Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την μπαταρία κανένα κολπάκι υπάρχει να μη τελειώνει γρήγορα; και για την φόρτιση να γίνεται πιο γρήγορα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με την μπαταρία κανένα κολπάκι υπάρχει να μη τελειώνει γρήγορα; και για την φόρτιση να γίνεται πιο γρήγορα;

 

γιατι τι εχει η μπαταρια; πετα το facebook και το mesenger και μπες απο τον browser ,σε ολα τα κινητα αυτα τα δυο κανουν ζημια, οσο για την φορτιση αυτην ειναι η τακτικη της εταιριας για ευνοητους λογους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πήρα την συσκευή χθες βράδυ από skrutzομάγαζο. Προέλευση Πολωνία αν κατάλαβα καλά από κάποιες εφαρμογές.

Πριν ξεκινώ να στήνω θα ήθελα μερικές απαντήσεις και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λίγο ποιο πάνω ανέβηκεlink με την επίσημη νεα 200

Όταν επιλέγω ενημέρωση λογισμικού η τρέχουσα έκδοση είναι …. Β160 παρόλα αυτά ο ελεγχος ενημερώσεων δεν μου δείχνει κάτι. Υποθέτω από το link παραπάνω κατεβάζουμε την καινούρια για να μην περιμένουμε πότε θα έρθει ως ενημέρωση στην συσκευή;

Την βάζουμε σε κάποιο φάκελο?

Επίσης , επειδή δεν μου αρέσει ιδιαιτέρα το emui κατέβασα τον apex που έχω συνηθίσει αλλά δεν μπορώ να παραμετροποιήσω τα πλήκτρα. Πχ ειμαι με apex αλλα με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου δεξιά (το τετράγωνο δηλαδή, ας μου θυμίσει κάποιος τις ονομασίες τους :) ) μου βγάζει πάλι τον emui άσχετα αν έχω δηλώσει να κάνει κάτι άλλο.

Πως απενεργοποιώ τον emui?

Υπάρχει τρόπος να τον αφαιρέσω εντελώς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παίδες.

 

Σας παρακαλώ εξηγήσετε μου κάτι γιατί εχω μπερδευτεί με τα διαφορετικά ποστ.

 

Το p8 ευρωπαϊκό βγαίνει σε dual sim έκδοση ή όχι?

Το είδα καποια στιγμή να το πουλάει το you και με ενδιαφέρει αλλά τώρα δεν το βρίσκω πουθενά.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πήρα την συσκευή χθες βράδυ από skrutzομάγαζο. Προέλευση Πολωνία αν κατάλαβα καλά από κάποιες εφαρμογές.

Πριν ξεκινώ να στήνω θα ήθελα μερικές απαντήσεις και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λίγο ποιο πάνω ανέβηκεlink με την επίσημη νεα 200

Όταν επιλέγω ενημέρωση λογισμικού η τρέχουσα έκδοση είναι …. Β160 παρόλα αυτά ο ελεγχος ενημερώσεων δεν μου δείχνει κάτι. Υποθέτω από το link παραπάνω κατεβάζουμε την καινούρια για να μην περιμένουμε πότε θα έρθει ως ενημέρωση στην συσκευή;

Την βάζουμε σε κάποιο φάκελο?

Επίσης , επειδή δεν μου αρέσει ιδιαιτέρα το emui κατέβασα τον apex που έχω συνηθίσει αλλά δεν μπορώ να παραμετροποιήσω τα πλήκτρα. Πχ ειμαι με apex αλλα με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου δεξιά (το τετράγωνο δηλαδή, ας μου θυμίσει κάποιος τις ονομασίες τους :) ) μου βγάζει πάλι τον emui άσχετα αν έχω δηλώσει να κάνει κάτι άλλο.

Πως απενεργοποιώ τον emui?

Υπάρχει τρόπος να τον αφαιρέσω εντελώς;

 

αν διαβαζες λιγο πιο πανω θα σου λυνονταν οι μισες σου αποριες

 

Καλησπέρα σας παίδες.

 

Σας παρακαλώ εξηγήσετε μου κάτι γιατί εχω μπερδευτεί με τα διαφορετικά ποστ.

 

Το p8 ευρωπαϊκό βγαίνει σε dual sim έκδοση ή όχι?

Το είδα καποια στιγμή να το πουλάει το you και με ενδιαφέρει αλλά τώρα δεν το βρίσκω πουθενά.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

dual sim ευρωπαικο δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

αν διαβαζες λιγο πιο πανω θα σου λυνονταν οι μισες σου αποριες

 

 

Συμπαθάμε φίλε Δημήτρη (υποθέτω) , διάβασα 38 σελίδες αλλά για το θέμα μου έθιξα με το emui και άλλον launcher δεν βρήκα κάτι.

