Jump to content

[MOTO] Modenas Dinamik 125


nmk1988
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalispera! prwth fora mpainw sto forum. eiami k egw katoxos dinamik.exw kanei 1000km k apo tin arxi to mprostino diskofreno mou trizei otan to pataw ka8ws kai h maska gurw apo to konter. Gia to freno mou eipan k stin antiproswpeia k o mixanikos mou oti etsi 8a kanei k an balw pio malaka takakia. s esas kanoun 8oribo to freno kai i maska?

 

Καλως Ηρθες...

 

Τα φρενα οντως θελουν καποιο διαστημα για να πατησουν καλα πανω στην δισκοπλακα και να φαγωθουν μεχρι να αρχιζουν να αποδιδουν!!!Μην στεναχωριεσαι...βεβαια εχει περασει και καποιο χρονικο διαστημα (1000km ειναι πολλα)!!!Αστο λιγο ακομα...και δες!!!

 

Οσον αφορα την μασκα δεν ξερω μηπως δεν ειναι βιδωμενη σωστα???Εγω προσωπικα δεν αντιμετωπισα προβλημα ουτε με τα φρενα ουτε με την μασκα!!!

 

Θελω να σε ρωτησω κατι αλλο...ασχετα με την μασκα και τα φρενα(αυτα ουτως η αλλιως μπορεις να τα αλλαξεις καλλιστα οποτε θες)!!!Το θεμα ειναι η μηχανη αυτο που πρεπει να σε καιει!!!Παει καλα μεχρι στιγμης?Αν ειναι ολα οκ απο αποψη μηχανης τοτε εισαι σε καλο δρομο!!!

 

Απο οτι βλεπεις δεν εδωσα και ιδιαιτερη σημασια στα φρενα και στην μασκα αλλα ψαξτο εσυ!!!Πιεσε λιγο...την αντιπροσωπια!!!Ειδικα στα φρενα ειναι ζωτικης σημασιας...

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Να θυμασαι αν θελεις να κρατησεις το μηχανακι σου για πολυ καιρο πρεπει να κανεις οτι λεει ο κατασκευαστης μεσα στο βιβλιαρακι!!!Μην παρασυρεσαι απο διαφορα παιδια και το ''τραυματισεις'' (σπας) απο τα πρωτα του βηματα!!!Εκανες 1000 μεχρι στιγμης και εχεις αλλα 600km ακομα...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλως Ηρθες...

 

Τα φρενα οντως θελουν καποιο διαστημα για να πατησουν καλα πανω στην δισκοπλακα και να φαγωθουν μεχρι να αρχιζουν να αποδιδουν!!!Μην στεναχωριεσαι...βεβαια εχει περασει και καποιο χρονικο διαστημα (1000km ειναι πολλα)!!!Αστο λιγο ακομα...και δες!!!

 

Οσον αφορα την μασκα δεν ξερω μηπως δεν ειναι βιδωμενη σωστα???Εγω προσωπικα δεν αντιμετωπισα προβλημα ουτε με τα φρενα ουτε με την μασκα!!!

 

Θελω να σε ρωτησω κατι αλλο...ασχετα με την μασκα και τα φρενα(αυτα ουτως η αλλιως μπορεις να τα αλλαξεις καλλιστα οποτε θες)!!!Το θεμα ειναι η μηχανη αυτο που πρεπει να σε καιει!!!Παει καλα μεχρι στιγμης?Αν ειναι ολα οκ απο αποψη μηχανης τοτε εισαι σε καλο δρομο!!!

 

Απο οτι βλεπεις δεν εδωσα και ιδιαιτερη σημασια στα φρενα και στην μασκα αλλα ψαξτο εσυ!!!Πιεσε λιγο...την αντιπροσωπια!!!Ειδικα στα φρενα ειναι ζωτικης σημασιας...

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Να θυμασαι αν θελεις να κρατησεις το μηχανακι σου για πολυ καιρο πρεπει να κανεις οτι λεει ο κατασκευαστης μεσα στο βιβλιαρακι!!!Μην παρασυρεσαι απο διαφορα παιδια και το ''τραυματισεις'' (σπας) απο τα πρωτα του βηματα!!!Εκανες 1000 μεχρι στιγμης και εχεις αλλα 600km ακομα...

