Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και απο εμένα

 

Θα ήθελα και εγώ την βοηθειά σας.

Έχω πάρει μεταχειρισμένο το xda exec εδώ και πολλούς μήνες απο Αγγλία. Μετά απο κανονική χρήση και ήρεμη (δεν μου έπεσε ποτέ κάτω ή δεν το άνοιξα ποτέ να το "πειράξω") ενα πρωινό σταμάτησε να δουλεύει το brightness. Έχει μείνει το brighness στο minimum ή καλύτερα στο off. Ίσα ίσα που φένετε η οθόνη. Όλες οι άλλες λειτουργίες του pda/τηλ είναι οκ. Δοκίμασα τα πάντα να αλλάξω/"πειράξω" αλλά τίποτα, όλες τις software ρυθμίσεις (blacklight-κλπ) τις δοκίμασα, πατώντας επίσης και τα ανάλογα κουμπάκια φωτισμού/κλπ....χωρίς :( κανένα αποτέλεσμα..

 

Έκανα και πολλά soft reset και hard reset αλλά τίποτα..

 

:(

 

Αγόρασα καινούργια οθόνη την οποία την έβαλε ένας φίλος μου, που είναι και "computeras" στην εταιρίας που δουλεύω αλλά τίποτα. Επίσης πήρα και καινούργια μπαταρία που την είχα ψοφίσει αλλά και πάλι τίποτα. Δεν δουλεύει ούτε ο φωτισμός του πληκτρολογίου και ο μόνος φωτισμός που δουλεύει (θα τρελαθώώώώώώ) είναι τα δύο στρογγυλά και μικρά κουμπάκια αποδοχής και απόριψης κλήσης που βρίσκοντε στο κάτω μέρος της οθόνης.

 

Δοκίμασα και ποιό καινούργιες rom μέσα απο το site των xda-developers μήπως και έφταιγε αυτό αλλά και πάλι τίποτα. Τρέχει κανονικότατα αλλά η !@#!#$@#@#$^&*( φωτεινότητα είναι στο μηδέν !!!

 

Εάν κάποιος έχει την παραμικρή ιδέα τη μπορεί να φταίει και να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Htc 10, iPhone 6, iPhone 5, iPhone 4, Htc Desire Z, Sony Ericsson X2, iPhone 3GS, Htc S740, Touch Pro, iPhone, Htc TyTN II, Neonode N2, Htc 4350, Qtek 9100, 02 XDA EXEC, 8500, Qtek S100 & 8020
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και απο εμένα

 

Θα ήθελα και εγώ την βοηθειά σας.

Έχω πάρει μεταχειρισμένο το xda exec εδώ και πολλούς μήνες απο Αγγλία. Μετά απο κανονική χρήση και ήρεμη (δεν μου έπεσε ποτέ κάτω ή δεν το άνοιξα ποτέ να το "πειράξω") ενα πρωινό σταμάτησε να δουλεύει το brightness. Έχει μείνει το brighness στο minimum ή καλύτερα στο off. Ίσα ίσα που φένετε η οθόνη. Όλες οι άλλες λειτουργίες του pda/τηλ είναι οκ. Δοκίμασα τα πάντα να αλλάξω/"πειράξω" αλλά τίποτα, όλες τις software ρυθμίσεις (blacklight-κλπ) τις δοκίμασα, πατώντας επίσης και τα ανάλογα κουμπάκια φωτισμού/κλπ....χωρίς :( κανένα αποτέλεσμα..

 

Έκανα και πολλά soft reset και hard reset αλλά τίποτα..

 

:(

 

Αγόρασα καινούργια οθόνη την οποία την έβαλε ένας φίλος μου, που είναι και "computeras" στην εταιρίας που δουλεύω αλλά τίποτα. Επίσης πήρα και καινούργια μπαταρία που την είχα ψοφίσει αλλά και πάλι τίποτα. Δεν δουλεύει ούτε ο φωτισμός του πληκτρολογίου και ο μόνος φωτισμός που δουλεύει (θα τρελαθώώώώώώ) είναι τα δύο στρογγυλά και μικρά κουμπάκια αποδοχής και απόριψης κλήσης που βρίσκοντε στο κάτω μέρος της οθόνης.

