Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν είσαι σε 2g όταν δεν θες data και κατά 80-90% WiFi χωρίς κλήσεις (αντε σύνολο κανα 10λεπτό) και φωτεινότητα κάπου στο 30% φτάνεις χαλαρά πάνω από 4ώρες. Εγώ όταν κάνω αυτή την χρήση στο EDGE plus πάω σχεδόν 6 ώρες. Αλλά αυτό τυχαίνει μια φορά το μήνα αντε δύο. Γενικά είμαι από 4 μέχρι 4:30 με αρκετή χρήση. Κάτι σελίδες πίσω είχα βάλει Screenshot από galaxy S6 που παρόλο είχα 2 ώρες κλήσεις τα πήγε πολύ καλά η μπαταρία

 

Post #1183

 

Εγώ όπως είπα έχω αυτόματο στο φουλ χωρίς εξοικονόμηση, πάντα wifi, ελάχιστα δεδομένα, 2g-3g τα 3/4 της ημέρας γιατί χρησιμοποιώ την ενίσχυση σήματος της cosmote(δε το επιβαρύνει γιατί έχω full σήμα και δε ζορίζεται), συγχρονισμό φουλ με facebook, instagram, 3 emails, viber, messenger, pages manager κλπ, ομιλία 1 με μιάμιση ώρα και η οθόνη φτάνει από 2,50 έως 3,5 το πολύ ώρες πράγμα που είναι λογικό με τέτοια χρήση.. εννοείτε ότι στέλνω μηνύματα, viber και μπαίνω λίγο facebook..

Θεωρώ πως αν κάνεις σκόντο στη φωτεινότητα θα πιάσει παραπάνω..

Συνεχίζω να πιστεύω πως με την αργή φόρτιση κρατάει περισσότερο η μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ολα αυτα τα viber,messenger,facebook,instagram κτλ τη ρουφανε την μπαταρια.Αν δουλευουν κι ολα μαζι συν φωτεινοτητα συν ενισχυση μην περιμενεις θαυματα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

LELELO με την χρήση που κάνεις μια χαρά πιστεύω κρατάει η μπαταρία σου. Εγώ μόνο αργή φόρτιση χρησιμοποιώ από τότε που το εχω.
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν πολύ υπέρμαχος της αργής φόρτισης για όσους θυμούνται αλλά τελευταία παίζω μόνο σε fast. Μια χαρά τα πάει η μπαταρία. Έχω να κάνω ασύρματη ή αργή ενσύρματη φόρτιση 2 βδομάδες περίπου... Γενικώς το έχω πάρει απόφαση ότι η μπαταρία του κινητού δεν είναι το φόρτε του οπότε το βάζω στην πρίζα κατά τις 6 το απόγευμα όση μπαταρία κι αν έχω για κανα 15λεπτο και ξενοιάζω...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

LELELO με την χρήση που κάνεις μια χαρά πιστεύω κρατάει η μπαταρία σου. Εγώ μόνο αργή φόρτιση χρησιμοποιώ από τότε που το εχω.

 

Αυτο λεω κι εγω..απλα μου εκανε εντυπωση οι μεγαλοι χρονοι και ρωτησα αν παιζουν με τη φωτεινότητα .. κατα τα αλλα το κινητό το ευχαριστιεμαι καθε μερα και πιο πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω κι εγω..απλα μου εκανε εντυπωση οι μεγαλοι χρονοι και ρωτησα αν παιζουν με τη φωτεινότητα .. κατα τα αλλα το κινητό το ευχαριστιεμαι καθε μερα και πιο πολυ..

 

Παίζει μεγάλο ρόλο η χρήση που κάνεις. Είναι λάθος να να βλέπουμε μόνο χρήση οθόνης. Εγώ πχ μια φορα έβγαλα το κινητό από την Μπριζα και δεν το άφησα από τα χέρια μου για να δω πόσο θα μου βγάλει. Με όλα ανοιχτά και συνέχεια βίντεο στο YouTube έφτασε 7 ώρες (έχω και screenshot).

Συνήθως όμως παίζω στις 3-4 ώρες οθόνης.

