Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κατεβάσει την 1,08 radio.

1. Τι ακριβώς, βήμα-βήμα, κάνω μετά (χρειάζεται να βρω κάτι επιπλέον).

2. Έχω το 9000 'Ελληνικό'. Θα αλλάξει κάτι στα Ελληνικά;

3. Υπάρχουν προβλήματα κατά την αναβάθμιση; Αν ναι πώς τα αντιμετωπίζουμε;

Η βοήθεια σου θα ήταν πολύτιμη

Πληφορίες και οδηγίες για το Universal:

http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=HTC_Universal

Πιστεύω να σας βοηθήσει!;)

http://card.mygamercard.net/sig/BeWooW.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως την πέρασα την 1.08 και με μεγάλη μου ευχαρίστηση διαπίστωσα οτι σχεδον λύθηκε το πρόβλημα με την καθυστέρηση των εισερχομένων κλήσεων.
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αναβάθμιση τελείωσε η μπαταρία :( Είτε στη USB είτε στην πρίζα του ρεύματος λέει η οθόνη άλλοτε serial, άλλοτε USB ανάλογα με τη σύνδεση και δε φορτίζει με τίποτε για να συνεχίσω την αναβάθμιση... Έβγαλα μπαταρία για αρκετή ώρα... έκανα hard reset... Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αναβάθμιση τελείωσε η μπαταρία :( Είτε στη USB είτε στην πρίζα του ρεύματος λέει η οθόνη άλλοτε serial, άλλοτε USB ανάλογα με τη σύνδεση και δε φορτίζει με τίποτε για να συνεχίσω την αναβάθμιση... Έβγαλα μπαταρία για αρκετή ώρα... έκανα hard reset... Καμιά ιδέα?

Δοκίμασε μήπως με το φορτιστή ενώ δε το δείχνει, φορτίζει. Δεν μπορεί να μη το έχουν προβλέψει. Στην χειρότερη περίπτωση, θα βρεις κάποιον με 9000 να δανεισθείς τη φορτισμένη μπαταρία του.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μήπως με το φορτιστή ενώ δε το δείχνει, φορτίζει. Δεν μπορεί να μη το έχουν προβλέψει. Στην χειρότερη περίπτωση, θα βρεις κάποιον με 9000 να δανεισθείς τη φορτισμένη μπαταρία του.
Αυτό έχω κάνει εδώ και αρκετή ώρα αλλά η οθόνη δείχνει "Serial v1.00" και το LED είναι σβηστό. Το 9100 έχει ίδια μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω κάνει εδώ και αρκετή ώρα αλλά η οθόνη δείχνει "Serial v1.00" και το LED είναι σβηστό. Το 9100 έχει ίδια μπαταρία?

 

Apla prepei na vreis mia gemati mpataria gia to 9000... Den exoun tin idia mpataria nomizw... Vres ena 9000 pare tin mpataria tou kai oloklirwneis tin anavathmisi...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Όποιον τον τρώει η περιέργεια και τα δάχτυλά του κάτι μαθαίνει τελικά!

1ον Το 9000 έχει την κακή συνήθεια σε μένα τουλάχιστον να χρειάζεται reboot ο υπολογιστής μετά το ξεκίνημα της αναβάθμισης ώστε αυτή να συνεχιστεί κανονικά.

2ον Όταν είναι κλειστό και συνδεδεμένο στην πρίζα, φορτίζει και ας μην το δείχνει η LED όπως σωστά υπέθεσε ο BrokenPhonez. Ευτυχώς δεν αναγκάστηκα να βγω σεργιάνι για άλλον που έχει 9000 να του πάρω τη μπαταρία...

 

H radio 1.08 μου δίνει λίγο καλύτερο σήμα και το τηλέφωνο δεν καθυστερεί τόσο στη λήψη της κλήσης.

Ερώτηση: Τα προγράμματα από την SD που δεν τα βλέπω μετά την αναβάθμιση στο μενού των προγραμμάτων είναι καλύτερα να τα ξαναεγκαταστήσω ή να τα τρέχω από SD? Πώς φτιάχνει κανείς shortcut στο μενού "προγράμματα"?

