Jump to content

[MOTO] Modenas Dinamik 125


nmk1988
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Isos ta xeroulia na bgenoun.De to exo psaksei...Tha rotiso to mixaniko an de xreiazontai na ta bgalw.

Oso gia tis podies ego nomizo oti de bgenoun alla ki auto mporo na to ma8w.

soz gia ta greeklish...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι με τα φλασακια ενσωματομενα στο κυριως φως.

Μετραω 3 εβδομαδες μεχρι να το παρω.

παντως ειναι εκπληκτικο. Το καλοκαιρι υπολογιζω να περασω μαργαριτα δισκους και χειροποιητη εξατμηση, αν και φοβαμαι οτι θα με γραφουν για τον θορυβο

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

telika to vrika to mhxanaki pou elega oti einai idio me to z... den einai modenas!einai mia koreatikh oti nanai marka k vgainei se 50 k 125 cc k einai akrivws to idio se tetraxrono!den exei sumplekth k foraei ton kinhthra tou innova!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι δικιο εχεις.Μου το ειπαν το ιδιο και κατι φιλοι μου. Μια Κορεατικη μουφα μου ειπαν που ειναι ακριβως ιδιο με το Z...

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nai auto pou moiazei me Z einai kineziko tetraxrono kai paei xeirotera apo Lead 50 (pou leei o logos)

H etairia auti legetai Lifan kai den exei uote episimo site sta agglika....

 

Ante na paro kai ego to modenas Dinamik, molis simera to pire ena filos mou edo stin Zakyntho, kai ego anypomono mexri to February na to apoktiso...

 

Meta xeiropoiti eksatmisi Nikel, diskofrena megala mpros piso nikelenia,bgalsimo fanaria,kathreftes,xeroulia,podies

 

Επισης βαψιμο χαμαιλεοντας, ή Μπλε-Πρασινη Πέρλα ή αγωνιστικα χρωματα του στυλ West,Castrol,Marlboro,Repsol και δεν συμμαζευεται....

 

Επισης για οσους ανυσηχουν για την μηχανη του modenas και τελικα ειναι της πολυ καλης εταιριας kawasaki και ειναι η ολοίδια και στο MX της kawasaki με ονομα Leo Star...ακριβως ιδια τα χαρακτηριστικα της διχρονης μηχανης του Dinamik...καλο αυτο ε ?

 

http://files.bighosting.net/xw13313.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλη μα___ια αυτο το μηχανακι.

Απο μπροστα μοιαζει με μηχανη πολλων κυβικων

και ολο το υπολοιπο μερος του ειναι σαν μηχανακι.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εδω λεμε για τη μηχανη του Dinamik η οποια ειναι της kawasaki και ειναι και στο παραπανω υπερπαπι-MX

 

Οποτε κανεις δεν πρεπει να αμφισβητει την μηχανη του dinamik...

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλο το μοτερ.

Αξιζει.

Αληθεια σκεφτεσαι να κανεις τοσα πολλα στο μηχανακια. Για βαψιμο μην το βλεπεις τελειο...Ειναι μικρα σε μεγεθος τα πλαστικα

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχω νέα: Σημερα το ξαναοδηγησα και πορωθηκα παρα πολυ...

Το μηχανακι ειναι τρελα !!!

Εχω καμποσα λεφτα και σκεφτομαι να κανω τα εξης βημα βημα:

 

Σταδιο 1...αφαιρεση αυτοκολλητων,καθρεφτων,μπροστινης ποδιας,φτερου πισω,πινακιδας,

αλλαγη στα φωτα μπρος πισω με καινουρια με ενσωματωμενα φλας

 

Σταδιο 2...αλλαγη με νεα εξατμιση χειροποιητη νικελενια,νεες ζαντες παναλαφρες νικελενιες,νεα λαστιχα μεγαλυτερα,αλλαγης μανετας και αλλαγη αντιβαρων με νεα μακρυτερα νικελενια,αλλαγης σελας με νεα αγωνιστη σκληρη με χρωματα και σχεδια,ολικο νικελωμα καπακιων μηχανης

 

Σταδιο 3...Αλλαγη χρωματος πλαστικων με μπλε-πρασινη Περλα, ή βαψιμο γαλαζιο γυαλιστερο με αγωνιστικα αυτοκολλητα

 

Σταδιο 4...Κυλiνδροπιστονα Wiseco περιπου 180cc, νεους εκκεντροφορους νεες καμπανες ,καρμπιρατερ ανω των 30mm mikuni ή dell'orto,νεα στροφαλομπιελα,νεο καλυτερο γραναζωμα κλπ.