Τώρα αν κάποιος έχει 2 ώρες οθόνης τοτε ή δεν το δουλεύει πολύ και το φορτίζει στις δύο μέρες ή κάποια εφαρμογή καταναλώνει πολύ μπαταρία.

Φυσικά βέβαια παίζουν ρόλο και οι ρυθμίσεις φωτεινότητας κτλ.

Link to comment
Share on other sites

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

 

Θεούλης!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απενεργοποίηση του google backup, και την αναβάθμιση των υπηρεσιών google σε 9.4.48, το drain εξαφανίστηκε! Έκανα πρώτα μία πλήρη φόρτιση (όχι fast charge, απλη), επανεκκίνηση σε recovery, wipe cache, και τώρα είμαι στην πρώτη μέρα. Στο 68% με μονιμα wifi ανοιχτό και 2G/3G, και με τα παρακάτω...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160708/884ff267be343ed41f9db97ccbd1410e.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160708/dc8802468d40179385a72ef56b12c124.jpg

 

Εδώ είναι τα προηγούμενα χάλια...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160708/ba83d69d0572ddf7545cba8e97a0f52b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Παίζει μεγάλο ρόλο η χρήση που κάνεις. Είναι λάθος να να βλέπουμε μόνο χρήση οθόνης. Εγώ πχ μια φορα έβγαλα το κινητό από την Μπριζα και δεν το άφησα από τα χέρια μου για να δω πόσο θα μου βγάλει. Με όλα ανοιχτά και συνέχεια βίντεο στο YouTube έφτασε 7 ώρες (έχω και screenshot).

Συνήθως όμως παίζω στις 3-4 ώρες οθόνης.

Τώρα αν κάποιος έχει 2 ώρες οθόνης τοτε ή δεν το δουλεύει πολύ και το φορτίζει στις δύο μέρες ή κάποια εφαρμογή καταναλώνει πολύ μπαταρία.

Φυσικά βέβαια παίζουν ρόλο και οι ρυθμίσεις φωτεινότητας κτλ.

Καλά μην το λες αν έχεις 80 85% των φωτισμό, και είσαι με 4g (δικιά μου χρήση δλδ) εκεί κάπου πάει max κάνα 2 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το λες αν έχεις 80 85% των φωτισμό, και είσαι με 4g (δικιά μου χρήση δλδ) εκεί κάπου πάει max κάνα 2 ώρες

 

Σωστός ... Με τα δεδομένα πέφτει πολύ η απόδοση.. εγω οταν είμαι σε εσωτερικούς χώρους ή καλύτερα οταν εχω wifi φτάνω άνετα 3 ώρες.. όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους με 3g ή 4g η κατανάλωση είναι πολύ μεγαλύτερη..

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ... Με τα δεδομένα πέφτει πολύ η απόδοση.. εγω οταν είμαι σε εσωτερικούς χώρους ή καλύτερα οταν εχω wifi φτάνω άνετα 3 ώρες.. όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους με 3g ή 4g η κατανάλωση είναι πολύ μεγαλύτερη..

 

ε ναι... δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι αυτή την στιγμή στην αγορά κάνα δυο συσκευές μόνο (και αν ) βγάζουν καλούς χρόνους ... πλέον αυτονομια είναι στα τάρταρα.....

 

και μετά έρχονται μερικοί βάζουν φωτισμό στα 15 20% wifi σε απόσταση 1 μέτρου κλειστά όλα...... μην σου πω και power save mode και έρχονται και σου πετάνε κάτι sot 6++ ώρες και λένε ορίστε!!! τα σπάει η μπαταρια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΜΕ..............

 

και εσυ σκοτώνεσαι και λες πως στο διάολο δεν βγάζεις ουτε 2 :lol:

Link to comment
Share on other sites

ε ναι... δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε ότι αυτή την στιγμή στην αγορά κάνα δυο συσκευές μόνο (και αν ) βγάζουν καλούς χρόνους ... πλέον αυτονομια είναι στα τάρταρα.....

 

και μετά έρχονται μερικοί βάζουν φωτισμό στα 15 20% wifi σε απόσταση 1 μέτρου κλειστά όλα...... μην σου πω και power save mode και έρχονται και σου πετάνε κάτι sot 6++ ώρες και λένε ορίστε!!! τα σπάει η μπαταρια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΜΕ..............

