Jump to content

Xiaomi Mi 4i


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κουτι του Mi4i εχει απο πισω την ετικετα γνησιοτητας??

Ψαχνωντας στο google και στο youtube τα μισα δεν εχουν αυτη την ετικετα? Ειναι μουφα? Επισης φαινεται να μην ειναι ακριβως τα ιδια αυτα που γραφουν στην πισω πλευρα του κουτιου?

Οσοι το εχετε πως ειναι το κουτι απο πισω?

 

Kανεις ρε παιδια. Ολοι πηρατε το Mi4c ? :lol:

 

Kατι αλλο: Η original ROM που φοραει το κινητο ειναι ΟΚ? Γιατι λεω του κινεζου οτι δεν θελω να το σκαλισουν και να βαλουν multilanguage ROM και μου λεει οτι, εκτος απο το οτι δεν θα εχει Ελληνικα, θα εχει κινεζικες εφαρμογες και δεν θα εχει playstore.

Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 380
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ισχύει αυτό που σου λέει. Το κινητό αυτό όπως και η πλειονότητα της xiaomi φτιάχνονται για τις αγορές της Ασίας / Ινδίας, αποτέλεσμα αυτού είναι αν δεν ζητήσεις να εγκατασταθεί πολυγλωσσικό υποστήριξη να μην εχεις ελληνικά, να έχει πολλές εφαρμογές που απευθύνονται στους εκεί αγοραστές γραμμένες σε άπταιστα κινέζικα (bloatware) και δεν θα έχεις playstore . Οπότε μην κάνεις πειραματα, βάλε multilang και οταν με το καλό το παραλάβεις του περνάς την καθαρή (χωρίς κινεζοεφαρμογές) ελληνική απο το εξαιρετικό ελληνικό forum . Την συσκευή μην την φοβηθείς είναι εξαιρετική απο κάθε άποψη.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που σου λέει. Το κινητό αυτό όπως και η πλειονότητα της xiaomi φτιάχνονται για τις αγορές της Ασίας / Ινδίας, αποτέλεσμα αυτού είναι αν δεν ζητήσεις να εγκατασταθεί πολυγλωσσικό υποστήριξη να μην εχεις ελληνικά, να έχει πολλές εφαρμογές που απευθύνονται στους εκεί αγοραστές γραμμένες σε άπταιστα κινέζικα (bloatware) και δεν θα έχεις playstore . Οπότε μην κάνεις πειραματα, βάλε multilang και οταν με το καλό το παραλάβεις του περνάς την καθαρή (χωρίς κινεζοεφαρμογές) ελληνική απο το εξαιρετικό ελληνικό forum . Την συσκευή μην την φοβηθείς είναι εξαιρετική απο κάθε άποψη.

 

Κυριως το playstore με πειραζει. Σιγουρα δεν εχει ε?

Για να βαλει multi-rom αλλαζει και το recovery ή απλως την φλασαρει? Μετα ειναι ευκολο να περασω την ελληνικη ROM μονος? Γιατι μεχρι root εχω κανει :lol::lol:

 

Ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Το recovery δεν το αλλάζει στην συγκεκριμένη συσκευη και είναι το mi_recovery . TWRP μπορεις να περάσεις εσυ μόνος σου. είναι πολύ ευκολο. H rom απο την άλλη για το συγκεκριμένο κινητό (όπως και για το mi4c) έχei ενα βαθμό δυσκολίας. Υπάρχει αναλυτικός οδήγος στο https://goo.gl/tx3vAV , αν και αυτός ο οδηγός σε μπερδεύει ζήτα βοηθεια εκεί. Εφόσον σε ενδιαφέρει playstore, σε 1η φάση η multilang είναι μονόδρομος.
Link to comment
Share on other sites

Το recovery δεν το αλλάζει στην συγκεκριμένη συσκευη και είναι το mi_recovery . TWRP μπορεις να περάσεις εσυ μόνος σου. είναι πολύ ευκολο. H rom απο την άλλη για το συγκεκριμένο κινητό (όπως και για το mi4c) έχei ενα βαθμό δυσκολίας. Υπάρχει αναλυτικός οδήγος στο https://goo.gl/tx3vAV , αν και αυτός ο οδηγός σε μπερδεύει ζήτα βοηθεια εκεί. Εφόσον σε ενδιαφέρει playstore, σε 1η φάση η multilang είναι μονόδρομος.

 

Ευχαριστω! Θα τους πω να βαλουν την multi και μετα αν ειναι την αλλαζω.

