοτερα περι χρησιμοτητας και αξιας ενος ρολογιου. (Παρεμπιπτοντως λεω να παρω το gshock mudman για εξορμησεις σε θαλασσες/βουνα. Ραμπο στυλ.:lol: )

 

Στο θεμα μου τωρα...εδω και καιρο λεω να κανω ενα ρολογακι δωρο στον πατερα. Φθηνο ετσι, δεν ειμαστε για εξοδα...:p Βλεπω στο ebay φθηνα και σχετικα ωραια Citizen σαν και αυτο , τι λετε...καμια αλλη προταση ;

Link to comment
Share on other sites

...το σίγουρο πάντως για εσένα είναι ότι κανείς που έχει Φεραρι, δεν την έχει για άλλο λογλ εκτός την επίδειξη.

 

Λίγο ισοπεδωτική δεν είναι;

 

Ξέρω αρκετούς με Φεραρι που αν την δώσουν σε κάποιον και του πάρουν το ζασταβα θα τον αφήσουν πάλι πίσω.

 

Μη νομίζεις το χρήμα εκτός από την Φεράρι αγοράζει και εμπειρίες.

 

Φιλικά

 

κωστης

Κοιτα,δε βρισκουμε ακρη με τις γενικευσεις.

Πραγματι,υπαρχουν ανθρωποι,που αγαπανε μια Φερραρι,(εγω δεν ειμαι μεταξυ τους),για τους λογους τους,και καλα κανουν.

Εγω,απο τη δικη μου πλευρα,αν αγοραζα σουπερ ντουπερ αυτοκινητο,θα πηγαινα σε Πορσε,γιατι ακριβως,ειναι πιο low profile,και δεν ξεσηκωνει τα πληθη,(εξ αλλου,σερνεται και φθονος,οπως ελεγε καποιος ηθοποιος σε μια ασπρομαυρη παλαια ταινια),ενω ειναι αριστο αυτοκινητο.

Δεν μου αρεσει να γυρνανε κεφαλια στο περασμα μου,και τα λεφτα που διαλεξα να δωσω σε παραλογο βαθμο,για το budget που διαθετω,τα εχω σπιτι μου,και ειναι τα διαφορα ηχο-εικον-ικα σστηματα.

Και μια μικρη ιστορια.

Γνωστος,ειχε αγορασει ενα πικ απ,πριν απο καμια 20αριά χρονια,που εκανε 6 μυρια δρχ.Ναι,τοσο εκανε.Και μαλιστα ειχε το χουι,οτι επρεπε να γυριζει συνεχως,επαιζε,δεν επαιζε καποιο δισκο.

Οταν ρωτηθηκε απο καποιον,μα 6 μυρια;Τοσα πολλα για ενα πικ απ;

Κι εκεινος απαντησε.Οταν αγοραζες εσυ τη Μερσεντέ σου,εγω σε ρωτησα γιατι το εκανες;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μου τωρα...εδω και καιρο λεω να κανω ενα ρολογακι δωρο στον πατερα. Φθηνο ετσι, δεν ειμαστε για εξοδα...:p Βλεπω στο ebay φθηνα και σχετικα ωραια Citizen σαν και αυτο , τι λετε...καμια αλλη προταση ;

 

Καταπληκτικό και σχετικά ασυνήθιστο citizen. Η τιμή του αυτή τη στιγμή είναι απίστευτα χαμηλη, αν μπορείς χτύπα το. Αλλά μάλλον το βλέπω να κλείνει τελικά γύρω στα 150 δολάρια, για να δούμε.

Επιπλέον έχε στο νου σου ότι είναι αρκετά μεγάλο, έχει διάμετρο 44.5 χιλιοστά, βεβαιώσου ότι ο πατέρας σου θέλει και μπορεί να φορέσει τόσο μεγάλο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου δεν είναι η συντήρηση και το σέρβις που ούτως ή άλλως πρέπει να γίνεται στα μηχανικά ούτε η στεγανοποίηση που πρέπει να γίνεται στα αδιάβροχα. Δεν θα είχα πρόβλημα να πηγαίνω για σέρβις τα ρολόγια μου και κάθε χρόνο, αν χρειαζόταν. Πιο πολύ φοβάμαι για την διαθεσιμότητα των συσσωρευτών αυτών σε 20,30,40 χρόνια. Ελπίζω να μην έρθει κάποια στιγμή που θα μου πουν "συγνώμη, αυτός ο τύπος συσσωρευτή δεν βγαίνει πια".

Το μηχανικό επιδέχεται επισκευής αρκετά πιο εύκολα.