 

Σταδιο 5...Αλλαγη ολοκληρης μηχανης και εισαγωγη νεας απο DT 200-250cc ή YZ 250cc, ή aprilia rs 250 (75hp) ή RGV Γ 250cc (75hp)

 

Ολο αυτο το " Project " βεβαια θα το αρχισω σιγα σιγα,και καθε 5 μηνες θα αλλαζω σταδιο, αλλα το τελευταιο θα γινει μετα απο 1,5 χρονο απο το σταδιο 3...

 

Συνολο του project περιπου 2 με 3 χρονια....

 

Κριτικη,εντυπωσεις και συμπληρωματα ελπιζω να εχω συντομα....

Link to comment
Share on other sites

sorry που το λεω αλλα εγω δεν θα το εκανα... φυσικα προσωπικη αποψη του καθενος ειναι αυτη (κ σιγουρα στην συγκεκριμενη περιπτωση δικη μου...) αλλα με τα λεφτα που θα "φας" πανω σε αυτο το μηχανακι, σιγουρα μπορεις να παρεις κατι πολυ καλυτερο κ ετοιμο... προσωπικη μου αποψη κ φιλικα παντα ετσι?

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

παντως παρ'ολο την αντιθεση μου στο ολο project (κ λεω αντιθεση απο την στιγμη που εγω δεν θα το εκανα, ο καθενας μας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει φυσικα) πιστευω πως το αποτελεσμα αν το ολοκληρωσεις θα ειναι θεαματικο κ συναμα πολυ ομορφο!κ στο ευχομαι αφου εχεις αυτη τη φιλοδοξια!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nmk1988 (16 Δεκ. 2004 , 15:56)

 

Παιδια σας εχω νέα: Σημερα το ξαναοδηγησα και πορωθηκα παρα πολυ...

Το μηχανακι ειναι τρελα !!!

Εχω καμποσα λεφτα και σκεφτομαι να κανω τα εξης βημα βημα:

 

Σταδιο 1...αφαιρεση αυτοκολλητων,καθρεφτων,μπροστινης ποδιας,φτερου πισω,πινακιδας,

αλλαγη στα φωτα μπρος πισω με καινουρια με ενσωματωμενα φλας

 

Σταδιο 2...αλλαγη με νεα εξατμιση χειροποιητη νικελενια,νεες ζαντες παναλαφρες νικελενιες,νεα λαστιχα μεγαλυτερα,αλλαγης μανετας και αλλαγη αντιβαρων με νεα μακρυτερα νικελενια,αλλαγης σελας με νεα αγωνιστη σκληρη με χρωματα και σχεδια,ολικο νικελωμα καπακιων μηχανης

 

Σταδιο 3...Αλλαγη χρωματος πλαστικων με μπλε-πρασινη Περλα, ή βαψιμο γαλαζιο γυαλιστερο με αγωνιστικα αυτοκολλητα

 

Σταδιο 4...Κυλiνδροπιστονα Wiseco περιπου 180cc, νεους εκκεντροφορους νεες καμπανες ,καρμπιρατερ ανω των 30mm mikuni ή dell'orto,νεα στροφαλομπιελα,νεο καλυτερο γραναζωμα κλπ.

 

Σταδιο 5...Αλλαγη ολοκληρης μηχανης και εισαγωγη νεας απο DT 200-250cc ή YZ 250cc, ή aprilia rs 250 (75hp) ή RGV Γ 250cc (75hp)

 

Ολο αυτο το " Project " βεβαια θα το αρχισω σιγα σιγα,και καθε 5 μηνες θα αλλαζω σταδιο, αλλα το τελευταιο θα γινει μετα απο 1,5 χρονο απο το σταδιο 3...

 

Συνολο του project περιπου 2 με 3 χρονια....

