Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα μια ερωτηση επειδη δεν κλεινω ποτε το κινητο πρεπει καπου καπου να κανουμε ενα κλεισημο η επανακινηση τι ειναι καλυτερο? Και πως κανουμκε hard reset αχρηαστο νανε βεβαια .

Επειδή το έκανα σήμερα και σώθηκα .Είχε κολλήσει στο άνοιγμα στο logo και δεν ξεκινούσε. Γιατί όπως είπε ένας φίλος δεν διαβάζω το φορουμ και έχει γραφεί πολλές φορές να πάω για αλλαγή πλακέτας. Και γω αυτό νόμιζα γιατί είχα διαβάσει πολλές παρόμοιες καταστάσεις και ειπα την έφαγα. Ρωτάω εδώ μέσα και μου είπαν να δοκιμάσω hard reset. Το έκανα και σώθηκα. Ξανά άνοιξε. Κλείνεις τελείως το κινητο, το ανοίγεις έχοντας πατημένο το κατω πληκτρο, μόλις εμφανιστεί το logo αφήνεις το μεσαίο κουμπί και το ξαναπατας συνεχίζοντας να έχεις πατημένο το κατω πληκτρο. Σου βγάζει ένα μενού για διαγραφή όλων πατάς "Ναι" 2 φορές και κάνει hard reset

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έκανα σήμερα και σώθηκα .Είχε κολλήσει στο άνοιγμα στο logo και δεν ξεκινούσε. Γιατί όπως είπε ένας φίλος δεν διαβάζω το φορουμ και έχει γραφεί πολλές φορές να πάω για αλλαγή πλακέτας. Και γω αυτό νόμιζα γιατί είχα διαβάσει πολλές παρόμοιες καταστάσεις και ειπα την έφαγα. Ρωτάω εδώ μέσα και μου είπαν να δοκιμάσω hard reset. Το έκανα και σώθηκα. Ξανά άνοιξε. Κλείνεις τελείως το κινητο, το ανοίγεις έχοντας πατημένο το κατω πληκτρο, μόλις εμφανιστεί το logo αφήνεις το μεσαίο κουμπί και το ξαναπατας συνεχίζοντας να έχεις πατημένο το κατω πληκτρο. Σου βγάζει ένα μενού για διαγραφή όλων πατάς "Ναι" 2 φορές και κάνει hard reset

Ευχαριστω πολυ θα το θυμαμαι ελπιζω να μη μου χρειαστει ποτε αλλα καλο ειναι να τα ξερεις ολα και μαρεσει να τα γνωριζω σε καθε κινητο που παιρνω απο κολπα μεχρι το μενου οποτε hard reset αμα κολλησει και εργοστασιακες ρυθμισεις οταν κανεις αναβαθμηση για σιγουρια ,

Link to comment
Share on other sites

Θυμιστε μου λίγο τι είναι και τι κανει αυτό το κόκκινο λαμπάκι που αναβοσβήνει πίσω αριστερά δίπλα από τον φακό της κάμερας όταν έχουμε την κάμερα ανοιχτή και πάμε να τραβήξουν μια φωτογραφία.

 

Είναι λέιζερ που αναγνωρίζει τα χρωματα του θέματος για να τραβάει όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες? Καλά το λέω?

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Θυμιστε μου λίγο τι είναι και τι κανει αυτό το κόκκινο λαμπάκι που αναβοσβήνει πίσω αριστερά δίπλα από τον φακό της κάμερας όταν έχουμε την κάμερα ανοιχτή και πάμε να τραβήξουν μια φωτογραφία.

 

Είναι λέιζερ που αναγνωρίζει τα χρωματα του θέματος για να τραβάει όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες? Καλά το λέω?

 

Το λέιζερ βοηθά στην εστίαση και την δουλειά με τα χρώματα την κάνει ο αισθητήρας κάτω από το φλας.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι έρωτας.......

Βγάζω φωτογραφίες τοπία με ήλιο και φαίνονται τόσα ωραία....

 

Αυτό το κινητό μέχρι το 2018 το βλέπω να αντέχει.....

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι έρωτας.......

Βγάζω φωτογραφίες τοπία με ήλιο και φαίνονται τόσα ωραία....

