Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως παιδιά εγώ για αρχή βλέπω την μπαταρία του edge plus μου να μη μας τα λέει καλα.. βέβαια να πω ότι έχω το κινητό από Παρασκευή και έκανε λίγες φορτισεις προς το παρων.. εννοώ λοιπόν ότι τώρα που είμαι στο 12% έχω γράψει οθόνη 2.30 ωρες..και να πεις ότι έκανα καμιά βαριά χρηση..οχι.... έχω όμως ανοιχτό συνέχεια το WiFi και τα δεδομένα αλλά τις περισσότερες ώρες είμαι σε μέρος με wifi.. ούτε παιχνιδια, κάνα 15λεπτο κλησεις, λίγο σερφαρισμα fb, instagram κτλ.. ελπίζω με τον καιρό να στρωσει..

 

Σε καμιά δεκαριά μέρες θα στρώσει. Τότε δες πως θα τα πηγαίνει. Το 4ωρο sot θα το έχεις χαλαρά εφόσον εφόσον περισσότερο είσαι με WiFi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγώ τώρα είμαι στο 63% με 1ω45λ οθονη και πολύ χαλαρή χρήση, αυτό που με έχει ξενερώσει είναι η πολύ απότομη πτώση, δλδ αν παίζεις κάτι ή είσαι fb το ξεζουμίζει, εγώ προσωπικά ακόμα δεν ξέρω μήπως έχει και πρόβλημα η μπαταρία μου αν και δεν νομίζω γιατί στο χαλαρό αντεξε και 2 μέρες, υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε αν λειτουργεί σωστά ή έχει θέμα η μπαταρία?
Link to comment
Share on other sites

εγώ τώρα είμαι στο 63% με 1ω45λ οθονη και πολύ χαλαρή χρήση, αυτό που με έχει ξενερώσει είναι η πολύ απότομη πτώση, δλδ αν παίζεις κάτι ή είσαι fb το ξεζουμίζει, εγώ προσωπικά ακόμα δεν ξέρω μήπως έχει και πρόβλημα η μπαταρία μου αν και δεν νομίζω γιατί στο χαλαρό αντεξε και 2 μέρες, υπάρχει κάποιος τρόπος να δούμε αν λειτουργεί σωστά ή έχει θέμα η μπαταρία?

 

δεν εχει προβλημα η μπαταρια σου. Ετσι ειναι. Με χρηση, οταν εχεις 2Κ αναλυσης οθονη, και τερας επεξεργαστη, τι να κανει η μπαταρια..

Επισης δες ποσο ειναι φορτωμενα σημερα τα κινητα..πριν μερικες σελιδες εχω screenshots οπου βγαζω 2 ωρες και κανα 10λεπτο, με κανονικη για μενα χρηση, ουτε υπερβολες ουτε οικονομια (πχ να μην το ανοιγω οποτε το χρειαζομαι μην τυχον και ξεμεινω. ) Εχω δει και 4 ωρες οθονη, και εχω βγαλει και 2 ημερες, αλλα οταν ειχα στοχο την αυτονομια ή αν τυχει να κανω πολυ χαλαρη χρηση (που ειναι σπανιο). Γιαυτο μην κολλας, δεν εχεις προβλημα με μπαταρια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι στο παρα πέντε να το πάω στο service για την μπαταρία... 11 λεπτα παιχνιδιού 4% κάτω, δλδ πόσο κρατάει...

 

έτσι έκλεισε...

 

https://www.dropbox.com/s/o9s4948bgg92sa6/Screenshot_1.png?dl=0&preview=Screenshot_1.png

https://www.dropbox.com/s/fchkl2466c9qwgk/Screenshot_2.png?dl=0&preview=Screenshot_2.png

https://www.dropbox.com/s/vue5nzmo3s36h98/Screenshot_3.png?dl=0&preview=Screenshot_3.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι στο παρα πέντε να το πάω στο service για την μπαταρία... 11 λεπτα παιχνιδιού 4% κάτω, δλδ πόσο κρατάει...

 

έτσι έκλεισε...

 

https://www.dropbox.com/s/o9s4948bgg92sa6/Screenshot_1.png?dl=0&preview=Screenshot_1.png

https://www.dropbox.com/s/fchkl2466c9qwgk/Screenshot_2.png?dl=0&preview=Screenshot_2.png

https://www.dropbox.com/s/vue5nzmo3s36h98/Screenshot_3.png?dl=0&preview=Screenshot_3.png

 

ξεχνας οτι εχεις κινητο 2Κ αναλυσης,με τερας επεξεργαστη..καλως ή κακως αυτη ειναι η καταναλωση. Αν για 11 λεπτα θελει 4%, για να φας το 100%, θες περιπου 275 λεπτα. Δε σου λεω 275 που ειναι η αναλογια, και 200 να ειναι, δηλαδη δεν αρκουν 200 λεπτα? ειναι πανω απο 3 ωρες οθονης με παιχνιδι, υπερκαλα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τους χρόνους που έβαλα πως τους βλέπεις ?