 

Κριτικη,εντυπωσεις και συμπληρωματα ελπιζω να εχω συντομα....

 

 

 

και τι θα κερδισεις με ολα αυτα? παλι ενα παπι θα εχεις με μηδεν αξιοπιστια πια, μεταπωληση ας μην το συζητησω και μετα απο εναμιση χρονο θα κλαις τα λεφτα που εδωσες γιατι θα μπορουσες να παρεις ενα 600 με 100 αλογα και να ξ....νεις

προσωπικη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω. Καταρχην δεν αγορασες το μηχανακι.Πιστευω οτι το πας πολυ μακρια αφου μαλιστα δεν το εχεις στα χερια σου. Σιγουρα ομορφο θα ειναι, αλλα οπως λενε και οι αλλοι, αξιζει τον κοπο, να κανεις ολα αυτα...?

Μετα ειναι σιγουρο 99.9% οτι δεν θα μπορεσεςι να το πουλησεις, εκτος αν εχεις κανει σχεδια και γι'αυτο.

Αληθεια, ενδιαφερεσαι για κοντρες, γιατι και ακομα οι κοντρακηδες λιγο δυσκολο να φτιαξουν τετοιο μηχανακι.

 

Παντα Φιλικα-Προσωπικη αποψη

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nmk1988 (16 Δεκ. 2004 , 15:56)

Σταδιο 5...Αλλαγη ολοκληρης μηχανης και εισαγωγη νεας απο DT 200-250cc ή YZ 250cc, ή aprilia rs 250 (75hp) ή RGV Γ 250cc (75hp)

 

 

Ακομη, δεν πρεπει να εισαι σιγουρος οτι αυτα τα μοτερ μπορουν να μπουν στο πλαισιο του Dinamik. Στο Z εμπαινε κινητηρας απο WR 200 επειδη καταρχην ειναι και τα 2 Yamaha , 2ον σχεδον ιδιο ετος κατασκευης.

Ακομη να εχεις υποψην οτι ειναι πολυ δυσκολο να αντεξει το πλαισιο τετοια ισχυ απο το μοτερ.

Ρωτα και τους ειδικους να μαθεις πιο αναλυτικα

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια,καταρχην εγραψα οτι σκεφτομαι να τα κανω αυτα,δεν ειπα οτι θα τα κανω κιολας...

 

Επισης παιδια αυτα ειναι καποιες ιδεες για οσους θελουν να φτιαξουν το dinamik τους, και φυσικα να επιλεξουν οσα απο αυτα θα ηθελαν να κανουν στο μηχανακι

 

Ας πουμε εγω θα διαλεγα απο τη "λιστα " :

 

Ολο το σταδιο 1,την χειροποιητη εξατμιση,το χρωμα με αγωνιστικα αυτοκολλητα και το καρμπιρατερ...

 

Διορθωνω τα παραπανω που εγραψα, γιατι στην πραγματικοτητα ποτε δεν θα τα εκανα ολα αυτα...

 

Παντα φιλικα N m k

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενω να φτασει τα 4.000 χμ να ανοίξει ο κινητηρας και το μονο που θα κανω ειναι να βάλω μια χειροποιητη εξατμιση και τιποτα παραπανω διοτι σκεφτομαι και την μεταπωληση.

Εμφανησιακα μου αρεσει και ενα προβληματακι οπως ειναι τα πισω φλασ το εφτιαξα.

Και κατι ασχετο.Δε χρειαζεται να αγορασεις καινουργια μπροστινα φωτα.Τα φλασ ενσωματωνονται στα εργοστασιακα.

Link to comment
Share on other sites

εγω αντιθετα με το κατα τ'αλλα ομορφο Dinamik ψηνομαι τερμα για το 125αρακι το Cbr!γιατι το βλεπω σαν παπακι για την χρηση που το θελω μεσα στην πολη... αλλα δεν μοιαζει με παπακι κ αυτο ειναι στα θετικα του!καλη τιμη, καλη αξια μεταπωλησης μιας κ ειναι Honda... πιστευω πως ειναι καλουτσικη επιλογη!τα γκαζια δεν μ'ενδιαφερουν τοσο!απλα θελω ενα καινουριο κ καλο μηχανακι!στα λεφτα του πιστευω πως ειναι αρκετα καλο!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Για μεσα στην πολη παντως δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη γιατι πρεπει να καθεσαι πανω στο CBR καπως σκυφτα ειναι και αγωνιστικο στυλακι...