 

Αυτό το κινητό μέχρι το 2018 το βλέπω να αντέχει.....

...και βαλε!:lol:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

...και βαλε!:lol:

 

Έτσι όπως πάνε οι εταιρίες έτσι με της ναυαρχίδες δεν βλέπουμε πλέον τρομερές διαφορές. Οπότε το G4 έχει μέλλον...

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Άνετα παιδιά. Τι άλλο να χρειαστούμε πια. Το πολύ πολύ να χρειαστεί νέα μπαταρία. Που άλλες ναυαρχίδες, ούτε αυτό δεν θα μπορούν να δώσουν εύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προβλέπω τριχρονη συμβίωση τουλάχιστον. Ανυπομονώ να φύγει ο πρώτος χρόνος της εγγύησης, να βγούνε και οι rom οι καλές να το στήσω στα μέτρα μου. Ή έστω να βγει τρόπος root χωρίς ξεκλείδωμα bootloader στην mm ρε γμτ! Μέχρι τότε μόνο το SwiftKey, ούτε καν launcher.

LG G4 H815

Rom: Nougat 7.0 29a stock heavily debloated

Kernel: LG stock

Recovery: Twrp 3.1.1.1

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου. Όχι γιατί θέλω να σας ενοχλήσω αλλά γιατί πρότεινα σε δύο άτομα το συγκεκριμένο τηλέφωνο, το αγόρασαν και κάθε τρεις και λίγο ανακαλύπτω και ένα καινούριο θέμα με το G4 και θέλω ειλικρινά να ακούσω τις γνώμες σας. Ίσως κιόλας να βγει κάτι θετικό από αυτήν την συζήτηση.

Δεν προβληματίζει κανέναν το θέμα που παρουσιάζουν μερικές συσκευές με το ξαφνικό κόλλημα στο logo; Καταρχήν το πρόβλημα εμφανίζεται σε συσκευές απείραχτες, μη ρουταρισμένες και στα καλά καθούμενα χάνεις τα πάντα. Αλήθεια τα αρχεία από την εσωτερική μνήμη μπορείς να τα ανακτήσεις αν συμβεί; Απάντηση ή διάγνωση από την LG δεν υπάρχει. Η αντιμετώπιση του σέρβις δεν είναι ίδια όπως στις περιπτώσεις του bootloop. Δεν σου λένε, στείλτο να βρούμε τι έχει και να το διορθώσουμε, αλλά κάντο επαναφορά και άμα ανοίξει τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα προς επιδιόρθωση. Εσείς το βρίσκεται εντάξει ότι η συσκευή σας ανά πάσα στιγμή μπορεί να σας σβήσει τα πάντα για μία άγνωστη αιτία και ότι το σέρβις (και συνεπώς η LG) δεν ενδιαφέρεται να βρει την αιτία του προβλήματος; Και πως ξέρουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι επίσης απόρροια της μεθόδου παραγωγής η οποία προκαλεί τα bootloops και ότι αυτή έχει διορθωθεί πλήρως ή κάποιας άλλης προβληματικής μεθόδου;

Εγώ που δεν είμαι κάτοχος της συσκευής, είμαι ήδη αρκετά αγχωμένος για το αν θα βγάλει πρόβλημα σε αυτούς που το πρότεινα και το αγόρασαν. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πως θα ήταν να πληρώσω 310+ ευρώ και να είμαι με το άγχος αν θα κάνει τα ίδια και σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική κάμερα ειδικά άμα έχεις δουλέψει manual mode με σούπερ compact ή slr κάνεις διάφορα σε συνδυασμό με τον αισθητήρα χρωμάτων ίσως το καλύτερο αποτέλεσμα εικόνων όχι στην οθόνη του κινητού όπου όλα λίγο πολύ δείχνουν πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά σε οθόνη υπολογιστή και όχι μόνον. Εμπειρία χρήσης θαυμάσια πολύ smooth ασκαλωτο τελείως ,μπαταρία σούπερ για τα δεδομένα της κατασκευής και του μεγέθους της οθόνης, οθόνη όπως πρέπει ,τόσο όσο ταχύτατο. ...ε αν κολλήσει το φτιάχνει το σέρβις σιγά μην πεθάνουμε αν εξαρχής σκεφτόμαστε πως θα κολλήσει σε bootloop κλπ κλπ
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου. Όχι γιατί θέλω να σας ενοχλήσω αλλά γιατί πρότεινα σε δύο άτομα το συγκεκριμένο τηλέφωνο, το αγόρασαν και κάθε τρεις και λίγο ανακαλύπτω και ένα καινούριο θέμα με το G4 και θέλω ειλικρινά να ακούσω τις γνώμες σας. Ίσως κιόλας να βγει κάτι θετικό από αυτήν την συζήτηση.