Χαζη ερωτηση αλλα... να προσεξω τιποτα αλλο;

Επισης, οι περισσοτερες μπαντες του 4g του δουλευουν στην Ελλαδα;

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Γειά στη παρέα. Σκέφτομαι να το παρω κ εγω το κινητάκι. Αξίζει από coolicool στα 241 (32gb); Παίζουν προσφορές σ' αυτά τα μαγαζιά τώρα τα Χριστούγεννα; Δυστυχώς το c μας την έφερε με το ραδιόφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά το είχα παραγγείλει ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ4Ι 16GB (220 €) από gearbest στις 4 Νοεμβρίου , έως στις 3 - 12 οχι μόνο δεν είχε έρθει αλλά το gearbest μου έλεγε ότι μάλλον χάθηκε στο δρόμο και να περιμένω . Τελικά παρήγγειλα το ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ4C 16GB από HONORBUY στις 6-12-15 (130€ + 39€ dhl απο EU.

Τελικά έγινε το απίστευτο χθές 10-12-15 τα παρέλαβε η συζυγός 13,00 το ένα και 13,10 το άλλο .

Το βράδυ βρήκα λοιπόν 2 πακέτα και προβληματίστηκα (θεμα ραδιοφωνου περισσότερο που δε το είχα προσέξει)

η ερωτησή μου είναι η εξής .

Ποιό κατά τη γνώμη σας να κρατήσω και πιό να επιστρέψω το Μι4ι η το ΜΙ4C ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά το είχα παραγγείλει ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ4Ι 16GB (220 €) από gearbest στις 4 Νοεμβρίου , έως στις 3 - 12 οχι μόνο δεν είχε έρθει αλλά το gearbest μου έλεγε ότι μάλλον χάθηκε στο δρόμο και να περιμένω . Τελικά παρήγγειλα το ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ4C 16GB από HONORBUY στις 6-12-15 (130€ + 39€ dhl απο EU.

Τελικά έγινε το απίστευτο χθές 10-12-15 τα παρέλαβε η συζυγός 13,00 το ένα και 13,10 το άλλο .

Το βράδυ βρήκα λοιπόν 2 πακέτα και προβληματίστηκα (θεμα ραδιοφωνου περισσότερο που δε το είχα προσέξει)

η ερωτησή μου είναι η εξής .

Ποιό κατά τη γνώμη σας να κρατήσω και πιό να επιστρέψω το Μι4ι η το ΜΙ4C ?

Ευχαριστώ

Αν θες ράδιο τότε κρατάς το i. Συν οτι ειναι και δικαρτο. Αν τρέχεις με το κινητό σου βαριές εφαρμογές κ παιχνίδια το c έχει αρκετά καλυτερο επεξεργαστή οπότε προτίμησε το. Όχι ότι το i έχει κακές επιδόσεις βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Το recovery δεν το αλλάζει στην συγκεκριμένη συσκευη και είναι το mi_recovery . TWRP μπορεις να περάσεις εσυ μόνος σου. είναι πολύ ευκολο. H rom απο την άλλη για το συγκεκριμένο κινητό (όπως και για το mi4c) έχei ενα βαθμό δυσκολίας. Υπάρχει αναλυτικός οδήγος στο https://goo.gl/tx3vAV , αν και αυτός ο οδηγός σε μπερδεύει ζήτα βοηθεια εκεί. Εφόσον σε ενδιαφέρει playstore, σε 1η φάση η multilang είναι μονόδρομος.

Sorru δεν τα παω καλα με τις xiaomi rom, αυτη η rom ειναι lollipop 5.0.2 ?

 

Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα το Mi4i μου. Πανεμορφο, μαζεμενες διαστασεις και αρκετα ελαφρυ.

Το κουτι του κινητου πισω δεν εχει sticker γνησιοτητας, παρολο που το ειχα αναφερει στον πωλητη. Εσας παιδια ειχανε?

 

To miui με παιδευει μιας και ειναι αρχη αλλα που θα παει θα το συνηθισω. Ο πωλητης μου εβαλε την παρακατω multilanguage ROM. Tην εχει κανενας? Ειναι καλη ή να βαλω καποια Ελληνικη?

 

http://s1.postimg.org/rbhzm6ka3/Screenshot_com_android_settings_2015_12_22_12_02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω εμεινα να ασχολουμε με Mi4i. :lol:

 

Τρώμε μελομακαρονα οι υπόλοιποι... :) το καλύτερο που έχεις κατά την γνώμη μου είναι να βάλεις είναι την ελληνική ρομ... Όσο για το χαρακτήρα της miui μια συνήθεια είναι, εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα το κανω συντομα απλως ψαχνω να δω τι παιζει με το κινητο που νου ηρθε. Οπως εγραψα και προηγουμενως το κινητο δεν ηρθε με sticker γνησιοτητας πανω στο κουτι. Οσοι εχετε Mi4i το εχετε αυτο το αυτοκολλητο;;
Link to comment
Share on other sites

Sorru δεν τα παω καλα με τις xiaomi rom, αυτη η rom ειναι lollipop 5.0.2 ?

