Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

κ εγω δεξιοχειρας ειμαι. το μονο που μπορω να κανω καλυτερα με το αριστερο ειναι να ανοιγω καπακια απο μπουκαλια.:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γράφω με το δεξί, πιάνω το πιρούνι/κουτάλι με το δεξί, σουτάρω με το δεξί. Με το αριστερό γράφω ΑΠΑΙΣΙΑ. Ορνιθοσκαλίσματα και μάλιστα τεράστια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γράφω με το δεξί αλλά όταν είναι να κάνω κάτι ασυναίσθητα χρησιμοποιώ το αριστερό...Ακόμη τρώω με το αριστερό, ξεκλειδώνω την πόρτα του αυτοκινήτου με το αριστερό και άλλα..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

όταν είδα αυτο το τοπικ λέω κάποια πλάκα θα γίνεται και μπήκα να γελάσω.

δήλωσα οτι γράφω με το δεξί.

μπηκα και στην σελίδα για τους αριστερόχειρες.

μετά διάβασα κάποια ποστ.

δεν ξέρω αν κάνετε πλάκα ή όχι.

αυτό που με σόκαρε είναι το ποστ του φίλιππου.

βέβαια δεν είχε δείγμα πολιτισμού παρα μόνο κάποια σημάδια του μεσαίωνα και της περιορισμένςη αντίληψης.

Μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι το ποστ του Φίλιππου είναι σίγουρα στο τοπ10 των πιο καυστικών, πιο κυνικών και ευφυέστερων μηνυμάτων που έχουν γραφτεί στο myphone.

Προσκύνησα. :D

Link to comment
Share on other sites

όταν είδα αυτο το τοπικ λέω κάποια πλάκα θα γίνεται και μπήκα να γελάσω.

δήλωσα οτι γράφω με το δεξί.

μπηκα και στην σελίδα για τους αριστερόχειρες.

μετά διάβασα κάποια ποστ.

δεν ξέρω αν κάνετε πλάκα ή όχι.

αυτό που με σόκαρε είναι το ποστ του φίλιππου.

βέβαια δεν είχε δείγμα πολιτισμού παρα μόνο κάποια σημάδια του μεσαίωνα και της περιορισμένςη αντίληψης.

Μακάριοι οι φτωχοί τω πνεύματι.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ έκανε πλάκα. Θα πρότεινα να ανακαλέσεις τα όσα του προσάπτεις :mad:

 

Μπορώ να πω ότι το ποστ του Φίλιππου είναι σίγουρα στο τοπ10 των πιο καυστικών, πιο κυνικών και ευφυέστερων μηνυμάτων που έχουν γραφτεί στο myphone.

Προσκύνησα. :D

+1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι δεξιόχειρας αλλά κάνω άθλια γράμματα και τόσες πολλές μουτζούρες που αν έβλεπε κάποιος κάτι που έχω γράψει θα με ρωτούσε αν προσπαθησα να το γράψω με το αριστερό!!!:worry:

Μια ζωή θυμάμαι που μου έλεγαν οι φιλόλογοι να βελτιώσω την εικόνα του γραπτού μου στην έκθεση αν ήθελα να την διαβάσει ο διορθωτής-εξεταστής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι δεξιόχειρας αλλά κάνω άθλια γράμματα και τόσες πολλές μουτζούρες που αν έβλεπε κάποιος κάτι που έχω γράψει θα με ρωτούσε αν προσπαθησα να το γράψω με το αριστερό!!!:worry:

Μια ζωή θυμάμαι που μου έλεγαν οι φιλόλογοι να βελτιώσω την εικόνα του γραπτού μου στην έκθεση αν ήθελα να την διαβάσει ο διορθωτής-εξεταστής.

 

 

Φαντάσου να έγραφες κυριολεκτικά με το αριστερό...Αλήθεια έχεις σκεφτεί ποτέ να προσπαθήσεις να γράψεις με το αριστερό?Ίσως να κάνεις καλύτερα γράμματα...