Δεν προβληματίζει κανέναν το θέμα που παρουσιάζουν μερικές συσκευές με το ξαφνικό κόλλημα στο logo; Καταρχήν το πρόβλημα εμφανίζεται σε συσκευές απείραχτες, μη ρουταρισμένες και στα καλά καθούμενα χάνεις τα πάντα. Αλήθεια τα αρχεία από την εσωτερική μνήμη μπορείς να τα ανακτήσεις αν συμβεί; Απάντηση ή διάγνωση από την LG δεν υπάρχει. Η αντιμετώπιση του σέρβις δεν είναι ίδια όπως στις περιπτώσεις του bootloop. Δεν σου λένε, στείλτο να βρούμε τι έχει και να το διορθώσουμε, αλλά κάντο επαναφορά και άμα ανοίξει τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα προς επιδιόρθωση. Εσείς το βρίσκεται εντάξει ότι η συσκευή σας ανά πάσα στιγμή μπορεί να σας σβήσει τα πάντα για μία άγνωστη αιτία και ότι το σέρβις (και συνεπώς η LG) δεν ενδιαφέρεται να βρει την αιτία του προβλήματος; Και πως ξέρουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι επίσης απόρροια της μεθόδου παραγωγής η οποία προκαλεί τα bootloops και ότι αυτή έχει διορθωθεί πλήρως ή κάποιας άλλης προβληματικής μεθόδου;

Εγώ που δεν είμαι κάτοχος της συσκευής, είμαι ήδη αρκετά αγχωμένος για το αν θα βγάλει πρόβλημα σε αυτούς που το πρότεινα και το αγόρασαν. Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πως θα ήταν να πληρώσω 310+ ευρώ και να είμαι με το άγχος αν θα κάνει τα ίδια και σε εμένα.

 

 

Αν το βγάλει μέσα στην εγγύηση έχει καλώς.

 

Όσοι το επαναφέρουν με hard reset και για την ώρα φτιάχνει ποιος μας βεβαιώνει οτι αργότερα δεν θα ξανα εμφανίσει το πρόβλημα.

 

Πώς γίνεται ενώ έχουν εντοπίσει το πρόβλημα στην πλακέτα να μην την αλλάζουν σε όσα εμφανίζουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Streetwise, δεν νομίζω, αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις. Όταν ο άλλος χρησιμοποιεί το κινητό σαν εργαλείο για τη δουλειά του η βασίζεται σε αυτό στην καθημερινότητα του και ξαφνικά βρεθεί να έχει χάσει τα πάντα και να πρέπει χωρίς να έχει ούτε λεπτό διαθέσιμο να χάσει κανένα μισάωρο μόνο και μόνο για να ξανά λειτουργήσει το τηλέφωνο του, αυτό είναι πρόβλημα. Και μετά πρέπει να φάει μια μέρα να το ξανά στήσει και δεν έχει καμία εγγύηση ότι αυτό δεν θα ξανά συμβεί.

 