 

αριστους.....

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααα....Δεν ηξερα που να το γραψω και το εγραψα εδω!

Αγορασα εναν ασυρματο φορτιστη για το s6 μου τεχνολογιας qi με ιδια χαρακτηριστικα οπως ο γνησιος χωρις ομως να ειναι original...

Εχω το κινητο πανω μια ωρα και εχει παρει 5 % μονο!!!Να εχει θεμα αραγε??

Ποσο κανει σε εσας ο γνησιος να φορτισει το κινητο?!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααααα....Δεν ηξερα που να το γραψω και το εγραψα εδω!

Αγορασα εναν ασυρματο φορτιστη για το s6 μου τεχνολογιας qi με ιδια χαρακτηριστικα οπως ο γνησιος χωρις ομως να ειναι original...

Εχω το κινητο πανω μια ωρα και εχει παρει 5 % μονο!!!Να εχει θεμα αραγε??

Ποσο κανει σε εσας ο γνησιος να φορτισει το κινητο?!

 

Σίγουρα έχει θέμα ο φορτιστής. Σε μια ώρα πρέπει να έχει φορτίσει πολύ περισσότερο.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Παρατηρώ ότι η πρώτη εφαρμογη σε κατανάλωση ενέργειας είναι το Google play services με 10%! Βρήκα κάποια βιντεάκια που μπορείς να το διορθώσεις αυτό, από το μενού Privacy guard...αλλά αυτό δεν υπάρχει στο λειτουργικό του S6 edge.

Εχει κανείς καμιά ιδέα??

Edited by johnmil
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την προηγούμενη φορά με το απλό s6 υπήρξαν αρνητικα σχόλια θα γράψω ότι η μπαταρία είναι πολυ καλή στο s6 edge.

Οθόνη 60% auto,χρήση 80%wifi 20% 4g+,συγχρονισμός ανοιχτός για 2 mail,τοποθεσία στην εξοικονόμηση,παντα το τηλέφωνο σε λειτουργία αυτόματη 4g,3g,2g Βλέπω ότι τζάμπα τόσο καιρό είχα χαμηλά την φωτεινότητα και τα δίκτυα στο 2g.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160123/1dcde449ef03540ed178c7bbb6eb989b.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160123/9d0bf8b6dc810979ffb4674577b4822b.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160123/04241d7df85e60c9e553d5eac08486d2.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160123/b8ba86a0e1bb6d6f664923eb23bbc5c6.jpg

Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν χρησιμοποιώ ποτέ την εξοικονόμηση ενέργειας

Link to comment
Share on other sites

φιλε vag επειδη δεν ειναι πολλες σελιδες πισω το ποστ μου, το να θες ντε και καλα να βγαλεις τη μπαταρια κατι καλο δε νομιζω οτι προσφερει στο φορουμ. Δεν ειναι τραγικη οπως του αι φον, ομως δεν αρκει για μια γεματη μερα παντα.. Το να εχεις 4 ωρες οθονης ειναι το μονο ευκολο..Εξαλλου δεν λεει τιποτα το νουμερο αυτο, ενας που ξερει να διαβαζει το ποστ σου, μπορει να καταλαβει οτι το κινητο δεν το εχεις χρησιμοποιησει οπως ισως ο μεσος χρηστης, αυτος που θα ειναι εξω σε δουλειες, που θα κανει κλησεις, που θα τρεξει ιντερνετ χωρις wifi για αρκετη ωρα κτλ κτλ.

Προσωπικα με ολα ανοιχτα βρισκομαι στις 3 ωρες οθονης κατα μεσο ορο, αλλα πολλες φορες κλεινω με 2 και πολλες με 4,5 . Αναλογα τον τροπο που χρησιμοποιω το κινητο. Το προβλημα ομως για μενα δεν ειναι αυτο, αλλα το να βγαλω τη μερα, οπου δεν το καταφερνω παντα. Δυστυχως ηθελε ενα κλικ μεγαλυτερη μπαταρια και θα μιλουσαμε για το απολυτο εργαλειο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε vag επειδη δεν ειναι πολλες σελιδες πισω το ποστ μου, το να θες ντε και καλα να βγαλεις τη μπαταρια κατι καλο δε νομιζω οτι προσφερει στο φορουμ. Δεν ειναι τραγικη οπως του αι φον, ομως δεν αρκει για μια γεματη μερα παντα.. Το να εχεις 4 ωρες οθονης ειναι το μονο ευκολο..Εξαλλου δεν λεει τιποτα το νουμερο αυτο, ενας που ξερει να διαβαζει το ποστ σου, μπορει να καταλαβει οτι το κινητο δεν το εχεις χρησιμοποιησει οπως ισως ο μεσος χρηστης, αυτος που θα ειναι εξω σε δουλειες, που θα κανει κλησεις, που θα τρεξει ιντερνετ χωρις wifi για αρκετη ωρα κτλ κτλ.