 

Δοκίμασα και ποιό καινούργιες rom μέσα απο το site των xda-developers μήπως και έφταιγε αυτό αλλά και πάλι τίποτα. Τρέχει κανονικότατα αλλά η !@#!#$@#@#$^&*( φωτεινότητα είναι στο μηδέν !!!

 

Εάν κάποιος έχει την παραμικρή ιδέα τη μπορεί να φταίει και να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

 

mporei na nai to aplo:

panw stin mpataria --->fwtismou othonis-- - >tsekareis to apenergopoisi fwtismou ean den xrisimopoiithei gia 30 sec...

alla logika to xeis tsekarei auto..

Winners Never Quit, Quitters Never Win...
Link to comment
Share on other sites

Αν μετά φλασάρισμα και hard reset συνεχίζει να είναι στα διαόλια η φωτεινότητα, έχεις πρόβλημα τεχνικής φύσεως. Θα χρειαστεί να στο τσεκάρουν για ηλεκτρονικές βλάβες και να αντικατασταθεί το κατάλληλο εξάρτημα.

 

Θα ρίξω μια ματιά αργότερα μπας και μπορέσω από τα μανουάλια (σικ) τους να καταλάβω τις πταίει.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σαν προβλημα πλακετας το ακουω,μετα απο hard reset δεν επρεπε να εχεις προβλημα

 

Dystyxws etsi einai kai to allo thema einai... poios tha tou to ftiaksei? :(

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
απλα δεν ξερω αν αξιζει να δωσει τοσα χρηματα για πλακετα εκτος αν βρει μεταχειρισμενη πχ ebay οπου και παλι εχει καποιο ρισκο,καλυτερα να δει για συσκευη απο δευτερο χερι,και να παει στο 9volto,αν και ηδει εχει δωσει καποια χρηματα μεχρι στιγμης ο φιλος για μπαταρια-οθονη
Link to comment
Share on other sites

Dystyxws etsi einai kai to allo thema einai... poios tha tou to ftiaksei? :(

 

Δηλαδή παιδιά για πόσα χρήματα περίπου μιλάμε ??

Για την πλακέτα μιλάω γιατί όπως είναι λογικό (ρώτησα) η ACE δεν αναλαμβάνει την επισκεύη.

Και άντε να το στείλεισ τώρα στην Αγλλία....

Htc 10, iPhone 6, iPhone 5, iPhone 4, Htc Desire Z, Sony Ericsson X2, iPhone 3GS, Htc S740, Touch Pro, iPhone, Htc TyTN II, Neonode N2, Htc 4350, Qtek 9100, 02 XDA EXEC, 8500, Qtek S100 & 8020
Link to comment
Share on other sites

Αν μετά φλασάρισμα και hard reset συνεχίζει να είναι στα διαόλια η φωτεινότητα, έχεις πρόβλημα τεχνικής φύσεως. Θα χρειαστεί να στο τσεκάρουν για ηλεκτρονικές βλάβες και να αντικατασταθεί το κατάλληλο εξάρτημα.

 

Θα ρίξω μια ματιά αργότερα μπας και μπορέσω από τα μανουάλια (σικ) τους να καταλάβω τις πταίει.

 

Μακάρι να βρείς κάτι.

Σε ευχαριστώ

Htc 10, iPhone 6, iPhone 5, iPhone 4, Htc Desire Z, Sony Ericsson X2, iPhone 3GS, Htc S740, Touch Pro, iPhone, Htc TyTN II, Neonode N2, Htc 4350, Qtek 9100, 02 XDA EXEC, 8500, Qtek S100 & 8020
Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες το απογευμα μετα απο μια ασχημη πτωση το αγαπημενο μου 9000 μου αφησε χρονια και εσπασε η οθονη του ! το ειχα 1,5 χρονο !αξιζει να το ξαναγορασω ?τι λετε ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή παιδιά για πόσα χρήματα περίπου μιλάμε ??

