Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Emena ta rologia kaina thelw den menoun sto xeri mou,ase pou me anxonei kiolas.Einai wraia omws me tromera sxedia kai fisika se oles tis times:rolleyes:

δεν μας το κανεις λιγο πιο λιανα τι εννοεις ''δεν μενουν στο χερι μου'' ?

μπορει να σου προτεινουμε μια λυση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους των Panerai, βρήκα το ακόλουθο link. Αν μη τι άλλο, αν σκέφτεται κανείς να αγοράσει ένα Panerai, καλό είναι να γνωρίζει κι αυτά.

 

Fake Panerai?

 

Επίσης να προσθέσω και το ακόλουθο ενημερωτικό (για άσχετους σαν κι εμένα) site http://www.replicawatchreport.com στο οποίο βρήκα αυτά τα εξαιρετικά άρθρα για τις ρέπλικες. Ακολουθήστε τα links στη σελίδα και διαβάστε τα όλα!

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους των Panerai, βρήκα το ακόλουθο link. Αν μη τι άλλο, αν σκέφτεται κανείς να αγοράσει ένα Panerai, καλό είναι να γνωρίζει κι αυτά.

 

Fake Panerai?

 

Επίσης να προσθέσω και το ακόλουθο ενημερωτικό (για άσχετους σαν κι εμένα) site http://www.replicawatchreport.com στο οποίο βρήκα αυτά τα εξαιρετικά άρθρα για τις ρέπλικες. Ακολουθήστε τα links στη σελίδα και διαβάστε τα όλα!

 

ωραιο site, thanks.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

δεν μας το κανεις λιγο πιο λιανα τι εννοεις ''δεν μενουν στο χερι μου'' ?

μπορει να σου προτεινουμε μια λυση :rolleyes:

 

Ta xanw mou xalane asta file mou exw na valw roloi sta xeria mou kati xronakia.

Ti na kanw kantemisa me ta rologia mallon eimai.:lol:

/[/url]www.sofia.esmartdesign.com/[/url]
Link to comment
Share on other sites

@VSK

υπαρχουν φήμες ότι απέκτησες ένα καινούριο ρολόι, αληθεύουν?

και μάλιστα αν οι πηγες είναι έγκυρες είναι pilot design της Glycine.

πες μας τις εντυπωσεις σου, βαλε καμια φωτο στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

@ixchel

για το ότι τα χάνεις μάλλον δε θα μπορέσει κανείς να σε βοηθήσει εκτός και αν βάλουμε τσιπάκι στο ρολόι ώστε να το εντοπίζεις μέσω δορυφόρου!

τωρα για το ότι σου χαλάνε εγώ έχω μια σίγουρη λύση να σου προτείνω αλλά πολύ απο το φόρουμ θα πεσουν να με φάνε.

αγόρασε ένα ρολεξ και δε θα σου χαλάσει, προτίμησε το oyster 31mm και όχι τη καθαρή γυναικία σειρά γιατι όσο και να το κάνουμε η μικρή μηχανή αν και κορυφαία για το μέγεθος της δεν τοσο ανθεκτική όσο είναι η 3135 που έχει το oyster των 31mm.

Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους των Panerai, βρήκα το ακόλουθο link. Αν μη τι άλλο, αν σκέφτεται κανείς να αγοράσει ένα Panerai, καλό είναι να γνωρίζει κι αυτά.

 

Fake Panerai?

 

Επίσης να προσθέσω και το ακόλουθο ενημερωτικό (για άσχετους σαν κι εμένα) site http://www.replicawatchreport.com στο οποίο βρήκα αυτά τα εξαιρετικά άρθρα για τις ρέπλικες. Ακολουθήστε τα links στη σελίδα και διαβάστε τα όλα!

Πολυ καλα και τα 2 να σαι καλα που μας σκεφτηκες ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

@VSK

υπαρχουν φήμες ότι απέκτησες ένα καινούριο ρολόι, αληθεύουν?

και μάλιστα αν οι πηγες είναι έγκυρες είναι pilot design της Glycine.

πες μας τις εντυπωσεις σου, βαλε καμια φωτο στο φορουμ.

