Jump to content

[MOTO] Modenas Dinamik 125


nmk1988
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα μου αρεσουν τρελα τα 2t.Εχουν τρομερο "μπαμ" φοβερα γκαζια,αποδιδουν πιο πολλους ιππους,ηχο σαν motocross,κανεις και τρελα παντιλικια...

Γνωμη του καθενος βεβαια ποιοι κινητηρες αρεσουν στον καθενα.

Τα 2τ πιο αγωνιστικα,ατιθασα κ γρηγορα,ενω τα 4τ πιο οικονομικα κ συμβατικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ρε συ φιλε μου συμφωνω κι εγω για τα διχρονα αλλα θα πρεπει να σκεφτεσαι και την αλλη πλευρα του νομισματος.Καταρχην τα αναλωσιμα που χρειαζονται για παραδειγμα τα λαδια, ασε που και βρωμανε αλλα κανουν και ζημια στην εξατμιση.Ακομα η καταναλωση τους ειναι πολυ μεγαλυτερη.Και ακομη ο θορυβος αυτος ειναι "παρανομος".Σε κανα χρονο θα σταματησουν να εισαγωνται πια 2Τ.

 

Σιγουρα γνωμες ειναι αυτες.Ο καθενας εχει την προσωπικη του αποψη.

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην τρελαθουμε τωρα.

Για μενα το cbr ειναι κακασχημο και δεν εχω συναντησει κανενα να μου πει το αντιθετο.

Απο πλευρας επιδοσεων δε νομιζω να χρειαζεται να μιλησω.

Τωρα αν καποιος θελει αυτο το μηχανακι για καμια βολτουλα και για να ξεγελα τον εαυτο του νομιζοντας οτι καβαλα σπορ μοτοσυκλετα ας το αγορασει.

Και μη συγκρινουμε τον κινητηρα του dinamik ο οποιος τειρει προδιαγραφες euro2 με κατι μηχανακια δεκατιας επειδη ειναι διχρονος.

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος τουν 2Τ δεν ξεπερνανε την μεγιστη ενταση αφου εχουν δωσει αδεια παραγωγης και αγορας του Modenas dinamik και επισης τα 2Τ εχουν περιοριστει σε αριθμο αλλα οσο τηρουν το οριο του ήχου σε dB και οριο ρυπανσης δεν υπαρχει λογος να περιοριστουν.

Dinamik και ξερο ψωμι ρε παιδια... (αντε και κανενα YZ ή CR) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχεις τεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια σου....

 

Και εξηγούμαι, με το CBR παίρνεις μοτοσυκλέτα, με πλαίσιο μοτοσυκλέτας και όχι τον Ντάφυ Ντάκ, Αναρτήσεις μοτοσυκλέτας, φρένα μοτοσυκλέτας, ποιοτικότερα περιφερειακά, και επιτέλους φεύγεις απο την κατηγορία παπί και μαθαίνεις να οδηγάς μοτοσυκλέτα, που θα σου χρειαστεί στα μελλοντικά σου μηχανάκια. Σε αυτήν την κατηγορία(Α1), οι πιτσιρικάδες κάντε το σκατό σας παξιμάδι, δουλέψτε 2 δουλειές και πάρτε το CBF250, να χαρείτε μοτοσυκλέτα....

 

Και μήν ξεχνάτε, μην γυρνάτε σαν τους ξεκράνωτους ΜΑΛΑΚΕΣ....

Πάντα κράνος, και μέχρι το περίπτερο.....

 

Φιλικά, Μ.

m365.gr Το φόρουμ των xiaomi scooters στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mkakoulidis (21 Δεκ. 2004 , 13:36)

 

Το θέμα είναι να έχεις τεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια σου....