 

Μετά από 20, 30, 40 χρόνια... διαβάζω!

 

Να το πει ένας Ελβετός, να το καταλάβω.

 

Όταν στην Ελβετία ανοίξεις τηλεφωνική γραμμή σου κρατούν ένα χρηματικό ποσό για εγγύηση.

 

Αν μετά λίγους μήνες διαπιστώσουν ότι πληρώνεις στην ώρα σου, σου στέλνουν πίσω τα χρήματα με τον τόκο για το διάστημα που τα κράτησαν, μέχρι να διαπιστώσουν ότι είσαι εντάξει!...

 

Στην Ελλάδα συνήθως δεν ξέρεις όχι τι σου ξημερώνει αύριο, αλλά τι θα γίνει με αυτά που συνέβησαν χτες!

 

Μέσα σε 30, 40 χρόνια τα μη καταλυτικά πήγαν πάπαλα, τα καταλυτικά θα αντικατασταθούν κοκ..

 

Και προφανώς τα μηχανικά έχουν άλλη διάρκεια ζωής. Το ίδιο δεν συμβαίνει και στα φωτογραφικά; Όμως μια ηλεκτρονική μηχανή έχει άλλα πλεονεκτήματα.

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την καινούργια ηλεκτρονική Hasselblad με την 500CM, μόνο στο πόσο γρήγορα θα ξεπεραστεί το ηλεκτρονικό της σύστημα, γιατί δεν κάνουν την ίδια δουλειά...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Γενικότητες είναι να λέμε ότι όποιος έχει Φεράρι την έχει για φιγούρα.

 

Το να αγοράσεις Porsche και όχι Φεράρι, είναι σύνηθες και όχι μόνο λόγω low profile των αυτοκινήτων, αλλά και της τοποθέτησής τους στο δρόμο. Οι περισσότερες Φεράρι απέχουν τόσο από το δρόμο, που δεν μπορείς ούτε να βγεις από Πλατεία Κολωνακίου στην Βασιλίσσης Σοφίας! Δεν έχουμε δρόμους για Φεράρι.. Για πόρσε κάνει και ο κατσικόδρομος...

και βέβαια δεν κάνουν ούτε τα ίδια λεφτά, ούτε τα ίδια πράγματα(σε αναλογία)

 

Είναι και το τι ψάχνει κανείς. Εμένα μου αρέσουν τα μεγάλα αυτοκίνητα. Και υπάρχουν "μαούνες" που περνούν αρκετές Πόρσε σε επιδόσεις...

 

Εδω στην κυπρο βγηκε καινουργια μαρκα ρολογιου που ονομαζεται ice-watch

 

Δεν βγήκε στην Κύπρο. Είναι Βέλγικη και εισάγεται και στην Ελλάδα από την εταιρεία Αραβίδης που είναι στη Θεσ/νίκη και εισάγει και τα Edox.

 

http://clepsydre.gr/read_article.php?id=490

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς τα μηχανικά έχουν άλλη διάρκεια ζωής.

 

Από όσα είπες κρατάω αυτό.

Το ότι δεν ξέρω τί θα μου ξημερώσει αύριο σε αυτήν τη χώρα ή το γεγονός ότι η ΔΕΗ μου κρατάει την εγγύηση μικρή σχέση έχουν με το ρολόι μου! Και αφού δεν ξέρω λοιπόν τί θα μου ξημερώσει αύριο, ας σηκώσω ό,τι χρήμα έχω και ας αγοράσω επιτέλους αυτήτν την panamera που την βλέπω και λειώνω.

Οι "καλές" εταιρίες προσπαθούν να δημιουργήσουν σχέση ζωής ανάμεσα στο προϊόν τους και τον καταναλωτή. Οι seiko και citizen δεν μπορούν εύκολα να ισχυριστούν κάτι τέτοιο με το Kinetic και το Eco Drive και, νομίζω, η seiko έχει βγάλει πια από την περιγραφή του Kinetic το -αρκετά παραπλανητικό- "never needs a battery".

Εννοείται πως σε 10-15 χρόνια μπορεί το eco drive μου να το έχω χάσει,σπάσει, να μην θέλω να το βλέπω μπροστά μου. Για την ώρα πάντως με ενοχλεί η σκέψη ότι την επόμενη φορά που θα το στείλω Γερμανία για αλλαγή συσσωρευτή μπορεί να μου πουν "συγνώμη, συσσωρευτής τέλος".

Link to comment
Share on other sites

Japan βεβαια,και φαρδια πλατιά.

Εχει εναν πολυ καλο μηχανισμο ακριβειας,που ειναι ελαχιστα κατωτερος απο τους πολυ ακριβους των Grand Seiko.(Tων Quartz βεβαια,γιατι υπαρχουν και μηχανικα Grand Seiko).