Προσωπικα με ολα ανοιχτα βρισκομαι στις 3 ωρες οθονης κατα μεσο ορο, αλλα πολλες φορες κλεινω με 2 και πολλες με 4,5 . Αναλογα τον τροπο που χρησιμοποιω το κινητο. Το προβλημα ομως για μενα δεν ειναι αυτο, αλλα το να βγαλω τη μερα, οπου δεν το καταφερνω παντα. Δυστυχως ηθελε ενα κλικ μεγαλυτερη μπαταρια και θα μιλουσαμε για το απολυτο εργαλειο.

Φιλε Νικο το εχω μονημα σε αυτοματη λειτουργεια 2g-3g-4g και 60% auto,facebook messenger viper τρεχουν απο πισω,δεν μπορω να κανω αλλη χρηση αλλα ενα ειναι το σιγουρο οτι ουτε με z2,one plus,g2,g3,g4,note 4 ειμουν πολυ καλυτερα ισως μονο το note 3 να ηταν καλυτερο στην 4.4.2,θα πω οτι με χρηση 100% 4g δεν υπαρχουν συσκευες σε στοκ κατασταση που να πιανουν 4 ωρες σε μια μερα,ισως το mate 7 και καποια αλλα κινεζικα με μαγαλες μπαταριες.

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από το OnePlus One, είχα μάθει σε συνεχές 18ωρο με 4 ώρες SOT χαλαρά με τα πάντα -πλην bluetooth- ανοιχτά συνεχώς και 2 gmail να συγχρονίζονται. Τέτοια νούμερα είναι απλησίαστα από το S6 με ανάλογη χρήση. Ή μπαταρία είναι ανεπαρκής, τέρμα και τελείωσε, θύμα της μάχης των... χιλιοστών και των εντυπώσεων.
Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από το OnePlus One, είχα μάθει σε συνεχές 18ωρο με 4 ώρες SOT χαλαρά με τα πάντα -πλην bluetooth- ανοιχτά συνεχώς και 2 gmail να συγχρονίζονται. Τέτοια νούμερα είναι απλησίαστα από το S6 με ανάλογη χρήση. Ή μπαταρία είναι ανεπαρκής, τέρμα και τελείωσε, θύμα της μάχης των... χιλιοστών και των εντυπώσεων.

Έτσι είναι. Με oneplus που είχα έβγαζα χαλαρά ένα 5ωρακι. Τεσπα όλοι ξέρουμε ότι σε απαιτητικη χρήση δεν τα καταφέρνει. Από κει και πέρα γιαυτό έδωσαν fast charge για να μπαίνει πρίζα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν το χαίρομαι όπως θέλω και δεν θυμάμαι και πως ήταν η κατάσταση με το iphone 4 και πως είναι τώρα με το 6s
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 βδομάδες που έχω το κινητό μπορώ να πω ότι η μπαταρία του εμένα με καλύπτει, με λίγο περισσότερη χρήση που έκανα από το 930 που είχα μου βγάζει την ίδια διάρκεια περίπου μιάμιση μέρα, αλλά με μέτρια χρήση και η γρήγορη φόρτιση είναι μεγάλη δουλειά σε 40 λεπτά στην πρίζα με βγάζει μια μέρα..
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 βδομάδες που έχω το κινητό μπορώ να πω ότι η μπαταρία του εμένα με καλύπτει, με λίγο περισσότερη χρήση που έκανα από το 930 που είχα μου βγάζει την ίδια διάρκεια περίπου μιάμιση μέρα, αλλά με μέτρια χρήση και η γρήγορη φόρτιση είναι μεγάλη δουλειά σε 40 λεπτά στην πρίζα με βγάζει μια μέρα..