 

Και εξηγούμαι, με το CBR παίρνεις μοτοσυκλέτα, με πλαίσιο μοτοσυκλέτας και όχι τον Ντάφυ Ντάκ, Αναρτήσεις μοτοσυκλέτας, φρένα μοτοσυκλέτας, ποιοτικότερα περιφερειακά, και επιτέλους φεύγεις απο την κατηγορία παπί και μαθαίνεις να οδηγάς μοτοσυκλέτα, που θα σου χρειαστεί στα μελλοντικά σου μηχανάκια. Σε αυτήν την κατηγορία(Α1), οι πιτσιρικάδες κάντε το σκατό σας παξιμάδι, δουλέψτε 2 δουλειές και πάρτε το CBF250, να χαρείτε μοτοσυκλέτα....

 

Και μήν ξεχνάτε, μην γυρνάτε σαν τους ξεκράνωτους ΜΑΛΑΚΕΣ....

Πάντα κράνος, και μέχρι το περίπτερο.....

 

Φιλικά, Μ.

 

Ενταξει σωστη η αποψη σας, αλλα αλλο μυαλο εχουμε εμεις οι 17αριδες-18αριδες.Εσεις ως μεγαλυτερος βλεπετε τα πραγματα πιο σοβαρα.

Κι εμεις οταν φτασουμε την σεβαστη σας ηλικια των 35-40 θα εχουμε ιδια νοοτραπια, αλλα δυστυχως αυτα ειναι για μας σε 10-20 χρονια...

Εως τοτε,παντιλικια,σουζες,κρανος μονο στο σπιτι στην ντουλαπα,διχρονα μοντελα και εχει ο θεος... (ακου μανα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nmk1988 (21 Δεκ. 2004 , 14:41)

 

Εως τοτε,παντιλικια,σουζες,κρανος μονο στο σπιτι στην ντουλαπα... (ακου μανα)

 

 

:down: :!: αυτο δεν ειναι καλο... τελος παντων ο καθενας εχει το δικαιωμα να φαει το κεφαλι του... σ'ελευθερη χωρα ζουμε!ο mkakoulidis εχει πολυ δικιο σ'αυτα που λεει!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrGus (21 Δεκ. 2004 , 17:21)

 

:down: :!: αυτο δεν ειναι καλο... τελος παντων ο καθενας εχει το δικαιωμα να φαει το κεφαλι του... σ'ελευθερη χωρα ζουμε!ο mkakoulidis εχει πολυ δικιο σ'αυτα που λεει!

 

Με οποιον δασκαλο καθησεις, τετοια γραμματα θα μαθεις...

Και μενα ο δασκαλος μου ειναι οι κλασσικη παρεα με γκαζοφονιαδες και τετοια...Αστα να πανε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nmk1988 (21 Δεκ. 2004 , 14:41)

 

Ενταξει σωστη η αποψη σας, αλλα αλλο μυαλο εχουμε εμεις οι 17αριδες-18αριδες.Εσεις ως μεγαλυτερος βλεπετε τα πραγματα πιο σοβαρα.

Κι εμεις οταν φτασουμε την σεβαστη σας ηλικια των 35-40 θα εχουμε ιδια νοοτραπια, αλλα δυστυχως αυτα ειναι για μας σε 10-20 χρονια...

Εως τοτε,παντιλικια,σουζες,κρανος μονο στο σπιτι στην ντουλαπα,διχρονα μοντελα και εχει ο θεος... (ακου μανα)

 

 

Πρώτον μην μου μιλάς στον πληθυντικό, με εκνευρίζεις.... :D

Δευτερον, και εγώ μέσα είμαι στα παντιλίκια, στα στριψίματα, και σε όλες τις μαλακιούλες, αλλά με μέτρο. ;)

Τρίτον ΚΡΑΝΟΣ φίλε μου, πάντα κράνος.... Είσαι 17-18? Δεν θέλεις να ζήσεις άλλα 50, τουλάχιστον, χρόνια? Και για να μήν γίνομαι γραφικός, εντάξει και εγώ πιτσιρικάς γυρνούσα ενίοτε ξεκράνωτος μέχρι που είδα μια φορά τον Χάρο με τα μάτια μου και απο τότε το φοράω και μέχρι το περίπτερο.... Έχω δεί μάνα να κλαίει πάνω απο τον τάφο του γιού της που δεν φορούσε κράνος...... :( Σκέψου την μάνα σου, αν όχι εσένα, την ώρα που πατάς την μίζα....

