Jump to content

Σκοτώνει η πειρατεία την μουσική;


DENIOR
 Κοινοποίηση

«Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;  

258 members have voted

  1. 1. «Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;

    • Ναι
      20
    • Όχι
      238


Recommended Posts

προτιμώ το downloading χρόνια τώρα...:rolleyes:

 

Και εγώ το ίδιο κάνω. Μερικές φορές τα βρίσκω πριν βγουν και στα καταστήματα :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

That's right! + ότι κατεβάζεις ένα αλμπουμ και αν δεν σου αρέσει δεν σκέφτεσαι πως ''χάλασες'' τα χρήματά σου..είναι πολλά τα + του downloading...κακά τα ψέματα..;)
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ ταξιδιώτη δε δικαιολογείσαι να γουστάρεις πειρατεία :p

 

γιατι???τι ειμαι εγω και δεν γουσταρω:p

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στη προηγούμενη αναφορά μου έκανα λόγο για ψευτοδιλήμματα.

Είναι αρκετοί οι λόγοι που παίζουν ρόλο στην ποιότητα της μουσικής που βγαίνει, αλλά δεν πιστεύω ότι η πειρατεία είναι ένας από αυτούς. Σίγουρα δεν είμαι υπέρ, αλλά από πότε η έμπνευση ενός καλλιτέχνη εξαρτιόταν από τα πόσα cd θα πουλήσει? Μήπως δεν είναι καν καλλιτέχνες αλλά μόνο "έμμεσες" εισπρακτικές μηχανές.

Μα δε μιλάω για την είσπραξη, αλλά για την ηθική επιβράβευση που προέρχεται από την πώληση. Οταν βλέπεις οτι το CD σου δεν πουλάει και δε βρίσκεται στα σχετικά με τις πωλήσεις charts, αλλά κυκλοφορεί ευρέως στα p2p, μαύρους κτλ, 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι μπάφλα και δεν αξίζει να το αγοράσει κανείς, ή είναι καλό όμως ο κόσμος δεν βάζει το χέρι στην τσέπη (και σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα ακρίβειας, αλλά και γενικότερης νοοτροπίας του "το τσάμπα είναι πάντα καλύτερο φτηνό") να επιβραβεύσει και με αυτό τον τρόπο τον κόπο σου. Εξάλλου οι καλές πωλήσεις, ανοίγουν και περαιτέρω πόρτες και σίγουρα κανείς δεν αδιαφορεί για αυτά.

 

 

Στον υπόλοιπο κόσμο που η πειρατεία υπάρχει σε πολύ μικρότερο βαθμό γιατί η μουσική που παράγεται είναι και εκεί στα ίδια χαμηλά επίπεδα?

Δεν είπα ποτέ οτι φταίει μόνο η πειρατεία. Είναι και οι ακριβές τιμές και 1002 αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Πειρατία for ever.Η πειρατία σώζει τη τπέπη σας.Παρόλου ασχολούμαι με μουσικά όργανα,(synthesizer)απορώ πως είναι δυνατόν να μην πειρατεύεσαι.Αν είναι δυνατόν.Αν υπολογίσει κανείς ότι τα 20700 τραγούδια που έχω αυτή τη στιγμή στον υπολογιστή όπως και πολλοί άλλοι θα έπρεπε να έχω πληρώσει από 1 ευρώ το τραγούδι?Είναι δυνατόν?Όχι φυσικά για αυτό πειρατεψτε όσο μπορείτε.Αντιγράφετε dvd και cds μουσικής χωρίς περιορισμό και κατεβάζετε gb μουσική τη μέρα.:D:p

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μιλάω για την είσπραξη, αλλά για την ηθική επιβράβευση που προέρχεται από την πώληση. Οταν βλέπεις οτι το CD σου δεν πουλάει και δε βρίσκεται στα σχετικά με τις πωλήσεις charts, αλλά κυκλοφορεί ευρέως στα p2p, μαύρους κτλ, 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι μπάφλα και δεν αξίζει να το αγοράσει κανείς, ή είναι καλό όμως ο κόσμος δεν βάζει το χέρι στην τσέπη (και σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα ακρίβειας, αλλά και γενικότερης νοοτροπίας του "το τσάμπα είναι πάντα καλύτερο φτηνό") να επιβραβεύσει και με αυτό τον τρόπο τον κόπο σου. Εξάλλου οι καλές πωλήσεις, ανοίγουν και περαιτέρω πόρτες και σίγουρα κανείς δεν αδιαφορεί για αυτά.

