Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πιάνει 5ghz. Μόνο 2,4

Πωω πραγματικά νόμιζα ότι είχε και 5ghz.. κρίμα.. όχι ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό αλλά το είχα στα στάνταρ λόγω flagship...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πωω πραγματικά νόμιζα ότι είχε και 5ghz.. κρίμα.. όχι ότι δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό αλλά το είχα στα στάνταρ λόγω flagship...

 

και η ερώτηση της μέρας..... τι να τα κάνεις 5ghz? ουσιαστικά οτι εχει 5ghz ειναι για λόγους ταχύτητας μεταφοράς σε τοπικό επίπεδο)

κατι τετοιο σε ένα κινητό για τα επόμενα 4 5 χρόνια θα ειναι άχρηστο...... μετά βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

το γυρισα σε 5.0.2, για οσους δεν ξερουν φλασαρεις Β300 και μετα Β200.

 

Παρατηρησεις:

1. ξεκλειδωνει με double tap χαλαρα πιο γρηγορα.

2.εχει καλυτερη μπαταρια! αυτο ειναι περιεργο....

3.παει το ιδιο μπαλα στο μενου και στις εφαρμογες, δεν ειδα καμμια διαφορα..

4.τραβηξα μερικες φωτο βραδυνες, εμενα μου κανουν καλυτερες στην 5ρα...επισης μου εχει στο μενου να ενεργοποιησω το OIS κατι που ελειπε απο την 6ρα

5. Στην 6ρα εχει ενα mode παραπανω, επαγγελματικη φωτογραφια.

6.στην 6ρα στο notification drawer οι τιτλοι των email χρησιμοποιωντας gmail δεν φαινονταν καλα γιατι ειχαν σκουρο χρωμα τα fonts...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και η ερώτηση της μέρας..... τι να τα κάνεις 5ghz? ουσιαστικά οτι εχει 5ghz ειναι για λόγους ταχύτητας μεταφοράς σε τοπικό επίπεδο)

κατι τετοιο σε ένα κινητό για τα επόμενα 4 5 χρόνια θα ειναι άχρηστο...... μετά βλέπουμε

 

νταξ και καλα στα 5 γιγα εχει λιγοτερη συμφορηση απο το πανικο που γινεται απο ενα καρο συσκευες στα 2,4 γιγα, επισης τα 5 γιγα εχουν μικροτερη εμβελεια....κλαιν μαιν δεν ειναι deal breaker

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα!

Μολις παραγγειλα μεταχ, την premium εκδοση 64gb δεν βλεπω σχεδον καθολου (βγηκαν τα ματια μου να διαβαζω) για την premium και αν αξιζει τη διαφορα στη τιμη. βεβαια σαν μεταχειρισμενο βγαινει οσο ενα σκρουτζο-καινουργιο P8 16gb εχουμε μια γνωμη αν εκανα βλακεια? (κατοπιν εορτης)

Αγορασμενο απο εξωτερικο. :worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και βασικα σαν neubie στη σελιδα ηθελα να εγκαινιασω την 100η σελιδα :lol:

Link to comment
Share on other sites

και η ερώτηση της μέρας..... τι να τα κάνεις 5ghz? ουσιαστικά οτι εχει 5ghz ειναι για λόγους ταχύτητας μεταφοράς σε τοπικό επίπεδο)

κατι τετοιο σε ένα κινητό για τα επόμενα 4 5 χρόνια θα ειναι άχρηστο...... μετά βλέπουμε

 

το γυρισα σε 5.0.2, για οσους δεν ξερουν φλασαρεις Β300 και μετα Β200.

 

Παρατηρησεις:

1. ξεκλειδωνει με double tap χαλαρα πιο γρηγορα.

2.εχει καλυτερη μπαταρια! αυτο ειναι περιεργο....

3.παει το ιδιο μπαλα στο μενου και στις εφαρμογες, δεν ειδα καμμια διαφορα..

4.τραβηξα μερικες φωτο βραδυνες, εμενα μου κανουν καλυτερες στην 5ρα...επισης μου εχει στο μενου να ενεργοποιησω το OIS κατι που ελειπε απο την 6ρα

5. Στην 6ρα εχει ενα mode παραπανω, επαγγελματικη φωτογραφια.