 

Ευχαριστω

 

To lolllipop 5.0.2 ή εκδοση android που τρέχεις, το λειτουργικό του αν προτιμάς.

 

ROM το user interface ή η μάσκα που βλέπεις εσυ και αλληλεπιδράς με την συσκευή σου. H xiaomi έχει αναπτύξει την δική της "μάσκα" , την ονομάζει MIUI ( MI User Interface) .

 

Οταν αλλάζεις ρομ λοιπόν αλλαζεις την μάσκα.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρώμε μελομακαρονα οι υπόλοιποι... :) το καλύτερο που έχεις κατά την γνώμη μου είναι να βάλεις είναι την ελληνική ρομ... Όσο για το χαρακτήρα της miui μια συνήθεια είναι, εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ

 

Τα λέει πολύ καλά ο φίλος, είναι μια συνήθεια. Καλη μας όρεξη με τα μελομακάρονα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα το κανω συντομα απλως ψαχνω να δω τι παιζει με το κινητο που νου ηρθε. Οπως εγραψα και προηγουμενως το κινητο δεν ηρθε με sticker γνησιοτητας πανω στο κουτι. Οσοι εχετε Mi4i το εχετε αυτο το αυτοκολλητο;;

 

Kανενας ρε παιδια;;

 

Υποψιαζομαι οτι ισως ειναι fake καθως δεν μπορω να εγκαταστησω ολους τους οδηγους. Παρολο που το Mi PC Suite το αναγνωριζει, κατι δεν παει καλα!

 

http://s4.postimg.org/4vy5u2vqx/Untitled.jpg

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Kανενας ρε παιδια;;

 

Υποψιαζομαι οτι ισως ειναι fake καθως δεν μπορω να εγκαταστησω ολους τους οδηγους. Παρολο που το Mi PC Suite το αναγνωριζει, κατι δεν παει καλα!

 

http://s4.postimg.org/4vy5u2vqx/Untitled.jpg

 

το δικό μου είχε? απο που έγινε η αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο aliexpress το πηρα αλλα απο μαγαζι με πολυ καλο feedback. Στο ελληνικο Xiaomi forum μου ειπαν να τρεξω στο CPU-Z verification. To ετρεξα, μου εβγαλε verified και μου ειπαν το φαινεται να ειναι γνησιο.

 

Ωστοσο δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω τους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο aliexpress το πηρα αλλα απο μαγαζι με πολυ καλο feedback. Στο ελληνικο Xiaomi forum μου ειπαν να τρεξω στο CPU-Z verification. To ετρεξα, μου εβγαλε verified και μου ειπαν το φαινεται να ειναι γνησιο.

 

Ωστοσο δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορω να εγκαταστησω τους drivers.

 

για τους drivers πολλά μπορεί να φταίνε, σε άλλο PC δοκιμασες?δεν έχω διαβάσει για μαϊμού mi4i

Link to comment
Share on other sites

για τους drivers πολλά μπορεί να φταίνε, σε άλλο PC δοκιμασες?δεν έχω διαβάσει για μαϊμού mi4i

 

Nαι. Το ιδιο γινεται... εγκαθιστα μονο μερικους οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια σκοπευω να αγορασω το mi4i, τα 3 φτηνοτερα ειναι τα efox 165€, coolicool 175€ kai geekbuying 178€. απο τα 3 μονο το geek αναφερει : This item is EU Version with original EU adapter. Mi 4i has pre-installed international ROM with google play store, and support multi languages.

 

απο που λετε να παρω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγώ το πήρα απο gearbest, είχε playstore αλλά χρειάστηκε αντάπτορα για τον φορτηστη.

Πάρε το φθηνότερο και έναν αντάπτορα αφου κάνεις ένα ερώτημα να επιβεβαιώσεις οτι έχει playstore.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω πολλα για την συσκευη, αλλα παραθετω το λινγκ της (ισως) προσφορας, για αυτους που γνωριζουν και ενδιαφερονται!

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_196681.html?wid=4

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω πολλα για την συσκευη, αλλα παραθετω το λινγκ της (ισως) προσφορας, για αυτους που γνωριζουν και ενδιαφερονται!

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_196681.html?wid=4

 

 

Σευχαριστω πολύ μου γλύτωσες 40€ουλακια!!:)

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολύ μου γλύτωσες 40€ουλακια!!:)

 

Αν ειναι αληθεια , χαιρομαι γι αυτο! :)

Οσο για το ευχαριστω, νομιζω οτι ανηκει στο φορουμ γενικα!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι αλήθεια ότι το συγκεκριμένο τηλέφωνο ζεματάει και έχει λαγκαρισματα; Σε ξένο site έλεγαν ότι μπορείς να σιδερώσεις πουκάμισα... Τόσο πολύ ζεματάει;;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...