 

Αληθεύουν οι φήμες! ;)

Είναι το Glycine Incursore 44mm, μοντέλο 3762.19-1, με μεταλλικό μπρασελέ σε σατινέ επεξεργασία. Μεγάλο όμορφο ρολόι, με μινιμαλιστικό design. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

nice, ειναι σίγουρα αυθεντικό αυτο που πήρες? απο ότι βλέπεις τα fake είναι πλέον τόσο καλα φτιαγμένα που δε τα ξεχωρίζεις και οι αγορές μέσω διαδυκτίου ο πιο εύκολος τρόπος για να τα προωθήσεις.
Link to comment
Share on other sites

παραθέτω μερικές ιδέες στα παρακάτω links

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=ry15116&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27chorus+gents%27+and+brand+%3D%27raymond+weil%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=ry8502&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27parsifal+gents%27+and+brand+%3D%27raymond+weil%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=bm4993&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27classima%27+and+brand+%3D+%27baume+%26+mercier%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=ti12307&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27heritage+150+years+3+hands%27+and+brand+%3D+%27tissot%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=ml6801&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27masterpiece+five+hands%27+and+brand+%3D+%27maurice+lacroix%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=gp12870&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27vintage+1945%27+and+brand+%3D%27girard+perregaux%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=br5037&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27hydromax%27+and+brand+%3D+%27bell+%26+ross%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=op8747&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27historic+luminor+marine+44mm%27+and+brand+%3D+%27officine+panerai%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

 

http://www.bodying.com/season2/watches/detail.asp?product_id=ze11771&SQLStmt=select+%2A+from+watches%5Fproduct+where+series%3D%27class+elite+automatic+680%27+and+brand+%3D+%27zenith%27+and+hide%5Fmodel+%3C%3E+1

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία. :confused:

Διαβάζω στις περιγραφές κάποιων ρολογιών για PVD επίστρωση. Βρήκα αρκετές λεπτομέρειες για την τεχνική εδώ αλλά θα ήθελα να μάθω ειδικότερα για τα ρολόγια πού χρησιμοποιείται και γιατί. Τι οφέλη προσδίδει στο ρολόι και τι επιπτώσεις έχει στην τιμή του; Αντέχει στο χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

οταν μπεις στο site πατα εκει που λεει taucheruhren δεξια, μετα στη σελίδα που σε βγάζει το ρολόι είναι αριστερά πάνω το πρώτο.

 

φτιαχνουν ιδια μοντελακια με την γνωστη εταιρια? ειναι καλα?

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία. :confused:

Διαβάζω στις περιγραφές κάποιων ρολογιών για PVD επίστρωση. Βρήκα αρκετές λεπτομέρειες για την τεχνική εδώ αλλά θα ήθελα να μάθω ειδικότερα για τα ρολόγια πού χρησιμοποιείται και γιατί. Τι οφέλη προσδίδει στο ρολόι και τι επιπτώσεις έχει στην τιμή του; Αντέχει στο χρόνο;

η PVD επιστρωση εφαρμόζεται σε ορισμενα μοντελα κυρίως για να προσδώσει ένα vintage χρωμα στην κάσα, για παραδειγμα στα panerai ρολογια εφαρμοστηκε κατα κόρον στο παρελθον και το military look που ουτως ή αλλως κατείχαν εγινε ακομη εντονοτερο. .

Ωστοσο περα απο το πολυ ομορφο χρώμα υπαρχει το μεγιστο μειονεκτημα της ευαισθησιας στη χαραξη, θελουν τρομερη προσοχη. Δε σου το συνιστω. Παντως υπαρχουν εταιρείες στο εξωτερικο που αναλαμβανουν να επιστρωσουν οποιοδηποτε ατσαλινο ρολοι εαν το επιθυμεις

 

καλοφορετο το ρολογακι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις ευχές. :)

Το PVD μου κίνησε την περιέργεια γιατί είχα δει ότι κάποιοι θέλουν να το αφαιρέσουν από τα ρολόγια τους σε κάποια άλλα forum και αναρωτήθηκα προς τι όλη η φασαρία.

Link to comment
Share on other sites

μία ερώτηση είναι αλήθεια οτι όποια ρολόγια λένε geneve(κάτω απο τη μάρκα) είναι μία πιστοποίση της καλής ποιότητας και λειτουργίας?
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

φτιαχνουν ιδια μοντελακια με την γνωστη εταιρια? ειναι καλα?