Link to comment
Share on other sites

 

H radio 1.08 μου δίνει λίγο καλύτερο σήμα και το τηλέφωνο δεν καθυστερεί τόσο στη λήψη της κλήσης.

Ερώτηση: Τα προγράμματα από την SD που δεν τα βλέπω μετά την αναβάθμιση στο μενού των προγραμμάτων είναι καλύτερα να τα ξαναεγκαταστήσω ή να τα τρέχω από SD? Πώς φτιάχνει κανείς shortcut στο μενού "προγράμματα"?

 

Γιαυτό είναι καλό να αφαιρείς την SD κάρτα όταν κάνεις αναβάθμιση... ;)

 

Πάρε τον Resco Explorer και μέσω αυτού, πήγαινε σε κάθε exe και επέλεξε Send To... Start menu as shortcut.

 

Done.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό είναι καλό να αφαιρείς την SD κάρτα όταν κάνεις αναβάθμιση... ;)

 

Πάρε τον Resco Explorer και μέσω αυτού, πήγαινε σε κάθε exe και επέλεξε Send To... Start menu as shortcut.

 

Done.

Thx θα το δοκιμάσω, αλλά την SD την είχα αφαιρέσει!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω, με ποιό πρόγραμμα κάνατε το radio update? Έχω κατεβάσει το .nbd και δεν βρίσκω κάποιο updater.exe...
Στο .rar αρχείο στο link που δίνει ο karamolegos ποιο πάνω είναι όλα μέσα.
Link to comment
Share on other sites

ναι το έχω δοκιμάσει αλλά μου βγάζει error invalid country id.. περίεργο. έχω το jasjar αλλά οι άλλοι στο xda developers δεν έχουν τέτοιο prob... θα ξαναπροσπαθήσω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιό πρόγραμμα για αλλαγή καναλιών (Remote Control) ΠΑΙΖΕΙ σε 9000? Νομίζω πέρασα τις προάλλες το Tv Remote Controller v5.5 και κολλούσε μόλις πατούσα οποιοδήποτε πλήκτρο...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν έτρεξες το MaUpgradeUt_noID.exe και σου έβγαλε invalid country id είναι όντως περίεργο.

 

Πρεπει να το τρεξεις 2 φορες για να δουλεψει κανονικα. Μια σου βγαζει λαθος και την αλλη τρεχει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

thanks :) είχες δίκιο το έκανα. Και κάτι άλλο μόλις πείρα το holux gpslim236 και προσπαθώ με το destinator να το συνδέσω αλλά μου βγάζει μόνο τις com ports 7 και 9 οι οποίες κατά τη σύνδεση με το gps στα bluetooth setting (serial port) δεν μπορούν να γίνουν.

 

Επίσης εσείς έχετε βάλει screen protector; Εγώ έχω βάλει από την αρχή αλλά μου έχει 2-3 σκονίτσες και είναι σπαστικό. Οι φουσκάλες δεν με πειράζουν και τόσο αλλά η σκόνη....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας άν τελικά η VODA θα το κυκλοφορήσει???

ή τρέχει ακόμα να δεί πώς θα μας "ακούει" καλύτερα???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιό πρόγραμμα για αλλαγή καναλιών (Remote Control) ΠΑΙΖΕΙ σε 9000? Νομίζω πέρασα τις προάλλες το Tv Remote Controller v5.5 και κολλούσε μόλις πατούσα οποιοδήποτε πλήκτρο...

 

Novii Remote παίζει άψογα με εμβέλεια 3-4 μέτρα...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιό πρόγραμμα για αλλαγή καναλιών (Remote Control) ΠΑΙΖΕΙ σε 9000? Νομίζω πέρασα τις προάλλες το Tv Remote Controller v5.5 και κολλούσε μόλις πατούσα οποιοδήποτε πλήκτρο...

 

έχει δίκιο ο Mythozz για το Novii Remote, αλλά αν βρεις το Novii Remote Deluxe είναι ακόμα καλύτερο. γιατί μπορείς να διαμορφώσεις την οθόνη του PPC όπως εσύ θες, του β(γ)άζεις εσύ όσα και ότι κουμπιά θες και μάλιστα το καλύτερο από όλα, μπορείς να του "μάθεις" κάθε κουμπί τι θα κάνει απλά πατώντας το αντίστοιχο κουμπί στο κανονικό σου τηλεχειριστήριο το προγραμματάκι διαβάζει την IR ακτίνα και την αποθηκεύει στο κουμπί (μπορεί να αποθηκεύσει και συνδυασμούς κουμπιών).