 

ετσι και εγω ξερω να το λιωνω. Το θεμα ειναι οτι η γρηγορη φορτιση φθειρει πιο συντομα την μπαταρια, και οταν εισαι σε μια περιοχη οπου δεν εχεις σερβις, δεν μπορεις να ρισκαρεις με 3-4-5 μερες χωρις κινητο και ενα κοστος 50 ευρω μεσα σε ενα χρονο επειδη το κινητο δε μπορει να βγαλει μια μερα. Αλλιως αν ηταν κατι απλο το να αλλαξεις μπαταρια δε θα με ενοιαζε τοσο. Επισης καποιοι κανουμε δραστηριοτητες οπου θελουμε παραπανω αυτονομια. Πχ πας ποδηλατο 5 ωρες, δε γινεται να μην σε βγαλει με sportstracker Και bluetooth.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ετσι και εγω ξερω να το λιωνω. Το θεμα ειναι οτι η γρηγορη φορτιση φθειρει πιο συντομα την μπαταρια, και οταν εισαι σε μια περιοχη οπου δεν εχεις σερβις, δεν μπορεις να ρισκαρεις με 3-4-5 μερες χωρις κινητο και ενα κοστος 50 ευρω μεσα σε ενα χρονο επειδη το κινητο δε μπορει να βγαλει μια μερα. Αλλιως αν ηταν κατι απλο το να αλλαξεις μπαταρια δε θα με ενοιαζε τοσο. Επισης καποιοι κανουμε δραστηριοτητες οπου θελουμε παραπανω αυτονομια. Πχ πας ποδηλατο 5 ωρες, δε γινεται να μην σε βγαλει με sportstracker Και bluetooth.

Το ότι η γρήγορη φόρτιση φθείρει πιο γρήγορα τη μπαταρία, είναι υποθέσεις ορισμένων και όχι κάτι αποδεδειγμένο. Οι μπαταρίες πλέον που υποστηρίζουν το fast charging είναι κατασκευασμένες γι αυτό ακριβώς το λόγο. Η γρήγορη φόρτιση υπάρχει ακριβώς για να μπορεί ο χρήστης να χρησιμοποιεί τη συσκευή του συνέχεια και για να μην είναι στο άγχος με το ότι αν θα κατέβει το ποσοστό θα χρειαστεί κάτι ώρες να την γεμίσει ο απλός φορτιστής. Χαλαρώστε, μην φέρνετε την καταστροφή και απολαύστε τη συσκευή σας, εξάλλου δε τη παντρευτήκατε για να περάσετε την υπόλοιπη ζωή σας με αυτήν.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάντως μετά από 4 μήνες χρήσης το θέμα μπαταρίας στο edge plus ήταν αποκαρδιωτικό. Σε βαθμό που με τσάτισε το πούλησα και πήγα σε άλλη λύση. Πιο άσχημη, με χειρότερη κάμερα αλλά τουλάχιστον δε ψάχνω πρίζα στις 18:00 το απόγευμα. :(
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάντως μετά από 4 μήνες χρήσης το θέμα μπαταρίας στο edge plus ήταν αποκαρδιωτικό. Σε βαθμό που με τσάτισε το πούλησα και πήγα σε άλλη λύση. Πιο άσχημη, με χειρότερη κάμερα αλλά τουλάχιστον δε ψάχνω πρίζα στις 18:00 το απόγευμα. :(

 

Τι πηρες απο περιεργεια;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάντως μετά από 4 μήνες χρήσης το θέμα μπαταρίας στο edge plus ήταν αποκαρδιωτικό. Σε βαθμό που με τσάτισε το πούλησα και πήγα σε άλλη λύση. Πιο άσχημη, με χειρότερη κάμερα αλλά τουλάχιστον δε ψάχνω πρίζα στις 18:00 το απόγευμα. :(

 

Το ότι μπορεί να είχε πρόβλημα το σκέφτηκες? Τι χρήση του έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Είχε περάσει δύο φορές από το service της Samsung για τσεκάρισμα γιατί ως χρήστης του note 4 πριν μου είχε κακοφανεί αλλά τίποτα. Η χρήση του ήταν μόνιμα wifi και Bluetooth στο αυτοκίνητο ανοικτό και αρκετά email & messaging λόγω δουλειάς. Με την ίδια ακριβώς χρήση το νοτέλι έβγαζε 1,5 ημέρα (ok δεν αντιλέγω μεγαλύτερη μπαταρία) αλλά μία από τα ίδια ( 1,5 ημέρα ) είμαι με τον αντικαταστάτη του.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μακη το s6 edge plus ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει εκει εξω!!!καποια εφαρμογη που ειχες μεσα,η δεν ειχε κατσει καλα ρομ!!δεν επρεπε να το δωσεις!!flashing btu η eur και hard reset και στησιμο απο την αρχη!!δεν νομιζω να ειχες προβλημα μετα!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...