 

Και μετά δέν θα πηγαίνει πάνω από 150...:lol:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Και μετά δέν θα πηγαίνει πάνω από 150...:lol:

 

:lol: :lol: :lol:

Ηξερα ρε οτι θα μιλησεις...

 

Τι ειναι ρε ολοι σαν και σενα...Ακομα δεν το ειχες παρει εσυ και το σπαγες...:tease: ρωτα και μενα...μια χαρα ειναι το μηχανακι μου και 150 πιανει και ταξιδια εκανα...τι αλλο θελεις απο ενα μηχανακι 125cc!!!

 

@skaios μην το ακους εσυ θα κανεις οτι λεει ο κατασκευαστης...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

Ηξερα ρε οτι θα μιλησεις...

 

Τι ειναι ρε ολοι σαν και σενα...Ακομα δεν το ειχες παρει εσυ και το σπαγες...:tease: ρωτα και μενα...μια χαρα ειναι το μηχανακι μου και 150 πιανει και ταξιδια εκανα...τι αλλο θελεις απο ενα μηχανακι 125cc!!!

 

@skaios μην το ακους εσυ θα κανεις οτι λεει ο κατασκευαστης...

 

Γιατί εγώ που δέν το έστρωσα όπως λέει όχι ο κατασκευαστής αλλά ο Γκοργκόλης κάνει τίποτα λιγότερο?:rolleyes:

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλαρακια hi!το δικο μου το dinamik με εξατμιση μονο το κατεβαζει το κοντερ !φιλε boomer13 ποσο χρονων εισαι?

 

Από και κλείετε!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

h maska einai kala bidwmenh thn exw bidwsei me polu prosoxh. omws se kapoio shmeio tou gaziou pou suntonizetai kanei ena triksimo gia ligo k meta stamataei.to kanei apo tin deksia meria mallon 8a einai apo tis epafes twn plastikwn.

apo kinitira dwksa to 8eo eimai mia xara. to mono pou me problimatizei einai oti otan eimai stamatimenos k katebazw tis taxitites kapou berdebetai k d katebainoun me ti mia.se esas simbainei auto i na anisixw??

basika to strwnw ligo diaforetika apo oti leei to bibliaraki.mexri ta 400 pigaina opows elege to manual, apo ta 400-1000 to poli mexri 70km k twra mexri ta 2000 mexri 100km. x8es anoiksa gia prwth fora to gazi gia poli ligo k epiasa sth bouliagmenis 125. kaula!!! diladi se esas d akougete o paramikros 8oribos sta plastika?

Link to comment
Share on other sites

oxygen 17misi eimai!re paidia kai enas filos mou to exei pou einai sta kila mou kai tou to katevazei olo to koder!kai mia kopela isxirizete ta 170 oti eide sto koder tis!!

 

alla giati re greddy na min pigenei pano apo 150 to dinamik tou pediou???to diko sou to katevazei to koder?

[sIGPIC][/sIGPIC]variemai na strono!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

an gnisio modenas exase mono ena mixanaki apo runner sxedon olo malossi egw 8a paw na pesw apo gremo

 

:wacko: :wacko: k ego mazi sou!!!eleos ti ine ayta pou leei!!ayta ta apotelesmata den prokeite na ginoune oute sta oneira tou eleos poli eleos!!!ektos ean to modenas itane full ftiagmeno k tou fouskosane psemata ton filo mas oti itane mama alios den ginete me tpt!!!!

http://img337.imageshack.us/img337/1140/49sk4.jpg
Link to comment
Share on other sites

h maska einai kala bidwmenh thn exw bidwsei me polu prosoxh. omws se kapoio shmeio tou gaziou pou suntonizetai kanei ena triksimo gia ligo k meta stamataei.to kanei apo tin deksia meria mallon 8a einai apo tis epafes twn plastikwn.

apo kinitira dwksa to 8eo eimai mia xara. to mono pou me problimatizei einai oti otan eimai stamatimenos k katebazw tis taxitites kapou berdebetai k d katebainoun me ti mia.se esas simbainei auto i na anisixw??

basika to strwnw ligo diaforetika apo oti leei to bibliaraki.mexri ta 400 pigaina opows elege to manual, apo ta 400-1000 to poli mexri 70km k twra mexri ta 2000 mexri 100km. x8es anoiksa gia prwth fora to gazi gia poli ligo k epiasa sth bouliagmenis 125. kaula!!! diladi se esas d akougete o paramikros 8oribos sta plastika?