 

 

 

Δεν είπα ποτέ οτι φταίει μόνο η πειρατεία. Είναι και οι ακριβές τιμές και 1002 αλλα.

 

Ξεχνάς το κριτήριο που έχει ο κόσμος (είτε καλό είτε κακό). Δεν νομίζω να υπάρχει cd που πουλιέται "πειρατικά" και να μην πηγαίνει καλά και στις νόμιμες αγορές. Αυτά πάνε μαζί.

Πραγματικά είμαι περίεργος να μάθω αν υπάρχει ένας καλλιτέχνης που δεν "πουλάει" στα νόμιμα και "πουλάει" στα "πειρατικά".

Εγώ ξέρω ότι οι πόρτες που αναφέρεις ανοίγουν σε αυτούς που θέλουν οι εταιρίες. Και όλα τα άλλα είναι αυτό που έχω ξαναγράψει, ψευτοδιλήμματα.

 

Όσο για την ηθική επιβράβευση που αναφέρεις, θα ήθελα και εγώ να τη δω, αλλά μάλλον έχεις την εντύπωση ότι ζούμε "σε έναν όμορφο κόσμο, αγγελικά πλασμένο". Σε αυτό το σύστημα που δυστυχώς έχει γίνει κατεστημένο η λέξη ηθική δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο τους.

 

Τέλος, αν μου ξέφυγε κάτι ζητάω συγνώμη, αλλά μέχρι τώρα δεν είδα να αναφέρεσαι σε κάτι άλλο εκτός από τη "πειρατεία¨. Μόνο στο τελευταίο αναφέρεσαι στις τιμές.

Πιστεύω ότι στο τέλος θα συμφωνήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον επειδή είσαι και εσύ μουσικός.http://img213.imageshack.us/img213/9716/icecreamzc7.gif

busted http://www.mplampla.gr/files/Trillian/drunk.gif

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς το κριτήριο που έχει ο κόσμος (είτε καλό είτε κακό). Δεν νομίζω να υπάρχει cd που πουλιέται "πειρατικά" και να μην πηγαίνει καλά και στις νόμιμες αγορές. Αυτά πάνε μαζί.

Πραγματικά είμαι περίεργος να μάθω αν υπάρχει ένας καλλιτέχνης που δεν "πουλάει" στα νόμιμα και "πουλάει" στα "πειρατικά".

Εγώ ξέρω ότι οι πόρτες που αναφέρεις ανοίγουν σε αυτούς που θέλουν οι εταιρίες. Και όλα τα άλλα είναι αυτό που έχω ξαναγράψει, ψευτοδιλήμματα.

 

Όσο για την ηθική επιβράβευση που αναφέρεις, θα ήθελα και εγώ να τη δω, αλλά μάλλον έχεις την εντύπωση ότι ζούμε "σε έναν όμορφο κόσμο, αγγελικά πλασμένο". Σε αυτό το σύστημα που δυστυχώς έχει γίνει κατεστημένο η λέξη ηθική δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο τους.

 

Τέλος, αν μου ξέφυγε κάτι ζητάω συγνώμη, αλλά μέχρι τώρα δεν είδα να αναφέρεσαι σε κάτι άλλο εκτός από τη "πειρατεία¨. Μόνο στο τελευταίο αναφέρεσαι στις τιμές.

Πιστεύω ότι στο τέλος θα συμφωνήσουμε.

Ανέφερα ήδη πως ΚΑΙ η πειρατεία σκοτώνει (τραυματίζει θα έλεγα καλύτερα) τη μουσική. Πέρα από αυτό, δε βλέπω κάποιο λόγο να αναλύσω και τους υπόλοιπους λόγους αφού το θέμα αναφέρεται στην πειρατία.

Στα υπόλοιπα διαφωνώ και πάλι, αλλά απ' ότι βλέπω δε θα βγάλουμε άκρη :yawn: Ο καθένας έχει την άποψή του...

 

Κι επειδή προτιμώ τα ψευτοδιλλήματα από τις ψευτοδικαιολογίες για το άκρατο τσαμπατζιλίκι που μας δέρνει, θα συνεχίσω να δίνω τα λεφτά μου στη μουσική που κατά τη γνώμη μου αξίζει τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή προτιμώ τα ψευτοδιλλήματα από τις ψευτοδικαιολογίες για το άκρατο τσαμπατζιλίκι που μας δέρνει, θα συνεχίσω να δίνω τα λεφτά μου στη μουσική που κατά τη γνώμη μου αξίζει τα λεφτά της.