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αριστερόχειρας κι εγώ. Παραδόξως τα γράμματά μου είναι καθαρά και καλλιγραφικά. :D Όμως για το ποντίκι και το λεβιέ έχω συνηθίσει με το δεξί (ας έκανα κι αλλιώς :worry: )..
Link to comment
Share on other sites

Αριστερόχειρας κι εγώ. Παραδόξως τα γράμματά μου είναι καθαρά και καλλιγραφικά. :D Όμως για το ποντίκι και το λεβιέ έχω συνηθίσει με το δεξί (ας έκανα κι αλλιώς :worry: )..

 

Για τον λεβιέ το καταλαβαίνω να έχεις συνηθίσε με το δεξί..αλλά για το ποντίκι γιατί? Το παιδί που μου κάνει κανα service στο laptop είναι αριστερόχειρας και τοποθετεί το mouse στα αριστερά του keyboard και δουλεύει κανονικά..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Για τον λεβιέ το καταλαβαίνω να έχεις συνηθίσε με το δεξί..αλλά για το ποντίκι γιατί? Το παιδί που μου κάνει κανα service στο laptop είναι αριστερόχειρας και τοποθετεί το mouse στα αριστερά του keyboard και δουλεύει κανονικά..

 

Ε, καλά, συνήθεια είναι αυτά.

Και εγώ αριστερόχειρας είμαι, αλλά το ποντίκι με το δεξί το κρατάω.

Βέβαια, ίσως με το αριστερό το χειρίζομαι καλύτερα από ότι θα το χειριζόταν ένας δεξιόχειρας, αλλά με το δεξί έμαθα, με το δεξί βολεύομαι.

 

Άλλωστε, με το αριστερο μόνο γράφω.Τα περισσότερα τα κάνω με το δεξί χέρι, που το νιώθω και πιο δυνατό και ικανό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεξιόχειρας είμαι!

Δεν βλέπω που είναι το κακό να γράφει κάποιος με το αριστερό που λένε μερικοί διάφορα περί ανωμαλιών και βλακείες :confused:. Γνωρίζω άτομο που είναι αριστερόχειρας και ούτε που μου είχε περάσει απο το μυαλό απο αυτές ανοησίες που έχουν αναφερθεί. Το μόνο πρόβλημα που έχουν οι αριστερόχειρες είναι πρακτικό με ψαλίδια, ποντίκια υπολογιστών και εργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αριστεροχειρας ειμαι αν και στην οικογενεια μου δεν υπαρχει κανενας ουτε απ τη μερια της μαμας μου,ουτε απο του μπαμπα μου..απο μικρη παντως ενιωθα ξεχωριστη επειδη στην ταξη αντε να υπηρχε ακομα ενας αριστεροχειρας,και ποτε δεν υιοθέτησα την αποψη οτι ειναι κατι κακο ,ουτε επειρεαστηκα..απεναντιας ενιωθα ανωτερη :)

παντως εχω προσεξει οτι πολλοι αριστεροχειρες μπορουν να γραψουν σχετικα καλα και με το δεξι χερι(κατι που μπορω και γω),σ αντιθεση με τους δεξιοχειρες οι οποιοι δε τα καταφερνουν με τοση ανεση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους σας εκει εξω...