 

Ουτε για τις ταχυτητες μην ανυσυχεις...ειναι φυσικο εαν τυχει να σταματησεις με 3 η 4 (ας πουμε σε ενα ξαφνικο κοκκινο φαναρι) και πας να κατεβασεις σε 1 η Νεκρα γιατι εισαι σταματημενος δεν μπορει τοσο ευκολα να κατεβασει ταχυτητες το σασμαν γιατι πολυ απλα δεν εισαι εν κινιση...;)

 

Γενικα να ξερεις οτι το καλυτερο σταματημα ειναι το φρεναρισμα με τις ταχυτητες...δηλαδη υπολογιζουμε αποσταση απο το φαναρι(εαν ειναι κοκκινο) και ετσι κατεβαζουμε ταχυτητες με περιοδικο φρεναρισμα...τις κατεβαζουμε ομως αναλογα και με την ταχυτητα που τρεχει το μηχανακι ετσι?

 

Οσον αφορα το στρωσιμο τα πας καλα πιστευω...που και που ενα ανοιγμα...!!

 

Αυταααα...sorry που στο αναλυω τοσο γιατι τα περασα και εγω στην αρχη και ειχα τις ιδιες αποριες...ε δεν βλαπτει να τις πουμε και σε καποιον νεο...:rolleyes: ;)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

ok euxaristw! otan les anoigma ti ennoeis k poso sixna? esu me to diko sou eisai euxaristimenos posa km exeis k ti beltiwseis?

 

Ανοιγμα εννοωντας να το ανοιγεις συχνα το γκαζι, να το τρεχεις λιγο παραπανω για να αρχιζει ο κινητηρας να ανοιγει σιγα σιγα!!!Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το δικο μου...το εχω 14000km!!!Για τις βελτιωσεις αν και το εχω πει παραπανω (σε παμπολλα posts μου) δεν το εχω πειραξει και ουτε προκειται...ειμαι της γνωμης οτι φτιαχνοντας το ''παπακι'' ειναι χασιμο χρονου...οποτε δεν θα παρεις πολλες γνωμες απο μενα περι φτιαξιματος...αυτα θα στα αναλυσει ο κυριος Σωτηρης η αλλιως GreddyRx7!!!

 

Γεια σου Σωτηρη...το μονο που εχεις τωρα να κανεις ειναι να μοιραζεις καρτες!!!:devil::tease:

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγμα εννοωντας να το ανοιγεις συχνα το γκαζι, να το τρεχεις λιγο παραπανω για να αρχιζει ο κινητηρας να ανοιγει σιγα σιγα!!!Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το δικο μου...το εχω 14000km!!!Για τις βελτιωσεις αν και το εχω πει παραπανω (σε παμπολλα posts μου) δεν το εχω πειραξει και ουτε προκειται...ειμαι της γνωμης οτι φτιαχνοντας το ''παπακι'' ειναι χασιμο χρονου...οποτε δεν θα παρεις πολλες γνωμες απο μενα περι φτιαξιματος...αυτα θα στα αναλυσει ο κυριος Σωτηρης η αλλιως GreddyRx7!!!

 

Γεια σου Σωτηρη...το μονο που εχεις τωρα να κανεις ειναι να μοιραζεις καρτες!!!:devil::tease:

 

Βρέ λές να βγάλω καμιά κάρτα?:lol: Ά παίδες μάλλον στο τέλος του μήνα το βάζω μέσα για να δούμε!:D

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

ta plastika d sou trizoun ka8olou? ti ladi bazeis k ka8e pote kaneis service?