ελα γερόλυκε, για πλακα σου έβαλα το link, το ατομο φτιάχνει αυθεντικά ρολογια απομιμήσεις μεγάλων εταιριων, όλα του τα μοντέλα ειναι σχεδιασμένα βάση γνωστών κομματιων των "μεγάλων". πιθανότατα τα ρολογια του να ειναι καλα για τη τιμή τους αλλα και μόνο απο αυτο που κάνει χάνει το κυρος του, έγώ προσωπικά δε θα έπερνα ρολόι του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα georgehh,

η γενευη γενικά έχει παράδωση στην καλή ορολογοποιηα, το ότι γράφουν κάποιες εταιρίες γενεύη είναι για να προσδώσουν λίγο περισσότερο κυρος στο όνομα τους, δε φανταζομαι να το έχεις δει σε πραγματικα μεγάλες εταιριες αυτο γραμμενο. υπάρχει μια παράδωση όπου τα ρολόγια που φτιάχνονται στη γενεύη να μπορούν να φέρουν γραβούρα στη μηχανή τους με τη σημαία της γενευης σαν ενδεικτικό της ποιότητας τους. τότε ίσως να ήταν η πόλη με τα υψιλότερα στανταρτς στην ορολογοποιηα αλλά τώρα πολλές εταιριες απλά έχουν εκεί την έδρα τους (και δε φτιαχνονται εκει) για να εκμεταλευονται τη παράδωση της πόλης και να μπορούν να βάλουν τη γκραβουρα της. Γνωστές είναι ακόμα και οι "γραμμές της γενευης" που γίνονται για αισθητικούς λόγους στη πλατίνα της μηχανής. τα τελευταία χρόνια μπαίνει και στα ρολόγια από το Flerieur η σημαια της πόλης σαν σύμβολο καταγωγής του ρολογιού, πχ Parmigiani Flerieur. (εγω παντος προτίμώ parmegiano reggano)

Link to comment
Share on other sites

φιλε ghostdoc μαλλον μπερδεψες το pvd με την μεταλλικη επιστρωση που γίνεται με ηλεκτροχημικό τρόπο, οπως στα επιχρυσα, επαργυρα και επιχρωμιομένα αντικείμενα ή κάσες ρολογιων, αν διαβασεις το λινκ που έβαλε ο vsk θα σε βοηθήσει να ξεμπερδευτείς. το pvd είναι και ανθεκτικό στις γρατσουνιές και σε οτιδήποτε άλλη φθορά, και προπάντον στο χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

geneve εχουν απο κάτω η vacheron constantin η frederique constant η reymond weil και η baume και άλλες αυτές όμως δεν νομίζω να μην είναι καλές σίγουρα και αλλές θα το εκμεταλεύονται
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

φιλε ghostdoc μαλλον μπερδεψες το pvd με την μεταλλικη επιστρωση που γίνεται με ηλεκτροχημικό τρόπο, οπως στα επιχρυσα, επαργυρα και επιχρωμιομένα αντικείμενα ή κάσες ρολογιων, αν διαβασεις το λινκ που έβαλε ο vsk θα σε βοηθήσει να ξεμπερδευτείς. το pvd είναι και ανθεκτικό στις γρατσουνιές και σε οτιδήποτε άλλη φθορά, και προπάντον στο χρόνο.

φιλε μου δεν ξερω τι σου συμβαινει και ζητας συνεχως εξηγησεις για πραγματα τα οποια ΕΣΥ μπερδευεις. Για να συνοψισουμε να σου πω οτι ΠΟΤΕ δε λεω ή γραφω κατι χωρις να ειμαι τουλαχιστον 99% βεβαιος. Λοιπον το PVD χαρασει πανευκολα και ειναι ακριβως αυτο που ειπα. Οταν ξεμπερδευτεις σε παρακαλω αν δε γνωριζεις κατι να ρωτας ευγενικα αλλιως να προσπερνας για να μη δημιουργουνται τριβες, οκ? Κυριως μην αμφισβητεις κατι που δε γνωριζεις.Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φιλε ghostdoc

το ρολόι που φοράω είναι επικαλυμμένο με PVD και δε χαράσεται καθόλου ευκολά, βασικά 3 χρονια τώρα δεν έχει καθόλου γρατσουνιές. το κακό είναι ότι αν αποκτήσει το PVD γρατσουνιά φαίνεται σαν τη μύγα μες το γάλα. έχω και έναν σουγιά με PVD και θέλησα να το βγάλω γιατι προτιμούσα τη λάμψη του ατσαλιού. το έτριβα ώρες με χοντρό γυαλόχαρτο, μου έφυγε η μαγκιά αλλά όχι το άθλιο PVD.

ας διαβάσουμε λίγο το λινκ του vsk και ας ρωτήσουμε και άλλα άτομα που έχουν ρολόγια με PVD.