 

και εσυ σκοτώνεσαι και λες πως στο διάολο δεν βγάζεις ουτε 2 :lol:

 

Το κινητό το έχεις για να το ευχαριστηθεις. Αν ειναι να να εχεις οθοναρα και να της κοβεις τη φωτεινότητα ροτε τι να πω..

 

Το κινιτο αυτο με φουλ οθονη αυτοματο παντα wifi δεδομένα οπου χρειάζεστε emails facebook viber messenger κλπ βαγζει οθονη 2.5 (σπανια σε μενα) εως 3.5 ωρες... οτι καλυτερο για μενα.. αν σκεφτεις οτι εχει και γεηγοεη φόρτιση...

 

Εγω ειμαι κομπλε μάγκες. .

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχεις για να το ευχαριστηθεις. Αν ειναι να να εχεις οθοναρα και να της κοβεις τη φωτεινότητα ροτε τι να πω..

 

Το κινιτο αυτο με φουλ οθονη αυτοματο παντα wifi δεδομένα οπου χρειάζεστε emails facebook viber messenger κλπ βαγζει οθονη 2.5 (σπανια σε μενα) εως 3.5 ωρες... οτι καλυτερο για μενα.. αν σκεφτεις οτι εχει και γεηγοεη φόρτιση...

 

Εγω ειμαι κομπλε μάγκες. .

Ε ναι έτσι το δέχομαι και είναι φυσιολογικό

 

Αλλά όχι και να έρχεται ο άλλος να σου πετάει 7 ώρες sot με όλα τέρμα κάτω και να λει έχω φοβερή αυτονομία...

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Όσοσν αφορά το sot υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο. Για παράδειγμα εγώ έχω το S6 edge+, το οποίο, τις καθημερινές που κινούμαι έξω λόγω δουλειάς, με φωτεινότητα περίπου στο 25% στο αυτόματο, έχω χρόνο οθόνης περίπου 4 ώρες. Το προηγούμενο σαββατοκύριακο που ήμουν σπίτι με μισόκατεβασμένα τα παντζούρια με την φωτεινότητα πάλι στο 25% στο αυτόματο, είχα sot περίπου 7 ώρες. Οπότε, μη τρελαίνεστε για το ποιος τον έχει μεγαλύτερο... (ακούγεται κάπως αυτό...). Είναι λογικό ο χρόνος να επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, σε εμένα επηρεάζεται από το γεγονός ότι είμαι σχεδόν όλη τη μέρα έξω και πρέπει να φωτίσει περισσότερο την οθόνη για να μπορεί να έχει μία αξιόλογη αντίθεση, σε κάποιον άλλον από κάποια εφαρμογή στο background. Γετικότερα θεωρώ πως οποιοσδήποτε χρόνος μεγαλύτερος των 4 ωρών sot είναι αποδεκτός, ειδικά αν σκεφτούμε και τη σχέση ανάλυσης οθόνης με mAh μπαταρίας και κύκλους φόρτισης της.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Όσοσν αφορά το sot υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο. Για παράδειγμα εγώ έχω το S6 edge+, το οποίο, τις καθημερινές που κινούμαι έξω λόγω δουλειάς, με φωτεινότητα περίπου στο 25% στο αυτόματο, έχω χρόνο οθόνης περίπου 4 ώρες. Το προηγούμενο σαββατοκύριακο που ήμουν σπίτι με μισόκατεβασμένα τα παντζούρια με την φωτεινότητα πάλι στο 25% στο αυτόματο, είχα sot περίπου 7 ώρες. Οπότε, μη τρελαίνεστε για το ποιος τον έχει μεγαλύτερο... (ακούγεται κάπως αυτό...). Είναι λογικό ο χρόνος να επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες, σε εμένα επηρεάζεται από το γεγονός ότι είμαι σχεδόν όλη τη μέρα έξω και πρέπει να φωτίσει περισσότερο την οθόνη για να μπορεί να έχει μία αξιόλογη αντίθεση, σε κάποιον άλλον από κάποια εφαρμογή στο background. Γετικότερα θεωρώ πως οποιοσδήποτε χρόνος μεγαλύτερος των 4 ωρών sot είναι αποδεκτός, ειδικά αν σκεφτούμε και τη σχέση ανάλυσης οθόνης με mAh μπαταρίας και κύκλους φόρτισης της.