Εκτός αν 50 Μάιων πλέον , τα μάτια μου να μη βλέπουν καλά…

Anyway , κάθε υπόδειξη δεκτή ..

Επίσης , υποθέτω ότι η έκδοση που έχω είναι αυτή που γράφει στην διαδρομή…/ σχετικα με το τηλέφωνο/ αριθμός έκδοσης… σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθάμε φίλε Δημήτρη (υποθέτω) , διάβασα 38 σελίδες αλλά για το θέμα μου έθιξα με το emui και άλλον launcher δεν βρήκα κάτι.

Εκτός αν 50 Μάιων πλέον , τα μάτια μου να μη βλέπουν καλά…

Anyway , κάθε υπόδειξη δεκτή ..

Επίσης , υποθέτω ότι η έκδοση που έχω είναι αυτή που γράφει στην διαδρομή…/ σχετικα με το τηλέφωνο/ αριθμός έκδοσης… σωστά?

 

μια χαρα το βρισκω το emui ,πολυ καλο θα ελεγα , οπως αναφερεις πιο πανω εχεις συνηθισει με αλλο , δεν ασχοληθηκα ποτε με αυτο και δε ξερω να σου απαντησω , οπως λες εχεις την 170 ,μιας και ειναι ευρωπαικο και για να μην περιμενεις ποτε θα σου στειλουν την αναβαθμιση μπορεις να περασεις το αρχειο το επισιμο που αναφερω πιο πισω ,το αποσυμπιεζεις και βαζεις το φακελλο update χυμα στην sd , πας ενημερωση τηλεφωνου ,πατας μενου και σου βρισκει αυτοματα την αναβαθμιση , οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε , η διαδρομη που αναφερεις πιο πανω ειναι η σωστη

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανετε ενα FAQ να υπαρχει στην αρχη του θρεντ?

 

Για το ρουταρισμα τι γνωμη εχετε? Ειχα συνηθισει σε ορισμενες εφαρμογες. Υπαρχει καποιος οδηγος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μολις έκανα μια ακόμη ευχάριστη διαπίστωση. Το ξυπνητήρι δουλεύει ακόμη και με απενεργοποιημένη συσκευή. Ανοίγει μπαίνει σε flight Mode και χτυπάει κανονικά.

Είναι το πρώτο Android που πιανω στα χερια μου που το κάνει.

 

Διευκρίνηση! Δεν λεω οτι ειναι το πρώτο που το κάνει αλλα οτι ειναι το πρώτο απο αυτά που ειχα στην κατοχή μου που το κάνει.

 

Οσο πάει και το συμπαθώ περισσότερο αυτο το τηλέφωνο!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως τα sms που γράφω πηγαίνουν στον παραλήπτη με κεφαλαία γράμματα,ακόμα και όταν γράφω με μικρά. Ρυθμίζεται αυτό ή έτσι γίνεται σε αυτή τη συσκευή?Σε samsung που είχα παλιά ρύθμιζα την κωδικοποίηση και έγραφα όπως ήθελα.Εδώ δεν βρίσκω κάποια ρύθμιση.Γνωρίζει κανείς κάτι? Ξέχασα να πώ ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν γράφουμε ελληνικά. Edited by vangelsak
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως τα sms που γράφω πηγαίνουν στον παραλήπτη με κεφαλαία γράμματα,ακόμα και όταν γράφω με μικρά. Ρυθμίζεται αυτό ή έτσι γίνεται σε αυτή τη συσκευή?Σε samsung που είχα παλιά ρύθμιζα την κωδικοποίηση και έγραφα όπως ήθελα.Εδώ δεν βρίσκω κάποια ρύθμιση.Γνωρίζει κανείς κάτι? Ξέχασα να πώ ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν γράφουμε ελληνικά.

 

Αυτό δεν εξαρτάτε από το τηλέφωνο. Είναι περιορισμός του GSM λόγω του ότι η κωδικοποίηση είναι 7bit, οπότε δεν υπάρχει χώρος και για κεφαλαία Ελληνικά και για μικρά, ταυτόχρονα με κεφαλαία και πεζά Αγγλικά.

Αν θέλεις μικρά Ελληνικά τότε αυτομάτως το κάθε SMS σου θα είναι max 70 χαρακτήρες. Με κεφαλαία Ελληνικά only, είναι 160 χαρακτήρες. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Για το άλλο που ρωτάς, για τον διακόπτη, πας στην διαδρομή: Μηνύματα > Μενού > Ρυθμίσεις > Συνθετες ρυθμίσεις > Βελτιστοποιηση. Το γυρνάς σε Off και that's it. Έχεις μικρά Ελληνικά στα μηνύματα.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονιδια μπορουμε να τα βαλουμε σε αλφαβητικη σειρα? Και επισης στις ρυθμισεις για 4g, μπορουμε να βαλουμε απο καπου επιλογη μονο 4g ή εστω 4g/3g? Μου βγαζει μονο 4g/3g/2g.
Link to comment
Share on other sites

Τα εικονιδια μπορουμε να τα βαλουμε σε αλφαβητικη σειρα? Και επισης στις ρυθμισεις για 4g, μπορουμε να βαλουμε απο καπου επιλογη μονο 4g ή εστω 4g/3g? Μου βγαζει μονο 4g/3g/2g.