Για την πλακέτα μιλάω γιατί όπως είναι λογικό (ρώτησα) η ACE δεν αναλαμβάνει την επισκεύη.

Και άντε να το στείλεισ τώρα στην Αγλλία....

 

Έχω την εντύπωση ότι δυστυχώς δεν σε συμφέρει οποιαδήποτε κίνηση για αλλαγή πλακέτας εκτός και αν βρεις κάπου (πχ ebay) μεταχειρισμένη και κάποιον να τολμήσει να την αλλάξει. Εκτός κι αν... έχεις κανέναν γνωστό στην ACE Hellas και μπορέσει να σε εξυπηρετήσει μιας και είναι ολόιδιο με το Qtek 9000.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια χθες το απογευμα μετα απο μια ασχημη πτωση το αγαπημενο μου 9000 μου αφησε χρονια και εσπασε η οθονη του ! το ειχα 1,5 χρονο !αξιζει να το ξαναγορασω ?τι λετε ?

 

Μπορείς πάντως να το πουλήσεις στον φίλο phil_kal_77 που χρειάζεται την πλακέτα και μετά παίρνεις ότι θέλεις! ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες το απογευμα μετα απο μια ασχημη πτωση το αγαπημενο μου 9000 μου αφησε χρονια και εσπασε η οθονη του ! το ειχα 1,5 χρονο !αξιζει να το ξαναγορασω ?τι λετε ?

αν σου αρέσει ακόμα πάρτοοοοοο. αλλά μπορείς να δείς και άλλες συσκευές, βεβαια άλλη φάση το 9000:)

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια χθες το απογευμα μετα απο μια ασχημη πτωση το αγαπημενο μου 9000 μου αφησε χρονια και εσπασε η οθονη του ! το ειχα 1,5 χρονο !αξιζει να το ξαναγορασω ?τι λετε ?
ειχα δει στο ebay ριν λιγο καιρο οτι ειχαν οθονες δημητρη,ριξε μια ματια;)
Link to comment
Share on other sites

nai exei poly prama apo o8onh sto ebay sigoura 8a breis kati.kai egw apo ekei thn tsimphsa prin liges meres kai mou hr8e kai sxetika grhgora oute 10 meres

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

αυτα εσυ να τα βλεπεις τασο που το εδωσες:D:D:D

χεχε:) Εμένα το μόνο που με χαλούσε ήταν ότι δεν μπορούσες να παίξεις όλα τα παιχνίδια που έπαιζα στο 2020ι η στο s200 και ότι πολλά προγράμματα δεν τα έδειχνε τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα

 

Θα ήθελα και εγώ την βοηθειά σας.

Έχω πάρει μεταχειρισμένο το xda exec εδώ και πολλούς μήνες απο Αγγλία. Μετά απο κανονική χρήση και ήρεμη (δεν μου έπεσε ποτέ κάτω ή δεν το άνοιξα ποτέ να το "πειράξω") ενα πρωινό σταμάτησε να δουλεύει το brightness. Έχει μείνει το brighness στο minimum ή καλύτερα στο off. Ίσα ίσα που φένετε η οθόνη. Όλες οι άλλες λειτουργίες του pda/τηλ είναι οκ. Δοκίμασα τα πάντα να αλλάξω/"πειράξω" αλλά τίποτα, όλες τις software ρυθμίσεις (blacklight-κλπ) τις δοκίμασα, πατώντας επίσης και τα ανάλογα κουμπάκια φωτισμού/κλπ....χωρίς :( κανένα αποτέλεσμα..

 

Έκανα και πολλά soft reset και hard reset αλλά τίποτα..