 

Συμφωνω απολυτα. Τη μουσικη που γουσταρω τρελα, παντα γνησια

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα ήδη πως ΚΑΙ η πειρατεία σκοτώνει (τραυματίζει θα έλεγα καλύτερα) τη μουσική. Πέρα από αυτό, δε βλέπω κάποιο λόγο να αναλύσω και τους υπόλοιπους λόγους αφού το θέμα αναφέρεται στην πειρατία.

Στα υπόλοιπα διαφωνώ και πάλι, αλλά απ' ότι βλέπω δε θα βγάλουμε άκρη :yawn: Ο καθένας έχει την άποψή του...

 

Κι επειδή προτιμώ τα ψευτοδιλλήματα από τις ψευτοδικαιολογίες για το άκρατο τσαμπατζιλίκι που μας δέρνει, θα συνεχίσω να δίνω τα λεφτά μου στη μουσική που κατά τη γνώμη μου αξίζει τα λεφτά της.

 

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί μου.

Σίγουρα οι λόγοι (εκτός της πειρατείας) είναι πολλοί. Και ακόμη πιο σίγουρα ο καθένας έχει τη γνώμη του.

 

Εγώ όμως δεν προτιμώ ούτε τα ψευτοδιλήμματα, αλλά ούτε τις ψευτοδικαιολογίες.

 

Όσο για τα λεφτά που αναφέρεις τα δίνω εδώ και 26 χρόνια από τότε που ήμουν 11 χρονών και αγόρασα την πρώτη μου κασέττα (55 δρχ.).

Από τότε έχω δώσει μια περιουσία σε δίσκους και cd και θα συνεχίσω να δίνω γιατί εγώ θέλω και όχι γιατί οι μεγαλοκαρχαρίες θέλουν να με βάλουν σε τρυπάκια......

 

Αν έχεις τη διάθεση και το χρόνο να διαβάζεις αυτά που έχω γράψει θα καταλάβεις αρκετά καλά τι εννοώ και τι πιστεύω και τότε θα δεις ότι δεν διαφωνούμε.

 

Όπως οι άλλοι τιμούν το ψωμί που βγάζω, έτσι και εγώ τιμώ το ψωμί των άλλων.

Αλλά επειδή κανείς δεν υπερτιμά (που τέτοια τύχη) τη δουλειά μου έτσι και εγώ αλλά και

οι περισσότεροι καλώς σκεπτόμενοι άνθρωποι φωνάζουν για την υπερτίμηση της δουλειάς της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς μαζί μου.

Σίγουρα οι λόγοι (εκτός της πειρατείας) είναι πολλοί. Και ακόμη πιο σίγουρα ο καθένας έχει τη γνώμη του.

 

Εγώ όμως δεν προτιμώ ούτε τα ψευτοδιλήμματα, αλλά ούτε τις ψευτοδικαιολογίες.

 

Όσο για τα λεφτά που αναφέρεις τα δίνω εδώ και 26 χρόνια από τότε που ήμουν 11 χρονών και αγόρασα την πρώτη μου κασέττα (55 δρχ.).

Από τότε έχω δώσει μια περιουσία σε δίσκους και cd και θα συνεχίσω να δίνω γιατί εγώ θέλω και όχι γιατί οι μεγαλοκαρχαρίες θέλουν να με βάλουν σε τρυπάκια......

 

Αν έχεις τη διάθεση και το χρόνο να διαβάζεις αυτά που έχω γράψει θα καταλάβεις αρκετά καλά τι εννοώ και τι πιστεύω και τότε θα δεις ότι δεν διαφωνούμε.

 

Όπως οι άλλοι τιμούν το ψωμί που βγάζω, έτσι και εγώ τιμώ το ψωμί των άλλων.