Aμα σε ενδιαφερει,να σου στειλω με πμ,το μαγαζι απο οπου το αγορασα,στην Ιαπωνια.

Πολυ αξιοπιστο μαγαζι,και στελνει σε μηδεν χρονο.

 

To μοντελο είναι αυτό Seiko SBCM023 ακριβώς ;

 

Η πιο προσφατη αγορα μου,ηταν αυτο το ρολοι,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ αυτο.Κανει καμια 200αριά Ευρω μονον.

http://zealouspost.com/watch-review-seiko-sbcm023

 

Aπό σέρβις το αναγνωρίζει η αντιπροσωπεία,γιατί εδώ 3ετίας ρολόγια δεν υπάρχουν ανταλλακτικά λένε :X

Link to comment
Share on other sites

Από όσα είπες κρατάω αυτό.

Το ότι δεν ξέρω τί θα μου ξημερώσει αύριο σε αυτήν τη χώρα ή το γεγονός ότι η ΔΕΗ μου κρατάει την εγγύηση μικρή σχέση έχουν με το ρολόι μου! Και αφού δεν ξέρω λοιπόν τί θα μου ξημερώσει αύριο, ας σηκώσω ό,τι χρήμα έχω και ας αγοράσω επιτέλους αυτήτν την panamera που την βλέπω και λειώνω.

Οι "καλές" εταιρίες προσπαθούν να δημιουργήσουν σχέση ζωής ανάμεσα στο προϊόν τους και τον καταναλωτή. Οι seiko και citizen δεν μπορούν εύκολα να ισχυριστούν κάτι τέτοιο με το Kinetic και το Eco Drive και, νομίζω, η seiko έχει βγάλει πια από την περιγραφή του Kinetic το -αρκετά παραπλανητικό- "never needs a battery".

Εννοείται πως σε 10-15 χρόνια μπορεί το eco drive μου να το έχω χάσει,σπάσει, να μην θέλω να το βλέπω μπροστά μου. Για την ώρα πάντως με ενοχλεί η σκέψη ότι την επόμενη φορά που θα το στείλω Γερμανία για αλλαγή συσσωρευτή μπορεί να μου πουν "συγνώμη, συσσωρευτής τέλος".

Με το συμπαθειο,αλλα αν σου αρεσει πολυ το ρολοι,και αν φοβασαι οτι μπορει να βρεθεις ανευ εξαρτηματος,γιατι δεν αγοραζεις ενα ,ετσι για να τοχεις στην καβατζα;

Λεω εγω τωρα.

 

To μοντελο είναι αυτό Seiko SBCM023 ακριβώς ;

 

 

 

Aπό σέρβις το αναγνωρίζει η αντιπροσωπεία,γιατί εδώ 3ετίας ρολόγια δεν υπάρχουν ανταλλακτικά λένε :X

 

Δες μονος σου. http://www.c-watch.co.jp/ww/s10a.html

Για το σερβις,πιστευω να μην εχω προβλημα.Αλλα και αν εχω,΄θα προσπαθησω να το στειλω στο μαγαζι στην Ιαπωνια,και αν ουτε κι εκει βρω ακρη,θα το βαλω απλως στο μουσειο ρολογιων μου,που κεινται καποια Casio.

Ετσι κι αλλοιως,200 Ευρω εδωσα για να το παρω.Οχι 200 χιλιαρικα,για να φοβαμαι.

Και στο φιναλε,ολα,και ολοι,πεθαινουν καποτε.

Ακομα κι εμεις.

Ετσι δεν ειναι;

(Αμα κοντευεις τα 70,σαν κι εμενα,σκεφτεσαι πιο συχνα κι αυτο το δεδομενο).

 

Μετά από 20, 30, 40 χρόνια... διαβάζω!

 

Να το πει ένας Ελβετός, να το καταλάβω.

 

Όταν στην Ελβετία ανοίξεις τηλεφωνική γραμμή σου κρατούν ένα χρηματικό ποσό για εγγύηση.

 

Αν μετά λίγους μήνες διαπιστώσουν ότι πληρώνεις στην ώρα σου, σου στέλνουν πίσω τα χρήματα με τον τόκο για το διάστημα που τα κράτησαν, μέχρι να διαπιστώσουν ότι είσαι εντάξει!...

 

Στην Ελλάδα συνήθως δεν ξέρεις όχι τι σου ξημερώνει αύριο, αλλά τι θα γίνει με αυτά που συνέβησαν χτες!