 

:(

 

Αγόρασα καινούργια οθόνη την οποία την έβαλε ένας φίλος μου, που είναι και "computeras" στην εταιρίας που δουλεύω αλλά τίποτα. Επίσης πήρα και καινούργια μπαταρία που την είχα ψοφίσει αλλά και πάλι τίποτα. Δεν δουλεύει ούτε ο φωτισμός του πληκτρολογίου και ο μόνος φωτισμός που δουλεύει (θα τρελαθώώώώώώ) είναι τα δύο στρογγυλά και μικρά κουμπάκια αποδοχής και απόριψης κλήσης που βρίσκοντε στο κάτω μέρος της οθόνης.

 

Δοκίμασα και ποιό καινούργιες rom μέσα απο το site των xda-developers μήπως και έφταιγε αυτό αλλά και πάλι τίποτα. Τρέχει κανονικότατα αλλά η !@#!#$@#@#$^&*( φωτεινότητα είναι στο μηδέν !!!

 

Εάν κάποιος έχει την παραμικρή ιδέα τη μπορεί να φταίει και να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

 

Χαχαχαχαχ... Αλλαξε και την πλακέτα να γελάμε μετά. :)

Δεν είναι πρόβλημα πλακέτας πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
σιγουρα απο ενα φορουμ δεν μπορει κανεις να κανει διαγνωση σε μια τετοια περιπτωση σαν του φιλου,απλα το συζηταμε δεν ειπαμε οτι ειναι σιγουρα,δεν ειμαστε το μαντειο των δελφων:p:pτο καλυτερο ειναι να το δει καποιος τεχνικος δεν το συζηταω
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το να αρχίσεις να αλλάζεις και να κάνεις υποθέσεις είναι σαν να έχεις να κάνεις χειρότερο το τηλέφωνο.

Πώς είμαστε σίγουροι οτι ο φίλος ο "computeras" βάζοντας την καινούρια οθόνη προκάλεσε ζημιά και πλέον δεν υπάρχει πιθανότητα να δουλέψει? Εχω δεί αμέτρητες φορές οταν ανοίγει κάποιος τηλέφωνο (που συνήθως δεν ξέρει τι του γίνεται) να προκαλεί ζημιές χωρίς κάν να το φαντάζεται...

 

Το να δείς τα level1-2 manuals που κυκλοφορούν στο ίντερνετ θα σου μάθει απλά να ανοίγεις και να ξεσκονίζεις το κινητό, εκτός βέβαια αν βρείς level3-4 manuals (που δεν πρόκειτε δλδ) αλλα εκεί αν δεν έχεις γνώσεις (πραγματικές, οχι ξεβίδωσα ενα θερμοσίφωνα) τότε είσαι χαμένος.

 

Πές του φίλου σου του "computera" να σου αλλάξει την καλωδιοταινία στο τηλέφωνο και θα είναι μια χαρά και καλύτερα, μόνο να προσέχει γιατί εκεί ενα λάθος την καταστρέφει με ένα "χρίτς"

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, το να αρχίσεις να αλλάζεις και να κάνεις υποθέσεις είναι σαν να έχεις να κάνεις χειρότερο το τηλέφωνο.

Πώς είμαστε σίγουροι οτι ο φίλος ο "computeras" βάζοντας την καινούρια οθόνη προκάλεσε ζημιά και πλέον δεν υπάρχει πιθανότητα να δουλέψει? Εχω δεί αμέτρητες φορές οταν ανοίγει κάποιος τηλέφωνο (που συνήθως δεν ξέρει τι του γίνεται) να προκαλεί ζημιές χωρίς κάν να το φαντάζεται...

 

Το να δείς τα level1-2 manuals που κυκλοφορούν στο ίντερνετ θα σου μάθει απλά να ανοίγεις και να ξεσκονίζεις το κινητό, εκτός βέβαια αν βρείς level3-4 manuals (που δεν πρόκειτε δλδ) αλλα εκεί αν δεν έχεις γνώσεις (πραγματικές, οχι ξεβίδωσα ενα θερμοσίφωνα) τότε είσαι χαμένος.