--- SUZUKI IGNIS Sport ---

------ 4 ever ------

Link to comment
Share on other sites

έχω μία ερώτηση.

Επειδή τυχαίνει να έχω ένα Bluetooth GPS και για να το φορτίσεις χρησιμοποιείς ένα καλώδιο που η μία άκρη του είναι USB και την συνδέεις σε ένα από τους δύο αντάπτορες που σου δίνει μαζί (ένα για 220V πρίζα και ένα για αυτοκίνητο). Μπορώ το καλώδιο USB που δίνει το Qtek 9000 για το PC να το συνδέσω στον αντάπτορα του αυτοκινήτου (από το Bluetooth GPS) για να το φορτίζω όταν ταξιδεύω???? (Μέχρι να πάρω μια βάση για το αυτοκίνητο).

 

ΕΠίσης, έχει αγοράσει κανείς κάποια αξιόλογη βάση για αυτοκίνητο, δηλαδή να κρατάει σφιχτά το PPC και με τις δύο όψεις, και με πολλά καλούδια.. , από κάποιο μαγαζί εδώ στην Αθήνα ή από κάποιο e-κατάστημα που να μην χρεώνει πολλά μεταφορικά??? Αν ναι ας κάνει PM με το site ή το μαγαζί, τη μάρκα και την τιμή.

Ευχαριστώ.

--- SUZUKI IGNIS Sport ---

------ 4 ever ------

Link to comment
Share on other sites

Θέλει ΠΑΡΑ πολύ μεγάλη προσοχή, για να το βάλεις έτσι ώστε να μην έχει ΟΥΤΕ φουσκάλες, ΟΥΤΕ σκόνη. Παρήγγειλα ένα από το gpsforless και το έβαλα, έκανε 2 σκόνες, το έβγαλα, και μετά όταν το ξαναέβαλα (αφού το έπλυνα κλπ για να φύγει ή σκόνη που κολλάει ΑΜΕΣΩΣ τη δεύτερη φορά...) ήταν ΧΑΛΙΑ!

 

Οπότε ξαναπαρήγγειλα άλλα 2. Έβγαλα το 1ο, έκανα ΠΟΛΥ καλό καθαρισμό για να ΜΗ μείνει σκόνη, και στη συνέχεια έβαλα το καινούριο. Τώρα ούτε σκόνη, ούτε φουσκάλες.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο Mythozz για το Novii Remote, αλλά αν βρεις το Novii Remote Deluxe είναι ακόμα καλύτερο. γιατί μπορείς να διαμορφώσεις την οθόνη του PPC όπως εσύ θες, του β(γ)άζεις εσύ όσα και ότι κουμπιά θες και μάλιστα το καλύτερο από όλα, μπορείς να του "μάθεις" κάθε κουμπί τι θα κάνει απλά πατώντας το αντίστοιχο κουμπί στο κανονικό σου τηλεχειριστήριο το προγραμματάκι διαβάζει την IR ακτίνα και την αποθηκεύει στο κουμπί (μπορεί να αποθηκεύσει και συνδυασμούς κουμπιών).

Θενκς!!!

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

kalimera

 

pedia mia erotisi mehri ti xoritikotia mnimi anagnorizi to qtek9000 ke an ehete kapia sigkekrimeni (grigori ke dokimasmeni) kai pou mporo na tin vro

ONEPLUS 6, HUAWEI P10 PLUS, NEXUS 6P, NEXUS 7 (2013), RASBERRY PI2
Link to comment
Share on other sites

kalimera

 

pedia mia erotisi mehri ti xoritikotia mnimi anagnorizi to qtek9000 ke an ehete kapia sigkekrimeni (grigori ke dokimasmeni) kai pou mporo na tin vro

Σύμφωνα με το site της qtek δεν υπάρχει περιορισμός. Εγω του έχω αυτή ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...