Αλλά επειδή κανείς δεν υπερτιμά (που τέτοια τύχη) τη δουλειά μου έτσι και εγώ αλλά και

οι περισσότεροι καλώς σκεπτόμενοι άνθρωποι φωνάζουν για την υπερτίμηση της δουλειάς της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Τελικά μιλάμε για πειρατία ή για υπερτίμηση;

Δε διαφώνησα ποτέ οτι είναι υπερτιμημένα τα CD, αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία για να κλέβουμε σαν τρελοί και να το παίζουμε επαναστάτες. Όπως είπα, όποιος τα θεωρεί υπερτιμημένα, υπάρχουν και τα online shops που παίρνεις μόνο τα τραγούδια που θες και τελειώνει η ιστορία. Δε βλέπω κανέναν από αυτούς που γκρινιάζουν για τις τιμές να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι οτι η πειρατεία δεν σκοτώνει τη μουσική απλα ζημιώνει τους μεγάλους καλλιτέχνες που τα οικονομαν καλά.Αντίθετα ενδυναμώνει και διαδίδει τους μικρούς καλλιτέχνες στο μεγάλο κοινό.

Οι δισκογραφικές μας κλέβουν αφου βάζουν πολύ μεγάλες τιμές.

Στο μόνο που είμαι αντίθετος είναι στη πειρατία βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά λειτουργεί με βάση τον χρυσό κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης. Εφόσον θεωρείς ακριβούς τους δίσκους,μπορείς να μην τους αγοράσεις.

Η καταφυγή στην παρανομία δε δικαιολογείται από τις υψηλές τιμές.

 

Η πειρατεία των βιβλίων έχει ανάλογες συνέπειες με τη μουσική πειρατεία.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά λειτουργεί με βάση τον χρυσό κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης. Εφόσον θεωρείς ακριβούς τους δίσκους,μπορείς να μην τους αγοράσεις.

Η καταφυγή στην παρανομία δε δικαιολογείται από τις υψηλές τιμές.

 

Η πειρατεία των βιβλίων έχει ανάλογες συνέπειες με τη μουσική πειρατεία.

 

Μισό τον άφησες τον κανόνα,πήγες από την προσφορά στη ζήτηση χωρίς να επιστρέψεις στην προσφορά δηλαδή έστω ότι η τιμή είναι υψηλή, και ο κόσμος δεν ζητάει, τότε η τιμή γιατί δεν πέφτει ποτέ?Και δεν φταίει η υψηλή τιμή για την παρανομία,ο Έλληνας αν γουστάρει θα τα δώσει τα λεφτά όπως και να έχει,το εισόδημα φταίει το οποίο δεν φτάνει για να ικανοποιήσει πλέον το προνόμιο της μουσικής.Ας πάει η Καλομοίρα να πουλήσει 20ευρώ cd στον Καναδά και στο Ντουμπάι,εδώ δεν την παλεύουμε(όχι ότι θα το αγόραζα αν ήταν φθηνότερα:lol:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μιλάμε για πειρατία ή για υπερτίμηση;

Δε διαφώνησα ποτέ οτι είναι υπερτιμημένα τα CD, αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία για να κλέβουμε σαν τρελοί και να το παίζουμε επαναστάτες. Όπως είπα, όποιος τα θεωρεί υπερτιμημένα, υπάρχουν και τα online shops που παίρνεις μόνο τα τραγούδια που θες και τελειώνει η ιστορία. Δε βλέπω κανέναν από αυτούς που γκρινιάζουν για τις τιμές να το κάνει.

 

Η υπερτίμηση δυστυχώς φέρνει και την πειρατεία.

Και γράφω δυστυχώς γιατί (μάλλον δεν το έχεις εμπεδώσει) ούτε εμένα μου αρέσει η πειρατεία.

 

Βλέπω όμως ότι μάλλον δεν θες να καταλάβεις. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν το μήνα 500€ και 600€

το θεωρώ παράλογο να δίνουν 15€ και 20€ για ένα και μόνο cd. Και επειδή κάποιοι έχουν καταλάβει ότι δεν πάει άλλο δίνουν δώρο και ένα dvd,

(ένας επιπλέον λόγος για το πόσο έχει ευτελισθεί η μουσική). Σαν τις πίτσες και τα σαμπουάν, στα 2 το 1 δώρο.

 

Από κει και πέρα πιστεύω ότι δεν είναι κανένας σε θέση να κρίνει "κλέβουμε τρελοί και να το παίζουμε επαναστάτες" και ούτε εσύ φυσικά.

 

Πάντως θα ήθελα πάρα πολύ την επόμενη φορά που κάποιος θα κάνει copy ένα cd να δώσει και ποσοστά στη δισκογραφική εταιρία.

Επιπλέον από τότε που εγώ έχω αρχίσει και καταλαβαίνω αυτό που κάποιοι ονομάζουν πειρατεία, υπάρχει, αλλά δεν έχω δει να έχει σκοτωθεί καμιά μουσική.