Nexus82, τις ίδιες απορίες έχουμε. Μόνο στο bootloop αλλάζουν πλακέτα. Αυτό με το κόλλημα στο logo που φτιάχνει με επαναφορά, καθώς φαίνεται δεν το αντιμετωπίζουν σαν πρόβλημα της συσκευής για το οποίο χρειάζεται να κάνουν κάτι. Η σου λένε από το τηλέφωνο, κάνε επαναφορά και η συσκευή ξανά δουλεύει η αν την στείλεις, την κάνουν αυτοί επαναφορά και εφόσον η συσκευή θα ξανά λειτουργήσει δεν πρόκειται να το ψάξουν. Η συσκευή θα θεωρηθεί επιδιορθωμενη.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Streetwise, δεν νομίζω, αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις. Όταν ο άλλος χρησιμοποιεί το κινητό σαν εργαλείο για τη δουλειά του η βασίζεται σε αυτό στην καθημερινότητα του και ξαφνικά βρεθεί να έχει χάσει τα πάντα και να πρέπει χωρίς να έχει ούτε λεπτό διαθέσιμο να χάσει κανένα μισάωρο μόνο και μόνο για να ξανά λειτουργήσει το τηλέφωνο του, αυτό είναι πρόβλημα. Και μετά πρέπει να φάει μια μέρα να το ξανά στήσει και δεν έχει καμία εγγύηση ότι αυτό δεν θα ξανά συμβεί.

 

Nexus82, τις ίδιες απορίες έχουμε. Μόνο στο bootloop αλλάζουν πλακέτα. Αυτό με το κόλλημα στο logo που φτιάχνει με επαναφορά, καθώς φαίνεται δεν το αντιμετωπίζουν σαν πρόβλημα της συσκευής για το οποίο χρειάζεται να κάνουν κάτι. Η σου λένε από το τηλέφωνο, κάνε επαναφορά και η συσκευή ξανά δουλεύει η αν την στείλεις, την κάνουν αυτοί επαναφορά και εφόσον η συσκευή θα ξανά λειτουργήσει δεν πρόκειται να το ψάξουν. Η συσκευή θα θεωρηθεί επιδιορθωμενη.

Μα νομίζω ότι το κόλλημα στο logo είναι bootloop. Απλά σε κάποιες συσκευές διορθώνεται με hard reset. Και σε κάποιες άλλες όχι.

Όσο για τα αρχεία καμία συσκευή δεν σου εξασφαλίζει 100% ότι θα είναι ασφαλή και διαθέσιμα για πάντα. Ούτε το καλύτερο pc. Με τα σημερινά δεδομένα η πιο αξιόπιστη λύση για κάτι τέτοιο είναι οι cloud υπηρεσίες. Drive, Box, mega, Dropbox κ.λ.π. Με τις ιδιαιτερότητές τους βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι στο επιβεβαιωμένο από την LG bootloop η συσκευή δεν επαναφέρεται με κανέναν τρόπο. Όσο για το δεύτερο που έγραψες, αυτό δεν δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση την LG να μην πάρει στα σοβαρά το ζήτημα, να μην ερευνήσει τι συμβαίνει και να μην δώσει λύση. Και σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογεί τον καταναλωτή να δικαιολογεί τον κατασκευαστή αντί να διεκδικεί αυτά που δικαιούται. Εδώ μιλάμε για μια συσκευή η οποία έχει αναφερθεί από αρκετούς παγκοσμίως ότι πρακτικά κάνει μόνη της οποτε θέλει επαναφορά ρυθμίσεων. Άμα το ψάξεις θα δεις ότι έχουν αναφερθεί αρκετές τέτοιες περιπτώσεις όπου φτιάχνει με hard reset. Τώρα αν όντως η LG αρχίσει και καλύπτει και αυτές τις συσκευές με αλλαγή πλακέτας και αν όντως οι νέες πλακέτες δεν το παρουσιάζουν, τότε πραγματικά δεν υπάρχει κανένα θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές πρέπει να ειπωθεί ότι bootloop μπορεί να πάθει οποιαδήποτε συσκευή. Αν σχετίζεται με Sw λύνεται με Hard reset. Αν σχετίζεται με hardware θέλει επισκευή.

 

Υπάρχουν τουλάχιστον 2 3 άτομα εδώ μέσα που ανάφεραν Bootloop και ρωτούσαν αν πρέπει να το πάνε για αλλαγή και τους είπαν κάντε Hard reset και και έστρωσε.

 

Αυτές οι περιπτώσεις δεν έχουν να κάνουν με πλακέτα και την LG.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος. Απλά είναι το ίδιο. Το παίρνω από την αρχή.