Γνωμη μου καλυτερα παρε dinamik και κομψο και γρηγορο (dinamik 18 αλογα CBR 12 αλογα) επισης καθεσαι και κανονικα πανω στο μηχανακι,ανεβαινεις και πανευκολα ειναι και οικονομικο στις βενζινες οπως μου εχει πει ενας φιλος μου αν και ειναι 2t. Κανει και 2300 ενω το Honda cbr εχει 2800...

Γνωμη μου βεβαια...

Φιλικα Nmk

Link to comment
Share on other sites

εχεις ολη τη καλη διαθεση να βοηθησεις να επιλεξω... οντως η χρηματικη διαφορα δεν ειναι αμελητεα... οντως η θεση οδηγησης ειναι διαφορετικη... αλλα 4τ με 2τ δεν γινεται να εχουν την ιδια καταναλωση... χωρια την διχρονιλα κ τον εκνευριστικο ηχο... (σορι για το οφ τοπικ ποστ μου αλλα κ εγω ψαχνω να αλλαξω μηχανακι κ ολες οι αποψεις ειναι χρησιμες!) φιλικα παντα! :)

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

1.Στο modenas dinamik Ο ηχος δεν ειναι καθολου δυνατος αν δεν "τραβας" τις ταχυτητες πολυ δηλαδη να ανεβαζεις πολυ τις στροφες.Με την εργοστασιακη εξατμιση δεν θα σε ενοχλει καθολου μα καθολου ο θορυβος.Επισης συμφωνω οτι το CBR θα εχει λιγοτερη καταναλωση,αλλα μην νομιζεις πως η διαφορα ειναι και μεγαλη.Αντε να χαλας 2 με 3 ευρω λιγοτερα την εβδομαδα αν κανεις καμποσα χιλιομετρα.Επισης η CBR ειναι και 130 κιλα με βενζινες κ λαδια, ενω το dinamik μονο 100 κιλα γεματο οποτε το CBR θα θελει και καμποση ενεργεια να καταναλωσει για να τραβηξει αυτα τα κιλα που δεν ειναι λιγα για 125cc.

Τελος,αν διανυεις μεγαλες αποστασεις καλυτερα να προτιμησεις dinamik με τελικη που αγγιζει τα 165 km/h με καλο στρωσιμο...

Και εγω σαν και εσενα ημουν αναμεσα σε CBR και dinamik,αλλα λεω καλυτερα υπερ-παπι με 18 αλογα 2τ και 2300 παρα ψευτο-μοτοσυκλετα με 2800 και 12 αλογα σε 4τ...

Επισης στη μεταπωληση στο CBR αντε να κερδισεις 200 ευρω παραπανω,οποτε πηρα dinamik χωρις να ξανασκευτω ουτε CBR ουτε Crypton ουτε gilera (εχω ηδη μια)

 

Αυτα εχω να πω και υπογραφω....

Φιλικα nmk

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να πιασει πραγματικη ταχυτητα 165, μαλλον να στο πω καλυτερα, αδυνατον.

 

Δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στο CBR με το Dinamik, δεν ειναι δυνατον να συγκριθουν.

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος flyingbullshit (20 Δεκ. 2004 , 14:02)

 

Δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στο CBR με το Dinamik, δεν ειναι δυνατον να συγκριθουν.

 

Μην το λες πως δεν μπορουν να συγριθουν δυο "παπια" 125 cc. Εχουμε ενα παπι με κοστουμι απο supesport με ενα κινητηρα τετραχρονο 12 ιππων και ενα παπι (υπερ-παπι) με διχρονο κινητηρα 18 ιππων...

Και τα δυο παπια ειναι με διαφορετικα πλαστικα...

Link to comment
Share on other sites

προσπερνας το πιο σημαντικο ομως ολων... το ενα 4Τ κ το αλλο 2(μπλιαχ)Τ

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...