 

Τα πλαστικα οχι καθολου!!!Service κανω standar καθε 2000km για αλλαγη λαδιων...για τα υπολοιπα αναλογα...μπουζι,καθαρισμος καρμπυρατερ κτλ κτλ!!!

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

re antonio posa kila eisai???? esu greddy?ego eimai sta 54kg!den nomizo na me aisthanete to mixanaki!

 

71 Κιλα ειμαι.. Παιδια 4 dinimik εχω οδηγησει κανενα δεν κατεβαζε ολο το κοντερ.. Μηπως το κανατε σε κατηφορα αν ναι παω πασο!! Εμενα με ενα καρπυλατερ μονο 155.. τωρα με θυριδες κατι μπορει να γινει!! Απορια τελικα το dinimik εχει κοφτη και αν ναι που τον εχει? Κατι εχω ακουσει για ενα μπλε πραγματακι αλλα που...?

Link to comment
Share on other sites

71 Κιλα ειμαι.. Παιδια 4 dinimik εχω οδηγησει κανενα δεν κατεβαζε ολο το κοντερ.. Μηπως το κανατε σε κατηφορα αν ναι παω πασο!! Εμενα με ενα καρπυλατερ μονο 155.. τωρα με θυριδες κατι μπορει να γινει!! Απορια τελικα το dinimik εχει κοφτη και αν ναι που τον εχει? Κατι εχω ακουσει για ενα μπλε πραγματακι αλλα που...?

 

φιλε Antonio μην ακουσ τιποτα απο τησ ......... που λενε και καλα οτι κατεβαζει τα κοντερια εμενα το μιχανακι μου τουσ προτουσ 5 μηνεσ που το ειχα μου εβγαζε 165 χιλ στο κοντερ με R1 που με μετρισε ειχε 145 χιλ. μετα απο καιρο το μιχανακι μου εβγαζε 155 σαν και εσενα παντα για μαμα μιλαω.Και ουτε σε κατιφορα τα κατεβαζι τα κοντερια επιδη φοραω στροφομετρο οταν το μιχανακι φτανι τα 160+κατι ψιλα η στροφεσ ειναι ηδει στησ 11.800rpm με 12.00rpm.αν καποιου το μιχανακι κατεβασε τα κοντερια πρεπει να ειχε εστο 14.000rpm πραγμα απιθανω γιατι θα βγουν τα ρουλεμαν στροφαλου και θα τον βαρανε.παντα για μαμα μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ λες για 165 μαμα ναι αλλα εγω και μαμα που ημουνα παλι δεν τα ειχα πιασει αυτα τα χιλιομετρα.. τωρα εχω πιασει 155!!!
Link to comment
Share on other sites

Εσυ λες για 165 μαμα ναι αλλα εγω και μαμα που ημουνα παλι δεν τα ειχα πιασει αυτα τα χιλιομετρα.. τωρα εχω πιασει 155!!!

 

το εχεισ ολλο μαμα?ποτε το πιρεσ?

Link to comment
Share on other sites

Μαμα το ειχα μεχρι πριν 6 μερες... τον μαρτιο το πηρα.. τι σημασια εχει...?
Link to comment
Share on other sites

Βρέ λές να βγάλω καμιά κάρτα?:lol: Ά παίδες μάλλον στο τέλος του μήνα το βάζω μέσα για να δούμε!:D

 

Ποσο καιρο το ακουω αυτο ποσο.... Καλυτερα μην λες τιποτα γιατι μπορει να φας καμια κληση παλι η κανενα καλοπαιδο να σου παρει κανενα πλαστικο καμια εξατμιση παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το ακουω αυτο ποσο.... Καλυτερα μην λες τιποτα γιατι μπορει να φας καμια κληση παλι η κανενα καλοπαιδο να σου παρει κανενα πλαστικο καμια εξατμιση παλι!!!

 

Dikio o antwnhhs.. mhn les polla mhn ginei kamia stravh pali:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξέρω ότι εσείς είστε οι κλέφτες!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...