 

Πές του φίλου σου του "computera" να σου αλλάξει την καλωδιοταινία στο τηλέφωνο και θα είναι μια χαρά και καλύτερα, μόνο να προσέχει γιατί εκεί ενα λάθος την καταστρέφει με ένα "χρίτς"

 

Kαλημέρα leosedf

 

Την τσέκαρε οπτικός αλλά και με πολύμετρο την καλωδιοταινία και φενόταν οκ. Καμιά άλλη ιδέα ? Απο περιέργεια ξέρει κανένας πόσο μπορεί να κάνει μια σκασμένη πλακέτα ? και με τη χαρακτηριστικά να την ψάξω στο ebay ?

Htc 10, iPhone 6, iPhone 5, iPhone 4, Htc Desire Z, Sony Ericsson X2, iPhone 3GS, Htc S740, Touch Pro, iPhone, Htc TyTN II, Neonode N2, Htc 4350, Qtek 9100, 02 XDA EXEC, 8500, Qtek S100 & 8020
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα απο ενα φορουμ δεν μπορει κανεις να κανει διαγνωση σε μια τετοια περιπτωση σαν του φιλου,απλα το συζηταμε δεν ειπαμε οτι ειναι σιγουρα,δεν ειμαστε το μαντειο των δελφων:p:pτο καλυτερο ειναι να το δει καποιος τεχνικος δεν το συζηταω

 

Kαλημέρα lagoudakis

 

Εκτός απο το 9volto ξέρει κανένας, κάποιον άλλο τεχνικό ?

Σας ευχαριστώ

Htc 10, iPhone 6, iPhone 5, iPhone 4, Htc Desire Z, Sony Ericsson X2, iPhone 3GS, Htc S740, Touch Pro, iPhone, Htc TyTN II, Neonode N2, Htc 4350, Qtek 9100, 02 XDA EXEC, 8500, Qtek S100 & 8020
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα leosedf

 

Την τσέκαρε οπτικός αλλά και με πολύμετρο την καλωδιοταινία και φενόταν οκ. Καμιά άλλη ιδέα ? Απο περιέργεια ξέρει κανένας πόσο μπορεί να κάνει μια σκασμένη πλακέτα ? και με τη χαρακτηριστικά να την ψάξω στο ebay ?

Την τσέκαρε? έλεγξε όλα τα pins ξεχωριστά? πώς τό κανε αυτό? Είσαι σίγουρος για ποιό πράγμα μιλάμε? Χαλαρά δεν έκανε τίποτα.

Άλλαξε την καλωδιοταινία plz για να τελειώνεις. Είναι το τμήμα που συνδέει το πάνω μέρος με το κάτω της συσκευής. Πρέπει να την κάνεις κομμάτια και να το αλλάξεις.

Πές οτι στη χειρότερη είναι η πλακέτα, πάλι μπορείς να το επισκευάσεις.

Link to comment
Share on other sites

leosedf οσο αφορα το manual του Qtek νομιζω υπαρχει ποσταρισμενο καπου σε αυτο το θεμα ΟΛΟ το service manual που σου λεει πως να το κανεις βιδες ;)
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Kαλημέρα lagoudakis

 

Εκτός απο το 9volto ξέρει κανένας, κάποιον άλλο τεχνικό ?

Σας ευχαριστώ

phone doctor λενε το μαγαζι ειναι στο χαλανδρι,210-6002929 προσωπικα δεν τον ξερω,δεν εχω κανει δουλεια μαζι του,απλα εχω ακουσει οτι φτιαχνει και ppc;)
Link to comment
Share on other sites

phone doctor λενε το μαγαζι ειναι στο χαλανδρι,210-6002929 προσωπικα δεν τον ξερω,δεν εχω κανει δουλεια μαζι του,απλα εχω ακουσει οτι φτιαχνει και ppc;)

 

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά φίλε μου

Htc 10, iPhone 6, iPhone 5, iPhone 4, Htc Desire Z, Sony Ericsson X2, iPhone 3GS, Htc S740, Touch Pro, iPhone, Htc TyTN II, Neonode N2, Htc 4350, Qtek 9100, 02 XDA EXEC, 8500, Qtek S100 & 8020
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...