 

Ειμαι αριστεροχειρας εκ γενετης..θα θελα να διαβεβαιωσω ολους τους δεξιοχειρες οτι το ειδος μου ειναι περιπου 600 εκατομυρια σημερα δηλ. περιπου αγγιζει το 5% του παγκοσμιου πληθυσμου.Λαμβανοντας υποψιν οτι ο ανθρωπος εξελισσεται καθως και ο εγκεφαλος του, συνεπως βαινουμε σε πιο εξελιγμενες νοητικα κοινωνιες ανθρωπων, ετσι συμφωνα με τελευταιες ερευνες αμερικανου βιολογου-γενετιστη απο το πανεπιστημιο της μασσαχουσετης, την τελευταια 5ετια εχουν γεννηθει διπλασια σε αριθμο αριστεροχειρα μωρα αποτι συνολικα στο χρονικο διαστημα 1980-2000.αυτο ειναι μια αποδειξη οτι στο μελλον θα εχουμε εξυπνοτερους ανθρωπους με αυξημενη αντιληψη πνευματικη και καλλιτεχνικο χαρισμα.οι αριστεροχειρες διακρινονται περισσοτερο απο τους δεξιοχειρες εξαιτιας της μακροχρονιας φωτογραφικης μνημης που διαθετουν καθως επισης εχουν αυξημενη αντιληψη στα χρωματα και στους ηχους.σε τεστ IQ που εγιναν μεταξυ τους αποδειχθηκε οτι σε γενικες γραμμες το ειδος μου ειναι εξυπνοτερο απο τους δεξιοχειρες.οι αριστεροχειρες γεννιουνται κυριως στατιστικα απο μητερες κατω των 30 ετων και συνηθως μετα το δευτερο εξαμηνο του χρονου.

Απο οτι φαινεται σε μερικες δεκαετιες οι δεξιοχειρες θα τεινουν προς εξαφανιση καθως η εξελιξη του ειδους συνεχιζεται...

δεξιοχειρες τρεμετε.....:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σας εκει εξω...

 

Ειμαι αριστεροχειρας εκ γενετης..θα θελα να διαβεβαιωσω ολους τους δεξιοχειρες οτι το ειδος μου ειναι περιπου 600 εκατομυρια σημερα δηλ. περιπου αγγιζει το 5% του παγκοσμιου πληθυσμου.Λαμβανοντας υποψιν οτι ο ανθρωπος εξελισσεται καθως και ο εγκεφαλος του, συνεπως βαινουμε σε πιο εξελιγμενες νοητικα κοινωνιες ανθρωπων, ετσι συμφωνα με τελευταιες ερευνες αμερικανου βιολογου-γενετιστη απο το πανεπιστημιο της μασσαχουσετης, την τελευταια 5ετια εχουν γεννηθει διπλασια σε αριθμο αριστεροχειρα μωρα αποτι συνολικα στο χρονικο διαστημα 1980-2000.αυτο ειναι μια αποδειξη οτι στο μελλον θα εχουμε εξυπνοτερους ανθρωπους με αυξημενη αντιληψη πνευματικη και καλλιτεχνικο χαρισμα.οι αριστεροχειρες διακρινονται περισσοτερο απο τους δεξιοχειρες εξαιτιας της μακροχρονιας φωτογραφικης μνημης που διαθετουν καθως επισης εχουν αυξημενη αντιληψη στα χρωματα και στους ηχους.σε τεστ IQ που εγιναν μεταξυ τους αποδειχθηκε οτι σε γενικες γραμμες το ειδος μου ειναι εξυπνοτερο απο τους δεξιοχειρες.οι αριστεροχειρες γεννιουνται κυριως στατιστικα απο μητερες κατω των 30 ετων και συνηθως μετα το δευτερο εξαμηνο του χρονου.

Απο οτι φαινεται σε μερικες δεκαετιες οι δεξιοχειρες θα τεινουν προς εξαφανιση καθως η εξελιξη του ειδους συνεχιζεται...

δεξιοχειρες τρεμετε.....:shifty:

 

Το έχω ξαναγράψει, είμαι αριστερόχειρας, αλλά μάλλον όχι του είδους που αναφέρεις. Φυσικά όχι εκ γενετής καθώς όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται "αμφι".

Όσο για το αν είμαστε εξυπνότεροι? τρανταχτό παράδειγμα ο George Bush (I.Q ραδικιού)!!!!!