 

25% ? πραγματικά είναι αμαρτία να χαραμίζεται τέτοια οθονη......... κάτω από 80 δεν κατεβαίνω (εκτός και αν είναι βράδυ τότε ναι γυρο στα 25%

Link to comment
Share on other sites

25% ? πραγματικά είναι αμαρτία να χαραμίζεται τέτοια οθονη......... κάτω από 80 δεν κατεβαίνω (εκτός και αν είναι βράδυ τότε ναι γυρο στα 25%

 

Δεν με ενοχλεί, ισά ίσα με το αυτόματο κάτω από τον ήλιο ανεβάζει μόνο του όσο χρειάζεται και όταν είμαι σε εσωτερικό χώρο δεν με κουράζει, γιατί όλη αυτή η ασπρίλα στο background όταν διαβάζω τα mail της δουλειάς, σκοτώνει...

Εντάξει σε κανένα game το ανεβάζω γύρω στο 75-80%

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

25% ? πραγματικά είναι αμαρτία να χαραμίζεται τέτοια οθονη......... κάτω από 80 δεν κατεβαίνω (εκτός και αν είναι βράδυ τότε ναι γυρο στα 25%

 

Να αγιάσει το στόμα σου. Μόνιμα στο φουλ αυτόματο.

Και τι έγινε αν κάνεις μια φόρτιση παραπάνω δηλαδή; Δεν είπα να είσαι κάθε 1 ώρα στην πρίζα αλλά ρε παίδες τι 20 ώρες αναμονή, τι 24.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μία φορα, αποδεικνύεται ότι όλα είναι θέμα επιλογών...μετά από σχεδόν 3 εβδομάδες χρήσης (από σφραγισμενο), έστρωσε η μπαταρια. Και παραθέτω τις αποδείξεις (με τα πάντα όλα ανοιχτα, εκτός του 4G, χωρίς να τσιγκουνευομαι σε τίποτα!)

 

(Και παραλίγο να απογοητευω με αυτά που διαβαζα, και να το πουλησω)

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160716/130a45b4b2d9a81cb8e9b6ab99d4576d.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160716/358fb86d9a11228f4378878d5ca882af.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160716/908c49164b8e571cd0fc16228ccee528.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται να πας αρκετα καλα μπραβο. Εγω ειμαι μαξιμουμ 3:30 ωρες οθονη νομιζω αν κι αυτο ειναι σχετικο και μερα με τη μερα αλλαζει ακομα και δραματικα. Νομιζω οτι και σε κατασταση αναμονης καιει παραπανω απ'οτι θα επρεπε. Ισως το σημα, δεν ξερω. Παντως η ουσια ειναι να το παρουμε αποφαση οτι εχουμε ενα κινητο που δεν το πηραμε για τη διαρκεια της μπαταριας του αλλα για διαφορετικα χαρακτηριστικα που παρεχει.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα ειπες. Υπάρχουν μέρες που βγάζει 2.5-3 ωρες sot, και άλλες πάλι ξεπερνάει τις 4 ωρες. Αυτό που με νοιάζει είναι ότι δεν με ταλαιπωρεί, βγάζω ανετα και με το παραπάνω μια εργασιμη, και φορτιζω σφαιρα αν χρειαστεί και το επιλεξω.

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι ανάλογα με την χρήση αν είσαι σε καμία παραλία και είσαι με 4g και τέρμα φωτισμό βγάζεις 2 ώρες (αν είσαι πολύ τυχερός) αν είσαι στο σπίτι με WiFi τέρμα 20% φως στο auto τότε ανετ πας και 6 ώρες sot
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η μπαταρία έχει τα χάλια της τα μαύρα... 1 ώρα οθόνη και είμαι 59% (από 100%). Τραγικότητες το τελευταίο διάστημα...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φταίει οτι είναι καλοκαίρι η συσκευή ζεσταίνεται και αν έχετε αυτόματη φωτεινότητα φτάνει πάνω από το 100%

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...