6.στην 6ρα στο notification drawer οι τιτλοι των email χρησιμοποιωντας gmail δεν φαινονταν καλα γιατι ειχαν σκουρο χρωμα τα fonts...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

νταξ και καλα στα 5 γιγα εχει λιγοτερη συμφορηση απο το πανικο που γινεται απο ενα καρο συσκευες στα 2,4 γιγα, επισης τα 5 γιγα εχουν μικροτερη εμβελεια....κλαιν μαιν δεν ειναι deal breaker

Εντάξει το είπα κιόλας δεν είναι κάτι που δεν μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό . Απλά θα με βόλευε γιατί έχω μοιρασμένες τις συσκευές και στο 2,4 και στο 5 για να μην μαζεύονται όλες σε ένα. Ούτως η άλλως θα το χρησιμοποιούσα στο 2,4 στο σπίτι λόγω εμβέλειας όπως είπες @ea6gka αλλά αυτό συμβαίνει στο ρούτερ που έχω τώρα. Στο προηγούμενο η 5άρα είχα μεγαλύτερη εμβέλεια από την 2,4 μάλλον λόγω εξωτερικών κεραιών ενώ στο τωρινό είναι εσωτερικές.

Έξω όταν μπαίνω σε δημόσια δίκτυα μπαίνω πάντα στην 5άρα όταν υπάρχει διαθέσιμη γιατί έχω παρατηρήσει ότι φορτώνει σχεδόν πάντα πιο γρήγορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα στη παρεα!

Μολις παραγγειλα μεταχ, την premium εκδοση 64gb δεν βλεπω σχεδον καθολου (βγηκαν τα ματια μου να διαβαζω) για την premium και αν αξιζει τη διαφορα στη τιμη. βεβαια σαν μεταχειρισμενο βγαινει οσο ενα σκρουτζο-καινουργιο P8 16gb εχουμε μια γνωμη αν εκανα βλακεια? (κατοπιν εορτης)

Αγορασμενο απο εξωτερικο. :worry:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και βασικα σαν neubie στη σελιδα ηθελα να εγκαινιασω την 100η σελιδα :lol:

Αρχικά η 100ή σελίδα εξαρτάται από που την βλέπεις! Εγώ από tapatalk την βλέπω 149.. :p

 

Όσο για το premium σίγουρα θα έχεις καλύτερο επεξεργαστή καθώς φοράει τον kirin 935 και θα έχεις περισσότερη μνήνη (64gb).

Αλλά έχω μία αμφιβολία στο κατά πόσο θα είναι συμβατό με τα δίκτυα 4G στην Ελλάδα και γενικά Ευρώπη. Από ποιά χώρα το παρήγγειλες; Δες λίγο παρακάτω τα specs (αν και είναι σε άλλη γλώσσα αλλά θα καταλάβεις).

http://consumer.huawei.com/th/mobile-phones/tech-specs/huawei-p8premium-th.htm

Σου έβαλα αυτό το link γιατί είναι από επίσημο site. Υπάρχει και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

το γυρισα σε 5.0.2, για οσους δεν ξερουν φλασαρεις Β300 και μετα Β200.

 

Παρατηρησεις:

1. ξεκλειδωνει με double tap χαλαρα πιο γρηγορα.

2.εχει καλυτερη μπαταρια! αυτο ειναι περιεργο....

3.παει το ιδιο μπαλα στο μενου και στις εφαρμογες, δεν ειδα καμμια διαφορα..

4.τραβηξα μερικες φωτο βραδυνες, εμενα μου κανουν καλυτερες στην 5ρα...επισης μου εχει στο μενου να ενεργοποιησω το OIS κατι που ελειπε απο την 6ρα

5. Στην 6ρα εχει ενα mode παραπανω, επαγγελματικη φωτογραφια.

6.στην 6ρα στο notification drawer οι τιτλοι των email χρησιμοποιωντας gmail δεν φαινονταν καλα γιατι ειχαν σκουρο χρωμα τα fonts...

 

 

Μετά από 2 μέρες που έχω το κινητό έχω να πω!

Σκοτώνει κυριολεκτικά πολύ γρήγογο το εχω 1μιση μερα ανοιχτο και το παιδευω και έχει 23% μπαταρία και μια μολις πληρη φόρτιση!

Φοβερή οθόνη άψογο πραγματικά!

Το μόνο ίσως που ενοχλεί είναι ότι με το παλϊνο κουμπι με παιδευει λιγο να ανοιξει με tap tap στην οθονη δεν ανοιγει?

Επίσης τι είναι αυτή η αναβάθμιση που λέει ο φίλος;

Link to comment
Share on other sites

και τεσπα η καλυτερη ρομ για το κινητο αυτο ποια ειναι? εχω την αισθηση οτι η Β200 δεν ειναι η καλυτερη...
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

το γυρισα σε 5.0.2, για οσους δεν ξερουν φλασαρεις Β300 και μετα Β200.