 

Μέσα σε 30, 40 χρόνια τα μη καταλυτικά πήγαν πάπαλα, τα καταλυτικά θα αντικατασταθούν κοκ..

 

Και προφανώς τα μηχανικά έχουν άλλη διάρκεια ζωής. Το ίδιο δεν συμβαίνει και στα φωτογραφικά; Όμως μια ηλεκτρονική μηχανή έχει άλλα πλεονεκτήματα.

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την καινούργια ηλεκτρονική Hasselblad με την 500CM, μόνο στο πόσο γρήγορα θα ξεπεραστεί το ηλεκτρονικό της σύστημα, γιατί δεν κάνουν την ίδια δουλειά...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Γενικότητες είναι να λέμε ότι όποιος έχει Φεράρι την έχει για φιγούρα.

 

Το να αγοράσεις Porsche και όχι Φεράρι, είναι σύνηθες και όχι μόνο λόγω low profile των αυτοκινήτων, αλλά και της τοποθέτησής τους στο δρόμο. Οι περισσότερες Φεράρι απέχουν τόσο από το δρόμο, που δεν μπορείς ούτε να βγεις από Πλατεία Κολωνακίου στην Βασιλίσσης Σοφίας! Δεν έχουμε δρόμους για Φεράρι.. Για πόρσε κάνει και ο κατσικόδρομος...

και βέβαια δεν κάνουν ούτε τα ίδια λεφτά, ούτε τα ίδια πράγματα(σε αναλογία)

 

Είναι και το τι ψάχνει κανείς. Εμένα μου αρέσουν τα μεγάλα αυτοκίνητα. Και υπάρχουν "μαούνες" που περνούν αρκετές Πόρσε σε επιδόσεις...

 

 

 

Δεν βγήκε στην Κύπρο. Είναι Βέλγικη και εισάγεται και στην Ελλάδα από την εταιρεία Αραβίδης που είναι στη Θεσ/νίκη και εισάγει και τα Edox.

 

http://clepsydre.gr/read_article.php?id=490

 

Φιλικά

 

Κωστής

Για το Ελλαντα παντα μιλαμε,οχι για τη Γερμανιοα με τις απεραντες λεωφορους των 300 χιλιομετρων ταχυτητας.

Εκει,ουτε η Φερραρι φτουραει,γιατι οπως ξερεις,υπαρχει και η καινουρια Μπουγκατι των 1250 ιππων,με τα 425 km/h ταχυτητα.

Αν δεν την εχεις δει,ψαξε στο γουγλη να δεις και βιντεο.

ΥΓ.Κοντευουμε να το κανουμε το νημα,συζητηση για αυτοκινητα!

Edited by Nikos_s3

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπαθειο,αλλα αν σου αρεσει πολυ το ρολοι,και αν φοβασαι οτι μπορει να βρεθεις ανευ εξαρτηματος,γιατι δεν αγοραζεις ενα ,ετσι για να τοχεις στην καβατζα;

Λεω εγω τωρα.

 

Γιατί κυκλοφόρησε το 2000 σε μόνο 2000 κομμάτια και δεν το βλέπω πια να πωλείται. Και μεταχειρισμένο έχει πάνω από δύο χρόνια να το δω κάπου.

Η αλήθεια είναι πως κοιτάω κάπου κάπου μήπως βρεθεί κανένα μεταχειρισμένο, αλλά δεν. Και στο κάτω κάτω και εκείνο eco drive θα έχει, κάποια στιγμή θα χαλάσει και εκείνου ο συσσωρευτής, οπότε θα μείνω με δύο χαλασμένα ρολόγια. :lol:

Και μου φαίνεται ότι ο συσσωρευτής των eco drive εκφορτίζεται με την πάροδο του χρόνου είτε το χρησιμοποιείς το ρολόι είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

:)

Δες μονος σου. http://www.c-watch.co.jp/ww/s10a.html

Για το σερβις,πιστευω να μην εχω προβλημα.Αλλα και αν εχω,΄θα προσπαθησω να το στειλω στο μαγαζι στην Ιαπωνια,και αν ουτε κι εκει βρω ακρη,θα το βαλω απλως στο μουσειο ρολογιων μου,που κεινται καποια Casio.

Ετσι κι αλλοιως,200 Ευρω εδωσα για να το παρω.Οχι 200 χιλιαρικα,για να φοβαμαι.

Και στο φιναλε,ολα,και ολοι,πεθαινουν καποτε.

Ακομα κι εμεις.

Ετσι δεν ειναι;

(Αμα κοντευεις τα 70,σαν κι εμενα,σκεφτεσαι πιο συχνα κι αυτο το δεδομενο).