 

Διχρονα? Μαζί σου κι εγώ... Αλλά παπιά? Επειδή μπήκα στις μοτοσυκλέτες μεγάλος (είχα παπί), έχω να σου πώ ένα.... ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ!!!!! Πάρε ένα δίχρονο supersport, πχ το RS της Απριλια.

 

Να είσαι πάντα καλά φίλε μου και να προσέχεις το κεφάλι σου...

 

ΚΡΑΝΟΣ ;) Αξίζει κάθε φορά...

m365.gr Το φόρουμ των xiaomi scooters στην Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

:up: :up: συμφωνώ απόλυτα! :happy:

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια η aprilia RS 125 2T και η RS 250 2T ποσο κοστιζουν καινουριες περιπου ???

(βεβαια βγηκαμε λιγο off topic)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν κολλαει το RS 125 κ 250 με το topic αλλα δεν πειραζει. Ειναι ακριβουτσικα. Το 125 κανει περιπου απ'οτι θυμαμαι 5200euro για το 250 δεν θυμαμαι.

 

Και τα κρανη δεν κολλανε απολυτα με το topic αλλα σιγουρα κατα την γνωμη το κρανος ειναι απαραιτητο.Μην σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου και ποσο καλα συνολικα οδηγεις.Σκεψου και τους αλλους οδηγους και ειδικοτερα τα αυτοκινητα. Οσο τελεια και αν οδηγεις ποτε δεν ξερεις ποτε θα σου ερθει, και επειδη κι εγω εχω ζησει απο κοντα την μανα να χανει το παιδι της επειδη δεν φορουσε κρανος, δεν στο προτεινω και συμφωνω απολυτα με τον @mkakoulidis. Και μην ξεχνας οτι ειδικα σε μενα το κρανος θα βοηθησει και δεν θα με σταματανε οι Ζαδες και γενικα οι "μπατσοι" αφου θα ειναι και φιμε το τζαμι και δεν θα φαινεται το προσωπο :P

(Σε ολους απευθυνομαι,μην παιρνετε μετροιτις τον ενικο)....

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Paidia eida simera ena blue dinimik ftiagmeno...Padia me exatmisi exei fobero ixo kai TRELO gkazi...Tyxeroi autoi pou to exoyn idi agorasei....

To thelo syntoma...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

ειμαι νεος στο φορουμ, βρεθηκα τυχαια εδω βαζοντας "modenas dinamik" σε search engine

τη Παρασκευη πηρα το dinamik σαν δευτερη μηχανη μου και το ερωτευθηκα idi!

μιας και σας βρηκα να κανω 2-3 ερωτησουλες, ή σαν νιουφι πρεπει να πιασω σκουπα μαπα και γοπινγκ? :p

 

ξερει κανεις συνεργειο εξουσιοδοτημενο στα νοτια προαστια?

τι λαδακι του βαζετε?

προσεξα οτι τα φλασακια εμπρος ειναι "πατεντα" γιατι τα original ειναι χωνευτα στο φαναρι... εχει κανει κανενας τη μετατροπη να φυγουν?

 

ευχαρηστω

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ, αλλα δυστηχως ρωτα τους ειδικους δεν το εχω αγορασει ακομα εγω...
Link to comment
Share on other sites

Geia sou idi!

Ego bazo ladi shell advance ultra 2.Einai pio akribo apo ta alla kai to vsx2 alla apo gnosto exo akousei oti einai arketa kalo.

Ta mprostina flash den einai patenta. Bgale to fairing ksebidose ayta poy exei kai meta bale tis lixnies pou sou dinoun me to dinamik sto mprostino fanari.

De 8imame akribos ti diadikasia alla gia na thn kanw ego pou de kserw ti mou ginete einai apli.

Gia sinergio de gnorizo giati eimai apo tsi Kriti.

Have fun...