 

Παρατηρησεις:

1. ξεκλειδωνει με double tap χαλαρα πιο γρηγορα.

2.εχει καλυτερη μπαταρια! αυτο ειναι περιεργο....

3.παει το ιδιο μπαλα στο μενου και στις εφαρμογες, δεν ειδα καμμια διαφορα..

4.τραβηξα μερικες φωτο βραδυνες, εμενα μου κανουν καλυτερες στην 5ρα...επισης μου εχει στο μενου να ενεργοποιησω το OIS κατι που ελειπε απο την 6ρα

5. Στην 6ρα εχει ενα mode παραπανω, επαγγελματικη φωτογραφια.

6.στην 6ρα στο notification drawer οι τιτλοι των email χρησιμοποιωντας gmail δεν φαινονταν καλα γιατι ειχαν σκουρο χρωμα τα fonts...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

νταξ και καλα στα 5 γιγα εχει λιγοτερη συμφορηση απο το πανικο που γινεται απο ενα καρο συσκευες στα 2,4 γιγα, επισης τα 5 γιγα εχουν μικροτερη εμβελεια....κλαιν μαιν δεν ειναι deal breaker

Κάτσε με την 5 έχει καλύτερη μπαταρία από την 6? Δλδ τσάμπα περιμέναμε και ελπιζαμε ότι θα φτιάξουν το bug με την ετοιμότητα Κυψέλη :(

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τωρα, αμα βαλω την Beta2, οταν βγει το official release θα μπορω να κανω αναβαθμιση OTA η απο το site, η θα πρεπει να γυρισω στην Β200 και μετα να αναβαθμισω;;

 

ΥΓ: Θα προτεινα να κανουμε ενα διαφορετικο thread για θηκες αξεσουαρ και λογισμικο για να μην μπερδευομαστε με τα ποστ και τις σελιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε με την 5 έχει καλύτερη μπαταρία από την 6? Δλδ τσάμπα περιμέναμε και ελπιζαμε ότι θα φτιάξουν το bug με την ετοιμότητα Κυψέλη :(

 

ναι, το βραδυ το αφησα με την 6.0 αφορτιστο (γενικα εγω το βραδυ τα φορτιτζω με εναν 500mah φορτιστη που εχω) και εχασε 11% μπαταρια!!

 

και δεν κοιμομουν 12 ωρες, 6.30 ωρες κοιμηθηκα

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση! Παρατηρω το ηχείο μου ειναι σχετικα αδυναμο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως ηταν παντα ετσι. Δεν ξέρω αν ειναι η ιδέα μου ή οχι. Αν δεν ειναι η ιδεα μου παιζει να ειναι θεμα software;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση! Παρατηρω το ηχείο μου ειναι σχετικα αδυναμο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως ηταν παντα ετσι. Δεν ξέρω αν ειναι η ιδέα μου ή οχι. Αν δεν ειναι η ιδεα μου παιζει να ειναι θεμα software;

 

παιζει..............

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ναι, το βραδυ το αφησα με την 6.0 αφορτιστο (γενικα εγω το βραδυ τα φορτιτζω με εναν 500mah φορτιστη που εχω) και εχασε 11% μπαταρια!!

 

και δεν κοιμομουν 12 ωρες, 6.30 ωρες κοιμηθηκα

 

παρα πολυ κακο αυτο (εκτος και αν ειχες fb app μεσα τοτε δεν μετραει)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπαινω φβ, εενα σημερινο, χαλια πολλα δεν ξερω γιατι το κανει:

 

http://i.imgur.com/tuKTeg2.jpg

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

δεν μπαινω φβ, εενα σημερινο, χαλια πολλα δεν ξερω γιατι το κανει:

 

http://i.imgur.com/tuKTeg2.jpg

 

δεν ενοο αν μπαίνεις η ωχι.. αν εχεις το app μέσα (αυτό καταναλονει χαοτικά ποσά μπαταρίας)

Link to comment
Share on other sites

οχι το εχω σβησει, οταν λεω δεν μπαινω εννοω δεν ασχολουμε καν
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 32αρι το g3,και σκεφτομαι σοβαρα να το τραμπαρω με το P8,διοτι ακομα δεν εχω ξεπερασει το ποσο μου αρεσει αισθητικα...:lol:

Αξιζει η αλλαγη αυτη?Σε διαφορες κουβεντες,οι πιο πολλοι με αποτρεπουν,λεγοντας οτι το g3 εχει πολυ καλυτερη gpu απο το P8,και γενικα ειναι καλυτερη συσκευη.Οι απο δω τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη gpu ναι έχει αλλά έχει να διαχειριστεί και πόσα περισσότερα πίξελ. Άσε που το P8 υποστηρίζει και 64 bit εφαρμογές. Προσωπικά θα πήγαινα για P8 καθαρά εκτός και αν πρόκειται για αγορά και όχι ανταλλαγή (δεν το κατάλαβα πως το εννοείς το τραμπάρω) όπου εκεί θα έβαζα στο παιχνίδι και το G4.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 32αρι το g3,και σκεφτομαι σοβαρα να το τραμπαρω με το P8,διοτι ακομα δεν εχω ξεπερασει το ποσο μου αρεσει αισθητικα...:lol:

Αξιζει η αλλαγη αυτη?Σε διαφορες κουβεντες,οι πιο πολλοι με αποτρεπουν,λεγοντας οτι το g3 εχει πολυ καλυτερη gpu απο το P8,και γενικα ειναι καλυτερη συσκευη.Οι απο δω τι λετε?

 

Ρ8 με κλειστά μάτια. Είχα και το G3 & G4. Να προβληματιζόσουν μεταξύ G4 & P8 το καταλαβαίνω, αλλά το G3 είναι σε πολλά πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά το p8 , αλλά να θυμάσαι εδώ δεν παίζουν καστομιες
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη gpu ναι έχει αλλά έχει να διαχειριστεί και πόσα περισσότερα πίξελ. Άσε που το P8 υποστηρίζει και 64 bit εφαρμογές. Προσωπικά θα πήγαινα για P8 καθαρά εκτός και αν πρόκειται για αγορά και όχι ανταλλαγή (δεν το κατάλαβα πως το εννοείς το τραμπάρω) όπου εκεί θα έβαζα στο παιχνίδι και το G4.

 

Αυτο εννοω,ανταλλαγή με καποιον με P8,μεσω αγγελιας.

 

Custom κλπ δεν με ενδιαφερουν,ποτε δεν πειραζω τα κινητα που εχω.Το μονο που με χαλαει στο P8,οπως και γενικα στα huawei,ειναι οτι δεν εχει το κλασικο κουμπι που σε βαζει στο μενου,και οτι ολα ειναι στην αρχικη οθονη.Αλλα αυτο νομιζω ειναι θεμα συνηθειας.

Απλα μ αρεσε τοσο πολυ η συσκευη που αυτο με κανει να την εξεταζω σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοω,ανταλλαγή με καποιον με P8,μεσω αγγελιας.

 

Custom κλπ δεν με ενδιαφερουν,ποτε δεν πειραζω τα κινητα που εχω.Το μονο που με χαλαει στο P8,οπως και γενικα στα huawei,ειναι οτι δεν εχει το κλασικο κουμπι που σε βαζει στο μενου,και οτι ολα ειναι στην αρχικη οθονη.Αλλα αυτο νομιζω ειναι θεμα συνηθειας.

Απλα μ αρεσε τοσο πολυ η συσκευη που αυτο με κανει να την εξεταζω σοβαρα.

 

Σχετικά με αυτό που δεν σου αρέσει (και εμένα δεν άρεσε), μπορείς να κάνεις δύο πράγματα. 1] Βάζεις nova launcher πού έχει αυτό που θέλεις, ή 2] φτιάχνεις ένα φάκελο που τον λες 'εφαρμογές' σε μια οθόνη (εγώ τον έχω στην τρίτη οθόνη), και βάζεις εκεί όλες τις εφαρμογές, και είναι το ίδιο. Εγώ έχω δύο φακέλους, και στον ένα έχω βάλει τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ συχνά, και στον άλλο τις υπόλοιπες, και είμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που δεν σου αρέσει (και εμένα δεν άρεσε), μπορείς να κάνεις δύο πράγματα. 1] Βάζεις nova launcher πού έχει αυτό που θέλεις, ή 2] φτιάχνεις ένα φάκελο που τον λες 'εφαρμογές' σε μια οθόνη (εγώ τον έχω στην τρίτη οθόνη), και βάζεις εκεί όλες τις εφαρμογές, και είναι το ίδιο. Εγώ έχω δύο φακέλους, και στον ένα έχω βάλει τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ συχνά, και στον άλλο τις υπόλοιπες, και είμαι ΟΚ.

Σωστός δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι.

Και τον βάζεις και κάτω δεξιά που είναι οι μόνιμες εφαρμογές και είναι σαν να έχεις κουμπί μενού... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...