Δεν εχω δει επιλογή αλλα τα βαζεις οπου και οπως θελεις εσυ και εκεί μενουν.

 

4g only δεν είναι δυνατον να έχεις γιατί αυτόματα θα καταργουσες το τηλέφωνο. Το 4g γενικα οπως ειναι μεχρις στιγμης δεν υποστηρίζει φωνή παρα μόνον data. Καταλαβαίνεις λοιπον οτι δεν εχει εννοια η σκετη επιλογη 4g στα κινητά. Στα data sticks υπάρχει κανονικά.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει επιλογή αλλα τα βαζεις οπου και οπως θελεις εσυ και εκεί μενουν.

 

4g only δεν είναι δυνατον να έχεις γιατί αυτόματα θα καταργουσες το τηλέφωνο. Το 4g οπως ειναι μεχρις στιγμης δεν υποστηρίζει φωνή παρα μόνον data. Καταλαβαίνεις λοιπον οτι δεν εχει εννοια η σκετη επιλογη 4g στα κινητά. Στα data sticks υπάρχει κανονικά.

 

Ναι απλα εχει το 2g και καμια φορα ριχνει την ταχυτητα. ΕΥχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή βασικά ειναι τηλέφωνο και πρωταρχικός του ρολος είναι να σου εξασφαλίζει την επικοινωνία φωνης και οχι data γι' αυτό σου έχει την επιλογή 2g/3g/4g. Ώστε σε δυσκολα σημεία, οτι σημα μπορεί να πιάσει να το πιάσει, ωστε να σε κρατήσει σε κάποιο δικτυο και να μπορέσεις να μιλήσεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 μέρες την συσκευή , στην αρχή έπαθα σοκ από το μέγεθος στο χέρι μου αφού είχα χρόνια το s2 αλλά το συνήθισα και είναι απίστευτο.

Σχετικά με την αναβάθμιση έκανα ότι γράφτηκε εδώ αλλά δεν κατάφερα τίποτα…

Συγκεκριμένα κατέβασα το αρχείο από εδώ http://consumer.huawei.com/ro/support/downloads/index.htm

Το αποσυμπίεσα και πήρα μεσα από αυτό τον φάκελο /dload που εχει μεσα το αρχειο update.app και τον έριξα τον φάκελο αυτό στο τηλέφωνο .

Πάω στις ρυθμίσεις/έλεγχος ενημερώσεων και δεν μου βρίσει ενημερώσεις.

Μεταφέρω τον φάκελο στην εξωτερική καρτα μνήμης μηπως φταίει αυτό αλλα δεν..

Κάνω κάτι λάθος; Μήπως πρέπει να ρίξω όλο το φάκελο που αποσυμπίεσα : software/dload/update.app ή μόνο το αρχείο update ??

Η έκδοση μου μου δείχνει ότι έχω τώρα είναι η GRA-L09C150B160

Παράκληση και από μένα, αν κάποιος έχει κάνει ρουτ, ας ανεβάσει έναν οδηγό

 

Edit Έχει δοθεί η απάντηση στο # 383

Thanks dimtz

Please delete this

Edited by mixalhs^
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γνωριζει κανεις πως μπορω να βγω απο το win team recovery? Οποτε ανοιγω το κινητο μου βγαζει το recovery.

 

Αποτι εψαξα και βρηκα σε σαιτ του εξωτερικου πρεπει να κανω fastboot ενα stock boot.img, το οποιο δεν εχω ιδεα τι ειναι και πως να το κανω. Σας παρακαλω παιδια οποιος μπορει να βοηθησει, δεν ξερω τι να κανω.

Edited by xristos_metal
Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθησουμε πρεπει να μας πεις και τι εχεις κανει. Σου εβγαλε καποιο error σε κάποιο σημείο;

Για να έβαλες custom recovery θα πρέπει να ξεκλειδωσες το bootloader. Πήρες κωδικούς απο την hua? Εγινε σωστά το unlock?

Ποιο custom recovery έβαλες? Απο που και πως το πέρασες? Σου έβγαλε καποιο error?

 

Έτσι ξερά που μας τα γράφεις δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Περιγραψε μας τι έκανες με οσο μπορείς μεγαλύτερη λεπτομέρεια.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα παιρνω απο την αρχη.