A!Xronia polla se olous!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DiM3NSiON (27 Δεκ. 2004 , 13:28)

Ego bazo ladi shell advance ultra 2.Einai pio akribo apo ta alla kai to vsx2 alla apo gnosto exo akousei oti einai arketa kalo.

Have fun...

 

thanks κοπελι man, :D χρονια πολλα σε ολους το ξεχασα

-πιεση στα ελαστικα? το manual λεει κατι τρελα σε k/cm2...

-εβαλα motul 600 συνθετικα, πολλα φραγκα! ψαχνω κατι πιο φτηνο...αμα ειναι ετσι κανω και δουλειες με το μεγαλο... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το εχει κανεις μπουρδελοφτιαξει ???

Πρεπει να παιρνει και γαμω τα φτιαξιματα...

Επισης απο τελικες σε κοντερισια χιλιομετρα τι εχετε επιτυχει ? 150kmh ???

Link to comment
Share on other sites

Thanks DiM3NSiON

 

τα Motul 600 (οχι τα 500κατι) ειναι racing 100% συνθετικα και κοστιζουν ~13 !!!! ευρω το λιτρο (τοσο τα πηρα εγω τουλαχιστον... φυσικα και δε θα βαζω οταν το στρωσω)

 

 

 

600 2T anti-smoke

Ester-based, 100% synthetic, reduced smoke emission

JASO FC approved, ISO-L-EGD

For high performance 2-stroke engines

Pre-mix or separate lubrication.

 

RACING (high performance engines and intensive riding)

Thanks to their unrivalled experience with major factory teams, Motul offers an extensive range of race-bred products, specifically designed for sports bikes, that will satisfy even the most demanding motorcycling enthusiast.

 

Motul 600 2T is a 100% synthetic, ester-based lubricant designed for high-performance 2-stroke engines operating under extreme conditions. Motul 600 2T is specifically designed for separate lubrication systems. Prediluted, it allows for an easy flow through all types of oil-pumps. It mixes instantly and evenly with the fuel, thus ensuring "total lubrication". Motul 600 2T complies with the demanding JASO FC norms. This standard, imposed by Japanese manufacturers, involves four exacting bench tests that evaluate lubricating efficiency, detergence, anti-clogging performances and reduced-exhaust-emission performances. Motul 600 2T also complies with the ISO-L-EGD norms.

 

EXHAUST-REDUCING PROPERTIES

- For an optimal performance of exhaust-reduction properties, the engine must run at normal temperature. - The cold increases condensation level in exhausts - emissions will be more visible in cold or damp weather. - When changing from a standard to a reduced-exhaust-emission lubricant, the latter will reach full efficiency only once the standard oil has been totally used up.

 

(απο το site http://www.motul.com)

Link to comment
Share on other sites

Πανακριβο λαδι παντως για διχρονο, και ενα λιτρο.Εγω για την gilera μου βαζω ενα λαδι 1L για 2Τ της BP καπου 4 ευρώ.Καλο δεν ειναι ?
Link to comment
Share on other sites

hello....

Μηπως μπερδευτηκες με το chat.Αυτο ειναι Forum :P

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

re pedia eimai kainourios edw.pathsa dinamic se mia mhxanh anazhthshs kai me avgale edw.tha ithela na mou dwsete merikes plirofories gia to dinamic.se mia evdomada to poli o pateras mou tha parei kainourio papi.pigame k eidame kapoia papia(krypton r,modenas 115 chris2,innova 125).tou eipa k gia modenas dinamic 1285cc, tou to edeiksa tou arese poli.mou eipe pws ta parei oti tou proteinw.EGW APO MESA MOU THELW 100& DINAMIC epeidh einai kavla ALLA APTHN ALLH SKEFTOMAI K TO GERO MOU...gia thn poli to thelh.ade na pigenei kai 30xlm makria.TI NA TOY PW NA PAREI. "dinamic 125" ή INNOVA??? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΜΜΕΣΑ ΜΗΝ. ΣΑΣ> thanx MAGES
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...