Ειδικά την δεκαετία του '80 οι δίσκοι πούλαγαν σαν τρελοί.

 

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά για μένα κάποια πράγματα είναι καλό να ακούγονται (ή έστω να γράφονται).

Ο κάθε καλλιτέχνης παίρνει μόνο το 10% (στη μικρή ελληνική αγορά) από τη πώληση του cd, όλο το υπόλοιπο που πηγαίνει?

Σε αυτούς που κόπτονται για τη "πειρατεία"!

Εκτός αν ορισμένοι θεωρούν καλλιτέχνες τις δισκογραφικές εταιρίες!!!

 

Όταν ο "πειρατικός" napster ήταν στα φόρτε του, οι πωλήσεις cd στην μεγαλύτερη αγορά (ΗΠΑ) είχαν αύξηση!!!!!!

Η δεκαετία του '80 όταν και βγήκαν τα πρώτα cd οι δισκογραφικές εταιρίες πέταγαν από τη χαρά τους.

Το κόστος εγγραφής, το μικρότερο μέγεθος, η ευκολότερη κατασκευή και οι μικρότερες απώλειες από καταστροφές,

έφεραν επιπλέον πολλά δισεκατομμύρια στα ταμία τους. Φυσικά δεν είδε κανείς από εμάς οι τιμές των cd να είναι χαμηλότερες από αυτές του βινυλίου.

 

Μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις είναι και ακριβότερα.

 

Θα ήθελα να μάθω πραγματικά αν υπάρχει έστω και ένα cd που να ήταν καλό (ανεξάρτητα το είδος της μουσικής)

που να μην πούλησε και να μην πήγε καλά στα charts.

Μάλλον στα πραγματικά καλά ή δεν βγαίνουν πειρατικά ή ο κόσμος τρέχει να τα αγοράσει (τα πρωτότυπα) γιατί αξίζουν τα λεφτά τους.

 

Έχω σιχαθεί τα πιθηκάκια (βλέπε καλλιτέχνες - δούλους) που κόπτονται για τα έσοδα των εταιριών τους.

Ευτυχώς όμως υπάρχουν ακόμη καλλιτέχνες που δεν παρακαλάνε στις πόρτες των δισκογραφικών εταιριών

και μέσω του internet προσφέρουν τη μουσική τους ακόμη και δωρεάν μη θέλοντας να υποκύψουν σε εκβιασμούς του τύπου,

"ωραία τα τραγούδια σου, αλλά θα τα πει κοπελίτσα που θα έχει το μπούστο έξω και 2 μέτρα πόδι".

 

Όσο για τα online shops, είναι μια λύση, αλλά η έσχατη και για μένα ένας λόγος πολύ σοβαρότερος για το τελείωμα της μουσικής.

Η μουσική δεν είναι κάτι άυλο. Με την αλλαγή από το βινύλιο στο cd χάσαμε τα ωραία εξώφυλλα, αν φτάσουμε στο σημείο αυτό

θα χάσουμε και ότι έχει απομείνει, π.χ. στίχοι, παραγωγός και όλοι οι υπόλοιποι συντελεστές στο να δημιουργηθεί το εκάστοτε μουσικό έργο.

Και όχι μόνο αυτό αλλά τότε τα κέρδη των εταιριών θα πολλαπλασιαστούν ακόμη περισσότερο καθώς θα έχουν μηδενικά έξοδα.

 

Για μένα η μουσική ήταν και θα είναι τέχνη και όχι βιομηχανία.

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκογραφικές μας κλέβουν αφου βάζουν πολύ μεγάλες τιμές.

Στο μόνο που είμαι αντίθετος είναι στη πειρατία βιβλίων.

 

Αντίθετα για μένα η μουσική είναι κάτι που μπορείς εύκολα να απολαύσεις και από ράδιο (ειδικά με το νετ ράδιο έχω πάθει πλάκα, μιλάμε άπειρα κανάλια) και δεν πρόκειται να χάσεις και τίποτα σημαντικό αν δεν ακούσεις το χ άλμπουμ. Το να κατεβάζεις κατά κανόνα περισσότερη μουσική από ότι θα ακούσεις ποτέ είναι απλά απληστία.

Τα βιβλία από την άλλη είναι πηγή γνώσης για έναν π.χ φοιτητή ή επιστήμονα.Είμαι φουλ υπέρ. (και moderator κάπου..;) )

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

(ειδικά με το νετ ράδιο έχω πάθει πλάκα, μιλάμε άπειρα κανάλια)[...]