Μη ξεχάσω και την "αυξημένη αντίληψη πνευματική και καλλιτεχνικό χάρισμα", π.χ. Jack the Ripper.

Τέλος για την εξαφάνιση του άλλου "είδους" θα συμφωνήσω μαζί σου, αν συνεχίζονται να λέγονται και να γράφονται τέτοιες πα....ές!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει, είμαι αριστερόχειρας, αλλά μάλλον όχι του είδους που αναφέρεις. Φυσικά όχι εκ γενετής καθώς όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται "αμφι".

Όσο για το αν είμαστε εξυπνότεροι? τρανταχτό παράδειγμα ο George Bush (I.Q ραδικιού)!!!!!

Μη ξεχάσω και την "αυξημένη αντίληψη πνευματική και καλλιτεχνικό χάρισμα", π.χ. Jack the Ripper.

Τέλος για την εξαφάνιση του άλλου "είδους" θα συμφωνήσω μαζί σου, αν συνεχίζονται να λέγονται και να γράφονται τέτοιες πα....ές!!!!!!!

Ξέχασες τα τρανταχτά παραδείγματα των ηλίθιων και των ατάλαντων Einstein, Tesla,da Vinci, Picasso και David Bowie :p

Θέλω να πω πως το να πιάνεις συγκεκριμένα ονόματα για να αποδείξεις το κατά πόσο είναι (ή δεν είναι ) εξυπνότεροι και πιο καλλιτέχνες οι αριστερόχειρες δε λέει κάτι, αφού πάντα θα υπάρχουν παραδείγματα που θα δείχνουν το αντίθετο (ή θα επιβεβαιώνουν τον κανόνα :p).

 

O Dr.richard j.h.norwington ποιός είναι πάλι; :rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες τα τρανταχτά παραδείγματα των ηλίθιων και των ατάλαντων Einstein, Tesla,da Vinci, Picasso και David Bowie :p

Θέλω να πω πως το να πιάνεις συγκεκριμένα ονόματα για να αποδείξεις το κατά πόσο είναι (ή δεν είναι ) εξυπνότεροι και πιο καλλιτέχνες οι αριστερόχειρες δε λέει κάτι, αφού πάντα θα υπάρχουν παραδείγματα που θα δείχνουν το αντίθετο (ή θα επιβεβαιώνουν τον κανόνα :p).

 

O Dr.richard j.h.norwington ποιός είναι πάλι; :rtfm:

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και μη ξεχνάς ότι και εγώ είμαι αριστερόχειρας. Άπλα δεν μπήκα σε αυτή τη λογική να αραδιάσω ονόματα, γιατί υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι ταλέντα - φυσιογνωμίες - μορφές της ανθρωπότητας, που έγραφαν ή γράφουν είτε με το αριστερό είτε με το δεξί χέρι. Ανάφερα τα 2 συγκεκριμένα γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ ότι μπορεί να κρίνονται άνθρωποι ανάλογα με ποιο χέρι γράφουν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αριστερόχειρας κ γω αλλα μπορώ να γραψω κ με το δεξι (οχι βεβαια καλα γραμματα οπως με το αριστερό).

 

Το ποντίκι με το δεξι :lol:

The rhythm of love

Keeps me dancing on the road

The rhythm of love

Got the groove that hits the bone

The rhythm of love

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεξιόχειρας είμαι...αλλά έχω φετίχ με τους άντρες που γράφουν με το αριστερό! :rolleyes:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Βίτσια είναι αυτά :p

 

http://worldofwonder.net/images/wRick%20Propas%20left%20hand%20writing.jpg

 

Ελεεινό θέαμα ^

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν βλεπω αριστεροχειρες να γραφουν νιωθω οτι απο στιγμη σε στιγμη θα σπασει ο καρπος τους.:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω εαν ειναι αληθεια παντως οι επιστημονες λενε πως οι αριστεροχειρες πεθαινουν προωρα..sorry...:(

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...