 

Το μυαλό μας πάει πάντα στο κακό είναι ανθρώπινη αδυναμία ,είναι άσχετο ή υγεία από τα αγαθά,αλλά και στις δύο περιπτώσεις κανείς δεν θέλει να έχει πρόβλημα :)

 

Ομως όταν οι αντιπροσωπείες στην Ελλάδα έχουν δικό τους καθεστώς,παρά την καταναλωτική νομοθεσία,γίνεται θέμα και τα ελάχιστα ευρώ όταν με την πολιτική τους σου λένε, πάρε άλλο σύντομα .Δεν είναι θέμα τα χρήματα ,αλλά και πρέπει και να βολεύεται κανείς.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες:)

Link to comment
Share on other sites

Theodore41 υπάρχει η πολλαπλή παράθεση όταν θέλουμε να απαντήσουμε σε πάνω από ένα ποστ...αποφεύγουμε λοιπόν τα συνεχόμενα μηνύματα!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούν όλα τα ρολογια να δώσουν αυτή την αίσθηση του αθάνατου.

 

Όταν παρέλαβα το IWC Portuguese Perpetual Calendar ήξερα ότι η ένδειξη Σελήνης (μάλιστα διαφορετικά για τον Βορρά και τον Νότο) είχε ακρίβεια (θα κάνει λάθος μια ημέρα σε) 577 χρόνια!

 

Το ρολόι παράλληλα είναι το πρώτο που ήξερε ότι τα έτη 2100, 2200 και 2300 παρά το γεγονός ότι διαιρούνται με το 4, δεν είναι δίσεκτα, ενώ το 2.400 είναι (όπως ήταν και το 2000, αφού διαιρούνται με το 400)! Οπότε την πρώτη διόρθωση στο ημερολόγιο θα χρειαστεί να ...την κάνω το 2.500, που δυστυχώς το ρολόι μου θα με απογοητεύσει, αφού δεν ξέρει (κακώς) ότι είναι δεν είναι δίσεκτο (για το λόγο αυτό δίνεις μερικά εκατομμύρια και αγοράζεις το Franck Muller Aeternitas Mega 4, που είναι υπολογισμένο για 1000 χρόνια και την 28η Φεβρουαρίου 2500 μου στέλνεις πμ και μου λές "ξύπνα. Πρέπει να αλλάξεις ημερομηνία, κακομοίρη!")

 

Έτσι "είχα μπροστά μου" 497 χρόνια "ησυχίας".

 

Έλα όμως που λέγοντας στον Kurt Klauss (τον σχεδιαστή του ρολογιού) σε μια συνάντησή μας, πόσο θαυμαστό είναι αυτό που έκανε, μου απάντησε "Στην πραγματικότητα είναι θεωρητικός ο υπολογισμός. Μέσα σε αυτά τα χρόνια, το ρολόι θα το κάνεις σέρβις. Κάθε φορά που θα έρχεται στο εργοστάσιο, θα το βάζουμε από την αρχή, οπότε τα 577 χρόνια είναι κυλιόμενα, αλλά και δεν θα τα διαπιστώσεις ποτέ!"

 

Παρ' όλα αυτά ο μικρός δοκιμαστικός σωλήνας που περιέχει το δισκάκι για τους αιωνες 22,23,24 θα σου δώσουν αυτή την αίσθηση αιωνιότητας, που δεν σου δίνει το Eco Drive.

 

Βεβαια η αλήθεια είναι ότι θα σου έρθει κάπως ακριβά, η 'σιγουριά"

 

Και στα ρολόγια ισχύει αυτό που λένε:

 

"Ότι πληρώνεις-παίρνεις..."

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτό το Michael Kors. Είναι καλά σαν ρολόγια;

http://www.zappos.com/multiview/7581540/3

http://www.zappos.com/images/758/7581540/6627-1004803-p.jpg

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ αυτό το Michael Kors. Είναι καλά σαν ρολόγια;

http://www.zappos.com/multiview/7581540/3

http://www.zappos.com/images/758/7581540/6627-1004803-p.jpg

 

Όταν λες "καλά", τι εννοείς;

Αυτό που λέμε "ο Γιαννάκης είναι καλό παιδί";

 

Όλα τα αντικείμενα εχουν μια ποιότητα, που δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς, αν ένα fiat ή μια Jaguar είναι "καλό αυτοκίνητο". Το ότι η Jaguar έχει άλλες προδιαγραφές, κάνει το Fiat "κακό αυτοκίνητο", ή αν πούμε ότι το Fiat είναι "καλό αυτοκίνητο" η Jaguar τι είναι;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...