δε ξέρω αν βρήκες το μήνυμα που σου έγραψα μη ευγενικό. αν είναι έτσι συγνώμη, πάντος δε θέλω να ξαναγράψεις λέξεις με κεφαλαία τονίζοντας και φωνάζοντας κάποιες λέξεις.

αν θές προσπάθησε να ξύσεις ένα τηγάνι με επικάλυψει PVD και ένα χωρίς για να δεις πιο θα χαρακτεί πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα georgehh,

σίγουρα υπαρχουν κάποιες εταιρίες στις οποίες οφήλεται το καλό όνομα της γενεύης στην ορολογοποιηα όπως αυτές που έγραψες, που κρατάνε τη παράδωση της γενεύης και το όνομα της ψιλα τα τελευταια 300 χρόνια, υπάρχουν όμως άλλες όπως λες που το εκμεταλεύονται.

πχ η Parmigiani είναι αυτη που έκανε γνωστή το Flerieur και του έδωσε κύρος σαν πόλη ορολογοποιηας, αλλά σίγουρα θα δημιουργηθούνε κάποιες που θα εκμεταλευτούνε αυτο το καλό όνομα, άλλο ένα παράδειγμα είναι και η γερμανικη Glashutte με την Lange και την Glashutte Original που έχουνε την παράδωση της καλης υψιλής ορολογοποιηας της πόλης και έχουμε και την Glashutte Nautische Instrumente που δημιουργηθηκε πρόσφατα και και έχει σχετικά απλά και φτηνά ρολογια αλλα εκμεταλεύεται το καλό όνομα της πόλης στα ρολογια. Πιστευω με αυτα τα παραδείγματα να έγινε πιο κατανοητο, χτες βασικά βιαζόμουνα για να βγω και γιαυτο έγραψα κατι σύντομο.

Link to comment
Share on other sites

@georgehh

το λάθος μου ηταν που έγραψα δε φαντάζομαι να το είδες σε καμια μεγάλη, απλά η μεγάλες το γράφουν γιατι πραγματικά είναι και αυτές κομμάτια της ιστορίας τη πόλης ενώ τωρα πλεον οι περισσότερες το γράφουν για λόγους μαρκετινγκ. Επισης δε ξέρουμε και ακριβώς το νομικο καθεστός του εκάστοτε καντονιού, τα οποία κάποια ευνοούν με φοροαπαλλαγές την ύπαρξει εταιριων ορολογοποιηας και γιαυτο ειναι μαζεμένο το 95+% της ελβετικης ορολογοποιηας μονο σε 3 καντόνια, geneve, nechautel, solothurn.

πάντος οι γραμμές τις γενεύης αλλά και γενικά όλα τα είδη φρεζαρίσματος της πλατίνας και των γεφυρών της, εκτός από το αισθητικό τους κομμάτι έχουν και μια βασική λειτουργική αποστολή. συγκρατούνε την όποια σκόνη περάσει στο ρολόι πάνω τους χάρις την όχι λεία υφή τους ώστε να μην περάσει στα λειτουργικά γρανάζια της μηχανής. γιαυτο κάποιες γέφυρες έχουν ένα φρεζάρισμα με πολλά μικρά κυκλάκια. και εγώ πριν το διαβάσω όταν έβλεπα το κυκλικό φρεζάρισμα αναρωτιόμουν, μα καλά κάνουν τόσο καλη και λεπτομερή δουλειά και αφήνουν αγυάλιστες τις γέφυρες! που να το φανταζόμουνα ότι ακόμα και αυτο έχει κάποιον λειτουργικό σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

dimatha, marketer για πειτε την γνωμη σας : οπως εχω γραψει εχω το Omega SpeedMaster stell -ολα stell-και αυτο μου δημιουργει προβλημα στο να φαινονται οι δεικτες γιατι ειναι ασημενιοι πανω σε φοντα ασημενιο-ειναι και η ηλικια ? μπα :lol: Λοιπον σκεφτομαι μηπως αλλαζα τους δεικτες σε μαυρους -και μαλιστα στον καταλογο της Ωμεγα βρηκα οτι οι δεικτες -μαυροι- ενος επετειακου Ολυμπιακων αγωνων , θα ηταν ιδανικοι.

Τι λετε ? κατ'αρχας ειναι ευκολο να αλλαχθουν? πειραζεται καθολου η μηχανη? ανοιγεται καν? η αλλαζουν απο την εξωτερικη πλευρα μονον? και υποθετω αυτο να το κανουν στην αντιπροσωπεια μονον ετσι ? Για πειτε μου :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...