 

Ακριβώς! Διότι αν περιμέναμε από τα fm για να ακούσουμε μουσική (από άποψη ποιότητας τουλάχιστον), ζήτω που καήκαμε :X

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα ήδη πως ΚΑΙΚι επειδή προτιμώ τα ψευτοδιλλήματα από τις ψευτοδικαιολογίες για το άκρατο τσαμπατζιλίκι που μας δέρνει, θα συνεχίσω να δίνω τα λεφτά μου στη μουσική που κατά τη γνώμη μου αξίζει τα λεφτά της.

 

απο την μια δεν μπορω να διαφωνησω,κι εγω παιρνω cd γνησια ακομα αρκει να αξιζει ο καλλιτεχνης,κι εννοειται πως σπανια ελληνικα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

 

αντιθετως τη βοηθαει να διαδωθει.. επισης οι καλλιτεχνες δεν βγαζουν πολλα χρηματα απο τις πωλησεις δισκων αλλα απο συναυλιες (στην Ελλαδα περισσοτερο απο τα σκυλαδικα).απο την πειρατεια περισσοτερο ζημιωνεται η δισκογραφικη εταιρια..MTV εχεται δει ποτε; ο jay-z για παραδειγμα που εχει δικη του δισκογραφικη εταιρια εχει αναφερει πως η πειρατεια βοηθαει περισσοτερο τους αγοραστες να επιλεξουν ενα δισκο χωρις να το μετανιωσουν, (φανταστειτε να ειχατε ακουσει ενα μονο τραγουδι απο ενα συγκεκριμενο αλμπουμ και να αγοραζατε το δισκο και να μην σας αρεσει κανενα αλλο τραγουδι, θα ειχατε σπαταλησει αδικα τα χρηματα),καλο ειναι να αγοραζουν το δισκο που εχουν αγορασει πειρατικο η που εχουν κατεβασει απο το διαδικτυο...ΛΟΙΠΟΝ και εγω προτιμω τη μεση οδο, δηλαδη κατεβαζω απο το διαδικτυο και αν μου αρεσει τον αγοραζω..βεβαια δεν το κανουν ολοι αυτο:shifty: αλλα τι να κανουμε...Επισης αν ηθελαν οι δισκογραφικες θα σταματουσαν την πειρατεια αλλα δεν τους συμφερει:devil::devil:

Link to comment
Share on other sites

η πειρατεια δεν σκοτωνει τη μουσικη.:ninja:

 

η μουσικη σκοτωνεται απο κατι ανιδεους και τρεντουλες καλλιτεχνες(σκυλαδικα και δεν συμμαζευεται...):shifty::ninja::devil::angry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η πειρατεια δεν σκοτωνει τη μουσικη.:ninja:

 

η μουσικη σκοτωνεται απο κατι ανιδεους και τρεντουλες καλλιτεχνες(σκυλαδικα και δεν συμμαζευεται...):shifty::ninja::devil::angry:

ΣΩΣΤΩΣ.......ασχετο.....ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΡΩΤΑΓΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΑΝΔΟΝ...σημαινει κατι που γινεται φανερα

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Ψιλά πράγματα. :lol:

 

Δεν ξέρω αν τη σκοτώνει αλλά ξέρω ότι με τις τιμές των cd σε λίγο θα σκοτωθώ εγώ. Αλίμονο αν πληρώνω συνέχεια αέρα τα εικοσάρικα για να μου βγαίνουν στο τέλος μάπα τα σιντι. Μετά τι τα κάνεις; Κατάπλασμα;

 

Τα κατεβάζουμε λοιπόν από το νετ και αν μας αρέσουν, καταθέτουμε τον οβολό μας στα δισκάδικα γιατί είμαστε και συλλέκτες. (Μην φαλιρίσουν κιόλας οι καημένοι οι καλλιτέχνες ή οι κακόμοιρες δισκογραφικές).

 

:rolleyes:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι λεω οτι η μουσικη που ακουμε τα τελευταια χρονια σκοτωνει τα αυτια μας!Επισης αν καποια απο τα χιλιαδες τραγουδια που βγαινουν ειναι υποφερτα, δεν εχουν πανω απο 1 η 2 μηνες ζωη! οποτε η σχεση τιμης αποδοσης ειναι πολυ χαμηλη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...