 

Η συσκευή παθαίνει bootloop. Το πρώτο που κάνεις είναι να βγάλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλεις. Την ενεργοποιείς. Παθαίνει το ίδιο? Προσπαθείς να την κάνεις boot (ενεργοποίηση) πατώντας τα κουμπιά πίσω και επιλογή start. Παθαίνει πάλι το ίδιο? Κανείς πάλι το ίδιο με τα κουμπιά επιλέγοντας αυτήν την φορά hard reset. Παθαίνει πάλι το ίδιο? Του αλλάζεις πλακέτα. Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις χάνεις τα δεδομένα σου. Φυσικά αυτά που είχες αποθηκευμένα ΜΟΝΟ στην συσκευή.

Όσο για το να ζητάμε ευθύνες από την εταιρία (όποια κι αν είναι αυτή) για τα δεδομένα που χάσαμε είναι άλλο ζήτημα.

 

Υ.Γ. Εμένα προσωπικά μου είχε πάθει bootloop ένα galaxy nexus που είχα. Ήταν μέσα στην εγγύηση και μου άλλαξε πλακέτα η Samsung. Έχασα τα δεδομένα που είχα. Με πείραξε. Τι θα έπρεπε να κάνει η εταιρία? Να με αποζημιώσει? Ή επειδή ήμουν ο μοναδικός δεν είναι το ίδιο. Είμαι κι ευχαριστημένος γιατί θα μπορούσαν να μου έλεγαν ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

μου θυμιζει τις εποχες του s3 οπου εκαιγε τις καρτες μνημης. ολοι ειχαν τρελαθει ποτε θα καει η δικη τους. και στο g4 εχω ακομα την καρτα που ειχα παρει με το s3 (λογικα πρεπει να καει καποια στιγμη! 4 χρονια θα κλεισει σε λιγο!) . Είμαι με 505 και ειμαι καλα προς το παρον. Το κινητο το πηρα με οριζοντα 3ετιας τουλαχιστον, και οπως το βλεπω τον εχει ευκολα. Προφανως παρακολουθω το θεμα με τα bootloops, αλλα και κανενα προβλημα απολυτως να μην εχει αναφερθει, τα σημαντικα αρχεια μας πρεπει να εχουμε κανονισει πως θα τα προστατευουμε, το κινητο μπορει να κλαπει,βραχει,σπασει κλπ οποτε τα χανεις. Δεν δικαιολογω την lg, καταλαβαινω αν καποιος ταλαιπωρηθει απο τετοια ελλατωματα να δηλωνει την δυσαρεσκεια του, ή να τον αγχωνει το προβλημα για να το αγορασει, αλλα τα δεδομενα μας εμεις ευθυνομαστε αν τα χασουμε
Link to comment
Share on other sites

στο galaxy core, το A536 και στο tablet galaxy lite που είχα, χρειάστηκε να κάνω επαναφορά 2 φορές. δεν έχασα τίποτα. έχω κρατήσει backup του κινητού και των επαφών και στο google και στην sd. μάλιστα, όταν τελειώνει η επαναφορά έβγαζε επιλογή και στα τρία αν θέλει να επαναφέρω τα δεδομένα από το back up.

Καταλαβαίνω την λογική σας αλλά και απο την άλλη, επειδή ακριβώς δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι οποιονδήποτε τρίτο και ακόμα περισσότερο μια εταιρεία, φροντίζεις ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου καποιος αν η συσκευη κυκλοφορει με κανινικο μεταλλικο πισω καπακι εκτος απο το δερματινο, ή μονο με το πλαστικο με το μεταλλικο φινιρισμα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να μου καποιος αν η συσκευη κυκλοφορει με κανινικο μεταλλικο πισω καπακι εκτος απο το δερματινο, ή μονο με το πλαστικο με το μεταλλικο φινιρισμα?

 

Καπου τα εχεις μπερδεψει λιγο..Η συσκευη βγαινει με πλαστικο καπακι χωρις μεταλλικο φινιρισμα,ή δερματινο.Τα δερματινα εχουν και 1 πλαστικο καπακι δωρο η συσκευασια,ενω αυτα με το πλαστικο καπακι εχουν μονο 1 χωρις το δερματινο.Το μεταλλικο φινιρισμα που λες ειναι του τηλεφωνου,που και παλι δεν ειμαι μεταλλικο,αλλα πλαστικο.To g4 δεν εχει καθολου μεταλλο πανω του...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...