 

Ξεκλειδωσα τον bootloader οπως ακριβως δειχνει σε αυτο το βιντεο

Δεν ειχα καποιο προβλημα με το ξεκλειδωμα, μου εδειξε μετα και κοκκινο σηματακι με το unlocked. Δεν ειχα καποιο error σε αυτη την διαδικασια.

 

Μετα πηγα να κανω ρουτ με βαση εναν οδηγο που υπαρχει εδω στο θρεντ και ειναι αυτοματο. Το δοκιμασα και μου εβγαζε μετα τρεις επιλογες απο το recovery της huawei μαλλον.

 

Αφου δοκιμασα μερικες φορες και ειδα οτι δεν ρουταρει και δεν εχει supersu ειπα να δω καποιον απο τους οδηγους που υπαρχουν στο ιντερνετ. Εκει ελεγε οτι πριν παω για ρουτ πρεπει να κανω εγκατασταση ενα custom recovery TWRP και ειχε και βιντεακι που γινονταν πανευκολα. Οριστε και το βιντεο.

 

Το εκανε καια υτο μια χαρα εγκατασταση. Πατησα και το vol με το power button και μπηκε σε recovery mode. Απο εκεινη τη στιγμη και μετα δε μπορω να βγω. Πηγαινω στο reboot και μου εχει τρεις επιλογες System, power off και bootloader. Πατησα power off και δε σβηνει, κανει επανεκκινηση, φορτωνει κανονικα το huawei logo και μετα μπαινει σε recovery. Το ιδιο γινεται και στις αλλες επιλογες.

 

Τελος επειδη τα εχασα πηγα να κανω factory reset απο το menu wipe που εχει κατω ενα βελακι και λεει swipe to Factiory Reset. Αφου ολοκληρωθηκε h διαδικασια παλι τα ιδια.

 

Επισης αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το κινητο δεν κλεινει. Μονο reboot κανει.

 

Συγνωμη για την ταλαιπωρια.

 

Το μενου απο το recovery.

http://img25.imagevenue.com/img.php?image=579080705_WIN_20151103_19_10_57_Pro_122_496lo.jpg

Edited by xristos_metal
Link to comment
Share on other sites

OK.

Θα κοιταξω μπας και βγαλω καποια άκρη αλλά αρχικά καποιες παρατηρήσεις.

 

1. Για απλό root δεν είναι απαραίτητο να ξεκλειδώσεις bootloader. Δεν χρειάζεται.

2. Ο οδηγός που δίνει ο φίλος στο νήμα αλλα και καθε οδηγός ειναι συνυφασμένος με την έκδοση του firmware που φοράς. Εκμεταλλευεται καποια exploit του λειτουργικού και περνάει τις εντολές για την ενεργοποίηση του root permission. Τα exploit αυτά δεν είναι απαραίτητο να υπαρχουν ακόμη και σε επόμενη έκδοση του λειτουργικού. Οι system programmers της καθε εταιρείας τα βρίσκουν και στο επόμενο update τα "κλείνουν". Γι' αυτο λοιπόν και δεν σου δούλεψε ο οδηγος του φίλου αφού κατα πασα πιθανότητα ειναι για προηγούμενη version λειτουργικου.

 

Τα παραπάνω φυσικά ισχύουν και για τον οδηγο που λες οτι βρήκες στο νετ.

 

3. Με παραξενεύει που λες οτι μπόρεσες και πέρασες custom recovery χωρις root. Μέχρι τώρα ήξερα το ανάποδο. Δηλαδή για να περάσεις custom recovery θελεις root permission.

 

4. Η φωτογραφία του μενου δεν φαίνεται. Συμφωνεί αυτό που βλέπεις με αυτό που θα έπρεπε να βλεπεις;

 

Να εχεις υποψιν σου οτι κατα πασα πιθανότητα εχεις χάσει και την εγγύηση ξεκλειδωνοντας το bootloader. Ειδικα οταν παίρνεις κωδικούς απο το επίσημο site ειναι τζιζ!

 

Για δούμε τι μπορεί να βρεθεί τωρα.

 

 

EDIT: OK την είδα την φωτογραφία. Σύμφωνα με το βίντεο λοιπον ολα καλα. Βλέπεις αυτα που πρέπει να δεις.

--------------------------------------

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

-------------------------------------------

Για δες εδω, μηπως σου δουλέψει. Ειναι η περίπτωσή σου ακριβώς.

 

http://forum.xda-developers.com/tmobile-lg-g3/general/fix-recovery-loop-twrp-computer-t2873386

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τα μηνύματα που δεν έχουν 160 χαρακτήρες τι παίζει??..

Τι εννοείς ακριβώς? Γιατι δεν εχουν 160 χαρακτήρες? Δες το ποστ #561.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...